Abraham ma dzieci w bród. Dzień Kobiet. Jean Vanier, postać przepołowiona

Księga Rodzaju 12,1-4a

Była to emigracja niewątpliwie udana: na Boże polecenie opuścił ziemię rodzinną gdzieś na dalszym niż Palestyna Wschodzie i przybywszy tu nad Jordan spłodził potomstwo przeliczne. Wcześniej nazywany krócej Abramem, otrzymał imię znaczące „ojciec wielu”. Był co prawda postacią historyczną albo i raczej nie (bibliści mają poglądy różne, a żaden poważny nie twierdzi, że Pismo Święte to historia naukowa w naszym rozumieniu), niemniej przyznają się do niego jako arcypatriarchy wyznawcy aż trzech religii, muzułmanie również, zatem jest ich w sumie na całej kuli ziemskiej bardzo wielu.

Problem polega jednak na tym, jak ich policzyć. Chrześcijan, gdy tylu zlaicyzowanych, „kulturowych” czy jak tam, Żydów podobnych. Wmieszali się poza tym nieźle w narody europejskie w sposób naturalny, przez związki matrymonialne. Niektórzy ludzie z przyczyn różnych niechętnie się do żydowskiego pochodzenia przyznają, ponieważ wiedzą, co myśli, czuje niejeden ich ziomek. Nie lubi Żydów z powodów religijnych (zabili Pana Jezusa), snobistycznych (jeżeli nawet szlachta, to „neoficka”- określenie z publikacji przedwojennej), rasowych („semici”), politycznych („żydokomuna). Antysemityzm nie znika, pewien działacz polski działacz katolicki określił się elegancko jako „judeosceptyk”, choć urzędowy Kościół rzymskokatolicki wyrzekł się tego już dawno, stwierdził, iż to grzech na pewno, pewien spowiednik wahał się, czy rozgrzeszyć paplającą w ten sposób idiotkę, a pewien pastor przypuszcza, ciesząc się tą nadzieją, że jest jakoś „z naszych”. Dla przytomnych chrześcijan bowiem bycie potomkiem Abrahama, czyli krewnym Jezusa z Nazaretu, to chluba najświętsza, a dla sporej liczby ludzi to w ogóle problem z goła folklorystyczny.

Niedziela dzisiejsza wypadła w inne całkiem święto, w Dzień Kobiet. Obśmiewano tamte goździki dawane za „komuny”, a przecież były pełne treści, albowiem my, chłopy, jesteśmy ciągle naszych pań dłużnikami, patriarchalizm straszy zresztą co nieco nadal. W moim Kościele osobliwie: nie rozumiem oporów wobec ustanowienia żeńskiego diakonatu, choćby nawet tamten z pierwszych wieków to nie było to, o czym też jest historyczna dyskusja. Jeżeli nawet „prezbiterat” nie wchodzi w grę, czego również pojąć nie mogę.

A teraz o całkiem innej rzeczy, bo o człowieku dla mnie niepojętym, czyli postaci francuskiej (oraz kanadyjskiej, bo to był przecież syn tamtejszego generalnego gubernatora, czyli faktycznej głowy państwa), o Jeanie Vanierze, założycielu Arki. Oto poszerzony trochę felieton napisany dla „Wyborczej”.

Jeden człowiek w dwóch osobach. Jonasz

Poznałem Jeana Vaniera w wiejskiej chatce, jego własnym mieszkaniu, które było centrum Arki w Trosly. Bardzo pięknie mówił o swoich niepełnosprawnych umysłowo podopiecznych, raczej właśnie partnerach: wywiad, który wraz z córką Joanną zrobiłem dla „Wyborczej”, zatytułowaliśmy: „Uwierzyć w najsłabszego”, a puenta brzmiała: „Pracując z nimi otrzymuję dobro”. I takim go zapamiętałem.

Aż tu nagle przed dwoma tygodniami przeraźliwa bomba medialna: nie tylko jego ojciec duchowy, Arki współzałożyciel dominikanin Thomas Philippe, ale i on sam przez bardzo wiele lat molestował seksualnie kobiety z różnych krajów, zakonnice lub osoby świeckie. Sześć z nich zdecydowało się o tym powiedzieć publicznie. Miał nad nimi taką władzę psychiczną , że nie mogły się bronić. Wiedział, że są bardzo wrażliwe, podatne na podobne naciski. A operował argumentacją „teologiczną”: utożsamiał się wręcz z Jezusem, mówił, że działają przez niego Maryja i Jezus. Jakiś intelektualny obłęd dewocyjny wykładowcy filozofii, ale też niedający się usprawiedliwić psychiatrycznie obłęd moralny. Nigdy nie przyznał się do tych obrzydliwości, oczywiście też do tego, że wiedział o tych samych osobliwościach ojca Thomasa. Jakby nie był w stanie zrozumieć cierpienia swoich ofiar. Dodam tu, że w tamtym wywiadzie z roku 2002, czyli z czasu, gdy już to się działo, mówił o życiu seksualnym w sensownych słowach ogólnych, które nie mogły budzić w ufających mu ludziach podejrzeń.

Jego Arka zachowała się, jak trzeba. Opublikowała przykładny, uczciwy, pokorny raport w języku francuskim i angielskim. Episkopat francuski zareagował natychmiast, papież Franciszek udzielił władzom Arki audiencji, dodawał im otuchy.

Zarazem, pamiętajmy stale, Jean porzucił wszystko, życie bardzo wygodne, aby zamieszkać z niepełnosprawnymi. Właściwych jego relacji z nimi nie zakwestionowano. Jeden człowiek, osoby (raczej osobowości) jakby dwie.

Odnośne władze watykańskie wiedziały o wszystkim, zabraniały Vanierowi kontaktów z ojcem Thomasem, bez skutku. Wszystko w tajemnicy. Także chyba – jak wspomniał Tomasz Terlikowski – przed Franciszkiem, bo ten nazwał go „świętym z sąsiedztwa”.

Pozostaje mi chyba właśnie okrzyk: Jezus, Maria!

Albo też spokojniej. Najpierw, jak często, zachęta do lektury tekstu w „Tygodniku Powszechnym”, datowanym też na tę niedzielę. Napisał tam o wiele obszerniej niż ja o Vanierze Wojciech Bonowicz, zaangażowany bardzo w pararelny ruch „Wiara i Światło”, którego Jean był również współzałożycielem, gromadzący ludzi o różnej sprawności umysłowej na spotkaniach tylko, nie zaś mieszkających razem. A teraz jeszcze krótka zaduma: o potędze seksu, siły ludzkiej fatalnej, bez której by nas nie było, ale dzięki której dają się aż tak zaplątać moralnie ludzie skądinąd naprawdę barto wartościowi, zasłużeni. Nikt ich nie podejrzewał, a jednak obdarzając duchowo jednych, krzywdzili bardzo innych. Ludzie duchowni, świeccy, katolicy ze świecznika.

Reklama

334 myśli na temat “Abraham ma dzieci w bród. Dzień Kobiet. Jean Vanier, postać przepołowiona

 1. Atrojko, to smutne co piszesz. Ale może nie będzie tak źle. Wielu przechoruje koronawirusa podobnie jak grypę. Informacje, które podał Awarcho też mogą się przydać. Wydaje mi się, że jeśli zrobimy wszystko na co nas stać to nawet jak coś nas trafi nie będziemy mieli poczucia (ani sami do siebie pretensji) że jednak nie zrobiliśmy wszystkiego. Wracając do tematu bezdomnych: w Stanach są miasta w których pozwala się im (przez jakiś czas) rozbijać namioty na ulicy. Ostatnio tu gdzie jestem, w środku zimy, zlikwidowano ich „wioskę” bo najwyraźniej zbyt długo już i za bardzo raziła. Bardzo możliwe, że była również przyczyną innych i podobnych problemów jakie opisałaś w komentarzu z 6:12. Gdzie Ci ludzie po tej pacyfikacji się podziali nie mam pojęcia. Domyślam się jednak, że przynajmniej niektórzy z nich to nie jacyś menele ale osoby, których nie było stać na opłacanie mieszkania bo utraciły pracę, a nowa jaką mogły uzyskać nie pozwalała im na wynajęcie czegoś innego. Kupienie niedrogiego namiotu i (w zależności od pory roku) odpowiednio ciepłego śpiwora to żaden wydatek dla osoby, która mimo że nie ma mieszkania chce pracować. Marek Kamiński zdobywał oba bieguny (w tym raz z niepełnosprawnym chłopcem) nie ciągnąc za sobą przyczepy campingowej. Kupienie odpowiedniego podstawowego sprzętu dla kogoś kto nie uchyla się od funkcji społecznych to żaden wydatek. Miasto mogłoby zadbać o odpowiednie i bezpłatne dla takich osób miejsca gdzie miałyby one media, dzięki którym mogłyby bezpiecznie egzystować. Jeżeli Miasto w drodze aktu „miłosierdzia” przez jakiś czas osobom takim pozwala rozbijać się w miejscach publicznych, np. na ulicy, to moim zdaniem nie jest to żadna rewelacja, ani pomysł. Po pierwsze osoby takie są skazane na towarzystwo osobników, których morale są bardzo niskie i… muszą się z nimi wbrew swojej woli asymilować. Miasto mogłoby zadbać o wydzielenie terenu biwakowego – poza obrysem swoich granic – wyłącznie dla osób chcących z terenu tego korzystać na ściśle określonych zasadach i z przyzwoitym sprzętem. Żadne slamsy dla osób uchylających się od pracy. Po prostu uzbrojenie terenu w solidne urządzenia gdzie każdy (z tej grupy, a może to w sytuacjach losowych dotyczyć również rodzin) mogłyby zadbać o seoją codzienną higienę z jednoczesnym zapewnieniem publicznego transportu do Centrum Miasta. Rozwiązywanie wszystkich problemów za bezdomnych nie ma sensu bo: JEŻELI KTOŚ NIE CHCE i NIE JEST ZAINTERESOWANY TYM ABY ZADBAĆ o SAMEGO SIEBIE to NIE TYLKO JA UWAŻAM, ŻE OSOBOM TAKIM NIE MOŻNA POMÓC. Jeżeli kakąś rodzinę stać na to i chce ona takimi osobami się zajmować to jest to decyzja członków rodziny: nie tylko czy chcą, ale czy są w stanie ?!

  / To co napisałem nie rozwiązuje problemu ubóstwa, ani nie podważa programów realizowanych przez różne Instytucje, które same rozstrzygają i decydują na ile ich programy są lub mogą być skuteczne, zasadne i możliwe do wdrożenia. To co napisałem dotyczy wyłącznie osób, które z przyczyn losowych utraciły mieszkanie i wbrew swojej swojej woli (a nie na własne życzenie) muszą myśleć jak przez pewien czas radzić sobie na ulicy, gdzie nie jest „miło” ani nikomu nie trzeba tłumaczyć, że dla osób takich bezpiecznie.

  Polubienie

  1. I żadne przyczepy campingowe w takich miejscach dla cwaniaczków. Jeżeli ktoś ma przyczepę campingową to niech ją sprzeda (albo sobie wynajmie pod nią płatne miejsce campingowe dla osób zamożnych).

   Polubienie

 2. Stokrotki, to bardzo pozytywistyczne rozwiązanie i na pewno szereg takich rozwiązań różne państwa (miasta?) na świecie podejmują. Ja niestety mam naturę romantyczną, nie pozytywistyczną, a teraz, przy takim globalnym zagrożeniu dla ludzkości tym nowym wirusem – natura mi się robi wręcz dekadencka i jakaś koszmarna na , ponieważ pierwszy raz w życiu pomyślałam, że rozwiązaniem problemu bezdomności, biedy, wyzysku, niewolnictwa i pewnie szeregu innych – powinien być stryczek dla wszystkich tych, którzy z taką łatwością pozbywają się pracowników. szczególnie z długim stażem. Stryczek dla takiego drania i nic więcej. I nie tylko dla tego, który jednym cięciem pozbywa się wrzodu – zazwyczaj celowo gdzieś obsadzony, by wykonał polecenia albo oczekiwania (presje?) odgórne – ale dla głównego winowajcy – mającego ludzi, życie ludzkie, sytuacje społeczne – za nic. Wiele ludzi starszych, którzy więcej ode mnie przeżyli, więcej doświadczyli, więcej nieszczęścia i niesprawiedliwości widzieli – mówią: sprawiedliwość dopadnie każdego, musi dopaść. Inaczej cała wiara człowieka nie miałaby sensu.

  Polubienie

  1. Atrojko, wolny rynek to nic ciekawego. Ale dopóki ludzkie relacje będą zasadzały się na rachunku ekonomicznym, a nie na miłości [o której Piramidalny nie chce rozmawiać bo uważa, że to utopia (Pismo Święte przedstawia sprawy miłości i naszych codziennych problemów oraz ich rzeczywistych przyczyn realnie ale niewielu daje temu wiarę)] nikt nic lepszego nie wymyśli. Nie oczekuj więc, że pracodawcy będą kierowali się w relacjach ze swoimi pracownikami miłością lub altruizmem. Wolny rynek takich „dewiacji” nie przewiduje. Państwo ma instrumenty, żeby nad rzeczywistymi dewiacjami rządzącymi wolnym rynkiem panować, ale nie zawsze to robi. O wiele łatwiej zrobić coś na poziomie Miasta niż Państwa. Wiele zależy od takich ludzi jak Awi, którzy chcą coś robić. Ale bywa, że też czasami czują się bezsilni.

   Polubienie

   1. Oczywiście że od żadnego pracodawcy nie oczekuję, że zmieni się w kogoś innego niż jest – to byłaby utopia. Oczekuję, że każdy sam za swoje draństwa , o ile ich się dopuścił, odpowie. Całkiem nie chodzi o miłość i altruizm, ale o zwykłą przyzwoitość, o nierobienie innym świństw tylko dlatego, że taki kaprys?, że Pan tak chciał…. bo ma władzę…. Ma swoje pięć minut i może robić, co chce, jego sprawa. Jeśli ktoś postępuje z pracownikami nie fair, to ich po prostu nie ma, ciągle ich poszukuje, sam siebie i swoją rodzinę musi do roboty zaprzęgać. Dla uczciwych pracodawców jest bardzo ciężka sytuacja. Ci nieuczciwi już chyba sami w większości się wykruszyli .Przesadziłam trochę z tym stryczkiem. Ale istnienie w dobie współczesnej bezdomności jest po prostu czymś haniebnym.

    Polubienie

 3. „Wiele ludzi starszych, którzy więcej ode mnie przeżyli, więcej doświadczyli, więcej nieszczęścia i niesprawiedliwości widzieli – mówią: sprawiedliwość dopadnie każdego, musi dopaść. Inaczej cała wiara człowieka nie miałaby sensu.” – Atrojka

  Jest to uogólnienie czegoś, co wynika z Biblii. Starsi ludzie, którzy tak mówią i którzy nie wiedzą co w Biblii dokładnie na ten temat jest napisane kierując się swoją szczerą wiarą ufają, że zło zostanie ukarane już w tym życiu. Ale Pismo Święte tego akurat nie naucza. Wręcz odwrotnie, stwierdza że bezbożnym dobrze się wiedzie (często aż do samej śmierci) mimo że za nic drugich uważają i na nic nie zważają. I jest o tym nie tylko w Księdze Psalmów czy Księdze Hioba, ale w wielu innych miejscach w Biblii. Również Jezus ostrzegł swoich uczniów, że jeżeli rzeczywiście będą chcieli podążać za nauką, którą głosił (a wyłożył ją dokładnie w Kazaniu na Górze, Mat 5 – 7) będą szykanowani. W tym świecie Atrojko nie ma i nie będzie sprawiedliwości [ani nawet przyzwoitości], o którą postulujesz tak długo, jak długo nie wypełnią się wszystkie słowa, które stoją w Ewangelii.

  Polubienie

 4. OTO PEWIEN PROGRAM WYBORCZY..ZAMIESZCZONY W PROROCTWIE IZAJASZA.

  „Nie będzie tam już niemowlęcia, które by żyło tylko kilka dni,
  ani starca, który by nie osiągnął pełni swoich lat,
  bo kto umrze w wieku stu lat, będzie uważany za chłopca,
  a grzesznik, choćby stuletni, zostanie przeklęty*.

  PROGRAM USUNIĘCIA BEZDOMNOŚCI👍👍👍👍👍

  ,, Pobudują domy i będą w nich mieszkać

  Zdrowa żywność..!! i socjalne bezpieczeństwo…👍👍👍👍

  zasadzą winnice i będą jeść ich owoce
  Nie będą budować po to, żeby ktoś inny tam zamieszkał,
  ani sadzić po to, żeby ktoś inny jadł.
  Dni mojego ludu będą jak dni drzewa
  i moi wybrani będą w pełni korzystać z tego, co zrobią swoimi rękami.
  Nie będą się trudzić* na darmo
  ani rodzić dzieci, które by cierpiały,
  bo oni i ich potomkowie
  są ludem* błogosławionych przez Jehowę.

  USUNIĘCIE EPIDEMII I CHORÓB✌✌✌✌ ZWYCIĘSTWO NAD ŚMIERCIĄ

  ,, I żaden mieszkaniec tej ziemi nie powie: „Jestem chory”.
  Ludowi, który tam mieszka, zostanie przebaczona wina”.

  Polubienie

 5. ___________________
  Księga Królewska 6: 24 – 33
  ___________________

  24 Po jakimś czasie Ben-Hadad, król Syrii, zebrał całe swoje wojsko*, wyruszył do Samarii i ją oblegało. 25 W Samarii nastał wielki głódp. Oblężenie trwało tak długo, że łeb osłaq kosztował 80 srebrników, a ćwierć kaba* gołębich odchodów — 5 srebrników.26 Któregoś razu, gdy król Izraela przechodził po murze, pewna kobieta zawołała do niego: „Mój panie, królu, pomóż nam!”. 27 Król odrzekł: „Jeżeli Jehowa ci nie pomaga, to jak ja mam ci pomóc? Przecież nie zostało nic na klepisku i nie ma nic ani w tłoczni winnej, ani oliwnej”. 28 I zapytał ją: „Co się stało?”. Odrzekła: „Ta kobieta powiedziała do mnie: ‚Daj swojego syna. Zjemy go dzisiaj, a jutro zjemy mojego’r. 29 Ugotowałyśmy więc mojego syna i zjadłyśmy gos. Na drugi dzień powiedziałam do niej: ‚Teraz ty daj swojego syna, żebyśmy go zjadły’. Ale ona go ukryła”.
  30 Gdy król usłyszał, co powiedziała ta kobieta, natychmiast rozdarł swoje szatyt. I kiedy przechodził po murze, ludzie widzieli, że pod ubraniem* ma na sobie wór*. 31 Król oświadczył: „Niech Bóg mnie surowo ukarze*, jeśli głowa Elizeusza, syna Szafata, pozostanie dzisiaj na jego karku!”u.
  32 Elizeusz siedział właśnie w swoim domu razem ze starszymi. Król wysłał przed sobą posłańca, ale zanim ten dotarł na miejsce, Elizeusz odezwał się do starszych: „Czy wiecie, że ten syn mordercyv wysłał posłańca, żeby ściąć mi głowę? Uważajcie: gdy tylko ten człowiek przyjdzie, zamknijcie drzwi i trzymajcie je, żeby nie mógł wejść. Za nim słychać odgłos kroków jego pana”. 33 Kiedy jeszcze do nich mówił, przybył posłaniec. Przybył też król i powiedział: „To nieszczęście jest od Jehowy. Dlaczego miałbym dłużej czekać na Jehowę?”.

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

 6. ___________________
  2 Księga Królewska 7: 1 – 20
  ___________________

  1 „Elizeusz powiedział: „Słuchajcie słowa Jehowy. Tak mówi Jehowa: ‚Jutro o tej porze w bramie* Samarii sea* najlepszej mąki będzie kosztować sykla* i 2 see jęczmienia będą kosztować sykla’”a. 2 Wtedy przyboczny, którego król darzył zaufaniem, odezwał się do sługi prawdziwego Boga: „Choćby nawet Jehowa otworzył upusty nieba, czy mogłoby się stać coś takiego*?”b. Elizeusz odpowiedział mu: „Zobaczysz to na własne oczyc, ale nie będziesz tego jadł”d.
  3 Przy bramie miasta przebywało czterech trędowatyche. Zaczęli mówić jeden do drugiego: „Po co tu siedzimy i czekamy na śmierć? 4 Jeśli wejdziemy do miasta, to umrzemy, bo tam panuje głódf. Ale jeśli będziemy tu siedzieć, to też umrzemy. Chodźmy więc do obozu Syryjczyków. Jeżeli nas oszczędzą, to będziemy żyć, a jeżeli nie, to umrzemy”. 5 Zebrali się o zmroku i wyruszyli do obozu Syryjczyków. Gdy dotarli do skraju obozu, okazało się, że nikogo tam nie ma.
  6 Stało się tak, ponieważ Jehowa sprawił, że w obozie Syryjczyków usłyszano odgłos rydwanów wojennych i koni, odgłos wielkiej armiig. Syryjczycy mówili między sobą: „Król Izraela najął królów hetyckich i egipskich, żeby nas zaatakowali!”. 7 Dlatego poderwali się i jeszcze o zmroku uciekli. Zostawili swoje namioty, konie i osły — cały obóz tak jak był. Uciekli, chcąc ratować swoje życie*.
  8 Kiedy trędowaci dotarli do skraju obozu, weszli do jednego z namiotów i zaczęli jeść i pić. Wynieśli stamtąd srebro, złoto oraz szaty i poszli je ukryć. Następnie wrócili, weszli do innego namiotu, wynieśli stamtąd rzeczy i też poszli je ukryć.
  9 W końcu powiedzieli jeden do drugiego: „Nie postępujemy właściwie. Ten dzień jest dniem dobrej nowiny! Jeśli będziemy zwlekać do świtu, to zasłużymy na karę. Chodźmy, opowiemy o wszystkim w domu królewskim”.10 Poszli więc, zawołali strażników bramy miejskiej i powiadomili ich: „Weszliśmy do obozu Syryjczyków, ale nikogo tam nie było — w ogóle nikogo nie słyszeliśmy. Zostały tylko uwiązane konie i osły, i porzucone namioty”. 11 Strażnicy bramy od razu zaalarmowali ludzi i powiadomiono o tym dom królewski.
  12 Król wstał w nocy i rzekł do swoich sług: „Powiem wam, co planują Syryjczycy. Wiedzą, że głodujemyh, dlatego wyszli z obozu i schowali się w polu. Powiedzieli sobie: ‚Oni wyjdą z miasta, a my schwytamy ich żywcem i wejdziemy do niego’”i. 13 Na to jeden z jego sług się odezwał: „Pozwól, proszę, żeby kilku ludzi wzięło pięć koni z tych, które pozostały w mieście. Jeśli ci ludzie zginą, to nie spotka ich gorszy los niż tych wszystkich, którzy tutaj zostali. Wielu Izraelitów już umarło, a reszta będzie martwa wkrótce. Poślijmy ich i zobaczmy, co się dzieje”. 14 Wzięli więc dwa rydwany z końmi i król posłał ich do obozu Syryjczyków. Polecił: „Jedźcie i zobaczcie, co się dzieje”.15 Podążali za Syryjczykami aż do Jordanu. Cała droga była zasłana ubraniami i różnymi rzeczami, które Syryjczycy porzucili, uciekając w panice. Posłańcy wrócili i zdali królowi sprawozdanie.
  16 Wtedy ludzie wyszli i splądrowali obóz Syryjczyków. Potem sea najlepszej mąki kosztowała sykla i 2 see jęczmienia kosztowały sykla, tak jak to zapowiedział Jehowaj.17 Król powierzył nadzór nad bramą przybocznemu, którego darzył zaufaniem. Ale w bramie ludzie stratowali przybocznego na śmierć, zgodnie z tym, co powiedział sługa prawdziwego Boga, gdy przyszedł do niego król.18 Stało się dokładnie tak, jak sługa prawdziwego Boga powiedział królowi: „Jutro o tej porze w bramie Samarii 2 see jęczmienia będą kosztować sykla i sea najlepszej mąki będzie kosztować sykla”k. 19 Ale przyboczny odezwał się do sługi prawdziwego Boga: „Choćby nawet Jehowa otworzył upusty nieba, czy mogłoby się stać coś takiego*?”. Elizeusz odpowiedział mu: „Zobaczysz to na własne oczy, ale nie będziesz tego jadł”. 20 I właśnie tak się z nim stało, bo w bramie ludzie stratowali go na śmierć.”

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

 7. _____________________
  2 Księga Królewska 6: 24 – 33
  _____________________

  24 „Po jakimś czasie Ben-Hadad, król Syrii, zebrał całe swoje wojsko*, wyruszył do Samarii i ją oblegał. 25 W Samarii nastał wielki głód. Oblężenie trwało tak długo, że łeb osła kosztował 80 srebrników, a ćwierć kaba* gołębich odchodów — 5 srebrników.”

  literki o, p, q itd (sorry nie usunąłem z tekstu) to odnośniki do poszczególnych wersetów w innej części tekstu biblijnego

  / Przypomnę w nawiązaniu do tego fragmentu tekstu, że Judasz sprzedał Jezusa za 30 srebrników [inflacji założyć można, że w tamtych czasach, nawet na przestrzeni wielu lat, nie było] /

  Polubienie

  1. W tekście oryginalnym wspomniane literki są w kolorze niebieskim i służą do elektronicznego skorzystania z odnośnika.

   Polubienie

 8. ABRAHAMOWE Dzieci ..skłaniają do zamyśleń,,,nad dziedzictwem. Dziedzice Abrahama Lincolna również,bo oni zrządzeniem losu czy historii chcą dominować nad światem. Ostatnie grozy światowe a zwłaszcza epidemie mogą być ,,zaczynem” do spekulacji o ich przyczynach. Iran otwarcie oskarżył światowego hegemona o działanie bronią bakteriologiczną.Demografowie..inżynierowie społeczni i polityczni bankowcy,politycy i inne gipsowe święte.naukowcy od medycyny i inne ,,medyceusze” medialne…Myślą. od setek lat jak człowieka i świat ocalić i uszczęśliwić. i to jest fakt…Niektórzy chcą nawet szczerze…..takimi środkami jakie posiadają i jak im dyktuje sumienie i polityka. Pewna wojna była uzasadniana ,,Irackim Wąglikiem” …bo wojna która toczy się w laboratoriach jest faktem. Tylko naiwni ..bardzo naiwni wierzą w szczerość i uczciwość deklaracji polityków i wodzów..
  -Chciwość i chęć panowania i bezustannego bogacenia się skryta za uśmiechniętą gębą…rudego władcy z Białego Domu to nic nowego i potwierdzają to liczne fakty.
  Good Bless Ameryka! My wszystko możemy…bo jesteśmy silni..!! Problemy świata my rozwiążemy. Eksperymenty na giełdzie i na narodach…na morzach na lądach..na ludziach na kosmosie..na przyrodzie na zwierzętach…na polityce ….pozwalaja nam zdobywać doświadczenia . Mamy siłę…konkurentom podyktujemy nasze warunki..Tych którzy się nie podporzadkują zniszczymy ..upokorzymy..Mamy środki aby pokazać nasze Dobro i NASZĄ MOC.

  PROROCTWO DANIELA R..8

  23 „A pod koniec ich panowania, gdy dopełni się miara ich występków, nastanie król o groźnym wyglądzie, który będzie rozumiał niejednoznaczne wypowiedzi*. 24 Jego potęga wzrośnie, lecz nie dzięki jego własnej mocy. Dokona przerażających zniszczeń i jego działania okażą się bardzo skuteczne. Będzie niszczył potężnych oraz lud świętych. 25 Dzięki swojej przebiegłości uda mu się wielu zwieść. Jego serce stanie się wyniosłe i w okresie spokoju* wielu zostanie przez niego zniszczonych. Powstanie nawet przeciwko Księciu książąt, ale bez udziału ludzkiej ręki zostanie złamany.”

  Groźba przeludnienia świata i to jeden z wątków politycznej filozofii ameryki.,, Ameryka” celowo piszę mała literą.. Sugestie w sztuce ,nauce i innych działaniach przestały być sugestiami tylko .. Lotnisko w Denver z końmi i innymi gadżetami diabolicznego przekazu weszły chyba w fazę realizacji.
  Rudy dziedzic Lincolna broni amerykańska wolność murem…na południu przed Latynosami…Europę broni przed Chinami..i Putinem.. i Irańskim gazem płynnym. Świat cały broni przed ,,Kimdzongiem i jego Atomem.

  Chińczycy kiedyś rażąco stosowali ,, kontrolę urodzeń”…bo demografia…?! Kto może zaręczyć że nauka tajna w AMERYCE, ROSII ,CHINACH,IZRAELU,I EUROPIE ..nie pracowała nad rozwiazaniem ,,tego problemu”?

  Wirus idealnie pasuje do wypowiedzi pewnego polskiego polityka prawicowego…Eliminmuje głownie ludzi słabych..
  Emerytów,Chorych,Biednych bez ochrony..w wieku poprodukcyjnych i pozbawionych opieki socjalnej i medycznej..
  Olbrzymie koszty które ponosi państwo i towarzystwa ubezpieczeniowe zostaną ograniczone po odmłodzeniu populacji.
  Europie grozi starość…potrzebuje nowej młodej krwi..gospodarka potrzebuje nowego kopniaka..
  ZUS, I INNE FIRMY….NIE WYPŁACĄ WIELU ŚWIADCZEŃ.. PZU HESTIA..ITP…A …????

  Hegemon przygarnął po Hitlerze cała masę naukowców od zabijania i śmierci… wyeliminował tylko wodzów..

  Holocaust i jego potępienie skutecznie przypomina o zbrodniach i słusznie…ale …???
  Molestowanie…przypomina o sumieniu. wobec najsłabszych.. też słusznie
  Aborcja przypomina o nienarodzonych.. bardzo słusznie..
  Głód i epidemie… przypominają o słabości jednych i mocy i potędze drugich … Oni nie moga patrzeć na biednych..i chcą problem prawdopodobnie rozwiązać… ale jak?

  Już w sieci krążą cyniczne dowcipy…,, Proszę księdza czy nasza parafia przygotowana jest na koronowirusa? No jasne! Jest .!.dokupiłem hektar gruntu obok cmentarza.”

  Archiwum X..nie jest fikcją.. 30 lat wstecz po eksplozji w sowieckim laboratorium za Uralem na dziwne gwałtowne choroby w ciagu miesiąca umarło przeszło 200 osób. Tak podawały media. Liczne patenty sprzedano ..po swiecie.

  Trudno wprost uwierzyć..aby ta sztuka nie była uprawiana dalej…mimo zakazów..Kto zakaże ,,bogom”?

  Polubienie

 9. Filip pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. 45 Gdy spotkał Natanaela, rzekł do niego: „Znaleźliśmy tego, o którym napisał Mojżesz w Prawie oraz prorocy — Jezusa z Nazaretu, syna Józefa”w. 46 Ale Natanael zapytał:

  „Czy z Nazaretu może być coś dobrego?”. Filip odparł: „Chodź i zobacz”.

  47 Kiedy Jezus zobaczył Natanaela idącego w jego stronę, powiedział o nim: „To naprawdę Izraelita, w którym nie ma fałszu”x. 48 Natanael go spytał: „Skąd mnie znasz?”. Jezus odrzekł: „Widziałem cię pod drzewem figowym, jeszcze zanim cię zawołał Filip”. 49 Wtedy Natanael oświadczył: „Rabbi, ty jesteś Synem Bożym, Królem Izraela” 50 Na to Jezus rzekł: „Czy wierzysz, bo ci powiedziałem, że widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze większe rzeczy niż te”. 51 Następnie dodał: „Zapewniam was, że zobaczycie niebo otwarte oraz aniołów Bożych wstępujących w górę i zstępujących do Syna Człowieczego”

  MNIE CORAZ CZĘŚCIEJ ..prowokuje pytanie Natanela i nagła zmiana…jego opinii.?

  Czy może być coś dobrego z AMERYKI….? Filip powiedziałby może tak samo CHODŹ I ZOBACZ?

  Amerykański Dzizas Krajst jest trochę inny niż w Europie..to nie ulega wątpliwości…Ale tam wszystko jest inne.
  Po ataku na dwie wieże…..prorocy bezpiecznie sie ukryli albo przenieśli w bezpieczne miejsca nie narażone na terroryzm..a swe posiadłości przezornie ubezpieczyli w pewnych spólkach i Towarzystwach Asekuracujnych.

  Sztuka prorokowania też wykazuje liczne zmiany…ale zwiazana jest z potęgą hegemona czy chce czy nie chce.

  Pewne czasopismo tak interpretuje proroctwo Daniela…Stopy posągu symbolizujący angloamerykańską demokrację i system władzy nad światem to ostatni element władzy

  ,, Bestia jako całość przedstawia ogólnoświatowy system władzy politycznej, sięgający początkami aż do dni Nemroda.

  ,,Zatem „glina” nie oznacza rządów radykalnych spoza obszaru anglo-amerykańskiej sfery wpływów, tak samo jak inne części posągu nie przedstawiały imperiów istniejących wprawdzie na przestrzeni wieków, ale nie zaliczonych do wymienionej grupy potęg światowych.
  Ponadto fakt, iż posąg doczekał swego końca, Nie Dając Miejsca Rozwojowi Jakiejś Następnej Potęgi,

  ,, oraz fakt, że „Bestia” ma tylko siedem, a nie osiem głów, przemawia przeciw pojawieniu się nowego mocarstwa, które by osiągnęło wyraźną przewagę przed usunięciem całego systemu politycznego tego świata.😎❤✌

  „Glina” nie wyobraża rozwijającej się potęgi, lecz czynnik osłabiający.”

  Gdybym był panem Trumpem albo Reaganem i otrzymał takie zapewnienie czułbym sie jak Owsiak ,, Do końca świata i o jeden dzień dłużej. ”

  Wpływ polityki na interpretację…tego co się pisze …? CZY TO JEST ABY NA PEWNO NEUTRALNOŚĆ?…a może to umizgi?
  https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1978446

  Zapewne decyzja o relokacji z N.Y.. DYKTOWANA STRACHEM I ROZSADKIEM…była słuszna!.. Nowe obiekty powstały nie na Krymie ale pod bezpiecznym do końca świata parasolem Posągu.
  Tak czy owak rodzą się inne jeszcze waprosy

  Polubienie

 10. sorry B.. ,,Nie chcem ale muszem.”..zadawać takie pytania…W White House ..zapewne też czytają Straznicę?..i po przeczytaniu takiego ,,orzeźwiajacego” zapewnienia moga czuć sie bezpieczni oni i Amerykanie.
  Good Bless America…isn’t here?
  Jak stary schorowany Żyd powtarzam….albo zdechnie pies młynarza albo młynarz umrze….a zakład zawarty.Pies nie nauczy sie czytać.!…i kto o tym będzie myślał.

  Polubienie

 11. To oczywiste, że rozprzestrzenienie się tego wirusa jest dziełem Allaha. Władze w Chinach są tyrańskie i umieściły ponad milion muzułmanów w aresztach domowych. Dziennikarze z tego kraju zaczęli kpić z nikabu muzułmanek i zmusili muzułmanów do jedzenia wieprzowiny i picia wina. Allah zesłał na nich chorobę – mówił Hadi Al-Modaressi.

  By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, władze Iraku wprowadziły zakaz zgromadzeń publicznych. W kraju potwierdzono 60 przypadków zakażenia. 6 osób zmarło.

  https://www.o2.pl/artykul/szyicki-przywodca-mowil-ze-koronawirus-to-kara-boska-teraz-sam-jest-zarazony-6487178395703425a

  Polubienie

 12. Wczoraj obejrzałam oscarowego PARASITE. Nie wiem jak Wy, ale ja odczytuje go w wymiarze biblijnym. Najpierw widzimy jak systematycznie stosowane wyrafinowane klamstwa oraz moralny szantaz umożliwiają kolejnym osobom z dosyc prostej rodziny zdobyc dobrze płatne zajecia. No, a potem kiedy ta „oszukańcza karma” zostaje uwolniona – przynosi „owoce”.
  Tylko że te „owoce” to już horror, mordobicie i jatka w klasycznym hollywoodzkim ujęciu. Przeszarżowane. O ile ta pierwsza część filmu – zastanawiajaca, ta druga – dla mnie prostacka i odrażajaca.Chyba że to ma być swoisty, taki koreański Armagedon w hollywoodzkim wydaniu.

  Polubienie

 13. Czasami słucham jasnowidza Jackowskiego na YT. Oczywiscie, z dystansem…. Wczoraj mówil, ze od 17 marca koronawirus odpuści……
  Uwidim ….

  Polubienie

 14. Darwin, Marks i Lenin [naukowcy] głosili, że na na świecie zapanuje komunizm:

  ?

  Natomiast Pismo Święte, [a przede wszystkim Jezus] nauczali, że będzie tak:

  • wojny na ogromną skalę (Mateusza 24:7; Objawienie 6:4)

  • głód (Mateusza 24:7; Objawienie 6:5, 6)

  • wielkie trzęsienia ziemi (Łukasza 21:11)

  • zarazy, czyli epidemie (Łukasza 21:11)

  • wzrost przestępczości (Mateusza 24:12)

  • rujnowanie ziemi (Objawienie 11:18)

  • upadek moralny — ludzie mieli się stać „niewdzięczni, nielojalni, (…) nieskłonni do jakiejkolwiek ugody, oszczercy, nie panujący nad sobą, zajadli, nie miłujący dobroci, zdrajcy, nieprzejednani, nadęci pychą” ​(2 Tymoteusza 3:1-4)

  • upadek rodziny — ludzie mieli być „wyzuci z naturalnego uczucia”, a dzieci ‛nieposłuszne rodzicom’ (2 Tymoteusza 3:2, 3)

  • zanikanie miłości do Boga (Mateusza 24:12)

  • wyraźne przejawy obłudy religijnej (2 Tymoteusza 3:5)

  • lepsze zrozumienie proroctw biblijnych, między innymi dotyczących dni ostatnich (Daniela 12:4)

  • ogólnoświatowe dzieło głoszenia dobrej nowiny o Królestwie (Mateusza 24:14)

  • powszechne lekceważenie, a nawet wyszydzanie dowodów wskazujących na zbliżanie się końca (Mateusza 24:37-39; 2 Piotra 3:3, 4)

  • jednoczesne spełnianie się wszystkich tych proroctw, a nie tylko części czy nawet większości z nich (Mateusza 24:33).

  Polubienie

 15. Han – poczucie krzywdy z powodu niesprawiedliwości – komponent koreańskiego jestestwa. „Praktycznie wszyscy Koreańczycy mają głębokie poczucie żalu i krzywdy, świadomość, że zostali skrzywdzeni przez bardzo potężnych agentów niesprawiedliwości.” Wizja świata wyreżyserowana przez koreańskiego twórcę pt. Parasite (Darmozjad?) na pewno jest ukazana z perspektywy tego komponentu. Znam wielu ludzi dla których nieustanne poczucie krzywdy jest impulsem do zadawania komuś ciosu, a cios po to, by się umocnić w swoim własnym pędzie do bycia lepszym, do bycia ponad, do wywyższenia się – ja – taki mały Ja – a patrzcie jaki wielki. Ci ludzie oczywiście nie są Koreańczykami i to ich poczucie krzywdy nie jest hanem, ma w sobie coś oślizgłego, obrzydliwego, coś gadziego i karłowatego, a han jest smutkiem pięknym, pogłębionym, połączonym z pokorą i miłosierdziem. tak piszą w sieci. Pamiętam tę koreańską kobietę, którą uderzył papież, wyrywając rękę z jej uchwytu. Tak to jest – nie znać się na czyjejś kulturze – myślał pewnie, że to wariatka, a ona…… przesiąknięta głęboko bolesnymi doznaniami całego narodu! Eh, Boże, kiedy wreszcie nastąpi ten kolejny krok w ewolucji stworzonego przez Ciebie człowieka?

  Polubienie

 16. Tak Stokrotki…te rzeczy zapełniają prorokowanie biblijne..zapowiadając ogólnoświatowe klęski. wymienione detalicznie. Wszystkie występują obecnie za tego,,pokolenia” i są znakiem i zapowiedzią UPADKU POSAGU WŁADZY …przedstawionego w proroctwie Daniela. To nie ulega wątpliwości. Każdy człowiek albo na własnej skórze odczuwa te fakty ..albo o nich slyszał i na niego dopiero przyjdą.
  Dla uciśnionych i wierzących Ewangelia jest Dobrą Nowiną….,,Bo Bliskie Jest Wyzwolenie Wasze” zatem..
  – Podnieście Głowy..! Wyprostujcie Kolana!!!…Radujcie Się Sursum Corda..

  Przejawianie radości w okresie NIESZCZĘŚĆ…to bardzo trudna sprawa…tym bardziej że NIESZCZĘŚĆIE KAŻDE.. nie omija tych którzy wierzą i mają nadzieję…a radość zazwyczaj kojarzona jest z zadowoleniem i beztroską.
  W przypadkach wyżej wymienionych z Biblii wziętych..okazywana radość i zadowolenie ..zamiast współczucia ..lęku czy strachu…płaczu ubolewania oraz działania charytatywnego…..ma cechy sadystycznego cynizmu.

  Oprócz wiec tej ,,radości” ludzie muszą przeciwdziałać skutkom…nawet wtedy kiedy wiedzą że to tzw ,,Dopust Boży”.
  Potrzebni są do tego odważni ludzie ,gotowi do ryzyka i poświeceń, ludzie wykształceni,posiadajacy wiedzę medyczną,potrzebne sa kosztowne laboratoria ,znajomość natury ,wiedza z zakresu chemii ,biochemii .. no mnóstwo wiedzy z różnych dziedzin.
  -Założenie że nie warto się uczyć bo ,,koniec jest bliski”…a zarazę pokona procesja i różaniec czy uczestnictwo w Kongresie…jest rodem ze średniowiecznych mroków.
  Rozumiesz przecie …że inżynierowie,chemicy lekarze,pielęgniarki,architekci, informatycy ,elektronicy językoznawcy ..tłumacze i cała kadra innych wiernych Świadków Jehowy..zdobyła swoją wiedzę i kwalifikacje na uczelniach państwowych i prywatnych…i ma potężne zobowiązanie moralne wobec tych instytucji..a przede wszystkim wobec Boga…który daje wiedzę poprzez ROZUM I POZNANIE.
  Jeżeli są prowadzone liczne kursy przez Towarzystwo a przecież są.. to korzystaja one z wiedzy zdobytej przez innych. Pionierzy wyjeżdźźajacy do tropików szczepieni bywają i pouczani o tamtejszych chorobach i zagrożeniach naturalnych.
  Które ze szczepionek powstały w laboratorium w Brooklynie?..Czy respirator wymyślił Paweł z Tarsu? albo czy bakteriologiem był Nathan Homer Knorr? Nie warto mnożyć dalszych przykładów…bo po co?
  Dla mnie jest niezrozumiałe dyskredytowanie ,,wykształcenia” jako wiedzy Nie prowadzącej do ŻYCIA WIECZNEGO”…tylko z tego powodu Że na ,,UNIWERSYTETACH I CAMPUSACH PANUJE ROZPUSTA I ATEIZM.”….a inspiratorem nauki jest Diabeł?.
  -Czy nie warto czekając na koniec świata uczyć ludzi również myślenia ..troszkę szerszego..
  Często bardzo gorliwi i niestety niemądrzy wyznawcy Boga powtarzają takie okropne bzdury..
  ,,My nie potrzebujemy psychologów ani psychiatrów…my mamy Biblię..
  – My nie potrzebujemy lekarzy my mamy Biblię i nadzieje…
  ,,My nie potrzebujemy wiedzy i Uniwersytetów my mamy Biblię”
  Nie robią tego wszyscy..ale znaczna część ,, oszołomionych”…
  Może Stokrotki mógłbyś jakoś wpłynąć na to? jesteś tam bliżej źródła… Ja robię co mogę..
  Ignorowanie wiedzy jest w sprzeczności z Bogiem…a uporczywe powtarzanie głupoty…jest żałosne.
  Krawat i koszula nie czyni człowieka mądrym…Biblia to nie Akademia Medyczna ale nie zakazuje się uczyć.
  Daniel i jego koledzy uwięzieni przez Babilon chętnie skorzystali z wiedzy ,,pozażydowskiej”w Babilonie…i było z tego Dobro.. Argument że na studiach uczą o ewolucji jest niepoważny….a inne są..nierozsądne.
  Styl życia na uniwersytecie jest ryzykowny..podobnie jak i inne miejsca….ale wszędzie wiernemu towarzyszy wiara jeśli wierzy. Utracić wiarę można w osamotnieniu…ale jeszcze bardziej pośród ,,Niemądrych” nie zachowując potrzebnego dystansu.

  W Polsce znany był przypadek wiernego z Zielonoświatkowej Wspólnoty który nie chciał wezwać pogotowia bo leczył ich ,,duch Pisma” a przed laty niejaki Joseph Rutherford dyskredytował w swych wypowiedziach szczepionki,,,bo miały bezcześcić ,,boże stworzenie”.. i krew. W sieci można jeszcze znaleźć materiały prosto z źródła.

  Polubienie

 17. PS.. Stokrotki módlmy się również aby ludzie dotknięci nieszczęściem otrzymali siły od Boga i pokonali chorobę i inne przeciwności. Wtedy ..gdy przeżyją mogą usłyszeć Dobrą Nowinę… bo lepszy żywy pies niż martwy lew.

  Odwołano już wiele religijnych zgromadzeń na całym świecie…zwłaszcza w Italii
  – Koronowirus nie omija też Ś.J. we Włoszech i Korei.

  Polubienie

 18. Tak Awarcho, ludzie dzielą się na takich, którzy jak wezmą Ewangelię do ręki twierdzą, że muszą przynajmniej raz w tygodniu pić krew Chrystusa i jeść Jego ciało [bo przecież tak powiedział], ale również i na takich, którzy za nic w świecie, zwłaszcza gdy im stanie na drodze ładna kobieta , nie „wydłubują” sobie oka! Ciekawe skąd się bierze: zrozumienie i głupota ?

  Polubienie

 19. Przysłów 2: 1 – 5
  ________________

  1 „Synu mój, jeśli przyjmiesz moje słowa
  i będziesz cenił* moje przykazania,
  2 nadstaiając ucho na mądrość
  i skłaniając serce ku rozeznaniu,
  3 jeżeli przywołasz rozsądek
  i będziesz zabiegał* o rozeznanie,
  4 jeśli tych rzeczy będziesz szukał jak srebra
  i poszukiwał jak ukrytych skarbów,
  5 to zrozumiesz, czym jest bojaźń przed Jehową,
  i uzyskasz poznanie Boga”.

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

 20. _________________
  Księga Przysłów 2: 1 – 5
  _________________

  1 „Synu mój, jeśli przyjmiesz moje słowa
  i będziesz cenił* moje przykazania,
  2 nadstaiając ucho na mądrość
  i skłaniając serce ku rozeznaniu,
  3 jeżeli przywołasz rozsądek
  i będziesz zabiegał* o rozeznanie,
  4 jeśli tych rzeczy będziesz szukał jak srebra
  i poszukiwał jak ukrytych skarbów,
  5 to zrozumiesz, czym jest bojaźń przed Jehową,
  i uzyskasz poznanie Boga”.

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 (a)/

  Polubienie

 21. Do @Ewy
  Zerknełam na załączony przez Ciebie link. Pytasz: „Co sie wyprawia?”

  Ano, wyprawia sie to, że obecnie PROTESTANCI z nurtu charyzmatycznego, ZIELONOŚWIATKOWCY, wciskają sie z wielką siłą do Koscioła katolickiego i usiłują uprawiac tu te swoje DURNE praktyki w tzw. „Duchu Swietym”. Można to tez obserwowac w kosciołach: te liczne nabozenstwa o uzdrowienia, czy na stadionach.
  Ta sekta – ZIELONOŚWIĄTKOWCY – wywodzą sie z tzw.II Reformacji, ok.poł.XIX w. Z tego wywodzą sie też Swiadkowie Jehowy, ale w ich przypadku dochodza jeszcze wpływy masonerii.

  Niestety, „papież” Franciszek , kiedy był jeszcze biskupem w Ameryce Pd, mocno flirtował z Zielonoświatkowcami, anagażował sie w organizowanie spotkan katolików z zielonoświatkowcami. I w ten sposób ZAKAZIL Koscioł katoilicki kontaktami z tą sektą. Tragiczne, ze niektórzy proboszczowie czy przeorzy zakonów ulegają tym wpływom.
  Na szczęście dla Koscioła Chrystusowego, konserwatyści katoliccy, w tym Benedykt XVI, kard. Robert Sarah, kard. Muller, Burke, Athanasius Schneider, i inni zdołali przywrócic „papieża” Franciszka „do pionu” i zrezygnował z tej
  heretyckiej drogi synodalnej, bo by wprowadził kult Pachamamy do Kościoła Rzymskokatolickiego.

  Polubienie

  1. Z zielonoświątkowcami to raczej kościół katolicki się brata, a nie świadkowie Jehowy.

   Awi, jako prawdziwa chrześcijanka zaleca Ekumenizm.

   Polubienie

  2. Jedyną formą „Ekumenizmu” jaką uznają świadkowie Jehowy to: ustalanie rzeczywistego sensu i znaczenia tekstu biblijnego oryginału poprzez korzystanie w swoich publikacjach z różnych przekładów Pisma Świętego, a nie jedynie z przekładu Nowego Świata.

   / The New World Translation of the Holy Scriptures. Polish Edition, 2018 /

   Polubienie

  3. Skoro decydują się sięgać po doświadczenia innych wyznań /nie dla wiedzy/i je stosować znaczy to że bardziej niż swojemu wyznaniu ufają temu innemu /odkryli jakiś uszczerbek,brak? w wierze katolickiej?/
   Tylko dlaczego podstępem częstują dzieciaków?Powinni ogłosić np.od przyszłego tygodnia idziemy wyznaniem Zielonoświątkowym.Rozpoczynamy od Spoczynku w Duchu Świętym /czy coś takiego/.i wszystko by grało.Rodzice i dzieci mieliby jasność tego co czynią.
   Dla mnie cała sprawa jest oburzająca,bałabym się teraz wysłać dziecko na jakiekolwiek rekolekcje.Nie miałabym żadnej pewności co do tego co mi z dzieckiem uczynią.

   Polubienie

   1. Ja lubię jasność.Te wszystkie podchody,szemrania,mataczenia,ukrywania to stos całej gamy złych /dobre by nie ukrywali/ wyziewów ludzkich nadające się na śmietnikowy odpad..
    .

    Polubienie

 22. @Stokrotki, mówi sie po polsku: „spożywać Ciało Chrystusa”, a nie „jeść” ;))
  Chyba że to zamierzony przez Cibie prymitywizm wypowiedzi świadka J.

  Jak powinienes wiedzieć, Wodzem Rewolucji Protestanckiej XVI w. był Marcin LUTER. A on TEŻ spozywał co tydzien na tzw. Nabożeństwie Komunijnym, Ciało i Krew naszego (to jest: chrzescijańskiego) Pana Jezusa Chrystusa.

  Polubienie

 23. Przypuszczam, a moje przypuszczenie graniczy z całkowita pewnościa, że Marcin LUTER był znacznie lepszym ZNAWCĄ i WYZNAWCĄ EWANGELII aniżeli świadek Jehowy z Denver, czy z nie Denver…wsio rawno

  Polubienie

  1. Luter był wybitnym znawcą Ewangelii…

   Czy mogłabyś wyjaśnić Awi ilu ludzi on i jego naśladowcy spalili na stosie ?

   Polubienie

 24. Tragedia tego blogu polega na tym, ze Redaktor Jan Turnau jest obecnie znaczącym przedstawicielem Katolicyzmu Otwartego i tym razem otworzył swój blog na wszystkie CHRZEŚCIJANSKOPODOBNE HEREZJE Swiadkla Jehowy o nicku @ STOKROTKI i propagandę ich portalu.
  Przestrzegam użytkowników blogu.

  Polubienie

 25. geneza sekty ORDO IURIS https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/ordo-iuris-obroncy-zycia-przed-ktorymi-ostrzega-nawet-kosciol/v1bxhxk

  NIEZWYKLE INTRYGUJACE…Podobne zarzuty wobec stowarzyszenia i fundacji im. Piotra Skargi pojawiły się także w Polsce. W 2005 roku „Gość Niedzielny” pisał, że członkowie organizacji (dziś obecnie także w szeregach Ordo Iuris) działają „bez aprobaty Kościoła” i „nie podlegają żadnej władzy kościelnej”. O stowarzyszeniu zrobiło się po raz kolejny głośno, kiedy padły pod jego adresem oskarżenia o próbę wyłudzenia. Chodziło o rozprowadzane przez członków organizacji medaliki i obrazki z Matką Boską, z których dochód miał zasilać konto stowarzyszenia. Od akcji zdecydowanie odcięła się krakowska kuria, podważając także deklaracje przedstawicieli organizacji twierdzących, iż działają „zgodnie z prawem kanonicznym”.

  Polubienie

 26. _____________
  1 List Jana 4: 1 – 8
  _____________

  1 „Umiłowani, nie każdej natchnionej wypowiedzi* wierzcie, ale sprawdzajcie, czy takie wypowiedzi* pochodzą od Boga, bo na świecie pojawiło się wielu fałszywych proroków.
  2 To, że natchniona wypowiedź pochodzi od Boga, wiadomo stąd: Od Boga pochodzi każda natchniona wypowiedź, która uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele [a nie np. był w Palestynie, ale jednocześnie również w Niebie]. 3 Ale każda natchniona wypowiedź, która nie uznaje Jezusa [bo mu się nauki Jezusa Chrystusa nie podobają więc je przekręca], nie pochodzi od Boga, tylko od Antychrysta. Słyszeliście, że takie wypowiedzi pojawią się na świecie, i teraz faktycznie już są.
  4 Wy, dzieci, pochodzicie od Boga i zwyciężyłyście fałszywych proroków, bo Ten, który jest w jedności z wami, jest większy niż ten, który jest w jedności ze światem. 5 Oni pochodzą ze świata, dlatego mówią to, co mówi świat, i świat ich słucha. 6 My pochodzimy od Boga. Kto poznaje Boga, ten nas słucha, a kto nie pochodzi od Boga, ten nas nie słucha. W ten sposób ustalamy, która natchniona wypowiedź jest prawdziwa, a która błędna.
  7 Umiłowani, dalej miłujmy jedni drugich, bo miłość jest od Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i Go zna. 8 Kto nie miłuje, nie poznał Boga, bo Bóg jest miłością.”

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 (a) /

  Polubienie

 27. Tytuły ,,sekta ” nadała prasa ..różnej maści..również tej katolickiej lewacko katolicka i prawacko katolicka.

  Prasa również wraz z internautami ujawnia aspekty działania sekt zielonoswiatkowych w KK.. wYŁUDZANIE ZOBOWIAZAŃ FINANSOWYCH I OBRABIANIE MÓZGU..to stary warsztat sprawdzony w praktyce.
  Upuszczanie krwi staremu niedźwiedziowi?…Nic sie nie ukryje..bo na zewnątrz gryza sie psy..o kość…Biskupi wyklinają..i ..tracą na wazności Sekta z Brazylii czy z USA…NIE TAK ISTOTNE

  INFORMACJE ,,tutejsze”O ZIELOŚWIATKOWYM KOSCIELE SĄ ZWYKŁYM KŁAMSTWEM..nie ma on bowiem nic wspólnego ani z adwentyzmem ,ani z Russellem ani ze Świadkami Jehowy.źli sie liczni
  Ruch odnowy w Duchu Świetym który trwa w K.K jest skutkiem słabości K.K.. i braku ewangelizacji…dlatego jako odłam pentako” znaleźli sie liczni adepci…m in pani Gronkiewicz -Waltz ..Hanna..et consortes..liczni wikariusze i zakonnice….iinni .
  Osoby powiazane z Ordo Iuris były gromione w prasie i w Krakowie za naciaganie na medaliki i inne gadźety..i pdobnie gromione przez krakowską kurię.. Prasa jak wiadomo to prasa czasem sie myli…ale skutki widać.
  Ordo IURIS NIE ZNALAZŁO UZNANIA.. ..w KK.. DLACZEGO?..
  Mimo wszystko…pożądane jest UMIARKOWANIE. …https://natemat.pl/301139,czy-ordo-iuris-to-sekta-jakie-znaczenie-maja-jej-projekty-ustaw-i-kontakty

  Polubienie

 28. „Kto wygra tę wojnę?”

  „Dobrzy ludzie. O to jestem spokojna. Nie możemy tylko być naiwni i z uporem trzeba stawać w obronie praw i wolności ludzi. Każdy zamordyzm kiedyś się kończy. Nic jednak nie robi się samo.” – Zakończenie artykułu powyżej jaki zamieścił Awarcho

  Polubienie

 29. Darwin, Marks i Lenin [naukowcy] głosili, że na na świecie zapanuje komunizm:

  ?

  Natomiast Pismo Święte, [a przede wszystkim Jezus] nauczali, że będzie tak:

  • wojny na ogromną skalę (Mateusza 24:7; Objawienie 6:4)

  • głód (Mateusza 24:7; Objawienie 6:5, 6)

  • wielkie trzęsienia ziemi (Łukasza 21:11)

  • zarazy, czyli epidemie (Łukasza 21:11)

  • wzrost przestępczości (Mateusza 24:12)

  • rujnowanie ziemi (Objawienie 11:18)

  • upadek moralny — ludzie mieli się stać „niewdzięczni, nielojalni, (…) nieskłonni do jakiejkolwiek ugody, oszczercy, nie panujący nad sobą, zajadli, nie miłujący dobroci, zdrajcy, nieprzejednani, nadęci pychą” ​(2 Tymoteusza 3:1-4)

  • upadek rodziny — ludzie mieli być „wyzuci z naturalnego uczucia”, a dzieci ‛nieposłuszne rodzicom’ (2 Tymoteusza 3:2, 3)

  • zanikanie miłości do Boga (Mateusza 24:12)

  • wyraźne przejawy obłudy religijnej (2 Tymoteusza 3:5)

  • lepsze zrozumienie proroctw biblijnych, między innymi dotyczących dni ostatnich (Daniela 12:4)

  • ogólnoświatowe dzieło głoszenia dobrej nowiny o Królestwie (Mateusza 24:14)

  • powszechne lekceważenie, a nawet wyszydzanie dowodów wskazujących na zbliżanie się końca (Mateusza 24:37-39; 2 Piotra 3:3, 4)

  • jednoczesne spełnianie się wszystkich tych proroctw, a nie tylko części czy nawet większości z nich (Mateusza 24:33).

  Polubienie

 30. o pani Gronkiewicz-Waltz i panu Falandyszu wieść poszła jeszcze za czasu prezydencji Wałesy z telewizyjnego wywiadu.. w dawnych latach. ..Dotyczyło to mi .in. pomocy w walce z nałogiem alkoholizmu.
  Duch Odnowy podobno mocniejszy od ,,spiritu..cukru palikotum”. Zieloni swiatkowcy ..prowadza liczne poradnie i grupy w całym kraju. Nie wiadomo czy OLEK K. też nie korzystał pomimo pewnych niezgodności ideologicznych.

  Polubienie

 31. „Nie słuchajcie Chopina bo Chopin na tum zdjęciu (jedynym jakie oficjalnie się zachowało) wygląda bardziej na żyda i masona niż na katolika i Polaka :_)” – Awi [parafraza].

  Jeśli Chopin ma żydowskie, Awi, pochodzenie, nieważne przez ojca czy matkę (o pochodzeniu jej niewiele wiadomo) to znaczy, że może On w prostej linii wywodzić się od Chrystusa, czyli od tych samych rodziców, którym opieka nad Nim gdy był nimowlęciem, a następnie pokornym dzieckiem, przez Boga została powierzona. W Jego muzyce jest tyle szlachetności, że innego pochodzenia (jak wyrażają to chrześcijanie) od: Świętej Rodziny w Jego przypadku po prostu sobie nie wyobrażam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s