Paweł pedagog wyborny. Święto Reformacji

List do Efezjan 6,4
„A wy, ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu waszych dzieci, lecz wychowujcie je, stosując karcenie i napominanie Pańskie.”

Potomstwo swoje krótko trzymać, ale zarazem ciepło – i mądrze. Pedagog powinien być psychologiem, inaczej w domu same awantury. Co piszę smutny, bom sam nie bez winy za to, co było kiedyś.

A dzisiaj przed tym rzymskokatolickim święto luterańskie: Reformacji. 95. rocznica ogłoszenia przez Marcina Lutra jego też 95 tez, póki co zresztą jeszcze bardzo umiarkowanych, niemal do przyjęcia przez dzisiejszy Kościół rzymskokatolicki. Tak się zaczął rozłam, stopniowo coraz większy – aż po czterech wiekach powstał proces odwrotny. Przyhamowany obecnie, między innymi z powodu nowych problemów, tym razem moralnych: aborcja, eutanazja, homoseksualizm… Chrześcijaństwo podzieliło się w nowy sposób: nie Rzym kontra reszta Kościołów, ale Rzym z Cerkwią kontra protestantyzm. Niemniej Luter już teraz nie diabeł jak jeszcze przed pół wiekiem, Reformacja nie wybryk buntowników. Przeszłość jest widziana inaczej.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s