Abyście żyli w zgodzie… Święci Piotr i Paweł w jednym stali domu

1 List do Koryntian 1,10.13.17

Ewangelia Mateusza 4,18-21

Takie upomnienie Pawłowe to, można by rzec, zasada chrześcijańska główna. „Aby nie było wśród was rozłamów. Abyście byli jednego ducha i jednej myśli”. No właśnie. Bez tego trudno łowić ludzi, do czego Jezus powołał rybaków zwyczajnych, najpierw braci Piotra i Andrzeja, potem Jakuba i Jana. Wszystko to już maksymy wielekroć powtarzane, bo przez Jezusowych uczniów nareszcie przyjęte. Nieraz jeszcze raczej teoretycznie, nie wszyscy o jedność troszczą się rzetelnie, ale dokonała się przemiana myśli i serc zupełnie podstawowa. Z Żydami też stosunki nasze układają się nieporównanie lepiej, niemniej są jeszcze inne dzieci Abrahama: muzułmanie.

Akurat u nas nie jest źle. Dzisiaj właśnie mamy Dzień Islamu. Już po raz dwudziesty, a od r. 1997 istnieje u nas Wspólna Rada Katolików Muzułmanów. Obie te inicjatywy są krajowe, nasze polskie, tym cenniejsze, że szerzy się dzisiaj nad Wisłą antyislamizm, wzniecony przez prezesa Kaczyńskiego w ramach jego populistycznej polityki wielorakiej (pamiętamy głośne ostrzeganie przed nosicielami zarazków…).

Za przykładem papieża Franciszka otwierajmy się także na wyznawców tej wielkiej religii, mimo że niektórych z nich opanowało terrorystyczne szaleństwo.

Na koniec informacja konieczna w tym blogu biblijnym, że tenże biskup rzymski mianował dzień dzisiejszy Niedzielą Słowa Bożego. Bardzo to dobra wiadomość w kraju wciąż biblistycznym za mało! Może nasi kaznodzieje zrozumieją nareszcie, iż muszą przede wszystkim objaśniać teksty przed chwilą przeczytane!

No i jak zwykle felieton Jonasza, wersja dłuższa niż ta napisana dla „Gazety Wyborczej”.

Święci Piotr i Paweł w jednym stali domu… Jonasz

Papież na emeryturze to na pewno fakt rzadki, chociaż już się zdarzał. I „illo tempore” kłopotliwy. Może wszystko to z powodu jakby deifikacji: biskup rzymski stał się Bogiem niemal, wyrósł ponad niebieskie obłoki. Kiedy takowych dwóch, to mamy problem jakiejś Świętej Dwójcy, tylko że poglądów nie całkiem tych samych.

O Benedykta i Franciszka mi idzie, rzecz jasna, temat dzisiaj głośny. Że poglądy mają nie jednakie, co wciąż widać wyraźnie. Ostatnio na temat celibatu, obowiązkowego dla księży „łacińskich”. Niby to obaj są za utrzymaniem, jedynie Franciszek dopuści zapewne możliwość wyświęcania „viri probati’, wypróbowanych mężczyzn żonatych, tam, gdzie to konieczne, ale przecież nie w całym jego Kościele. Benedykt akurat tym się nie zajął, pewnie jednak myśli słusznie, że to furtka niewąska. Powinien był milczeć albo trwać na urzędzie, ale jedno i drugie ponad jego siły, to pierwsze poza tym – sądzą poniektórzy – błędne obiektywnie, bo Franciszek rozwagą nie grzeszy. I chyba emeryt podpuszczać się daje.

Ja wszelako myślę sobie tak. Stanowisko Kościoła powinno być jedno? Dowcip historii polega na tym, iż w sprawach innych niż fundamentalne zmieniało się, a jakże. Byleby zatem było jedno za papieża jednego? Otóż zdarzyło się raz przynajmniej, iż było dwóch jakby i jeden gromił drugiego, publicznie, bo biblijnie. Paweł Piotra, tego „księcia apostołów”! (List do Galatów 2,11-14). Różnice tylko taktyczne? Choćby nawet – były jednak jakieś.

Celibat: tyle już o nim napisano… Obowiązuje tylko w głównej części Kościoła, zresztą z wyjątkami dla byłych księży anglikańskich i jakichś innych, którzy się „zromanizowali” – obowiązkowości tej nie ma w różnych Kościołach wschodnich. Co z tego? Pluralizm? Można tak powiedzieć słusznie, trudno mi jednak nie zapytać, czy jeżeli się sprawdza w tylu przypadkach, to czy jednak nie byłby lepszy wybór zainteresowanego własny. Rozumiem wszystkie kłopoty organizacyjne, także sens duchowy istnienia księży żyjących bez własnej rodziny, tak jak w tym sensie samotny był Jezus, ale wciąż pytam o kapłanów zakonników. Nie wystarczałoby ich jako podobnych symboli, tak jak to jest u prawosławnych? Ryzyko pseudocelibatu, który nie może nie oburzać, nieporównanie mniejsze. Żyją bez małżeńskiej rodziny, są symbolami takiej samotności, ale w jakiejś wspólnocie, chyba jak Chrystus, który miał przecież Dwunastu.

No i Franciszek. Niewątpliwie nieomylny nie jest -poza swoją nieugiętą postawą reformatorską. Staram się go zrozumieć: reforma tej miary, bardzo głęboka, wymaga zdecydowania, zarazem dyplomacji, chytrości nawet. Gdy ma się tylu przeciwników, nie zawsze jawnych. Nie tylko w Polsce i w Kościele całym, w kurii rzymskiej oczywiście również.

Reklama

190 myśli na temat “Abyście żyli w zgodzie… Święci Piotr i Paweł w jednym stali domu

 1. Wracając do ludzi wartościowych pod względem tworzenia zasobów polskiej i w Polsce kultury – Mariana Opani, liczę na to, że przezwycięży swoje zgorzkniałe zdania o innych i weźmie się jeszcze do pracy, do dzieła! szczególnie, że jest , jak deklaruje, osobą głęboko wierzącą. A inni – cóż, niech sobie poskaczą, kozaki, (najgorsze, że nie tylko w Internecie!) (najlepsze, że jednak monitorowani, inwigilowani i ze swoimi podłościami załatwianymi za pomocą znajomych – poobsadzanych jak pionki tu i ówdzie – nie ukryją się! wyjdzie prawda o nich jak szczur z nory!) )

  Polubienie

 2. To był bardzo dobrze przemyślany „chwyt” wskoczyć na kolejną stronę :_) Mam nadzieję, że Atrojka nie uzna komentowania Jej poczynań za gwałt na Jej Osobie, ponieważ do momentu dopóki nie zniesie nałożonego przez siebie na mnie „embargo” nie jest moją intencją naruszać Jej przestrzeni. A zawsze zwracałem się do Niej bardzo ładnie „Atrojko”, np. do Awi nigdy w taki sposób. A Awi przecież lubię nie mniej niż Ją …

  Polubienie

 3. Stokrotki – moja „osoba” nie ma tu żadnego znaczenia. Nie obrażam się, bo nie mam za co, brakuje mi jednak cierpliwości —- „Abyście żyli w zgodzie” – jak brzmi tytuł Pisanki , proponuję zachowywać jednak minimum przyzwoitości i nie zachowywać się jak prawdziwy troll, ktory wpadnie od czasu do czasu, by rzucić jakąś kaszaną lub innym ochłapem w celu skłócenia pozostałych (taka definicja wikipedyczna trolla!, który właśnie tym się jeszcze według tej definicji charakteryzuje, że innych nazywa trollami) (dupek jednym słowem) (szkoda zdrowia, by się kimś takim przejmować czy na niego gniewać, chociaż — jeśli działalność swą rozszerza w formie przestępczej, w ukryciu – to dobrze – jak napisałam wcześniej , że jest jednak inwigilacja i w odpowiednim czasie odpowiednie osoby do niego dotrą) Poprosiłam Cię, podobnie jak innego Komentatora z tego blogu, abyś mnie pomijał, nie odzywał się do mnie, ponieważ tracenie cierpliwości jest nieprzyjemnym doznaniem – którego nie chcę doznawać. Mam prawo? Mam. A nikt nie ma obowiązku czytania moich wypowiedzi. . Dwa embarga nałożyłam i tego się trzymajmy. Na mnie też nałożono i jakoś żyję? – tylko nakładający najwyraźniej nie potrafi wytrzymać w tym, co nałożył! Teraz już wszystko jasne, mam nadzieję….

  Polubienie

 4. „Awi potrafi przytoczyć wersety z Pisma Świętego, z których wynika, że Jezus jest Wszechmocnym Bogiem:” /Stokrotki/

  Et voila. Chociażby ten werset:
  Apostoł Tomasz, już po Zmartwychwstaniu Jezusa, dotyka jego ran i rzecze: „PAN MÓJ I BÓG MÓJ” /Jan20;28/.

  Rozumiem , ze według Stokrotnego jest to argument dziecinny, bo apostol Tomasz powinien powiedzieć:
  „Pan mój i Jehowa mój” 😉

  Polubienie

  1. Awi, Jezus poza cytatami z Pism Hebrajskich wg tekstu Ewangelii na ogół nie używa imienia Boga. Modląc się do Niego i mówiąc o Nim nazywa Go Ojcem. Również w modlitwie Pańskiej nie mówi: „Wy tedy tak siè módlcie, Jehowo, Boże nasz, niech zostanie Twoje imię” uświęcone” ale: „Ojcze nasz, niech doę święci (niech zostanie uświęcone) imię Twoje”. Mogłabyś to jakoś wyjaśnić? Zwłaszcza, że w katolickim przekładzie Biblii Tysiąclecie w wydaniu II-gim imię Jahwe w Starym Testamencie występuje. Dawid w Psalmach zwraca się do Boga bzpośrednio worst używając Jego imienia. Czy Twoim zdaniem Dawid modkił się do innego Boga niż Jezus Chrystus?

   Polubienie

 5. A Atrojce, ktora sklasyfikowała argumenty Pawła Lisickiego jako równiez „dziecinne” (i moją pelną aprobatę dla tychże argumentów) polecam nastepujący werset z Pisma NT:

  „Zaprawde powiadam wam, jesli sie nie nawrócicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Krolestwa Niebios.” /Mat 18;3/
  Widocznie pan Paweł Lisicki (autor znakomitych ksiazek z zakresu chrzescijaństwa), podobnie jak ja, stara sie bardzo o to wejście.

  Polubienie

 6. Awi, wprawdzie nie słyszałam, żeby jakiekolwiek dziecko mówiło papieżowi Benedyktowi XVI to, co wypisuje redaktor Lisicki, ale bardzo możliwe, że sam był takim dzieckiem np. wobec własnego ojca albo takie miał wzorce do naśladowania wśród rówieśników…. Nie wiem, nie ja decyduję, kto przez Bramę Niebios się przedostanie, życzę tego każdemu.

  Polubienie

 7. No cóż, pozostaje mi chylić czoła przed Twoją wszechstronna wiedzą z zakresu teologii, eklezjologii, a zwłaszcza pustosłowia. Nie dorastam….
  Znikam ponownie.

  Polubienie

 8. Nie jest to mój blog, jeśli koniecznie chcesz „chylić swoje czoło”, to przed Autorem, moim pustosłowiem także nie musisz sobie zawracać swojej „pełnej: głowy. Ja też znikam.

  Polubienie

 9. Starzeję się i mam dość słuchania starszych ludzi, tym bardziej, że nie chcę swoją obecnością prowokować do takich błazeńskich wypowiedzi.

  Polubienie

 10. Dwóch szacownych Żydów krakowskich posprzeczało się mocno w kwestiach talmudycznych..Jeden był zwolennikiem cadyka z Leżajska ten drugi jednak nie podzielał jednak tego entuzjazmu i wolał cadyka z Radomska..Spór narastał bo cadyk z Radomska miał wieksze przebicie i uznaną specjalizację.
  -Ten z Lężjska gestykulował mocno i nerwowo szarpał za pejsy własne…Wreszcie krzyknął…Mosze Kranz niech pan się uważa za oplutego na gębie tfu!..
  Wtedy ten z zwolennik radomskiego cadyka odparł z furią : Szmul….Niech pan się uważa za pocałowanego w dupę”…I TAK PO WZNIOSŁYM DYSKURSIE NA TEMAT życiorysu Ben Akiby oraz dzieciństwie Bar Kochby.. znikli w barze na Kazimierzu …Znikanie to sztuka demoniczna.,,,,
  ale przydatna… kury w kurniku sa jednak bardzo sympatyczne…włącznie z kogutem… który wyrecytuje taki oto pouczający wierszyk…

  PRZYRZEKNIJ JEJ BOSKĄ RACJĘ I PODZIW I UWIELBIENIE..
  WYŚPIEWUJ ADORACJE.,TO NIE OBERWIESZ KAMIENIEM.
  GDY O TY KIEDYŚ ZAPOMNISZ FURIA CZEKA JUŻ DZIKA..
  TY ZAMIAST BUDOWAĆ POMNIK MUSISZ ZE SCENY ZNIKAĆ..?
  inaczej smakuje obelga gdy ,,święte mówią usta”
  kiedy od linii odbiegasz i mówią ,,Twa głowa jest pusta”

  a to z ,,,Mickiewicza”

  ,,Przysiąż jej miłość szacunek
  I posłuszeństwo bez granic;
  Złamiesz choć jeden warunek.
  Już cała ugoda za nic.”

  Diabeł do niego pół ucha,
  Pół oka zwrócił do samki,
  Niby patrzy, niby słucha,
  Tymczasem już blisko klamki.

  Gdy mu Twardowski dokucza,
  Od drzwi, od okien odpycha,
  Czmychnąwszy dziurką od klucza,
  Dotąd jak czmycha, tak czmycha.

  Polubienie

 11. …. Następnie anioł pokazał mi rzekę wody życia, czystą jak kryształ. Wypływała z tronu Boga i Baranka i płynęła środkiem głównej ulicy miasta. Po obu stronach rzeki były drzewa życia, które dawały zbiorów owoców — rodziły owoce każdego miesiąca. A liście tych drzew służyły do leczenia narodów.
  ,, Na to miasto nie spadnie żadne przekleństwo. Ale będzie w nim tron Boga i Baranka, a niewolnicy Boga będą dla Niego pełnić świętą służbę. Będą widzieć Jego oblicze, a na ich czołach będzie napisane Jego imię Ponadto nie będzie już nocy+ ani nie będą potrzebowali światła lampy czy światła słonecznego,….

  „‚Przyjdę szybko i będę miał ze sobą zapłatę, żeby każdemu oddać według jego postępowania. Ja jestem Alfa i Omega*, pierwszy i ostatni, początek i koniec. Szczęśliwi są ci, którzy wyprali swoje długie szaty, żeby mieć prawo jeść owoce z drzew życia i żeby uzyskać wstęp do miasta przez jego bramy. Poza miastem są psy, uprawiający spirytyzm, dopuszczający się niemoralności, mordercy, bałwochwalcy oraz wszyscy, którzy kochają kłamać i w tym trwają’.
  „‚Ja, Jezus, posłałem swojego anioła, żeby o tych rzeczach złożyć wam świadectwo dla pożytku zborów. Ja jestem korzeniem, potomkiem Dawida i jasną gwiazdą poranną’”.
  …. A duch i przyszła żona Baranka bezustannie mówią: „Przyjdź!”. Każdy, kto słyszy, niech powie: „Przyjdź!”. Każdy, kto jest spragniony, niech przyjdzie. Każdy, kto chce, niech za darmo bierze wodę życia…..

  „Oświadczam każdemu, kto słyszy słowa proroctwa z tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju, a jeżeli ktoś zabierze jakieś słowa z proroctwa w tym zwoju, Bóg zabierze mu to, co miałby otrzymać z rzeczy opisanych w tym zwoju — nie pozwoli mu jeść owoców z drzew życia, ani wejść do świętego miasta.
  „Ten, który oznajmia te rzeczy, mówi: ‚Tak, przyjdę szybko’”.
  Amen!…….. Przyjdź, Panie Jezusie.
  Niech Pan Jezus okazuje świętym niezasłużoną życzliwość.

  OBY JUŻ PRZYSZEDŁ….BO KOLEJNE NIESZCZĘŚCIA….Chińska Zaraza..Ojczyste Zarazy Popularne, Drozyżyzna Galopujacą razem z Głupotą Szarżującą…Chciwością Baranków..Chciwością ,,Dobroczyńców,,”
  Dobrocią ,Wiekuistą”..,,Złotoustą”…..olbrzymimi kolejkami do lekarza specjaisty……i do Nieba..
  Hannibal Lecter sie strasznie sklonował…..
  ALE BĘDZIE ZNACZNIE LEPIEJ….

  W KWESTII BEZWIZOWEGO RUCHU DO NIEBA….Polaków..otrzymamy dalsze instrukcje…

  Polubienie

 12. Atrojko, myślę, ze Twoja i moja decyzja o odejściu stąd jest dobra. Mimo katolickiego rodowodu Autora blogu i treści jego tekstów – to juz nie jest miejsce dla chrześcijan,

  Ten ostatni zgrzyt miedzy nami puśćmy, proszę, w niepamięć. To po prostu nasze damskie emocje.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  1. Awi, to dla Ciebie (jeśli chodzi o drugą część Twojego wpisu) ♥️ Z pierwszą częścią, mimo że w jakimś stopniu tylko się zgadam, serduszka nie „przyznaję„ (też w pazurkach bo jakoś mi to słowo zupełnie nie pasuje). Widzisz, chrześcijanie muszą iść do niechrześcijan. Obojętne jak zostaną przez nich przyjęci – Ewangelia wg Mateusza 28: 19(A).

   Polubienie

   1. niechrześcijanin:

    1 / osoba, mimo iż podająca się za chrześcijanina, kwestionująca (stylem życia (często również słowem)) nauki Jezusa Chrystusa?

    2 / osoba nie uważająca się za chrześcijanina?

    3 / osoba nie uważana za chrześcijanina przez osoby trzecie?

    4 / ?

    Polubienie

 13. „Exodus nigdy nie istniał” – James Cameron

  Mądrzy ludzie tacy jak Cameron nie znaleźli na jego istnienie dowodów. Poza tym (razem z tym drugim magikiem) oboje wierzą w cuda. Fakt iż James Cameron wyłonił się w wyniku nieprawdopodobnych przypadków, z bulionu (ani jeden, ani drugi magik oboje również nie potrafą wyjaśnić jak) oczywiste dla nich jest, że to jednak nie cud :_) Zresztą nie tego tematu dotykają.

  Ciekawe wpisy pod tym „Arcydziełem” Camerona można znaleźć w komentarzach. „Ludzie wierzą w to, co chcą”. Ostatecznie naszą wiarę zweryfikuje śmierć. Jeśli rację mają Ateiści niczego nie zweryfikujemy :_) Bo niby jak?

  / Skąd Ateiści czerpią swoją wiedzę? /

  „Jedzmy i pijmy, jutro przecież pomrzemy” zacytował w jednym ze swoich listów Paweł tym, którzy kwestionowali to, czego o Jezusie Chrystusie (znając osobiście Jego apostołów) nauczał.

  Problem w tym, że nie wszyscy mogą „jeść i pić”, a mimo to nadal jeszcze żyją.

  Polubienie

  1. „oboje również” powinno być w dodatkowym nawiasie, czyli tak:

   u (ani jeden, ani drugi magik (oboje również) nie potrafą wyjaśnić jak)

   / Zawsze mnie męczy jak coś jest nie tak /

   Polubienie

 14. —-> Zdecydowanie na odreagowanie tych śmieci Camerona polecam Dzieje Apostolskie, rozdziały od 13 do 28, tj do końca (od 1 do 12 pomiń) i sam sobie odpowiedz na pytanie czy wszystko co w tych rozdziałach jest napisane to jest fikcja czy prawda ?

  / Dotyczą one (z pominięciem innych apostołów) przede wszystkim działalności Pawła /

  https://www.jw.org/pl/biblioteka/biblia/bi12/ksi%C4%99gi-biblijne/#?insight%5Bsearch_id%5D=f4fe292c-2b84-45de-9ac9-5f5b3cfb4bea&insight%5Bsearch_result_index%5D=0

  / Śledząc tekst uważnie materiału przesłuchaj /

  Polubienie

 15. ______________________
  List Pawła do Filipian 3: 7 – 8ab
  ______________________

  7 „Ale to wszystko, co było dla mnie zyskiem [i co zaprzecza temu czego Chrystus nauczał], ze względu na Chrystusa uznałem za stratę. 8 I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 16. Warto jedak zastanowić się ..pomyśleć nad tym skąd wziął się ATEIZM..??
  Szatan kusząc człowieka nie zaprzecza istnieniu ani mocy Boga…Nie twierdzi jak ateiści ze,, Bóg jest urojeniem”..Zna Jego Moc!!..kusi nie byle czym ale ,,boskością” Nie byle ochłapem np dodatkiem do dochodów marnym … aby swą władzę zareklamować i utrwalić….ale Niebem Boska mocą ,,Boskimi Mozliwosciami.”.
  -Od czasu gdy ,,Bóg Odpoczął” bo zakończył dzieło materialnego a raczej biologicznego stworzenia..ludzie czekają na Jego Działanie…Cameron jak wielu o podobnej orientacji prawdopodobnie całość Monoteizmu za ,,pobożne mity”…a agnostyczni Żydzi prześladowani przez różnych ,,chrzescijan powtarzają z uciechą ,,Widzicie goje ..to my sprzedaliśmy wam nasze mity” .Fenomen niepowatrzalności życia i śmierci ..ciągle jest niezwykle ,,ożywiający ” dla Myslicieli”…Zależnie od punktu widzenia zmieniają się wnioski i konkluzje.
  .Leszek Kołakowski zmienił myślenie i stosunek do Boga..po zmianie ustroju i Uniwersytetu.
  Zapisana i udokumentowana historia religii jest strasznie bogata,,obfita i naprawdę potrzeba bardzo wielu przymiotników..aby ją trochę opisać. Z ludzkiego punktu widzenia można jednak stwierdzić że to ciąg luzdkich błędnych nadziei i rozmijania sie z rozumem i realną materialna prawdą.
  -Pytanie proroka Habakuka ,,Jeżeli jesteś Boze..to dlaczego ludzie cierpią”…? Odpowiedź jest niezmienna ta sama..,,Musisz czekać i czekać z nadzieją” jednak część z tej odpowiedzi dla cierpiacego człowieka wydaje się cynicznym żartem –
  ,, Prawo okazuje się bezsilne,
  sprawiedliwość zawsze przegrywa.
  Źli osaczają prawych,
  dlatego sprawiedliwość jest wypaczana”

  .
  3 Wizja ta spełni się w wyznaczonym czasie.
  Szybko zmierza do swojego końca*. Nie okaże się kłamstwem.
  Nawet jeśli wydaje się odwlekać*, wciąż jej wyczekuj*
  Bo sprawdzi się niezawodnie.
  Nie opóźni się!

  Któż może zaprzeczyć temu ze dotąd są to ,,płonne nadzieje”.Narody dokonują pomsty na innych narodach..religie sie tuczą na zdobytych dobrach…i pogromach…odwetach..Przewodnia ideą ,,chrzescijaństwa” był i jest dotąd.. odwet na Żydach a nie miłość do Boga i Czlowieka…nakazana przez Chrystusa.
  Nadzieje pierwszych chrzescijańskich gmin do których przemawia Jezus w Objawieniu…okazały się tylko nadziejami. Nie czekając więc na ,, zemstę Boga” ,,chrzescijanie rzymscy” ..przebrali sie w cesarskie szaty i ręka w rękę zaczęli zaprowadzać porządek ,,boży” czyli Pax romanum”.Bóg milczał….krew sie lała i ogień palił….a wszystko rzekomo USPRAWIEDLIWIAŁY SŁOWA JEZUSA KTÓRY MÓWIŁ W EWANGELII O MIECZU I OGNIU RZUCONYM I PRZYNIESIONYM PRZEZ NIEGO NA ŚWIAT.
  -Aby bronić ,,koscioła swiętego” odzywała sie czasem Wieczna Dziewica Maryja….miała swoich rycerzy Zakon Krzyzacki i inne firmy i korporacje.
  -Katon krzyczał kiedyś w rzymskim Senacie,, Carthaginem esse delendam”…tam są krwiożerczy bogowie którym składa się dzieci na ofiarę krwawą ogniową.!!…Rzym musi upaść bo tam krzyżują Chrzesijan!..Rzym upadł stając się tak krwawym imperium jakiego dotąd nie było…Bóg dalej milczał…Ludzie zaprowadzali ,,porządki” zastępując jeden reżim drugim reżimem krwawym…Szaleńcy ciągle maja straszne marzenia…i nabierają mocy.
  -Granice człowiekowi wyznacza śmierć,,granice ideologii historyczna klęska..Niektóre jednak demony,,zmartwychwstają” . Ateizm to wyraz beznadziei..ale też skutek milczenia Boga, a nawet ,,usprawiedliwianie ” religijne aktów odwetu..Z takiego ,, Egiptu” nie wyszła w swój Exodus zadna religia…a jeżeli wyszła…to ciagle bładzi po pustyniach piaszczystych.

  Polubienie

 17. Gdyż widzenie dotyczy oznaczonego czasu i wypełni się niezawodnie. Jeżeli się odwleka, wyczekuj go, gdyż na pewno się spełni, nie opóźni się.
  Oto człowiek niesprawiedliwy nie zazna spokoju duszy, ale sprawiedliwy z wiary żyć będzie.

  Ponadto, bogactwo jest zdradliwe. Oto jest człowiek, który ma rządzę mocy, a nie zaznaje spokoju. Jest chciwy jak Szeol i nienasycony jak śmierć. Rości sobie prawo do wszystkich narodów i gromadzi dokoła siebie wszystkie ludy.
  Lecz wszystkie one zanucą o nim pieśń szyderczą i uczynią go przedmiotem przypowieści i przysłowia, mówiąc: Biada temu, kto gromadzi mnóstwo tego, co do niego nie należy, i przywłaszcza sobie wiele zastawów! Jak długo to potrwa?
  Czy nie zjawią się nagle twoi wierzyciele i nie obudzą się twoi gnębiciele? Wtedy padniesz ofiarą ich grabieży.
  Ponieważ złupiłeś wiele narodów, więc i ciebie złupią wszystkie inne ludy z powodu przelanej krwi ludzkiej i gwałtu dokonanego na kraju, na grodzie i na wszystkich jego mieszkańcach.
  Biada temu, kto zabiega o niegodziwy zysk dla swojego domu, aby sobie wybudować wysoko gniazdo, by uniknąć nieszczęścia.
  Umyśliłeś coś, co przyniesie hańbę twojemu domowi: Zniszczyłeś wiele ludów, straciłeś prawo do życia.
  Gdyż kamień krzyczy ze ściany, a z belkowania odpowiada mu krokiew.
  Biada temu, kto miasto buduje na krwi, a gród utwierdza na bezprawiu!
  Czyż nie pochodzi to od Pana Zastępów, że ludy mozolą się nad tym, co pożera ogień, a narody trudzą się nad tym, co nie ma wartości?
  Lecz ziemia będzie pełna poznania chwały Pana, jak morze wodami jest wypełnione

  .Biada temu, kto swojego bliźniego poi z domieszką swojego gniewu aż do upicia, aby patrzeć na jego nagość!
  Nasyciłeś się więcej hańbą niż chwałą, pij więc i ty i zataczaj się! Przyjdzie i do ciebie kielich z prawicy Pana, i będziesz syty hańby zamiast chwały.”’….

  Póki co… Biada słabemu ,choremu bezbronnemu,bezdomnemu,biednemu, naiwnemu bezsilnemu..ufnemu..prostolinijnemu. Wykorzystają go do budowy Nowego Imperium.. jako gline jako słome,jako wapno …Spójrzcie jak wspaniale rośnie Nowa Jerozolima….potrzeba wsaszej pracy waszych pieniedzy ,waszej ofiarności…Kocha was Bóg ,! My was tez kochamy..Jesteście wspaniali piekni ,,wzruszający jak dajecie i budujecie…Gdybyście tego nie robili Bóg was kochać przestanie … no i my tez Nie możemy…”’
  ,,Ciepłe uśmiechy zamienią się w woskowe gęby….No nie dajesz nie jesteś jak Bóg ..bo ON PRZECIEZ ZAWSZE DAJE!! NIE MASZ ENTUZJAZMU…. to twoja wina ..
  Daj mi po prostu wszystko…a my ci damy ! ! To co dajesz i tak otrzymałeś od Boga.. wiec łaski nie robisz!
  ,,

  Polubienie

 18. Dotyczy komentarza Awi z 31 stycznia 2020, 14:02 :

  Awi, Jezus poza cytatami z Pism Hebrajskich wg tekstu Ewangelii na ogół nie używa imienia Boga. Modląc się do Niego i mówiąc o Nim nazywa Go Ojcem. Również w modlitwie Pańskiej nie mówi: „Wy tedy tak siè módlcie, Jehowo, Boże nasz, niech zostanie Twoje imię” uświęcone” ale: „Ojcze nasz, niech doę święci (niech zostanie uświęcone) imię Twoje”. Mogłabyś to jakoś wyjaśnić? Zwłaszcza, że w katolickim przekładzie Biblii Tysiąclecie w wydaniu II-gim imię Jahwe w Starym Testamencie występuje. Dawid w Psalmach zwraca się do Boga bzpośrednio worst używając Jego imienia. Czy Twoim zdaniem Dawid modkił się do innego Boga niż Jezus Chrystus?

  Polubienie

 19. —-> Dot. komentarza z 1 lutego 2020 o 22:43, dotyczącego materiału filmowego:

  Sfrustrowany i zmęczony kliknąłem wczoraj na Youtubie cokolwiek i trafiło na Camerona. Z preambuły jaką wygłosił odniosłem wrażenie, że razem z drugim magikiem chcą podważyć biblijny Exodus i obu się dostało ☹️ ALE ONI NIE PODWAŻAJĄ historyczności tego wydarzenia! Wręcz odwrotnie, film Camerona przedstawia materiał potwierdzający jego historyczność…

  —-> Przeprosić muszę obu Autorów! Film jest bardzo ciekawy:

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s