Być solą, być światłem. Protestantyzacja. Kościół przez polityków dzielony

Ewangelia Mateusza 5,13-16

„Wy jesteście solą ziemi ”. Powiedział tak do swoich uczniów Jezus, zaznaczając ich rolę społeczną bardzo doniosłą. Zaraz jednak ostrzegał, iż smak słony może zaniknąć i wtedy ta przyprawa będzie do wyrzucenia, podeptania przez przechodniów. Nazwał też swych pilnych słuchaczy światłem świata. Ale i ta ich działalność oświeceniowa może nie odnosić skutku, jeżeli zostanie czymś przysłonięta.

Do kogo ta dzisiaj mowa wychowawcza? Przede wszystkim jednak do kościelnej hierarchii. To ona w końcu jest tym „miastem położonym na wzgórzu”, jest widoczna, słyszalna lepiej, niż, nie przymierzając, jakiś Jan Turnau, choć staram się myśleć dostatecznie głośno. Urząd jest urząd, autorytet ma zawsze relatywnie wielki, szczególnie w naszym kraju, Kościele lokalnym, w którym nowości niekoniecznie są w cenie. Spada na biskupów też krytyka nieraz, podeptanie niemal, bo wymagania bywają wysokie, a merytorycznie różne. Niemniej mają również obrońców, rangi rozmaitej. Ma ich, owszem, tak samo dzisiejszy metropolita krakowski Marek, acz czuje się w obowiązku tłumaczyć się często, nie wycofując w istocie swych twierdzeń wirusologicznych.

A co my na to, laikat niemilczący? Uderzamy się w piersi nie tylko te cudze? Co do mnie, od razu pomyślałem sobie, iż może przypominam ewangelijnych uczonych w świętym Piśmie, takich, co wiedzą lepiej, niż wierny przeciętny. Grzeszą pogardą, nosa zadzieraniem. Wiem na pewno więcej, ale czy myślę o takich sprawach aby zawsze sensowniej? Z wiarą chrześcijańską bynajmniej nie płytszą?

Teraz tradycyjnie Jonaszowy felieton. Protestantyzacja

Już wnet po Soborze Watykańskim II mówiono, że takowa się zaczęła. Protestował przeciwko niej ruch, którego symbolem stał się arcybiskup Marcel Lefebvre. Powstał odrębny Kościół, dokonała się tak zwana schizma zachodnia, są też środowiska, które myślą podobnie, choć nie zerwały formalnej jedności z Rzymem. Po drugiej stronie reformatorska radykalizacja opinii, w ojczyźnie Lutra przede wszystkim. Grozi schizma kolejna. Temat wielki osobny, podejmę tymczasem mniejszy krajowy.

Są poza tym liczne zmiany wyznania, także w ojczyźnie naszej. Od kilku lat słyszę o konwersjach na luteranizm, kalwinizm (raczej ewangelicyzm reformowany), także na „pentekostalizm”, czyli mówiąc po polsku wyznanie zielonoświątkowe. Jednej z moich dobrych znajomych spodobał się bardzo Kościół reformowany i wybrała go na dom swój duchowy. Zapytała mnie, co ja na to, czym się nie zgorszył. Odpowiedziałem, że nie. Moja sytuacja jest inna, mam wokół siebie duchownych i świeckich na moją modłę, mój kościółek prywatny i to mi wystarcza zupełnie. Nie każdemu jednak.

W „Tygodniku Powszechnym” z 2 lutego reportaż Marcina Chodunia na temat takich odejść. Pod tytułem „Inny pokój” i to jest bardzo ważne. Dzisiejsze, ekumeniczne. Powiedział ksiądz luterański Roman Pracki, że to nie zmiana domu, jedynie pokoju. Bardzo słusznie – tylko dlaczego odchodzą. Materiał Chodunia spróbuję tu jakoś streścić.

Gorszą się nie tyle polskim sojuszem ołtarza z rzymskokatolickiego z partią Jarosława Kaczyńskiego („E-PiS-KOPAT”), choć i tym zapewne. Oczywiście księżą pedofilią, słabą z nią episkopalną batalią: „Po filmie braci Sekielskich reakcja w Kościele luterańskim była natychmiastowa. Już na drugi dzień wydano komunikat, jak należ się zachować w takiej sytuacji – wraz z podaniem numerów na policję i do prokuratury”. LGBT: zgorszenie słowami arcybiskupa Jędraszewskiego o «tęczowej zarazie». Czułam wtedy ból moich przyjaciół gejów i lesbijek i nie chciała być postrzegana jako część tego głosu”. Nawias: polecam numer lutowy „Znaku” na powyższy temat! Rola kobiet w Kościele, stosunek do osób rozwiedzionych, stanowisko polskiego episkopatu w wielu sprawach, pozbawione chrześcikańskiej miłości. W ogóle miłość do drugiego człowieka, bezpośredniość i skromność. Kościół rzymskokatolicki obrósł tak bardzo różnymi tradycjami, obrzędowością, bogactwem – takim złotem, że coraz mniej w nim światła. Papież Franciszek nawołuje do ubóstwa i skromności, a tu któryś z biskupów nagle, że Kościół nie może być „dziadowski”. Liturgia [luterańska] bardzo podobna do katolickiej – ale za ołtarzem pastor i pani diakon. Gościnność eucharystyczna dla wszystkich ochrzczonych (interkomunia), na którą wobec ewangelików Kościół rzymskokatolicki się oficjalnie nie zgadza.

Do Kościoła luterańskiego przechodzi w Polsce rocznie ok. 200 osób, do malutkiego (parę tysięcy członków) przechodziły kiedyś 2-3 osoby, a od 4 lat już kilkanaście. Ciekaw jestem statystyki analogicznej polskiej co do konwersji na katolicyzm. Choć jest to sprawa trudniejsza, bo zdarzają się takie zmiany wyznania powodowane faktycznym naciskiem społecznym, na przykład na Podlasiu w przypadku małżeństw mieszanych. Któż lubi być gdzieś mniejszością?

Niemniej są także powroty. Na przykład ze względu na Eucharystię, która w Kościele zielonoświątkowym (nie tylko) traktowana jest symbolicznie jako przypomnienie Ostatniej Wieczerzy. Po 8 latach wróciła do rzymskokatolickiego, choć wracają rozterki: stosunek do kobiet, do LGBT, klerykalizm, hierarchiczność, pedofilia. Postanowiła jednak zostać, by móc go krytykować, zmieniając od środka.

Ksiądz prawosławny Artur Aleksiejuk podaje, że konwersje na tej linii są w Warszawie o wiele częściej w kierunku jego Kościoła. Teologia prawosławna do nich przemówiła. W jego kaplicy na Pradze jest takich konwersji około 15 rocznie. Niemniej tamci duchowni do nich nie zachęcają, od nich raczej odwodzą, bo nie może to być na przykład sam zachwyt liturgią. Musi to być teologiczny namysł długotrwały. Zalecane jest wręcz pogłębienie wiary w swojej wspólnocie. Przychodzą bowiem często osoby nieznające tak naprawdę swojego Kościoła.

Finis coronat opus, czyli cytat ważny bardzo. „Niestety, nawet Kościół w Polsce dał się podzielić politykom. (…) Znalazłem taką wypowiedź o. Macieja Zięby, dominikanina, z którą się całkiem zgadzam: «Zastanawia fakt, jak szybko chrześcijanie w Polsce dali sobie narzucić język polityki, socjologii i ideologii w opisywaniu problemu uchodźców, odrzucając w ten sposób religijny opis rzeczywistości. Stosunek do tej kwestii bardzo szybko przestał być mierzony wiernością Ewangelii, a stał się deklaracją prawicowości bądź lewicowości. A te kategorie nie mają nic wspólnego z Ewangelią»”.

Powiedział tak kardynał Michael Czerny w artykule Edwarda Augustyna w „Tygodniku Powszechnym” z datą 9 lutego. Rację świętą miał.

Reklama

248 myśli na temat “Być solą, być światłem. Protestantyzacja. Kościół przez polityków dzielony

 1. Warto zauważyć, że kiedy Tytanik zaczął iść na dno wszyscy biegli w kierunku rufy (bo żeby wsiść do na w pół pustej szalupy było już za póżno). Tytanika można było uratować. Tylko Ty się zastanów Piramidalny ‚kiedy’?

  A jak już się nad tym zastanowisz, to tutaj napisz:

  Polubienie

  1. Gdyby nie chciano pokazać że ich Titanic największy, najlepszy i najszybszy, po prostu wyjątkowy, to Titanic by nie zatonął, bo obserwatorzy gór lodowych w porę by zobaczyli przeszkodę, a Titanic mógłby swobodnie ominąć górę.

   Tak też bywa jak się promuje tylko najprawdziwszą, najlepszą, najbardziej wyjątkową religię.

   Nie bądz pewny swojej wyjątkowości i tego, co robiłeś, przede wszystkim uważaj żebyś na dno nie pociągnął za sobą innych, możesz się pomylić i pal licho, że Ty staniesz się ofiarą swojej wyjątkowości, ale nie pociągaj za sobą wielu, wielu ludzi. Czy Jezus był taki?

   Polubienie

   1. Ofiary religii chrześcijańskiej są liczone w setkach milionów! I to wcale nie pomyłka.

    Polubienie

   2. Dobrze, że się zastanawiasz jaki był Jezus? „Chrześcijanie” nad tym się nie zastanawiają. Ich poziom wiedzy o Jezusie zatrzymał się na poziomie kolęd (dzięki ich fałszywym nauczycielom, w wielu przypadkach jak często podkreślasz: „na ich własne życzenie). Bo o Jezusie i tym czego nauczał lepiej (mimo iż jasno wszystko stoi w Ewangelii) nie wiedzieć.

    Polubienie

   3. Bo o Jezusie i tym czego nauczał lepiej (mimo iż jasno wszystko stoi w Ewangelii) za dużo nie wiedzieć.

    Polubienie

   4. Czy Jezus przewidział, do czego Jego wyznawcy są zdolni?
    Nie, gdyby był tym, za którego uchodzi mógłby to przewidzieć i inaczej postąpić.
    Wobec powyższego, Jezus co najwyżej był wyjątkowy jak na ówczesne czasy, także wyjątkowym Mistrzem w naukach i nic więcej. Dlatego Żydzi dalej czekają na Mesjasza i przede wszystkim nikomu nie narzucają swojej religii i CHWAŁA im za to. Są mądrzejsi!

    Polubienie

   5. Mylisz się i zaprzeczasz sam sobie (bo nie znasz tekstu, który krytykujesz) Mateusza 13: 24 – 13

    Polubienie

   6. I na koniec.
    Ludzi mądrzejszych i bardziej rozumnych, którzy by mogli coś zmienić na lepsze się unika, a nawet likwiduje.
    Holokaust nie był bez przyczyny, Żydzi są Narodem (ogólnie) najmądrzejsi i stąd mieli w swojej historii tyle przejść. Nie przypadkowo Noblistów w dziedzinie nauk ścisłych jest najwięcej Żydów i nie przypadkowo tak tępiony SOROS, który tyle zrobił dla ludzi młodych (zdolnych) w ich dobrym wykształceniu.
    Oczywiście że też wśród Żydów są łajdacy, ale procentowo biorąc do innych narodów jest takich zdecydowanie mniej.
    Nie bez przyczyny NKWD na początku swoich zbrodni mordowali inteligencję. Nie przypadkowo partia PiS tak boi się mądrzejszych od siebie.

    Amen.

    Polubienie

   7. Amen?

    Nie, Piramidalny. Na „Amen” jest za wcześnie.

    Masz rację, że żydzi (nie pobożni Żydzi (ale świeccy żydzi) jak wyjaśniała Awi) to bardzo zdolny naród. Powiedziałbym nawet, że najzdolniejszy. Z jednym małym Piramidalny wyjątkiem. Zarówno żydzi jak i niestety Żydzi (tak samo jak „chrześcijanie”) NIE WIERZĄ ANI CHRYSTUSOWI, ANI W CHRYSTUSA. Właśnie dlatego wszyscy chwytacie za broń i przelewacie na w wojnach i w rewolucjach (poza hipokrytycznymi inicjatorami tych konfliktów) niewinną krew. Jezus powiedział swoim naśladowcom aby stali od tego z daleka.

    Ale wy wszyscy razem (ateiści, katolicy, żydzi i wyznawcy radykalnego Islamu) naprawiacie świat. Wasza gilotyna nie jest w stanie się zatrzymać bo nie przyjmujecie do wiadomości TEGO, CZEGO NAUCZAŁ CHRYSTUS.

    Ignorujecie, wy ateiści i wy rzekomo w coś wierzący (razem z pseudochrześcijańskimiwyznawcami nowonarodzonego Jezuska w żłobie) to, co On (Jezus, a nie Jezusek) wam i nam wszystkim powiedział.

    Wasza „Masada” (to już do żydów, ale nie tylko) „nigdy więcej nie upadnie”. Zapomnij Piramidalny o tym, bo to (w przypadku człowieka, który jest niczym więcej jak prochem) bardzo zarozumiałe słowa.

    Ty nawet Piramidalny nie wiesz czy jutro będziesz żył? Ty i Twoja „Gazeta”. Przekonasz się – zresztą każdy z nas – gdy zapadniesz na Alzheimer’a i wszystko już Ci będzie obojętne. Twoją jedyną troską będzie czy Ci ktoś poda basen na czas :_( Również ci, którzy głoszą podobne do Twoich ideologie. A później gdy już znajdą się w grobie nic więcej na ich temat nie mają do powiedzenia. Właśnie o tym traktuje Biblia. Ciekawe jak dzisiaj ocenialiby swoje dzieła Lenin i Marks? Niestety, są trupami. Nie są w stanie swoich dzieł zobaczyć. PRAWY NIC NIE WSKÓRA W TYM ŚWIECIE PRZECIWKO NIEPRAWOŚCI, ZAPAMIĘTAJ TO.

    Polubienie

 2. 1 / „Ty Stokrotki wierzysz w to, co napisano w Biblii, ja nie i właśnie dalsza dyskusja w tym temacie jest z góry przeznaczona na niepowodzenie”

  —-> Nie Piramidalny, Ty powiedziałeś, że Biblia jest jedną z Twoich wskazówek. Nie uogólniaj więc i nie lekceważ tego, co jest w niej napisane. Bardzo podoba mi się ta część Twojej wypowiedzi, którą za chwilę tutaj (i nie tylko tutaj) wkleję:

  „Wspomniałeś o Hitlerze i że był antysemitą, owszem był. Ja chciałbym przypomnieć że Hitlera wybrali chrześcijanie i to nie Hitler jest w pełni odpowiedzialny za barbarzyństwa, jakie były dokonywane, ale chrześcijanie, którzy wybrali i dokonywali zabijania ludzi. To nie Hitler zabijał osobiście, to zabijali chrześcijanie, Żydów i Romów i wiele innych ludności o różnych narodowościach. Sam (jako jeden człowiek) Hitler mógł sobie jedynie strzelić w tą swoją pustą łepetynę, a nie dokonać na taką skalę zbrodni. To dokonali CHRZEŚCIJANIE, bo Niemcy w tym czasie (za Hitlera) byli krajem chrześcijańskim. To chrześcijanie wybrali na swojego przywódcę Hitlera i o tym trzeba pamiętać i nie fałszować faktów wmawiając światu że tej zbrodni dopuścili się naziści, wciąż pomijając fakt, że nazistami byli CHRZEŚCIJANIE.”

  2 /„Politykom wciąż trzeba patrzeć na ręce co wyczyniają i gdy ich wyczyny zaczynają być grozne dla kraju w którym żyjesz musisz działać i przeciwdziałać tym złym wyczynom. W pojedynkę nic nie zmienię ale już w grupie tak, przy wyborach. Wybory powinny być świadome, a nie wykreowane przez manipulacyjną propagandę medialną z każdej strony politycznej. To od nas zależy czy chcemy żyć normalnie czy być wciąż nękani różnymi prawami absurdalnymi i nie trzymający się kupy ani zdrowego rozsądku.
  Natomiast Ciebie Stokrotki to nie interesuje.” – Piramidalny

  —-> Interesuje mnie Piramidalny, i to bardzo. I właśnie dlatego się do tego (za radą Chrystusa a nie „Arcyksiężników, o których wspomniałeś (Ty w to, czego On nauczał nie wierzysz) nie mieszam.

  Polubienie

   1. Nie martw się, piramidalnyabsurd miał chwilę czasu i stąd tak dużo nagęgał. Od jutra to się zmienia, piramidalnyabsurd wraca do obowiązków, a przede wszystkim pomyślał i stwierdził, że nie było warte być tutaj i tak dużo gęgać.

    Polubienie

   2. Tak, Piramidalny napisał sporo ciekawych rzeczy na poprzedniej stronie (dotyczących emerytów i kwot wolnych od podatków)

    Polubienie

   3. Tylko, że jak common people przestaną płacić podatki to zamiast niedobrego rządu będziemy mieli Anarchię.

    Polubienie

   4. Bo ci, Piramidalny którzy rządzą (Meg i Harry się ostatnio z tego wyłamują) NIE ZAMIERZAJÀ ICH PŁACIĆ.

    Polubienie

   5. Common people – „najbiedniejsi, których w kraju jest najwięcej„ Piramidalny Absurdzie Zero.

    /Po 1200 zł od każdego/

    Polubienie

   6. Żeby Nabuchodonozor mógł wznosić posągi ze złota musiał zdzierać daninę z poddanych, a nie z samego siebie :_(

    Polubienie

   7. / Jeśli Kaczyńskiemu uda się stworzyć dyktaturę w Polsce to jak Marks i Lenin (po swojej śmierci jak już go pochowają na Wawelu obok jego brata) nie będzie miał możliwości zobaczyć tego, co ta dyktatura (na którą nie będzie miał już najmniejszego wpływu) będzie z ludźmi robić. Ale jeśli zagłosujecie na gejów będą sprzedawali Polskę dokładnie tak samo jak robili to ich poprzednicy /

    I na kogo Ty Piramidalny chcesz głosować? Z kim chcesz budować swoją i innych przyszłość (skoro Chrystusowi nie wierzysz) ?

    Polubienie

 3. Jezus, Piramidalny, zalecił Ci abyś dał spokój z eizją naprawiania świata swoimi własnymi oryginalnymi metodami bo są (i będą) bezskuteczne. To, że widzisz nie znaczy że wiesz jak? Nie wiesz lepiej od Niego jak zlikwidować ten „mess”. Ale jeśli uważasz, że wiesz to działaj.

  ________________________
  Ewangelia wg Mateusza 13: 34 – 30
  ________________________

  24 „Inną przypowieść im przedłożył: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. 25 Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. 26 A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. 27 Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: „Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?” 28 Odpowiedział im: „Nieprzyjazny człowiek to sprawił”. Rzekli mu słudzy: „Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?” 29 A on im odrzekł: „Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. 30 Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”».”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 4. W komentarzu z 10-go lutego 2020 z 10:18 jest błąd:

  Imperium Anglo-Amerykańskie nie jest ósmym mocarstwem lecz siódmym. Ósmym jest ogranizacja polityczna stworzona przez państwa, które wykształciły się na prawie Rzymu i na jego gruzach. Organizacja ta po jej powołaniu przestała istnieć. Ale znowu powołano ją (pod inną nazwą) aby na jej forum negocjować wiodące problemy polityczne Świata. Według Księgi Apokalipsy Organizacja ta przy pomocy państw, które ją wspierają zaatakuje Religię (wszelką religię, a nie jedynie świadków Jehowy jak ma to w tej chwili miejsce w Rosji). Osoby, które religijnie się prostytuują wyprą się swojej wiary. Ci, którzy szczerze Mu służą (nie mają Go wyłącznie na ustach) nawet jak ktoś pozamyka im tak jak w Rosji „kościoły” ostoją się. Ich wiara w Chrystusa się nie załamie. W Biblii jest więcej informacji na ten temat ale nie sposób wyłożyć tego w jednym komentarzu.

  / Katolicka interpretacja, że siedem wzgórz to wzgórza na których wybudowano Rzym nie mają zastosowania ponieważ proroctwo wyraźnie mówi, że „wzgórza” to królowie z przeszłości, teraźniejszości w dniu w którym Jan spisał Apokalipsę oraz przyszłości, o której traktuje powyższy fragment niniejszego komentarza /

  Tak więc komentarz z 10-go lutego 2020 z 10:18 powinien wyglądać tak:

  —-> Według chronologii biblijnej historia, której dotyka Biblia to nie historia Chin, Aborygenów ani historia Indii (czy ludów Południowej i Północnej Ameryki).

  —-> Historia przedstawiona w Biblii dotyczy całego rodzaju ludzkiego od momentu stworzenia aż do dzisiaj i poza dzień dzisiejszy.

  —-> W szczegółowym ujęciu Biblia nie wymienia wszystkich mocarstw światowych mimo iż przedstawia chronologicznie historię tych z nich, których dotykają proroctwa Pism Greckich o Hebrajskich, tj. proroctwa Starego i Nowego Testamentu.

  —-> Mocarstwami tymi począwszy od pierwszego z nich są:

  1. Egipt
  2. Asyria
  3. Babilon
  4. Medo-Persja
  5. Grecja
  6. Rzym
  7. Anglo-Ameryka

  8. Liga Narodów (dzisiejsza ONZ)

  W chwili gdy Jan spisywał Apokalipsę wiodącym i dominującym supermocarstwem był Rzym. W rozdziale 17-tym Apokalipsy wersecie 9-tym i 10-tym czytamy:

  „Siedem głów to jest siedem gór tam,
  gdzie siedzi na nich Niewiasta.
  10 „/> I siedmiu jest królów:
  pięciu upadło,
  jeden istnieje,
  inny jeszcze nie przyszedł,
  a kiedy przyjdzie, ma na krótko pozostać.”

  —-> Pomimo, że Rzym w końcu upadł na jego gruzach zaczęły na Zachodzie rozwijać się państwa europejskie, a na Wschodzie po upadku Bizancjum Rosja. Państwa te i ich formy rządów aż do dzisiaj kontynuują formy władzy, które wymyślono nie w Grecji, Persji, Babilonie, Asyrii czy starożytnym Egipcie lecz w antycznym Rzymie. Dzisiejszy światowy system legislacyjny wyrósł na prawie stworzonym i zdefiniowanym przez Rzymian. Wiodącà rolę w tym procesie ostatecznie odegrało wyrosłe z antycznego Rzymu imperium Anglii-Amerykańskie. Rosja z nim współzawodniczy, nie mnie jednak kreuje i zasadza się na tum samum prawie co wszystkie dzisiejsze pozostałe państwa świata. Siódmym więc i ostatnim mocarstwem w historii świata (nim świat ten zgodnie ze słowami Jezusa dobiegnie swojego kresu) jest imperium Anglii-Amerykańskie.

  Nierządnica, o której mówią dwa wyżej i niżej wymienione rozdziały Apokalipsy to ogólnoświatowe Imperium Religii Fałszywej głoszącej w imieniu Boga teologiczne kłamstwa uwłaczające objawionej przez Niego o Nim prawdzie zawartej w Piśmie Świętym. Babilon był nie tylko 3-cim z rzędu mocarstwem politycznym. Był również zgodnie z biblijną Księgą Rodzaju Imperium Religii uwłaczającej Bogu. Określenie „Babilon Wielki” odnosi się do fałszywego systemu wierzeń religijnych, a nie do państwowości Babilonu jako systemu politycznego.

  Konglomerat religii jako System nie tylko w imię swoich wymieszanych z polityką teologicznych kłamstw morduje i w imię swoich ideologii otumania. Pod pokrywką oddawania czci Bogu od początku swojego istnienia dopuszcza się najrozmaitych bezeceństw i niemoralności. Dlatego Bóg wydał na niego swój sąd:

  Apokalipsa, rozdziały 17 i 18
  ___________________

  ROZDZIAŁ 17

  Wielka Nierządnica

  1 ”Potem przyszedł jeden z siedmiu aniołów, mających siedem czasz,
  i tak odezwał się do mnie:
  «Chodź, ukażę ci wyrok na Wielką Nierządnicę1,
  która siedzi nad wielu wodami, 2 z którą nierządu się dopuścili królowie ziemi,
  a mieszkańcy ziemi się upili
  winem jej nierządu».
  3 I zaniósł mnie w stanie zachwycenia na pustynię.
  I ujrzałem Niewiastę siedzącą na Bestii szkarłatnej,
  pełnej imion bluźnierczych,
  mającej siedem głów i dziesięć rogów.
  4 A Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat,
  cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły,
  miała w swej ręce złoty puchar pełen obrzydliwości
  i brudów swego nierządu.
  5 A na jej czole wypisane imię – tajemnica:
  „Wielki Babilon.
  Macierz nierządnic i obrzydliwości ziemi”.
  6 I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa,
  a widząc ją bardzo się zdumiałem.
  7 I rzekł do mnie anioł:
  «Czemu się zdumiałeś?
  Ja ci wyjaśnię tajemnicę Niewiasty
  i Bestii, która ją nosi,
  a ma siedem głów i dziesięć rogów.
  8 Bestia, którą widziałeś, była i nie ma jej,
  ma wyjść z Czeluści, i zdąża na zagładę.
  A zdumieją się mieszkańcy ziemi,
  ci, których imię nie jest zapisane w księdze życia
  od założenia świata –
  spoglądając na Bestię,
  iż była i nie ma jej, a ma przybyć.
  9 Tu trzeba zrozumienia, o mający mądrość!
  Siedem głów to jest siedem gór tam,
  gdzie siedzi na nich Niewiasta.
  10 „/> I siedmiu jest królów:
  pięciu upadło,
  jeden istnieje,
  inny jeszcze nie przyszedł,
  a kiedy przyjdzie, ma na krótko pozostać.
  11 A Bestia, która była i nie ma jej,
  i ona jest ósmym,
  a jest spośród siedmiu
  i zdąża na zagładę.
  12 A dziesięć rogów, które widziałeś, to dziesięciu jest królów,
  którzy władzy królewskiej jeszcze nie objęli,
  lecz wezmą władzę jakby królowie na jedną godzinę wraz z Bestią.
  13 Ci mają jeden zamysł,
  a potęgę i władzę swą dają oni Bestii.
  14 Ci będą walczyć z Barankiem,
  a Baranek ich zwycięży,
  bo Panem jest panów
  i Królem królów –
  a także ci, co z Nim są:
  powołani, wybrani i wierni».
  15 I rzecze do mnie:
  «Wody, które widziałeś,
  gdzie Nierządnica ma siedzibę,
  to są ludy i tłumy,
  narody i języki.
  16 A dziesięć rogów, które widziałeś,
  i Bestia –
  ci nienawidzić będą Nierządnicy
  i sprawią, że będzie spustoszona i naga,
  i będą jedli jej ciało,
  i spalą ją ogniem9,
  17 bo Bóg natchnął ich serca, aby wykonali Jego zamysł,
  i to jeden zamysł wykonali –
  i dali Bestii królewską swą władzę,
  aż Boże słowa się spełnią10.
  18 A Niewiasta, którą widziałeś, jest to Wielkie Miasto,
  mające władzę królewską nad królami ziemi».”

  ROZDZIAŁ 18

  Zapowiedź upadku „Wielkiego Babilonu”

  1 ”Potem ujrzałem innego anioła – zstępującego z nieba
  i mającego wielką władzę,
  a ziemia od chwały jego rozbłysła.
  2 I głosem potężnym tak zawołał:
  «Upadł, upadł Babilon – stolica.
  I stała się siedliskiem demonów
  i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego,
  i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego wstręt,
  3 bo winem zapalczywości swojego nierządu napoiła wszystkie narody,
  i królowie ziemi dopuścili się z nią nierządu,
  a kupcy ziemi wzbogacili się ogromem jej przepychu».”

  Nakaz ucieczki

  4 ”I usłyszałem inny głos z nieba mówiący:
  «Ludu mój, wyjdźcie z niej,
  byście nie mieli udziału w jej grzechach
  i żadnej z jej plag nie ponieśli:
  5 bo grzechy jej narosły – aż do nieba,
  i wspomniał Bóg na jej zbrodnie.
  6 Odpłaćcie jej tak, jak ona odpłacała,
  i za jej czyny oddajcie podwójnie:
  w kielichu, w którym przyrządzała wino, podwójny dział dla niej przyrządźcie!
  7 Ile się wsławiła i osiągnęła przepychu,
  tyle jej zadajcie katuszy i smutku!
  Ponieważ mówi w swym sercu:
  „Zasiadam jak królowa
  i nie jestem wdową,
  i z pewnością nie zaznam żałoby”,
  8 dlatego w jednym dniu nadejdą jej plagi:
  śmierć i smutek, i głód;
  i będzie ogniem spalona,
  bo mocny jest Pan Bóg, który ją osądził.”

  Opłakiwanie zagłady Babilonu

  9 ”I będą płakać i lamentować nad nią królowie ziemi,
  którzy nierządu z nią się dopuścili i żyli w przepychu,
  kiedy zobaczą dym jej pożaru.
  10 Stanąwszy z daleka ze strachu przed jej katuszami, powiedzą:
  „Biada, biada, wielka stolico,
  Babilonie, stolico potężna!
  Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł!”
  11 A kupcy ziemi płaczą i żalą się nad nią,
  bo ich towaru nikt już nie kupuje:
  12 towaru – złota i srebra,
  drogiego kamienia i pereł,
  bisioru i purpury,
  jedwabiu i szkarłatu,
  wszelkiego drewna tujowego i przedmiotów z kości słoniowej,
  wszelkich przedmiotów z drogocennego drewna, spiżu, żelaza, marmuru,
  13 cynamonu i wonnej maści amomum,
  pachnideł, olejku, kadzidła,
  wina, oliwy, najczystszej mąki, pszenicy,
  bydła i owiec,
  koni, powozów oraz ciał i dusz ludzkich5.
  14 Dojrzały owoc, pożądanie twej duszy, odszedł od ciebie,
  a przepadły dla ciebie wszystkie rzeczy wyborne i świetne,
  i już ich nie znajdą.
  15 Kupcy tych [towarów], którzy wzbogacili się na niej,
  staną z daleka ze strachu przed jej katuszami,
  płacząc i żaląc się, w słowach:
  16 „Biada, biada, wielka stolico,
  odziana w bisior, purpurę i szkarłat,
  cała zdobna w złoto, drogi kamień i perłę,
  17 bo w jednej godzinie przepadło tak wielkie bogactwo!”
  A każdy sternik i każdy żeglarz przybrzeżny,
  i marynarze, i wszyscy, co pracują na morzu,
  stanęli z daleka
  18 i patrząc na dym jej pożaru, tak wołali:
  „Jakież jest miasto podobne do stolicy?”
  19 I rzucali proch sobie na głowy,
  i wołali płacząc i żaląc się w słowach:
  „Biada, biada, bo wielka stolica,
  w której się wzbogacili wszyscy, co mają okręty na morzu,
  dzięki jej dostatkowi,
  przepadła w jednej godzinie”.
  20 Wesel się nad nią, niebo, i święci, apostołowie, prorocy, bo przeciw niej Bóg rozsądził waszą sprawę».
  21 I potężny jeden anioł dźwignął kamień
  jak wielki kamień młyński,
  i rzucił w morze, mówiąc:
  «Tak z rozmachem Babilon, wielka stolica, zostanie rzucona
  i już jej nie będzie można znaleźć.
  22 6 I głosu harfiarzy, śpiewaków, fletnistów, trębaczy
  już w tobie się nie usłyszy.
  I żadnego mistrza jakiejkolwiek sztuki
  już w tobie nie będzie można znaleźć.
  I terkotu żaren
  już w tobie nie będzie słychać.
  23 I światło lampy
  już w tobie nie rozbłyśnie.
  I głosu oblubieńca i oblubienicy
  już w tobie się nie usłyszy:
  bo kupcy twoi byli możnowładcami na ziemi,
  bo twymi czarami omamione zostały wszystkie narody –
  24 i w niej znalazła się krew proroków i świętych, i wszystkich zabitych na ziemi».”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 5. BREAKING NEWS | Russian Officers Tortured Brother Vadim Kutsenko
  Late in the evening of February 10, 2020, law enforcement officers abducted Brother Vadim Kutsenko and tortured him in the forest, demanding that he give them information about other Jehovah’s Witnesses. The officers repeatedly beat and choked our brother and applied electric shocks to his stomach and leg. When the officers realized that Brother Kutsenko would not divulge any information, they took him to the investigator’s office for further interrogation. He remains in custody. On February 15, 2020, the Ingodskiy District Court will determine what, if any, restrictions they will impose on him.

  Polubienie

 6. AKTUALNOŚCI | Rosyjscy oficerowie torturowali Ś.J…. Vadima Kutsenko
  Późnym wieczorem 10 lutego 2020 r. Funkcjonariusze organów ścigania uprowadzili brata Vadima Kutsenko i torturowali go w lesie, domagając się, aby przekazał im informacje o innych Świadkach Jehowy. Oficerowie wielokrotnie bili i dusili naszego brata oraz zadawali mu wstrząsy elektryczne w brzuchu i nodze. Kiedy funkcjonariusze zdali sobie sprawę, że brat Kutsenko nie ujawni żadnych informacji, zabrali go do biura śledczego na dalsze przesłuchanie. On pozostaje w areszcie. 15 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy w Ingodskim ustalą, jakie ograniczenia nałożą na niego.

  Polubienie

 7. Z listu Awarcho do Piramidalnego, 12 luty 2020 z 13:56 :

  „No Lukki w takim ,,rozumieniu” i praktykowaniu wiary nie jesteśmy ,,chrzescijanami” …ale tek na prawdę nie przynosi to ujmy. Popatrz obiektywnie..i pomyśl:
  -która wojnę wywołali i popierali Świadkowie Jehowy?
  -czy słyszałeś o napadzie na bank dokonanym przez Świadków Jehowy.
  -gdzie odbył sie przewrót polityczny popierany przez Świadków Jehowy.
  – ile aktów terroru dokonali Ś.J. w Rosji zaliczeni do organizacji terrorystycznych.
  -ile skasowano broni i narkotykow oraz innych tego typu materiałów w ich lokalach?
  – czy wiadomo ci coś o sporach politycznych wywołanych czy toczonych przez Ś.J.?
  -A może słyszałeś o prostytucji dziecięcej albo dorosłej” pośród Ś.J..
  Nie jest to jednak społeczność nieskazitelna,bez zarzutów…bo nie ma takich ludzi na świecie.
  Po zbadanych przypadkach molestowania które miały miejsce w kilku krajach…zwrócono szczególną uwagę na problem..Osoba co do której istniało podejrzenie o takie skłonności..która się takich rzeczy dopuściła…zostaje raz na zawsze usunięta od możliwosci nauczania..Nauczanie dzieci mogą wykonywać tylko rodzice….Nikt Inny.!
  -Oczywiści trzeba ciągle pamietać ze człowiek tworzy ORGANIZACJĘ I JEST SUBIEKTYWNY.
  Rozumie wtedy Dobro w sposób partykylarny i moze postepować nielojalnie i niesprawiedliwie.. Może ktoś np..ukrywać i zatajać uczynki swych dzieci…. ale do czasu. .. Karma wraca.. Usunięcie zła..jednostki zdemoralizowanej….jest jednak powszechnym wymogiem. Pijak ,aktywny homoseksualista,meżołożnik, swoboda seksualna i obyczajowa nie mogą byc tolerowane. Ukrywający molestantów członkowie zborów muszą osobiście odpowiadać przed władzą..
  -Oczywiści ze jest wiele bardzo trudnych ..progów…które staawiane są wyznawcom… palenie tytroniu.picie ,narkotyki, żucie betelu, niemoralna rozrywka, agresywne sporty….wojna rozbój i polityka… neutralność,,sa powodem ..że trzeba badac sumienie… Biblia kochany Lukki wyznacza standardy…
  ,,Duch i umysł Chrystusowy…” stawia wymagania..ich złamanie nie przynosi zaszczytu…i nikt nie bedzie chronił pijaka nieroba, molestanta, czy ustawicznie łamiacych zasady..

  Oczywiście jak wszędzie bywają wyjątki…
  Nie pochwal się dązenia do bogactwa ,sławy i chwały ..Nie eksponyje sie osobistych sukcesów i madrości personalnych ani filozoficznej.. teologii..Nie zakazuje się wyzszego wykształcenia ale tez się nie pochwala [i nie zaleca jako jedyniej i niezawodnej drogi do sukcesu bo życiowy sukces człowieka według tego czego nauczał Jezus Chrystus i Biblia nie od wyższego wykształcenia zależy ale zgoła od czegoś innego (ponadto nie każdy jest na tyle zdolny aby mógł ukończyć wymarzone studia w taki soosób aby się nie okazało, że w jego przypadku była to jednak strata czasu). Większość absolwentów wyższych uczelni przerabiających po łebkach pana Tatarkiewicza dochodzi do przekonania, że poza ich wyższym wykształceniem i „pochodzeniem” i przede wszystkim nabijaniem na konto kasy nic innego nie ma już żadnej wartości 🙁 „Wiedza nadyma, ale miłość buduje” napisał w jednym ze swoich listów apostoł Paweł ] ..
  Wiedza ogólnie jest ceniona jak o dar od Boga ..bo wszelka maądrośc od Niego się zaczyna.

  Nie spotkasz wyznawcy ..Ś.J ..aby sie przechwalał swoją wiedzą i pozycją oraz zasługami… Prof,dr hab.. wielce szanowny i dostojny… jego Eminencja i jego Ekstrakcja…
  Ceni sie bardzo pracę i skromność oraz ofiarność.
  Nie do pomyślenia jest to co sie obecnie widzi powszechnie w Polsce…..Igrzysko Demonów…i Świętość jednocześnie…i bicie sie w pierś ze ..ten czy ów ..to ,,bardzo duchowy pasterz.”! ” – Awarcho

  Polubienie

 8. Proponuję wszystkim uważnie przesłuchać Izakowicza, zobaczycie i zorientujecie się, że to bogowie, którzy takie ofiary jak ta Pani (jako piętnastoletnia dziewczyna) to zbłąkana owieczka – ja PIERDOLĘ, co za SEKTA!

  Te zdanie jako zbłąkana owieczka Izakowicza wyraził w końcówce tego filmu.

  Polubienie

 9. Dwa miliardy zł na 2020 rok dla telewizji PiSowskiej, pięć miliardów zł na onkologię w latach 2020-2030 rok. Czyli na onkologię dwieście milionów rocznie. Dobre, propaganda ważniejsza niż zdrowie Polaków.

  Polubienie

  1. W powyższej skrótówce zabrakło jednej sceny: jak kobieta z dzieckiem na rękach podchodzi do kapitana i oczekuje od niego żeby jej powiedział, gdzie teraz powinna iść ?

   Polubienie

 10. https://opinie.wp.pl/prymas-wojciech-polak-w-sprawie-pedofilii-popelnialismy-bledy-przyszedl-czas-na-zmiany-wywiad-6478635051092097a

  Czy problem polskiego Kościoła jest również zbyt duże kładzenie nacisku na politykę i ideologię? To bardzo częsta przestrzeń krytyki, również wśród wiernych.

  To realne niebezpieczeństwo oraz wielka pokusa łatwego i szybkiego sukcesu. Wiara zideologizowana jest sprzeczna ze swoją istotą. Wiara, która daje się utożsamić z bieżącą walką polityczną, jak mówił papież senior Benedykt XVI, ostatecznie przegra, bo zostanie przez politykę zmanipulowana i wykorzystana. Musimy więc bronić się przed wkraczaniem bieżącej walki politycznej do Kościoła. Nie możemy pozwolić, aby polityka używała wiary jako narzędzia. Myślę, że tutaj musimy być bardzo roztropni i ostrożni.

  Jak odczytuje prymas słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie” i powtarzaniu, jak wielkim zagrożeniem dla Kościoła jest ideologia LGBT? Czy to już wchodzenie w politykę, czy głoszenie Ewangelii?

  Te słowa spotkały się z bardzo konkretną kampania polityczną, a wtedy łatwo być wmanewrowanym w jedną czy drugą stronę. Kościół ma prawo do moralnej oceny zjawisk i zachowań ludzkich, ale trzeba to tak robić, aby nie wchodzić w pozareligijne rozgrywki.

  Czy ksiądz sam użyłby taki słów?

  Nigdy ich nie używałem. Kościół może natomiast polemizować z ideologiami. Ostatnio wyartykułował to bardzo jasno sam papież Franciszek, przestrzegając przed szkodami wyrządzanymi przez ideologię gender. Są zatem elementy ideologiczne i kulturowe, z którymi trzeba mieć odwagę krytycznie wejść w dyskurs. Ale nawet w ogniu polemiki warto się zastanowić, jakiego języka używamy. Zawsze warto patrzeć najpierw na osobę, a nie na ideologię.

  Ani osoba,ani ideologia ,ani igrzysko całe..coraz bardziej szalone i wściekle rzucające obelgi i pokazujące haniebne gesty w sejmie,bluzgające na władzę i oponentów…..nie mogą mieć nic wspólnego z Chrystusem mimo tego ze ,,Jego,,znaki” powiesili wszędzie”’. Na pewnym dworcu nawet w szalecie płatnym….nad głowa ,, ,,klozetfrau” wisi..krucyfiks.

  Czytelnik prawdopodobnie zauważy RÓZNICĘ…
  Gdzieś tam daleko..daleko.. Mężczyzna rażony paralizatorem,,i kopany po brzuchu i bity nie wydaje nazwisk sióztr i braci milicji ruskiej aby ich nie narażać na represje i więzienie.oraz kary..

  TU I TERAZ …Aspirujaca do Królestwa Niebieskiego społeczność polityczno-konfesyjna wzajemnie urywa sobie łby w walce o pieniądze i pozycję oraz waaaadzę”. Obywatele NIE CIERPIĄ ZA WIARĘ ale na władzę plują i grzmią.. drapią po oczach ,,kopia po kostakach…nieraz sztyletują…znieważają..

  Tam daleko mimo prześladowań..zakazów i podpalania…obelg NIE ZWALCZAJĄ WŁADZY…nie promują zmiany ustroju… wiedzą bowiem ze Mury Runą…a niemoralna tyrania upadnie.

  Molestowana przez biskupa krakowianka,pracownica uniwersytetu pośród tamtejszej inteligencji kobieta znana…domaga się szacunku do dzieci i kobiet.. Prawdziwego szacunku…nie pozorów…w postaci uroczystej celebracji…i ,,świętych emocji kolorowych.”

  OBJAW.22 ROZDZ…

  10 Powiedział mi też: „Nie pieczętuj słów proroctwa z tego zwoju, bo wyznaczony czas jest bliski. 11 Nieprawy niech dalej się dopuszcza nieprawości, a postępujący obrzydliwie niech dalej postępuje obrzydliwie. Ale prawy niech dalej trwa w prawości, a święty niech dalej trwa w świętości.
  12 „‚Przyjdę szybko i będę miał ze sobą zapłatę, żeby każdemu oddać według jego postępowania. 13 Ja jestem Alfa i Omega*, pierwszy i ostatni, początek i koniec. 14 Szczęśliwi są ci, którzy wyprali swoje długie szaty, żeby mieć prawo jeść owoce z drzew życia Ii żeby uzyskać wstęp do miasta przez jego bramy. 15 Poza miastem są psy*, uprawiający spirytyzm, dopuszczający się niemoralności, mordercy, bałwochwalcy oraz wszyscy, którzy kochają kłamać i w tym trwają’.

  KTO KOCHA KŁAMAĆ..ZWODZIĆ..I STROSZYĆ PIĘKNE PIÓRKA I DZIOBAĆ…DZIOBAĆ… po innych…
  OBRZYDLIWOŚĆ OKRYWAĆ SZATĄ ,,CHWAŁY CHRYSTUSOWEJ?… STRASZYĆ EKOLOGIZMEM…

  Polubienie

 11. Bądźcie prawdomówni wobec siebie nawzajem (Zach. 8:16)

  .Co wyrządziło ludzkości najwięcej szkód? Kłamstwo, czyli świadome mówienie nieprawdy z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd. A kto był autorem pierwszego kłamstwa? Odpowiedzi udzielił Jezus Chrystus — „ojcem kłamstwa” nazwał Diabła (Jana 8:44). Kiedy wypowiedział on pierwsze kłamstwo? Wydarzyło się to tysiące lat temu w ogrodzie Eden. Pierwsza para ludzka, Adam i Ewa, cieszyła się życiem w raju przygotowanym dla niej przez Stwórcę. Wtedy na scenę wkroczył Diabeł. Wiedział, że Bóg zakazał Adamowi i Ewie jeść z „drzewa poznania dobra i zła” i zapowiedział, że jeśli to zrobią, czeka ich śmierć. Jednak Szatan, posługując się wężem, powiedział Ewie: „Z całą pewnością nie umrzecie [pierwsze kłamstwo w historii]. Gdyż Bóg wie, że w tym samym dniu, w którym z niego zjecie, wasze oczy na pewno się otworzą i na pewno staniecie się podobni do Boga, będziecie znali dobro i zło” (Rodz. 2:15-17; 3:1-5).

  ALE PRAWDA ..niektórzy czują się jak ,,bogowie” na wzór swego INSPIRATORA..super -KŁAMCY

  .Złudzenie się kończą zazwyczaj pod łopatą grabarza i pod koniec pracy ekipy Himmelkomanda ,które wysyła nieboszczyka do nieba..uroczyście i nieraz z ,,pompą..Śmierć to też biznes…niezły.
  Ostatnio narzekali w telewizorni mieszkańcy jakiegoś miasta w ,,łódzkiem” że koszty tego przedsięwzięcia…trzykrotnie przewyższaja zasiłek pogrzebowy.

  Charon …dbał tylko o to aby nieboszczykowi w usta wsadzić ,,grosik”…i prom ruszał przez Styks…bez paragonu…

  Polubienie

 12. Opisywanie rzeczywistości w sposób zbyt agresywny (np. przez chrześcijańskich dziennikarzy i kaznodziejów) mających aspiracje głosić Chrystusa może rozminąć się z celem jakiemu służy – zgodnie z nakazem Chrystusa abyśmy to czynili – głoszenie Ewangelii.

  Głoszenie Ewangelii polega na wskazywaniu rozwiązania, a nie na bieganiu po pokładzie i oskarżaniu kapitana o to, co już wszyscy wiedzą.

  Polecam:

  —-> http://www.jw.org

  Polubienie

 13. WG…Apokalipsy…wiele rzeczy ma się dziać..Mają upaść ,,Polityczni kochankowie” religii..Dotychczasowy system juz pozbawiony wsparcia i współpracy religijnej oblubienicy? Nie wiadomo jak długo ma sobie radzić sam.Upadek instytucjonalnej religii nie oznacza braku ludzi wierzących w Boga..i poszukujących Jego Bliskosci i Miłosci.
  Apokalipsa w kilku alegorycznych obrazach zapowiada starcie władców politycznych Krółów Ziemi z Mocą Chrystusa: ,,A pozostali zostali pobici mieczem wychodzącym z ust ” Wymowa jest Jednoznaczna ..Jezus pobić ma narody mieczem swojego Słowa… To wojna bezkrwawa..Aby sie jednak tak stało Musi być głoszona Ewangelia… Marka 13:10..System państwowo-polityczny ma upaść w niesławie ..ma zostać zdruzgotany w konfrontacji z Bogiem..Daniela 2:44… ,,Kamień oderwany od góry”..który nie bywał w ręku to wyraźne działanie Boga…Po ,,Posągu Władzy”..WIATR MA ROZWIAĆ PLEWY…
  Po upadku władzy ma być związany jej mocodawca i inspirator Szatan..na 1000 lat….bo potem jeszcze sie przyda do wykonania testu OSTATECZNEGO…Tego nie rozumiem…ale nie muszę…Gdybym był Bogiem próbowałbym inaczej sprawę. załatwić ale dzieęki Bogu nie jestem i nie będę.Widocznie diabeł jako prowokator jest Niezbędny..?

  Polubienie

  1. Najsłodsze pomidory rosnąć słońcu na naturalnym nawozie. Jehowa wszystkie dzieła Szatana obraca w dobro. Ale trzeba wiary żeby to zobaczyć. A wiara (mimo że niezbędna wszędzie o na każdym kroku (zapisujesz się na uniwersytet i wierzysz, że go ukończysz / wsiadasz do autobusu i ufasz, że kierowca jest poczytalny) nie jest, jak napisał Paweł (a Piramidalny dodał) na własne życzenie „udziałem każdego”. Debil kwestionuje mądrość Boga mimo że twierdzi, że w Niego wierzy.

   Polubienie

 14. S&B ..jest w tym jednak kilka b. niepokojacych pytań do ….Boga.
  -Wiesz Najwyższy że po 1000 letnim więzieniu Złego w czeluści i więzach…on dalej będzie spiskował i zwodził..
  – Szatan też wie że klęska jego murowana a mimo tego nie ma wyjścia i musi ,,Robic te zła robotę..?
  -Wiadomo ze znów zwiedzie wielu którzy mimo 1000 lat..pozostaną słabi… bo tylko Syn sie oparł
  -Wiadomo ze Gog wyruszy znowu i ,,otoczy Miasto Święte” w liczbie wielkiej jak piasek morski”’
  Dlaczego znając te rzeczy..znowu łamać człowieka pokusą..?
  Czy ty STOKROTEŃKU wiedzac ze twój koń kopie nie miałbyś oporów wpuscic tego ogiera w plac pełen bawiacych sie dzieci?…a tym bardziej wiedząc żę wynik bedzie pełen poszkodowanych,ofiar?
  Czy znasz eksperyment Milgrama?..czy eksperyment jest moralny?..
  WG ..teologicznej interpretacji…mają mu być poddani zmartwychwstali i ocaleni mieszkańcy 1000letniego Królestwa…? Kto odpadnie w testach czapa..i Jezioro Ognia!! Jako ostatni wróg ma zginąć Śmierć.
  Doskonałe Osoby NIE POTRZEBUJĄ JUŻ TESTÓW ….
  -PIerwsze osoby ADAM I EWA testu nie zdały….ale kto odważył się testować Doskonałe Dzieło Boga…?
  A jeżeli było Doskoałe ..to dlaczego testu nie przeszli?
  Rynkowski śpiewał taka piosenkę jakby ..o,, Błędach na Górze…”…o których człowiek nie ma pojecia..a musi ponosić konsekwencję..

  Polubienie

  1. „Czy ty STOKROTEŃKU wiedzac ze twój koń kopie nie miałbyś oporów wpuscic tego ogiera w plac pełen bawiacych sie dzieci?” – Awarcho

   Gdyby moje dzieci upierały się że sobie z nim poradzą, a ja miałbym taką moc że byłbym w stanie przywrócić im życie to w sytuacji gdyby żadna forma perswazji im nie pomogła nie miałbym wyboru, musiałbym pozwolić im spróbować sił…

   Polubienie

  2. Tak wygląda niestety coś, co się nazywa „odpowiedzialnościà zbiorową”. Cierpią nie tylko ci, którzy faktycznie zawinili :_( ☹️

   Polubienie

  1. Według Piramidalnego Stokrotki namawia żeby zapisać się do Organizacji świadków Jehowy. Ale chyba raczej nie o to chodzi bo z tej Organizacji (nie tylko według Atrojki) możesz zaraz jak się do niej „zapiszesz” zostać wykluczony :_( 🙁

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s