Paraklet

Wpis na 17 maja 2020

„Jeżeli mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ w was przebywa i w was będzie. Nie zostawiam Was sierotami” ( Ewangelia Jana 14,15-18).

Podczas Ostatniej Wieczerzy padają takie Jezusowe słowa. Paraklet to orędownik, obrońca sądowy, adwokat. Gdy Jezus będzie już u Ojca, zastąpi Go jakoś, bo przecież nie całkiem, wobec ludzi, Duch Święty, Duch Prawdy. Jest On nam konieczny na drodze życia ziemskiego. Jest „drogą, prawdą i życiem”, jak powiedział im wcześniej. Drogą wyboistą, krętą, na której potrzebny jest przewodnik. Ważny jest też aktualny komentarz Franciszka do tego tekstu Biblii, który na temat naszej wiary, jej prawdy, dopowiada swoją myśl stałą, że jej poznanie jest w stałym rozwoju.

Na koniec przekazana mi opowieść pewnej polskiej katoliczki. Pojechała do Rzymu z pielgrzymką i tam poczuła chęć wyspowiadania się, chyba bez większych nadziei, bo nie zna obcych języków. Weszła jednak do jednego z kościołów i usłyszała język polski w konfesjonale. Podeszła, wyspowiadała się, wychodząc zeń stwierdziła ze zdumieniem, że księdza tam nie ma. Może jednak był sam Bóg, którego spowiednik przecież reprezentuje. Tak sobie pomyślała i powiedziała pani, której owa Polka się zwierzyła. Miała rację, tak też ja uważam. Na koniec zgodził się z nami ksiądz profesor teologii.

Reklama

6 myśli na temat “Paraklet

 1. „Ważny jest też aktualny komentarz Franciszka do tego tekstu Biblii, który na temat naszej wiary, jej prawdy, dopowiada swoją myśl stałą, że jej poznanie jest w stałym rozwoju.”- red. Turnau

  Moja opinia na temat nauk Franciszka tez jest w stałym rozwoju 😉

  Poszukam, co na temat nieustannej ewolucji Wiary mówi papiez Benedykt XVI.

  Polubienie

 2. „Atrojko miła, więcej dystansu …..
  wiele takich filmików i tekstów o molestacji i tzw.pedofilii w odniesieniu do 18, 19 i 20 latkow z seminariów – to falszywki, często z podstawionymi „ofiarami”. Tak jak np. ten filmik, ktory zalinkowała tu @Ewa.
  Bohater tego filmiku, podobno ksiądz, chlop na schwał, w mlodosci tez pewnie nie ułomek…. i tak sie dawał molestowac i poddawac ‚innym czynnościom seksualnym’… no biedactwo…. Ale mimo tych doswiadczeń poszedl do tego strasznego seminarium…. i tam nadal patrzył na pijaństwo i rozpustę… Ale nie odszedł….. twardy jednak chlop, a przedstawia siebie jak zagubione dziecko we mgle….
  (a taki Holownia np. dwokrotnie odchodzil z semianrium, wiec można…)
  Włożylam wiele wysilku, żeby patrzec na te oczywiste błędy logiczne, merytoryczne i warsztatowe w tamtym filmiku.
  Bzdury w odniesieniu np. do pomocy Kościoła na Bliskim Wschodzie (znam nieco działalnośc ks. Cisło i sytuację w obozie w Ibril, z lektury ksiazki „Fabryka terrorystów” w moim przekladzie, ktora ukazała sie w ub. roku), a juz kompletnym durniem musi byc ten, kto uwierzy, że to tak mozna wyciągnąć komórkę z kieszeni i zadzwonic na bezpośredni numer do Ministrów, jak w tym filmie, do Macierewicza czy ministra Spraw Zagranicznych…. (do takich notabli dzwoni sie przez kancelarię i to za uzgodnioną wczesniej zgodą i terminem).
  Teraz bedzie zalew tego typu kiczowatej produkcji…. taka MODA.

  ps. Inny biedaczek , skądinąnd uznany prof. St.Obirek, ktory wystapil z Koscioła i ożenil sie z profesorką hebraistyki, też przypomniał sobie publicznie, po 40 latach (!) o takim fakcie ……No fascynujące….;))
  Widac „Wyborcza” nieźle płaci za takie erotyczne wspomnienia z mlodości ……”

  – Awi, 14 czerwca 2020 12:46

  Polubienie

 3. Nie będę sięgał po tę książkę bo napawać może jedynie smutkiem. Obojętne kto nas zabija, rak czy nasi bliźni jedynie pozytywną stroną tego stanu rzeczy jest fakt, że jednak nasze życie w tym okrutnym świecie się nie kończy. Zgodnie ze słowami Jezusa, na które wielu nie zwraca uwagi, nie tyle zostaniemy przez Boga pociągnięci do odpowiedzialności ile raczej będzie nam dana szansa na to abyśmy mogli dowieść, że naprawdę miłujemy prawość, i rzeczywiście stoimy po stronie sprawiedliwości. – Jana 5: 28 – 29

  „Ja nikogo nie sądzę, nie przyszedłem bowiem świat sądzić, ale świat zbawić. Słowo, które wam głosiłem osądzi was w dniu ostatnim” – Jana 12: 44 – 50

  Po zmartwychwstaniu zarówno prawych jak i nieprawych (Jana 5: 28 – 29) na odnowionej i przywróconej do stanu doskonałości Ziemi okaże się kto będzie chciał żyć i dostosować się do mierników miłości [jakie wszczepił nam w serca Bóg], a kto nie. Na tym właśnie – wg tego czego nauczał Jezus Chrystus – będzie polegał sąd: sami się osądzimy – Ewangelia wg Jana 5: 28 – 29.

  / Notka PWN /

  Fabryka terrorystów

  „Masakra Jezydów rozpoczęta przez Państwo Islamskie w 2014 r. może mieć tylko jedną nazwę – ludobójstwo. W obozach dla uchodźców na terenie irackiego Kurdystanu ks. Patrick Desbois i Costel Nastasie przeprowadzili rozmowy z ponad setką osób, które przeżyły tę masakrę. Kobiety jezydzkie wzięte w niewolę przez Państwo Islamskie czujnie obserwowały swoich oprawców i różne sekrety ich
  przestępczej organizacji.”

  „Seks, zbrodnia i pieniądz – zeznania ocalałych świadków obalają wszelkie pozory. Jedynym celem „bojowników Allaha” jest nieograniczona władza. Ale do realizacji tego celu islamiści potrzebują określonych narzędzi. I znajdują je w Jezydach, mniejszości etnicznej i religijnej. Mężczyźni, o ile nie złożą przysięgi na wierność islamowi, okazują się bezużyteczni i są natychmiast likwidowani. Natomiast kobiety stają się niewolnicami seksualnymi lub reproduktorkami, których potomstwo powiększyć ma szeregi bojowników Państwa Islamskiego. A chłopców – poprzez okrutny trening i przy pomocy narkotyków – przygotowuje się także do zadań terrorystycznych. Z dyskrecją i bolesną empatią ks. Patrick Debois pochyla się nad zapomnianymi ofiarami tych zbrodni, prezentując nam szczegóły wydarzeń, określanych przez niego mianem ludobójstwa „wysoce praktycznego”. To głos upominający się o człowieczeństwo, o to człowieczeństwo, którego zabrakło na początku XXI wieku…”

  Źródło:

  / Link w internecie pod hasłem PWN
  /

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s