Jezus też był uchodźcą. LGBT, abp Głódź… Niech władza nie przeszkadza…

Ewangelia Mateusza 2,13-15.19-23

Pismo Święte można czytać zawsze myślą o problemach swojego czasu. I tak Ewangelia Mateusza opowiada o nowonarodzonym Jezusie jako uchodźcy politycznym. Musiał przecież wraz z rodzicami uciekać z Betlejem, ponieważ Herod dowiedział się od poszukujących Go mędrców ze Wschodu, że ma się tam narodzić król żydowski, a uważał, że to zagraża jego królowaniu, zatem kazał wymordować wszystkich tamtejszych niemowlaczków. Na szczęście jednak anioł ukazał się znów Józefowi i polecił mu uciec z rodziną do Egiptu i wrócić stamtąd dopiero po śmierci prześladowcy. Do Egiptu, przypominam nawiasem, kraju dla nas, Żydów i chrześcijan szczególnego, w którym całą młodość przeżył arcyprorok Mojżesz.

Dołączam tradycyjnie Jonaszowe „głośne myślenie”. „Więź”: LGBT, abp Głódź… Jonasz

Zimowa „Więź” dla takich, jak ja, Kościołem przejętych, arcyciekawa! Najpierw rozmowa z psychiatrą, psychoterapeutą, profesor Ireną Namysłowską, na temat homoseksualizmu. Pytają Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś, bardzo w tej sprawie zasłużeni książką „Wyzywająca miłość”. Rozmówczyni stwierdza jasno: „Głoszona przez Kościół katolicki zasada: akceptujemy osoby homoseksualne, ale nie akceptujemy czynów homoseksualnych, budzi mój sprzeciw nie tylko jako psychiatry, ale również jako katoliczki. Według mnie w takim postawieniu sprawy jest pewna niesprawiedliwość, a nawet okrucieństwo. Dla osoby wierzącej, której orientacja homoseksualna jest jasna i trwała – musi to być źródłem ogromnego konfliktu i cierpienia. Ten konflikt jest bardzo głęboki i trudny do rozwiązania. Z jednej bowiem strony jej seksualna tożsamość jest zaakceptowana, z drugiej zaś nie może być realizowana, nawet gdyby oznaczała trwały, dobry, czuły związek, zgodny przecież z preferencjami biologicznymi.” Analiza różnych problemów szczegółowych subtelna, lektura obowiązkowa!

Innych ciekawych tekstów w numerze co nie miara, zareklamuję jeszcze tylko, bo nadtytuł felietoniku zobowiązuje, rozmowę Zbigniewa Nosowskiego z ks. Adamem Świeżyńskim w sprawie arcybiskupa Głódzia. Tekst wnikliwy psychologicznie, krytyczny jednak nie tylko wobec hierarchy, również wobec tych jego podwładnych, którzy nie buntują się, bo chcą coś uzyskać, jakieś swoje awanse.

No i sygnalizuję inne „więziowe” publikacje zimowe. Dotyczą tak czy inaczej władzy w Kościele naszym. Przede wszystkim dyskusję o tejże, zatytułowaną „Władza duchowa nieabsolutna?” Uczestnicy: Wiesław Dawidowski OSA, czyli zakonnik augustianin, Zuzanna Radzik, Tomasz Rowiński, Tomasz Terlikowski oraz z samej „Więzi” redaktor naczelny Nosowski i Sebastian Duda. Interesująca między innymi dlatego, że z udziałem autorów, którzy swymi poglądami mniej lub bardziej różnią: redaktor prowadzący portalu „Christianitas” Tomasz Rowiński to nie Zuzanna Radzik, nie tylko o płeć mi idzie. Poza tym osobne artykuły: księży Stanisława Adamiaka „Roma locuta, causa finita? Nie zawsze” oraz „Mniej feudalnie, bardziej apostolsko. Jaki model władzy w Kościele przyszłości?” Damiana Wąska. Tytuły sugerują sporo. Jest także polemika teologa Józefa Majewskiego z abp. Grzegorzem Rysiem na temat władzy episkopatów krajowych. Artykuł zwie się „Biskup zwie się stróżem swego brata?” Metropolita łódzki położył był we wrześniowej sopockiej dyskusji akcent na całkowitą niezależność szefów poszczególnych diecezji: „Kościół jest tak skonstruowany, że liczy się jeden Kościół z jego diecezją i cały Kościół powszechny”. Było to wyraźnie stwierdzenie, że tenże biskup diecezjalny nie odpowiada za to, co mówią inni biskupi, łącznie z władzami episkopatu krajowego: arcybiskup Ryś nie odpowiada za arcydziwne słowa arcybiskupa Jędraszewskiego, choćby tamten był episkopatu polskiego wiceprzewodniczącym. Przy takich różnicach opinii między hierarchami, z zasady niestety starannie skrywanych, łatwo o podobne wypowiedzi. Redakcja „Więzi” napisała pod tekstem Majewskiego, że odpowiedź abp. Rysia opublikuje wkrótce w serwisie internetowym więź.pl (tamten serwis znam i bardzo cenię, czekam!).

No i jest jeszcze w owym zimowym numerze Sebastiana Dudy tekst pt. ”Przyzywanie Ducha”. Rzecz, powiedzieć by można o mizoginizmie, czyli „do płci żeńskiej nienawiści albo silnym uprzedzeniu” (Wikipedia). Autor zajmuje się mianowicie rzymskokatolickim (prawosławnym zresztą tym bardziej) oporem wobec udzielania święceń diakonatu kobietom. Nie kapłaństwa, prezbiteratu, tylko diakonatu, chociaż już z udziałem w błagalnej modlitwie o eucharystyczną przemianę chleba i wina.

Każda gęś czyta „Więź”, bo to ptak mądry, zatem „homo sapiens” tym bardziej!

Reklama

226 myśli na temat “Jezus też był uchodźcą. LGBT, abp Głódź… Niech władza nie przeszkadza…

 1. “Stokrotki.i.bratki.
  dobra, pisz pan o tych świadkach J…, promuj ich pan, a ja sie zabiore za mormonów.
  to tyz ciekawa religia. Ich twórca Joseph Smith wprowadzil do Biblii 3000 poprawek i nazwal ten swoj przeklad „Natchniony Przekład Biblii”. . Widzisz pan, a swiadkowie J… (nie bede pisal tego Imienia Boga, bo nie wolno)
  wprowadzili tylko ok. 700.”
  – bławatki.i.różyczki, kom. z 12:30

  Różyczki, na tym blogu wypowiadaja się wyłacznie eksperci, a Ty mnie zaintrygowałeś?! Skoro masz “aspiracje” dobić do ”Szacownego Grona” to miło byłoby gdybyś tak jak Awi i Atrojka operował konkretami. Widzisz z Josephem Smithem nie mam najmniejszego problemu bo jego objawienia bardzo mi przypominaja te, które miał Mahomet. Cokolwiek przyszło mu do serca traktował “wizje” owe jak objawienia. Osoby wyjatkowo wrażliwe miewaja “wizje”. Bywa, że we śnie i bywa że w jakimś wjatkowym miejscu, sa przekonane, że wszystko dzieje się naprawdę! Nietrudno jest więc ulec im wrażeniu, że z woli Boga zostali oświeceni Jego boskim światłem. Joseph Smith w odróżnieniu od Mahometa potrafił pisać. Tak więc zapisał wszystko, co mu podał do wiadomości anioł Moroni. W przypadku Mahometa było inaczej, sam dyktował wiernym wersety, które jak twierdził nie pochodziły z jego serca lecz wprost od Boga. Taka wersję możemy przyjać jeśli założymy, ani jeden ani drugs nie posłużyli się dla własnych celów w pełni świadomie nieprawda. Załóżmy, że oboje mówili prawdę. Istnieje jednak poważny problem. Ani Księga Mormona, ani Koran, nie harmonizuja z wcześniej spisana Biblia. Wyznawcy Islamu tłumacza to jak następuje: “Twardego karku, zawsze źli i działajacy na przekór Bogu Żydzi poprzeinaczali teksty z własnej Biblii. Stad też tekst Koranu przedstawia prawidłowo sfałszowane przez nich biblijne wersety!” Świadkowie Jehowy uważaja, że Czterem Ewangeliom nie można nic zarzucić, a przedstawiona w nich Osoba Jezusa Chrystusa jest jasna i przejrzysta I tak jak zapowiedziały to Pisma Hebrajskie On jest narożnym kamieniem węgielnym, doskonałym wzorcem dla każdego z nas. Również sam Jezus w taki sposób się przedstawił i udowodnił, że tak jest. Uważamy więc, że jakikolwiek uwieczniony na piśmie tekst, pretendujacy do natchnionego duchem Bożym tekstu świętego, musi być z tekstem Czterech Ewangeli całkowicie i w stu procentach zgodny. Wszystkie 39 Ksiag Pism Hebrajskich oraz 23 Ksiag Pism Greckich spełniaja ten warunek. Nie mamy więc do żadnej z tych Ksiag jakichkolwiek zastrzeżeń. Ty jednak, Różyczki, napisałeś, że świadkowie Jehowy wprowadzili do tych Ksiag 700 zmian !?

  —-> Smitha i Mahometa zostawmy w spokoju (bo ich dzieła nie harmonizuja z Biblia). Napisz więc proszę JAKIE ZMIANY DO TEKSTU PISMA ŠWIĘTEGO WPROWADZILI ŚWIADKOWIE JEHOWY ??

  Polubienie

 2. Wiem Różyczki, że tego nie lubisz, ale ja też nie lubię jak tekst zawiera literówki lub coś ze stylem w trakcie pisania na goraco jest nie tak. Ciężko się wtedy czyta! A narzędzi do edycji tutaj niestety brak :_( Sorry !

  / Jeśli wolisz brudnopis that’s fine. Nie musisz dwa razy czytać /

  “Stokrotki.i.bratki.
  dobra, pisz pan o tych świadkach J…, promuj ich pan, a ja sie zabiore za mormonów.
  to tyz ciekawa religia. Ich twórca Joseph Smith wprowadzil do Biblii 3000 poprawek i nazwal ten swoj przeklad „Natchniony Przekład Biblii”. . Widzisz pan, a swiadkowie J… (nie bede pisal tego Imienia Boga, bo nie wolno)
  wprowadzili tylko ok. 700.”

  / bławatki.i.różyczki, kom. z 12:30 /

  .
  Różyczki, na tym blogu wypowiadaja się wyłacznie eksperci, a Ty mnie zaintrygowałeś?! Skoro masz “aspiracje” dobić do ”Szacownego Grona” to miło byłoby gdybyś tak jak Awi i Atrojka operował konkretami. Widzisz z Josephem Smithem nie mam najmniejszego problemu bo jego objawienia bardzo mi przypominaja te, które miał Mahomet. Cokolwiek przyszło mu do serca traktował “wizje” owe jak objawienia. Osoby wyjatkowo wrażliwe miewaja “wizje”. Bywa, że we śnie i bywa że w jakimś wjatkowym miejscu, sa przekonane, że wszystko dzieje się naprawdę! Nietrudno jest więc osób OMG tym ulec wrażeniu, że z woli Boga zostaja oświecone Jego boskim światłem. Joseph Smith w odróżnieniu od Mahometa potrafił pisać. Tak więc zapisał wszystko, co mu podał do wiadomości anioł Moroni. W przypadku Mahometa było inaczej, sam dyktował wiernym wersety, które jak twierdził nie pochodziły z jego serca. Taka wersję możemy przyjać jeśli założymy, że ani jeden ani drugi nie posłużyli się (dla własnych celów i w pełni świadomie) kłamstwem. Załóżmy, że oboje mówili prawdę. Istnieje jednak poważny problem. Ani Księga Mormona, ani Koran, nie harmonizuja z wcześniej spisana Biblia. Wyznawcy Islamu tłumacza to tak: “Twardego karku, zawsze źli i działajacy na przekór Bogu Żydzi poprzeinaczali teksty z własnej Biblii, stad też tekst Koranu prawidłowo przedstawia sfałszowane przez nich biblijne wersety!” Świadkowie Jehowy uważaja, że Czterem Ewangeliom nie można nic zarzucić, a przedstawiona w nich Osoba Jezusa Chrystusa jest jasna i przejrzysta. I tak jak zapowiedziały to Pisma Hebrajskie On jest narożnym kamieniem węgielnym, doskonałym wzorcem dla każdego z nas. Również sam Jezus w taki sposób się przedstawił i udowodnił, że tak jest. Uważamy więc, że jakikolwiek uwieczniony na piśmie tekst, pretendujacy do natchnionego duchem Bożym tekstu świętego, musi być z tekstem Czterech Ewangeli całkowicie i w stu procentach zgodny. Wszystkie 39 Ksiag Pism Hebrajskich oraz 23 Ksiag Pism Greckich spełniaja ten warunek. Nie mamy więc do żadnej z tych Ksiag jakichkolwiek zastrzeżeń. Ty jednak, Różyczki, napisałeś, że świadkowie Jehowy wprowadzili do tych Ksiag 700 zmian !?

  —-> Smitha i Mahometa zostawmy w spokoju (bo ich dzieła nie harmonizuja z Biblia). Napisz więc proszę JAKIE ZMIANY DO TEKSTU PISMA ŠWIĘTEGO WPROWADZILI ŚWIADKOWIE JEHOWY ??

  Polubienie

 3. Rewizja historii i niebawem INWENTARYZYCJA RELIGIJNA

  Noe to prawdopodobnie Polak…bo jak się okazuje ,,dał w szyję” a gdy wytrzeźwiał to przeklinał.!
  Król Leszek był kolesiem Tyberiusza cesarza.
  R E W O L U C J A ….Chrobry Bolek zwyczajnie olał papieża i koronował się sam!..w kościele Notre Dame..

  Polubienie

 4. „Ewangelia Mateusza 2,13-18
  Czytamy dzisiaj o ucieczce do Egiptu przed prześladowaniem Heroda i rzezi przezeń zarządzonej w Betlejem. Z tej drugiej racji Kościół katolicki świętuje dzisiaj pamięć wymordowanych dzieci, Cerkiew prawosławna również, choć dopiero czwartego dnia po Bożym Narodzeniu.

  Prawosławni też oczywiście rozumieją ów tekst Ewangelii literalnie, dom prawosławny w Cieplicach został wzniesiony nawet na domniemanych relikwiach tamtych małych męczenników (w kalendarzu prawosławnym wyczytałem, że było ich aż 14 tysięcy).

  Fakt historyczny? Bibliści katoliccy nie są tego pewni, choć okrucieństwo Heroda Wielkiego było właśnie olbrzymie. Tak czy inaczej, myślę dzisiaj o milionach dzieci mordowanych wciąż od początku ludzkości. Narodzonych i nienarodzonych.” – Jan Turnau grudzień 2011 rok.

  Polubienie

   1. To grudzień 2019 rok – Jan Turnau:

    „Ewangelia Mateusza 2,13-15.19-23
    Pismo Święte można czytać zawsze myślą o problemach swojego czasu. I tak Ewangelia Mateusza opowiada o nowonarodzonym Jezusie jako uchodźcy politycznym. Musiał przecież wraz z rodzicami uciekać z Betlejem, ponieważ Herod dowiedział się od poszukujących Go mędrców ze Wschodu, że ma się tam narodzić król żydowski, a uważał, że to zagraża jego królowaniu, zatem kazał wymordować wszystkich tamtejszych niemowlaczków. Na szczęście jednak anioł ukazał się znów Józefowi i polecił mu uciec z rodziną do Egiptu i wrócić stamtąd dopiero po śmierci prześladowcy. Do Egiptu, przypominam nawiasem, kraju dla nas, Żydów i chrześcijan szczególnego, w którym całą młodość przeżył arcyprorok Mojżesz.”

    Bez ?

    Można zgłupieć? Można! Przecież mamy zgłupieć!

    Polubienie

 5. To grudzień 2010 rok – Jan Turnau „Moje Pisanki”:
  „Ewangelia Mateusza 2,16
  „Wtedy to Herod, widząc, że go mędrcy zwiedli, rozgniewał się wielce i posławszy [żołnierzy], zgładził wszystkich chłopców dwuletnich i młodszych w Betlejem i w całej okolicy, odpowiednio do czasu, o którym dowiedział się od mędrców.”
  Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.

  Lubię problemiki przekładowe, więc sygnalizuję taki oto. Greka ma czasownik (bezokolicznik) ”apostollein”, który znaczy posłać „w ogóle”. Termin ten pada w tekście ewangelijnym, który został wybrany na dzisiaj, bo mamy dziś w Kościele rzymskokatolickim i w Cerkwi święto świętych Młodzianków. Otóż tłumacze mają problem, czy dodawać, kogo Herod posłał, a jeżeli, to kogo. Wulgata, za nią Wujek, nie dodaje, Tysiąclatka dodaje „oprawców”, Poznanianka „siepaczy”. My zdecydowaliśmy się na bezepitetowych „żołnierzy”, kiedyśmy tę ewangelię tłumaczyli, teraz pewnie obeszlibyśmy się bez podobnego dodatku (co się nazywa w gramatyce dopełnieniem), jak postąpiliśmy niedawno tłumacząc któryś list Pawłowy. Tyle sprawy „translacyjnej”.

  Historyczność owego ludobójstwa jest tej samej natury, co samej wizyty magów. Mam kalendarz prawosławny, w którym podana jest nawet liczba młodych męczenników: 14 tysięcy, oczywiście przesadzona, bo według „Encyklopedii biblijnej” nawet Betlejem dzisiejsze ma w sumie mieszkańców tylko około 15 tysięcy. Prawosławni są bardzo przywiązani do tradycji także tego rodzaju, przechowują domniemane relikwie owych chłopaczków.

  Samo święto jest bardzo stare, kult młodzianków betlejemskich sięga II wieku. „Agenda liturgiczna Maryi Niepokalanej” podaje też, że „niegdyś w tym dniu istniał zwyczaj obdarowywania dzieci podarkami i sprawiania im różnych radości”. Wydaje się, że jednak bardziej pasuje tu święty Mikołaj, a dzień dzisiejszy winien być traktowany jako czas myśli o milionach dzieci mordowanych, męczonych, deprawowanych.”

  Polubienie

 6. Pod koniec 40 p.n.e. decyzją senatu rzymskiego został mianowany królem Judei. W konflikcie między Oktawianem i Antoniuszem wziął stronę tego drugiego, ale po jego klęsce pod Akcjum ukorzył się przed Oktawianem, który potwierdził jego władzę w Judei i oddał Herodowi ziemie zagarnięte wcześniej przez Kleopatrę. Wikipedia

  W tradycji Ewangelii Mateusza przedstawiony został jako tyran pragnący zgładzić Jezusa, inicjator tzw. rzezi niewiniątek, jednakże istnieją wątpliwości, czy zdarzenie to miało faktycznie miejsce. Jedynym tekstem przekazującym informacje na ten temat jest wspomniana Ewangelia Mateusza, której autor mógł wpleść ten epizod w tok opowiadania z pobudek teologicznych. O rzezi niewiniątek nie wspominają pozostałe Ewangelie Nowego Testamentu ani wczesne apokryfy, jak również inne źródła historyczne, nawet pisma Józefa Flawiusza, opisujące epokę rządów Heroda z pozycji mu nieprzychylnych. Wiadomo jednak, że pod koniec życia Herod dopuścił się wielu mordów, poszukując rzeczywistych lub domniemanych spisków mogących pozbawić go władzy, m.in. zamordował swojego pierworodnego syna Antypatra (z pierwszej żony Doris). Zabił też jedną ze swoich żon oraz jej synów, brata i matkę, którą wydał na śmierć głodową w więzieniu. Po jego śmierci wybuchła tzw. Wojna Warusa.

  LUKKI Człowiek wierzący Pismu powinien odrzucać pozabiblijne ,,spekulacje”..i to jest podobne do współczesnej propagandy partyjnej.. Druga strona po prostu kłamie celowo …albo nie wie.
  Gdy człowiek zbliża się do kresu dni staje się bardziej ,,wierzący”… niz….,, myślący”.. Tzw logika naukowa i historyczna schodzą na dalszy plan….I JEST TO ZROZUMIAŁE…w myśl praktycznego porzekadła…
  Nie pomoże woda z Wisły..kiedy wąsy już obwisły.
  .Zazwyczaj człek tracący siły i czujący już ,,powiew” grobu pozbywa się pychy,buty,wyniosłości… wie bowiem ze ani tytuł bankowy ani naukowy nic mu nie pomogą.
  Ba .. wie nawet ze ci co pisali Wikipedie i kroniki…minęli jak para …Ludzie w takiej sytuacji sa skłonni do szukania nadziei tam…gdzie by nigdy sie nie udali za życia ..będąc w pełni sił. Ich przedgrobowy byt okresla ich świadomość,,” w sposób zaskakujący dla nich samych .Kulczyk,Starak,Einstein, awarcho czy Jędraszewski…będą się róznić wieloma rzeczami i sie różnią …. i mieć będą inne nagrobki i ceremonie pogrzebową…ale los ten sam.
  Zdrowe ego zawsze szuka nadziei… to oczywiste

  Polubienie

  1. Dzięki, Awarcho, za bardzo rozsądne wyjaśnienie.
   Życzę dużo zdrowia w Nowy Roku i wiele wytrwałości w tym ‚obłąkanym” naszym świecie ludzkim.
   Życzę Wszystkim i sobie.

   Polubienie

 7. Chciałby też powiedzieć że moja mama nie żyje od 40 lat i bardzo z mamą byłem związany. Wiele dobrego mnie przekazała.

  Polubienie

  1. Piramidalny, ponieważ bywa, że czasami szybciej myślę niż czytam Twój wpis (co rozbawiło mnie do łez :_) ) następujaco przeczytałem:

   “Chciałby też powiedzieć że moja mama nie żyje od 40 lat i bardzo za mna tęskni”…

   Pozdrawiam, B.

   / Ja za moja Mama tęsknię. Czytała mi Biblię od kołyski ale nigdy do niczego mnie nie zmuszała. Mogłem robić to, co chciałem. Uwielbałem zabawki militarne. Czasami wymieniajac się czymś z kolegami znosiłem do domu to i owo, niemieckie hełmy i inne militaria:_) Tłumaczyła ale nigdy niczego nie narzucała. Uważam, że właśnie to fake najlepsze efekty… /

   Polubienie

  2. Piramidalny, ponieważ bywa, że czasami szybciej myślę niż czytam Twój wpis (co rozbawiło mnie do łez :_) ) następujaco przeczytałem:

   “Chciałby też powiedzieć że moja mama nie żyje od 40 lat i bardzo za mna tęskni”…

   Pozdrawiam, B.

   / Ja za moja Mama tęsknię. Czytała mi Biblię od kołyski ale nigdy do niczego mnie nie zmuszała. Mogłem robić to, co chciałem. Uwielbałem zabawki militarne. Czasami wymieniajac się czymś z kolegami znosiłem do domu to i owo, niemieckie hełmy i inne militaria:_) Tłumaczyła ale nigdy niczego nie narzucała. Uważam, że właśnie to daje najlepsze efekty /

   Polubienie

 8. Wszystkim uczestnikom i obserwatorom tego igrzyska życzę dużo zdrowia w Nowym Roku..
  – Gospodarzowi dzielnemu aby miał jak na mniej kontaktów z tzw..Słuzbą Zdrowia..
  -Sz.Pani Atrojce wesołego Kurnika i jaj jak berety…
  -sz Pani Avi…dalszych przekładów dobrze płatnych oraz wstrzemięźliwości w emocjach .
  -Panu Lechowi w Australii dużo zdrowia i ..Wszystkiego Dobrego a zwłaszcza …opanowania pożarów w kraju..
  – panu Janmuszowi..aby szlifował dalej cnoty charakteru..
  – pani Fajce aby była zdrowa i jej pies nie dostał zawału w SYLWESTROWA NOC..[ ONA TEŻ]
  – @ Najlepszemu…życzę Wulgaty…na raty…bez rozumu straty…i rzęsistków..
  -kw9….aby jej było lepiej we wszystkim.

  Stkorotkemu życzę zdrowia dla niego i jego rumaka….i gradu internetowych studiów biblijnych…oraz setek tysięcy odwiedzin na stronie jworg. [ tak na ucho…na stajni nie wolno malować tego znaku jworg…na daczy też nie zalecają .. potrzebny UMIAR]

  TEN NOWY KWIATEk TO FIKCJAI ON TYM WIE….ale jak sie uparł… Niech rośnie…
  Tym którzy bywają zaliczani do kategorii Chamów i Damskich Bokserów…mówię ,, Wy se Uwżajta…Buraki…bo jak nie to Won z Bajiki..

  i powiem wam na koniec ze oświeciła mnie myśl pewna ..czy Mateusz nie opisał wizji która miała nadejść w historii Polski… tylko mu się nazwy nie zgadzały .Dla Semity doprawdy trudno wyartykułować ,, Białystok”.. i dlatego tam stoi Betlehem…No sprawę warto zbadać..i wyprostować…Jeżeli Białystok to zwiastun to Mesjasz tuż tuż. Malachi…..pardon Michalkiewicz zapewne lepiej to wyrazi.
  Póki co bądżcie zdrowi i niech Miłosierny Bóg Jehowa ma was w swej pieczy przez Syna Jezusa Chrystusa….
  Amen ..Halleluja .. Szalom Lechaim… Ja was Pozdrawlaju…

  Polubienie

 9. panie Stokrotki.i.bratki
  pan mi sprawiles milą niespodziankę. Spodziewalem sie ataku i łomotu,a pan bardzo spokojnie odniosleś sie do tematu mormonów I przedstawiłes pan ciekawe fakty z porównania Natchnionego Przekładu z Koranem.
  Te 700 poprawek wyczytałem na jednym z portali wrogich waszej religii i tak sobie mysle ze dotyczyły 700 miejsc gdzie zamiast słów Bóg lub Pan, wprowadzono tego Jahwe.

  Piszesz pan, ze na tem blogu sa wyłacznie „eksperci” . No, wisz pan, ja to przemilcze….Pan masz duzo dobrej woli i ja to doceniam. Tylko ze pan jako obywatel zamorski nie rozumiesz pan , ze teraz w mojej Ojczyznie na wszystko patrzy sie przez polityke …. Zaleznie od tego z ktorej strony pan stoisz….
  Wszystko sie zdewaluowało.
  Szkoda moich slów , panie Stokrotki.i.bratki,

  Polubienie

 10. „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei: do dziedzictwa niezniszczalnego i niepokalanego, i niewiędnącego, które jest zachowane dla was w niebie. Wy bowiem jesteście przez wiarę strzeżeni mocą Bożą dla zbawienia, gotowego objawić się w czasie ostatecznym. Dlatego radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń.” (1 List św. Piotra)
  Szampańskiego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego Roku!

  Polubienie

 11. A może razem sprawimy komuś “łomot” :_) z GB (przy pomocy arcybiskupa i Awarcho) jeśli na brak ekspertów narzekasz :_) ) ? Byle na temat i rzeczowo jeśli rzeczywiście coś jest jeszcze na rzeczy…

  Polubienie

 12. Miłych wrażeń Atrojko życzę :_) Jeśli ktoś w jakiś szczególny sposób Nowego Roku nie obchodzi (z jakichkolwiek powodu) nie znaczy, że nie podejmuje w zwiazku ze zmiana daty jakiś postanowień. Uważam, że warto. Jeśli tylko np. nam to L później pomoże konsekwentnie je realizować.

  Polubienie

 13. _______________
  Ambitny cel na 2020:

  Przeczytam i przesłucham (dokładnie) cały tekst Pisma Świętego, tj. tekst biblijny od Księgi Rodzaju do Księgi Objawienia w 2020 co najmniej 4 razy, zrobię dokładne notatki i jeżeli czegoś nie zrozumiem, wyślę list do Prymasa Polski z rzeczowymi zapytaniami na Jego Twitera (obojętne jestem katolikiem, agnostykiem, poszukujacym czy jeszcze inaczej), ponieważ prymas Polski dzierży tytuł Prymasa Polski. Jest więc odpowiedzialny za dobro i duchowe zdrowie wszystkich Polaków (a nie jedynie katolików). Jeśli odpowiedzi Prymasa mnie nie zadowola zwrócę się ze swoimi pytaniami do świadków Jehowy. Przyrzekam również (sam sobie), że nie będę zawracał głowy żadnej ze stron, tj. ani świadkom Jehowy, ani prymasowi, jeśli wczešniej dokładnie tekstu nie przeczytam i dokładnie się z nim nie zapoznam. Zdaję sobie sprawę, że rozmowa z kimkolwiek na temat tekstu, którego się nie zna jest bezprzedmiotowa:

  https://www.jw.org/pl/biblioteka/biblia/bi12/ksi%C4%99gi-biblijne/#?insight%5Bsearch_id%5D=f4fe292c-2b84-45de-9ac9-5f5b3cfb4bea&insight%5Bsearch_result_index%5D=0

  Polubienie

  1. / Żeby dobrze zapoznać się z tekstem Biblii nie musisz z niego korzystać (ale jeśli chcesz możesz) /

   Jeśli od czasu do czasu również tutaj zajrzysz Twoje Pytania do Prymasamoga być bardziej treściwe.

   Polubienie

 14. Stokrotki czyta cała Biblię w 6 dni. Ty możesz w 3 miesiace (jeśli wcześniej tego nie robiłeś). Kiedy czyta się niełatwy tekst na poczatku trochę ciężko idzie Powodzenia :_)

  Polubienie

 15. Dziękuję Stokrotki. Trzymam kciuki, abyś wytrwał w swoim postanowieniu. Ja swoje co roku niezmiennie sobie do zrealizowania stawiam i co roku to samo , kaput! … , ale nie poddaję się! Trwam dzielnie z tym swoim postanowieniem. Nie jest ono aż tak ambitne jak Twoje, skrojone jest na miarę moich możliwości, mimo to jednak wciąż niemożliwe do zrealizowania. Zobaczę jak będzie w tym roku.
  Uczestnicząc kiedyś w seminarium, dowiedziałam się od mojej pani profesor jednej zasadniczej rzeczy – jeśli chce się zgłębić jakiekolwiek dzieło, jakikolwiek tekst – trzeba czytać w oryginale.Kolosalne przedsięwzięcie, jednak wierzę, że podołasz, nie poddasz się! Trzymam kciuki.
  A przy okazji wczoraj ze zdumieniem obejrzałam scenkę na filmie (od 24 min, pod koniec) jak pewna niepozorna kobieta pociągnęła papieża Franciszka silnym chwytem, prawie przewracając Go, na co Papież zareagował bardzo agresywnie, uderzając ją po ręku! Mizoginizm?

  Polubienie

 16. Atrojko, Biblię w oryginale to ja chyba musiałbym osiem lat czytać i prawdopodobnie w 9-tym roku nadal byłbym jeszcze w Genesis 😀 Dzięki za wsparcie :_) Oby Ci się dobrze wiodło. Pozdrawiam, B.

  Polubienie

 17. Awarcho, również dziękuję za kurnikowe życzenia, dopiero teraz je przeczytałam, w starorocznym pośpiechu nie zdążyłam, a dziś … Nowy Rok, wolny dzień, na spokojnie…. życzę więc także wzajemnie jak najwięcej JAJ! i tego, by się z nich wykluwało jeszcze więcej , nie jakichś gadów wielogłowych ziejących jadem lub ogniem piekielnym !!!, ale pisklątek jak najbardziej pozytywnych, wartościowych, żywotnych, żyworodnych, takich pi pi pi (piramidalnych?) … pi pi pi PISANEK! Pomyślności!

  Polubienie

 18. Film tu zamieszczony nie zdziwił mnie, a konkretniej ta scena z Franciszkiem i wierną.
  Takie rzeczy widziałem w ZOO i zdziwiony jestem, że ZOO zobaczyłem w Watykanie. Tak właśnie jest jeżeli jeden się wywyższa (lub wywyższają) do rangi OJCA ŚWIĘTEGO i odgradzają się od swoich wiernych, murami, płotami, itp..
  Proponuje tytuł tego filmu – „Watykańskie ZOO”.

  Stokrotki, sypnij tu cytatem z Biblii o Ojcu, ilu ich jest i czy człowiek może się tak wywyższać do swoich sióstr i braci?

  Polubienie

  1. Nie może, Piramidalny :_) Ale na razie nic na to nie poradzisz ☹️☹️

   Ewangelia wg Mateusza 23: 6 – 8

   8 “Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.“

   / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum/

   —-> Zwłaszcza przez duże „O” !

   Polubienie

 19. Tytuł filmu „Wizyta Papieża Franciszka w Szopce Bożonarodzeniowej na Placu Świętego Piotra”… W szopce mogą dziać się różne rzeczy. Ja na miejscu Papieża, gdyby mnie ktoś tak pociągnął, szarpnęłabym się podobnie i uderzeniem odpędziła nachalną osobę – (chyba że byłby to jakiś bydlak, odpuściłabym)…, ale nie miałabym takiej miny jak Papież, miny wyrażającej gniew z powodu naruszenia godności… Nawet wydaje mi się, że wcale tu nie chodzi o godność z racji przyznanego tytułu, a godność płci. Jak śmiała ta bezczelna smarkula tak mnie pociągnąć! Sio! Prawdopodobnie jeszcze wołała błagalnie „Jorge zadzwoń do mnie”… To już w ogóle się w głowie nie mieści! Co za tupet!!!! Ja oczywiście takich myśli bym nie miała, chyba że jakiś świr by mnie pociągnął nachalnie! Najchętniej nawrzeszczałabym mu wtedy do rozumu, ale w okolicznościach takiego tłumu ludzi … nie wiem…. Właściwie człowiek jest nieprzygotowany na takie zachowania i nie wiadomo, jak by się odruchowo postąpiło w nagłej sytuacji.

  Polubienie

   1. Nie wiemy dużo rzeczy, ale usprawiedliwianie w taki sposób jest nie do przyjęcia.
    Franciszek by u mnie miał duże uznanie gdyby nie urządził następnego spektaklu z „przeprosinami”, a jako człowiek odszukał kobietę, porozmawiał i przeprosił (bez kamer i mikrofonów) Nawet gdyby nie odnalazł to też by miał duży u mnie szacunek. Tego nie zrobił – wolał urządzić następny spektakl (dla ludu) w obecności kamer i mikrofonów z „przeprosinami”.

    Poczułem, jaki jest Franciszek!
    To że mnie ktoś złapie za rękę (nawet mocno), nie może być dla mnie usprawiedliwieniem że mu w odwecie przyłożę (uderzę), bo nie wiem dlaczego osoba to zrobiła, jasne?

    Jeżeli Franciszek decyduje się na taki spektakl, powinno do niego dotrzeć, że ludzie są różni i też tacy, których nie należy lekceważyć, a to uczynił – olał potrzebującą kobietę (to było widać gołym okiem, jak bardzo chciała ta kobieta dotknięcia lub kilku zdań wsparcia.) Ten znak krzyża tej kobiety o tym świadczył i dowodził. Dlatego zanim urządził następny spektakl z „przeprosinami”, powinien się z tym filmem zapoznać!

    Polubienie

   2. Wciąż Franciszka poznaję po czynach, a nie po gestach i grze aktorskiej. Ten czyn zobaczyłem i poczułem (tak jak by mnie przyłożył, a nie tylko tej kobiecie, która zapewne nie znalazła się tam przypadkowo, a z chęci ………).

    Polubienie

 20. _______________________
  Ewangelia wg Mateusza 23: 3 – 13
  _______________________

  3 „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi4. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.”

  Biada obłudnikom

  13 „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 21. Francisze potem przeprosił za,,brak cierpliwości” gadał przez okno..Ona jednak dosyć mocno szarpnęła i to chyba był powód takiej reakcji…Ale…
  – domyślam się że tam też obowiązują procedury bezpieczeństwa które ten papież bardzo często ignoruje..
  -mozna tez się domyślać że są ustalane tzw ,,kontrole zachowań dla papieża i dla papaguardów które wyznaczają granice ew.Interwencji Prawdopodobnie gdyby ta Azjatka zdołała go przyciągnąć siła .blizej siebe interweniowałaby ochrona.
  -odczas wizyty Wojtyły na Ukrainie w Kijowie jeden z duchownych prawosławnychn uisiłował ściagnąć z papieskiego fotela wojtyłe wypowiadając jakieś słowa…J.P.. GWAŁTOWNIE SIE OPIERAŁ DRUGA REKĄ KURCZOWO SĘ TRZYMAJĄC OPARCIA I PORĘCZY.szambelani i ochrona jednak szybko uspokoili brodatego mnicha. Był to tylko incydent ale ukazywał konfliktowe stosunk cerkwi z Watykanem…Oni papieża uważają za uzurpatora i Antychrysta…..no ale była delegacja ..bo to tez kurtuazja i polityka.
  -Być może wido Azjatki…napędziłtrochę strachu…bo były jakięś próby zamachu w Indiach..
  – Jezus nie miał ochroniarzy tylko 12 ALE ONI UCIEKLI..
  Kilka razy uciekał sam usuwając się spod kamieni…gorliwych faryzeuszy i jajogowych teologw których wtedy nazywano ,,,UCZONYMI W PIŚMIE”
  UCIECZKA TO NIEZŁE ROZWIĄZANIE…osobiscie widziałem uciekającego księdza z dożynek…którego pogonili junacy zazdrośni …bo panienki chętnie tańczyły z eleganckim i grzecznym duchownym.. a kawalery czuły się ,,urazone”.Księdzu po kilku szturchańcach i ostrych słowach zorientował się w sprawie i trzymająć z obu stron sutanne gnał jak Krzyszkowiak…
  No ale wtedy na dozynkach proboszcz nie miał ochroniarzy a koscielny juz był pijany…
  Samo zycie…

  Polubienie

  1. „Samo życie…” – Awarcho
   Tak te życie ukształtowano przez wszelkiej maści bogów, w którym wciąż ludzie dla bogów, a nie odwrotnie!

   Polubienie

 22. – Jezus nie miał ochroniarzy tylko 12
  ALE ONI UCIEKLI.. 😀😀😀

  / Jezus jak był w tarapatach wiedział
  jak sobie radzić :_) :_) :_) :_) :_) :_ ) /

  Polubienie

  1. No i strzeżemy się żebyśmy my sami nie byli jak faryzeusze. Jezus wygłosił tę mowę nie do nich tylko do nas – Ewangelia wg Mateusza 23: 3 – 13.

   Polubienie

 23. _____________________
  Ewangelia wg Marka 8: 14 – 17
  _____________________

  14 A uczniowie zapomnieli wziąć chlebów i tylko jeden mieli z sobą w łodzi. 15 Wtedy im przykazał: «Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!». 16 Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chleba. 17 Jezus zauważył to i rzekł im: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł?”

  .
  _______________________
  Ewangelia wg Mateusza 16: 5 – 12
  _______________________

  5 „Przeprawiając się na drugi brzeg, uczniowie zapomnieli wziąć z sobą chleba. 6 Jezus rzekł do nich: «Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów!» 7 Oni zaś rozprawiali między sobą i mówili: «Nie wzięliśmy chleba». 8 Jezus, poznawszy to, rzekł: «Ludzie małej wiary czemu zastanawiacie się nad tym, że nie wzięliście chleba? 9 Czy jeszcze nie rozumiecie i nie pamiętacie owych pięciu chlebów na pięć tysięcy, i ile zebraliście koszów? 10 Ani owych siedmiu chlebów na cztery tysiące, i ileście koszów zebrali? 11 Jak to, nie rozumiecie, że nie o chlebie mówiłem wam, lecz: strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów?» 12 Wówczas zrozumieli, że mówił o wystrzeganiu się nie kwasu chlebowego, lecz nauki faryzeuszów i saduceuszów.”

  / Wg BT, katolickieego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 24. Według nauki faryzeuszów i sadyceuszów jeśli na nich nie zagłosujesz słońce na pewno zgaśnie!

  / Właśnie dlatego Awi będzie miała w tym roku dużo pracy 😀😀😀😀😀 /

  Polubienie

 25. Gdyby Franciszek znał Ewangelię, a konkretniej to, co zacytował Stokrotki, nigdy by do tego nie doszło.
  Tak bywa, jak ludzi się traktuje z góry – ja jestem bogiem i ja decyduję kogo pogłaszczę, podam rękę, nieprawdaż Franciszku?
  Franciszku, na placu piotrowym urządziłeś sobie ZOO, zabrakło mnie tylko tabliczek przy ogrodzeniach: NIE ZBLIŻAĆ SIĘ, NIE KARMIĆ I NIE DOTYKAĆ! Tak właśnie więksi „zwierzęta” urządzili mniejszym ZOO i takie tabliczki ustalili. Mój ostatni pobyt w ZOO odbył się jak zobaczyłem, że sympatyczna małpka (za kratami) złapała pana za rękę, a ten wrzasnął – „co ta MAŁPA WYPRAWIA”, wyraz twarzy identyczny z Franciszkowego incydentu.

  Cały czas mam takie same zdanie o Franciszku! Facet jedynie dobrze gra w tym cyrku.

  Za klasykiem: „Nie mój cyrk, nie moje małpy”.

  Polubienie

  1. Nieuwaga moja, powinno być:
   Facet jedynie dobrze gra w tym cyrku zoologicznym.

   To że mamy rozumy jeszcze nie znaczy że zachowujemy się lepiej od zwierząt!

   Polubienie

 26. Moim zdaniem , nie na sto procent, ale prawie – to była gra: najpierw Azjatka zerka na kamerę, czy już jest w obiektywie, żegna się, po czym przystępuje do akcji. Papież ma zbyt mocny grymas bólu na twarzy, jakby ta wątła osóbka nie wiem jak mu rękę wykręciła, ochrona też zbytnio nie jest zaskoczona. Wszystko jak umówiona drama, a na drugi dzień papieska homilia poświęcona roli kobiety. Bez słuchania tej homilii można się domyślić, o czym było: rola kobiety jest jasna i jednoznaczna – stać grzecznie, kłaniać się nisko, nie wyciągać pazurów … A jeśli taka jakaś „wariatka” szarpiąca ludzi się trafi, to – zachować spokój, cierpliwość, nie wpadać w gniew, nie trzaskać jej plaskaczami! Papież oczywiście przeprosił, że dał zły przykład. Nie przeprosił Azjatki, tylko oglądaczy, publiczność – i tu chyba – nie przepraszając tej, którą uderzył,. a widownię uważa, że dał dobry przykład – to była jej wina i nie należy takiej przepraszać. Na tym świecie pół świata takich czujących się papieżami…. a będących, jak przedmówca napisał cyrkowcami-małpiszonami Papież jedynie utwierdził tych wszystkich cyrkowców-małpiszonów – że mają rację … 🙂

  Polubienie

 27. Ja też popieram, prócz tych zoologicznych odniesień. Przestrzegam jednocześnie przed tego rodzaju personifikacjami, (psychopatę z kurnika, którego coraz wspominam, pasjonowało właśnie przyglądanie się w zoo małpom, później sam się tak zachowywał! i nicki małpie przybierał) ( coś strasznego się z nim stało) (szkoda człowieka) Scenka z filmu z Papieżem uderzającym atakującą go kobietę obiegła świat, znaczy haczyk chwycił – będzie ciąg dalszy … whttps://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-watykanski-dziennik-kobiety-w-kosciele-sa-dyskryminowane,nId,4232063

  Polubienie

  1. Nic przeciwko nie mam do zastrzeżeń. Właśnie na tym to polega, a nie na przytakiwaniu.
   Jesteśmy różni i czas się z tym pogodzić. W miarę zachowywać się do siebie z szacukiem, tego nam życzę w tym Nowym Roku.

   Polubienie

   1. Patrzę i widzę brak sensu w ostatnim zdaniu. Pisałem z smartfona i słowa zostały zmienione i wyszło w końcówce tak, jak widać. Ludzie dobrej woli odczytają to właściwie, tak myślę.

    Polubienie

 28. „Nie wykręcała mu ręki a mocno przyciągnęła ale papież widocznie miał już wyczerpany limit podawania rąk i uśmiechania się do ludzi.. bicie po ręce i naburmuszona mina były nie na miejscu, nawet jej nie wysłuchał.. a może cierpi fizycznie czy psychicznie i prosiła o błogosławieństwo..”

  „No, wlasnie, wreszcie ludzki komentarz, no wlasnie, moze ta kobieta potrzebuje pomocy?”

  Wyżej to dwa komentarze (ten na dole to odpowiedz na ten na górze) znalezione, po artykułach z „przeprosinami” Franciszka i są właściwie jedyne do przyjęcia. Przeczytałem chyba ponad sto – większość w obronie boga (ŚWIĘTEGO OJCA).
  Szkoda że Franciszek o tym nie pomyślał, a podobno taki dobry dla ludzi?

  Ewidentnie (z filmu) widać że ta kobieta (możliwe że Filipinka z kraju bardzo religijnego i katolickiego?) tak bardzo chciała żeby papież przynajmniej na parę sekund przy niej się zatrzymał, a Franciszek przed nią chciał zakończyć swoją grę. Jeżeli się decyduje na coś takiego, powinien przejść do końca, szanując każdą osobę, a nie tylko jak w pierwszym cytacie: „wyczerpany limit podawania rąk i uśmiechania się do ludzi”.

  Franciszek powinien przeprosić KOBIETĘ, a nie za brak cierpliwości. Przed oficjalnymi przeprosinami za tak zwany brak cierpliwości, powinien przynajmniej zobaczyć film. Jeżeli widział i KOBIETY nie przeprosił to wyjątkowy drań i takiego określiłbym damskim bokserem (On uderzył KOBIETĘ, oficjalnie przed kamerami). OJCIEC ŚWIĘTY damskim bokserem! Gdzieś nawet wyczytałem, że powinien dać w mordę tej osobie – ohyda.

  Jeszcze dużo zobaczymy jak wygląda katolicyzm z pozycji hierarchów (bogów)!

  Polubienie

 29. KOBIETA – ta powinna przeprosić Papieża! To ona zrobiła wykroczenie! Tak się nie robi, nawet jeśli ktoś ma jakieś zaburzenia. Na pewno Papież powinien zachować się inaczej – i właśnie przeprosił za to, że dał zły przykład. Co z tą kobietą? Nie wiadomo. Media piszą o niej Niezidentyfikowany Pielgrzym. …. Pisałam niedawno o pewnym szefie, którego pogoniłam niezbyt kulturalnie ze swojego terytorium oraz o dylemacie – czy go przeprosić, czy nie – dręczyło mnie sumienie. Temu szefowi towarzyszył wtedy jeden znajomy chłopak. Po jakimś czasie właśnie ten chłopak przyszedł mnie przeprosić za swojego szefa. Skorzystałam z okazji i powiedziałam, że to ja przepraszam za swoją reakcję, Nie toleruję pewnych zachowań i dlatego tak się stało. Poprosiłam też , aby w moim imieniu przeprosił tego swojego szefa. Obecnie – nie mam ani odrobiny wyrzutów sumienia, nie czuję się ugodzona, a ten cały szef ….. pal go licho. ja tu byłam „papieżem” , a on „przygodnym pielgrzymem” – nie umiał się zachować – trudno. Nie będę go ścigać i uczyć – co nie znaczy to że jest dla mnie nikim, że jest jakimś zerem, dnem, pajacem, damskim bokserem, pozerem klownem cyrkowcem małpiszonem etc. …. Znaczy to, że jego wola, niech będzie sobie kim chce być, kim mu lepiej być w życiu, jego życie, jego wola… Mnie nic do tego, ale jeśli drugi raz mi odstawi taki cyrk, to drugi raz będzie silniejsza reakcja! (jeszcze nie wiem jaka, bo nie sądzę, aby się odważył)!

  Polubienie

 30. Mogło być też tak ŻE TA PANI CHCIAŁA ,,ZAISTNIEC MEDIALNIE”…I tak się stało…Teraz o niej rozprawjają ”Mo liczne media.,,JEŻELI KTOŚ ZANADTO SPEKULOWAĆ LUBI TO ZRBI Z TEGO PROPAGANDĘ.
  -,,Azja pilnIe potrzebuje chrześcijaństwa”!
  -Papież mizoginem?!
  –Czy naprawdę papież chce zmienić stosunek do kobiet?
  -Czy to pierwsze objawy ,,elitarnego kościoła”?
  -Lewacy Azjatyccy rozpoczynają ofensywę w Europie.
  -,,Siły ANTYCHRYSTA ręka w rękę z Sorosem”!!
  – ,,Prawdziwe oblicze jezuity w Watykanie czyli ,,pudrowany Feminizm”
  albo coś z polskiego rynku..
  ,,.Papież z Putinem i Mosbacher oraz Natanjahu…za pieniądze Sorosa zrobili ,,ustawkę dla lewaków.”. Jędraszeski wzywa do modłów ..Siostry i Bracia nie dajmy się zwieść Michnikowi i Ekologizmowi”’.!!

  -,,Koniec reparacji dla molestowanych kobiet Jezuita po mojej stronie! ” M.S”
  -Ręce precz od Ojca Świętego”!
  -Żółta rasa ..Won z Kościoła!” !! ,,,,Białystok z Papieżem..!!”

  Albo….np.. ,,Bezczelna Prowokacja Mosadu na Placu Świętego Piotra”!…
  ewentualnie coś na modłę ,,piernicką”: …,,, A ostrzegaliśmy Ojcze Święty..”” …a słuchaczy prosimy o dalsze wpłaty na naszą rozgłośnię .my Polacy…. Franciszka obronimy.. !

  Ale najbardziej rzęsisty deszcz może spaść w Moskwie… z KGB..
  – Wot Poliaki.. KITAJKA… o nazwisku ,, Kowalski”…chce wywołać kataklizm światowy”

  No tylko mieszać ..mieszać…mieszać..aby potem …

  Polubienie

 31. Mnie się jeszcze spodobał komentarz: „amasz, amasz!”
  Podważam przedmówcę – pani ta chciała, nie chciała – nie zaistniała w mediach… I na mój logicznie myślący rozum – miała zapewnione to „niezaistnienie”. Służby ją ochroniły – inaczej już dziennikarze trąbiliby wszystko, co się da o tej zamachowczyni na starszego, zasłużonego człowieka!

  Polubienie

 32. ,,Kiedy Jezus wyszedł na brzeg, zobaczył wielki tłum ludzi i zlitował się nad nimi, bo byli jak owce bez pasterza. I zaczął ich nauczać wielu rzeczy.”
  Ewangelia Marka 6:34
  Dlaczego Jezus poczuł wynikającą z empatii litość.? Miał świadomość, że ci ludzie są „jak owce bez pasterza”. Możliwe, że zauważył wśród nich biednych, którzy musieli bardzo ciężko pracować, żeby utrzymać swoje rodziny. Inni mogli być w żałobie po śmierci kogoś bliskiego. Jeśli tak było, Jezus potrafił zrozumieć ich sytuację. Być może znał te problemy z własnego doświadczenia. A ponieważ troszczył się o innych, chciał ich pocieszyć
  (Izaj. 61:1, 2).
  Pan,… Jehowa, dał mi swojego ducha, bo On mnie namaścił, żebym głosił dobrą nowinę potulnym. Posłał mnie, żebym opatrywał mających złamane serce, żebym oznajmiał jeńcom wyzwolenie, a więźniom — że ich oczy zostaną szeroko otwarte,żebym ogłaszał rok dobrej woli Jehowy i dzień pomsty naszego Boga,
  Żebym pocieszał wszystkich pogrążonych w smutku,…
  LUDZIE SZUKAJĄ POCIECHY…BO JEST JĄ ZNALEŹĆ TRUDNO….
  Może tak kobieta potrzebowała osobistej bliskiej rozmowy…ciepła…Kto wie ile wydała środków aby tam się znaleźć? Czy znalazła to czego szukała?
  Również nas otaczają ludzie, którzy są „jak owce bez pasterza”. Mają wiele problemów. A my mamy to, czego potrzebują — dobrą nowinę o Królestwie Ps 72:13
  ,,Ulituje się nad niewiele znaczącymi i biednymi, uratuje biednym życie…”
  Jezus zapewne ten Psalm znał …i współczuł prawdziwie..
  Nie było kamer i CNN..

  Polubienie

  1. „LUDZIE SZUKAJĄ POCIECHY…BO JEST JĄ ZNALEŹĆ TRUDNO….
   Może tak kobieta potrzebowała osobistej bliskiej rozmowy…ciepła…Kto wie ile wydała środków aby tam się znaleźć? Czy znalazła to czego szukała?”
   Brawo Awarcho! Mało kto nad tym tak myślał?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s