Nie było dla nich miejsca w Betlejem

Ewangelia Łukasza 2,1-14

Opowieści o dzieciństwie Jezusa, które mamy w ewangeliach Mateusza i Łukasza, różnią się co nieco. Zgodnie ze swoją „opcją na rzecz ubogich”, ten drugi napisał tak, jakby Maryja i Józef nie mieszkali na stałe w Betlejem, ale w Nazaret, i do Betlejem przybyła tylko na spis ludności, ponieważ ród Józefa z Betlejem się wywodził. No i to miasteczko było już mocno zatłoczone, nie było już dla nich miejsca w żadnej gospodzie. Jezus urodził się zatem w jakimś pomieszczeniu dla zwierząt domowych. To przesłanie o wartości ubóstwa, ale dla nas dzisiaj również jakoś ekologiczne. Zgodne z duchem czasu i z Franciszkową encykliką „Laudato si”. Oraz z polską kolędą: „W dzień Bożego narodzenia radość całego stworzenia”.

Minęła wczoraj rocznica ważna dla wszystkich współczujących, 24 grudnia roku 1981 zostało uruchomione pierwsze w Polsce zwanej ludową schronisko dla bezdomnych: we Wrocławiu przy ul. Lotniczej 103 we Wrocławiu. „W niezwykle prymitywnych warunkach zamieszkali w nim ks. Jerzy Marszałkowicz oraz jego jedenastu podopiecznych, rekrutujących się w większości z grupy poznanych przez lata przy furcie seminaryjnej”. Ostatnie zdanie przepisałem z bardzo potrzebnej książeczki ks. profesora Andrzeja Hanicha o tej niezwykłej postaci. Kościół mój powinien także tego księdza Jerzego ogłosić błogosławionym, potem świętym. Ktoś powiedział o nim jako dziecku, że jest on taki grzeczny, iż chyba nienormalny. Istotnie mój brat cioteczny był jakoś słaby psychicznie, co też zadecydowało o tym, że nie przyjął wyższych święceń kapłańskich. Czuł się jednak jakoś duchownym, za pozwoleniem kościelnym nosił stale sutannę, rodzina wspomina, że nie zdjął jej nawet kiedyś, by wejść na drzewo owocowe w celach wiadomych.

Zarazem jednak siłę ducha miał kolosalną, inaczej nie powstałoby schronisko, z czasem w przygranicznych Bielicach (Opolszczyzna). I naturalnie ducha ubóstwa. Wystarczy napisać, że do samej śmierci nie zgodził się na osobny pokoik w schronisku, mieszkał zawsze z paroma podopiecznymi. Worki z towarami spożywczymi sam brał na plecy, także znalezionych na wsi pijaków. Głosił zasadę, że lepiej dać się nabrać stu ludziom, niż jednego człowieka skrzywdzić. Był nawet krytykowany za rozpuszczanie schroniskowych bezdomnych. Taki był: książeczka nosi tytuł: „Ksiądz Jerzy Adam Marszałkowicz (19. 01.1931- 13.05.2019). Brat Albert Chmielowski naszych czasów”. Oczywiście.

Ale czy w ogóle jest Bóg, którego Syn stał się człowiekiem? W świątecznym „Tygodniku Powszechnym” specjalny dodatek na taki temat. Dwugłos ks. Adama Bonieckiego, teisty, i prof. Jana Woleńskiego, ateisty. Mimo różnicy poglądów oczywistej dyskutują miło. Woleński nie twierdzi, że religia zniknie: „To, że pojawiają się ateiści i heretycy, jest równie zrozumiałe, jak to, że są wierzący, zresztą o różnej sile swoich przekonań” A Boniecki napisał, że są niewierzący często bardziej prawi i ofiarni, niż ci, co wierzą. Dodam od siebie, choć nie o sobie, że są również agnostycy, o odcieniach myślowych rozmaitych. Natomiast Artur Sporniak pod tytułem „Metafizyczny remis” spróbował naturalistycznej odpowiedzi, skąd się bierze wiara i niewiara, ale zakończył: „Jest jeszcze teologiczna odpowiedź: wiara jest łaską (czyli darem). I ostatecznie nie nasza to sprawa, by Boga z niej dokładnie rozliczać”. No właśnie.

Reklama

163 myśli na temat “Nie było dla nich miejsca w Betlejem

 1. Doświadczenia Praktyczne z Lotniska,,,
  Powszechnie wiadomo że ten sposób podróżowania bywa z wielu powodów NIEBEZPIECZNY.
  lINIE LOTNICZE MUSZĄ WPROWADZAĆ LICZNE KONTROLE…Np wyszkolone psy wąchają bagaże..oraz torby podróżne..wyszkolony personel bada paszporty,bilety..a wykrywacze metalu i materiałów wybuchowych są w ciągłym użyciu..Bezpieczeństwo pasażerów i własność firmy lotniczej i tak nie jest bezpieczna w 100%…I nigdy w obecnym systemie nie będzie. Przyczyn jest wiele…nieraz są to Nieprzewidziane Przypadki…ale częśćiej wykwalifikowani i zdeterminowani destruktorzy…..albo sami piloci oraz członkowie personelu.
  Pewien baaardzo stary przewoźnik mając zdezelowany sprzęt i fatalne lotniska oraz załogę naduzywajacą alkohol ..tak obniżył loty i ceny biletów ze przez pewien czas stał się hegemonem w przewozach pasażerskich.
  Aby jego zła sława nie była znana..zabronił na swoim terenie latać innym liniom i samolotom…
  W swoim ludnym i olbrzymim kraju…wpłynął na rząd aby dopłacał do biletów i do firmy…Do nieba można było dotrzeć tylko jego samolotami…Po licznych nieujawnionych katastrofach,i aferach oraz upadku sponsora czyli państwa…nie było komu płacić..ani czym latać…Prezes firmy zaś wskazywał winnych…
  Kto zgadnie kogo wskazał?…
  No ALE ludzie tzn..pasażerowie nadal chcieli lecieć do nieba jak powszechnie głosiła reklama i rozkład lotów…
  Prezes Zarządu Generalnego…z towarzystwem mieli nad morzem elegancki jacht oraz helikopter aby sie ewakuować..bezpiecznie…z rodziną..[jacht i helikopter..zagraniczny]
  W dzień swego odlotu opublikował komunikat że wstąpił do nieba. Kiedy otworzono archiwum i zbadano papiery…w obawie przed powszechną anarchią CAŁOŚĆ ZABETONOWANO.
  Władza rozumiejąc powagę sytuacji …umywała ręce odcinając się od ..,,całej sprawy”..STANOWCZO!
  LATAĆ JEDNAK TRZEBA……POWIEDZIAŁA MUCHA DO SŁONIA…SIADAJĄC MU NA GRZBIECIE..

  Polubienie

 2. Słoń zaś zwierzę rozumne i szlachetne odrzekł do muchy z brytyjską flegmą. ,, Off course Lady…proszę jednak nie siadać na gównie… i gówna nie roznosić jak to ma pani w zwyczaju.”..

  Polubienie

 3. Oj Stokrotki, Stokrotki …. Świadkami narodzin Jezusa byli trzej mędrcy. Świadków Jehowy wtedy przy narodzinach w ogóle nie było, gdyby byli – cóż byście robili? Powiem sarkastycznie, bo inaczej się nie da w obliczu takich manipulacji cytatowych: słuchalibyście głosów z „nieba”!

  Polubienie

  1. __________________
   Księga Izajasza 43: 10 – 11
   __________________

   10 Wy jesteście moimi świadkami – wyrocznia Jahwe –
   i moimi sługami, których wybrałem,
   abyście mogli poznać i uwierzyć Mi,
   oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję.
   Boga utworzonego przede Mną nie było
   ani po Mnie nie będzie.
   11 Ja, Jahwe, tylko Ja istnieję
   i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.“

   / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum /

   Polubienie

 4. Z określeniem nazewnictwa bywa tak:
  „Świadkowie Jehowi” – nie są świadkami Boga,
  „Prawo i Sprawiedliwość” – nic wspólnego z prawem i sprawiedliwością,
  „Platforma Obywatelska” – z obywatelem mają tyle wspólnego, kiedy na nich głosują.
  „Wiosna” – w lecie nastąpił jej koniec
  „Sojusz Lewicy Demokratycznej „- mają tyle wspólnego z lewica demokratyczną, co ja z katolicyzmem,
  „Katolicyzm” (coś powszechnego) – powszechnością chcieli być, ale nigdy tak nie było i nie będzie.
  ITD., ITP…

  To wszystko dla zmyłki. Czytać odwrotnie!
  Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć gdy się podchodzi odwrotnie do założeń ludzkich i nie tylko.

  Polubienie

 5. Najbardziej zabawni są dla mnie zawodowi EWANGELIZATORZY.
  Sami się z ewangelizować nie potrafią, a myślą że ewangelizują innych.
  Dowodem na moją tezę choćby ewangelizator pan Jan Turnau, zwłaszcza to, co tu na tym blogu dzieje się! Wszystko na opak.

  Polubienie

 6. „Poza Kościołem jest tylko nihilizm, który odrzucamy” – Jarosław Kaczyński

  Może by wreszcie powiedział, co planuje z ludzmi uczynić, którzy są poza Kościołem (w domyśle katolickim)?

  Polubienie

   1. Wciąż aktualne pytanie:
    Kto kogo puści na dno – PiS Kościół, czy Kościół PiS? Czy razem pójdą na dno?
    Ciekawe czasy nas czekają w Polsce, niestety?

    Za dużo tu „ciemnego ludu”!

    Polubienie

  1. Trzeba sobie zadać pytanie – czy Jarosław Kaczynski jest w Kościele, skoro nie uznaje nauk Kościoła?
   Czy Jarosław Kaczyński wypowiadając takie zdanie (na wiecu wyborczym) w oczywisty sposób kłamie żeby całkowicie skłócić polskie społeczeństwo dla zdobycia upragnionej dyktatury, wiedząc doskonale że tylko możliwe dojście do dyktatury jest w sposób następujący – DZIEL I RZĄDZ?

   Można zatem jasno z tegoż powyższego wnioskować, że Jarosław Kaczyński przy pomocy zaplanowanych oszustw i nimi całkowicie skłócenia społeczeństwa polskiego, chce w Polsce wprowadzić DYKTATURĘ!!! Tego jestem prawie pewny! Szkoda mamy taki „ciemny lud” i o tym Kaczyński doskonale wie i perfidnie to wykorzystuje przeciwko całemu społeczeństwu polskiemu – OHYDA!

   Polubienie

  2. Rzecz nie w ciemnym ludzie bo ciemny lud zawsze pójdzie za /tymi co im się wydają/ oświeconymi.To z oświeconymi coś nie tak /te krzyczące i wyrywające wzajemnie sobie schedę,podziały/, moim zdaniem.

   Polubienie

 7. Wg ..ewangelii…Świadkami narodzin Jezusa nie byli trzej mędrcy.. Oni najpierw usłyszeli o narodzinach i ..przyszli na dwór Heroda i do Jeruzalem się wywiedzieć….bo gwiazda w pewnej chwili,, stanęła”. Jezus narodził sie wcześniej.. Wg wyliczeń ,,UCZONYCH W PIŚMIE NA DWORZE HERODA Dziecię Jezus ,,powinno mieć ok 2 lat.
  Stąd tez wyrok Heroda aby wybić wszystkich męskich niemowlaków w Betlejem do 2 lat…
  Judejscy badacze proroctw wywodzili swe spekulacje prawdopodobnie z Księgi Daniela i Micheasza.
  – Twierdzenie że nie było religii Świadków Jehowy jest prawdziwe..i jednocześnie błędne. ŚWIADKOWIE BOGA..czyli,, świadczący o Bogu” byli już przed potopem. Abel ,Henoch..Noe i później…Melechisedek..o którym w pewnym psalmie Abraham..i jego potomstwo…i wielu wielu dalszych.
  Fakt że ten ,,termin ”drażni Diabła i jego personel…podobnie jak termin,, Świadek Chrystusa”…
  nIGDY eWANGELIA NIE BYŁA GŁOSZONA CAŁEMU SWIATU NA TAKA SKALĘ JAK OBECNIE I W TAK POKOJOWY SPOSÓB NAWET POŚRÓD NIEPRZYJACIÓŁ…

  Psalm 110 Dawida..
  ,, Jehowa powiedział mojemu Panu:
  „Zasiadaj po mojej prawej stronie,
  aż położę twoich wrogów jako podnóżek dla twoich nóg”.
  Jehowa z Syjonu rozciągnie berło twojej władzy, mówiąc:
  „Wyrusz na podbój między swoich wrogów”.
  3 Twój lud chętnie stawi się do dyspozycji w dniu, gdy będziesz wyruszał ze swoim wojskiem.
  Twoja młodzież we wspaniałej świętości
  jest jak krople rosy o świcie.
  4 Jehowa przysiągł i nie zmieni zdania*:
  „Ty jesteś kapłanem na zawsze,
  kapłanem na wzór Melchizedeka!”.
  5 Jehowa będzie po twojej prawej stronie.
  W dniu swego gniewu roztrzaska królów.
  6 Wykona wyrok na* narodach,
  napełni ziemię zwłokami.
  Zmiażdży przywódcę* rozległej krainy*.
  7 Po drodze będzie on* pił ze strumienia.

  No król Dawid był też ,,świadkiem” i dziedzicem obietnic….
  Powiedział mojemu Panu czyli przyszłemu Mesjaszowi…Jezusowi…
  Miał wizje i nadzieję która miała sie zrealizować w Btelejem i dalej aż po krańce ziemi…
  Musi ktos o tym Świadczyć… bo przeciez koscioły NIE SWIADCZĄ…TYLKO POLITYKUJĄ..Ci którzy słuchają tresci kazań ..dobrze o tym wiedzą.

  Oczywiści królowie którzy maja być roztrzaskani ..jako wrogowie Syna…nie chcą słyszeć tych słów.. Wolą pochlebstwa w myśl ,,reka rękę myje.. albo ,, kruk krukowi łba nie urwie”

  Polubienie

 8. hebr 11 rozdział…

  32 Co jeszcze mogę do tego dodać? Nie wystarczyłoby mi czasu, gdybym zaczął opowiadać o Gedeonie, Baraku, Samsonie, Jeftem, Dawidzie oraz Samuelu+ i innych prorokach. 33 Dzięki wierze pokonali oni królestwa+, umocnili prawość, otrzymali obietnice, zamknęli paszcze lwom, 34 powstrzymali siłę ognia, uszli przed mieczem, w słabości nabrali mocy, stali się dzielni na wojnie, rozgromili wojska najeźdźców. 35 Kobiety dzięki zmartwychwstaniu odzyskały swoich bliskich, którzy zmarli. Inni nie chcieli skorzystać z możliwości uwolnienia na podstawie jakiegoś okupu i godzili się na tortury, żeby dostąpić lepszego zmartwychwstania. 36 Jeszcze inni doświadczali drwin, biczowania, a nawet zakuwano ich w kajdany i wtrącano do więzień. 37 Byli kamienowani, poddawani próbom, przerzynani piłą, zabijani mieczem+, chodzili w skórach owczych i kozich, cierpieli biedę i ucisk, znęcano się nad nimi 38 Świat nie był ich godny. Tułali się po pustyniach, górach, jaskiniach i podziemnych jamach.

  39 A jednak ci wszyscy, chociaż dzięki swojej wierze otrzymali Świadectwo, że cieszą się uznaniem Bożym, nie dostąpili spełnienia obietnicy, 40 ponieważ Bóg przewidział dla nas coś lepszego, aby oni nie mogli bez nas zostać doprowadzeni do doskonałości.
  I DALEJ.
  .Skoro otacza nas tak wielki Obłok Świadków, my też odrzućmy wszelki ciężar i grzech, który nas łatwo omotuje+, i wytrwale biegnijmy w wyznaczonym nam wyścigu. 2 Uważnie wpatrujmy się przy tym w Jezusa — Naczelnego Pełnomocnika i Udoskonaliciela naszej wiary. Dla radości, która go czekała, przetrwał on pal męki*, gardząc hańbą, i zasiadł po prawej stronie tronu Boga. 3 Rozmyślajcie więc głęboko o tym, który zniósł wrogie słowa grzeszników, jakimi sami sobie szkodzili. Dzięki temu się nie znużycie i nie poddacie”.

  Tak więc Lukki…przed Chrystusem zostali nazwani Świadkami Boga ludzie wierni Jemu..a w słowach proroka Izajasza słychać taki tekst

  10 „Wy jesteście moimi świadkami”, mówi Jehowa,

  „moim sługą, którego wybrałem,

  żebyście mnie poznali, wierzyli we mnie

  i rozumieli, że Ja Zawsze Jestem Ten Sam.

  Przede mną nie istniał żaden Bóg

  ani po mnie żaden się nie pojawił.

  11 Ja, właśnie ja, jestem Jehowa i oprócz mnie nie ma wybawcy”.

  12 „Ja jestem Tym, który oznajmił, wybawił i sprawił, że o tym usłyszano —

  nie było wtedy wśród was cudzoziemskiego boga.

  Dlatego wy jesteście moimi świadkami”, mówi Jehowa, „a ja jestem Bogiem.

  13 Zawsze jestem ten sam.

  Te słowa kierowane były do IZRAELITÓW ..nie objawił się im jeszcze Jezus….byli więc wtedy Świadkowie Jehowy ale nie w dzisiejszym rozumieniu.
  Jak to wspaniale że Bóg nie zmienia zdania i jest ten sam Prawy i Prawdomówny…no i nie wymaga od nas abyśmy mówili do Niego lub modlili się po łacinie..!! i klękali przed biskupami..

  Polubienie

  1. „Gdy mędrcy się oddalili, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał dziecięcia, aby Je zgładzić – fragment Ewangelii według św. Mateusza.” – Jan Turnau

   Nic nowego pod słońcem – swój swojego ratuje, pozostawiając nie swoich na zgładzenie. Taki jest człowiek i takiego Boga człowiek stworzył. Nie dziwię się, że w takiego Boga ludzie uwierzyli i wierzą. Ich sprawa!

   Szkoda tylko że pan Jan Turnau propaguje antysemityzm, nawet nie wiedząc o tym.

   Polubienie

 9. —-> Dot. komentarza Atrojki z 11:51
  ^

  __________________
  Księga Izajasza 43: 10 – 11
  __________________

  10 Wy jesteście moimi świadkami – wyrocznia Jahwe –
  i moimi sługami, których wybrałem,
  abyście mogli poznać i uwierzyć Mi,
  oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję.
  Boga utworzonego przede Mną nie było
  ani po Mnie nie będzie.
  11 Ja, Jahwe, tylko Ja istnieję
  i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.“

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 10. Awarcho,Bóg jest dokładnie taki jak napisano.
  Ale /nie wiem jak to jest,jak to się dzieje/ inny niż nasze wyobrażenie.
  Inny.Choć dokładnie taki jak opisany.Jednym słowem NASZ /dokładnie wszystkich/.
  I wszyscy mają taki sam dostęp /choćby przez Jego Słowo/ do Niego.

  Polubienie

 11. _________________
  Ewangelia wg Jana 5: 43
  _________________

  43 “Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył kto inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli.“

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum/

  Polubienie

 12. Imię to znaczy – „Jahwe jest zbawieniem”. Forma aramejska ma postać ܝܫܘܥ ,ܝܫܘ Jeszua. W niektórych kulturach używane jako imię własne, głównie w kręgu kulturowym języka hiszpańskiego. W Kościołach chrześcijańskich imię Jezus otoczone jest szczególną czcią jako imię własne wcielonego Syna Bożego.

  Wikipedia › pl › wiki › Jezus_(imię)
  Jezus (imię) – Wikipedia, wolna encyklopedia

  Polubienie

 13. Prorok Izajasz głosił swoje słowa 700 lat przed naszą erą, a Świadkowie Jehowy zrodzili się w 1870 roku, czyli ponad dwa i pół tysiąca lat później… Przejrzałam za pomocą wikipedii historię Waszych narodzin. Twórca Waszego ruchu religijnego, Russell, urodził się i wychowywał w rodzinie prezbiteriańskiej czerpiącej swe doktryny z Księgi Dyscypliny powstałej pod wpływem reformatorskich działań Lutra i w opozycji do niego. Jeden z licznych punktów tej księgi brzmi: „14. Słuchajcie Boga swego, o człowieku, i rozróżnijcie wtedy, że dwoje, Bóg i Jehowa, nie są tymi samymi; ani więcej nie jest twoim Bogiem, aniżeli będziesz w czasie, który nadejdzie.”Wydaje się więc, że m.in. tę doktrynę reformował Wasz założyciel…. Głosicie swoje doktryny – sobie a muzom, chciałoby się powiedzieć, ponieważ nie obchodzi Was niczyje zdanie odmienne od Waszego.”Wszystkie wprowadzone przez Ciało Kierownicze nauki obowiązują każdego Świadka Jehowy, a odstępstwo od wyznawanych zasad moralnych lub wierzeń skutkuje wykluczeniem ze społeczności – z możliwością ponownego przyłączenia po okazaniu skruchy i zmiany postępowania lub toku rozumowania” Nie ma więc mowy, że nawet jeśli coś odmiennego trafi wam do rozumu, to przyznacie się, że trafiło, ze strachu przed wykluczeniem będziecie trwać przy swoim! Twierdzisz, że to co robicie jest oświecaniem. Gdybyśmy my, katolicy – traktowali Was jako ciemnotę, też pewnie próbowalibyśmy was oświecać, ale mając świadomość tego, co Was za to „oświecenie” może spotkać (ostracyzm, wykluczenia, prześladowanie, znęcanie się psychiczne itp/) nikt z nas tego się nie podejmuje. Natomiast nikt nie poczuwa się do bycia ciemnotą, by w ogóle czytać te niby „oświecenia”> Możesz Piramidalnego poprosić, może on , znawca ciemnoty, sprowadzi tu ze swoich zasobów paru jakichś ciemniaków, to będziesz miał komu głosić. U nas też są doktryny, też są heretyckie poglądy, za przyjęcie których grozi ekskomunika – Was to jednak nie obchodzi. Natręctwo nie ma granic.Zwracałam Ci uwagę, że Wasi przełożeni gwarantują nam, że ich podopieczni, podrzędni Świadkowie, tacy jak m.in. Ty – nie będą ingerować w nasze przekonania, tradycje, święta, uczucia religijne … itp…….. Ta gwarancja Twoich przełożonych wobec tego, co tutaj głosisz – to słynne srali muchy będzie wiosna! ….. Święta były radosne. teraz zbliża się Nowy Rok, może radośniejszy będzie i mniej gwałcony przez zatwardziałych i nadgorliwych …. wyznawców BOGA! Zobaczymy.

  Polubienie

  1. _________________

   14 “Człowiek zmysłowy nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać”

   1 List do Koryntian 2: 14

   Polubienie

   1. _______________

    15 “Roztaczamy miłą Bogu woń Chrystusową, wyczuwalną dla idących drogą do wybawienia i dla idących drogą do zagłady. 16 Dla tych ostatnich jest to przykra woń śmierci prowadząca do śmierci+, dla tych pierwszych — zapach życia prowadzący do życia.”

    2 List do Koryntian 2: 15 – 16a

    Polubienie

 14. Ewo rozumiem to tak: BÓG JEST NIEZMIENNY…ale zmieniają sie Nasze Wyobrażenia o Bogu i zmieniały się w czasie minionym stosownie do tego co człowiek o Nim sie dowiadywał z dostepnej lub niedostępnej Biblii..
  Również interpretacja tego co można w Biblii wyczytać inna była dawniej i inna jest obecnie . Rzeczy zasadnicze sa te same..i przesłanie też.Zienia się również rozumienie praw Natury i w związku z tym..CZŁOWIEK DOSTRZEGA OGROM BOŻYCH DZIEŁ I ICH BOGACTWO I INTELIGENCJĘ

  DAJE SIĘ ZNALEŹĆ NAWET TYM ….,,KTÓRZY GO NIE SZUKALI”..przez dar Modlitwy kazdy człowiekmoze mieć do Niego dostęp ..Wszędzie i o kazdej porze. Brak ,,biura i sekretarza czy szambelana jak w kurii.. nie utrudnia wysłuchania i nie ogranicza. Trzeba miec tylko i aż ,,Czyste Serce”
  UCZEŃ jAKUB TAK TO OKRESLIŁ W swym liscie adresowanym do pierwszych zborów.:

  ,,Wobec tego podporządkujcie się Bogu, natomiast przeciwstawcie się Diabłu, a od was ucieknie.
  Zbliżcie się do Boga, a On zbliży się do was. Obmyjcie ręce, grzesznicy, i oczyśćcie serca, niezdecydowani.”
  Zbędne są potem nadzwyczjne ,,uświęcenia” albo oczyszczania i egzorcyzmy i specjalizacje Bóg wysłuchuje nasze prosby ..chociaz nie zawsze tak jak byśmy chcieli i jak o widzimy..

  Polubienie

 15. Niestety szan Atrojko nie macie nas czym oświecać..W waszym ,,domu bożym” okropny bałagan zarówno moralny jak .. i teologiczny. Wasi tzw ,,fachowcy” mają bardzo problemy z wiarą ..co widać gołym okiem po skutkach .
  Jezus dał w tej kwestii jasną miarę…Po owocach poznacie je…Czy urosną oliwki na cierniach…? Na czymże urósł Pell.Paetz..Mc Crommick Wesołowski. Hudal. Stalin..Hitler, Makowski ..Gil.. Tisso itp?.. czy na Oliwce?
  Gdyby Bóg był u Was czy potrzebna byłaby jakakolwiek Reformacja czy reforma?.
  Czy epitety które rzucają wierzacy pod adresem Głowy Kościoła który chce naprawy czy weryfikacji świadczą o wierze?
  Czy to nie kpina z Jezusa I z Ojca i całego nieba gdy do cnoty czystości i świętości wzywa przestepca i bluźnierca..a w kongregacji Świetosci pracuje doktor teologii pederasta?
  Cóz więc może nam zaoferować Lux Veritas?.. czy Obscura Ryptura.. ? Czy sadzi pani szanowna że Bóg to filozof który mędrkuje i się uczy jak rozumieć nadinteligentów? Prostotę ewangelii zamienił na bełkot czcigodnych dostojnych ojców dyrektorów i innych?..

  Polubienie

 16. Ja sz.Panią rozumiem Pania męczy ewangelia i zdecydowanie lepsze rzeczy widzi pani w rozwazaniach innej natury ..literackiej,psychologicznej czy walka z kurnikiem albo męskicm swiatem chamstwa. To też niezłe ..ale nie dla chrzescijanina..Ta druga pani też woli zdecydowanie politykę…Ale wszyscy tak nie muszą…No chyba że tak jak dawniej skłonicie gospodarza ..do usunięcia tych którzy,, nie leżą” i …takie próby były już podejmowane włącznie z telefonami do Administratora…czy Gospodarza
  Dodam tak jeszcze…wiara bez struktury kościelnej jest możliwa i nawet bardziej żywa. Zakazy w Hiszpanii za czasów Franco czy w ZSRR I OBECNEJ ROSJI niczego nie zatrzymały a wprost przeciwnie. Po wywiezieniu Ś.J .na Sybir… liczba wiernych w Sowietach się w ciagu dziesieciu lat podwoiła…pomimo więzień i lagrów oraz bardzo surowego traktowania. Kres Putina jest bardzo bliski….strach o utratę władzy każe mu atakować tych o których wie on sam ze wojować nie będą. Raczej będą ofiarami systemu. Inspiracja władz cerkwi czy kościoła w tej rzeczy.. też odbije się na narodzie..tak jak w Chile albo Hiszpanii.. Ludzie religię porzucają..ale Boga potrzebują…..Ale może sz. pani właśnie o to chodzi..?..aby wierzyli w sposób statystyczny jak… pani? Szanowna? Może pani z koleżanką podjąć działania [ obiecane!] w celu delegalizacji Ś.J. W Polsce….!! Już Kościół ma mnóstwo doświadczen w tej sprawie…chluby z tego nie było a będzie tak czy owak hańba….Tak jak jest teraz..
  Dużo za tym przemawia…

  Polubienie

 17. “Niestety szan Atrojko 1 / nie macie nas czym oświecać.. 2 / W waszym ,,domu bożym” okropny bałagan 2a / zarówno moralny jak .. i 2b / teologiczny. 3 / Wasi tzw ,,fachowcy” mają bardzo [bardzo poważne] problemy z wiarą..co widać gołym okiem “ – Awarcho do Atrojki

  * [ …] treść w nawiasie kwadratowym korekta stylistyczno-merytoryczna Redakcji

  Polubienie

 18. Dziwię się Panu szan. Awarcho, że zamiast reprymendy skierować w stronę swego współbrata, któremu za niezdyscyplinowanie grożą tortury psychiczne w zborze, Pan chce mnie powstrzymać od upomnień, zupełnie jakby Panu zależało na tym, aby Współbrata Pana torturowano…. Ok. Głoście sobie,co chcecie , oświęcajcie się wzajemnie, ja do tego nic nie mam. Później , jeśli ktoś będzie jęczał z bólu, żeby nie było, że nie starałam się temu zapobiec. Tu na wschodzie i tak podminowana atmosfera ….

  Polubienie

 19. „Możesz Piramidalnego poprosić, może on , znawca ciemnoty, sprowadzi tu ze swoich zasobów paru jakichś ciemniaków, to będziesz miał komu głosić.” – Atrojka

  Szanownej Atrojce muszę na uszko powiedzieć, że są „znawcy ….” i są właśnie w Twoim Kościele katolickim, którzy w sposób nie ludzki wykorzystują ludzi. Ja nie miałbym sumienia wyciągać kasę od ludzi starszych, schorowanych, pragnących wiary w Boga, jak to czyni pewien „Ojciec”, który jak wszyscy wiemy stworzył IMPERIUM na ludzkiej wierze.

  Teraz zapoznam z faktem:
  Jest wspaniała rodzina wzajemnie sobie pomagająca. W mieszkanku biednym żyje sobie mamusia, która ma kochających dzieci. Mamusia poprosiła dzieci o pieniądze (nie istotne na co), oczywiście nie było żadnego z tym problemu. Dzieci nawet postanowiły przeprowadzić podstawowy remont dla kochającej mamy i podczas przygotowania do malowania odkryli coś, co było przez mamusię ukrywane – przelewy na konto Imperium znanego Ojca. Od tego czasu dla mamusi takiej pomocy finansowej już nie było, bo pieniądze szły na tworzone IMPERIUM znanego Ojca. Czy Kościół katolicki naprawdę nie ma kasy, żeby wesprzeć finansowo radio, które jest słuchane przez niektórych ludzi, zwłaszcza ubogich finansowo? Ma, ale chce więcej, więcej i jeszcze więcej, choćby nawet od osób od których nie powinien brać (ubogich emerytów). Są też znane inne przypadki!

  Ośmielam się się stwierdzić że Kościół katolicki jako Instytucja jest diabelska i nie ma nic wspólnego z tym, co głosi.
  Jest dokładnie tak, jak napisano – „po owocach ich poznacie”.

  Z wiary ludzkiej nie można czerpać zysków i tworzyć Imperia bogów mieszkających w pałacach, gdzie wokół tyle ludzkiej biedy – JASNE, katolicy!

  Polubienie

  1. „Tam, gdzie pieniądze są stawiane w centrum, nie ma miejsca dla Boga i dla człowieka.”

   Kto jest autorem powyższego zdania?

   Imperium watykańskie zostało stworzone dzięki dużej kasie, a tyle głodujących na tej ziemi.
   Pytam poważnie – czy te Imperium katolickie ma coś wspólnego z Stwórcą?
   Odpowiedz na górze jako cytat i nie ja jestem tego autorem.

   Czasami powie coś bardzo mądrego, gdzie nawet mnie „ruszy”. Szkoda że nie naszych bogów i ich wiernych?

   Polubienie

 20. —-> “ [bardzo poważne] problemy z wiarą..co widać gołym okiem “

  Uważam, że ta część wymaga obszerniejszego komentarza, od którego w tej chwili się powstrzymam.

  Polubienie

 21. Jak stylistyczne i mertorycznie są braki ..to oczywiste ze ja nie jestem prorokiem a tylko takim prostakiem AWARCHO.. KSYWA WIELE WYJASNIA…
  Mamy se co rzic a je teho wic

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s