Gdy złoto świeci nie dość jasno

Ewangelia Mateusza 7,12
„Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy”.
Tak zwana złota reguła etyczna. Biblia Poznańska podaje w przypisie: „Przypisuje się również Hillelowi słowa: »Nie czyń drugim, co tobie jest niemiłe. To jest cała Tora, a wszystko inne jest wyjaśnieniem. Idź i ucz się«. Formuły Mt powtórzył Łk 6,31. Różnica zachodząca pomiędzy tymi zdaniami polega na tym, że oba zdania pozaewangelijne są ujęte negatywnie, ewangelijna zasada daje zaś wskazania pozytywne”.
Niemniej różnica niewielka, chodzi o to samo: żeby traktować innych ludzi jak siebie samego. Konsekwencje zasady są najgłębiej demokratyczne, ponieważ zakładają równość ludzi. Szlachcic poniżał chłopa albo i Żyda, bo właśnie zakładał nierówność. Jak długo nie rozumiano Ewangelii….
Są jednak sprawy moralne, w których złota zasada nie daje oczywistych dla wszystkich reguł postępowania. Miłe tak dla chłopca, jak i dziewczyny jest współżycie płciowe, więc czemu mają sobie tego zabraniać, koniecznie wiązać się w tym celu ślubem małżeńskim? Straszliwie cierpiący człowiek chce umrzeć, prosi o swe uśmiercenie lekarza, czemu ma on odmawiać, przecież tamten wręcz błaga? Zarodek ludzki nie jest osobą, bo nie ma rozumu ani woli, czemu zatem nie wolno uniemożliwić mu zagnieżdżenia się w macicy, gdy matka nie chce go przyjąć? Mężczyzna czuje pociąg płciowy do mężczyzny, kobieta do kobiety – czemu nie wolno im robić tego, na co oboje mają ochotę?
Tu etyka liberalna różni się od wyrosłej z tradycji religijnej. Czy nie da się ich pogodzić? Jedno jest pewne, że trzeba dyskutować. Obrzucanie się błotem jest sprzeczne ze złotą regułą. Rzadko bywa tak, że gdy dwóch ma różne poglądy, to jeden jest mędrcem, drugi ciemniakiem albo jeden cynikiem, a drugi człowiekiem zasad.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s