Abraham ma dzieci w bród. Dzień Kobiet. Jean Vanier, postać przepołowiona

Księga Rodzaju 12,1-4a

Była to emigracja niewątpliwie udana: na Boże polecenie opuścił ziemię rodzinną gdzieś na dalszym niż Palestyna Wschodzie i przybywszy tu nad Jordan spłodził potomstwo przeliczne. Wcześniej nazywany krócej Abramem, otrzymał imię znaczące „ojciec wielu”. Był co prawda postacią historyczną albo i raczej nie (bibliści mają poglądy różne, a żaden poważny nie twierdzi, że Pismo Święte to historia naukowa w naszym rozumieniu), niemniej przyznają się do niego jako arcypatriarchy wyznawcy aż trzech religii, muzułmanie również, zatem jest ich w sumie na całej kuli ziemskiej bardzo wielu.

Problem polega jednak na tym, jak ich policzyć. Chrześcijan, gdy tylu zlaicyzowanych, „kulturowych” czy jak tam, Żydów podobnych. Wmieszali się poza tym nieźle w narody europejskie w sposób naturalny, przez związki matrymonialne. Niektórzy ludzie z przyczyn różnych niechętnie się do żydowskiego pochodzenia przyznają, ponieważ wiedzą, co myśli, czuje niejeden ich ziomek. Nie lubi Żydów z powodów religijnych (zabili Pana Jezusa), snobistycznych (jeżeli nawet szlachta, to „neoficka”- określenie z publikacji przedwojennej), rasowych („semici”), politycznych („żydokomuna). Antysemityzm nie znika, pewien działacz polski działacz katolicki określił się elegancko jako „judeosceptyk”, choć urzędowy Kościół rzymskokatolicki wyrzekł się tego już dawno, stwierdził, iż to grzech na pewno, pewien spowiednik wahał się, czy rozgrzeszyć paplającą w ten sposób idiotkę, a pewien pastor przypuszcza, ciesząc się tą nadzieją, że jest jakoś „z naszych”. Dla przytomnych chrześcijan bowiem bycie potomkiem Abrahama, czyli krewnym Jezusa z Nazaretu, to chluba najświętsza, a dla sporej liczby ludzi to w ogóle problem z goła folklorystyczny.

Niedziela dzisiejsza wypadła w inne całkiem święto, w Dzień Kobiet. Obśmiewano tamte goździki dawane za „komuny”, a przecież były pełne treści, albowiem my, chłopy, jesteśmy ciągle naszych pań dłużnikami, patriarchalizm straszy zresztą co nieco nadal. W moim Kościele osobliwie: nie rozumiem oporów wobec ustanowienia żeńskiego diakonatu, choćby nawet tamten z pierwszych wieków to nie było to, o czym też jest historyczna dyskusja. Jeżeli nawet „prezbiterat” nie wchodzi w grę, czego również pojąć nie mogę.

A teraz o całkiem innej rzeczy, bo o człowieku dla mnie niepojętym, czyli postaci francuskiej (oraz kanadyjskiej, bo to był przecież syn tamtejszego generalnego gubernatora, czyli faktycznej głowy państwa), o Jeanie Vanierze, założycielu Arki. Oto poszerzony trochę felieton napisany dla „Wyborczej”.

Jeden człowiek w dwóch osobach. Jonasz

Poznałem Jeana Vaniera w wiejskiej chatce, jego własnym mieszkaniu, które było centrum Arki w Trosly. Bardzo pięknie mówił o swoich niepełnosprawnych umysłowo podopiecznych, raczej właśnie partnerach: wywiad, który wraz z córką Joanną zrobiłem dla „Wyborczej”, zatytułowaliśmy: „Uwierzyć w najsłabszego”, a puenta brzmiała: „Pracując z nimi otrzymuję dobro”. I takim go zapamiętałem.

Aż tu nagle przed dwoma tygodniami przeraźliwa bomba medialna: nie tylko jego ojciec duchowy, Arki współzałożyciel dominikanin Thomas Philippe, ale i on sam przez bardzo wiele lat molestował seksualnie kobiety z różnych krajów, zakonnice lub osoby świeckie. Sześć z nich zdecydowało się o tym powiedzieć publicznie. Miał nad nimi taką władzę psychiczną , że nie mogły się bronić. Wiedział, że są bardzo wrażliwe, podatne na podobne naciski. A operował argumentacją „teologiczną”: utożsamiał się wręcz z Jezusem, mówił, że działają przez niego Maryja i Jezus. Jakiś intelektualny obłęd dewocyjny wykładowcy filozofii, ale też niedający się usprawiedliwić psychiatrycznie obłęd moralny. Nigdy nie przyznał się do tych obrzydliwości, oczywiście też do tego, że wiedział o tych samych osobliwościach ojca Thomasa. Jakby nie był w stanie zrozumieć cierpienia swoich ofiar. Dodam tu, że w tamtym wywiadzie z roku 2002, czyli z czasu, gdy już to się działo, mówił o życiu seksualnym w sensownych słowach ogólnych, które nie mogły budzić w ufających mu ludziach podejrzeń.

Jego Arka zachowała się, jak trzeba. Opublikowała przykładny, uczciwy, pokorny raport w języku francuskim i angielskim. Episkopat francuski zareagował natychmiast, papież Franciszek udzielił władzom Arki audiencji, dodawał im otuchy.

Zarazem, pamiętajmy stale, Jean porzucił wszystko, życie bardzo wygodne, aby zamieszkać z niepełnosprawnymi. Właściwych jego relacji z nimi nie zakwestionowano. Jeden człowiek, osoby (raczej osobowości) jakby dwie.

Odnośne władze watykańskie wiedziały o wszystkim, zabraniały Vanierowi kontaktów z ojcem Thomasem, bez skutku. Wszystko w tajemnicy. Także chyba – jak wspomniał Tomasz Terlikowski – przed Franciszkiem, bo ten nazwał go „świętym z sąsiedztwa”.

Pozostaje mi chyba właśnie okrzyk: Jezus, Maria!

Albo też spokojniej. Najpierw, jak często, zachęta do lektury tekstu w „Tygodniku Powszechnym”, datowanym też na tę niedzielę. Napisał tam o wiele obszerniej niż ja o Vanierze Wojciech Bonowicz, zaangażowany bardzo w pararelny ruch „Wiara i Światło”, którego Jean był również współzałożycielem, gromadzący ludzi o różnej sprawności umysłowej na spotkaniach tylko, nie zaś mieszkających razem. A teraz jeszcze krótka zaduma: o potędze seksu, siły ludzkiej fatalnej, bez której by nas nie było, ale dzięki której dają się aż tak zaplątać moralnie ludzie skądinąd naprawdę barto wartościowi, zasłużeni. Nikt ich nie podejrzewał, a jednak obdarzając duchowo jednych, krzywdzili bardzo innych. Ludzie duchowni, świeccy, katolicy ze świecznika.

Reklama

334 myśli na temat “Abraham ma dzieci w bród. Dzień Kobiet. Jean Vanier, postać przepołowiona

 1. Teraz przeczytałam Twój komentarz., @Stokrotny

  Ja tez podsuwałam Ci cytaty biblijne na temat Jezusa (zarówno starotestamentowe: Izajasz, Micheasz, Zachariasz, jak i nowotestamentowe (słowa samego Jezusa, a także ap.Piotra, Pawła, czy Symeona) , a TY ich nie przyjmujesz i lekceważysz…..i nie wyciągasz z nich żadnych wniosków.
  Twoja sprawa, Twój los…
  Dyskutowac z Toba nie mam juz ochoty. Jestęś świadkiem-fundamentalistą, tak jak radykaliści islamscy.

  Pan Awarcho ma jednak o wiele, wiele szerszy ogląd treści biblijnych.

  Polubienie

  1. Wszystkie wersety biorę sobie do serca, we wszystkie wierzę i wszystkie staram się na co dzień wprowadzać w życie. Na tym polega moja wiara.

   Polubienie

  2. Z poprzedniej strony:

   Trzymaj ręce nie tylko z dala od twarzy ale kiedy z kimś rozmawiasz ślina tej osoby [nawet jak nie zdajesz sobie z tego sprawy] może dostać się do do spojówki oka.

   / Wirus poza organizmem potrafi przetrwać 9 dni. Nie wiem na ile ta informacja jest prawdziwa /

   Polubienie

 2. To samo dla tych, którym to pomoże:

  1. „Stokrotki nie jest odpowiedzialny za to co mu podstawiono…do wiary..” -Awarcho

  2. Nikt mi niczego do wiary nie podstawił ponieważ wierzę wyłącznie w to, co jest napisane w Piśmie Świętym – 2 List Pawła do Tymoteusza 3: 16.

  3. Natomiast Awi, Atrojka i Awarcho liczne teksty z Pisma Świętego swoimi komentarzami na tym blogu kwestionują.

  4. Nikogo do niczego nie zmuszam.

  5. Intencją Jana Turnaua jest aby każdy swobodnie na tym blogu się wypowiadał i dzielił tym czego się dowiedział z tekstu Pisma Świętego.

  6. Domyślam się, że dla dobra tych, którzy nie tylko tutaj komentują ale np. komentarze jedynie czytają.

  7. Jeżeli w tekście Pisma Świętego jest napisane ‚Jehowa’, a ktoś nie tylko kwituje to sentencją: ‚mowa tu o Bogu starotestamentowym’ ale JESZCZE NA DODATEK IMIĘ TO USUWA Z TEKSTU ORYGINALNEGO TO JEST BEZCZELNYM FAŁSZERZEM SŁOWA BOŻEGO I KŁAMCĄ.

  8. I nawet jeśli Awi i Atrojka z faktu tego nie wyciągają dla siebie żadnych wniosków niewątpliwie są tacy, którzy to robią.

  9. Wszelkiego rodzaju kłamcy, a tym bardziej CI, KTÓRZY ROZMYŚLNIE FAŁSZUJĄ SŁOWO BOŻE „KRÓLESTWA BOŻEGO NIE ODZIEDZICZĄ”. Galacjan 5: 19- 21, Apokalipsa 21: 8.

  10. Dodawać [ani powtarzać] nie muszę, że ktoś, kto tak robi i robi to rozmyślnie [i nieważne w co wierzy i co głosi] JEST ZDEMORALIZOWANY.

  Polubienie

 3. Ku pokrzepieniu
  jedynego NIEZDEMORALIZOWANEGO na tym blogu – szan.@Stokrotka:

  PSALM 91
  Kto mieszka pod osłoną Najwyzszego ,
  Kto przebywa w cieniu Wszechmocnego
  Ten mówi do Pana: Ucieczko moja i twierdzo moja,
  Boże mój, któremu ufam.
  Bo On wybawi cie z sidła ptasznika
  i od zgubnej ZARAZy
  Piórami swymi okryje cię
  I pod skrzydłami jego znajdziesz schronienie.
  Wierność jego jest tarczą i puklerzem,
  Nie ulękniesz się strachu nocnego
  Ani strzały lecącej za dnia,
  Ani ZARAZY, ktora grasuje w ciemności,
  Ani MORU, który poraża w południe.
  Chociaz padnie u boku twego tysiąc,
  A dziesięc tysiecy po prawicy Twojej,
  Ciebie to jednak nie dotknie.
  […]

  przekład wg Biblii Warszawskiej

  Polubienie

 4. CZYM JEST [BĘDZIE] DZIEŃ SĄDU ?

  JAK sobie wyobrażasz Dzień Sądu, zwany też Sądem Ostatecznym? Niektórzy myślą, że miliardy ludzi będzie wtedy pojedynczo stawać przed tronem Boga. Każdy zostanie osądzony. Jedni w nagrodę dostąpią życia w niebie, a drudzy za karę będą skazani na wieczne męki. Ale Biblia kreśli zupełnie inny obraz tego dnia…

  https://www.jw.org/pl/biblioteka/ksi%C4%85%C5%BCki/czego-uczy-biblia/dzie%C5%84-s%C4%85du-co-oznacza/

  Polubienie

 5. Nigdzie w Biblii Hebrajskiej nie ma takiego tworu jak: Jehowa. Jest tylko tetragram JHWH.
  Samogloski e,o,a – zostały wprowadzone (jak twierdzi autor jednego z filmików, ktore zamiesciłam) samodzielnie przez twórców doktryny.

  Polubienie

 6. —-> „Ten mówi do [do ST JHWH] Ucieczko moja i twierdzo moja” – Awi

  / Komentarz Awi z 18: 40 , Awi już nie wierzy w Chrystusa tylko w ST Jahwe /

  Polubienie

 7. Stokrotki.. wierzysz w kilka rzeczy…których oparcia prostego,,i jasnego nie znajdziesz w Listach Apostolskich ani w Ewangelii..Wykonujesz je bo tak ustalono. i tak zinterpretowano w GB.
  – CORAZ JAŚNIEJSZE ŚWIATŁO” ..zmienia interpretacje i ty posłusznie je wykonujesz i powtarzasz oraz stosujesz…Próba podważenia tej interpretacji skończyłaby się dla ciebie wykluczeniem…podobnie jak biskupowi o nazwisku Lenga odebrano prawo publicznych wypowiedzi w imieniu Kościoła.
  Nie bedę ci wymieniał tych rzeczy niebiblijnych….albo wątpliwych. Nie wiem kim jesteś i nie chcę…abyś tracąc grunt rozbił się. o skały.. Dlatego niech każdy strzeże swoich szat…i ty też..
  Inwentarz wielu błedów i pomyłek mozna bowiem wmówić wierzacemu…że APOSTOŁOWIE też nie wszystkood Jezusa wiedzieli …To prawda…ale jednocześnie nigdy zaden Apostoł osobiście nie nazwał się sam,, bratem Chrystusa ” i zawsze do Niego mówili Panie. Każdy z nich mówił Sługa Chrystusa sługa ewangelii….
  Przejrzyj kochany śpiewnik i teksty.. i zapamietaj Pomazaniec Jest Jeden… INNI MOGĄ BYĆ NAMASZCZENI
  chociazy nazywali siebie nawzajem GIGANTAMI DUCHOWYMI….nic to nie zmieni.

  Polubienie

  1. Nie zmieniaj tematu Awarcho. Jak sobie wierzysz lub nie wierzysz w GB to sobie wierz lub nie wierz. Ja wierzę w Jehowę i Jego syna, Jezusa Chrystusa. A Ty rób co lubisz i uważasz (hak każdy).

   Polubienie

 8. @Stokrotki napisał:
  „Ja wierzę w Jehowę i Jego syna, Jezusa Chrystusa. ”

  No nie, nie wierze własnym oczom….!!! @Stokrotny wierzy w dwóch Bogów…!!! (Bo przeciez Syn Boga tez jest Bogiem, tak jak syn Kowalskiego jest Kowalskim…)

  No to juz jestes bliżej chrzescijan, bo ja rowniez wierzę w Boga Ojca i Jego Syna, Jezusa Chrystusa.

  Polubienie

  1. Nie, Ty wierzysz w 1. Boga Ojca i 2. Boga Syna, a ja wierzę w Boga i Jego syna Jezusa Chrystusa, który zgodnie z Psalmem 82-gim i tym co wg Ciebie ST Bóg do nas powiedział: JESTEŚ TAK JAK I ON BOGIEM.

   „Ale umrzesz jak śmiertelnik ALE UMRZESZ JAK ŚMIERTELNIK jeśli nie zechcesz odzwierciedlać mojej chwały BO NA MÓJ ONRAZ I PODOBIEŃSTWO CIEBIE UCZYNIŁEM. Starasz soę ale nie dajesz rady ? Idź w ślady mojego syna, Jezusa Chrystusa, którego do Ciebie posłałem. Abyś dzięki Jego przykładowi i krwi, którą za Ciebie przelał dał jednak radę. Jeśli nie zechcesz, polegniesz – Psalm 82.

   Polubienie

 9. _________________
  Księga Psalmów 82: 1 – 8
  _________________

  1. „Bóg zasiada w świętym zgromadzeniu*,
  sądzi pośród bogów* i mówi:
  2 „Jak długo jeszcze będziecie sądzić niesprawiedliwie
  i faworyzować niegodziwych? (Sela).
  3 Brońcie* mało znaczących i osieroconych*.
  Oddawajcie sprawiedliwość bezradnym i żyjącym w nędzy.
  4 Ratujcie mało znaczących i biednych,
  wybawiajcie ich z rąk ludzi niegodziwych”.
  5 Sędziowie ci nie mają ani wiedzy, ani zrozumieniah,
  chodzą w ciemności.
  Wszystkie fundamenty ziemi się trzęsą.
  6 „Powiedziałem*: ‚Jesteście bogami*,
  wszyscy jesteście synami Najwyższego.
  7 Ale umrzecie jak zwykli ludzie,
  upadniecie jak wszyscy książęta!’”.
  8 Boże, powstań i osądź ziemię,
  bo do Ciebie należą wszystkie narody.

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

 10. Pisanka jest o Ojcu Abrahamie i jego dziedzictwie w trzech wielkich religiach. Czytając o tym dziedzictwie, natrafiłam również na odniesienie do czwartej religii, hinduizmu i występującej tam wiary w Ojca wszystkich pierwszych żywych istot, mającego imię podobnie brzmiące do Abrahama – Brahma. Przeczytałam także, że muzułmanie uważają nie tak jak my i Żydzi, ze synem Abrahama mającym być ofiarą złożoną Bogu był Izaak, ale ich protoplasta – Ismael. Nie wyobrażam sobie teraz ujednolicenia tych wszystkich różnic i przyjęcia przez cały świat jednej wersji. A to, że różnice te mogłyby stać się przyczyną kłótni czy wojen – w ogóle jest dla mnie nie do przyjęcia. Absurdalne.

  Polubienie

 11. Już niedługo nie będzie żadnych kłótni, poniewaź Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba przysiągł na samego siebie, że na całej ziemi zapanuje pokój i ludzie będą się wzajemnie miłowali.

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

 12. Jeśli nie wierzysz, że tak jak Bóg obiecał zapanuje miłość i harmonia między wszystkimi Jego stworzeniami w Niebie i na Ziemi [to jeśli nawet w Bogów trzech wierzysz: Jezusa, Ojca i Ducha Świętego] to w takim razie: w Co tak właściwie i NAPRAWDĘ WIERZYSZ ?? Że różnej maści ‚pomyleni’ i dewianci [jak już się razem z „nami” dostaną do Nieba (bo Franciszek ogłosił, że piekła nie ma)] przestaną się spierać, kiwać i mordować, tylko dlatego, że Bóg im w Niebie „w zamian” zapewni jakąś inną rozrywkę ?!

  Polubienie

  1. Ta zwięzła publikacja zawiera 16 tematów dzięki którym możesz zrozumieć Biblię (jeśli ją czytasz i interesuje Cię czego naucza jako całość).

   Polubienie

  2. Warto również po zapoznaniu się z jej treścią [przytoczonej wyżej brosury] przemyśleć przytoczone w tej publikacji wersety jeśli uznajesz istnienie Boga i wierzysz, że Pismo Święte jest spisanym z Jego inspiracji natchnionym Słowem Bożym.

   Polubienie

 13. __________________
  Proroctwo Izajasza 2: 2 – 4
  __________________

  2 „Pod koniec dni*
  góra domu Jehowy
  zostanie mocno osadzona ponad szczytami gór,
  wyniesiona ponad wzgórza.
  I będą do niej zmierzać wszystkie narody.
  3 Ludzie z wielu narodów pójdą i powiedzą:
  „Chodźcie, wejdźmy na górę Jehowy,
  do domu Boga Jakuba.
  On będzie nas pouczał o swoich drogach
  i będziemy chodzić Jego ścieżkami”.
  Bo z Syjonu wyjdzie prawo*,
  a z Jerozolimy — słowo Jehowy.
  4 Będzie sądził narody
  i rozstrzygał sprawy* dotyczące wielu ludów.
  Przekują swoje miecze na lemiesze,
  a włócznie na noże ogrodnicze.
  Naród nie podniesie miecza przeciwko narodowi
  ani nie będą się już uczyć sztuki wojennej.”

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

 14. Stokrotki, rzuciłeś w przestrzeń wirtualną ( w puszczę) pytanie: „To w co tak naprawdę wierzysz?” W Piśmie Świętym masz odpowiedź na to pytanie – w co tak naprawdę każdy z nas wierzy: „Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy.” (Hbr, 11) Wydajesz się taki egzystencjalnie dramatyczny z tym pytaniem – puszczając je w puszczę – trochę mi przypomniałeś pewną panią dyrektor (z kolekcji osób, które obserwuję) … Ta pani – taka jak by to określić – zawzięta i pełna zapału do zemsty na tych, którzy jej zdaniem są sprawcami różnych społecznych niesprawiedliwości , pewnego razu, gdy stanęłam w obronie jednego – jak ich nazwałeś dewianta ( co on na temat Boga mówi, lepiej nie powtarzać) (nt.niektórych ludzi, którzy mu podpadną – lepiej pominąć milczeniem) , więc gdy nieśmiało i delikatnie chciałam jej dać do zrozumienia, że od tego dewianta różni się jedynie sposobem mówienia, słownictwem, oczywiście nie zrozumiała, ale odpowiedziała mi podobnym pytaniem, jakie napisałeś TY: „W cuda pani wierzy?!!” Wierzę, ale czy w przypadku tej pani dyrektor, czy cud się stał i cokolwiek zaczęła rozumieć – nie wiem, przestałam ją obserwować, Wy też twierdzicie, że cuda się nie zdarzają, moim zdaniem zbyt łatwo przekreślacie człowieka: jest Was mało, wykluczacie przekreślonych – i tak naprawdę – gdyby nie my, którzy ich nie przekreślamy, staramy się wydźwignąć ich ze zła – to byście byli zalani odmętami piekieł nie do zniesienia! Ale – oczywiście – zamiast wdzięczności – potraficie tylko drwić i szydzić z naszej wiary – bo coś tam w waszych małych główkach uzależnionych od Centrali – się nie kalkuluje. Wierzę w cud, że się zmienisz i przestaniesz bredzić o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia!

  Polubienie

  1. Teraz opisałaś [a właściwie zaprezentowałaś sama na sobie] jeden z mechanizmów bronienia się rękoma i nogami przed faktami i prawdą, której nie chcesz zaakceptować. Polega to dokładnie na tym, co zaprezentował Pan Redaktor Michałkiewicz [i nie tylko On] dowodząc, że to nie molestowana dziewczynka jest ofiarą ale jej molestant.

   Polubienie

 15. Stokrotki a może trzeba w obecnej sytuacji trochę wiecej się modlić? Aby Bóg dał nam wszystkicm siły do walki z chorobą?
  -Może trzeba wspomagać władzę aby jej starania przyniosły dobre efekty ?
  – Pomyśl o tysiącach dziesiatkach tysiecy żonierzy policjantów lekarzy,i innych służb którzy narazaja sie w wysiłkach na rzecz opanowania zła..i epidemii.
  Czy ty okazujesz im osobiście wdzięczność..i czy modlisz sie za nich? List do Rzymian wymienia takie rzeczy ..aby sie za nich modlić bo oni starają sie o nasze bezpieczeństwo? Wiesz przecież..
  Czy prosiłeś Boga za nimi?…
  Zastanów się dlaczego pozwoliłeś zrobić ze swej głowy i duszy automat spamujący…Zerowoli… zerorozumu..zeroempatii…
  Nakrecona sprężyna w mechaniźmie powoduje groteskową melodyjkę jak w pewnym filmie..,,Generalidiot,generalidiot..kajzeridiot ,kajzeridiot…papieżidiot,awarchoidiot, piramidalnyidiot, awarchocymbał,, awarchohipoktyta turnauhipokryta, kajzeridiot, generalidiot, awarchokretyn ,…itp.

  Po kilku latach te bezpośrednie przymiotniki udało ci się wyskrobać…
  ale duch spamu ci pozostał..

  Widzisz s&b..katolik czy protestant czy prawosławny albo adwentysta nie składa comiesiecznego raportu sprawozdania ze służby…Na papierowym druku..ani elektronicznie nie wypełniaja druczków,formularzy.
  Ich religia nie prowadzi takiej księgowości. Nie ma takiego ,,nakazu w Biblii”
  Liczbowy wynik bowiem w zasadzie niczego nie mówi o wierze. Przypuszczać można ze ten aspekt twojej motywacji misyjnej bardzo negatywnie odbił się nie tylko na twojej duszy..
  Módl się za innych..którym zawdzięczasz dużo…i będą ci potrzebni tutaj i teraz nie tylko po Armagedonie..

  Spór nie jest głoszeniem ewangelii…a liczne twoje przekierowania na stronę jworg…nie są chyba do ujęcia jw formularzu dla ksiegowego…kimkolwiek on jest.
  Czy nie sadzisz ze ,,giganci duchowi” uformowali z ciebie duchowego Golema?…automat.?..bez wglądu w to co robisz.?

  Polubienie

  1. Jeśli chodzi Ci o to czy należy modlić się za SB to z tego co wiem, Wy katolicy zawsze staliście na stanowisku, że nie. Natomiast zawsze promowaliście, że należy modlić się za świętych i do Maryji. Więc myślę, że w sytuacji jaka zaistniała przede wszystkim do Nich powinniście teraz zwrócić się ze swoimi modlitwami.

   Polubienie

 16. List do Rzymian rozdział 13..

  Niech każdy* będzie podporządkowany władzom zwierzchnim, bo wszelka władza jest od Boga. I to właśnie za Jego zgodą istniejące władze zajmują swoje względne pozycje. Dlatego każdy, kto sprzeciwia się władzy, przeciwstawia się porządkowi ustalonemu przez Boga. A ci, którzy przeciwstawiają się temu porządkowi, ściągną na siebie wyrok. Bo sprawujący władzę nie są postrachem dla tych, którzy postępują dobrze, tylko źle. Chcesz się nie bać władzy? Postępuj dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. Jest ona sługą Bożym dla twojego dobra. Ale jeśli postępujesz źle, to się bój, bo nie na darmo nosi miecz.,,Jest sługą Bożym, mścicielem wymierzającym karę* temu, kto dopuszcza się zła.”..!!

  Istnieje więc ważny powód, żebyście byli podporządkowani władzy — nie tylko ze względu na tę karę*, lecz także ze względu na swoje sumienie. Z tego samego powodu płacicie podatki.
  – Bo sprawujący władzę są publicznymi sługami Bożymi nieprzerwanie pełniącymi swoje obowiązki.!!
  Oddawajcie wszystkim, co im się należy: kto żąda podatku, temu podatek, kto żąda daniny, temu daninę, kto żąda respektu*, temu respekt….., kto żąda szacunku, temu szacunek..!!!
  Nikomu nie bądźcie nic dłużni oprócz wzajemnej miłości… Każdy, kto kocha bliźniego, wypełnił prawo*. Bo kodeks prawny: „Nie wolno ci cudzołożyć”l, „Nie wolno ci mordować”m, „Nie wolno ci kraść”n, „Nie wolno ci pożądać”o — i każde inne przykazanie — streszcza się w słowach
  : „Masz kochać swojego bliźniego jak samego siebie”p. 10 Miłość nie wyrządza bliźniemu złaq. Właśnie dlatego miłość jest wypełnieniem prawa..
  -Róbcie to wszystko, wiedząc, w jakim czasie żyjecie — że już nastała pora, byście się przebudzili ze snu, bo teraz nasze wybawienie jest bliżej niż wtedy, gdy uwierzyliśmy. Noc już się kończy. Nadchodzi dzień. Porzućmy* więc uczynki typowe dla ciemności, a nałóżmy na siebie zbroję światła. Postępujmy przyzwoicie jak w biały dzień, wystrzegając się dzikich zabaw* i pijaństwa, niemoralnych kontaktów seksualnych i rozpasania*w, sporów i zazdrości. Naśladujcie* Pana Jezusa Chrystusa i nie planujcie z myślą o zaspokajaniu pragnień ciała.

  Szanujcie najróżniejszych ludzie, kochajcie wszystkich braci*f, bójcie się Boga, szanujcie króla”[1P..2:17]

  Polubienie

 17. [ Jeśli już to całość ]

  „Tych, którzy Mnie szanują, Ja również będę ich szanował” – JHWH

  _________________
  Księga Sędziów 10: 6- 14
  _________________

  6 „A Izraelici znowu zaczęli robić to, co było złe w oczach Jehowy. Zaczęli oddawać cześć Baalom, podobiznom Asztarte, bogom Aramu*, Sydonu i Moabue oraz bogom Ammonitów i Filistynów. Porzucili Jehowę i Mu nie służyli. 7 Wtedy Jehowa bardzo się na nich rozgniewał i wydał* ich w ręce Filistynów i Ammonitów. 8 Oni więc w tym roku rozgromili Izraelitów i zaczęli ich gnębić. Przez 18 lat gnębili wszystkich Izraelitów po tej stronie Jordanu, po której kiedyś leżały ziemie Amorytów w Gileadzie. 9 Ponadto Ammonici przeprawiali się przez Jordan, żeby walczyć z plemionami Judy, Beniamina i Efraima. Izrael był przez to w wielkiej udręce. 10 Wtedy Izraelici zaczęli wołać do Jehowy o pomoci i mówili: „Zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie, bo porzuciliśmy swojego Boga i służyliśmy Baalom”.
  11 Ale Jehowa im odpowiedział: „Czy nie wyzwoliłem was z Egiptu i z rąk Amorytówl, Ammonitów, Filistynówm, 12 Sydończyków, Amalekitów i Midianitów, gdy was gnębili? Kiedy wołaliście do mnie, ja was wybawiałem. 13 Mimo to mnie porzuciliście i służyliście innym bogomn. Dlatego już was nie wybawięo. 14 Idźcie i wołajcie o pomoc do bogów, których wybraliściep. Niech oni was wybawią w czasie waszej udręki”.”

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scroptures, Polish Edition 2018 /

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s