Jezus Synem Bożym

Ewangelia Mateusza 1,18-24

Ewangeliści piszą o tym samym, ale po swojemu. Łukasz opowiada o narodzeniu Jezusa jakoś od strony Jego matki, Mateusz od strony Jego ojca. Józefa, ojca nie biologicznego, przybranego. Dowiedziawszy się, że Maryja spodziewa się dziecka, a on nie jest jej ojcem, Józef zamierza ją oddalić, czyli się z nią rozwieść, czyli narazić na zniesławienie. Ale anioł wyjaśnia mu, że „z Ducha Świętego jest to, co się w niej poczęło”. Niektórzy dzisiejsi teologowie ( jednak nie Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, choć i on problem rozważa obszernie) uważają raczej, że nie był to fakt historyczny, ale – zastosowany pod wpływem innych religii – sposób powiedzenia, że nie jest On zwyczajnym człowiekiem, jest Synem Bożym.

Lektura biblistyczna: w numerze świątecznym tygodnika „Newsweek”, dalekiego na ogół od podobnej tematyki, wywiad z historykiem z UW Robertem Wiśniewskim na temat czterech ewangelii. Nadtytulik: „Poprawianie Pisma”, tytuł: „Kto napisał ewangelie”, wyeksponowana teza: „Marek, Mateusz, Łukasz ani Jan nie mogli spisać swoich ewangelii, bo nie znali języka, w którym powstawały święte księgi chrześcijaństwa”. Zaraz na wstępie błąd. Konsultowałem się z kwalifikowanym biblistą i powiedział mi, że było różnie: Mateusz mógł nie znać greki, Marek musiał, aby ewangelizować wraz z Pawłem ludy nieżydowskie, tym bardziej Łukasz, Grek czy Syrogrek, Jan mógł nie znać prawie. Tyle że Mateusza nie uważa się za autora tekstu, tylko za jego jakby ojca czy też patrona, trochę podobnie Jana: przypisywane mu dzieło powstało w tak zwanej szkole Janowej.

Teraz o Kościele rzymskokatolickim, karierach w nim episkopalnych. „ Gdy przygotowywałem pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Czechosłowacji, byłem kilka miesięcy w Rzymie. Podczas jednej dyskusji w gronie prałatów miałem przemówienie. Potem jeden z księży wziął mnie na bok i ubawiony powiedział: – Wszystko to piękne, co ksiądz mówi. Ale jeśli ksiądz chce zrobić karierę w Kościele, na przykład zostać biskupem, proszę tak nie mówić. Nie może ksiądz pokazać, że myśli zbyt samodzielnie. Ten ksiądz nazywał się Adam Boniecki.” To cytat z rozmowy z ks. Tomaszem Halikiem w „Tygodniku Powszechnym” z 8 grudnia. No cóż, Kościół jest jednością oczywiście, niemniej w jakiejś różnorodności. Tamto było dawno – czas mknie. Nastał papież Franciszek, sam bardzo odważny i awansujący także śmielszych. Można co prawda powiedzieć, że to śmiałość bardzo względna, bo to raczej jego ludzie, myślący jak on sam. Odpowiem tak: ale to właśnie jest ciągle jakaś otwartość myślowa, nie tradycjonalizm, konserwa katolicka!

Może doczekamy się, Boniecki, Turnau i im podobni, śmiałych nominacji wreszcie w ojczyźnie naszej. Amen!

Reklama

73 myśli na temat “Jezus Synem Bożym

 1. „TYŚ SYNEM MOIM,
  JA CIEBIE DZIŚ ZRODZIŁEM.”
  Psalm 2;7

  Przy okazji pozwole sobie sprostowac kilka bałamutnych i fałszywych „informacji” podawanych przez przedstawicieli ŚJ , a zwiazanych ze Swietami Bożego Narodzenia.
  Nie znamy ścisłej i dokładnej daty narodzin JEZUSA, ale znamy mocno przybliżoną. Oczywiście, że istnieją pewne rozbieżności przy tej dacie, szacowane przez historyków na ok. sześć do ośmiu lat.

  Ewangelista Łukasz umieszcza narodziny Jezusa w okresie „spisu ludności [zarządzonego] przez cesarza Augusta”. Natomiast wiarygodne źródła historyczne podają, że spis taki został w Judei przeprowadzony dopiero w roku 6 lub 7 naszej ery (która rozpoczyna sie , jak przyjęto, od urodzenia Chrystusa).

  Ewangelista Mateusz podaje z kolei informację,że Jezus urodzil się „za króla Heroda”, ktory wedle kronik historycznych umarł w 4 roku przed naszą erą.

  To wszystko prowadzi do wniosku, że Jezus był nieco starszy niz się przyjmuje od wieków. No, ale rozsądni czytelnicy Pisma Sw. (a do nich niestety @Stokrotnego nie zaliczam) muszą sobie zdawać sprawę, że Ewangelisci opisywali fakty wiele, wiele lat po tych wydarzeniach, nie dysponowali kalendarzykami podręcznymi, no i byli juz ludźmi w podeszłym wieku.

  Następna sprawa. Trzej KRÓLOWIE bądź trzej MĘDRCY ze Wschodu. Tu pan Awarcho nieco sie myli. Istnieją apokryfy, a równiez legendy perskie, m.in. „Armeńska ksiega dzieciństwa”, że „mędrcy” z Ewangelii Mateusza, to królowie znani z imienia: Melkon król Persów, Baltazar król Indii, oraz Kasper, król Arabów.
  Odsyłam równiez szanownych Śj, wysmienitych znawców Starego Testamentu, do Psalmu 72, gdzie znajduje sie proroctwo na temat przyszłego króla Izraela i hołdów, jakie mu beda składać inni władcy. i królowie.Wizerunki tych krolów czy magów znajdujemy na freskach w katakumbach rzymskich.

  No i to „nieszczesne” świeto 25 grudnia …..Owszem, chrzescijanie przyjęli w IVw (papiez Damazy) świeto Mitry jako symboliczne świeto narodzin Jezusa, poniewaz sława świeta Mitry była ugruntowana wsród tamtejszych narodów, lecz zostało ono niejako „przechrzczone” na świeto narodzin Chrystusa. Trzeba pamietac, że tym okresie zaczął sie juz kształtowac kalendarz liturgiczny chrzescijaństwa.

  UWAGA! NA PORTALU ŚWIADKÓW JEHOWY OBFICIE LEJE SIE OBŁUDA I FAŁSZ na tematy związane ze Swietami Bożego Narodzenia. Na szczescie inteligentni czytelnicy tego blogu tam nie zaglądają!!!

  Polubienie

  1. Panie Awarcho, juz dawno słuchałam tego wywiadu, owszem bardzo interesujacy.

   A teraz prosze podać konkrety, w czym skłamałam a propos Biblii……..?
   Bo bede musiała zwrócić sie do p. mecenasa Dubois, w sprawie pomówienia.

   Uwaga! fragment Psalmu 2;7 wg Biblii Tysiaclecia wyd. III

   Polubienie

 2. Nie zauważą tego może ludzie ale wiedzą o tym w Niebie…może też nie połapią się w tym co pani pisze ci którzy pani nie znają…Ale tutaj …nawet koń Stokrotkiego się nie da wpuścić w gorzkie siano.

  Polubienie

 3. A oto kazanie/wypowiedź Abp POLAKA . Przyznam, ze abp Polak sprawil mi tym kazaniem milą niespodziankę.

  „Boże Narodzenie nie jest bowiem jakąś wzruszającą historią, zachowaną dla potomnych w starodawnych kronikach. Nie jest opowieścią, którą przekazują sobie ludzie z pokolenia na pokolenie. Nie jest pouczającym wyobrażeniem o tym, co mogło się kiedyś wydarzyć, co było i pozostało zapisane w ludzkiej pamięci”

  – mówił prymas.

  „Boże Narodzenie jest wydarzeniem. Tak przeżywali je, uczestnicząc w nim, Józef i Maryja. Tak usłyszeli o nim, o tym, co się wydarzyło, betlejemscy pasterze, o których mówi nam dziś Ewangelia, że byli w polu i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Mówili przecież do siebie: chodźmy do Betlejem i zobaczmy, co tam się zdarzyło (…) Tak też i my mamy je dziś zrozumieć i jeszcze raz w naszym życiu przeżyć. Dlatego tutaj, tej nocy, jesteśmy. Dlatego nie zadowalamy się opowieścią o tym wydarzeniu, ale w nim uczestniczymy”

  — zaznaczył.

  Hierarcha przypomniał także w homilii, że Jezus przyszedł na świat jako człowiek, jako bezbronne dziecko.

  „A narodziny dziecka – jak to pięknie ujął w swym tegorocznym liście o znaczeniu i wartości żłóbka papież Franciszek – budzą radość i zdziwienie, ponieważ stawiają nas przed wielką tajemnicą życia. Życia, które jest święte; od poczęcia aż do naturalnej śmierci”

  — mówił.

  „Narodziny Dzieciątka Jezus, narodziny Boga w ludzkim ciele, budzą jednak jeszcze większą radość i zdziwienie. Budzą naszą radość, bo odtąd i na zawsze w Jezusie Chrystusie Bóg jest z nami. Budzą też i zdziwienie, bo w ten sposób sam Bóg przedstawia się nam w małym dziecku, owiniętym w pieluszki i położonym w żłobie”

  – dodał.

  Prymas wskazał, że teraz nie szukamy już jednak Nowonarodzonego w betlejemskim żłóbku, „ale tutaj, na ołtarzu”.

  „Powtarzamy, że tu jest Jezus. I my, jak kiedyś uczniowie w Emaus, poznajmy Go teraz po łamaniu chleba. Wierzymy, że pod postacią chleba i wina On jest tutaj z nami prawdziwie i rzeczywiście, czyli realnie obecny. Tak, to jest Pan. To jest – jak chcemy odkrywać w tym roku – wielka tajemnica wiary. Wyznajemy bowiem, że Eucharystia – jak nas uczył święty Jan Paweł II – jest tajemnicą Jego obecności. Stojąc przed Eucharystią, stoimy przecież przed samym Chrystusem. On tu jest z Nami: Bóg z nami”

  -– mówił abp Polak.

  „Dlatego w tę Świętą Noc Narodzenia Pańskiego sprawujemy Eucharystię. Bóg się rodzi, moc truchleje. Jezus do nas przychodzi, by być z nami na zawsze. Przychodzi Ten sam, który narodził się w Betlejem – w domu chleba”

  – zaznaczył.

  Hierarcha zwrócił się także do obecnych w gnieźnieńskiej katedrze, by zaprosili Nowonarodzonego Jezusa do swojego życia.

  Zaprośmy Go w nasze wydarzenia, w to, co nas tak niepokoi i czego się tak boimy. Zaprośmy Go w to, co jest dla nas tak trudne, tak bolesne i często niezrozumiałe. Zaprośmy Go, gdy nie potrafimy znów spojrzeć na siebie z miłością i wciąż tak często nawzajem się oskarżamy. Zaprośmy Go, gdy nie potrafimy, a może już nie chcemy widzieć tych, do których trzeba nam dziś wyjść z konkretną pomocą, z odważnym upomnieniem, z pełnym szacunku i nadziei pocieszeniem. Zaprośmy Go w nasze życie”

  – podkreslił prymas.

  Dodał – przypominając słowa papieża Franciszka – że jeśli bowiem Jezus jest obecny w życiu człowieka, to wtedy to życie się odradza. „A jeśli życie się odradza, to jest to doprawdy świętem Bożego Narodzenia” – wskazał hierarcha.

  PAP/lop

  Polubienie

 4. ” Pan Awarcho napisal tak:
  „Potem przetrwał z nią zapewne ciężki poród, aby zaraz potem porzucić pozostałą część swojej rodziny, swój dom i pracę i uciec do Egiptu, który był w rozumieniu Żydów symbolem zła.”

  No to ja sie pytam:
  1/ Skąd pan czerpie tę sugestię, że: „zapewne cięzki poród”? Ja na przyklad myslę zupelnie inaczej. Skoro poczęcie Jezusa z Ducha Św. bylo cudem, to moze i poród odbyl sie w sposób cudowny, a przynajmniej łatwy, żeby w tych ekstremalnych warunkach (stajenka czy grota, brak wody i jakiejś pomocy kobiecej przy porodzie), matka Jezusa i sam noworodek – mogli przężyc i mogł sie zacząć realizować Boży plan Zbawienia.

  2/ Sprawa tej Ucieczki do Egiptu – to jest własnie słaba strona NT. O tej Ucieczce pisze tylko ap. Mateusz!
  Ap. Lukasz donosi bowiem, że „po obrzezaniu, ósmego dnia ” i po oczyszczeniu ich wg zakonu Mojżeszowego” udali sie do Jerozolimy, aby tam , zgodnie z Zakonem , poświęcic pierworodnego syna Bogu. „A gdy wykonali wszystko według Zakonu Pańskiego, wrócili do Galilei, do miasta swego Nazaretu.”
  Owszem, są jedynie proroctwa na temat tego pobytu w Egipcie.

  Polubienie

 5. Jeszcze raz powtarzam: informacje na temat Bożego Narodzenia na http://www.jw.org. sa fałszywe i obłudne, przeznaczone na indoktrynację naiwnych i mało inteligentnych słuchaczy (wczoraj przegladałam).
  Czy przytoczyć te PYTANIA i ODPOWIEDZI ….. ?

  Polubienie

 6. „Potem przetrwał z nią zapewne ciężki poród” – cytat z Awarcho przytoczony przez Awi

  Myślę, że Awarcho intuicyjnie wyciągnàł taki wniosek. Skoro Józef z Marią nie mogli znaleźć noclegu, a poród prawdopodobnie już się zaczął nawet bardzo tępemu mężczyźnie nie trudno sobie wyobrazić w jakim stresie jest jego kobieta.

  Polubienie

 7. 1/ „Skąd pan czerpie tę sugestię, że: „zapewne cięzki poród”? Ja na przyklad myslę zupelnie inaczej. Skoro poczęcie Jezusa z Ducha Św. bylo cudem, to moze i poród odbyl sie w sposób cudowny, a przynajmniej łatwy, żeby w tych ekstremalnych warunkach (stajenka czy grota, brak wody i jakiejś pomocy kobiecej przy porodzie), matka Jezusa i sam noworodek – mogli przężyc i mogł sie zacząć realizować Boży plan Zbawienia.” – Awi

  Polubienie

 8. Proszę pani napisałem że te informacje o porodzie pochodzą z Onetu to po pierwsze i ie ja jestem ich autorem.
  to jest cytat z dzisiejszej strony tego portalu.
  Oto kopia wpisu,,,: 7 mitów nie tylko wg Onetu”
  -Data…To mit. ,,,,Data została wybrana całkowicie umownie. Kościół zdecydował się na nią w IV wieku z powodu… pogan.” w kwestii ciężkiego porodu też.. TO NIE SA MOJE SŁOWA. ALE CYTAT.

  Prosze więc zarzucic Onetowi i autorowi Onetu i Wikipedii…

  -PO DRUGIE ..która z informacji podawana na jworg jest fałszywa i obłudna zwłaszcza w kwestii narodzin Jezusa…? Proszę uzasadnić dlaczego? ..jeżeli zarówno źródła swieckie jak i kościelne [Niektóre] podają czas narodzin na przełom wrzesnia i pążdziedrnika.? Ta nieszczęsna data..to ustępstwo na rzecz pogań wchłonietych w nurt wczesnego kościoła.

  – Prosze się zdecydować czy to byli magowie ..czy królowie rzekomo składający pokłon….bo psalm 72 mówi jednak o królach…ale przyszłych królach. i przyszłym porządku NA ZIEMI..

  8 I panować będzie od morza do morza,
  od Rzeki aż po krańce ziemi.
  9 Nieprzyjaciele będą mu się kłaniać,
  a jego przeciwnicy pył będą… lizali7.
  10 Królowi Tarszisz i wysp
  przyniosą dary,
  królowie Szeby i Saby
  złożą daninę….
  11 I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie,
  wszystkie narody będą mu służyły.”
  PRZECIEŻ NIGDY TAKIEGO STANU RZECZY NIE BYŁO DOTĄD,…
  To prorocka modlitwa króla Dawida któremu obiecano ze jego potomek będzie kiedyś królował w chwale.
  Magowie z darami to nie królowie,,, Pogański swiat badając gwiazdy…został oswiecony wcześniej ze w Izraelu narodził się Mesjasz…Jak i dlaczego? i po co ,,MĘDRCY” najpierw [oszli z tym do satrapy Heroda który panicznie bał sie utraty władzy.. .Dlaczego Bóg ich ostrzegł we snie aby wracali inna drogą?…Czy to byli ludzie którzy słuzyli Bogu Izraela?

  – Zanim zacznie pani mi grozić mecenasem Dubois proszę poczytać głębiej i psalmy i proroctwa.. bom jest pani niesłychanie zadufana w swojej rzekomej wiedzy…Pycha to niechrzescijańska cecha.
  – Proszę również zwazyć fakt ze jeszcze nie macie władzy zabraniającej pisać i mówić…oraz wyrazać własnych poglądów. Ponadto przypominam w ten świateczny dla pani wieczór …. że kij ma dwa końce.

  Nawiązując do tresci psalmu oczekuje pani Żby lizać pył przed panią bo ….bo co?
  Srogo się pani zawiedzie w marzeniach o katolickiej dyktaturze…

  PANI HIERARCHOM I IDOLOM NIE ODMAWIAM ODROBINY DOBREJ WOLI…ALE MASA KŁAMSTW I POLITYKI I WIN NA WASZEJ INSTYTUCJI JUŻ ODRZUCIŁA MASY OD UDZIAŁU.. W TYM INTERSIE.
  I OBRZYDLIWYCH PODŁYCH I BEZCZELNYCH HISTORIACH I SKANDALACH.
  Tam niech kieruje pani swoje ostrzezenia..
  Uwaga Paetz! m uwaga Głódż!..Uwaga Legiony Chrystusa…a mecenas Dubois moze pomógłby nieco temu ksiedzu wychowujacemu dzieci w Wałbrzychu…?
  Chce pani to ja wrzucę tu z sieci jego nagie zdjęcia które wysylał …w ramach akcji ,, Nie deprawować rodzin i dzieci w szkołach. !!!
  Nie sciągnął tego przeciez ze strony jworg?? …Świeta Niewiasto…? jak sądzisz
  Tak…uźwa chroni MATAKA kOŚCIÓŁ..polską rodzinę?
  Tfu tfu…trzeba mieć tupet… tupet kosmiczny.

  Polubienie

 9. Ps..Gdy będę w Warszawie wstąpię do pana mecenasa i zapytam jak się odpowiada za obelgi pod adresem osób sprwujących Ustawową władzę w państwie..oraz związków wyznaniowych…za obrazę sadu…za ,,katoli” i cała te prawowierną ,,miłość”
  Z pania nie warto gadać..ani pisać…Polityczno religijna furia .wywarła widoczne piętno na duszy…Szczujnie salonowe też poczyniły szkody..i reakcje pozwalaja prawie bez błędu ustalić kto ostatnio napuszczał i na kogo…
  Uch ta Tokarrrraczuk!… Ale był ten szczebioczący i pachnacy postem i pokorą Adwent..święty święty…
  UUUUCH TA ADAMOWIIIICZ?….a zebyż tego Grodzkiego…!!
  ..

  Allleluuuuuuujaaaaa!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s