Także i On dojrzewał. Adam Boniecki, herbu Awangarda

Ewangelia Łukasza 2,40

Dzisiaj święto Ofiarowania Pańskiego. Nazywane jest również maryjnie, świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nie tylko w Polsce (sprawdzałem w kalendarzu niemieckim), nie tylko w moim Kościele wyznaniowym, także w Kościołach starokatolickim mariawitów i polskokatolickim, niemniej dziś akcentuje się tam raczej osobę samego Chrystusa.

Ewangelia Łukasza opowiada, jak zgodnie z biblijną tradycją rodzice Jezusa ofiarowali Bogu swego pierworodnego syna w jerozolimskiej świątyni. Spotkali tam dwójkę mędrców: Symeona prorokinię (tak się ją w tekście nazywa) Annę. Ten pierwszy powiedział Maryi, że Jezus będzie „światłem na oświecenie pogan i chałę ludu Izraela”, lecz także, iż „przeznaczony jest na upadek i powstanie wielu w Izraelu” oraz „na znak, któremu sprzeciwiać się będą”, a duszę Jego matki miecz przeniknie. I tak się stało.

Zwracam poza tym uwagę na końcówkę tej perykopy: ”Dziecko zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”, także na niemal powtórkę tego zdania w wersecie Łk 2,52 . Otóż znakomita biblistka świecka, świętej pamięci Anna Świderkówna, umiejąca genialnie mówić o Piśmie Świętym naprawdę ciekawie, ponieważ zrozumiale jakoś, napisała gdzieś, w którejś swej książce, że przecież dziecko to, jak każde dziecko, rozwijało się myślowo. Tak, nie wiedział od razu wszystkiego, nie przemyślał. Bardzo niewiele wiemy o Jego dzieciństwie, zakładać jednak chyba możemy, że był niewątpliwie, bardziej niż każdy Jego rówieśnik, tak zwanym dzieckiem cudownym, nie był wszakże od razu dorosły.

Teraz zaraz zgodnie z tradycją Jonaszowe myślenie nieciche .

Adam Boniecki, herbu Awangarda

Co tu ma herb do rzeczy? Ano to, że Bonieccy mają na coś takiego swoisty patent. Herbarz sławny napisał przecież Adam Józef Feliks tego nazwiska. A ten Adam Boniecki to duchowny dziennikarz, były naczelny „Tygodnika Powszechnego”, znany także jako były „generał” armii księży marianów. Ona wszakże z czasem uznała, iż jej były dowódca odzywa się publicznie bardzo nieostrożnie, i pozwoliła mu tylko na pisanie do tamtego katolickiego pisma, też zresztą zdaniem kościelnej prawicy nieostrożnego, jeśli nie gorzej. No cóż, tu jest Polska, jak powiedział klasyk pewien…

Rzecz w tym, że ten Adam dzisiejszy jest księdzem polskim zgoła nietypowym. Podobnych jest więcej, ale Boniecki na różnych urzędach zasiadał, na jednym watykańskim nawet (szefował polskiej edycji „L`Osservatore Romano”), a tacy ludzie n ogół mniej wychylać się lubią. Pojechał na przykład z księdzem Lemańskim na pogrzeb Piotra Szczęsnego i tam homilię powiedział. Co prawda, obrzędowi przewodniczył biskup – ale właśnie też nietypowy, świętej pamięci Tadeusz Pieronek. Wszystko pasuje.

A temat felietonu nasunął mi się, bo nasunęła się odpowiednia lektura: książka Marii Fredro-Bonieckiej „Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich”. Wydawnictwo „Czarne”. Wołowiec 2019. Tam o samym księdzu i samego księdza w bród.

O innych członkach rodziny również. Noszących owo nazwisko i skoligaconych: Wielowieyskich, Łosiach Tyszkiewiczach…Owszem, „urodzonych”, nawet hrabiach. Sądzę natomiast, iż nadszedł już dawno czas, kiedy się tych rodaków nie uważa za lepszych jakoś, choć i to się w młodym pokoleniu zdarza , ale i nie za gorszych, czyli „obszarników” paskudnych.

Ksiądz Adam podoba mi się tutaj, albowiem kompleksu niższości nie ma, zarazem apologetą ziemiaństwa nie jest. Pyta retorycznie w książce: „Czy to jest niesprawiedliwe, że ktoś otrzymuje coś z racji urodzenia dzięki trosce swoich przodków, którzy byli zapobiegliwi, nie trwonili majątków (…) Istota sprawy nie polega na tym, że ktoś urodził się «za dobrze», ale żeby stworzyć warunki tym na gorszym miejscu.” Na przykład przez zakładanie szkół dla wiejskich dzieci. A byli tacy ziemianie. Sam zresztą jako obszarnicze dziecko (choć Turnauowie to nie hrabiowie zgoła, starozakonni raczej, z miasta czeskiego Turnau, Turnov dzisiaj, historycznie się wywodzą) wiem, że szastać ocenami nie wolno. Byli ziemianie i ziemianie. Moich rodziców ukształtował w tej mierze ksiądz Zieja, chłopski syn oczywiście. Miał kiedyś dla sandomierskich „obszarników” rekolekcje, po bardzo miłym, ale nie rewolucyjnym zgoła ojcu Janie Rostworowskim i sumieniami potrząsnął. Pisząc na ten temat, wspominam coś chyba charakterystycznego, mianowicie skromną prośbę naszego stangreta do dzieci: by nie mówiły do niego „Tomku”, ale Tomaszu. Chociaż tyle… Gdy nadeszła reforma rolna, należał do najbardziej nam niechętnych.

Adam wspomina kryzys w rolnictwie w latach przedwojennych, to, że dotknął klasę ziemiańską nieporównanie mniej niż chłopów, którzy znaleźli się w okropnej nędzy. Cytuje obszerny opis takiej sytuacji w pamiętniku żony gospodarza piętnastomorgowego (czyli nie najbiedniejszego), nadesłanym na konkurs w r. 1933. Opowiada o potwornym wrażeniu, które zrobiły na nim tak zwane czworaki, czyli mieszkania pracowników ziemian („fornali”). Pamięta też, że dzieci z owych czworaków przełaziły przez mur do naszego parku, by zrywać jabłka, „a myśmy te dzieciaki przeganiali. Mało chwalebnie”. Ale i to, że jego stryj krytykował jego ojca za tamtą nędzę i sprzedawszy kawałek ziemi, sam wybudował przyzwoite mieszkania. To o ludziach innych, a o pozostałych stworzeniach coś takiego: podobnie , jak ja, nie pojmuje pasji łowieckiej, także ziemiańskiej, miał nawet żal do ojca, że polowania organizuje.

Cieszę się, że zgadzamy się również w poglądach kościelnych. A że jam człowiek świecki, prawo kanoniczne obowiązuje mnie dużo słabiej, mogę pisać, co chcę, tu laikatowi lepiej. Inna rzecz, że tamta cenzura mariańska to pewnie dzieło Opatrzności: w kręgach laikatowych oraz medialnych (naturalnie niektórych) ma opinię znakomitą. Bo też odważny był już jako nastolatek. Poszedł na nabożeństwo do cerkwi, acz to już za grzech uchodziło.

Kłopoty z „komuną”. Z majątku rodzina wywalona, to znaczy matka z piątką dzieci, bo ojciec zginął z rąk niemieckiego okupanta. Grażyna Boniecka musiała zarobić na całą szóstkę: pracowała już w Warszawie w warsztacie tkackim, robota żmudna bardzo, jej zadaniem było też sprzedawanie materiałów, kwestia niełatwa. Adam, także najmłodszy z rodzeństwa dziennikarz radiowy Tadeusz, wspominają w książce matkę jako osobę niezwykłą. Nigdy nie narzekała na swój los, nigdy nie podnosiła głosu, była wobec dzieci nieludzko cierpliwa, wyrozumiała i czuła. Nie każdy rodzic zasłużył na wspomnienia podobne.

Jeszcze coś z dziedziny społeczno-politycznej. Adam w zaraz powojennej szkole: chłopakowi, koło którego siedział, opowiedział o swoim życiu przed wojną i po. Wydawało mu się, że są skolegowani, ten jednak, gdy przyszedł do niego do domu, by dowiedzieć się, co jest zadane, bo nie był na lekcjach, nie wpuścił go do środka, opluł wołając: – Wynoś się, ty zbankrutowany dziedzicu! Propaganda nie spała, ale trafiała na dobry grunt. Nierówności społeczne mściły się mocno.

Wiele lat potem podpadł PRL- owi Adam Boniecki w inny sposób. Wydrukował w swojej polskiej wersji „Osservatore” protest Watykanu przeciwko delegacji :Solidarności”. Władze chciały się go pozbyć z Watykanu , przysłali do Rzymu listę grzechów, które rzekomo miał na sumieniu. Wysłali też dziennikarza PAP, aby sprawdzić, jak można Bonieckiego usunąć, ale ten nie znalazł postaw.

Na finał dawny sen mego przyjaciela Michała Czajkowskiego, że w „Tygodniku Powszechnym” są gratulacje i życzenia dla Adama na 80-lecie od przewodniczącego Episkopatu arcybiskupa Gądeckiego, na całą stronę druku! I zdumienie, że ja tego nie zauważyłem. No cóż, ja jednak nie zawsze gapa jestem, a on tutaj marzyciel…

Reklama

108 myśli na temat “Także i On dojrzewał. Adam Boniecki, herbu Awangarda

 1. ”Dziecko zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim” – cytat z Ewangelii wg Łukasza 2: 40, Jan Turnau

  W którym momencie Jezus uświadomił sobie kim jest?

  Gdyby był Wszechmocnym Bogiem jak chciałaby nie tylko Awi powinien być Nim również w łonie Marii w momencie poczęcia…

  A może zgodnie z sensem i treścią Psalmu 92-go był jedynie (podobnie jak i my) bogiem lub (co bardziej byłoby właściwe w odróżnieniu od nas) Bogiem?

  Polubienie

  1. zgodnie z sensem i treścią Psalmu 82-go :

   1 „Psalm. Asafowy.
   Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów,
   pośrodku bogów sąd odbywa:
   2 «Dokądże będziecie sądzić niegodziwie
   i trzymać stronę występnych?
   3 Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym,
   wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu!
   4 Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza,
   wyrwijcie go z ręki występnych!

   5 Lecz oni nie pojmują i nie rozumieją,
   błąkają się w ciemnościach:
   cała ziemia chwieje się w posadach.
   6 Ja rzekłem: Jesteście bogami
   i wszyscy – synami Najwyższego.
   7 Lecz wy pomrzecie jak ludzie,
   jak jeden mąż, książęta, poupadacie».

   8 O Boże, powstań, odbądź sąd nad ziemią,
   bo wszelkie narody są Twoją własnością.”

   Polubienie

  2. Określał siebie jako Syn Boży.
   „W którym momencie Jezus uświadomił sobie kim jest”?
   Na zgromadzeniu uczonych i swym pierwszym wystąpieniu.
   Możliwe że poprzez konfrontację nastąpiła pełna świadomość.

   Polubienie

 2. ,, Gdy Józef i Maria wykonali już wszystko zgodnie z Prawem Jehowy*, wrócili do swojego miasta, do Nazaretu w Galilei A chłopiec rósł i nabierał sił oraz mądrości, i cieszył się Bożym uznaniem.
  Jego rodzice mieli zwyczaj chodzić co roku do Jerozolimy na święto Paschy Gdy miał 12 lat, też tam poszli zgodnie z przyjętym zwyczajem Kiedy święto dobiegło końca i wyruszyli w drogę powrotną, nie zauważyli, że młody Jezus pozostał w Jerozolimie. Myśleli, że jest wśród tych, z którymi wspólnie podróżują, i dopiero gdy uszli dzień drogi, zaczęli go szukać wśród krewnych i znajomych. Ale ponieważ go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy i tam kontynuowali poszukiwania. Po trzech dniach w końcu odnaleźli go w świątyni, jak siedział wśród nauczycieli i przysłuchiwał się im oraz zadawał pytania. ….

  ,,Gdy byłem dziecięciem myślałem i rozumiałem jak dziecię…” To Paweł o sobie i o dziecięcym wieku…i miłościach wczesnodziecięcych… Zadawanie pytań ..drogą..poznania…aczkolwiek bywają mądrzy nadzwyczajni..wyjątkowi…Syn Boga jak zdaje się dowodzić Ewangelia ,,się uczył”

  Polubienie

 3. _________________
  Księga Psalmów 82: 1 – 8
  _________________

  1 „Psalm. Asafowy.
  Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów,
  pośrodku bogów sąd odbywa:
  2 «Dokądże będziecie sądzić niegodziwie
  i trzymać stronę występnych?
  3 Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym,
  wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu!
  4 Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza,
  wyrwijcie go z ręki występnych!

  5 Lecz oni nie pojmują i nie rozumieją,
  błąkają się w ciemnościach:
  cała ziemia chwieje się w posadach.
  6 Ja rzekłem: Jesteście bogami
  i wszyscy – synami Najwyższego.
  7 Lecz wy pomrzecie jak ludzie,
  jak jeden mąż, książęta, poupadacie».

  8 O Boże, powstań, odbądź sąd nad ziemią,
  bo wszelkie narody są Twoją własnością.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 4. Niestety ta Ewangelia jest raczej sprzeczna z Ewangelią św Mateusza – 29.12.2019 – która mówi, że Józef z obawy przed królem Herodem zabrał całą rodzinę i udał się do Egiptu gdzie pozostał do śmierci Heroda.
  W wielu Ewangeliach znajduję zdania, że Jezus coś zrobił, aby wypełniło się jakies proroctwo. Wydaje mi się, że Ewangeliści naginali dość swobodnie narrację o zyciu Jezusa do proroctw.
  W przypadku wspomnianej Ewangelii św Mateusza brzmi to: „..Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego” – św Mateusz – 2:15.

  Polubienie

 5. JAKOŚ NIE TĘSKNIĘ…Ustawicznie serwowana grochówka wypełnia wprawdzie jelita,lecz niektóre aspekty procesu trawiennego nie maja ani ,,estetyki”…ani nie odżywiają organizmu dostatecznie.Wzdęcia czy to literackie czy pseudoreligijne..psują nie tylko powietrze.
  Totalna Pretensjonalność…totalnie ogłupia.

  Polubienie

 6. Pharlapie…to zdanie ,,Aby się spełniło” jest jakby podobne do instrukcji jak układać obrazek w PUZZLACH.
  Stad też krytycy tekstu wyciągają liczne wnioski..W proroctwie Izajasza zapisano liczne zapowiedzi dotyczące Jezusa.. Żydzi te zapisy odnoszą do Ludu…Osoby Zbiorowej…nie do Mesjasza..bo wg.ich interpretacji dziejów i ich doświadczeń narodowych…Mesjasz jeszcze nie przyszedł..
  Chrześcijanie w tych samych proroctwach widzą spełnienie się licznych szczegółów pozwalających zidentyfikować personalnie Jezusa jako Mesjasza. Słowo to oznacza Pomazaniec JAHWEH..
  W krytycznych i literackich domniemaniach na temat Ewangelii spotkać można mnóstwo supozycji i trudno się dziwić…Aby jakoś racjonalnie uzasadnić istnienie takiego FENOMENU…roją się w głowach domysły.
  Po Ewangeliach powstało jeszcze wiele pism..i ludzie oczekujący na Mesjasza w niektórych bohaterach upatrywali Pomazańca.. Juda Matatiasz,, Bar Kochba, Cwi…i wielu innych a nawet Jakub Frank….Do Mesjasza przyrównał Mosze Dajana Artur Rubinstein..dziękując mu za odwagę i zwycięstwo w wojnie na Bliskim Wschodzie. …tak to opisywała prasa w latach 70 w Polsce. W czasach Machabejskich mesjaszem nazywano przywódcę powstania narodowo-religijnego przeciw Grekom..wskazując również na Proroctwo Daniela .Puzzle trochę pasowały…

  Polubienie

  1. do Pharlapa
   Mardocheusz dzieli sie swoimi „przemyśleniami”

   Nie ma dwóch dróg Zbawienia. Jednej dla Żydów, a drugiej dla chrześcijan. Jest tylko jedna – przez Jezusa , Syna Bożego, oczekiwanego Mesjasza. A TEN sie juz narodził 2000 lat temu.
   I spełniły sie w ten sposób dokładne zapowiedzi proroków Izajasza, Micheasza, Zachariasza, Daniela czy w Psalmie 22.

   Informacja o ucieczce sw.Rodziny do Egiptu jest tylko u Mateusza. Bibliści dyskutują o tym od lat.

   Polubienie

   1. „Bibliści dyskutują o tym od lat.”
    O czym tu dyskutować, jest chyba oczywiste, ze Ewangelista się zagalopował.
    Biblisci lepiej wzięliby się do konkretnej pracy a zarobkami podzilili z potrzebującymi

    Polubienie

 7. Nie zrobiło to video na mnie wrażenia.Duży fizyczny wysiłek i tyle.Trudno cokolwiek powiedzieć.
  W Kościele katolickim też podobno ludzie padają na specjalnych mszach.Nie byłam,wiem z ludzkich opowieści i jakiś migawek w necie.Swojego zdania na ten temat nie mam.Musiałabym wewnątrz takich wydarzeń być.

  Polubienie

 8. do Pharlapa
  Mardocheusz dzieli sie swoimi „przemyśleniami”

  Nie ma dwóch dróg Zbawienia. Jednej dla Żydów, a drugiej dla chrześcijan. Jest tylko jedna – przez Jezusa , Syna Bożego, oczekiwanego Mesjasza. A TEN sie juz narodził 2000 lat temu.
  I spełniły sie w ten sposób dokładne zapowiedzi proroków Izajasza, Micheasza, Zachariasza, Daniela czy w Psalmie 22.

  Informacja o ucieczce sw.Rodziny do Egiptu jest tylko u Mateusza. Bibliści dyskutują o tym od lat.

  Polubienie

 9. Mateusza 2: 13

  13 „Gdy już odeszli, Józefowi ukazał się we śnie anioł Jehowy*+ i powiedział: „Wstań, weź dziecko oraz jego matkę i uciekaj do Egiptu. Pozostań tam, aż ci dam znać, bo Herod zaraz zacznie szukać dziecka, żeby je zabić”.”

  Marka 1: 1

  1 „Początek dobrej nowiny o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym.„

  Łukasza 2: 39

  39 „Gdy Józef i Maria wykonali już wszystko zgodnie z Prawem Jehowy*+, wrócili do swojego miasta, do Nazaretu w Galilei+.„

  Jana 1: 1

  1 „Na początku był Słowo+. Słowo był u Boga+ i Słowo był bogiem*”

  CO SIĘ PHARLAPOWI NOE ZGADZA ?

  Polubienie

 10. —-> Że Noe nie mógł zbudować Arki, ponieważ według tego w co wierzą jajogłowi nie miał gwoździ ?

  / Geolodzy promują takie same mity jak katoliccy absolwenci swoich katolickich uniwersytetów (Alma Mater/ Sabat Mater) obcałowujący (i dający do obcałowywania swoim wiernym) prochy swoich świętych /

  Kretyn z fajką (nie o Pharlapa mi chodzi) rozkopujący kamienie w Palestynie wie lepiej od Jezusa kim był Jezus (szkoda tylko, że nie wie jakie cyfry następnego dnia padną w ToTo)?

  Polubienie

 11. Z Egiptu wezwałem …Syna Swego z Egiptu wezwałem Lud mój
  Ozeasz 11:1
  כי נער ישראל ואהבהו וממצרים קראתי לבני
  Biblia Hebraica Stuttgartensia:
  כִּי נַעַר יִשְׂרָאֵל וָאֹהֲבֵהוּ וּמִמִּצְרַיִם קָרָאתִי לִבְנִי׃
  Biblia Warszawska:
  Gdy Izrael był młody, pokochałem go i z Egiptu powołałem mojego syna.
  Biblia Tysiąclecia:
  Miłowałem Izraela, gdy jeszcze był dzieckiem, i syna swego wezwałem z Egiptu.
  Biblia Gdańska:
  Gdy Izrael był dziecięciem, miłowałem go, a z Egiptu wezwałem syna mego.

  ,,Tzw Sługa Jahwe ”w prorokowaniu Izajasza….ma cechy ,,grupy” ale można to zinterpretować ,, jednoosobowo”

  Tekst Ozeasza odnosił się pierwotnie do LUDU….POTEM MŁODZI DOPASOWALI DO SIEBIE WSZYSTKO..
  Mateusz tekst dopasował do czasów i potrzeb..Wyklęci w polskiej historii..też musieli trochę poczekać..a potem nastąpiły zmiany w podręcznikach..Gdyby pani Zalewska realizowała cenzurę Ewangeliści .nie byliby tacy samodzielni.

  Polubienie

 12. Mesjah..sam wyraza takie zdanie…o Zbawieniu Odbiega ono nieco od ,,Chrzescijańskiego” widzenia zwłaszcza katolickiego. Potwierdza to List Pawła a przed nim jeszcze Jezus
  KS..DĄBR.GR.1961 ,,Wy czcicie, czego nie znacie, a my czcimy, co znamy, bo z Żydów jest zbawienie. -TYSIĄCL.WYD5 ,,Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów.
  -BRYTYJKA ,,Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, bo zbawienie pochodzi od Żydów.
  . -POZNAŃSKA,, Wy czcicie to, czego nie znacie, my zaś czcimy to, co znamy, bo zbawienie jest od Judejczyków.”
  -WARSZ.PRASKA ,,Wy czcicie to, czego nie znacie, my zaś to co znamy. Zbawienie bowiem wychodzi od Żydów.”
  Paweł do Rzymian:: Rz 11,25-32:
  A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
  i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba.
  A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich.
  Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
  Nieodwołalne są, bowiem dary i powołanie Boże.
  Bo jak i wy byliście niegdyś nieposłuszni Bogu, a teraz dostąpiliście miłosierdzia z powodu ich nieposłuszeństwa,
  tak i oni teraz, gdy wy dostępujecie miłosierdzia, stali się nieposłuszni, ażeby i oni teraz miłosierdzia dostąpili.
  Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować.”

  Biblista ..jak to Biblista..zwykle przepuszcza wielbłąda..aby komara odcedzić. Kościoły musza się pojednać z Ludem Wybranymi uznać swoje winy..bo Najwyższy nie odrzucił Swego Umiłowanego Ludu NA ZAWSZE..
  – ANALOGICZNIE JAK NIE POZOSTAWIŁ GO NA WIECZNOŚĆ NA WYGNANIU..W BABILONIE

  Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże…napisał wam Paweł…
  jest jednak warunek MUSICIE BYĆ POSŁUSZNI BOGU…nie będziecie zbawieni bez,, Ludu Obietnicy”…ta kobieta wam nie pomoże.

  Polubienie

 13. Liam (1 year ago)

  “Children are afraid of the dark and
  adults are afraid of the light” – Liam

  I love Jesus, his teaching and the art that is gloryfing what he has done for us.

  But:

  1 / I hate Christian hypocrisy:

  Russia is persecuting Jehovah’s Witnesses because Jehovah’s Witnesses claim there is no Trinity but only One true God (who is only One Person). And whose name is Jehovah. This is what Jesus was teaching about his Father, never claiming himself to be Almighty God. Jesus who was Jehovah’s Son could be called by the Scripture the “god” and even “God” e.g. according Psalm 82, and according John 1:1 & 1:18. He is never called in New Testament (honored by all Christians) Almighty God because Jesus Christ always claimed that he was always, always, always lower than his Father. And this is the reason that Russia altogether with its orthodox priests are persecuting Jehovah’s Witnesses in their own country calling them extremists.

  2 / As for so called “Science Love Attitude”, hmm:

  @atheistcable, “Science is full of fairy tales which are called theories”.

  —-> Ta muzyka (widać po komentarzach) nie tylko do mnie przemawia. Ale przecież nie hipokryzja tych, którzy ją wykorzystując pragną jak Herod utrzymać się jedynie przy władzy: Daniela 2: 44.

  / Dopóki Bóg im na to pozwala (jak długo nie narusza to naszego wyszkolonego na naukach Chrystusa sumienia) mamy ich słuchać. Herod mordował, ale również budował. Dlatego Jezus powiedział: „Komu należy się podatek mamy go płacić, ale cześć należy się Bogu – Mateusza 22: 15 – 22 /

  Polubienie

 14. JA JESTEM DROGA, PRAWDA I ŻYWOT, NIKT NIE PRZYCHODZI DO OJCA JAK TYLKO PRZEZE MNIE.
  Ew.Jana 14,6

  A URODZI [Maria] SYNA I NADASZ MU IMIĘ JEZUS; ALBOWIEM ON ZBAWI LUD SWÓJ OD GRZECHÓW JEGO.
  Ew.Mat.1,21

  I z kim wy panowie dyskutujecie? Z Jezusem??

  „Nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom,przez które moglibysmy byc zbawieni.”
  Dz.Ap.4,12

  Polubienie

   1. / Jeśli przyjmiemy jej argumentację wyjdzie na to, że to nie Ojciec jest zbawieniem tylko Syn /

    Polubienie

 15. Liam (1 year ago)

  “Children are afraid of the dark and
  adults are afraid of the light” – Liam

  / „Dzieci boją się ciemności, a dorośli światła” – Liam /

  I love Jesus, his teaching and the art that is gloryfing what he has done for us.

  Kocham Jezusa i jego naukę. I sztukę, która odnosi się do tego, co dla nas uczynił /

  But:

  1 / I hate Christian hypocrisy:

  1 / Ale odrzuca mnie hipokryzja:

  Russia is persecuting Jehovah’s Witnesses because Jehovah’s Witnesses claim there is no Trinity but only One true God (who is only One Person). And whose name is Jehovah. This is what Jesus was teaching about his Father, never claiming himself to be Almighty God. Jesus who was Jehovah’s Son could be called by the Scripture the “god” and even “God” e.g. according Psalm 82, and according John 1:1 & 1:18. He is never called in New Testament (honored by all Christians) Almighty God because Jesus Christ always claimed that he was always, always, always lower than his Father. And this is the reason that Russia altogether with its orthodox priests are persecuting Jehovah’s Witnesses in their own country calling them extremists.

  / Tosja prześladuje świadków Jehowy ponieważ kwestionują naukę o Trójcy i twierdzà, że istnieje tylko jeden Bóg (w jednej Osobie) i jest nim wyłącznie Jehowa. Właśnie tego nauczał Jesus o swoim Ojcu. Nigdy nie twierdził o sobie, że jest Wszechmocnym Bogiem [ojcowie kościoła takim go uczynili]. Jezus, który [jak każdy z nas] jest Synem swojego Ojca, Jehowy Boga, jest nazwany w Piśmie „bogiem”, a nawet „Bogiem”. Zobacz Ewangelię wg Jana 1: 1 oraz 1: 18, a następnie przeczytaj Psalm 82-gi. Nigdzie w Nowym Testamencie (uznawanym przez wszystkich chrześcijan) nie jest nazwany Wszechmocnym Bogiem. Jezus zawsze podkreślał, że zajmuje pozycję niższą niż Jego Ojciec [argument, że tylko gdy był na ziemi jest pokrętny, ponieważ Bóg przez 33,5 roku ziemskiej służby nie byłby Trójcą]. I to jest właśnie powod dla którego Rosja (przy pomocy ortodoksyjnego „chrześcijańskiego” kościoła) prześladuje, bije i wyrąca do więzień w swoim kraju chrześcijańskich świadków Jehowy.

  2 / As for so called “Science Love Attitude”, hmm:

  2 / Jeśli chodzi o tzw. poglądy naukowe:

  @atheistcable, “Science is full of fairy tales which are called theories”.

  @atheistcable, „Nauka operuje teoriami których nie można potwierdzić eksperymentalnie”.

  Polubienie

 16. Stokrrrrrrrrotki & Brrrrrrrratki.. Wyobraź sobie ze przekonasz cały świat…!!! Stało się..Amen!! Pani Avi została Świadkową Jehowy…inni też..No radość,sukces ,victoria…!
  – Stałby się bezcelowy Armagedon!!.Zwycięstwo nie miałoby już takiego smaku..i oprawy.?? Dramat i niejedna tragedia. wstrząsnełaby tym swiatem..Pomyśl tylko…
  -Kilkaset tysięcy egzorcystów utraciłoby pracę i dochody.
  -Brak Szatana po jego uwięzieniu w Kazamatach i Więzach skazałby na bezrobocie masę zaklinaczy.
  -Św.Faustyna wysłana byłaby do IPN..
  -Generalicja i sztaby, wojskowe oraz przywódcy państwowi i religijni..przyszliby do…….złożyć pokłon i dokumenty z kapitulacją.
  -Świat stałby się jedną wielka farmą i rajem na kształt…WallkiLl czy kilku dalszych..
  -Internet połączony jedną siecią z absolutna kontrolą nie byłby już nasycony trollami.
  – Byłyby zbędne napomnienia i ostrzenia przed pornografią,przemocą i niewłaściwą rozrywka.
  -Masa duchownych,teologów,naukowców,polityków..poddana resocjalizacji…dla ćwiczeń ..mogłaby wybudować w Egipcie Nowego Sfinksa 7- krotnie wyższego od postaci w ŚWIEBODZINIE!
  -@ Najlepszy Katolik z Najlepszą Świadkową..stanowili by trzon Komisji Załozycielskiej…Nowej Konstytucji Wiary
  -Nie nie będę dalej grzeszył fantazją….Ani ucho nie słyszało ani oko nie widziało….to co moze sie dziać na tym polu…
  BRAK SZATANA…ZAPOWIEDZIANY….TO ZAPOWIEDŹ PEŁNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI CZŁOWIEKA ZA TO CO ROBI I MYŚLI….już nie będzie wymówki ani usprawiedliwienia…!!!
  – Dziwić się można ..dlaczego Zly znając swoją przepowiedzianą klęskę nie złoży broni..i nie skapituluje?
  Czyta przecież i słucha….co piszą i mówią…..od kilkuset lat?

  A MOŻE CZEKA NAS MIŁA NIESPODZIANAKA?
  -BrOTHERS & Sisters z radością informujemy że w okolicach Meggido hordy Belzebuba poddały się wraz z Antychrystem..,.Szatan znajac swój los..sam zapadł się pod ziemię…ale sprawę bada specjalna Komisja Apokaliptyczna”..

  JEDNAK KONCEPCJA Z NIEBEM ,PIEKŁEM I RAJEM JEST PRAKTYCZNA..TROCHĘ…NA PODOBIEŃSTWO AUTOMATU SPRZEDAJACEGO COLĘ I PAPIEROSY. WRZUCASZ MONETĘ..I WYSKAKUJE…
  Cuda sie dzieją..cudotwórcy działają…interes idzie…

  Potrzeba działania nie ustaje..wszyscy musza zarobić…od położnej po grabarza…

  Polubienie

 17. Ale Hiob był człekiem bardzo skromnym.
  .Wtorek 4 lutego
  To tylko obrzeża Jego dróg, usłyszeliśmy o Nim ledwie cichy szept! (Hioba 26:14).

  Hiob poświęcał czas na podziwianie wspaniałych dzieł stwórczych Jehowy (Hioba 26:7, 8). Ziemia, niebo, chmury, pioruny — to wszystko napawało go podziwem. Zdawał sobie jednak sprawę, że wie bardzo niewiele o niezliczonych rzeczach stworzonych przez Jehowę. Zachwycał się też wypowiedziami Jehowy. Stwierdził: „Zachowałem (…) Jego wypowiedzi” (Hioba 23:12). Podziwiał Jehowę i darzył Go ogromnym szacunkiem. Kochał swojego Ojca i chciał Mu się podobać. Dzięki temu jego postanowienie pozostawania nieskazitelnym się umacniało. Powinniśmy robić to samo, co Hiob. Wiemy o dziełach stwórczych o wiele więcej niż ludzie w jego czasach. Oprócz tego mamy do dyspozycji całą Biblię, z której możemy się dowiedzieć, jaki naprawdę jest Jehowa. Wszystko, czego się uczymy, pomaga nam rozwijać podziw dla Niego. Ten podziw i głęboki szacunek pobudzi nas do darzenia Jehowy jeszcze głębszą miłością i rozwinięcia pragnienia dochowania wobec Niego lojalności (Hioba 28:28

  Polubienie

 18. Czwartek 6 lutego
  Bądźcie odważni! (Jana 16:33).Możemy nabrać odwagi, rozmyślając o nadziei, którą zyskaliśmy dzięki okupowi Jezusa Chrystusa (Jana 3:16; Efez. 1:7). W tygodniach poprzedzających Pamiątkę mamy wyjątkową okazję, żeby rozwijać wdzięczność za okup. Staraj się trzymać przewidzianego na ten okres specjalnego programu czytania Biblii i z modlitwą rozmyślaj nad wydarzeniami związanymi ze śmiercią Jezusa. Kiedy zbierzemy się na Pamiątce, będziemy lepiej rozumieć znaczenie emblematów oraz bezcennej ofiary, którą symbolizują. Jeśli doceniamy to, co zrobili Jezus i Jehowa, oraz rozumiemy, jakie korzyści płyną z tego dla nas i naszych bliskich, nasza nadzieja staje się silniejsza i jesteśmy gotowi odważnie trwać do końca (Hebr. 12:3). Na pewno bardzo się cieszymy, że Jezus nadal przejawia pokorę i odwagę jako Arcykapłan, który wstawia się za nami w niebie! (Hebr. 7:24, 25). Żeby okazać naszą szczerą wdzięczność, powinniśmy zgodnie z poleceniem Jezusa lojalnie upamiętniać jego śmierć (Łuk. 22:19, 20)

  – [J 3:16]„Bo Bóg tak bardzo kocha ludzi, że dał swojego jednorodzonego Syna, żeby nikt, kto w niego wierzy, nie zginął, ale mógł żyć wiecznie.17 Bóg przecież nie po to posłał swojego Syna na świat, żeby osądził ludzi, ale żeby ich wybawił
  –[Ef1:7]Dzięki niemu, dzięki jego krwi dostępujemy wyzwolenia na podstawie okupu, przebaczenia swoich przewinień, stosownie do bogactwa niezasłużonej życzliwości Boga.
  -[ Hebr 7.]..Ale skoro on żyje wiecznie, to sprawuje urząd kapłański bez następców.25 Może też w pełni wybawić tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo zawsze żyje, aby się za nimi wstawiać.26 Właśnie taki arcykapłan jest nam potrzebny: lojalny, niewinny, nieskalany, oddzielony od grzeszników i wywyższony ponad niebo.27 W przeciwieństwie do tamtych arcykapłanów nie musi codziennie składać ofiar, najpierw za własne grzechy, a potem za grzechy ludu…

  Polubienie

  1. Gdy go odkryłam dawno,dawno bardzo dawno koleżanki z pracy twierdziły że beznadziejny,mruczy że usypiają 😀 /wtedy jeszcze takiego odbioru niezbyt rozumiałam ale okey,dla nich mruczy dla mnie coś więcej w nim/.

   Polubienie

 19. Bo z artystą dobrym jest chyba podobnie jak z prorokiem.. dopiero po jego śmierci odbiorca się zastanawia nad tekstem. Na co dzień najbardziej nadaje się ZeNUŚ Matryniuk…i jego przytupanki rytmiczne…Jego popularność tez jest świadectwem tego ..że….!!..,, nie warto męczyć mózgu nad tekstem czy…jakimś sensem..”
  Fajna buzia bez brody czy blizn, wykarmiona na,, Bebiko”,i Nutelli.. prosto na okładkę…Ozdoba każdego grilla z popijawką.. i tego ,,tego”…panie kolego.. Masskultura..i muskulatura…karki bycze wśród indyczek…

  Polubienie

 20. https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/JGCktkqTURBXy83ZmE0ZWNkNDEyY2RkNGMyMjQ1ZjU5NDA1NDVlODJmZi5qcGVnkpUCzQPAAMLDlQIAzQPAwsM

  To wyżej – bracia, Jarosław i Jacek Kurski.
  Marzy mnie się taka Polska, oczywiście nie taka w wykonaniu politycznym braci, a takim jak na zdjęciu.
  Czy to możliwe?
  Możliwe, dopóki, dopóty „koryto” przestanie być przyczyną do wyścigu szczurów i dla szczurów, a ludzie dla nich nie będą tylko potrzebni do oddania głosu na WSKAZANYCH przez tych szczurów.

  Dwaj bracia dobitnym faktem o Polsce i Polakach. Dokładnie mamy taki podział, jak u braci Kurskich.
  Czy zatem są odpowiedzialni za obecny stan rzeczywistości w Polsce?
  Są i mówię to bardzo poważnie!

  Polubienie

 21. https://www.tvp.info/46528672/to-bylo-zabojstwo-i-gwalt-dziecka-bedzie-kasacja-od-lagodnego-wyroku-dla-pedofila

  Przewodniczący składu sędziowskiego, który obniża wyrok do 15 lat był w 2018 roku nominowany przez Ministra Sprawiedliwości ( Z. Ziobro) na sędziego dyscyplinarnego. Ciekawe, no nie?
  Dziwne rzeczy w tym kraju się dzieją, a zwłaszcza jak ludowi kit chce się wcisnąć o złych sędziach i sądach. Teraz o tym niskim wyroku trąbi na okrągło TVPInfo. Moim skromnym zdaniem wyrok w sądzie apelacyjnym wydany na zamówienie żeby bardziej dowalić nie-swoim sędziom i jak najszybciej wymienić na swoich, politycznych.

  Polubienie

 22. Tak prawdę mówiąc to, co obecnie dzieje się w Polsce to chyba trudno zrozumieć wybitnym obserwatorom zewnętrznym naszej rzeczywistości. Według mnie jest to proste jak drut – Polak Polaka najbardziej wykańcza i wcale nie jest to dla mnie tajemnicą. Największym wrogiem Polaka jest Polak i tu nie mam żadnej wątpliwości. Już to zauważyłem na emigracji w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Ten kraj jest wyjątkowo stuknięty, widać to gołym okiem, szczególnie tak łatwo każdy kit mu można sprzedać. Przyczyna? Katolicyzm i ogłupianie przez wieki!!!

  Polubienie

  1. Awi,
   Trzeba też było dodać że demonstracja była organizowana przez „Gazętę Polską” (i jej środowisko) sponsorowaną (głównie z reklam Spólęk Skarbu Państwa) z budżetu państwa polskiego (dokładnie tak jak „GW” za czasów PO-PSL), czyli przez obecną władzę. Krótko mówiąc rząd sobie urządził poparcie dla siebie w osobie Naczelnego Sakowskiego, który wciąż działa na rzecz obecnego rządu. Zdziwiony tylko jestem że tak mało zorganizowali ludzi. Przecież fundusze są i pewnie by też premier troszkę dosypał za wyniesienie na człowieka roku przez te media.
   Ten kraj dziczeje i nawet o tym nie wie. Nie wie również jak z każdej strony manipulowany w celach dojścia nielicznych bliżej koryta.

   Stara zasada jest bardzo prawdziwa – jak niewiadomo o co chodzi ………. Tylko szkoda że ludzie tak głupi i tego nie widzą, a zwłaszcza ilu dziennikarzy się sprostytuowało na rzecz lepszego życia w postaci większej gotówki, za poparcie „najsprawiedliwszych” i najbardziej „prawych”.

   Można rzecz tak, każdego człowieka można kupić, jest tylko kwestią za ile. Suwerena kupiono za 500+, a za ile usłużnych dziennikarzy? Podobno Jacek Kurski sporo ma, dużo więcej od posła, a nawet Prezydenta Polski? No tak, ale najczarniejszą robotę dla rządu wykonuje właśnie Jacuś, który doskonale wie, jaki jest lud polski, a podobno sam powiedział o nim, że jest „ciemny i wszystko kupi”?

   Polubienie

 23. https://fakty.interia.pl/swiat/news-poslowie-w-pakistanie-chca-publicznych-egzekucji-dla-zabojco,nId,4313891

  Bicz już chlasta..niech drży kasta,zniknie z miasta pederasta
  ..molest, lewak ,tęcza zgaśnie,won powiedzą pederaście
  a ta pani z tą powagą zedrze z oczu szarfę mroczną.
  zamiast z wagą stanie z lagą, przy prawości stanie mocno..
  Zapanuje szczęśćie prawość. już na stołach dymi grzaniec..
  zmilkną nienawistne,,ryła” ..włada szaniec i różaniec.
  w wroga bryłą,..i mogiła..kiłą gnojem w oponenta…
  Teraz będzie u nas miło..jedna kasta przenajświętsza
  .co nie bierze …co nie grzeszy ..i majątek swój powiększa..
  Kość psu rzuci aby szczekał..obsikiwał murki wrogie..
  Oto rada na człowieka ,.albo batem ,,albo ,,bogiem”..
  Gdy ci dwoje nie poradzą…bo nie każdy się ich stracha…
  to kroniki stare radzą …że zawsze skuteczna flacha..!

  Choć Lechistan nie Pakistan…może z rady tej korzystać…?
  Może ta pedagogika warta…tak jak Kabul I Dżakarta?..
  Tam publicznie chłoszcza tyłek co dla tłumu bardzo mile…
  Lecz co tamta preambuła … gdy ma być chłostany mułla?

  Polubienie

  1. Nam już bardzo blisko do Pakistanu. Politycy wydają wyroki na sędziach i lud podburzają w tym temacie żeby tylko wymienić sędziów na swoich i sądzić bezrozumnie, wbrew prawu, które politycy uchwalili, ale zgodnie z „sprawiedliwością” – „sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.
   To nie reforma sądów, to tylko i aż zamiana sędziów na swoich, żeby orzekali zgodnie z wytycznymi partyjnymi.
   Mamy książkowy przykład powrotu do tego, co już mieliśmy.
   Nie wiedziałem, że tak prymitywne polskie społeczeństwo i ten blef związany z reformą sądownictwa tak łatwo kupiło.
   To nie reforma sądownictwa, a jedynie deformacja sądownictwa, która na wiele lat zapanuje w sądach z wielką niekorzyścią dla ludzi.

   Polubienie

 24. Ruszy wkrótce wściekła furia, bo musi zapłacić kuria..
  Luminarze ,luminaci..wydrą pysk sieciowi kaci.
  Wodowicze..Skrzynkiewicze na głos będą ,biadać krzyczeć:
  …Hej ocknijcie się rodacy!…To pieniądze z świętej tacy..!
  Będzie biadał .M Stanisław..i Rafałek i Witoldek..
  że ,,nałożyć trza kaganiec..zamknąć nieposłusznym mordę!!”
  -Kto to widział ?,,kto to słyszał.?.więc ocknijcie się Polacy..!
  Kania poszedł do cywila..a wy macie płacić z tacy…?
  Bija dzwony w Białymstoku, we Wrocławiu drumle słychać..
  rozłożone w strasznym geście ręce księdza kanonika..
  ,,,Biada wam sędziowie z piekła !..a wy wierni rzuććie …kasę.!!
  teraz tak Temida rzekła..ale mamy na nią pasek”

  Polubienie

  1. Proponuję ten wyżej link otworzyć i bardzo uważnie przeczytać. To o nas, o ludziach.
   To PRZESTROGA, która jest ,niestety wciąż lekceważona, zwłaszcza (w Polsce) przez katolicyzm i ludzi z nim związanym. U nas w kraju jesteśmy na dobrej drodze żeby niedługo budować obozy koncentracyjne dla ludzi nie zgadzających się z polityką i katolicyzmem w takim kształcie, jaki jest. Na razie proponuje się wyjazdy (niepokornym obecnej władzy i katolicyzmowi) z Polski z pomocą w załatwianiu pracy na zmywaku, na razie!

   Polubienie

 25. Jednej rzeczy nie mogę zrozumieć, a zwłaszcza żyjąc podobno w kraju chrześcijańskim. Dlaczego tak dużo ludzi się prostytuuje na rzecz innych i tym samym wyzbywając się własnego Rozumu, Sumienia i Uczuć?
  To mnie wciąż gnębi i szukam odpowiedzi rzeczowej (tej właściwej)? Może jest coś na rzeczy w naszym pochodzeniu (nie tym ludzkim)? To biorę najbardziej poważnie pod rozwagę!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s