Nadzieja nad nadziejami

Wpis na 30 – 31 marca 2013
Ewangelia Jana 20,1-9

Wielkanoc. Najpierw moje wściekłe narzekanie na media. Na upartą gadkę szmatkę, że dziś święto katolickie. Szkoda, że nie mówi się, że rzymskokatolickie: byłoby jeszcze ciaśniej. Bo to przecież w ogóle uroczystość chrześcijańska! Jest Kościołów chrześcijańskich wiele! A prawosławni świętują Wielkanoc nieraz nawet jak w tym roku długo po katolikach i protestantach (5 maja), bo przyjmują zasadę, że Pascha chrześcijańska musi przypadać po żydowskiej: kalendarz juliański to inna sprawa!

Teraz co do tekstu biblijnego: jest to perykopa ewangelijna z mszy na samą uroczystość wielkanocną, bo osobną liturgię ma paschalna wigilia. Teraz nie należy ona już formalnie do Wielkiej Soboty, choć odbywa się w ten dzień późnym wieczorem: tamten dzień jest czasem ciszy, oczekiwania. Ale ja wziąłem pod uwagę tekst już całkiem niedzielny, który opowiada o wizycie u grobu Piotra i Jana. Jest jak to u Jana dokładny opis kogoś, kto to sam przeżył: o płótnach i chuście osobno położonej. Zobaczyli grób pusty. Tylko o Janie jest powiedziane, że uwierzył: wszedł do grobu po Piotrze później, ale uwierzył wcześniej.

Wielkanoc to święto pojętej po chrześcijańsku nadziei na nieśmiertelność: my też powstaniemy z martwych.

A On zmartwychwstał? Cytowałem już opowieść wolontariuszki hospicyjnej z Poznania, znanej działaczki społecznej i blogerki, Agnieszki Kalugi, z którą rozmawiała w Radio TOK FM Anna Wacławik-Orpik w swoim zawsze świetnym „wywiadzie pogłębionym”. Pewna pani umiera w rozpaczy, zostawia dwoje dzieci, nie doczekała się wnuków. Zbuntowana przeciw Kościołowi, niewierząca. Czuwa przy jej łóżku syn. Nieprzytomna, nagle jednak siada na łóżku uśmiechnięta i mówi „Jezus jest”. W godzinę potem zmarła. Dla syna stało się to pewnikiem na całe życie.

I jeszcze superaktualna dobra nowina bibliograficzna. Ks. Wacław Hryniewicz OMI, wielki specjalista od ekumenii i eschatologii, wydał właśnie u Św. Wojciecha dzieło potężne łączące obie te tematyki: ”«Oczekuję życia w przyszłym świecie». Wydarzenia ostateczne w dialogu chrześcijan”. Znakomita summa teologiczna na ten zaświatowy temat! Alleluja!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s