Jezus też był uchodźcą. LGBT, abp Głódź… Niech władza nie przeszkadza…

Ewangelia Mateusza 2,13-15.19-23

Pismo Święte można czytać zawsze myślą o problemach swojego czasu. I tak Ewangelia Mateusza opowiada o nowonarodzonym Jezusie jako uchodźcy politycznym. Musiał przecież wraz z rodzicami uciekać z Betlejem, ponieważ Herod dowiedział się od poszukujących Go mędrców ze Wschodu, że ma się tam narodzić król żydowski, a uważał, że to zagraża jego królowaniu, zatem kazał wymordować wszystkich tamtejszych niemowlaczków. Na szczęście jednak anioł ukazał się znów Józefowi i polecił mu uciec z rodziną do Egiptu i wrócić stamtąd dopiero po śmierci prześladowcy. Do Egiptu, przypominam nawiasem, kraju dla nas, Żydów i chrześcijan szczególnego, w którym całą młodość przeżył arcyprorok Mojżesz.

Dołączam tradycyjnie Jonaszowe „głośne myślenie”. „Więź”: LGBT, abp Głódź… Jonasz

Zimowa „Więź” dla takich, jak ja, Kościołem przejętych, arcyciekawa! Najpierw rozmowa z psychiatrą, psychoterapeutą, profesor Ireną Namysłowską, na temat homoseksualizmu. Pytają Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś, bardzo w tej sprawie zasłużeni książką „Wyzywająca miłość”. Rozmówczyni stwierdza jasno: „Głoszona przez Kościół katolicki zasada: akceptujemy osoby homoseksualne, ale nie akceptujemy czynów homoseksualnych, budzi mój sprzeciw nie tylko jako psychiatry, ale również jako katoliczki. Według mnie w takim postawieniu sprawy jest pewna niesprawiedliwość, a nawet okrucieństwo. Dla osoby wierzącej, której orientacja homoseksualna jest jasna i trwała – musi to być źródłem ogromnego konfliktu i cierpienia. Ten konflikt jest bardzo głęboki i trudny do rozwiązania. Z jednej bowiem strony jej seksualna tożsamość jest zaakceptowana, z drugiej zaś nie może być realizowana, nawet gdyby oznaczała trwały, dobry, czuły związek, zgodny przecież z preferencjami biologicznymi.” Analiza różnych problemów szczegółowych subtelna, lektura obowiązkowa!

Innych ciekawych tekstów w numerze co nie miara, zareklamuję jeszcze tylko, bo nadtytuł felietoniku zobowiązuje, rozmowę Zbigniewa Nosowskiego z ks. Adamem Świeżyńskim w sprawie arcybiskupa Głódzia. Tekst wnikliwy psychologicznie, krytyczny jednak nie tylko wobec hierarchy, również wobec tych jego podwładnych, którzy nie buntują się, bo chcą coś uzyskać, jakieś swoje awanse.

No i sygnalizuję inne „więziowe” publikacje zimowe. Dotyczą tak czy inaczej władzy w Kościele naszym. Przede wszystkim dyskusję o tejże, zatytułowaną „Władza duchowa nieabsolutna?” Uczestnicy: Wiesław Dawidowski OSA, czyli zakonnik augustianin, Zuzanna Radzik, Tomasz Rowiński, Tomasz Terlikowski oraz z samej „Więzi” redaktor naczelny Nosowski i Sebastian Duda. Interesująca między innymi dlatego, że z udziałem autorów, którzy swymi poglądami mniej lub bardziej różnią: redaktor prowadzący portalu „Christianitas” Tomasz Rowiński to nie Zuzanna Radzik, nie tylko o płeć mi idzie. Poza tym osobne artykuły: księży Stanisława Adamiaka „Roma locuta, causa finita? Nie zawsze” oraz „Mniej feudalnie, bardziej apostolsko. Jaki model władzy w Kościele przyszłości?” Damiana Wąska. Tytuły sugerują sporo. Jest także polemika teologa Józefa Majewskiego z abp. Grzegorzem Rysiem na temat władzy episkopatów krajowych. Artykuł zwie się „Biskup zwie się stróżem swego brata?” Metropolita łódzki położył był we wrześniowej sopockiej dyskusji akcent na całkowitą niezależność szefów poszczególnych diecezji: „Kościół jest tak skonstruowany, że liczy się jeden Kościół z jego diecezją i cały Kościół powszechny”. Było to wyraźnie stwierdzenie, że tenże biskup diecezjalny nie odpowiada za to, co mówią inni biskupi, łącznie z władzami episkopatu krajowego: arcybiskup Ryś nie odpowiada za arcydziwne słowa arcybiskupa Jędraszewskiego, choćby tamten był episkopatu polskiego wiceprzewodniczącym. Przy takich różnicach opinii między hierarchami, z zasady niestety starannie skrywanych, łatwo o podobne wypowiedzi. Redakcja „Więzi” napisała pod tekstem Majewskiego, że odpowiedź abp. Rysia opublikuje wkrótce w serwisie internetowym więź.pl (tamten serwis znam i bardzo cenię, czekam!).

No i jest jeszcze w owym zimowym numerze Sebastiana Dudy tekst pt. ”Przyzywanie Ducha”. Rzecz, powiedzieć by można o mizoginizmie, czyli „do płci żeńskiej nienawiści albo silnym uprzedzeniu” (Wikipedia). Autor zajmuje się mianowicie rzymskokatolickim (prawosławnym zresztą tym bardziej) oporem wobec udzielania święceń diakonatu kobietom. Nie kapłaństwa, prezbiteratu, tylko diakonatu, chociaż już z udziałem w błagalnej modlitwie o eucharystyczną przemianę chleba i wina.

Każda gęś czyta „Więź”, bo to ptak mądry, zatem „homo sapiens” tym bardziej!

Reklama

226 myśli na temat “Jezus też był uchodźcą. LGBT, abp Głódź… Niech władza nie przeszkadza…

 1. Ingerencja „KAMERY” w ten incydent jest widoczna! Konia z rzędem temu – kto odgadnie w jaki sposób! (oczywiście to tylko powiedzonko – nie mam ani konia, ani rządu!) A ingerencja jest tak widoczna i oczywista, że chyba wszyscy odgadną, o ile w ogóle to jest ważne w poruszonej tematyce feministycznej… bardziej pasowałoby do szufladki: etyka dziennikarska. Na sto procent ktoś tam chciał zaistnieć jako CZWARTA władza! (Czytam obecnie Czwórkę Łysiaka, więc…)

  Polubienie

 2. Rolą „PASTERZA” nie jest uczestnictwo w spektaklach i granie w tym spektaklu jako aktor. Rolą „PASTERZA” jest to, co zaraz sypnie tu Stokrotki (cytatem z Biblii).

  I wszystko w temacie niebywałego spektaklu w roli głównej znanego aktora Franciszka!

  Polubienie

 3. Atrojko, podzielam Twoja opinię. To jest ewidentna ustawka medialna.
  Jaki ten papiez okropny… bije kobietę…sami widzicie co to za paskudny Koscioł…..itd.

  Tylko głupcy sie na to nabierają.

  Polubienie

  1. Awi, przecież Jezus powoedział: „To, co wam mówią róbcie, ale według ich uczynków nie postępujcie”.

   / O ile to, co mówią napisane jest w Ewangelii /

   Polubienie

  2. Mam nadzieję, że Stolica Apostolska wyciagnie z tego incydentu daleko idące wnioski. I skończą sie te UŚCISKI RĄK. Bo nastepnym razem jakaś zręczna karate-mistrzyni potnie żyletką dłoń papieża (albo poda mu nowiczok ).
   Zyjemy w czasach prześladowania chrzescijan. Kazdego dnia ginie na świecie 11 chrzescijan.

   Polubienie

   1. Nie martw się, Stolica Apostolska na pewno wyciagnie z tego incydentu daleko idące wnioski.

    Polubienie

   2. —-> Jeśli komuś na Sylwestra maska spada z twarzy to musi ją sobie poprawić (inaczej nie będzie mógł się dobrze bawić).

    Polubienie

   3. Ja mimo wszystko ufam ludziom i zaczną szukać (po tej SZOPCE) Stwórcy tam, gdzie Jest, a nie tam gdzie nie ma. Może wreszcie zamiast wydawać ostatnie finanse na spotkanie z „diabłem”, udadzą się na łono natury i zobaczą to, co nie widzieli, bo byli „oślepieni” diabelsko.

    Każdego dnia na świecie ginie człowiek, wielu, z przyczyn podzielenia ich na „swoich” i „obcych”.

    Chrześcijanin to tylko i aż człowiek, których ginie każdego dnia wielu, z głupoty ludzkiej i różnego podziału tegoż człowieka przez diabelskie organizacje.

    Polubienie

 4. ____________________
  Ewangelia wg Mateusza 23: 3
  ____________________

  3 „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą3, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 5. —-> I ostrzegł: „strzeżcie się kwasu Heroda, faryzeuszów o saduceuszów”.

  / Kwas to kwas, przydaje się do wypieku chleba, ale przecież w tym wypadku o coś innego Jezusowi chodzi. Jak ktoś nie czyta dokładnie Jego słów zapisanych w Ewangelii jednego od drugiego nie odróżnia /

  Polubienie

  1. —-> I sens tego tekstu nie jest taki:

   1 / ”Wystrzegajcie się faryzeuszów, sadyceuszów i kwasu Heroda„

   ale taki

   2 / ”Wystrzelajcie się kwasu Heroda, kwasu faryzeuszów i kwasu sadyceuszów”.

   —-> Z uczonymi w piśmie i faryzeuszami Jezus rozmawiał i ich demaskował /

   Polubienie

 6. _____________________
  Ewangelia wg Marka 5: 21 – 43
  _____________________

  Kobieta cierpiąca na krwotok

  21 „Gdy Jezus przeprawił się z powrotem w łodzi na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. 22 Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: 23 «Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła». 24 Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał.
  25 A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy 26 i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. 27 Słyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem, i dotknęła się Jego płaszcza. 28 Mówiła bowiem: «Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa». 29 Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. 30 A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto się dotknął mojego płaszcza?» 31 Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął». 32 On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. 33 Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. 34 On zaś rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości!». „

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 7. Dzisiejsi pasterze (i nie tylko) mają pracę ułatwioną dzięki Internetowi , czyli możliwości oddziaływania na cały świat A Internet nie powstał dzięki islamowi czy buddyzmowi – ale dzięki ludziom z kręgów chrześcijańskich …. Naturalnie nie może być sam w sobie misją, może być jedynie pomocny….. W czym pomocny okaże się incydent zw. z papieżem i azjatycką kobietą? Mam przeczucie, że w niczym – przeleje się fala komentarzy i wszystko będzie dalej tak jak było. Było tam tyle osób, wszyscy filmowali, robili zdjęcia – a w sieci nie ma nic, tylko ten jeden film oficjalny. szczegół, za który oferowałam coś, czego nie mam – dotyczył dziewczynki siedzącej w górze nad wszystkimi postaciami. Ona cały czas patrzy na operatora kamery. Wygląda jakby miała z nim jakąś umowę. Na papieża, który do niej wyciągnął dłoń, ledwie spojrzała i natychmiast popatrzyła na Operatora – dzieląc się z nim swoją radością z tego, że papież ją powitał. Później w tym czasie, gdy papież uderzał kobietę, dziewczynka robiła jakieś dziwne wygibasy, jakby naśladowała kogoś z ekipy tych operatorów i śmiech jej dźwięczał nienaturalnie głośno nad tym „spektaklem” …. Całość makabryczna. Mina uderzonej kobiety coś mi przypominała, u kogoś już taki grymas widziałam, na filmie chyba … Dziecko się cieszy, wiwatuje, nie zauważa dziejącej się przemocy dorosłych po obu stronach barierki. Mężczyzna to głowa Kościoła. Kobieta to nikt, nie wiadomo, kto…nie żadna zabłąkana owieczka, tylko owczysko jakieś niepokorne, nieposłuszne, dostało po łapach – papież przeprosił, że aż tak go poniosło, dziecko się zalewało ze śmiechu, a owca? Tak – to była ustawka – owcy nie znajdą! – owca niech sobie każda sama przemyśli swoje postępowanie.
  Denerwuje mnie to, chciałabym, żeby ją znaleziono i żeby wyjaśniła, o co jej chodziło.

  Polubienie

 8. Po co zebrali się ludzie na Placu Św Piotra?.. Co otrzymali?
  Marsz pomiędzy ludźmi i głaskanie dzieci,,kobiet i przyciskanie chorych, uśmiechy i gesty błogosławienia miały coś zaspokoić jakąś potrzebę Jaką i czyją..? Czy podniosła się czyjaś nadzieja..czy wzmocniła wiara?
  Czy raczej stało się za dość tradycji? Spotkanie z .. Namiestnikiem Chrystusa..który przez własny kościół jest mocno krytykowany i nieraz bluźnierczymi słowami.
  Wielu wierzących przyjeżdża tam z daleka aby głównie zobaczyć widowisko…ale są też tacy co przez ,,błogosławieństwo” papieskiej ręki chca np odzyskać zdrowie..albo rozwiązać jakieś inne problemy…???
  Jestem przekonany że przynajmniej dwie osoby spośród uczestników blogu były na takim spotkaniu z papieżem tym albo poprzednim..?
  Powiedzcie ..napiszcie..? co zyskaliści w kwestii Ewangelii…Czy wzrosła wasza wiara..nadzieja czy może poprawiło się wam zdrowie? Poza video.fotkami z Rzymu..? pamiątkowym gadźetem. Znane sa przypadki że celem jest prośba do …..aby córka wyzdrowiała ..albo nadszedł oczekiwany potomek ciąża?
  A może poprawiły się stosunki w rodzinie? w pracy?…Zakończył się problem z ALKOH0LEM ..albo z Narkotykami?
  A może chodziło o zwycięśtwo w wyborach?
  Czy raczej chodziło o przyjście Królestwa Bożego z modlitwy Jezusa?
  Czy ktoś z was wierzy że błogosławieństwo Papieża jest równoznaczne z błogosławieństwem Boga?
  Czy wiecie kto stał w tłumie?.. Ilu tam było przestępców? niekoniecznie skruszonych….ale zasobnych których stać na bogate wojaże. Ilu całkiem nie wierzących…ilu ciekawskich i wilków prasowych o usposobieniu sensacyjno zarobkowym wyłącznie..?
  Wreszcie ..w nawiaznniu do aktualnych …rzeczy…Ilu było posród widzów i celebrantów.,,.Mężołożników” itp..?

  Polubienie

  1. „Czy ktoś z was wierzy że błogosławieństwo Papieża jest równoznaczne z błogosławieństwem Boga”?
   No,wiesz.Co za porównanie.

   Polubienie

 9. Wydarzenie zdominowało na kilka godzin publikatory…GDZIE BYŁO GŁOSZENIE TŁUMOM SŁOWA Bozego..?
  Francjszek odwółał sie do CIERPLIWOSCI.. wspominanej w listach Apostołów….Ale nauczania naprawdę prawie nic..
  Bić albo nie bić ..oto jest pytanie? NIE BIĆ!!…Odpowiedź jasna…

  W okresie ,,Jasełkowym ” w Polsce,, za wiarę zginęło kikunastu chrzescijan przesladowanych…głównie przez ALKOHOL.. a więc brat zabił brata nożem w sporze o komputer. Mąż zabił żonę.. bo brakło . czegoś . w Zakopanem podźgało sie w sporze o wiarę trzech turystów. …

  27.12.2019 08:59
  Od Wigilii do czwartku wieczorem na polskich drogach doszło do 187 wypadków, w których zginęło łącznie 20 osób – wynika ze statystyk Komendy Stołecznej Policji. W czasie świąt zatrzymano też 506 pijanych kierowców. Akcja policji potrwa do niedzieli.”

  https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/po-co-polacy-przyjmuja-ksiedza-po-koledzie-ksiadz-i-chodzenie-po-koledzie/sn9mwqp.

  Oto realne problemy…

  Polubienie

 10. ,,Nowy rok bieży ..we w żłobie leży… i wyje
  Mój sąsiad Wyka co sprzedał byka i pije.
  Wykowa Mania buzię zasłania… spłakana
  Oczy podbite przez ten wypitek dziś z rana..

  Polubienie

 11. Awarcho, rytm „zgubiłeś”, muszę Cię trochę poprawić:

  … ” i wyje mój sąsiad Wyka – pije, bo stracił (pije bo oddał dobre zwierzę po zaniżonej cenie lichwiarzowi, suszyło go niemiłosiernie) byka!

  / Uważaj bo Audytoruim możesz stracić :_) ) /

  —-> Dbaj o miłość ❤️

  Polubienie

 12. Oprócz Biblii muzyki słucham. Jak masz coś, co ma jakąś wartość* to tu wklej:

  ___________________
  * wartośç – pojęcie względne

  Polubienie

 13. ________________________
  Ewangelia wg Mateusza 26: 14 -16
  ________________________

  Zdrada Judasza

  14 „Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów 15 i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. 16 Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 14. _____________________
  Ewangelia wg Marka 8: 14 – 17
  _____________________

  14 A uczniowie zapomnieli wziąć chlebów i tylko jeden mieli z sobą w łodzi. 15 Wtedy im przykazał: «Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!». 16 Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chleba. 17 Jezus zauważył to i rzekł im: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł?”

  .
  _______________________
  Ewangelia wg Mateusza 16: 5 – 12
  _______________________

  5 „Przeprawiając się na drugi brzeg, uczniowie zapomnieli wziąć z sobą chleba. 6 Jezus rzekł do nich: «Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów!» 7 Oni zaś rozprawiali między sobą i mówili: «Nie wzięliśmy chleba». 8 Jezus, poznawszy to, rzekł: «Ludzie małej wiary czemu zastanawiacie się nad tym, że nie wzięliście chleba? 9 Czy jeszcze nie rozumiecie i nie pamiętacie owych pięciu chlebów na pięć tysięcy, i ile zebraliście koszów? 10 Ani owych siedmiu chlebów na cztery tysiące, i ileście koszów zebrali? 11 Jak to, nie rozumiecie, że nie o chlebie mówiłem wam, lecz: strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów?» 12 Wówczas zrozumieli, że mówił o wystrzeganiu się nie kwasu chlebowego, lecz nauki faryzeuszów i saduceuszów.”

  / Wg BT, katolickieego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 15. —-> wielu ludziom się wydaje, że to właśnie dzięki im Ziemia kręci się wokół Słońca, ale według tego, czego nauczał Jezus tak nie jest.

  Polubienie

 16. Ktoś kto zrobił to video (i które bardzo mi się podoba) domyślam się, że miał na myśli przede wszystkim miłość zmysłową. Ja jednak sens tego tekstu – nie negując również tego przesłania – trochę inaczej w kontekście naszego blogu rozumiem. Dlatego, mimo że ta wersja też bardzo mi się podoba, wolę jednak wersję koncertową.

  Polubienie

 17. / „Chwila„ jaka jest nam dana (obojętne dobra czy zła) może być najlepszą jeżeli wykorzystamy ją tak, aby poznać i zbliżyć się do Boga, naszego Stwórcy, który dał nam życie i który chce abyśmy żyli. A czy ją tak wykorzystamy zależy to od nas. „Może być” ale to wcale nie znaczy, że (według tego czego uczył Jezus (a nie na tym blogu powiedział kiedyś Jan Turnau) „będzie” Dla Judasza nie „będzie”. Przynajmniej według tego co Jezus o nim powiedział /

  Polubienie

 18. „Chwilo trwaj”…. przypomniało mi to o Lucyferze okalającym siecią Warszawę. Trop Azjatki atakującej Namiestnika Boga tak mnie pochłonął, że zapomniałam o tym tutaj bliższym zagrożeniu. Bardzo możliwe, że tamto dalsze jest ważniejsze i groźniejsze, niż to bliższe, okoliczne… Zresztą, sprawa Lucyfera została zgłoszona odpowiednim służbom i na razie przycichła. (Znaczy to, że odpowiedni ludzie są już w odpowiednim działaniu uaktywnieni!) Wiadomo jedynie, że Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych – organizacja pozarządowa! – zająć się tym nie chciała … (dlaczego?) ( uczucia religijne to nie ich działka!) … Wracam więc do przemyśleń o tej kobiecie nieszczęsnej, nadal jednak nie odnalezionej, nie zidentyfikowanej, stłamszonej, zbezczeszczonej Wielką falą, Wielkim Potopem, Wielkim zalewem komentarzy o Wielkim Człowieku – Namiestniku Boga na ziemi ! Po prostu pominiętej aż nienaturalnie, nieprawdopodobnie – to nie jest CUD – że nikomu nie udało się do niej dotrzeć. Tak być nie może! Nie rozdziobią nas kruki, ani wrony, ani nic!!!! (wołał poeta, którego niestety – rozdziobały!) W historii zbawienia oferowanej przez Kościół już raz mieliśmy przykład ( zły przykład!) stłamszenia kobiety!!!!! , kiedy to obarczono ją odpowiedzialnością za grzech pierworodny, a świadkiem incydentu w raju było jedynie ptactwo uwijające się wśród drzew. Teraz mamy incydent w Szopce Bożonarodzeniowej, jest Kobieta, jest namiestnik Boga , są wierni jak ptactwo rozświergotani… Gdzie jest mężczyzna? (jak zwykle niewiniątko, gdzieś w cieniu, ukryty) ….. Kobieta została zostawiona sama sobie. Jeśli to była drama, ze świadomym bądź nieświadomym udziałem Papieża, ale zręcznie przygotowana przez jakiś zespół ludzi (oddział masonów albo coś w tym rodzaju) (pełno takich różnych tajemniczych organizacji i rządowych, i pozarządowych, są wszędzie …. trudno ich rozpoznać, jednak są trochę inni od przygodnie spotkanych ludzi, dziwnie się zachowują, jakby byli sterowani i są pod stałym napięciem!) – więc miała czemuś służyć – moim zdaniem nie temu, by pokazać, jaki ten Papież ( pośrednio Bóg) jest zły , w co – jak zauważyła Awi uwierzą jedynie naprawdę zawzięci przeciwnicy Kościoła albo jacyś zwykli śmiertelnicy o przytępionych percepcjach intelektualnych – mogła służyć temu, by wbić jak największej rzeszy użytkowników wirtualnego świata w podświadomość iż winę za zło ponosi kobieta – dziwoląg w dodatku jakiś , nie wiadomo kto i nie wiadomo skąd, z jakąś odmienną od naszej kulturą, wariatka chyba? czort ją wie – lepiej jej nie szukać! – ład zaprowadzić po tym nieporządku jaki zrobiła, przeprosić, że się cierpliwość straciło – jako niemal Bóg – nie pierwszy i nie ostatni raz pewnie przez tę nieszczęsną babę! Ukryty mężczyzna może odetchnąć z ulgą , a ty kobieto, puchu marny, dalej sobie radź sama , jak potrafisz! Niestety.

  Polubienie

 19. Ani wiatr tu nie usiądzie
  Ani ptak tu nie odpocznie
  Gdy wieczorne płyną chmury
  Gdy tak straszno, gdy tak mrocznie

  Stare mury, czort w nich włada
  O kamienie dzwoni cisza
  A w rycerskiej pustej sali
  Gacek na dół głową zwisa

  To, co było, co już przeszło
  Gdzieś w balladzie jeszcze mieszka
  Dziej się więc, ballado
  Niech zaszumią dawne knieje
  Niech się błazen roześmieje
  Dziej się nam, ballado
  Póki noc nie taka senna
  Póki jest choć struna jedna
  Dziej się nam, ballad

  Może jeszcze kto uwierzy
  Że zamknięta czeka w wieży
  Taka piękna i niewinna
  Lecz zaklęta w ćmę dziewczyna

  Stare mury, czort w nich włada
  O kamienie dzwoni cisza
  A w rycerskiej pustej sali
  Gacek na dół głową zwisa

  To, co było, co już przeszło
  Gdzieś w balladzie jeszcze mieszka
  Dziej się więc, ballado
  Niech zaszumią dawne knieje
  Niech się błazen roześmieje
  Dziej się nam, ballado
  Póki noc nie taka senna
  Póki jest choć struna jedna
  Dziej się nam, ballaaado..

  To co było to co przeszło w Starych Murach będzie mieszkać
  to historia ludzi zwykłych ,księcia, mnicha rzezimieszka..

  Polubienie

  1. „Ten kto baby nie bije to mu w stodole ziarno gnije” .Takie powiedzonko było w obiegu po wsiach polskich.A ksiądz nauczał „baba winna być posłuszna małżonkowi”.

   Polubienie

 20. Od wielu lat był sołtysem i nic takiego nigdy się nie zdarzyło…. przynajmniej tak twierdzą inni. Kobieta w tym przypadku puściła w niego pustym talerzem. Zamiast uciekać jak przed nawiedzoną, ruszył do boju, a teraz odpowie za swoje. Przyznaje się do wszystkiego, jest mu wstyd, było, minęło, przeprasza i nie chce o tym rozmawiać. https://vod.tvp.pl/video/alarm,02012020,45768645

  Polubienie

 21. A ja myślę jednak że gdyby nie mieli tego w zwyczaju..to do bójki by nie doszło. Ta jedna z tysięcy ..awantur poświątecznych…,,Lulajżejek”…wyszła na śwaitło dzienne trochę przypadkiem…przez niezwykłą brutalność chłopa wściekłego i pijanego.. Uderzenie krzesłem..jednak nie skończyło się tragedią.. Inne ,,Lulajżejki ”widywaem na własne oczy…pijane obydwie strony..i dzieci oraz rodzina jako widzowie… Niedługo po opłatku .. i czułościach..
  No ale Jezus zapowiadał że przyniesie na świat miecz i wrogość członków rodziny”..a o.. krześle” nie napisano w Ewangeliach. ALE TO TEŻ CIERPIENIE ZA WIARĘ…No bo przecież z okazji tradycjii,, Lulania”
  No ale jak sie ma za męża ,,figurę” tj Sołtysa……to Lulanie kosztuje…a tym bardziej lanie..żony..

  Polubienie

 22. Atrojka, dzisiaj jest 3 stycznia, a Ty znowu jakieś śluby sobie dwa dni temu składałaś ? Twoje kaput na ogół gdzieś w połowie marca? Czy od czasu do czasu udaje Ci się dociągnąć do kwietnia ?

  Polubienie

 23. Świadek przemocy ponosi odpowiedzialność za nieudzielenie pomocy ofierze. Jak udzielać? Pod tym względem chyba trochę za mało społeczeństwo jest oświecone! Zwykle ludzie nie chcą się mieszać w cudze, szczególnie w rodzinne konflikty… Kto się kiedykolwiek wmieszał , dobrze wie, jak to się kończy – przemocy nie tylko nie zlikwidował, a wręcz przeciwnie. Być może nowe pokolenia są w ten sposób przygotowywane – nagrywają filmik i oddają materiał w odpowiednie ręce. Ja i wielu z mojego pokolenia nie moglibyśmy czegoś takiego zrobić, chyba ze komuś obcemu, przypadkowo napotkanemu agresorowi. Poza tym damski bokser na filmie – jest jak zwierzę rozwścieczony! – doprowadzony do furii – jest okropny. Gdyby był prawdziwym agresorem-terrorystą, którego wszyscy się boją, a takich jest pełno bezkarnie sobie żyjących i stanowiących zagrożenie dla wszystkich wokół, filmik taki nie byłby ani nagrany, ani tym bardziej nie ukazałby się w sieci. W ogóle nikt słowa by nie powiedział, nikt nic by nie wiedział, niczego nie widział. O to właśnie poszło mi w spięciu słownym z tą wspominaną redaktorką od pukania w łeb —- atakowała starsze kobieciny, rzekomo przesiadujące w oknach i wszystkowidzące, że nie zawiadomiły policji w sprawie jednego głośnego przestępstwa. Prawdopodobnie w tym niewielkim miasteczku wszyscy wiedzieli, nikt nie zawiadomił i nikt słowa nie pisnął (ze strachu!) a pani redaktor czepnęła się najsłabszych, najbardziej strachliwych. Wstyd. Powinna naprawdę puknąć się w łeb.

  Polubienie

 24. „Prawdopodobnie w tym niewielkim miasteczku wszyscy wiedzieli, nikt nie zawiadomił i nikt słowa nie pisnął (ze strachu!) a pani redaktor czepnęła się najsłabszych, najbardziej strachliwych. Wstyd. Powinna naprawdę puknąć się w łeb.” – Atrojka :_)

  —-> Tak, tak to jest. Jak nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do walki z terrorystami to musimy atakować te flanki, które są do zdobycia (chyba że chcemy przedwcześnie poleć w boju 😀)

  Polubienie

 25. Stokrotki – w tym roku – paralelnym (jak mój grawatar) (2020) nie będzie żadnego kaput, które zwykle było na samym starcie, a nie po tak długim czasie jak dwa trzy miesiące! Po prostu żadnych postanowień sobie nie zrobiłam. Natomiast Twoje wyobrażenia militarne są typowo męskie: nie odróżniasz ataku od obrony. Na moim miejscu pewnie odebrałbyś tą panią redaktor jako jakąś bokserkę rzucającą się na ludzi o odmiennym zdaniu, ja ją odebrałam jako ofiarę zadawanych jej presji, cierpień, molestowań itp, ofiarę tak już osaczoną, że rzuca się na każdego na oślep, zadaje ciosy każdemu, w każdym widzi kogoś ją atakującego – i na tym polega jej samoobrona, że każdego chce jakimś „puknięciem w łeb” czy innym lewym sierpowym – obezwładnić, unieszkodliwić, powalić….. Dlatego dałam jej spokój, niech nie marnuje na mnie swoich porywów energii słownej, nie jestem psychoterapeutką. Niech walczy z realnymi wrogami, ja niczyim wrogiem nie jestem.

  Polubienie

 26. —-> Awarcho pisał ostatnio o wypadkach. Dokładnie 58 minut po moim ostatnim wpisie wczoraj, a według polskiego kalendarza przedwczoraj Gość grzał mniej więcej 90km/h gdy nadjeżdżająca z naprzeciwka i skręcająca w lewo (najwyražniej spiesząca się gdzieś) kobieta zajechała mu drogę! Przy tej prędkości z obu samochodów powinna zostać miazga ale ponieważ oba pojazdy były w ruchu i uderzenie nastąpiło dla sprawczyni wypadku pod idealnym kątem kobieta przeżyła! Wyszła bez szwanku, bez najmniejszych obrażeń! Niestety, tylko niektórzy mają takie szczęście. Zastanawiam się gdzie jest teraz męzżczyzna? Wg Jana Turna zapewne w niebie. Ale przecież Awarcho wiem, że ma w tej materii zupełnie inne zdanie.. . Czy aby na pewno tam? I czy na podstawie Biblii można to ustalić? A jeśli nie na podstawie Biblii, to w jaki sposób? Skąd wiadomo co się dzieje z człowiekiem po jego śmierci ? Skąd np. Ateiści wiedzą, że po śmierci nie ma już nic ? No więc, gdzie ten gościu się teraz podziewa? GDZIE ON TERAZ JEST ?

  Polubienie

 27. „Jezus też był uchodźcą” – napisał Pan Redaktor. Mnie uchodźcy kojarzą się jednoznacznie – są to ludzie szukający schronienia u obcych, uciekający przed terroryzmem, przed zagrożeniem panującym w ich ojczyźnie. Jeśli już, to Jezus był dzieckiem uchodźców jako człowiek, jako Syn Boży – uchodźcą ani dzieckiem uchodźców nie był…. Nazwanie Go uchodźcą nie przeraza, nie oburza mnie, widzę w tym próbę ratunku dla ludzi będących w podobnej sytuacji – zagrożonych cierpieniami, torturami, opluwaniem, całą jakąś ohydą na którą stać ZWYRODNIALCÓW, aby kogoś zniszczyć, usunąć, pozbyć się. Przypadkowo znalazłam słowa sprzed dwóch lat pewnej znanej osoby, która obecnie okazała się mistrzynią w niszczeniu – wprawdzie nie uchodźców, ale wrogów o odmiennym poglądzie Napisała tak, w odpowiedzi do kogoś, kto Jezusa skojarzył z uchodźcami : „Ratunku! Boże daj jej trochę rozumu błagam.
  Święta Rodzina nie była uchodźcami!!!
  kobieto, ratuj się
  Józef i Maria byli na spisie ludności w swoich rejonach”ojczystych”.Pani jest poprostu głupia. Przyrównanie ich do uchodźców z bombami jest poprostu obrzydliwe”

  ………………………………
  (Kojarzenie wszystkich uchodźców z jakimiś świrami wybuchowymi i gwałcącymi kogo popadnie – to jest chyba przesada, tej miary jak kojarzenie polskich „uchodźców” powiedzmy ekonomicznych – ze świnią, k. złodziejem)!

  Polubienie

 28. Stokrotki – gdzie on się teraz podziewa? Najprawdopodobniejsza ze wszystkich prawdopodobnych odpowiedzi brzmi: ten gościu teraz podziewa się w Twojej głowie. Kiedy piszesz o nim, trafia na chwilę do innych głów, posiedzi trochę i zniknie….

  Polubienie

 29. Sobota 4 stycznia
  Kto znajdzie dzielną żonę? Jest ona daleko cenniejsza niż korale (Prz. 31:10).Kiedy poszczególni członkowie rodziny okazują wdzięczność, wszyscy odnoszą z tego korzyść. Im bardziej mąż i żona wzajemnie się cenią i im częściej to wyrażają, tym bardziej się do siebie zbliżają. Łatwiej im też wybaczać sobie błędy. Mąż, który ceni żonę, nie tylko dostrzega to, co ona robi i mówi, ale też „powstaje (…) i ją wychwala” (Prz. 31:28). A mądra żona mówi mężowi, za co konkretnie jest mu wdzięczna. Rodzice, jak możecie uczyć dzieci okazywania wdzięczności? Pamiętajcie, że będą one naśladować to, co mówicie i robicie. Dlatego wypracujcie sobie dobry zwyczaj dziękowania dzieciom, kiedy coś dla was zrobią. Uczcie je też mówić „dziękuję”, kiedy ktoś zrobi coś dla nich. Pomagajcie im zrozumieć, że do wyrażania wdzięczności powinno je pobudzać serce oraz że ich słowa mogą zdziałać dużo dobrego.

  Polubienie

 30. ___________________
  Księga Psalmów 148: 1- 14
  ___________________

  Alleluja.
  Chwalcie Jehowę z niebios,
  chwalcie Go na wysokościach!
  2 Chwalcie Go, wszyscy Jego aniołowie,
  chwalcie Go, wszystkie Jego zastępy!
  3 Chwalcie Go, słońce i księżycu,
  chwalcie Go, wszystkie gwiazdy świecące.
  4 Chwalcie Go, nieba najwyższe
  i wody, co są ponad niebem:
  5 niech imię Jehowy wychwalają,
  On bowiem nakazał i zostały stworzone,
  6 utwierdził je na zawsze, na wieki;
  nadał im prawo, które nie przeminie5.
  7 Chwalcie Jehowę z ziemi,
  potwory i wszystkie morskie głębiny,
  8 ogniu i gradzie, śniegu i mgło,
  gwałtowny huraganie, co pełnisz Jego słowo,
  9 7 góry i wszelkie pagórki,
  drzewa rodzące owoc i wszystkie cedry,
  10 dzikie zwierzęta i bydło wszelakie,
  to, co się roi na ziemi, i ptactwo skrzydlate,
  11 królowie ziemscy i wszystkie narody,
  władcy i wszyscy sędziowie na ziemi,
  12 młodzieńcy, a także dziewice,
  starcy wraz z młodzieżą
  13 niech imię Jehowy wychwalają,
  bo tylko Jego imię jest wzniosłe,
  majestat Jego góruje nad ziemią i niebem
  14 i pomnaża moc8 swojego ludu.
  Pieśń pochwalna dla wszystkich Jego świętych,
  synów Izraela – ludu, który Mu jest bliski.
  Alleluja”.

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie XXXIII, Pallottinum /

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s