Być solą, być światłem. Protestantyzacja. Kościół przez polityków dzielony

Ewangelia Mateusza 5,13-16

„Wy jesteście solą ziemi ”. Powiedział tak do swoich uczniów Jezus, zaznaczając ich rolę społeczną bardzo doniosłą. Zaraz jednak ostrzegał, iż smak słony może zaniknąć i wtedy ta przyprawa będzie do wyrzucenia, podeptania przez przechodniów. Nazwał też swych pilnych słuchaczy światłem świata. Ale i ta ich działalność oświeceniowa może nie odnosić skutku, jeżeli zostanie czymś przysłonięta.

Do kogo ta dzisiaj mowa wychowawcza? Przede wszystkim jednak do kościelnej hierarchii. To ona w końcu jest tym „miastem położonym na wzgórzu”, jest widoczna, słyszalna lepiej, niż, nie przymierzając, jakiś Jan Turnau, choć staram się myśleć dostatecznie głośno. Urząd jest urząd, autorytet ma zawsze relatywnie wielki, szczególnie w naszym kraju, Kościele lokalnym, w którym nowości niekoniecznie są w cenie. Spada na biskupów też krytyka nieraz, podeptanie niemal, bo wymagania bywają wysokie, a merytorycznie różne. Niemniej mają również obrońców, rangi rozmaitej. Ma ich, owszem, tak samo dzisiejszy metropolita krakowski Marek, acz czuje się w obowiązku tłumaczyć się często, nie wycofując w istocie swych twierdzeń wirusologicznych.

A co my na to, laikat niemilczący? Uderzamy się w piersi nie tylko te cudze? Co do mnie, od razu pomyślałem sobie, iż może przypominam ewangelijnych uczonych w świętym Piśmie, takich, co wiedzą lepiej, niż wierny przeciętny. Grzeszą pogardą, nosa zadzieraniem. Wiem na pewno więcej, ale czy myślę o takich sprawach aby zawsze sensowniej? Z wiarą chrześcijańską bynajmniej nie płytszą?

Teraz tradycyjnie Jonaszowy felieton. Protestantyzacja

Już wnet po Soborze Watykańskim II mówiono, że takowa się zaczęła. Protestował przeciwko niej ruch, którego symbolem stał się arcybiskup Marcel Lefebvre. Powstał odrębny Kościół, dokonała się tak zwana schizma zachodnia, są też środowiska, które myślą podobnie, choć nie zerwały formalnej jedności z Rzymem. Po drugiej stronie reformatorska radykalizacja opinii, w ojczyźnie Lutra przede wszystkim. Grozi schizma kolejna. Temat wielki osobny, podejmę tymczasem mniejszy krajowy.

Są poza tym liczne zmiany wyznania, także w ojczyźnie naszej. Od kilku lat słyszę o konwersjach na luteranizm, kalwinizm (raczej ewangelicyzm reformowany), także na „pentekostalizm”, czyli mówiąc po polsku wyznanie zielonoświątkowe. Jednej z moich dobrych znajomych spodobał się bardzo Kościół reformowany i wybrała go na dom swój duchowy. Zapytała mnie, co ja na to, czym się nie zgorszył. Odpowiedziałem, że nie. Moja sytuacja jest inna, mam wokół siebie duchownych i świeckich na moją modłę, mój kościółek prywatny i to mi wystarcza zupełnie. Nie każdemu jednak.

W „Tygodniku Powszechnym” z 2 lutego reportaż Marcina Chodunia na temat takich odejść. Pod tytułem „Inny pokój” i to jest bardzo ważne. Dzisiejsze, ekumeniczne. Powiedział ksiądz luterański Roman Pracki, że to nie zmiana domu, jedynie pokoju. Bardzo słusznie – tylko dlaczego odchodzą. Materiał Chodunia spróbuję tu jakoś streścić.

Gorszą się nie tyle polskim sojuszem ołtarza z rzymskokatolickiego z partią Jarosława Kaczyńskiego („E-PiS-KOPAT”), choć i tym zapewne. Oczywiście księżą pedofilią, słabą z nią episkopalną batalią: „Po filmie braci Sekielskich reakcja w Kościele luterańskim była natychmiastowa. Już na drugi dzień wydano komunikat, jak należ się zachować w takiej sytuacji – wraz z podaniem numerów na policję i do prokuratury”. LGBT: zgorszenie słowami arcybiskupa Jędraszewskiego o «tęczowej zarazie». Czułam wtedy ból moich przyjaciół gejów i lesbijek i nie chciała być postrzegana jako część tego głosu”. Nawias: polecam numer lutowy „Znaku” na powyższy temat! Rola kobiet w Kościele, stosunek do osób rozwiedzionych, stanowisko polskiego episkopatu w wielu sprawach, pozbawione chrześcikańskiej miłości. W ogóle miłość do drugiego człowieka, bezpośredniość i skromność. Kościół rzymskokatolicki obrósł tak bardzo różnymi tradycjami, obrzędowością, bogactwem – takim złotem, że coraz mniej w nim światła. Papież Franciszek nawołuje do ubóstwa i skromności, a tu któryś z biskupów nagle, że Kościół nie może być „dziadowski”. Liturgia [luterańska] bardzo podobna do katolickiej – ale za ołtarzem pastor i pani diakon. Gościnność eucharystyczna dla wszystkich ochrzczonych (interkomunia), na którą wobec ewangelików Kościół rzymskokatolicki się oficjalnie nie zgadza.

Do Kościoła luterańskiego przechodzi w Polsce rocznie ok. 200 osób, do malutkiego (parę tysięcy członków) przechodziły kiedyś 2-3 osoby, a od 4 lat już kilkanaście. Ciekaw jestem statystyki analogicznej polskiej co do konwersji na katolicyzm. Choć jest to sprawa trudniejsza, bo zdarzają się takie zmiany wyznania powodowane faktycznym naciskiem społecznym, na przykład na Podlasiu w przypadku małżeństw mieszanych. Któż lubi być gdzieś mniejszością?

Niemniej są także powroty. Na przykład ze względu na Eucharystię, która w Kościele zielonoświątkowym (nie tylko) traktowana jest symbolicznie jako przypomnienie Ostatniej Wieczerzy. Po 8 latach wróciła do rzymskokatolickiego, choć wracają rozterki: stosunek do kobiet, do LGBT, klerykalizm, hierarchiczność, pedofilia. Postanowiła jednak zostać, by móc go krytykować, zmieniając od środka.

Ksiądz prawosławny Artur Aleksiejuk podaje, że konwersje na tej linii są w Warszawie o wiele częściej w kierunku jego Kościoła. Teologia prawosławna do nich przemówiła. W jego kaplicy na Pradze jest takich konwersji około 15 rocznie. Niemniej tamci duchowni do nich nie zachęcają, od nich raczej odwodzą, bo nie może to być na przykład sam zachwyt liturgią. Musi to być teologiczny namysł długotrwały. Zalecane jest wręcz pogłębienie wiary w swojej wspólnocie. Przychodzą bowiem często osoby nieznające tak naprawdę swojego Kościoła.

Finis coronat opus, czyli cytat ważny bardzo. „Niestety, nawet Kościół w Polsce dał się podzielić politykom. (…) Znalazłem taką wypowiedź o. Macieja Zięby, dominikanina, z którą się całkiem zgadzam: «Zastanawia fakt, jak szybko chrześcijanie w Polsce dali sobie narzucić język polityki, socjologii i ideologii w opisywaniu problemu uchodźców, odrzucając w ten sposób religijny opis rzeczywistości. Stosunek do tej kwestii bardzo szybko przestał być mierzony wiernością Ewangelii, a stał się deklaracją prawicowości bądź lewicowości. A te kategorie nie mają nic wspólnego z Ewangelią»”.

Powiedział tak kardynał Michael Czerny w artykule Edwarda Augustyna w „Tygodniku Powszechnym” z datą 9 lutego. Rację świętą miał.

Reklama

248 myśli na temat “Być solą, być światłem. Protestantyzacja. Kościół przez polityków dzielony

 1. Niestety, nie mam szacunku do ludzkiej głupoty (do swojej też) w przeciwieństwie do ludzi!
  Niektóre zachowania Gospodarza traktuje jak głupotę i stąd moje ostre słowa, jak brzytwa.
  Jak wcześniej pisałem nie owijam bawełny – walę to, co myślę, a konkretniej, co dyktuje mnie Rozum.

  Jakoś bardzo słabiutki ten blog, że na nim pozostała taka mała ilość osób. Było tu może kiedyś ciekawie, ale z przyczyn mnie wiadomych blog się zmienił w „burdel” i Gospodarza to nie rusza, ciekawe?

  Polubienie

  1. Jest tylko jeden prawdziwy Bóg i jedna prawdziwa religia objawiona przez Boga. Wszystkie fałszywe religie pochodzą z piekła. Każdy kto wierzy w więcej niż jedyna prawdziwą religię jest bałwochwalcą, czyli uprawia duchowy nierząd. Dlatego posoborowa organizacja to Wielka Nierządnica.
   Warto poznać prawdę objawioną przez Boga.
   http://tradycja2012.blogspot.com/

   Polubienie

 2. ___________________
  Apokalipsa Św. Jana 18: 22
  ___________________

  22 „I głosu harfiarzy, śpiewaków, fletnistów, trębaczy
  już w tobie się nie usłyszy.
  I żadnego mistrza jakiejkolwiek sztuki
  już w tobie nie będzie można znaleźć.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 3. No robi wrazenie ta Zimowa kołysanka. Garrett pięknie gra..i te dzieci ze świecami …..światłem nadziei. Symbole nabierają realnego patosu…Jednocześnie widać skupienie,powagę albo nawet smutek na buziach dzieci…
  Gdy się przywoła bolesne i tragiczne nawet fakty z dziejów dzieci w Kosciele .Te obecne..piętnowane i sądzone..ale te dawne z okresu starego papiestwa gdy ruszyły n awyprawę krzyzową do Jeruzalem a skończyły w burdelach w niewoli w Egipcie..Gdy dotrze do nas swiadomość długu moralnego wobec dziesiatek tysięcy setek tysiecy ..milionów ofiar…Włos się jeży…na głowie.
  Materiał pokazany w filmie o Macialu każe zadać pytanie…jakie to światło i jaka sól? Gdzie? i kiedy?
  -Czy dodanie pieprzu i soli do ceremonii zmieni całą treść potrawy? Co pokazuje codzienne życie i praktyka?

  Chrystus dał nam radę: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!” (Mt 6,19-23)
  Uczynki ciemności te skryte..niepubliczne ..ujawniane są odkąd czyny karalne znajdują swój finał w sądzie.
  -Napastowanie seksualne dzieci i kobiet jest takim uczynkiem….i przestepstwem sciganym nie podlegajacym abolicji
  -Mowa nienawiści siana wobec osób odmiennych wyznaniowo czy tych bezwyznaniowych jest takim uczynkiem i przestepstwem..karalnym.
  Ukrywanie faktów i zacieranie śladów molestowania i napasci wobec dzieci jest przestępstwem karalnym.
  -Mowa nienawiści oraz dyskredytowanie osób legalnie sprawujących władzę państwową lub organów państwa jest przestępstwem karalnym.
  – Dyskredytacja postanowień Sadu i podważanie wyroku sądu poza procesem kasacji jest przestępstwem i moze być scigane z powództwa dowolnego obywatela państwa.
  -Sianie nienawiści wobec grup odmiennych etnicznie ,rasowo czy religijnie i podzeganie do przemocy czy nienawiści jest przestepstwem…[ Polacy I Żydzi to wolne naródy..i tez nie wolno ich obrażać…]
  -Grożby pod adresem osób odmiennych wyznaniowo,rasowo czy obyczajowo…podlegają karaniu po rozpoznaniu przez Sąd R.P…..
  -Dyskryminacja kulturowa,religijna..czy rasowa..jest karalna po rozpoznaniu przez sąd. Wysmiewanie cech kulturowych czy elementów etnicznych narodu polskiego czy żydowskiego czynione publicznie jest..wrogą propagandą i moze być scigane zarówno z powództwa prywatnego jak i państwowego..
  Tak więc stwierdzenia typu ,,Polacy to najgłupszy naród” są obraźliwe i karalne..,, Żydzi to najpodlejszy naród” też karalne. ,,Ukraińcy to sami Banderowcy”.,,,.muzułmanie to ciapaci kozo…jcy”…analogicznie..
  Dyskryminacja płciowa…powszechna…albo ze względu na orientację seksualną…póki co jest naruszeniem praw i podlega sciganiu z powództwa cywilnego.
  – Niebawem prawdopodobnie ruszy postępowanie z powództwa pana Śmiszka przeciw pani Europosłance naruszającej publicznie prywatne sprawy kandydata na prezydenta…
  Znana i popularna tutaj dostojna blogerka nazywając katolików obraźliwie ,,ciemnymi katolami” juz nie odpowie przed sadem bo od tego czasu minęło ok 4 lata…wiec się przedawniło..,,Jehowicki parobek” czyli ja..oraz groźby ze strony ,,Unimira”…o ew..odwecie ,, CHŁOPCÓW Międlara” też miało miejsce zbyt dawno…aby sąd przyjął powództwo..Pomimo więc zidentyfikowania IP..KOMPUTERA..oraz osoby nadawcy i autorki tych tekstów…prawo jej ścigać nie będzie…Wyśmiewanie judaistów Michników ,przezywanie Trzaskowskiego od ,,palantów..” pozostanie więc na razie bezkarne…Bo trzeba to załatwiać szybciej…ulegają przedawnieniu..
  JAK MÓWI PRZYSŁOWIE ,, co ma wisieć nie utonie”..i wierzę w to że,,, zła karma wraca”..To wypraktykowane..Jeżeli nie los…to kto inny upomni się o te UCZYNKI CIEMNOŚCI…Świece Uroczyste nie rozproszą Mroku w Sercu..

  .

  Polubienie

 4. ,,Jaki jest pożytek z rzeźbionego wizerunku wykonanego przez człowieka?
  Jaka korzyść z metalowego posągu i z nauczyciela kłamstwa —nawet jeśli twórca tych bezwartościowych niemych bożków pokłada w nich ufność?
   Biada temu, który mówi do kawałka drewna: „Obudź się!”,a do niemego kamienia: „Ocknij się! Udziel nam pouczeń”!
  Pokryte są one złotem i srebrem,ale nie mają w sobie tchu życia.
  ,, A Jehowa jest w swojej świętej świątyni.Niech zamilknie przed Nim cała ziemia!’”.[HABAKUK]

   ,,Czemu każesz mi patrzeć na zło?Czemu tolerujesz wyrządzanie krzywdy?Dlaczego na moich oczach dochodzi do grabieży i przemocy?
  Dlaczego jest tyle zatargów, tyle konfliktów?
   Prawo okazuje się bezsilne,sprawiedliwość zawsze przegrywa. Źli osaczają prawych,dlatego sprawiedliwość jest wypaczana. …? Czemu? czemuuuu?

  Polubienie

 5. Czemu od emerytów dostających 1200 zł brutto (na miesiąc) każe się płacić podatek, który rocznie wynosi ok. 1900 zł? Przecież można by podnieść kwotę wolną od podatku i taki emeryt zyskał by więcej niż trzynastą emerytura? Nie, to za ciężkie do zrozumienia i lepiej kupić wszystkich emerytów (też tych co miesięcznie dostają po 10000 zł) dając dodatek w postaci trzynastki+ (wszystkim emerytom).
  Czemu kler ostatni grosz wdowi wyciąga?
  To są podstawowe pytania na które musisz sobie odpowiedzieć jak jesteś manipulowany?
  To że twierdzisz że jest niesprawiedliwość (bez podania argumentów) to za mało. Argumenty i może coś z tego wyjdzie!

  Polubienie

  1. Taka Awi cieszy się że dostaje trzynastą emeryturę nie mając pojęcia, że co miesiąc jest skubana, a nie powinna przy tak niskiej emeryturze i stąd popiera niesprawiedliwość. Nie wie też że z jej podatków są finansowani emeryci, którzy mają po 10000 zł, a tak być nie powinno (trzynasta emerytura jest dla wszystkich).
   Są tak proste rozwiązania ale sprawy trzeba tak zagmatwać żeby lud sympatyzujący z PiSem przypadkiem się nie połapał że jest nadal kiwany.

   Było już orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwoty wolnej od podatku, ale tylko nieliczni wiedzą, jak PiS to utrącił i kogo to tylko dotyczy. Dla mnie w wiadomo, dlaczego tak zrobili.

   Polubienie

   1. Na dzień dzisiejszy kwota wolna od podatku powinna wynosić w Polsce minimum 12000 zł rocznie, a nie trzy tysiące sześćset z kawałkiem. Tak więc prosty rachunek, AWI by zyskała rocznie ok. 1500 zł, a ma trzynastkę w wysokości mniejszej od kwoty, która się powinna jej należeć. Sprytne, no nie?

    Polubienie

   2. Przypomnę że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwoty wolnej od podatku było za czasów PO-PSL. Ten wyrok przez PiS jest nierealizowany i mało kto tym się zajmuje. Dlaczego?

    Polubienie

 6. Zarabiasz dużo, płacisz więcej podatku. Zarabiasz mało, płacisz mało podatku lub nic. Tak jest w starej UE i właśnie w ten sposób powstała klasa średnia, która zdolna godnie żyć. U nas w Polsce poszliśmy od 1989 roku nie przykładem dobrych wzorców, a „Dzikiego Zachodu”. Skutek nastąpił, jest nim PiS.

  Polubienie

  1. Ten wpis dedykuje Gadomskiemu z „GW” i jemu podobnych, a może dotrze, że PiS to dzięki takim ludziom.
   I proszę mi tu nie narzekać na PiS bo śmiechem ……. i walnę coś z argumentów.

   Polubienie

   1. Chcieliście „Dzikiego Zachodu”, no to macie. Uważajcie tylko żeby ten „Dziki Zachód” nie uderzył teraz w was, „GW”.

    Polubienie

 7. Jak te wszystkie „puzzle” można szybko ułożyć, nawet sprawy sobie nie zdajecie, tylko trzeba chcieć myśleć samodzielnie.
  Uważam że jest SPRAWIEDLIWOŚĆ (w moim znaczeniu tegoż słowa) i nie zgadzam się z Awarcho, że jej nie ma.
  To wszystko co mamy to nie z przyczyn diabelskich ale tylko i aż z przyczyn nas samych. Za bardzo jesteśmy leniwi (nie w znaczeniu materialnym)!!! Za bardzo łykamy kity!!!!

  Polubienie

 8. Awarcho, to co mamy, zasłużyliśmy sami na to i nie piszę w kontekście jednego z nas, ale w kontekście naszej marnej. niestety, całości. Jeden głową muru betonowego nie przebije, ale miliony głów, owszem.
  Siła nie jest w jednostce ale tylko i aż w nas wszystkich.
  Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja, oczywiście ta właściwa, a nie ta religijna.

  Polubienie

 9. Awarcho, piszesz że karma wraca, ależ oczywiście że wraca, często z siłą podwojoną. Sam o tym coś wiem na przykładzie własnego życia, Ty pewnie też. Dalej twierdzisz że jest NIESPRAWIEDLIWOŚĆ? Oczywiście w rozumieniu nie materialnym!

  Polubienie

 10. Z innej beczki:
  „Sformułowane wobec Księdza Biskupa zarzuty boleśnie dotknęły wiele osób, dla których Biskup Jan jest autorytetem, ojcem i przyjacielem. Wszyscy oczekujemy, że zostaną one rzetelnie i szybko wyjaśnione” mówi Arcyksiężnik Dziwisz.
  A może by tak powiedzieć:
  Oczekujemy żeby bardzo szybko zostały wyjaśnione sprawy biskupa czy dopuścił się haniebnego czynu wobec nieletniej osoby.
  Arcyksięznik się martwi że boleśnie dotknęły wiele osób, dla których ARCYKAPŁAN Jan jest autorytetem, ojcem i przyjacielem. Nie wiedziałem że też jest ojcem. I też zastanawiam się dlaczego mu tak zależy na osobach, dla których ARCYKAPŁAN jest autorytetem. A GDZIE SŁOWKO O EWENTUALNEJ OFIARZE (dziecku) TEGO SKANDALU, ARCYKSIĘŻNIKU diabelski?

  Polubienie

  1. Oto tajemnica tej wiary – Wierzycie ARCYKSIĘŻNIKOM, którzy wciąż Was w pole wyprowadzają dla chwały swojej i swoich!

   Polubienie

 11. Dziwisz, dobrze by było żebyś się powstrzymał od wynoszenia pod niebiosa swojego kolegi po fachu do czasu wyjaśnienia tego skandalu przez odpowiednie służby prawa, a nie sugerował tym służbom jaki to on WIELKI i chwalebny, jasne? Ty się wreszcie zastanów nad tym, do czego doprowadzacie swoje ofiary, a nie ubolewaj nad tymi swoimi łajdakami, którzy niszczą ten wasz Kościół. To nie ateiści niszczą ten wasz Kościół, to WY sami niszczycie, tylko zawsze kota ogonem odwracacie myśląc że „ciemny lud” się nie połapie, żałośni jesteście. Wkrótce i ten „ciemny lud” się połapie w co gracie!

  Polubienie

 12. Tusk się w jednym nie pomylił mówiąc że będziemy mieć Irlandię. Chodzi o to że owieczki się wreszcie połapią jaki jest ten Kościół katolicki w Polsce i będzie tak, jak w Irlandii jest obecnie. Jest to tylko kwestia czasu, niedługiego.

  Polubienie

 13. I wszystko pod nosem takiego zasłużonego rycerza w walce z Zarazą Gender…współczuję Mania a ty słyszała ? sasiadowi konia ukradli… a taki był piękny Amerykańcki! ..szkoda szkoda…Znowu ten Soros..!!

  Polubienie

  1. „I wszystko pod nosem takiego zasłużonego rycerza w walce z Zarazą Gender…”
   Żeby odwrócić uwagę od swojej zarazy trzeba wskazać ludowi wroga w postaci „genderowskiej zarazy”.
   Jest to znane od początku istnienia religii. To nie TKM, a oni tak od samego początku swojego istnienia, dla swojej chwały i swojej „świętości”. Od niemal samego początku kształtowania kleru, mają wbijane młotem w głowy, że są świętością i tak ich lud ma postrzegać. Nie karałbym ich więzieniem bo według mnie to też ofiary czarnej zarazy. Jedynie odosobnieniem i może by wreszcie dotarło światło w te puste łby,

   Polubienie

 14. Jehowa to “rzeczywiście” nieprzystępny Bóg bo ze stoickim spookier przygląda się jak rodzaj ludzki topi się we własnych ekskrementach i nadal „nic” nie robi. A Chrystus Mu chyba w tym pomaga, ponieważ mimo że za nas umarł powiedział: „Jeśli się nie nawrócicie wszyscy tak samo poginiecie” :_( ☹️

  _________________
  Ewangelia wg Łukasza 13
  _________________

  Wezwanie do nawrócenia

  1 W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. 2 Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? 3 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. 4 Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam1 i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? 5 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».

  ________________
  A później jeszcze dodał:

  6 „I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. 7 Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?” 8 Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; 9 może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć”».”

  / Jak zawsze, wg katolickiego przekładu/

  Polubienie

 15. „Jeśli się nie nawrócicie wszyscy tak samo poginiecie” – Stokrotki zacytował.
  Przypominam że w sieci łowne złowiono przynajmniej dwa miliardy ludzi na drogę nawrócenia, czyli chrześcijanie.
  No i co z tego wynika? Wiara, pusta i nic więcej. Jan Turnau wciąż też łowi i też nic z tego nie wynika.
  Czy zatem chodzi wam że potencjalna ofiara wielkich łowów ma być wyznawcą Biblii? Pytam poważnie.
  Dla mnie czasami jeden ateista jest więcej wart niż tysiące wyznawców religii chrześcijańskiej i tu nie mam wątpliwości. Najczęściej jest tak że zachowanie przyzwoite ateisty wynika z jego rozumu, sumienia i uczuć, Wasze tylko z nakazów biblijnych lub swoich kapłanów lub przewodników, najczęściej.

  Często zastanawiam się nad Awarcho, skąd u niego tak wysoka przyzwoitość (bluzgi i obelgi mnie nie interesują, człowiek ma emocje i ciężko się powstrzymać). Interesuje mnie czy do tego sam doszedł, czy Biblia mu to wskazała lub przewodnicy? Według mojej obserwacji Awarcho kieruje się rozumem, sumieniem i uczuciami, a to że jest wyznawcą nic mnie do tego i nie przeszkadza. Przeszkadza tylko Awi, fundamentalistce chrześcijańskiej, gdzie takich osób w Polsce rzesze.

  Polubienie

 16. Stokrotki,
  Przyzwoitość ma wynikać z Twojego wnętrza, a nie z Biblii. Biblia co najwyżej może być wskazówką to Twoich poszukiwań ale nigdy tym, czym jest dla Ciebie. Jeżeli do tego nie dojdziesz nić nie pojmiesz?

  Polubienie

 17. Wiesz Stokrotki, co u Ciebie bardzo negatywnego zaobserwowałem, Ty naukowców (ludzi nauki) poniżasz bo dla Ciebie nie liczą się ich odkrycia czy spostrzeżenia. Dla Ciebie się liczy tylko Biblia, która może Ciebie zwieść na manowce. Jesteś dla mnie fanatykiem biblijnym, z którego wynika że wszystko, co nie biblijne jest debilstwem. Taki obraz Twój mam przed sobą. Skończ wreszcie z zamieszczaniem Biblii tu. Biblia jest ogólnie dostępna i każdy mający ochotę może do niej zajrzeć. Na siłę wciskanie tego, co wciskasz tu na tym blogu przynosi skutki odwrotne od Twojego zamiaru i chyba nawet o tym nie wiesz. Porozmawiaj, podyskutuj a nie wklejaj to, o co Ciebie proszę na okrągło. Mądrość wypływa z każdego człowieka tylko nie na okrągło i też warto o tym wiedzieć. Nie tylko z Biblii.
  Czasem jak kogoś słyszę to mam wrażenie że dziesięć Biblii by nie zastąpiło, co z niego wypłynęło. Wiele jest wskazówek dotarcia do tego, co ludzie szukają, tylko wciąż zapominają że są te wskazówki wszędzie, a nie tylko w Biblii.
  Jak już wiele razy zaznaczałem Biblia jest dla mnie jedną z wielu wskazówek, ale nigdy jedyną i najprawdziwszą.
  Za łatwe byłoby to, żeby było prawdziwe (chodzi o Biblię jako tą jedyną wskazówkę)!

  Polubienie

 18. Jeśli dwoje ludzi, Piramidalny chce się porozumieć muszą ze sobą rozmawiać. Ale nawet wtedy może nie być łatwo. A najczęściej dzieje się tak wtedy gdy różnią się w tym co twierdzą i oboje uważają, że mają absolutną rację.

  Ja Piramidalny nie uważam, że zawsze mam rację. Natomiast uważam, że natchnione duchem Bożym słowo Boga (Pismo Święte) zawsze ma rację. I to właśnie promuję na tym blogu. A Ty jeśli się z tym nie zgadzasz masz prawo wytaczać przeciwko temu rzeczowe argumenty.

  Jeśli więc nimi dysponujesz, wytocz je:

  Polubienie

 19. Pierwowzorem Biblii jest Tora, która została napisana dla ludu semickiego przez Semitów. Biblia wciąż bywała na nowo redagowana i zmieniana dla potrzeb nowej religii (odłamu judaizmu jakim jest chrześcijaństwo).

  Dawno, dawno temu jeszcze mieszkając w Warszawie znałem człowieka, który był fanatykiem biblijnym i zarazem wyjątkowym antysemitą. Zapytałem, czy wiesz przez kogo i dla kogo była pisana Biblia? Odpowiedział, Biblia była pisana przez Boga. Ja mu powiedziałem, że Bóg nic nie pisał jedynie może „dyktował”, a pisał człowiek przekręcając lub nawet dopasowując tekst do celów nam nieznanych. Biblię, a zwłaszcza pierwowzór Torę spisali Semici (Żydzi) i co Ty na to? Bredzisz, Biblia spisana przez Boga, a Żydzi to kanalie, których należy tępić. Czyli uważasz że Biblia została spisana przez kanalie – brak odpowiedzi bo chyba dotarło że Bóg nie mógł pisać? Więcej nie rozmawialiśmy. Był wyjątkowym antysemitą i wielbicielem tekstów biblijnych, czyli żydowskich. Ciekawy jest ten człowiek, no nie?

  Polubienie

 20. „Ja mu powiedziałem, że Bóg nic nie pisał jedynie może „dyktował”, a pisał człowiek przekręcając lub nawet dopasowując tekst do celów nam nieznanych.” – Piramidalny

  1 /Piramidalny, czy naprawdę wierzysz że gdy Bóg „dyktował” wybrał nieodpowiednich ludzi do wykonania zadania, które im powierzył ?

  Polubienie

  1. Najpierw trzeba zadać pytanie, czy to był Bóg? Czy może jeden z bogów, który upodobał sobie te plemię semickie?
   W Biblii jest wiele wskazówek że to nie był prawowity, a jeden z bogów, jakich było wielu.

   Polubienie

   1. Skoro wiele to przytocz konkretny werset.

    / Według Biblii jest tylko jeden Wszechmocny prawdziwy Bóg, jest nim Jehowa. Pozostali to bogowie lub Bogowie. Niektórzy fałszywi, niektórzy prawdziwi. Np. Jehowa Bóg powiedział do Mojżesza: „Ustanawiam cię Bogiem dla faraona”. Niektóre przekłady oddajà ten tekst małą literą, ale uważam że nie ma takiej potrzeby – Księga Wyjścia 7: 1 /

    Pod inspiracją jakiego Boga Twoim zdaniem była spisana Biblia skoro nie pod inspiracją (tak jak twierdził Jezus Chrystus jego Ojca) Jehowy Boga?

    Polubienie

 21. Teraz napiszę co już dawno odkryłem. Chrześcijaństwo (religia chrześcijańska) to wyjątkowy antysemityzm i skutek tego antysemityzmu był tragiczny dla Żydów, pojmujecie, czy nie?
  Religia chrześcijańska to odłam judaizmu, który zwalcza judaizm (Żydów), nie tak trudno było to odkryć.

  Polubienie

  1. Nie tylko Hitler, też wyjątkowym antysemitą bīł chrześcijanin Kolbe, który został świętym i wielu, wielu chrześcijan na całym świecie.

   Polubienie

  2. Nie tylko Hitler, też był nim pobożny chrześcijanin (katolik), który został ogłoszony świętym, był to Maksymilian Kolbe, z czasów Hitlera.

   Polubienie

   1. Zmieniłem nick, bo wydawało mnie się, że komentarz nie przechodzi i powtórzyłem.
    Tak przy okazji, nie wiem dlaczego wiele komentarzy nie przechodzi i muszę powtarzać. Tu akurat przeszedł i zdublowało się.

    Polubienie

   2. Przecież nie od dzisiaj piszę na tym blogu, że chrześcijanie to „chrześcijanie”.

    Polubienie

   3. Za chwilę jeszcze raz wkleję Garretta (być może on sam jest niewinny) Ale zgodził się tam grać… może poza skrzypcami i muzykologią nie studiował historii :_( ☹️

    Polubienie

 22. 4 / Poza tym Piramidalny Ty mi zadałeś pytanie i ja Co na nie odpowiedziałem. Ja Ci zadałem pytanie, a Ty rozwijasz kolejny temat. Wróć do punktu Nr 1

  Polubienie

 23. Tora (hebr. תורה – wskazówka, pouczenie, wtórnie prawo) – pięć pierwszych ksiąg Biblii (stąd także Pięcioksiąg, Pentateuch), najważniejszy tekst objawiony judaizmu. Głównym tematem Tory jest Przymierze pomiędzy Jahwe a narodem Izraela za pośrednictwem Mojżesza zawarte podczas wędrówki z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Opis kształtowania się narodu i kultu za czasów Mojżesza poprzedzony jest znajdującymi się w Księdze Rodzaju opowieściami o prapoczątkach ludzkości (od Stworzenia do Potopu i Wieży Babel) oraz pradziejach Izraela (dzieje Patriarchów: Abrahama, Izaaka oraz Jakuba i jego synów).

  W szerszym znaczeniu – cała Biblia hebrajska (Tora pisana, Tanach)[potrzebny przypis] oraz tradycja teologiczno-prawna judaizmu (Tora ustna).

  Polubienie

 24. „Opis kształtowania się narodu i kultu za czasów Mojżesza poprzedzony jest znajdującymi się w Księdze Rodzaju opowieściami o prapoczątkach ludzkości (od Stworzenia do Potopu i Wieży Babel)” – Ateista, który to nalisał jest „debilem”.

  I pewnie znów się do mnie przyczepisz.

  Ale Piramidalny kilka komentarzy wyżej napisał, że mamy prawo do wyrażania pozytywnych emocji. Poza tym jeśli już coś twierdzę JESTEM W STANIE TO UZASADNIĆ.

  Polubienie

  1. Nie manipuluj, Stokrotki, moimi słowami. Nigdzie nie napisałem, że „mamy prawo do wyrażania pozytywnych emocji”. Nagnasz bardzo nieprzyzwoicie, jasne? Opamiętaj się?
   Nasze podniecenie emocjonalne nie zaliczam do pozytywnych, co najwyżej czasami pomijam zważywszy na treść Komentatora.

   Polubienie

   1. Piramidalny napisał, że „można zrozumieć Awarcho gdy się od czasu do czasu zdenerwuje i trochę bluzga”. A ja zapomniałem wrzuciç w pazurki i stąd nieporozumienie :_(

    Polubienie

   1. Ostatnio dzieci nam (żonie i mnie) zafundowali bilety do filharmonii wrocławskiej. Wiedzą co dobre.

    Polubienie

 25. _________________
  Ewangelia wg Łukasza 13
  _________________

  Wezwanie do nawrócenia

  1 W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. 2 Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? 3 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. 4 Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam1 i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? 5 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».

  ________________
  A później jeszcze dodał:

  6 „I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. 7 Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?” 8 Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; 9 może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć”».”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  —-> Chyba należałoby wyjaśnić ten tekst, który Piramidalny skrytykował:

  Czy Chrystus życzy komukolwiek śmierci? Przecież oddał życie za grzeszników. Uczynił zadość ślepej na jęki „Temidzie” i dostarczył podstawy prawnej w postaci okupu za „nasz” grzech. Za grzech, który wbrew naszej woli dziedziczymy po naszych pierwszych rodzicach.

  Czy Chrystus odwołując się do śmierci tych, których krew Piłat wymieszał z ich ofiarami stwierdził, że umarli z powodu swojego własnego grzechu i dlatego zasłużyli na śmierć (również owych osiemnastu) ? Nie. Ci którzy byli nie mniejszymi grzesznikami uszli przecież podobnego losu. Co więc mógł mieć na uwadze Chrystus kiedy odniósł się do obu przykładów i wezwał nas wszystkich do nawrócenia się? Na przykładzie Piramidalnego może wyglądać to tak: Jeśli w nieskończoność będzie się On upierał, że nie można poznać „Niepoznawalnego” (właśnie to wpoili mu jego kapłani gdy był ministrantem i tak już mu aż do dzisiaj zostało) to kto ostatecznie na tym straci? Przecież ci, na których runęła wieża przy Siloam nie zawinili gorzej niż pozostali, a jednak umarli. Piramidalny może podzielić ich los. I nie tylko On. Tylko i wyłącznie dlatego, że w złym miejscu stoi i mimo ostrzeżeń nie zwraca na nic uwagi.

  —-> Piramidalny, jeśli nie zgadasz się z tym wyjaśnieniem zaproponuj lepsze. Pozdrawiam, B.

  Polubienie

  1. „Na przykładzie Piramidalnego może wyglądać to tak: Jeśli w nieskończoność będzie się On upierał, że nie można poznać „Niepoznawalnego” (właśnie to wpoili mu jego kapłani gdy był ministrantem i tak już mu aż do dzisiaj zostało)” – Stokrotki

   Co mnie wpajali to tylko ja wiem i z nikim tu na ten temat nie rozmawiałem. Natomiast pisałem o tym, co zaobserwowałem będąc ministrantem.

   Nie będę się wypowiadał o Jezusie bo mam na ten temat swoje zdanie, które chrześcijanom nie pasuje i wiem że dojdzie do niepotrzebnego sporu. Ty Stokrotki wierzysz w to, co napisano w Biblii, ja nie i właśnie dalsza dyskusja w tym temacie jest z góry przeznaczona na niepowodzenie, a więc rozsądek mnie podpowiada żeby nie wikłać się w to, co jest całkowicie do niczego przydatne.

   Mnie bardziej interesuje terażniejszość chrześcijan, którzy wciąż mnie chcą układać życie nie umiejąc ułożyć sobie.
   Warto się zainteresować też polityką bo gdy nie zainteresujesz się polityką to ona zainteresuje się tobą.
   Politykom wciąż trzeba patrzeć na ręce co wyczyniają i gdy ich wyczyny zaczynają być grozne dla kraju w którym żyjesz musisz działać i przeciwdziałać tym złym wyczynom. W pojedynkę nic nie zmienię ale już w grupie tak, przy wyborach. Wybory powinny być świadome, a nie wykreowane przez manipulacyjną propagandę medialną z każdej strony politycznej. To od nas zależy czy chcemy żyć normalnie czy być wciąż nękani różnymi prawami absurdalnymi i nie trzymający się kupy ani zdrowego rozsądku.
   Natomiast Ciebie Stokrotki to nie interesuje. Ciebie interesuje tylko Biblia, a nie nasze życiu tu i teraz i to błąd, błąd nie do wybaczenia, który staje się przyczyną skutku, który wszyscy widzimy.
   Wspomniałeś o Hitlerze i że był antysemitą, owszem był. Ja chciałbym przypomnieć że Hitlera wybrali chrześcijanie i to nie Hitler jest w pełni odpowiedzialny za barbarzyństwa, jakie były dokonywane, ale chrześcijanie, którzy wybrali i dokonywali zabijania ludzi. To nie Hitler zabijał osobiście, to zabijali chrześcijanie, Żydów i Romów i wiele innych ludności o różnych narodowościach. Sam (jako jeden człowiek) Hitler mógł sobie jedynie strzelić w tą swoją pustą łepetynę, a nie dokonać na taką skalę zbrodni. To dokonali CHRZEŚCIJANIE, bo Niemcy w tym czasie (za Hitlera) byli krajem chrześcijańskim. To chrześcijanie wybrali na swojego przywódcę Hitlera i o tym trzeba pamiętać i nie fałszować faktów wmawiając światu że tej zbrodni dopuścili się naziści, wciąż pomijając fakt, że nazistami byli CHRZEŚCIJANIE.
   I dlatego trzeba świat wokół siebie dobrze obserwować, a zwłaszcza polityków żeby nigdy nie pozwolić na to, co było. Natomiast ja widzę że bardzo mało ludzi to obchodzi i mało kogo interesuje polityka i to, co czynią politycy, a to przyczyna zatoczenia koła i powrotu do złego skutku. Was, religiantów to nie interesuje i dzięki takim brakiem zainteresowania rzeczywistości, mamy to, co mamy, na co zasługujemy.

   Gdyby nie religie i dobra edukacja (bez religii, ewentualnie religioznawstwo) nie mielibyśmy tego, co mamy i nie byłoby powrotów kołowych.

   Polubienie

   1. Bardzo ważne!
    W ruchach nacjonalistycznych z tendencjami w kierunku faszyzmu typu ONR czy Młodzież Wszechpolska nie ma ludzi innych niż CHRZEŚCIJANIE i o tym też warto pamiętać w jakim kierunku idzie Polska!
    Te ruchy społeczne są faworyzowane przez obecne władze PiS – o tym też pamiętajcie.
    Jest taka zasada, lepiej dmuchać na zimne niż skończyć marnie!
    Ale Was to nie interesuje. Was tylko interesuje Biblia i to, co po śmierci. Ja jedynie Wam powiem, że gówno wiecie, co będzie po śmierci, Waszej. To że Wam tak podano do wyznawania to inna bajka i dlaczego właśnie tak, staram się też dociekać.

    Polubienie

   2. Zapomniałem o bardzo ważnym napisać. Te dwie grupy nacjonalistyczne są faworyzowane też, a nawet najbardziej przez KOŚCIÓŁ RZYMSKO-KATOLICKI, pamiętajcie o tym i jak nie ufacie mnie to sami możecie to sprawdzić.

    Polubienie

   3. 1 / „Ty Stokrotki wierzysz w to, co napisano w Biblii, ja nie i właśnie dalsza dyskusja w tym temacie jest z góry przeznaczona na niepowodzenie”

    —-> Nie Piramidalny, Ty powiedziałeś, że Biblia jest jedną z Twoich wskazówek. Nie uogólniaj więc i nie lekceważ tego, co jest w niej napisane. Bardzo podoba mi się ta część Twojej wypowiedzi, którà za chwilę tu (i nie tylko tu) wkleję;

    Polubienie

   4. „Wspomniałeś o Hitlerze i że był antysemitą, owszem był. Ja chciałbym przypomnieć że Hitlera wybrali chrześcijanie i to nie Hitler jest w pełni odpowiedzialny za barbarzyństwa, jakie były dokonywane, ale chrześcijanie, którzy wybrali i dokonywali zabijania ludzi. To nie Hitler zabijał osobiście, to zabijali chrześcijanie, Żydów i Romów i wiele innych ludności o różnych narodowościach. Sam (jako jeden człowiek) Hitler mógł sobie jedynie strzelić w tą swoją pustą łepetynę, a nie dokonać na taką skalę zbrodni. To dokonali CHRZEŚCIJANIE, bo Niemcy w tym czasie (za Hitlera) byli krajem chrześcijańskim. To chrześcijanie wybrali na swojego przywódcę Hitlera i o tym trzeba pamiętać i nie fałszować faktów wmawiając światu że tej zbrodni dopuścili się naziści, wciąż pomijając fakt, że nazistami byli CHRZEŚCIJANIE.” – Poramidalny

    200% 👍🏻!

    Polubienie

   5. 2 /„Politykom wciąż trzeba patrzeć na ręce co wyczyniają i gdy ich wyczyny zaczynają być grozne dla kraju w którym żyjesz musisz działać i przeciwdziałać tym złym wyczynom. W pojedynkę nic nie zmienię ale już w grupie tak, przy wyborach. Wybory powinny być świadome, a nie wykreowane przez manipulacyjną propagandę medialną z każdej strony politycznej. To od nas zależy czy chcemy żyć normalnie czy być wciąż nękani różnymi prawami absurdalnymi i nie trzymający się kupy ani zdrowego rozsądku.
    Natomiast Ciebie Stokrotki to nie interesuje.” – Piramidalny

    —-> Interesuje mnie Piramidalny, i to bardzo. I właśnie dlatego się do tego (za radą Chrystusa a nie „Arcyksiężników) ty niestety to czego On nauczał negujesz) nie mieszam.

    Polubienie

  2. Byłbym niesprawiedliwym gdybym nie napisał:
   W tych grupach nacjonalistycznych nie ma Świadków Jehowy. No ale podobno nie jesteście chrześcijanami w „rozumieniu” katolików.

   Polubienie

 26. No Lukki w takim ,,rozumieniu” i praktykowaniu wiary nie jesteśmy ,,chrzescijanami” …ale tek na prawdę nie przynosi to ujmy. Popatrz obiektywnie..i pomyśl:
  -która wojnę wywołali i popierali Świadkowie Jehowy?
  -czy słyszałeś o napadzie na bank dokonanym przez Świadków Jehowy.
  -gdzie odbył sie przewrót polityczny popierany przez Świadków Jehowy.
  – ile aktów terroru dokonali Ś.J. w Rosji zaliczeni do organizacji terrorystycznych.
  -ile skasowano broni i narkotykow oraz innych tego typu materiałów w ich lokalach?
  – czy wiadomo ci coś o sporach politycznych wywołanych czy toczonych przez Ś.J.?
  -A może słyszałeś o prostytucji dziecięcej albo dorosłej” pośród Ś.J..
  Nie jest to jednak społeczność nieskazitelna,bez zarzutów…bo nie ma takich ludzi na świecie.
  Po zbadanych przypadkach molestowania które miały miejsce w kilku krajach…zwrócono szczególną uwagę na problem..Osoba co do której istniało podejrzenie o takie skłonności..która się takich rzeczy dopuściła…zostaje raz na zawsze usunięta od możliwosci nauczania..Nauczanie dzieci mogą wykonywać tylko rodzice….Nikt Inny.!
  -Oczywiści trzeba ciągle pamietać ze człowiek tworzy ORGANIZACJĘ I JEST SUBIEKTYWNY.
  Rozumie wtedy Dobro w sposób partykylarny i moze postepować nielojalnie i niesprawiedliwie.. Może ktoś np..ukrywać i zatajać uczynki swych dzieci…. ale do czasu. .. Karma wraca.. Usunięcie zła..jednostki zdemoralizowanej….jest jednak powszechnym wymogiem. Pijak ,aktywny homoseksualista,meżołożnik, swoboda seksualna i obyczajowa nie mogą byc tolerowane. Ukrywający molestantów członkowie zborów muszą osobiście odpowiadać przed władzą..
  -Oczywiści ze jest wiele bardzo trudnych ..progów…które staawiane są wyznawcom… palenie tytroniu.picie ,narkotyki, żucie betelu, niemoralna rozrywka, agresywne sporty….wojna rozbój i polityka… neutralność,,sa powodem ..że trzeba badac sumienie… Biblia kochany Lukki wyznacza standardy…
  ,,Duch i umysł Chrystusowy…” stawia wymagania..ich złamanie nie przynosi zaszczytu…i nikt nie bedzie chronił pijaka nieroba, molestanta, czy ustawicznie łamiacych zasady..

  Oczywiście jak wszędzie bywają wyjątki…
  Nie pochwal się dązenia do bogactwa ,sławy i chwały ..Nie eksponyje sie osobistych sukcesów i madrości personalnych ani filozoficznej.. teologii..Nie zakazuje się wyzszego wykształcenia ale tez się nie pochwala ..
  Wiedza ogólnie jest ceniona jak o dar od Boga ..bo wszelka maądrośc od Niego się zaczyna.

  Nie spotkasz wyznawcy ..Ś.J ..aby sie przechwalał swoją wiedzą i pozycją oraz zasługami… Prof,dr hab.. wielce szanowny i dostojny… jego Eminencja i jego Ekstrakcja…
  Ceni sie bardzo pracę i skromność oraz ofiarność.
  Nie do pomyślenia jest to co sie obecnie widzi powszechnie w Polsce…..Igrzysko Demonów…i Świętość jednocześnie…i bicie sie w pierś ze ..ten czy ów ..to ,,bardzo duchowy pasterz.”!

  Polubienie

  1. Awarcho, nie musisz mnie o tym przypominać. Ja o tym wiem. Nie bez przypadku napisałem, że Was się nie uważa za chrześcijan. Na Waszym miejscu byłbym z tego dumny z powodów oczywistych – To nie Wy dokonywaliście tyle zbrodni na narodach i na ludziach na całym świecie. To robili chrześcijanie i nadal czynią.
   Barbarzyński napad na suwerenne państwo Irak nie było dziełem ŚJ, a jedynie chrześcijan.

   Polubienie

 27. Czy widziałeś kiedyś Lukki stadion po Kongresie Ś.J..?…Porównaj to ze zwykłym odpustem przykoscielnym ..albo z stadionem po meczu Cracowii z Wisłą.
  Czy widziałeś kiedyś aby Ś.j..podpalali policyjne wozy na Marszu Niepodleglości?…albo kopali dzieci i kobiety na demonstracjach i zadymach?
  -Nie bedę pisał o innych rzeczach bo zrobię się naprawdę nieobiektywny….

  Polubienie

 28. Nie chce mnie tu przejść deklaracja ONR. Proszę samemu dotrzeć do tej deklaracji (na stronie ONR) i uważnie przeczytać.

  Polubienie

 29. Awarcho, jedynie co mnie się nie podoba u Was to jest, że nie interesujecie się politykami i uprawianą polityką i w jakim kierunku idzie.
  Przypominam Tobie – nie zainteresujesz się polityką i jej kierunku, to polityka zainteresuje się Wami i będzie tak jak w Rosji. Każdy w miarę świadomy obywatel powinien się interesować polityką i bacznie ją obserwować żeby ta polityka nie zainteresowała się nie interesującymi i zrobiła z nimi to, co było już w naszej ludzkiej historii.
  Awarcho, idz w końcu na wybory i wybierz zgodnie ze swoim rozumem, sumieniem i uczuciami.
  Też byłem taki jak Ty cięty na politykę i polityków, ale przyszedł czas że zrozumiałem o swoim błędzie. Może jako jedna osoba nie mam wpływu, ale jako duża grupa osób już ten wpływ będzie miała. Wybierać rozsądnie i nie tak jak propaganda medialna wskazuje. Wybierać rozumnie, sumiennie, a wcześnie zainteresować politykami w jakim kierunku chcą iść.
  Awarcho, to jedynie prośba (z tymi wyborami).

  Polubienie

 30. Awarcho, gdyby nie było takiego kierunku politycznego rządzących, to nigdy Awi by tu tak nie pisała. Awi jak sama się przyznała kiedyś głosowała na PO, a teraz na PiS i to generalna przyczyna skąd u niej takie ujadanie na niekatolików (na Ciebie najbardziej, nigdy u niej tego nie było przed rządami PiSu). Pamiętaj o tym. Ona tylko utrzymuje kierunek swoich idoli politycznych, którzy szykują to, co już w historii było.

  Polubienie

 31. Awarcho, proszę, przemyśl to wszystko i zrewiduj swoje poglądy.
  Hitler i jego paru sługusów nie było by wstanie dokonać takiej zbrodni na ludzkości. Ta zbrodnia została popełniona przez chrześcijan. Hitler tylko był tylko przywódcą tej ludzkiej tragedii. Według mnie nie jest najbardziej winny Hitler, a najbardziej jego wyborcy i jego wykonawcy tej zbrodni. Pamiętaj o tym.

  Polubienie

 32. https://www.rp.pl/Kosciol/200219797-Kosciol-wydal-komunikat-w-sprawie-biskupa-Szkodonia.html

  Można już stwierdzić tak: Szkodoń jest czysty bo w tej sprawie wyrok nie zapadł.
  Szkoda że Ziobro interesuje się tylko ofiarami wybranymi przez siebie i mocno to nagłaśnia przez telewizję Kurskiego Jacka.
  Widać że MS nie interesują ofiary facetów w sukienkach.

  Tak przy okazji, prokuratura umorzyła sprawę ze względu na przedawnienie.
  Teraz muszę się zainteresować czy w Polsce mamy dwa Kodeksy karne, bo w podobnych sprawach prokuratura nie umarza ze względu na przedawnienie. Ciekawy ten nasz wymiar sprawiedliwości, a najbardziej prokuratura pod nadzorem GENERALNEGO, no nie?

  Tak przy okazji dla pamiętających PRL.
  Czy ktoś zna sprawę wszczętą przez prokuraturę w sprawie jakiegoś wysokiego urzędnika CCCP urzędującego w Polsce, który naruszał prawo polskie? Ja nie.
  No to proszę się nie dziwić, że Biskupa (wysokiego urzędnika państwa watykańskiego) ktoś odważy się ruszyć.

  Byliśmy pod okupacją CCCP, teraz pod WATYKAŃSKĄ i wszystko jasne.
  Chyba że wpadnie jakiś nic nie znaczący żołnierz watykański (zwykły ksiądz) no to jeszcze coś da się zrobić, ale ARCYKAPŁANA państwa (które nas okupuje) nękać w prokuraturze to już niedopuszczalne. Chcieliście dać wpływy KK, no to macie w nagrodę coś więcej – mogą molestować (biskupi) wasze dzieci dowolnie, w nagrodę za oddanie Polski pod okupacje Watykanu (państwa suwerennego) i pragnącego władzy, a najbardzej wasze dzieci.

  Ja osobiście bym najbardziej ukarał rodziców tej molestowanej dziewczynki. Teraz chyba po ptokach, są sędziwi wiekowo i też ich szkoda. Ale niech przynajmniej pozostanie przestroga – nie posyłać dzieci bez opieki dorosłych w matnię „czarnej zarazy”. Szkoda waszych dzieci, nie was (rodziców katolików).

  Polubienie

  1. Watykan w osobach swoich żołnierzy nie ma prawa sugerować obywatelom polskim na kogo mają głosować.
   Jeżeli to czynią jest wystarczającą podstawą do natychmiastowego zerwania KONKORDATU i ustawienia do pionu kler (żołnierzy watykańskich). Jeżeli są tu po to, żeby zajmować się religią, to niech to robią i nie mam nic przeciwko temu, bo taka jest wola części Polaków, ale do cholery, wara od polityki i politykowania i wskazywania na których polityków owieczki powinni głosować!

   Zdaję się, że jeszcze Polska nie jeden problem mieć będzie przez matnię „czarnej zarazy”.
   Szkoda że nie ma w Polsce takich jak Kościuszko. Już dawno by zrobił porządek i ustawił do pionu zachłanny na władzę i zniewalanie owieczek KLER watykański.

   Polubienie

 33. Lukki nie wiem i nie wierzę w to co by pisała Avi…znam wielu ludzi którzy otrzymali niezwykłego ,,kopa ”emocjonalnego” zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Bliscy sobie ludzie naprawdę się żreją..Miliony idą na propagandę polityczną…Istotne jest jednak polityczne zaangażowanie kościoła. Kosciół na tym traci i straci..wiele.
  W SKUTEK ZAANGAŻOWANIA WIELE STRACIŁ KOSCIÓŁ W HISZPANII,CHILE….ostatnio wiele zyskała lewic w Irlandii…Świat przeżywa kryzys..nie tylko polityczny…Kościółprzez swoje ewidentne zangażowanie stanie sie wcześniej raczej niż później ofiarą polityki. Tak twierdzi Biblia i nie chodzi tam tylko K.K. bo taki kościół w Biblii ne występuje..Po prostu stanie się zbędny ..i będzie co nie ulega wątpliwości przeszkodą na drodze do zjednoczenia świata.
  To jest już stwierdzone że narodowe religie sa wrogo nastawione do odmienności.. Islam nie toleruje u siebie INNOWIERCÓW.. Prawsławie ogranicza katolików i zakazuje Ś.J. ANGLIKANIZM..podobnie traktował przez wieki katolików…Celem działania ONZ i jej agend jest zminimalizowanie wpływu religii na politykę. Do tej pory nie skonstruowano Religii Uniersalnej Jednolitej….ale podobno trwają. intensywne prace..Stego wzgledu tez mozna wnioskować że reforma resortu sprawiedliwosci nie ma dużych szans na sukces końcowy…
  -Tzw..,,postępowe siły” na całym świecie działają..aby osłabić religijny nacjonalizm…narodowy.Demontaż Jugosławii wieloreligijnego państwa zaowocował wojna religijno-narodową. Doświadczeniea były krwawe i przykre..
  POLITYCY WIEDZA JUŻ ZE Z RELIGIĄ NIE MOŻNA WALCZYĆ ZAKAZAMI…bo lepszy skutek przynosi oportunizm…[wiki]
  Oportunizm (łac. opportunus dosł. (wiatr wiejący) w kierunku portu; przychylny, korzystny, wygodny) – postawa moralna charakteryzująca się rezygnacją ze stałych zasad moralnych lub przekonań dla osiągnięcia doraźnych korzyści, wybieranie zawsze tego, co jest w danej sytuacji korzystne.
  -poza oportunizmem jest jeszcze kilka czynników ..które już działają w Europie..
  Moralna erozja niszczy wszystko jak próchnica zęby…
  Oportunizm …nie może byc mylony z wiarą… on tylko napędza frekwencję w kosciołach ale co z tego?
  Tym ze ktoś się obłowi..nie trzeba sie martwić…gorsze są skutki…moralne.
  Powrót do kk..zaliczyło wielu…nie tylko TA PANI…koniunktura koniunktura i te słowa Byt określa swiadomość…
  Wielu okresliło swoja pozycję wskutek 500+..i innych działań…ale fakty sa jakie sa i jakie były…Poprzednia ekipa ignorowała potrzeby…i była czasem galerią ,,pięknisiów”..którzy bardzo wierzą w siebie..Synekury wszystkich demoralizują ..obecne też…i juz widać liczne objawy.
  Generalnie to nie mój ,,chlewik” i ja nie mam politycznych ani religijnych idoli..

  Polubienie

  1. Ja również nie mam politycznych idoli no i z oczywistych względów religijnych.
   Jeśli idę na wybory, to z zamiarem żeby większe zło nie wygrało. Od 1989 roku głosuję przeważnie przeciw, a nie za. wydawać by się mogło że jestem niezrównoważony bo nie głosuję za.
   Dla mnie alternatywą dla prawicy powinna być lewica, ale jej niestety nie ma. To co jest, to zlepek różnych karierowiczów i paru ideowców, którzy nie są zdolni do przeciwstawienia polityki dyktatury, która nadciąga w tym kraju szybkimi krokami. Jeżeli wygra Duda będzie ostra jazda w tym kraju i chyba się nie pomylę? Tego chciałbym uniknąć.

   Przypomnij sobie jak Hitler doszedł do władzy i jak szybko byt materialny wzrastał Niemcom (tym biednym). Widzę tu analogię, aczkolwiek mogę się mylić. Nie ufam politykom, najbardziej takim, którzy mają ciągoty dyktatorskie i wiadomo o których chodzi. Nie jest dla mnie jedno dziwne, a mianowicie że religie chrześcijańskie niemal zawsze popierały zapędy dyktatorskie (wyjątek komunizm z wiadomego względu).
   Kościoły niemieckie też popierały Hitlera i o tym też trzeba wiedzieć i uważać żeby nie nastąpiła analogia w postaci zatoczenia koła. To do nas należy (obywateli) żebyśmy nie dopuścili zatoczenia kołem naszej historii.
   Jeżeli stanie się coś złego, to nie wina będzie polityków, a tych którzy dopuścili do tego, że zło u władzy.

   Jeszcze raz – Hitler nie jest odpowiedzialny za tragedię ludzkości (to tylko psychopata). Odpowiedzialny Naród Niemiecki, że dopuścił do rządów psychopatę i wykonywał, to, co Hitler im nakazywał. Jak już wspomniałem Niemcy w okresie Hitlera były krajem niemalże w 100% chrześcijańskim podzielonym na odłamy. Protestanci różnych maści no i katolicy.

   Dziwnym zbiegiem okoliczności wydawałoby się, że dyktatury europejskie są zawsze tam, gdzie kraj najbardziej religijny, zauważyłeś? Dla mnie to nie przypadek. To zamierzone przez wszelkiej maści instytucjonalne religie. Im gorzej tym lepiej dla wszelkiego rodzaju Instytucji religijnych i o tym chyba też wiesz.
   W społeczeństwach w miarę normalnych instytucjonalne religie upadają z przyczyn dla mnie oczywistych i wcale nie oznacza, że ludzie nie szukają duchowości. Szukają, ale na własną rękę i intymnie. Coś na ten temat też wiem. I właśnie o TO CHODZI, Awarcho. Bez Instytucji religijnych świat stanie się bardziej przyzwoity i jestem tego prawie pewien. Nie będzie po prostu już komu ogłupiać, co czynią to bardzo chętnie wszelakie kościoły instytucjonalne z poparciem rządzących. Rządzący też mają w tym interes, że ludzie ogłupiani przez Instytucje religijny – łatwiej im takim społeczeństwem manipulować i dowolnie sterować z korzyścią dla rządzących, a mniej dla rządzonych. To też odpowiedz dlaczego Instytucjonalny Kościół katolicki po roku 1989 był tak bardzo wpuszczony przez polityków (wszelkiej maści) do wpływów na polskie społeczeństwo.
   Im głupsze społeczeństwo (o to dba dobrze ta wspomniana Instytucja) tym bardziej nieliczni mogą kroić równo ze wszystkiego ten głupi lud. Nie wiesz o tym?

   Jednym zdaniem można by tak rzec – po roku 1989 wcale nie chodziło o SOLIDARNOŚĆ ludzką, a tylko i wyłącznie o łupy po PRL-u no i oczywiście władzę. I stąd wpuszczenie tej Instytucji do ogłupiania żeby przypadkiem lud się nie połapał.

   Obecna władza. Czy im chodzi o dobro społeczne wszystkich Polaków. Nie, tylko i wyłącznie o wybranych przez rządzących, A Instytucja wiadoma ma dalej ogłupiać z tegoż samego powodu co wyżej.

   Polubienie

   1. Dowodem na moje stwierdzenie o partii PiS jest obsadzanie czołowych stanowisk w Spółkach Skarbu Państwa swoimi ludzmi i nie jest istotne czy kompetentny, ale ma być posłuszny władzy.
    Owszem za czasów PO było podobnie (choć nie tak samo), ale to jeszcze nie powód żeby złe maniery powielać. Tym bardziej że PiS obiecał swoim wyborcą, że będzie inaczej i jakoś nikt nie zwraca uwagi z wyborców PiSu i mediów posłusznych PiSowi, że lud został okłamany. Dla ciemnego ludu liczy się tylko jedno – kasa. No i dostali po 500+ i trzynastkę+ i to wystarczy. Innych rzeczy zła PiSowskiego nie dostrzegają bo są tak już ogłupieni, że trudno im dostrzec przedwyborcze kłamstwa.
    Miało być przejrzyście (nie tak jak za czasów PO)! Jak jest, myślący doskonale widzi i też widzi do czego PiS zmierza. Przede wszystkim PiS wyborców oszukuje z reformą sądownictwa. To nie jest żadna reforma, a jedynie całkowite przejęcie sądów przez polityków PiS. To, co Ziobro (i jego podwładni) czyni jest tego wystarczającym dowodem. Dodatkowo Duda szczuje na Sądy i lud całkowicie głupieje i popiera ten stan w jakim kierunku idzie ta partia.
    Muszę też nadmienić, nie przypuszczałem, że polskim społeczeństwem można tak łatwo manipulować!
    Pomyliłem się i szukałem przyczyny. Jest, jest nim Instytucja religijna z Watykanu.

    Polubienie

 34. Pytanie do myślących:
  Czy ktoś słyszał lub widział (w normalniejszych krajach), że GŁOWA państwa tak ujada publicznie na sądy i sędziów. Ja nie!
  Owszem był taki jeden kraj, były to Niemcy z czasów nazizmu i podobnie czyniono żeby pozmieniać nie wygodnych sędziów żeby nie przeszkadzali w planach jakich wszyscy znamy.

  Polubienie

 35. Głupi ludzie się nie rodzą. Ludzi kształtuje się na głupców za życia, ich całego, a tylko dlatego że są wyjątkowo leniwym gatunkiem homo sapiens. Potrafią tylko pracować żeby przeżyć, ale już nie żeby BYĆ. I takich zbawiać? Za co, za lenistwo?
  Wydaje mnie się że z tym zbawieniem to też niezły majstersztyk, w wiadomym celu (dla mnie) – no ale tylko mnie się wydaje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s