„Wstąpił na niebiosa”

Ewangelia Łukasza 24,51

Dzieje Apostolskie 1,9.22

Dzisiaj w moim Kościele rzymskokatolickim, jednak lokalnym polskim, uroczystość Wniebowstąpienia. Tak, właśnie dzisiaj: niektóre Kościoły krajowe zerwały z tradycją, aby to wspominać w czwartek i żeby ułatwić zapracowanym w dzień powszedni wiernym, świętują Wniebowstąpienie w niedzielę.

Mamy jednak problem, czy Jezus rzeczywiście „wstąpił na niebiosa”, „uniósł w górę”, jak to wyznajemy w obu wyznaniach wiary, tamtym mszalnym i tym krótszym, tak zwanym Składzie Apostolskim. Myślę, że musiał im tak się ukazać a nie po prostu zniknąć, jak to bywało po zmartwychwstaniu. Chodziło Mu zapewne o to, żeby zrozumieli, iż jest już definitywnie u Ojca, nie będzie im się już ukazywał, jak to było przez dni czterdzieści (co znaczy w języku biblijnym wiele). „Niebiosa” nie są przecież oczywiście w tej samej przestrzeni, co kosmos materialny.

Reklama

4 740 myśli na temat “„Wstąpił na niebiosa”

 1. Drodzy Swiadkowie (Szatana?)
  jestescie do gruntu niepoważni. Co to za dziwolągi tekstowe opublikowane przez Kurdesza ????

  To tylko w waszej Biblii, NIE TŁUMACZONEJ z języków oryginalnych (hebrajski i grecki)) wstawiliście sobie słowo „Jehowa” !!!!!!!

  Mam przed sobą angielskojężyczną The Holy Biblie, 1987r. W tej Biblii w wymienionych fragmentach nie ma żadnego „Jehowy”.
  Jest tylko: the Holy One of Israel
  oraz LORD

  co w polskojezycznych BIbliach, zarówno katolickiej (Biblia Tysiaclecia) jak i protestanckiej (Biblia warszawska)
  jest oddane jako: „Wszechmocny Pan” i „Święty Izraelski”

  ps. A co to za bzdurka z tym Mateusz 24,13 (cyt. przez Awarcho) ???
  Mat.24;13 brzmi: „A kto wytrwa do końca, ten zbawiony bedzie”,
  Zadnych rymowanek tam nie ma.

  Polubienie

 2. W poniedziałek 24. 04. w naszej luterańskiej wspólnocie w Wwie odbył sie ciekawy wykład, prowadzony przez byłego dyrektora Polskiego Tow.Biblijnego, pt. „Po co nam nowe przeklady Biblii?”

  Analizowaliśmy Biblię brzeską, radziwilłowska, gdańską, ks. Wujka, Tysiąclatke i Warszawską.
  Zadałam pytanie: A dlaczego nie rozpatrujemy Biblii Swiadków Jehowy?
  Otrzymałam odpowiedż: „Bo to jest PRODUKT WTÓRNY, nie tłumaczony z języków oryginalnych.”

  Polubienie

 3. W HOLY BIBLE (New World Translation of the Holy Scriptures,1984, czytamy:

  Izajasz 43:
  10. You are my witnesses, – declares the LORD, /…/

  12,You are my witnesses – declares the LORD, that I am God.
  ———————————————————————————————-

  A w Biblii Swiadków Jehowy, ktora , jak podano na stronie tytulowej, jest przetłumaczona z New World Translation
  of the Holy Scriptures 1984, czyli tej wyżej wymienionej, czytamy:

  Izajasz 43:
  10. Wy jesteście moimi świadkami – brzmi wypowiedź Jehowy – /…/

  12. Wy zatem jesteście moimi świadkami – brzmi wypowiedż Jehowy – a ja jestem Bogiem.
  ——————————————————————————————-

  NO I SKĄD PRZYFRUNAŁ TEN JEHOWA, skoro go nie ma w Holy Bible z 1984….?
  Odpowiedz jest tylko jedna:
  To własnie SZATAN jest OJCEM KŁAMSTWA.
  ps. Uf, napracowałam sie dzisiaj , żeby ujawnić te klamstwa .

  Polubienie

 4. Rozważ poniższe cytaty na temat czołowych przywódców religijnych oraz wojny na Ukrainie:

  „Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl, ani słowem nie potępił rosyjskiej agresji (…). Jego Kościół rozpowszechnia fałszywe informacje na temat Ukrainy, co Putin wykorzystuje, żeby usprawiedliwiać wojnę” (EUobserver, 7 marca 2022).

  „Patriarcha Cyryl (…) w usprawiedliwianiu inwazji Rosji na Ukrainę posunął się jeszcze dalej niż do tej pory — przedstawił ją jako walkę z grzechem” (AP News, 8 marca 2022).

  „Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, metropolita kijowski Epifaniusz, w poniedziałek pobłogosławił ‛walczących przeciwko rosyjskim okupantom’ (…). Poza tym oświadczył, że zabijanie rosyjskich żołnierzy nie jest grzechem” (Jerusalem Post, 16 marca 2022).

  „My [Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR)] popieramy Siły Zbrojne Ukrainy i wszystkich naszych obrońców, błogosławimy ich walkę w obronie Ukrainy przed agresorem i modlimy się za nich” (oświadczenie WRKiOR *, 24 lutego 2022).

  Co o tym myślisz? Czy religie, które twierdzą, że naśladują Jezusa Chrystusa, powinny zachęcać swoich wyznawców do udziału w wojnie? Co na ten temat mówi Biblia?

  Historia udziału religii w wojnie
  Historia pokazuje, że religie często akceptowały, usprawiedliwiały, a nawet popierały wojny, jednocześnie twierdząc, że zabiegają o pokój. Świadkowie Jehowy od dziesięcioleci obnażali taką obłudę religijną. Zwróć uwagę na kilka przykładów z naszych publikacji.

  Artykuł „Krucjaty — ‛tragiczna iluzja’” opisuje rolę Kościoła rzymskokatolickiego w masakrach dokonywanych w imię Boga i Chrystusa.

  W artykule „Kościół katolicki w Afryce” podano przykład tego, jak przywódcy religijni nie powstrzymali wojny plemiennej, a nawet ludobójstwa.

  W artykułach „Czy religia jest winna?”, „Rola religii w czasie wojen” i „Religia popiera wojny” wyjaśniono, jak duchowni katoliccy, prawosławni i protestanccy popierali obie strony w wielu wojnach.

  Czy chrześcijańskie religie powinny popierać wojnę?
  Czego uczył Jezus: „Masz kochać swojego bliźniego jak samego siebie” (Mateusza 22:39). „Kochajcie swoich nieprzyjaciół” (Mateusza 5:44-47).

  Zastanów się: Czy religia może twierdzić, że stosuje się do przykazań Jezusa dotyczących miłości, a jednocześnie zachęcać swoich wyznawców do zabijania innych na wojnie? Żeby poznać odpowiedź, przeczytaj artykuły „Prawdziwi chrześcijanie a wojna” i „Czy naprawdę można miłować nieprzyjaciół?”.

  Co powiedział Jezus: „Moje Królestwo nie jest częścią tego świata. Gdyby było jego częścią, moi słudzy walczyliby, żebym nie został wydany” (Jana 18:36). „Wszyscy, którzy chwytają za miecz, od miecza zginą” (Mateusza 26:47-52).

  Zastanów się: Skoro chrześcijanie nie mieli walczyć nawet w obronie Jezusa, to czy powinni walczyć z jakiegokolwiek innego powodu? Przeczytaj artykuł „Czy wojnę można pogodzić z chrystianizmem?”, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób pierwsi chrześcijanie wiernie naśladowali przykład Jezusa i stosowali się do jego nauk.

  Co się stanie z religiami, które popierają wojny?
  Jak mówi Biblia, Bóg odrzuca religie, które twierdzą, że reprezentują Jezusa, ale nie wprowadzają w życie jego nauk (Mateusza 7:21-23; Tytusa 1:16).

  Jak wskazuje Księga Objawienia, Bóg uważa, że takie religie są odpowiedzialne za śmierć „wszystkich zabitych na ziemi” (Objawienie 18:21, 24). Żeby dowiedzieć się dlaczego, przeczytaj artykuł „Czym jest Babilon Wielki?”.

  Jezus wskazał, że tak jak drzewo niewydające dobrych owoców „ścina się i wrzuca w ogień”, tak wszystkie religie odrzucone przez Boga zostaną zniszczone za swoje złe postępowanie (Mateusza 7:15-20). Żeby zobaczyć, jak do tego dojdzie, przeczytaj artykuł „Kres religii fałszywej jest bliski!”.

  Świadkowie Jehowy postępują inaczej
  Świadkowie Jehowy w Rosji i na Ukrainie, tak jak ich współwyznawcy na całym świecie, są posłuszni poleceniu Jezusa — pozostają neutralni w sprawach politycznych i nie biorą udziału w wojnach. Z tego powodu nie angażują się ani w ten, ani w żaden inny konflikt. Ponieważ Świadkowie są zdecydowani trzymać się swoich opartych na Biblii przekonań, czasem spotykają ich prześladowania (Jana 15:19, 20; 2 Tymoteusza 3:12). Na przykład władze Rosji uwięziły wielu Świadków Jehowy, a niektórych nawet torturowano. Oprócz tego przejęto nasze miejsca wielbienia.

  Polubienie

 5. Exrta for you madame
  https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/wp20081101/piel%C4%99gnowanie-w-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwie-wzajemnego-oddania/

  Czym jest oddanie dla małżeństwa?
  Z czym w małżeństwie wiąże się oddanie? Niejeden powiedziałby, że wynika ono z poczucia obowiązku. Na przykład mąż i żona mogą pozostawać razem ze względu na dzieci albo dlatego, że czują się do tego zobowiązani przed Bogiem, Założycielem małżeństwa (Rodzaju 2:22-24). Takie pobudki niewątpliwie zasługują na pochwałę i pomagają przetrwać trudne chwile. Aby jednak małżonkowie byli szczęśliwi, musi ich łączyć coś więcej niż wzajemne zobowiązanie.

  Jehowa Bóg chciał, żeby małżeństwo sprawiało ludziom głęboką radość i zadowolenie — żeby mężczyzna ‛radował się swoją żoną’, a kobieta kochała swego męża i czuła, że on ją kocha jak własne ciało (Przysłów 5:18; Efezjan 5:28). Jeśli partnerów ma zespalać taka więź, muszą się nauczyć nawzajem sobie ufać. Równie ważne jest, by stali się dla siebie dozgonnymi przyjaciółmi. Kiedy oboje będą zabiegać o swoje zaufanie i zażyłą przyjaźń, ich wzajemne oddanie jeszcze się pogłębi. Przylgną do siebie tak ściśle, że jak opisano to w Biblii, staną się jakby „jednym ciałem” (Mateusza 19:5).

  Polubienie

  1. Genesis , tozdziały od 28 do 33

   [Początek historii]

   1 „Przeto Izaak wezwał Jakuba i go pobłogosławił, i nakazał mu, mówiąc doń: „Nie wolno ci brać żony spośród córek Kanaanu.+ 2 Wstań, idź do Paddan-Aram, do domu Betuela, ojca twej matki, i stamtąd weź sobie żonę z córek Labana, brata twej matki.+ 3 A Bóg Wszechmocny będzie ci błogosławić i uczyni cię płodnym, i cię pomnoży, i staniesz się zborem ludów.+ 4 I udzieli ci błogosławieństwa Abrahama+ — tobie i twemu potomstwu z tobą+ — żebyś mógł wziąć w posiadanie ziemię, w której przebywasz jako osiadły przybysz,+ a którą Bóg dał Abrahamowi”.+
   5 Izaak odprawił więc Jakuba i ten szybko wyruszył do Paddan-Aram, do Labana, syna Syryjczyka Betuela,+ brata Rebeki,+ matki Jakuba i Ezawa.+
   6 Kiedy Ezaw zobaczył, że Izaak pobłogosławił Jakuba i wyprawił go do Paddan-Aram, aby stamtąd wziął sobie żonę, i że gdy go błogosławił, nakazał mu, mówiąc: „Nie bierz żony spośród córek Kanaanu”,+ 7 i że Jakub usłuchał ojca i matki i poszedł do Paddan-Aram,+ 8 wtedy Ezaw spostrzegł, iż córki Kanaanu były niemiłe oczom jego ojca, Izaaka.+ 9 Toteż Ezaw poszedł do Ismaela i wziął za żonę Machalat, córkę Ismaela, syna Abrahama, siostrę Nebajota, oprócz innych swoich żon.+
   10 A Jakub dalej wędrował z Beer-Szeby i szedł do Charanu.+ 11 Z czasem natrafił na pewne miejsce i przygotowywał się, by tam przenocować, gdyż słońce zaszło. Wziął więc jeden z kamieni znajdujących się na tym miejscu i położył go jako swój podgłówek, i ułożył się na tym miejscu.+ 12 I przyśniło mu się,+ że oto stała na ziemi drabina, a jej wierzchołek sięgał niebios; i oto aniołowie Boży wstępowali po niej i zstępowali.+ 13 A oto stał nad nią Jehowa, który przemówił:+
   „Jam jest Jehowa, Bóg Abrahama, twego ojca, i Bóg Izaaka.+ Ziemię, na której leżysz, chcę dać tobie i twemu potomstwu.+ 14 I potomstwo twoje na pewno stanie się jak drobinki prochu ziemi,+ i na pewno rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, i na północ, i na południe,+ i poprzez ciebie oraz poprzez twoje potomstwo na pewno będą sobie błogosławić wszystkie rodziny ziemi.+ 15 A oto ja jestem z tobą i będę cię strzegł na każdej drodze, którą idziesz, i przyprowadzę cię z powrotem do tej ziemi,+ gdyż cię nie opuszczę, dopóki nie uczynię tego, co ci powiedziałem”.+
   16 Wówczas Jakub obudził się ze snu i rzekł: „Doprawdy, Jehowa jest na tym miejscu, a ja tego nie wiedziałem”. 17 A przestraszywszy się, dodał:+ „Jakimże lękiem napawa to miejsce!+ Nic to innego, jak dom Boga+ — i brama niebios”. 18 Wstał więc Jakub wcześnie rano i wziął kamień, który tam służył mu za podgłówek, i postawił go jako słup, i polał go z wierzchu oliwą.+ 19 Ponadto nadał temu miejscu nazwę Betel;+ lecz poprzednio owo miasto nazywało się Luz.+
   20 I Jakub złożył ślub,+ mówiąc: „Jeśli Bóg dalej będzie ze mną i naprawdę będzie mnie strzegł na tej drodze, którą idę, i da mi chleb do jedzenia i szaty do ubrania się,+ 21 i wrócę w pokoju do domu mego ojca, to Jehowa okaże się moim Bogiem.+ 22 A ten kamień, który postawiłem jako słup, stanie się domem Boga,+ ze wszystkiego zaś, co mi dasz, będę ci oddawał dziesiątą część”.+

   https://www.jw.org/pl/biblioteka/biblia/bi12/ksi%C4%99gi-biblijne/

   Polubienie

  2. I jej zakończenie:

   1 „In time Jacob raised his eyes and looked, and here Eʹsau was coming and with him four hundred men.+ Consequently he divided off the children to Leʹah and to Rachel and to the two maidservants,+ 2 and he put the maidservants and their children foremost+ and Leʹah and her children after them+ and Rachel and Joseph to the rear of them.+ 3 And he himself passed on ahead of them and proceeded to bow down to the earth seven times until he got near to his brother.+
   4 And Eʹsau went running to meet him,+ and he began to embrace him+ and fall upon his neck and kiss him,* and they burst into tears. 5 Then he raised his eyes and saw the women and the children and said: “Who are these with you?” to which he said: “The children with whom God has favored your servant.”+ 6 At that the maidservants came forward, they and their children, and bowed down; 7 and Leʹah too came forward, and her children, and they bowed down, and afterward Joseph came forward, and Rachel, and they bowed down.+
   8 He now said: “What do you mean by all* this camp of travelers that I have met?”+ To this he said: “In order to find favor in the eyes of my lord.”+ 9 Then Eʹsau said: “I have a great many, my brother.+ Let continue yours what is yours.” 10 However, Jacob said: “No, please. If, now, I have found favor in your eyes,+ then you must take my gift at my hand, because in harmony with its purpose I have seen your face as though seeing God’s face in that you received me with pleasure.+ 11 Take, please, the gift conveying my blessing which was brought to you,+ because God has favored me and because I have everything.”+ And he continued to urge him, so that he took it.+
   12 Later on he said: “Let us pull out and go, and let me go in advance of you.” 13 But he said to him: “My lord is aware that the children are delicate and sheep and cattle that are giving suck are in my charge,+ and should they drive them too quickly for one day, then the whole flock will certainly die.+ 14 Let my lord, please, pass on ahead of his servant, but may I myself continue the journey at my leisure according to the pace of the livestock+ that is before me and according to the pace of the children+ until I shall come to my lord at Seʹir.”+ 15 Then Eʹsau said: “Let me, please, put at your disposal some of the people who are with me.” To this he said: “Why this? Let me find favor in the eyes of my lord.”+ 16 So on that day Eʹsau turned back on his way to Seʹir.
   17 And Jacob pulled out for Sucʹcoth,*+ and he proceeded to build himself a house and for his herd he made booths.+ That was why he called the name of the place Sucʹcoth.
   18 In time Jacob came safe and sound to the city of Sheʹchem,+ which is in the land of Caʹnaan,+ while he was coming from Padʹdan-aʹram;+ and he pitched camp in front of the city. 19 Then he acquired a tract of the field where he pitched his tent at the hand of the sons of Haʹmor the father of Sheʹchem, for a hundred pieces of money.*+ 20 After that he set up there an altar and called it God the God of Israel.*+

   https://www.jw.org/en/library/bible/bi12/books/

   Polubienie

 6. Piękna ..piękna ..nadzieja.
  Poniedziałek 2 maja
  ‛Chrystus został wskrzeszony’ (1 Kor. 15:12).

  Wiara w zmartwychwstanie Jezusa jest kluczowym elementem naszej nadziei. Apostoł Paweł przypomniał związane z tym trzy fakty: „Chrystus (…) umarł za nasze grzechy”, „został pochowany” oraz „trzeciego dnia zgodnie z Pismami [został] wskrzeszony” (1 Kor. 15:3, 4). Jakie znaczenie mają dla nas te fakty? Prorok Izajasz przepowiedział, że Mesjasz będzie ‛wyrwany z krainy żyjących’ i ‛otrzyma grób wśród niegodziwych’. W grę wchodziło jednak coś więcej. Izajasz dodał, że Mesjasz ‛poniesie grzech wielu ludzi’. Jezus spełnił to proroctwo, oddając życie na okup (Izaj. 53:8, 9, 12; Mat. 20:28; Rzym. 5:8). Tak więc to, że Jezus umarł, został pochowany i wskrzeszony, daje nam solidną podstawę do nadziei na uwolnienie od grzechu i śmierci i ponowne spotkanie z naszymi zmarłymi bliskimi.

  Polubienie

 7. Angello.. kontrasty mogą poruszać.
  Amstrong był jak pisano ..człowiekiem który doznał biedy i skutków rasizmu. Czytał literaturę i był bardzo przyjaźnie nastawiony do biblijnych obietnic..Czytał literaturę W>T.. W Chicago odwiedzały go regularnie dwie misjonarki z którymi był zaprzyjaźniony.

  Polubienie

 8. Archangello zadałeś pytanie o tych ,,co mieli więcej niż jedną żonę jednocześnie…Np i zony ,,drugorzędne” i nałoznice.. Jest to problem a właściwie był problem ,,żydowski”. Wytlumaczono mnie kiedyś takie uzasadnienie…że ..Jehowa rozumiał potrzeby narodu.. który w ten sposób miał stać się stać ,,liczny jak gwiazdy na nieboskłonie. Tak więc żony i nałożnice Jakuba ,,rozkrzewiły Izrael” . Salomon miał żon znacznie więcej…i niewiele wiadomo o jego potomkach…a przecież musieli być?
  Chrześcijanin..może mieć tylko jedną żonę…i jeśli np ,, poznali Jehowę Afrykanie poligamiczni to jeszcze przed chrztem musieli dokonać zmian.. Abraham odprawił Hagar…ale po śmierci Sary znowu się ożenił. z Keturą.i miał wielu synów. Podobnie obecnie.. brat ..Gbanga y Bajo Banu”…z Ghany np..musiał się dostosować do wymogów . Dola potomstwa nieznana.. No jest jeszcze prawo państwowe z problemami alimentacyjnymi i opiekuńczymi.

  Polubienie

  1. Ewangelia wg Mateusza 5

   31 ‚Kto się rozwodzi+ ze swą żoną, niech jej da świadectwo rozwodu’.+ 32 Ja jednak wam mówię, że każdy, kto się rozwodzi ze swą żoną — jeśli nie na podstawie rozpusty+ — naraża ją na cudzołóstwo,+ a ktokolwiek poślubia rozwiedzioną [nie na podstawie rozpusty], popełnia cudzołóstwo.+”

   Jezus

   Polubienie

 9. Biedne żony, biedni mężowie, są strofowani przez Moc Słowa Bożego, niczym biczem smagani i nic…. a przynajmniej niewiele to daje… Rozwodzą się i co? I nic. Ale czymże to jest w porównaniu np. to takiego bezeceństwa??? jak : Bolesław II Szczodry (Śmiały) — Z Bożej łaski król Polski (łac. Dei gratia rex Polon) , efferusem też nazywany, może dlatego, że z ruskiej ksieżniczki zrodzony i gdzieś tam od dzieciństwa babki po kadzieli tak go wytresowały.. Cuda niestworzone z piekła rodem. Koniec końców (nie wiadomo dokładnie kto) doprowadzono do zaniknięcia całkowitego tej gałęzi Mimo to dziczy wszędzie było i jest pod dostatkiem. Nawet w jednym osobniku jakieś dzikie pojedyncze lub w większej ilości głosy się niekiedy lub częściej wydobywają.

  Polubienie

 10. Syn jego, Mieszko, także – ” Powiadają mianowicie, że jacyś wrogowie z obawy, by krzywdy ojca nie pomścił, trucizną zgładzili” … Nie wiem, dlaczego niektórzy tak koniecznie chcą ten naród wybielać i poczytują to sobie za patriotyzm? Bo to pewnie nie Polacy zgładzili, a jacyś obcy tu się dostali i dopilnowali eksterminacji wszelkich potomków z Bolka rodem.

  Polubienie

 11. Pastor A.Cyrikas interesująco interpretuje słowa Biblii : „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozłącza”
  Większość katolików, a nawet szerzej, chrześcijan, odczytuje to jako sprzeciw wobec wszelkich rozwodów.

  Tymczasem pastor Cyrikas kładzie nacisk na frazę: „CO Bóg złączył …….”
  Zdaniem pastora, nie kazdy związek malżeński został ZŁĄCZONY ….. przez Boga.
  (I nic tu ślub w kościele nie pomoże …..)

  Polubienie

  1. „Szanowni Państwo,
   uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w zdaniu Ciekawą listę nazwisk znajdujemy w sztambuchu z przełomu wieków, słowo ciekawą zostało błędnie użyte?
   Spotkałam się z opinią, że przymiotnik ciekawy ma zastosowanie do istot żywych, a do rzeczy martwych stosujemy określenie interesujący. Tak więc w powyższym zdaniu ciekawą powinno być zastąpione interesującą. Czy rzeczywiście jest to błąd?

   https://sjp.pwn.pl/poradnia/szukaj/ciekawa%20książka

   Polubienie

  2. „Nie, nie jest to błąd. Przymiotnik ciekawy może być określeniem zjawisk, wytworów kultury itp. Gdyby tak nie było, większość z nas popełniałaby błędy – mówimy przecież: ciekawy film, ciekawa książka, ciekawe zjawisko itd.”

   Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

   Źródło jak wyżej, patrz komentarz Angelo z 9 maja 2022 z 9:45

   Polubienie

  3. Możesz podać dowolnego maila – nawet takiego, który nie istnieje – i będą zmieniały się obrazki.

   What a fake portal!

   😃

   Polubienie

 12. Revelation 13

  1 „And it stood still upon the sand+ of the sea.
  And I saw a wild beast+ ascending out of the sea,+ with ten horns+ and seven heads,+ and upon its horns ten diadems, but upon its heads blasphemous+ names. 2 Now the wild beast that I saw was like a leopard,+ but its feet were as those of a bear,+ and its mouth was as a lion’s+ mouth. And the dragon+ gave to [the beast]* its power and its throne and great authority.+
  3 And I saw one of its heads as though slaughtered to death, but its death-stroke+ got healed, and all the earth followed the wild beast with admiration. 4 And they worshiped the dragon because it gave the authority to the wild beast, and they worshiped the wild beast with the words: “Who is like the wild beast, and who can do battle with it?” 5 And a mouth speaking great things+ and blasphemies was given it,+ and authority to act forty-two months+ was given it. 6 And it opened its mouth in blasphemies+ against God, to blaspheme his name and his residence,* even those residing in heaven.+ 7 And there was granted+ it to wage war with the holy ones and conquer them,*+ and authority was given it over every tribe and people and tongue and nation. 8 And all those who dwell on the earth will worship it;* the name of not one of them stands written in the scroll+ of life of the Lamb who was slaughtered,+ from the founding* of the world.+
  9 If anyone has an ear, let him hear.+ 10 If anyone [is meant] for captivity, he goes away into captivity.+ If anyone will kill with the sword, he must be killed with the sword.+ Here is where it means the endurance+ and faith+ of the holy ones.+
  11 And I saw another wild beast+ ascending out of the earth,+ and it had two horns like a lamb, but it began speaking as a dragon.+ 12 And it exercises all the authority of the first wild beast+ in its sight. And it makes the earth and those who dwell in it worship the first wild beast, whose death-stroke got healed.+ 13 And it performs great signs,+ so that it should even make fire come down out of heaven to the earth in the sight of mankind.
  14 And it misleads those who dwell on the earth, because of the signs that were granted it to perform in the sight of the wild beast, while it tells those who dwell on the earth to make an image+ to the wild beast that* had the sword-stroke+ and yet revived. 15 And there was granted it to give breath* to the image of the wild beast, so that the image of the wild beast should both speak and cause to be killed all those who would not in any way worship the image+ of the wild beast.
  16 And it puts under compulsion all persons,+ the small and the great, and the rich and the poor, and the free and the slaves, that they should give these a mark in their right hand or upon their forehead,+ 17 and* that nobody might be able to buy or sell except a person having the mark,* the name+ of the wild beast or the number of its name.+ 18 Here is where wisdom comes in: Let the one that has intelligence calculate the number of the wild beast, for it is a man’s+ number; and its number is six hundred and sixty-six.*+

  https://www.jw.org/en/library/bible/bi12/books/revelation/13/

  Polubienie

 13. Niezwykła liczba 666.!! Zajmuje umysły od dwóch tysiącleci.Na początku odnoszono całe proroctwo do Rzymu.
  Bestia niezwykła ,sprawna militarnie,zorganizowana społecznie i gospodarczo. Cesarze uzyskiwali tytuł ,,boga” Senat rzymski to uchwalał.Rzym bił monetę i na rewersie rzymskiego denara była podobizna cezara do którego odniósł się Jezus w ewangelii,wtedy gdy pytano go o podatki.,, Znak” bestii mógł być odczytany jako rzymski pieniądz na którym był ,,wizerunek człowieka” podającego się za boga. Siedem wzgórz Rzymu i siedmiu cesarzy też jakoś pasowało. Oktawian August był pierwszy,Tyberiusz drugi, potem Kaligula.Klaudiusz,Neron i następni. Do roku 90 panowało ich w Rzymie 10. W tym czasie autor Apokalipsy miał objawienia i pisał.
  Miał też nadzieję rychłego powrotu Jezusa jako pogromcy tronów.
  Rzymski hegemon dominował na każdym polu. Denar to jakby dzisiejszy dolar, Legiony w Galii czy w Brytanii tp jakby lotniskowce i Siły NATO. Senat amerykański ma w swoich insygniach podobnie jak Rzym kłosy zboża dla tych w pokojowych stosunkach i oszczepy dla tych którzy nie uznawali Pax Romanum . Pax Americana też jet dyktatem.,,tyle ze innym bo opartym na tzw ,,demokracji.//
  O,N,Z.. jest tworem amerykańskim,anglosaskim, Czy to jest ,,obraz Bestii? Jaką ma faktycznie władzę ONZ?
  Ugoda została zawarta po druzgocącej wojnie..i własnie ją podważają,ignorują i brak w niej mocy.Deklaracje i orzeczenia,nie są realizowane. Jako ,,obraz bestii” któremu podporządkują się systemy państwowe i trony i społeczeństwa..? To tylko próba uporządkowania świata…która właśnie upada.
  Świat własnie kolejny raz udowodnił sobie,że władza oparta na armii,pieniądzu nie zjednoczy nigdy ludzi,a pokój i bezpieczeństwo to mrzonka.Od czasów proroczych zapowiedzi Jezusa w ewangeliach .. Nie Przeminęło Jedno Pokolenie” bez wojny,głodu ,ucisku ,okrutnych śmierci klęsk i trzęsień ziemi oraz innych kataklizmów.
  Wszystko To” się dzieje się staje”. Judeo-chrzescijańska wizja swiata jakby dobiegała kresu.
  Ale podobne wnioski..i podobne wizje..i prognozy stawiano w czasie dzialania Napoleona i postrewolucyjnej Europy i świata. Wtedy poczęła się ” Ameryka.. z wielu rzeczy. Ameryce jest teraz potrzebny rzeczywiście jeden wszechświatowy rząd..jedna religia wszechświatowa.. Jeden Bóg.. Jedna Biblia..
  Jak to zrobić?.. Armia ,wojna wunderwaffe to zbyt mało..a problemów zbyt wiele..
  ,,Czas Końca” się wydłuża strasznie…czują to nie tylko na Ukrainie..a 666..jako liczba tajemnicza” nie ujmuje cierpień.
  Świat woła o ratunek do Boga..w którego nie chce uwierzyć..

  Polubienie

 14. Można gdybać nad tym, co wyobraża liczba 666. Żeby jednak zrozumieć wystarczy zwrócić uwagę na to, jak zachowują się ludzie, którzy przyjmują na swoje ramię i czoło znamię Bestii:

  Polubienie

 15. Najciekawsza jest 9-iąta minuta i 46-ósta sekunda. W 38 minucie i 38 sekundzie w tłumie Atrojek, Atrojka. A w minucie 38-ej i sekundzie 55-tej Awi. Jak tyljo Putin zagwiżdże obie w imię swojego chrześcijańskiego nacjonalizmu będą strzelały do ukraińskich kobiet, matek i dzieci.

  Polubienie

 16. Apokalipsa 13

  1 „I stanął na piasku+ morza.
  I ujrzałem bestię+ wychodzącą z morza,+ mającą dziesięć rogów+ i siedem głów,+ a na jej rogach dziesięć diademów, na jej głowach zaś bluźniercze+ imiona. 2 A bestia, którą ujrzałem, była podobna do lamparta,+ ale jej łapy były jak u niedźwiedzia,+ a jej paszcza była jak paszcza lwa.+ I smok+ dał bestii jej moc i jej tron, i wielką władzę.+
  3 I ujrzałem jedną z jej głów jak gdyby zarżniętą na śmierć, ale jej śmiertelna rana+ została uleczona i cała ziemia podążała z podziwem za bestią. 4 I oddawali cześć smokowi, ponieważ dał władzę bestii, i oddawali cześć bestii słowami: „Któż jest jak ta bestia i któż może stoczyć z nią bitwę?” 5 I dano jej paszczę mówiącą wielkie rzeczy+ i bluźnierstwa,+ i dano jej władzę, aby działała czterdzieści dwa miesiące.+ 6 I otworzyła swą paszczę dla bluźnierstw+ przeciw Bogu, aby bluźnić jego imieniu i jego siedzibie, tym, którzy przebywają w niebie.+ 7 I dano+ jej stoczyć wojnę ze świętymi i zwyciężyć ich,+ i dano jej władzę nad każdym plemieniem i ludem, i językiem, i narodem. 8 I będą jej oddawać cześć wszyscy mieszkający na ziemi; imię żadnego z nich nie jest zapisane w zwoju+ życia zabitego+ Baranka — od założenia świata.+
  9 Jeżeli ktoś ma ucho, niech słucha.+ 10 Jeżeli ktoś ma iść w niewolę, odchodzi do niewoli.+ Jeżeli ktoś mieczem zabije, musi być mieczem zabity.+ Tutaj ma znaczenie wytrwałość+ i wiara+ świętych.+
  11 I ujrzałem inną bestię,+ która wychodziła z ziemi+ i miała dwa rogi jak baranek, ale zaczęła mówić jak smok.+ 12 I całą władzę pierwszej bestii sprawuje+ na jej oczach. I powoduje, że ziemia i jej mieszkańcy oddają cześć pierwszej bestii, której śmiertelna rana została uleczona.+ 13 I dokonuje wielkich znaków,+ powodując nawet, że na oczach ludzi ogień zstępuje z nieba na ziemię.
  14 I mieszkających na ziemi wprowadza w błąd znakami, których dano jej dokonywać na oczach bestii, mówiąc mieszkającym na ziemi, żeby uczynili wizerunek+ bestii, która otrzymała cios mieczem,+ a jednak odżyła. 15 I dano jej tchnąć dech w wizerunek bestii, aby wizerunek bestii zarówno mówił, jak i sprawił, że zostaną zabici wszyscy, którzy by w żaden sposób nie oddali czci wizerunkowi+ bestii.
  16 I wywiera nacisk na wszystkich+ — małych i wielkich, i bogatych i biednych, i wolnych i niewolników — żeby im dano znamię na ich prawą rękę albo na ich czoło+ 17 i żeby nikt nie mógł kupować ani sprzedawać oprócz tego, kto ma znamię — imię+ bestii albo liczbę jej imienia.+ 18 Tutaj wchodzi w grę mądrość: Kto ma rozum, niech obliczy liczbę bestii, bo jest to liczba człowieka;+ a liczba jej — sześćset sześćdziesiąt sześć.+”

  https://www.jw.org/pl/biblioteka/biblia/bi12/ksi%C4%99gi-biblijne/objawienie/13/

  Polubienie

 17. Psalm
  Utwór muzyczny. Pieśń na dzień szabatu.

  Dobrze jest dziękować Tobie, Jehowo
  i wysławiać Twoje imię pieśnią, Najwyższy,

  opowiadać rano o Twojej lojalnej miłości,
  nocami o Twojej wierności —
  przy akompaniamencie instrumentu i harfy
  przy melodyjnych dźwiękach liry.

  Bo swoimi czynami, Jehowo, sprawiłeś, że się cieszę,
  radośnie wykrzykuję ze względu na dzieła Twoich rąk.

  Jehowo, jak wielkie są Twoje dzieła!
  Jakże głębokie są Twoje myśli!

  Żaden nierozumny nie potrafi ich poznać.
  Żaden głupi nie potrafi zrozumieć

  że gdy niegodziwcy wyrastają jak chwasty
  i rozkwitają wszyscy dopuszczający się zła,

  dzieje się tak po to, żeby zostali bezpowrotnie unicestwieni
  Ale Ty, Jehowo, jesteś wywyższony na zawsze.

  Jehowo, spójrz tryumfalnie na swoich wrogów,
  zobacz, jak wyginą.

  Wszyscy dopuszczający się zła zostaną rozproszeni.
  Ale moją siłę pomnożysz* jak siłę dzikiego byka.

  Natrę swoją skórę świeżą oliwą.

  Moje oczy będą tryumfalnie patrzeć na moich wrogów,
  moje uszy będą słyszeć o upadku złych, którzy mnie atakują.

  Tymczasem prawy rozkwitnie jak palma,
  wyrośnie tak wielki jak cedr na Libanie.

  Prawi są zasadzeni w domu Jehowy,
  kwitną na dziedzińcach naszego Boga.

  Nawet w starości wciąż będą się mieć dobrze,
  zachowają wigor i rześkość,

  opowiadając, że Jehowa jest prawy.
  On jest moją Skałą i nie ma w Nim nieprawości.

  Polubienie

  1. Dla ludzi, którzy przyjmują na swoje ramię (common people)

   i dla tych, którzy znamię Bestii przyjmują na swoje czoło (ich polityczni i religijni liderzy, którzy na rzeź ich prowadzą) Jehowa nie istnieje.

   Polubienie

 18. Po prostu nie znają Boga,,i mu bluźnią jak tutejsza oświecona tłumaczka literatury francuskiej. Jak więc ma Go znać common people. To takie własnie osoby..mają niezwykle ,,aspiracje” do wylewania nocników na innych.
  Wylewanie nocników to nie jest moja fantazja.. to fakt który widziałem na własne oczy. W pięćdziesiątych latach ub .wieku gdy szliśmy na Pamiątkę do sąsiedniej wioski ,,wpływowa rodzina organisty” zorganizowała kilka ..chętnych parafianek” i kilku gówniarzy ze szkoły. Przewodziła im wysoko wyszkolona córka organisty z Krakowa. Tam była kiedyś taka mocno utrwalona tradycja. ..i tylko zmieniła formę..

  PS..co do Pani Atrojki i Avi ja nie postawiłbym ich nigdy w jednym rzędzie. Olbrzymia różnica w postrzeganiu człowieka i świata.Ja odbieram p.Atrojkę jako przeciwniczkę wojny i przemocy oraz jako kobietę o szerokim spektrum myślenia.

  Polubienie

  1. Bardzo dziękuję , Panie Awarcho i niech to szerokie spektrum myślenia będzie świadectwem, ponieważ z niepokojem zauważam, że ostatnio strasznie się zawęża, nie tylko zawęża – podlega jakimś dziwnym procesom , nawet trudno je opisać. Odkąd pamiętam, zawsze wysuwano mnie przed innych. W jakim celu? Może dlatego, że jestem wysoka???

   Polubienie

 19. Nie wiem? może dlatego,? Z psychologii rozwojowej wiadomo,ze wysocy mężczyźni sa mniej agresywni.przykład Gowina i Kaczyńskiego,,, albo Budki i Zandberga..
  wysokie kobiety dalej patrzą bo widnokrąg jest w ich polu widzenia dalszy..i kobiety niższe niższe wzrostem nie zasłonią im pola widzenia. Spektrum patrzenia na świat to juz inna sprawa.Bardziej skomplikowana.
  Fakt .że tu na tym forum nikt nie prezentował wzrostu. Natomiast prezentacja widnokręgów była..owszem.
  Wiele rzeczy i osób mnie zaskoczyło..również w prywatnej korespondencji poza blogiem
  Bardzo wysoka artystka Anna German,była kobieta spokojną i pewną siebie,Maria Koterbska również..
  Sam jestem niski i wiem ze tacy sa bardziej agresywni.,emocjonalni. Gowin nie potrzebował taboretu na miesięcznicy..bo przerastał wszystkich o głowę…Kaczyński wchodził na taboret i juz ten fakt jest stresujący.Dlatego chyba krzyczał o ,,Ludziach Nikczemnych” …
  No temat obszerny dla badań. Bardzo wysoki Janukowycz..i potężny masą uciekł do Moskwy..niziutki Louis de Funes..był uosobieniem dynamitu.

  Polubienie

 20. Ja prezentowałam, nadmieniłam przy okazji pisania o Adamie Mickiewiczu – razem z królową Jadwigą i on jesteśmy mniej więcej tego samego wzrostu. Ale to było dawni i tylko napomknienie, nawet nie wiem dlaczego je napisałam, może aby uzasadnić wrażenie, jakie sprawiałam na niektórych – że posługuję się pychą, to nie pycha, tylko pewnie efekt wysokiego wzrostu, co powoduje, że wyglądam niekiedy, jakbym z góry patrzyła, ale ja patrzę z góry z powodu wzrostu, nie pychy! , nie zdarzało mi się do ludzi pisać na klęcząco.

  Polubienie

 21. Revelation 21

  1 „And I saw a new heaven+ and a new earth;+ for the former heaven+ and the former earth+ had passed away, and the sea+ is no more. 2 I saw also the holy city,+ New Jerusalem, coming down out of heaven+ from God and prepared as a bride+ adorned for her husband.+ 3 With that I heard a loud voice from the throne say: “Look! The tent*+ of God is with mankind, and he will reside*+ with them, and they will be his peoples.+ And God himself will be with them.+ 4 And he will wipe out every tear+ from their eyes, and death will be no more,+ neither will mourning nor outcry nor pain be anymore.+ The former things have passed away.”+
  5 And the One seated on the throne+ said: “Look! I am making all things new.”+ Also, he says: “Write, because these words are faithful and true.” 6 And he said to me: “They have come to pass!* I am the Alʹpha and the O·meʹga,* the beginning and the end.+ To anyone thirsting I will give from the fountain of the water of life free.+ 7 Anyone conquering will inherit these things, and I shall be his God+ and he will be my son.+ 8 But as for the cowards and those without faith+ and those who are disgusting in their filth+ and murderers+ and fornicators+ and those practicing spiritism* and idolaters+ and all the liars,+ their portion will be in the lake that burns with fire+ and sulphur.+ This means* the second death.”+
  9 And there came one of the seven angels who had the seven bowls which were full of the seven last plagues,+ and he spoke with me and said: “Come here, I will show you the bride, the Lamb’s wife.”+ 10 So he carried me away in [the power of the] spirit to a great and lofty mountain,+ and he showed me the holy city+ Jerusalem coming down out of heaven from God+ 11 and having the glory of God.+ Its radiance* was like a most precious stone, as a jasper stone shining crystal-clear.+ 12 It had a great and lofty wall+ and had twelve gates, and at the gates twelve angels, and names were inscribed which are those of the twelve tribes of the sons of Israel.+ 13 On the east were three gates, and on the north three gates, and on the south three gates, and on the west three gates.+ 14 The wall of the city also had twelve foundation+ stones, and on them the twelve names of the twelve apostles+ of the Lamb.
  15 Now the one who was speaking with me was holding as a measure a golden reed,+ that he might measure the city and its gates and its wall.+ 16 And the city lies foursquare, and its length is as great as its breadth. And he measured the city+ with the reed, twelve thousand furlongs;* its length and breadth and height are equal. 17 Also, he measured its wall, one hundred and forty-four cubits,* according to a man’s measure, at the same time an angel’s.* 18 Now the structure of its wall was jasper,+ and the city was pure gold like clear glass. 19 The foundations+ of the city’s wall were adorned with every sort of precious stone:+ the first foundation was jasper,+ the second sapphire,+ the third chal·cedʹo·ny, the fourth emerald,+ 20 the fifth sarʹdo·nyx, the sixth sardius, the seventh chrysʹo·lite,+ the eighth beryl, the ninth topaz,+ the tenth chrysʹo·prase, the eleventh hyacinth, the twelfth amethyst.+ 21 Also, the twelve gates were twelve pearls; each one of the gates was made of one pearl.+ And the broad way of the city was pure gold, as transparent glass.
  22 And I did not see a temple* in it,+ for Jehovah*+ God the Almighty*+ is its temple,+ also the Lamb [is].+ 23 And the city has no need of the sun nor of the moon to shine upon it, for the glory of God lighted it up,+ and its lamp was the Lamb.+ 24 And the nations will walk by means of its light,+ and the kings of the earth will bring their glory into it.+ 25 And its gates will not be closed at all by day,+ for night will not exist there.+ 26 And they will bring the glory and the honor of the nations into it.+ 27 But anything not sacred and anyone that carries on a disgusting+ thing and a lie+ will in no way enter into it;+ only those written in the Lamb’s scroll of life [will].+”

  Polubienie

 22. 1 „And he showed me a river of water of life,+ clear as crystal, flowing out from the throne of God and of the Lamb+ 2 down the middle of its broad way. And on this side of the river and on that side [there were] trees*+ of life producing twelve crops of fruit, yielding their fruits each month.+ And the leaves of the trees [were] for the curing of the nations.+
  3 And no more will there be any curse.+ But the throne of God+ and of the Lamb+ will be in [the city],* and his slaves will render him sacred service;*+ 4 and they will see his face,+ and his name will be on their foreheads.+ 5 Also, night will be no more,+ and they have no need of lamplight nor [do they have] sunlight, because Jehovah* God will shed light+ upon them, and they will rule as kings forever and ever.+
  6 And he said to me: “These words are faithful and true;+ yes, Jehovah* the God of the inspired expressions*+ of the prophets+ sent his angel forth to show his slaves the things that must shortly take place.+ 7 And, look! I am coming quickly.+ Happy is anyone observing the words of the prophecy of this scroll.”+
  8 Well, I John was the one hearing and seeing these things. And when I had heard and seen, I fell down to worship+ before the feet of the angel that had been showing me these things. 9 But he tells me: “Be careful! Do not do that! All I am is a fellow slave of you and of your brothers who are prophets+ and of those who are observing the words of this scroll. Worship God.”+
  10 He also tells me: “Do not seal up* the words of the prophecy of this scroll, for the appointed time is near.+ 11 He that is doing unrighteousness, let him do unrighteousness still;+ and let the filthy one be made filthy still;+ but let the righteous+ one do righteousness still, and let the holy one be made holy still.+
  12 “‘Look! I am coming quickly,+ and the reward+ I give is with me, to render to each one as his work is.+ 13 I am the Alʹpha and the O·meʹga,*+ the first and the last,+ the beginning and the end. 14 Happy are those who wash their robes,+ that the authority [to go] to the trees* of life+ may be theirs and that they may gain entrance into the city by its gates.+ 15 Outside are the dogs+ and those who practice spiritism*+ and the fornicators+ and the murderers and the idolaters and everyone liking and carrying on a lie.’+
  16 “‘I, Jesus, sent my angel to bear witness to YOU people of these things for the congregations. I am the root+ and the offspring+ of David, and the bright morning star.’”+
  17 And the spirit*+ and the bride+ keep on saying: “Come!” And let anyone hearing say: “Come!”+ And let anyone thirsting come;+ let anyone that wishes take life’s water free.+
  18 “I am bearing witness to everyone that hears the words of the prophecy of this scroll: If anyone makes an addition+ to these things, God will add to him the plagues+ that are written in this scroll; 19 and if anyone takes anything away from the words of the scroll of this prophecy, God will take his portion away from the trees of life+ and out of the holy city,+ things which are written about in this scroll.
  20 “He that bears witness of these things says, ‘Yes; I am coming quickly.’”
  “Amen! Come, Lord Jesus.”
  21 [May] the undeserved kindness of the Lord Jesus Christ* [be] with the holy ones.*+”

  Polubienie

 23. “I am bearing witness to everyone that hears the words of the prophecy of this scroll: If anyone makes an addition+ to these things, God will add to him the plagues+ that are written in this scroll; 19 and if anyone takes anything away from the words of the scroll of this prophecy, God will take his portion away from the trees of life+ and out of the holy city,+ things which are written about in this scroll.

  I powiedz Archangello czy to chodzi tylko o Apokalipsę. czy o ..całość”.
  Czy ,,nietrafione” interpretacje tejże kolorowej opowieści Janowej z mnogościa bestii i dynamiką całą i dramatem..strasznym…to też zasługują na te Plagi”. Anioł zaleca ostrożność nie bez powodu.

  Słowo Boga to nie słowo ludzkie…[Izajasz 55 ?]

  A zalecenie jak traktować proroka zuchwałego z 5 Mojżeszowej tak brzmią :… Wzbudzę im spośród ich braci proroka jak ty i włożę moje słowa w jego usta,i będzie mówił im wszystko, co mu nakażę.1 A od tego, kto nie będzie słuchał moich słów, które on będzie mówił w moim imieniu, zażądam zdania sprawy.
  „‚Jednakże prorok ośmielający się mówić w moim imieniu słowo, którego mu nie nakazałem mówić, lub mówiący w imieniu innych bogów,+ ów prorok umrze. A jeśli powiesz w swym sercu: „Skąd będziemy wiedzieć, którego słowa nie mówił Jehowa?”, to gdy prorok mówi w imieniu Jehowy i słowo to się nie sprawdzi ani nie spełni, jest to słowo, którego nie mówił Jehowa. Prorok mówił je z zuchwalstwa. Nie wolno ci się go ulęknąć’.

  Prorokowanie to bardzo odpowiedzialna czynność. Olbrzymie ryzyko..dla proroka. Kanon proroctw został definitywnie zamknięty. Nowe zwoje;; o których mówi Apokalipsa jeszcze nie znane. Dla mnie osobićie wybieganie w przód w Tysiąclecie…z planami inwestycyjnymi..a także definiowanie zadań dla milionów ocalałych i zmartwychwstałych…to trochę nieskromne i megalomańskie.

  Piękny ten utwór Bizeta.. i wiesz…stad też refleksja.. Gdyby np ..wszystkie ,,smyczki” w tej orkiestrze postanowiły powiedzieć Dyrygentowi my tak będziemy grać bo przecież znamy nuty …Pan możesz sobie tą batuta machać..” My najlepiej gramy Panie Dyrygent….a reszta orkiestry? no grają bo muszą..Ale nasz głos się liczy…!! Partyturę znamy więc nam Wolno!! a sala koncertowa musi się słuchać! Zapłacili za bilety i chyba nic zrobić nie mogą.
  ,,Pan se panie Dyrygent tu machaj machaj.. wyginaj ale liczy się Pierwszy Skrzypek..i właściciel Filharmoszki.

  No nie da się ukryć czasem dyletanckich..prób i zwyczajnej niewiedzy lub wiedzy ,,dosłowności”..pseudo wiedzy..niezwykle odkrywczej.” Człowiek..tak myśli jak go kształtują..i jakie narzędzia są mu dostępne.

  Kiedyś z przerażeniem czytałem o krwi sięgającej końskich wędzideł…prosząc o wyjaśnienie uslyszałem.
  CO TU JEST NIEJASNE? Tak będzie!!!..

  Mimo wielu krwawych wojen.. tak wielkiej ilości krwi nie bylo nawet w Egipcie w Nilu.

  No Kurde ! ..jak o tym myśleć i jeszcze miło i ciepło się uśmiechać?
  Nawet Cyrikas tego nie łyknie…ani inni znawcy wszelkiej orientacji.
  Wypada powiedzieć NIE WIEMY i szluss.. zamiast drutować” jakiś bezpiecznik. dla mas.

  Polubienie

  1. Proverbs 30

   5 „Every saying of God* is refined.+ He is a shield to those taking refuge in him.+ 6 Add nothing to his words,+ that he may not reprove you, and that you may not have to be proved a liar.+
   7 Two things I have asked of you.+ Do not withhold them from me before I die.+ 8 Untruth and the lying word put far away from me.+ Give me neither poverty nor riches.+ Let me devour the food prescribed for me,+ 9 that I may not become satisfied and I actually deny [you]+ and say: “Who is Jehovah?”+ and that I may not come to poverty and I actually steal and assail the name of my God.*+”

   Polubienie

 24. Nie ma człowieka bez grzechu…to nie ulega watpliwości. Jan pisze jednak w liscie swoim ze jest taki grzech ktory nie podlega przebaczeniu. Nie wiadomo czy Paweł w Liscie do Hebrajczyków ma to samo na uwadze ale warto o tym pomyśleć. Oto cytat z Biblii Hbr..r 1o

  … Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy, lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników. Każdy, kto zlekceważył Prawo Mojżeszowe, umiera bez współczucia na podstawie świadectwa dwóch lub trzech.Jak myślicie, O ileż surowsza kara należy się temu,
  Kto Podeptał Syna Bożego i Za Pospolitą Uznał Wartość Krwi Przymierza, którą został uświęcony, oraz ze Wzgardą Znieważył Ducha Niezasłużonej Życzliwości?
  Znamy bowiem tego, który rzekł: „Pomsta jest moja, ja odpłacę”; i znowu: „Jehowa będzie sądził swój lud”. Straszliwa to rzecz wpaść w ręce Boga żywego.

  Problem Podstawowy ..to Nowa Droga Zbawienia.. która zostala zlekceważona w ,,hebrajskim porządku wiary”o czym Paweł pisał w kwestii Przymierza. Krew ofiar dalej sie wylewalo aż do czasu Tytusa i spalenia światyni.
  Drugi problem… to nie do końca uświadomiony fakt. że codzienne ofiary zostają unieważnione i zniesione.
  Każdy kto dalej składał ofiarę w światyni nawet wierzacy w Jezusa lekceważył Ducha Łaski..Procedura ta trwała jeszcze długo…a uległ jej sam Paweł.Autor tych słów sam bedąc w Jerozolimie poszedł z ofiarami za ..ślub” kt≤ory złożył. Dzieje Apostolskie zawierają opis tego zdarzenia.
  Deptanie Ducha Łaski”..to odrzucenie Okupu złozonego przez Syna Bożego.. i trwanie w Grzechu.
  – Jak to się stało ze się odrzuca ,,Ducha Łaski” ?
  Duża rolę ma w tym Rytualizacja..i sprowadzenie wiary do poziomu Obrzedu..Gdy wytworzono symbole i skróty. Wierny ma być przekonany ze się Uswięcił przez spożycie ,,Najświętszego” ,,Duch” który ma przetwarzać i formować serce i sumienie został zredukowany do mninimum. ,,Zjedzona Ofiara..” i ite missa est”
  ofiara spełniona.. Człowiek ,,Gotowy do Zbawienia”…przez magiczną moc…symbolu.
  – Realia życia zdają się nie mieć zadnego zwiazku z wyznawaną wiarą. Przykładowo..Pan Putin trzymajacy swiecę i przyjmujacy komunię… jest przekonany że spełnił Ofiarę podobnie jak Papież przyjmujacy Komunię i przekonywujący ze to wszystko ,,gładzi Baranek Boży” bez względu Jak czlowiek żyje i ile ludzkich istnień zniweczył.
  Baranku Bozy Który Gładzisz Grzechy świata Obdarz naz Pokojem…” to część liturgii..która jest powtarzana..w niezwykłym rażacym kontraście z czynami i intencjami..Kontrast straszny gdy patrzy się na obecną wojnę..i te dawne rownież.
  Ten Ktorego Ciało i Krew…uznano za święty symbol ,połykany nabożnie..został zredukowany zupełnie.. i jego nauka ..ewangelia też.
  ,,Błogosławieni Pokój Czyniący bo Synami Boga Nazwani Będą” to Jego słowa znane przecież
  Kim więc sa ci ktorzy pokój burzą…? czyimi synami?

  Ujmujące sa polskie słowa Pieśni 159
  (Jana 14:27)

  . Złym pokoju dzisiaj brak— dziećmi Diabła są.
  Zatwardziali w pysze swej,myślą tak jak on.

  Pokój, który Chrystus śle,Boskie źródło ma.
  Wiernym, co miłują go,trwałe szczęście da.

  Pokój od Jehowy jestprzeciwieństwem zwad.
  Wojnom Bóg położy kres,zaprowadzi ład.

  A Pokoju Książę naszChrystus, Boży Syn,
  wnet za prawych stoczy bój,‘Pokój’ — powie im.

  . Unikajmy przykrych słów,łych się strzeżmy dróg.
  Z dzid i mieczy teraz jużmamy sierp i pług.

  Chcąc zachować pokój ten,przebaczajmy w czas
  w miłości z braćmi dziś współpracujmy wraz.

  Zachowujmy pokój, gdyżto prawości plon;
  że mądrymi chcemy być,udowadnia on.

  Zalecajmy innym nasz pokojowy bieg,
  by dla nich nastał też szczęśliwości wiek.

  Nie boję się Armagedonu..boję się czlowieka Bezprawia i wojny. Wczoraj spotkałę babcię z Ukrainy ktora przyszla do lekarza z 2letnią wnuczką..ktorą uratowała uciekajac z piekła na Wschodzie. ..łzy łzy i płacz. Matki i ojca już nie ma.. Z nieba zamiast łaski lecą bomby,rakiety i ogień.
  Apokalipsa Janowa..to taka miła kreskowka i nie trzeba nią ludzi straszyć…bo to w istocie Wyzwolenie zapisane w symbolach.

  Polubienie

  1. Kiedy Paweł poszedł do świątyni, a jeszcze wcześniej obrzezał Tymoteusza uczynił tak nie dlatego, że odrzucał Nowe Przymierze zawarte z duchowym Izraelem na mocy przelanej krwi Chrystusa. Postàpił tak ze względu na to, aby nie dawać powodu do zgorszenia Żydom, którzy (jak on wcześniej) nie rozumieli czym jest Nowe Przymierze i w jaki sposób zostało zgodnie z prorocką zapowiedzią i wolą Jehowy ustanowione. Z chwilą gdy Chrystus oddał swoje życie za całą ludzkość, a nie jedynie za Żydów praktykowanie wymogów Prawa Mojżeszowego straciło swoją moc. Odrzucanie łaski i deptanie ofiary jakà Chrystus złożył polega na rozmyślnym lekceważeniu jej znaczenia przez ludzi, którzy otrzymali poznanie, a także przez tych którzy nie są w stanie pojąć spraw duchowych nie dlatego, że pragnąc postępować właściwie i zgodnie ze swoim sumieniem mimo wszystko trwają w błędzie. Wielu nigdy nie pojmie czym jest prawda objawiona w Piśmie i poprzez Chrystusa przez Boga, ponieważ miłują grzech. Nie odczuwają jakichkolwiek wyrzutów sumienia z powodu, że go praktykują i nie robią nic aby z nim zerwać. Krzywdzenie drugich nie ma dla nich żadnego znaczenia. Jeśli nawet powstrzymują się od różnych zakazanych czynów to nie dlatego, że uważają je za niemoralne. Obawiają się wyłącznie konsekwencji jakie mogą one ściągnąć na nich samych. Los innych ludzi jest im zupełnie obojętny.

   Polubienie

  2. Kiedy Paweł poszedł do świątyni, a jeszcze wcześniej obrzezał Tymoteusza uczynił tak nie dlatego, że odrzucał Nowe Przymierze zawarte z duchowym Izraelem na mocy przelanej krwi Chrystusa. Postąpił tak ze względu na to, aby nie dawać powodu do zgorszenia Żydom, którzy (jak on wcześniej) nie rozumieli czym jest Nowe Przymierze, ani w jaki sposób zostało zgodnie z wcześniejszą prorocką zapowiedzią i wolą Jehowy ustanowione. Z chwilą gdy Chrystus oddał swoje życie za całą ludzkość – a nie jedynie za Żydów – praktykowanie wymogów Prawa Mojżeszowego straciło swoje znaczenie i moc. Odrzucanie łaski i deptanie ofiary jakà Chrystus złożył polega na ROZMYŚLNYM JEJ LEKCEWAŻENIU przez ludzi, którzy otrzymali właściwe poznanie. Ale również przez tych, którzy nie są w stanie pojąć spraw duchowych, ani prawdy objawionej przez Boga poprzez Chrystusa, ponieważ miłują grzech. Nie odczuwają jakichkolwiek wyrzutów sumienia z powodu, że go praktykują. Nie robią nic aby z nim zerwać. Nie mają najmniejszego zamiaru. Krzywdzenie drugich nie ma dla nich żadnego znaczenia. Jeśli nawet powstrzymują się od różnych zakazanych czynów to absolutnie nie dlatego, że uważają je za niemoralne. Obawiają się wyłącznie konsekwencji jakie mogłyby one ściągnąć na nich samych, gdyby zostali przyłapani. Los innych ludzi jest dla takich osób zupełnie im obojętny.

   Polubienie

 25. No oczywiście ze nie odrzucił Nowego Przymierza.. To jasne..Jednak nie był sztywny” w praktyce.
  Wyobrax proszę siebie samego..w sytuacji podobnej do Pawla. Z potrzeby propagandowej lub innej przychylasz się do praktyk katolickich i z takiej potrzeby zostajesz..ojcem chraestnym swojej kuzyneczki.
  Obrzęd oczyszczenia;; i obrzezania był wymogiem Starego Przymierza..ktory Pawel oficjalnie odrzucal.
  Gdybym ja czy ty ze względu na ,,dobro ewangelizacji” wszedl do katedry i przyjąl komunię..bylby horror..
  Zapewne zrobilby się tumult..i ktoś dowodzilby że biorę ze ,,stołu demonów.”
  Ten sam Pawel dosyć surowo i bezceremonialnie upomnial publicznie Piotra za uległość wobec jerozolimskich radykałów.. Czyzby więc miał dwie miary?.. Jedną na siebie inna dla Piotra?

  obrzezal Tymoteusza i Tytusa ze wzgledu na żydowskie rytuały sam je zwalczając i odrzucając,
  czy to nie przewrotno ść.? Radykalne wymagania co do tego czy owego…?
  Jest zrozumiale że bylo to obowiazujące prawo religijne w Jerozolimie.., i nie było ono sprzeczne z Mojżeszem.. mo ze usprawiedliwiać trochę ten ,,Wybieg do ktorego namówiony został Pawel..

  Dlaczego więc tak radykalnie zwalcza się katolickie..kulty…a moze by tak dla świętego spokoju i sukcesów w ewangelizacji tez tak ..trochę ,,podrutować? Można sobie to jakoś wydeliberować.. .To tylko taka inna ,,Optyka ?? Czy jest dopuszczalne i wyobrazalne aby GB…modlilo się o pokój na Ukrainie razem z Papieżem albo arcybiskupem Cantenbury? Wykluczone!

  Polubienie

 26. Dodam jeszcze ze paweł zrobił ten unik aby ratować swoje zycie..przed ortodoksami z Sanhedrynu czy gminy zydowskiej. Elasyczność w radykaliźmie to trudna sprawa i bardzo kontrowejsyjna. Najgorzej ma ten kto nie ma wyobraźni i dyktat..nieugiętych i ,,stanowczych” .Przez dlugie dziesiątki lat wszelka publiczna ewangelizacja w Meksyku byla zakazana. rejestracja zborow,odbyła się jednak..przez wybieg.,Zakwalifikowano i dopuszczano jako dzialalność niereligijną , ale kulturalną.Publiczne procesje i nabożeństwa oraz ceremonie były pod butem nawet dla Wojtyły…podczas pierwszej wizyty..potrzebne były specjalne zezwolenia. Potem zelżalo..
  Meksyk niósł ciężar kilku rewolucji społecznych. Elasyczność” jest potrzebna..
  Jonasz nie chciał być elastyczny bardzo długo…nawet wtedy gdy Niniwczycy się nawrócili..
  Z tej opowieści wynika jasno ze Bog nie jest tepym dogmatykiem..i Paweł to jednak rozumiał..

  Polubienie

  1. O tym dniu i godzinie nie wie nikt (…), tylko sam Ojciec (Mat. 24:36).

   W niektórych krajach ludzie z zachwytem reagują na dobrą nowinę. Właśnie na to czekali! Gdzie indziej zainteresowanie Bogiem i Biblią jest niewielkie. A jak to wygląda tam, gdzie ty mieszkasz? Jakkolwiek by było, Jehowa oczekuje, że będziemy głosić, aż On sam uzna, że to dzieło zostało zakończone. W czasie wyznaczonym przez Jehowę przestaniemy głosić i wtedy „nadejdzie koniec” (Mat. 24:14). Jezus przepowiedział, jakie wydarzenia i warunki na świecie będą charakteryzować dni ostatnie. Zdawał sobie sprawę, że mogą one odwracać uwagę jego naśladowców od głoszenia. Dlatego zachęcił: „Stale czuwajcie” (Mat. 24:42). W czasach Noego ludzie byli zaaferowani różnymi codziennymi sprawami i nie zwrócili uwagi na głoszone przez niego orędzie. Podobne sprawy mogłyby zaprzątać głowę nam (Mat. 24:37-39; 2 Piotra 2:5). Musimy więc stale koncentrować się na zadaniu, które zlecił nam Chrystus ..
   A kiedy i jak zlecil..?

   Ewangelista i apostoł Mateusz tak to relajonuje..
   Jezus podszedł do nich i powiedział: „Dano mi wszelką władzę w niebie i na ziemi Idźcie więc i pozyskujcie uczniów wśród ludzi ze wszystkich narodów+. Chrzcijcie ich w imię Ojca, Syna i ducha świętego. Uczcie ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakazałem. A ja będę z wami przez wszystkie dni aż do zakończenia systemu rzeczy”

   Łukasz zaś w relacji z Dziejów Apostolskich ujął to inaczej..
   Kiedy więc zebrali się razem, zapytali Jezusa: „Panie, czy teraz przywrócisz królestwo Izraelowi?” Powiedział im: „Nie musicie wiedzieć, kiedy coś się wydarzy. Czasy i pory są pod kontrolą* Ojca
   Gdy zstąpi na was duch święty, otrzymacie moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie, w całej Judei, Samarii i aż do najdalszego miejsca na ziemi*”. Kiedy to powiedział, zobaczyli, jak unosi się w górę, aż w końcu zakrył go obłok i stracili go z oczu.

   Mimo zakazu i więzienia..i tortur..Ewangelia moze być gloszona dzięki odwadze ludzi i technicznym mozliwościom.
   Wiadomo już światu ze dobrej Nowiny o pokoju nie glosi Cyryl i Papież,ani ich wojenni przeciwnicy..
   Nie wolno glosić w radykalnych islamskich monarchiach..Allach zabrania!…Erytrea i Ruska Federacja oraz Korea . Dzwonga – Kima….maja druty kolczaste i kazamaty..
   Nie jest jednak mozliwe przeciwstawić się Woli Boga..Mimo wyłączonego internetu i blokady portalu..Mimo zakazu kolportazu wydawnictw.

   Gdyby ludzie nie mieli w sobie potrzeby wolności i potrzeby nadziei..wszczepionej naturalnie sprawa mogła by się udać. Diabłu. Nawet gorliwość Putina..czy ruskiego sojusznika w Erytrei. ..czy Chiński system….czy ..wyższa kultura” nie zmienią Woli Boga.

   Polubienie

 27. Naturalna potrzeba wolności? To dlatego tyle wynaturzeń! Bo jeśli ktoś jest wolny, to nie musi mieć tej naturalnej potrzeby wolności , a nie mając jej staje się wyzbyty jednej z naturalnych potrzeb, wynaturzony, zubożały , chyba że siłę tej zbędnej już, zanikającej potrzeby przełoży na inne naturalne zapotrzebowania – tzw. sublimacja! – o tym właśnie przemawiała na kongresie kultury profesor Janion i chciała przekonać Solidarność o tym, by nie zmarnowano tej wielkiej siły w narodzie, o przekierowaniu jej na kulturę, na naukę, na sztukę , na wyższy poziom człowieczeństwa, cywilizacji, ale gdzie tam – wycięto z jej przemówienia ten fragment! Partia Robotnicza niech znika precz, ale siła robocza, siła roboli musi być, bo kto będzie robił w tym kraju legatów?? Aż mnie … ponosi lekko! Marnotrawcy!!! Tyle zmarnowano, że tego się nie da policzyć, w piekle może za to odpokutują! kreatorzy nowej rzeczywistości!

  Polubienie

 28. Nie wiadomo dlaczego wycięto? Nie do końca też wiadomo co ludzie rozumieją w wyrazeniu ,,.Kultura”
  Decydenci i kreatorzy ,,kultury” sami są bardzo kontrowersyjni. Swego czasu był taki minister od ,,kultury” w Polsce który nie wiedzial ze pewien znany twórca nie zyje od dziesięcioleci.
  Ja jednak sam nie wiem do końca czy kultura da się zdefiniować. To bardzo ,,trudne” pojęcie.
  Kultura chrześcijańska” kształtowała Jana z Czarnolasu i wielu innych Kopernika i Husa i innych. Wpływ tych osób na system władzy był różny. Z reguły ideolog czy naukowiec czy duchowny albo pedagog.. znajdujący się w opozycji wobec systemu jest albo był sekowany,prześladowany lub ścigany.
  To co nazwałem powyżej ,,Wyższą kulturą” ..to tak rozumiana kultura która usuwa sumienie,deprecjonuje Dekalog albo promuje i ogłasza coś nazwanego wyższą teologią”….odsuwając w cień Prawa Boga.
  Sam mam z tym kłopot…Religia i jej implikacje kulturalno -ideologiczne to przedsionek piekła.
  Sam w piekło nie wierzę..Piekło to pogański stary bardzo wymysł Dibła.. Jego celem jest wymuszenie na człowieku strachu,lęku..W buddyzmie istnieje wiele piekieł..gdzie indziej też. Grecko -judejskie piekło i czyściec to wymysł tzw ,,kultury chrześcijańskiej” utrwalony w katechiźmie.
  Opaczne tlumaczenie Gehenny o której w ewangelii mówi Jezus gdzie robak nie umiera a ogień nie gaśnie”
  nigdy nie bedzie zrozumiane poprawnie bez ,,kulturalnej wiedzy” o dolinie Hinomma gdzie wyrzucano odpady padłych zwierząt i gdzie król Izraela wbrew Prawu Boga złozył ofiary ze swoich synówspalając ich na ofiarę Molochowi. Było to przenikanie wzajemne ,,Kultur semickich”
  Gehenna wymieniana w nauczaniu oznaczała po prostu wieczna śmietć..Miejsca te posypywano siarką i ogień niszczył. WSZYSTKO.
  W dplinie Hinoma od której pochodzi ,,gehenna // królowie Achaz Manasses złożyli ofiary obcemu bogu..
  Zrobili wbrew Bogu Jedynemu,który ich wywiódł z niewoli.Ten Bóg który postawił przed powazną straszną próbą Abrahama..nie chciał ostatecznie Ofiary. .Abraham został powstrzymany..

  Ks ..Rodzaju..22..
  … Potem Abraham wyciągnął rękę i wziął nóż, by zabić swojego syna. Lecz anioł Jehowy zawołał do niego z nieba: „Abrahamie, Abrahamie!”, na co ten odpowiedział: „Słucham”. A on przemówił: „Nie zabijaj chłopca ani nie rób mu żadnej krzywdy, bo teraz naprawdę wiem, że boisz się Boga, gdyż nie odmówiłeś mi swojego syna, jedynaka” Wtedy Abraham zobaczył barana zaplątanego rogami w pobliskich zaroślach. Wziął więc tego barana i złożył go na całopalenie zamiast syna. ”
  Ludzie stworzyli w oparciu o swoje wizje religijne straszliwe opowiastki o piekle w ktorym dzieją się straszne nie kończace się męki.. Wizjonerzy i wizjonerki czy to faustyna czy Dzieci z Fatimy widzieli i poisywali to co istniało w ich tzw,,kulturze religijnej w której zostali ukształtowani. Przeciw Miłującemu Bogu..Ten Bóg wysłał Syna Zbawiciela aby nauczyć lud bezpośrednio prawdy Kim Jest Bóg..
  Ewangelia Jana tak to nazywa.. Albowiem Bóg tak umiłowała Ludzi[ świat] ,ze wysłał swego Syna aby nikt kto w Niego wierzy nie umarł ale żył wiecznie” [Jana 3:16]

  Ci którzy głoszą i szerzą naukę o Piekle i czyścu w istocie Oczerniają Boga.. Piekło .czyściec i kaźń..stworzył sobie i bliźniemu Człowiek…Uważał bowiem i uważa nadal ze sam zbudje szczęśliwy świat.
  Kulturalni i tytułowani uznani teologowie własnie święcą bpmby i rakiety i napalm i fosfor.. i gwałt.
  To słudzy Diabła…obiecujacy niebo po smierci lub piekło dla nieposłusznych heretyków. w imię urojonej i ,,kultury” teologicznej .nie ma znaczenia czy jest to ds dr.Guz czy Cyryl czy inny.

  Niechby więc wołali Nie zabijaj swojego Syna ..Bóg tego nie wymaga.. Bóg Jest Miłością..Nigdy nie kłamie.

  Polubienie

 29. To był Kongres Kultury 1981 , przerwany. Obrady intelektualistów. Rozpędzono ich, przepędzono, niektórych aresztowano. Pomiatanie kulturą i jej przedstawicielami w tym kraju nie jest niczym szokującym. Wyjałowiona albo tylko tak mi się wydaje. Ale naprawdę coś przerażającego. Nie ma nic. Nic się nie dzieje. Pustynia, na której nawet nikt nie woła! Stłamszona, skarłowaciałe, zduszone…

  Polubienie

 30. Normalnie załamanie. Natrafiłam niedawno w sieci na jakąś personę z kontrowersyjnym wpisem. Skomentowałam, a ten mi ta, że jest artystą konceptualnym i nie podejmie dyskusji. Czubek czy jaki? Artysta, 0 i to ma być kultura. Niech idzie w diabły !Do piekła czy gdzie chce z taką sztuką i kulturą!

  Polubienie

 31. Kultura ,,Glińska”jest kelnerem władzy..kultura Lenińska była kelnerem Bolszewizmu.. kultura Adolfińska była sługą hitleryzmu…na śmietnik wyrzucała wszystko co nie popierało ,,linii partii” .Chyba z tego powodu Mrożek był producentem powideł i dźemów w Meksyku. Teraz znowu obcinano,,Dziady”
  – Jednym z hamulców kultury jest i było duchowieństwo wskazujące na twórcę..lub dzieło.
  Heine,Rilke byli poetami niemieckimi ale obrzezanymi i ich dzieła palono. Izaak Dunajewski był kompozytorem w bolszewii i był chwalcą systemu podobnie jak Sergiusz Eisenstein reżyser.
  Ubolewający nad lewacką kulturą i lgbt..nie dostrzegają że wiekszość starych arytystów była problematyczna obyczajowo. Zawłaszczają sławy na użytek propagandowy.
  Dzisiaj w ,,poprawnej Polsce” zarzutem jest Feminizm..lub Ateizm twórcy. albo inne przywary ,, nienarodowe”
  Były minister obrony narodowej,taternik znany z wielu osiągnięć naukowych..Janusz.Onyszkiewicz Lwowiak z ukraińskimi korzeniami był w prasie ,,oblewany już 12 lat wstecz. Poeta Harasymowicz z Krakowa też..za to samo. Pan Michalkiewicz regularnie obśmiewa Dulkiewiczową z Gdańska..a niektórzy Mickiewicza.Boya i Tuwima. To przejaw zdrowego konopiełkizmu katolickiego
  Lechonia nie lubili za orientację…Co ciekawe.. wszystkie te szczegóły najpierw padały z ambony jako uwertura w kazaniu. Ateistę profesora ,,prekursora polskiej psychologii.. nie wydrukowano w międzywojennej Polsce bo cenzura kościelna nie pozwalała. Zwalczając goliznę i pornografię każdy szanujący się biskup miał kopię obrazów..Rubensa . Podobnie jak w komunie pierwsze kasety wideo z Danii i Niemiec..o zakazanej ,obrzydliwej treści miał Urząd cenzury i jego..filie. Ten personel b.szybko po roku 1990 otwierał płatne wypożyczalnie.
  Tak ..to bywa z kulturą jak z czaplą z bajki..

  Polubienie

 32. Zjawisko pomiatania kulturą i ludźmi ją tworzącymi jest zatem znane i powszechne. Być może nawet są już poczynione obserwacje, napisane prace badawcze, wyciągnięte wnioski, ustalone jakieś wytyczne etc. przez uczestników kongresów, ale … gdy przychodzi coś do czegoś … czyli zaistnieje jakaś konkretna sytuacja, w której dochodzi do starcia między przedstawicielem władzy i przedstawicielem kultury – to …………. niestety kultura musi pochylić głowę, ustąpić przed wybrzuszonym i wynoszącym się nad innych majestatem rządu . Ciągle mam w pamięci medialne projekcje zw. z całą okolicznością uhonorowania Polki Nagrodą Literacką Nobla.Ministrowi „czuły” narrator Noblistki zbytnio nie imponował, gdyby chodziło o miłosierdzie, o jakiś wyższej kategorii stan , ale czułość? E tam! Wzgarda. Zaraz później pani Tokarczuk została wezwana do gabinetu Ministra, aby odebrać od niego gratulacje. Mnie się wydaje, że powinno być inaczej: pan Minister powinien zabiegać o audiencję u Noblistki i z wielką wdzięcznością złożyć w imieniu polskiej kultury gratulacje oraz podziękowania. A tak – wygląda na lekceważenie pisarzy,, lekceważenie nagrody , lekceważenie wreszcie samej osoby, na którą wcześniej urządzano hejterskie nagonki w sieci. Nie wiem, czy istnieją jakiekolwiek normy , protokoły dyplomatyczne czy etykiety, które obowiązywałyby przedstawiciela rządu w takich sytuacjach, czy wytyczne idą z góry: zróbcie jak chcecie, ale trochę ją upokorzcie, niech nie najeżdża na polityków? No i przed nich niech się nie wypycha! Do szeregu szeregowi wstąp i spokój ma być! tak ja to wszystko widzę, jakby demon Gomułki jeszcze fruwał w powietrzu nad Polską.

  Polubienie

 33. Dziękuję bardzo, przydałby się taki eksperyment, ale nie obejmie tych terenów, gdzie ja mieszkam, a miejscowości na północy Warmii i Mazur. W ubiegłym roku miałam możliwość przejeżdżać busem przez tamte miejscowości. Aż rzuca się w oczy , jak kiedyś musiały być piękne, atrakcyjne, zasobne, pełne życia, pracy a później opuszczone, podupadłe, może rozgrabione… I widać, że ci, którzy tam zostali borykają się z ciężarem utrzymania tego, co im nowa Polska zafundowała. Polska marnotrawców myślących tylko o sobie! o miastach , w których napstrykano rozmaitości aż do przesady – czyim kosztem? W ogóle nie chcę myśleć o tym, jak ci nowi „właściciele” Polski potraktowali ludzi. Każdy rząd, od pierwszego do obecnego. Gdyby nie Unia Europejska i Ameryka – ludzie wykańczaliby się jeden po drugim, jak za feudalnego wyzysku albo za dzikiego kapitalizmu. Już debile – internetowa propaganda – wypisuje podobnie jak przy okazji 500+, że darmowe pieniądze zrobią z ludzi nierobów. Jakim trzeba byś debilem, żeby tak pisać ? Ciągle mam w pamięci PRL i tych dupków w miejscach publicznych rozgłaszających różną propagandę. Teraz się ćwoki przeniosły do sieci i tu wypisują … Bardzo się cieszę, że ci ludzie oskubani i oszukani przez nowy system cwaniactwa polskiego dostaną pieniądze i choć trochę staną na nogi, ogarną to wszystko dookoła siebie. .

  Polubienie

 34. A piękni chłopcy z KONFEDERACJI ostrzegają, ze teraz zaczyna sie tzw. Ukraińska Turystyka Socjalna.
  Przyjechali tu lub przyjeżdzają nadal jako uchodźcy, rejestrują swoje dzieci, otrzymują 500+ ….i wracają do siebie na Ukrainę.
  Ale czy można komuś zarzucać, że dba o dzieci….?
  Oj, chłopcy, chlopcy, źle sie bawicie …..
  ;))

  Polubienie

 35. Avi, zajrzałam do sieci w poszukiwaniu informacji o tych „pięknych chłopcach z Konfederacji” . Okazuje się, że Konfederacja roztroiła się , już nie tworzy jednolitej grupy, a trzy różne ugrupowania. teraz zagadka – o które ugrupowanie chodzi? Czuję się jak Komisja Mister Supranational : więc tak na szybkiego – po jednym łebku z każdego ugrupowania i moim zdaniem, wszyscy piękni, ale najpiękniejszy i ostatnio w samych slipach się prezentował, pan Janusz! ” Czy można mu zarzucać, że dba o dzieci”? Nie można. Dba.Nie o jego frakcję zatem chodzi. Niezawodne wyszukiwarki! Nowa twarz, młody człowiek. Może dlatego taki niedoświadczony . Wyraził zaniepokojenie : „Czy rząd zadbał o narzędzia do kontroli” ….. mnie ten rzad kojarzy się głównie z narzędziami kar. I jeśli dochodzi do uchybień , to pytałabym, jakie narzędzia kar rzad przygotował * a na pewno przygotował) i czy kontroluje nie narzędzia, a to , w jaki sposób są rozdysponowane środki ściągnięte tymi narzędziami. System kar w polskim systemie – czy wreszcie ktoś się tym zajmie, czy dalej będą płynąć , płynąć , strugami ,Bóg wie dokąd i do kogo – na różne Fundusze! Płynie chaos , a z chaosu NIC się nie wyłania.Zatem Konfederacja odpada, kieruje uwagę nie na istotę, a na skutki tej istotki, czyli czeka aż ktoś inny się do sedna dobierze, ktoś inny zrobi z tym porządek…. z chaosu świat wyciągnie, a oni wtedy sobie zasiądą? I jak zwykle wystawią klaty piersiowe na dekorowanie ich medalami! E tam! W Europie już dawno pełno polskich cwaniaczków szafowało dziećmi – zostawiali je tu w kraju, dziadkom na głowie, a sami nie dość, że zarabiali w innych państwach krocie, to jeszcze zasiłki tam na swoje dzieci pobierali. Państwa te już dawno uregulowały narzędzia kar! i zrobiono z tym polskim cwaniactwem porządek. . Moje osobiste doświadczenie, kiedy przed laty UK zasypywało mnie zawiadomieniami o należnym mi zwrocie podatku , przejrzałam polskie firmy, które pośredniczą w odzyskiwaniu tego zwrotu , ich regulaminy , haczyki w regulaminach ukryte drobnym drukiem – to – mając do wyboru ewentualną stratę albo tego zwrotu podatku, albo jakichś opłat wymuszonych cwaniactwem polskich firm, wybrałam utratę zwrotu podatku – Niech to całe UK ma na polskie dzieci , których rodzice tam harują, nigdy na polską firmę cwaniactwa siedzącą i kombinującą jak oszukać klientów. Ohyda. Na pewno są uczciwe, ale te nieuczciwe, zatrudniające lafiryndy-oszustki i agentów z mafii wziętych ciuli przestępców! kładą obrzydliwy cień na wszystkich. Dzieci nie są temu winne. Jak grubą krechę położono prawie pół wieku temu, tak ciągle ona istnieje i ciągle pod nią brudu narasta! Syf!

  Polubienie

 36. Kiedyś były piękne dwory i zasyfione czworaki.. Zarządca Polski ubolewał, że zniknęło piękno – rozparcelowane, rozgrabione, poniszczone , rozdane, zmarnowane, ale cieszył się, że razem z pięknem zniknął wytworzony przez nie syf polskich czworaków i nędzy ludziopodobnej w nich się gnieżdżącej. Tę zasługę przypisywał rządowi komunistycznemu. teraz mamy znów piękną infrastrukturę , ale i syf gnieżdżący się w systemie, śmierdzisko gadów różnych ludziopodobnych wysztafirowanych wprawdzie ale …………………………………………………… Czemu ten kraj ciagle taki niewykształcony, nierozwinięty, niedorozwinięty, rozwinięty na pokaz, a pod spodem non stop to samo . Mickiewicz pisał dwieście lat temu : „Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi” Sto lat nie wyziębiło, ale dwieście lat co zrobiło: na odwrót zrobiło: z wierzchu piękne świecidełka ogniste, a wewnątrz „zimna, twarda, sucha i plugawa” ……… No! Może Olga Tokarczuk swym Empuzjonem coś drgnie…, chociaż wątpię, sam tytuł trudno zapamiętać. Z sympozjonem za bardzo się kojarzy.

  Polubienie

 37. Pani Atrojko ..ludzie praktycznie nie czytają. Są przyklejeni do wszechmocnych i wszechobecnych reklam.
  Gdy się chce obejrzeć jakiś program..czy film ..dziala skutecznie proces odmóżdżania widza. Zupelnie opanowana jest tv..i chcąc nie chcąc w każedej 15 minutowej ,,porcji” powtarza się co najmniej dwukrotnie ,,Ten Magnez” senes na zatwardzenie,piwo Kozel i maści na lumbago.Calej tresci nie da się łyknąć”.
  Programy płatne bez reklamy to też rzadkość.Zamiast lektur są skróty i streszczenia.Zamiast habilitacji sa plagiaty. Grzebanie i obumieranie kultury jest planowe..i systematyczne…i postępuje..Człowiek..odbiorca i człowiek twórca..związani są tą samą pajęczyną…Wszystko jest sprzedajne i na pokaz…
  Niezależność kosztuje i wymaga wysiłku i odwagi.
  Obcinany i obrzucany błotem Michnik odmówił przyjęcia olbrzymiej kwoty w formie przekupstwa ..dzisiaj jest inny sznyt. https://orka.sejm.gov.pl/KomSled.nsf/0/A4B7694F6F44809CC1256F180030E70B/$file/pos5.pdf

  Polubienie

 38. Słyszałam o tej aferze kiedyś, nie pamiętam, jak się zakończyła. Teraz czyta się ten cały proces jak powieść szpiegowską. Doczytałam do momentu : Czy mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której pan Lew Rywin wykonywał cudze zlecenie w celu uzyskania korzyści materialnej, czy też mieliśmy do czynienia z prowokacją polityczną, która miała skompromitować „Gazetę Wyborczą” i Agorę, czy też mieliśmy do czynienia z mitomanem owładniętym żądzą pieniędzy?”….. Moja żyłka detektywistyczna podpowiada mi, że te trzy wymienione możliwości mogłyby mieć miejsce wtedy (tylko i wyłącznie?), gdyby Lew Rywin zakładał , że przekupstwo zadziała. Musiał jednak założyć i liczyć się z tym, że nie zadziała. Wtedy jaki cel mogłoby mieć podjęcie próby ? Załóżmy, że Rywin działał na czyjeś zlecenie, był świadomy konsekwencji i przystał na nie – być może w zamian za coś, co znacznie przewyższało koszty konsekwencji.Przyjmą, nie przyjmą, to go nie obchodziło, to sprawa zleceniodawcy. No ciekawe, jak było dalej… W czasie pielenia ogródka będę snuła śledztwo , a później sprawdzę, czy Komisja takie same wysnuła, czy – jak przewidział Adam Michnik – rozmydliła wszystko.

  Polubienie

 39. A ja i tak bardzo cenię chłopaków z KONFEDERACJI ….
  chociażby za to, że mówią krótko, zwięźle i rzeczowo. Słucham ich codziennych Konferencji z gmachu Sejmu.

  A po 500+ przyjeżdzaja do Polski juz nawet „uchodźcy” z KRYMU, gdzie nie ma żadnych działań wojennych …..

  Polubienie

 40. Przyznaję się do błędu! Jak na poczekaniu wypadł mi on z rękawa, jak skowronek mej świętej imienniczce, jak as niewprawnemu graczowi. A to w związku z tym, że nieraz naciskano na mnie, bym wreszcie zdeklarowała się politycznie… Jak się zdeklarować, kiedy coraz te asy, te błędy podobne do obecnego igrają mi przed nosem w formie pytajnika : no i co? Na czym ten błąd polega? Zagłębiłam się w ciekawej lekturze miedzy – tym razem nie między Panem a Plebanem, a bardziej między Panem a Wójtem , chociaż bardziej Panem i Wójtem ( nie „a”) … Już, już byłam na tropie, ale pojawiające się w ustach Wójta słowo :”nieustalony” było czerwonym światełkiem wskazującym na to, że próżne wysiłki, jak nieustalony, to nieustalony i wszystko jest tak zorganizowane przez Organizatorów nieustalonych, że pozostanie nieustalone…., ale lektura ciekawa, więc czytam, wgłębiam się , zaglądam za pomocą wyszukiwarek to tu to tam … Wysiłku tyle wkładam, czasu tyle poświęcam … okazuje się na próżno, ponieważ cały czas pod kątem przekonania, nie wiadomo skąd wziętego, że te miliony łapówki Rywin chciał zapłacić Wyborczej , a nie jak było w istocie – żądał , by Wyborcza zapłaciła. Całe moje śledztwo na nic. Od nowa trzeba? Zajrzałam do wiki – Śledztwo Komisji Sejmowej zakończyło się nieustaleniem niczego, … Moje więc tym bardziej nigdzie nie dojdzie , ale przyznam, że afera była ciekawa. Mogła posłużyć jak bat na czarownice na innych ewentualnych nieustalonych, przynajmniej minimalnie powstrzymać ich od tego rodzaju zawracania głowy Wyborczej , ale mogła też, skupiając uwagę na sobie, dać zielone światełko innym cichaczem załatwianym aferkom nieustalonym i niewykrytym, coś za coś, pod stołem………. Błąd , do którego się przyznaję – leżący u samych podstaw analizowania przeze mnie politycznych gierek – uprawnia mnie do tego, by w świat , którego nie rozumiem, który błędnie odczytuję – w ogóle nie wchodzić. Dość tam się ludu napchało, ja nie muszę.

  Polubienie

 41. Niezmiernie sie dzisiaj ucieszyłam, kiedy zobaczyłam że tak często tu cytowany przez Atrojkę Adam Mickiewicz trafił pod luterańskie, a szerzej – ewangelickie strzechy !!
  W „naszej” ksiazeczce „Z Biblią na co dzień” w tzw. czytaniach na dzien dzisiejszy:

  KRZYŻ WBITY NA GOLGOCIE TEGO NIE WYBAWI, KTO SAM NA SERCU SWOIM KRZYŻA NIE WYSTAWI.
  Adam Mickiewicz (zm.1855)

  [oby tylko nie trafiła tam Olga Tokarczuk . Nic nie czytałam z utworów tej Pani, wystarczają mi jej wypowiedzi publiczne …. Nie moja bajka.

  Polubienie

 42. Z reguły tak bywa ,że artykuł w prasie ma osiągnąć cel. Mnie z trudem przychodzi oddzielić propagandę od faktów ,ale już mi się udaje.Biorę poprawkę. Tamtą aferę pamiętam i komisję Sejmową również.
  wzruszały mnie trochę przesłuchania relacjonowane przez telewizję. Mimo wszystko wierzyłem trochę w tzw. Dobrą Wolę władzy i prasy. Zupełnie zmieniłem zdanie po następnych komisjach ,,wyjaśniających” kolejnych afer. Zupełnie odsunąłem od tych rzeczy moje emocje po pierwszym ministrowaniu pana Ziobry..i aferze gruntowej. Gdy pan prokurator Kaczmarek ujawnił próbę prowokacji i celowego podsuwania łapówek Andrzejowi Lepperowi..w celu nagrania i kompromitacji jego partii.
  Doszedłem do konkluzji że tam NIC NIE JEST UCZCIWE..Po komisji pana Macierewicza straciłem jakiekolwiek złudzenia.. Kreatywny uwodziciel niejaki K. disiaj jest aferzystą oskarżany o milionowe nadużycia a walczył z,,korupcją” przez łóżko i prowokowane donosicielstwo jak np z willą Kwaśniewskich.
  Sitwy nie da się usunąć w żadnym systemie społecznym..Wszystko jest grą i interesem.
  Przedwojenny gość ,figura z wojska gen Michał Rola Zymierski był aferzystą skazanym za przekręt w obrocie maskami gazowymi. W komunie uznano jego ,,skazanie ” jako ..element walki klasowej z Sanacją.
  Oczarowanie pieniądzem i stanowiskiem nie jest zawsze skuteczne…i wtedy pozostaje szantaż.
  Szantażu uczy się człowiek już na poziomie rodziny. Handel stanowiskami i synekurami to nie nowość.
  Przysłowie ,,Bliższa koszula ciału ” ma szeroki sens.

  Tutejsze moje prowokacje w interpretacji Biblijnych historii..wywoływały złość i niesmak ..grając na pana Archangello..bo jego dusza ,,przylgnęła do zasady że tylko jedna interpretacja jest dopuszczalna .
  Pośród zmian w ,,rozumieniu” idei znajdują się liczne niuanse. Trocki wierny komunista musiał uciekać przed innym komunistą do Meksyku..i nie ocalił życia.
  Trudno jest ocalić własne JA…nawet gdy nie kieruje się egoizmem i nikomu nie zagraża. Papierowi ,,książęta informacji”właściciele szczujni odgrywają coraz większą rolę w swoim ,dziele”.
  Zbudowane na tym ,,podmioty” ..przekonane są że właśnie włażą do nieba”. Partyjni i publicystyczni ekstrawaganci.wzbudzają podziw a nawet zachwyt.,, Dulcynea” pod której oknem śpiewają ma te zachwyty w…nosie.

  Polubienie

 43. Panie Awarcho, dziękuję za ten link z długiej rozprawy , lekturę rozłożyłam sobie na kilka dni. Ale , na marginesie zapytam – ładnie to tak w duszę Archangella zaglądać, badać prowoka]cjami do czego ona przylgnęła ?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s