Z nas wszystkich najlepsza

Księga Rodzaju 3,9-15.20

Ewangelia Łukasza 1,26-38

Zwykła uroczystość, jaką jest dla chrześcijan niedziela, zbiegła się dzisiaj z inną: rzymskokatolickim świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. I biblijne teksty do tej uroczystości zostały dobrane. Nazywa się Niepokalanym Poczęciem to, że Matka Chrystusa wolna była od wrodzonej skazy moralnej, którą jest tak zwany grzech pierworodny. Popełnili go według biblijnej opowieści ludzie zwani naszymi pierwszymi rodzicami, przy czym wąż kuszenie swoje rozpoczął od Ewy, przeciwstawionej jakoś Marii z Nazaretu.

Treści tej naszej wiary sprawiają wielu z nas kłopoty. Najpierw dlatego, że pomylić bardzo łatwo poczęcie niepokalane z dziewiczym, zwanym duchowo czystym (szczególnie, gdy się każdy seks traktuje jako ze swej natury gorszy niż nawet tamten legalnie małżeński). Problem w tym, że owa wiara mariologiczna żadnych podstaw biblijnych dosłownych nie ma, więc i idealnego tekstu nie da się znaleźć. Wybrano tekst o anielskim zwiastowaniu, czyli o poczęciu dziewiczym Jezusa, nie jej samej przecież, w jakimś zwykłym związku małżeńskim (w tekście apokryficznym Anny i Elżbiety), co obie sprawy łatwo utożsamia.

To jednak tylko pół biedy. Cięższy problem mamy w wielkim pytaniu do Boga, czemu mogąc stworzyć jednego człowieka tak dobrego idealnie, nie stworzył takimi nas wszystkich. Odpowiadam sobie sam na to tak o to. To nie tyle – jak się tłumaczy – dany Maryi „przywilej”, nie wypadało, aby Matka Bożego Syna była czymkolwiek skalana. Tłumaczę to inaczej.

W ogóle przecież rodzimy się moralnie różni. Maksymilian Kolbe miał inny start duchowy niż Hitler. Późniejsze różne życiowe uwarunkowania są zawsze ważne, niemniej jest coś takiego, jak jakiś duchowy talent, który ma każdy z nas różny. I co jednak z tego? Tak czy inaczej jakaś Boża niesprawiedliwość i tyle. Owszem, ale w takim razie pytanie jest szersze, dotyczy w ogóle jakiejś Bożej stworzycielskiej (nie)sprawiedliwości. Na chrześcijańskim Wschodzie była i jest już raczej podobna hipoteza teologiczna o świętości Jana Chrzciciela, a chyba każdy z nas zna ludzi dobrych niebywale. Maryja była z nas wszystkich najlepsza.

A papież Benedykt XVI powiedział o niej naturalnie w przekładzie na język polski (WAM) na ten dzień tak oto: „W Niej dobroć Boża przybliżyła się i wciąż znacznie przybliża się do nas. Maryja staje zatem przed nami jako znak pocieszenia, otuchy, nadziei. Zwraca się do nas słowami: – Miej odwagę podjąć ryzyko z Bogiem! Spróbuj! Nie lękaj się Go! Miej odwagę podjąć ryzyko wiary! Miej odwagę podjąć ryzyko dobroci! Miej odwagę podjąć ryzyko czystego serca! Opowiedz się za Bogiem, a zobaczysz, że właśnie dzięki temu życie stanie się otwarte, wcale nie nudne, ale pełne niezliczonych niespodzianek, bo nieskończona dobroć Boża nigdy się nie wyczerpie. W tym świątecznym dniu pragniemy podziękować Panu za wielki znak Jego dobroci, jaki dał nam w Maryi, swojej Matce i Matce Kościoła. Prośmy Go aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam samym stawać się światłem i nieść to światło przez noce dziejów. Amen.

Zacytowałem papieża z tomu jego przemówień, wydanego w języku polskim przez WAM pod tytułem „Matka Boga. Maryja w wierze Kościoła”.

Reklama

248 myśli na temat “Z nas wszystkich najlepsza

 1. _____________________
  1 List Pawła do Koryntian 4: 6
  _____________________

  6 “Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane2, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego.“

  / / Wg BY, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 2. Ślubu z nim nie brałem :_) I jakoś na razie nie bardzo się widzę obok Niego w królestwie Bożym :_) Ale kto wie, może się jeszcze poprawię 😀

  Polubienie

 3. / Jeżeli Awarcho się nie zmieni i Bóg pozwoli mu znaleźć się w Jego królestwie to On będzie wszystko tam kwestionował i podważał. /

  Polubienie

 4. —-> 1 List Pawła do Koryntian 4: 6 możemy podzielić na części “a”, “b” i “c”.

  Zwróćmy raz jeszcze uwagę na część “6b”:

  “…(A)byście mogli zrozumieć, że NIE WOLNO WYKRACZAĆ POZA TO, CO ZOSTAŁO NAPISANE” – 1 Kor 4: 6b.

  Człowiek od dawien dawna aż do dnia dzisiejszego kultywuje praktykę polegajaca na tym, że kiedy coś zostanie powiedziane (aby tego później nie przekręcać, nie zmieniać, nic z tego nie ujmować ani nic do tego dodawać) zostaje to, co uzgodniono, co powiedziano (lub jednostronnie postanowiono) po fakcie tym ZAPISANE.

  Dotyczy to np. aktów notarialnych (chociaż wiemy, że nie wyłacznie aktów).

  —-> Dlaczego chrześcijanie usiłuja tę zasadę w przypadku tego w co wierza, a w co nie UNIEWAŻNIĆ I ZMIENIĆ ??

  —-> Czy ktoś wchodzi noca do Kancelarii Notarialnej (lub gabinetu lekarskiego) i wyskrobuje coś z aktu notarialnego lub kopii L-4 ?

  —-> Albo np. tak jak Awi i Awarcho twierdzi, że niektóre fragmęnty testamentu to wymysły Notariusza, a inne to jakieś mity i niestworzone opowieści ?

  Zdarza się oczywiście (i to często) że tym, którym akt spadkowy (testament) się nie podoba usiłuja go podważyć. Ale przecież nie sam tekst gdy wyraźnie w nim stoi wszystko czarno na białym! RACZEJ POCZYTALNOŚĆ AUTORA, nie wiem czy w niektórych przypadkch również Notariusza ?!!

  —-> Dlaczego w chrześcijaństwie taka mała wagę się przykłada do tego, co jest napisane w Biblii? Głosi się za to jakieś prywatne niestworzone nauki i poglady, mimo że Biblię oficjalnie uznaje się za święta, natchniona i pochodzaca od Boga? W Islamic czegoś takiego nie ma. Koran to Koran, wielu zna na pamięć. I nic poza tym. A może Biblię jedynie wierni uważaja za święta? Niewierni zaś, tj ta “bardziej światła” i lepiej wykształcona Elita wybiera sobie jedynie z Pisma to, co jej pasuje, resztę uważa za bajki ?

  Polubienie

  1. „W Islamie czegoś takiego nie ma. Koran to Koran, wielu zna na pamięć. I nic poza tym.” /@Stokrotny/
   Mam wrażenie że to NIC POZA TYM jest dla Ciebie bardzo pociągające.

   Polubienie

 5. @Stokrotny, czasami sprawiasz wrażenie osoby logicznie myslacej, a czasami, wybacz, Twoja wiara i teologia wydaje się dosyć tępa..
  Dla mnie postać Maryi, „błogosławionej po wszystkie pokolenia” jest niezwykle ważna , tak jak już określiłam , jest „pierwszą po Bogu” w NT. Apostol Paweł jest kolei b. ważnym teologiem (bo uczniem Jezusa nie był), ale to nie jemu Anioł Gabriel zwiastował tajemnicę narodzenia Jezusa…….. i nie z nim Duch Św. spłodził Syna Bożego !!!!!

  Nie wiemy, drogi @Stokrotny, jak to będzie w Dniu Ostatnim, czy Bogu bardziej będą się podobać ci, którzy wierzyli uparcie w Jahwe i swoja wiarę sprowadzali do studiowania wersetów Starego Przymierza czy ci, którzy podążali słowami Chrystusa: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”, a może ci MALUCZCY, którzy Biblii nie znali, nie czytali, modlili się na Różańcu i pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej…….?? Czyżby Bóg mógł odrzucić tych, co ZAWIERZYLI MATCE JEGO SYNA??
  „W tym czasie odezwał się Jezus i rzekł: Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Zaprawdę Ojcze, bo tak się Tobie upodobało.” /Mat 11;25/

  Oj, ostrzegałabym wszystkich Swiadków Jehowy i wszystkich Chrzescijan przed wydawaniem jednoznacznych wyroków CZYJA WIARA LEPSZA……

  Polubienie

 6. Awi, dla Ciebie logiczne myślenie nie jest najważniejsze. Chyba nie użyczasz swojego nicka temu Panu pod wpływem, którego od jakiegoś czasu jesteś? Jakoś tak bardzo po męsku zaczęłaś… Kiedyś ktoś na tym blogu napisał, że pod niektórymi nickami kryja się całe wyspecjalizowane Zespoły Osób ?

  Polubienie

 7. Z drugiej strony to, co piszesz zupełnie nie trzeba się poruszonego tematu więc to chyba raczej Ty 😃 Jednak pod wyraźnym czyimś przemożnym wpływem…

  Polubienie

 8. Nie daj się Awi omotać temu demagogowi w koloratce :_)

  —-> Najważniejsza Awi jest Miłość ♥️

  / Przecież nie muszę Ci tego tłumaczyć /

  Polubienie

 9. Stokrotki – Twoja narracja sprawia, że świat przedstawiony na tym blogu nabiera dziwnych kształtów…. Gratuluję, ponieważ umiejętność kreowania światów nie jest umiejętnością ani pospolitą, ani – tak przypuszczam – zbyt łatwą do posiadania (na pewno się wiąże z całym szeregiem różnych procesów psychiczno-intelektualnych , w przypadku odreagowywania których różnie bywa…) Teraz wyprojektowałeś kadr, ze sztabem wyspecjalizowanych służb, któremu to sztabowi przypominasz o powinnościach miłosnych i jednocześnie – najwidoczniej zmęczony przewagą tego sztabu – stosujesz znaną z ćwierkania wymówkę: ” Przecież nie muszę Ci tego tłumaczyć ”
  Projekcja nabiera groteskowo-sentymentalnej aury, co w obliczu różnych aktualnych wydarzeń jest trochę nie na miejscu, ale – będąc daleko poza krajem – pewnie o wszystkim nie wiesz, nie wiesz więc o tym, że zdaniem jednego z posłów serce naszego kraju – stolica – jest poddana torturom, które posłowi temu przypominają wręcz plagi egipskie. W takiej sytuacji serc nie należy nadużywać, zwłaszcza – jeśli uważasz to za serce sztabu. Zimna krew, opanowanie i szybka reakcja wobec zagrożeń – to jest najważniejsze, a nie jakieś sentymenty…. Oczywiście jestem pewna, że Awi nie da się zwieść tym słowiczym wdziękom we wpisach, ale dla pewności tym komentarzem przywołuję – właściwie to nie wiem, co przywołać: Czuj Czuj Czuwaj!? czy może Czuj duch! ? … W przypadku przeboju z zawołaniem „Bądź gotowy!” ( H. Frąckowiak z 79r. ) to już w ogole na myśl o tym sztabie słabo ze strachu się może zrobić………………Jednak musi minąć kilka pokoleń, zanim otrząśniemy się z tych wszystkich koszmarów, nawet nie jako naród, ale jako ludzie.

  Polubienie

 10. Przyznam też szczerze – jak ostatnio jest to na topie za sprawą pewnego przeboju wydawniczego! – że na odwagę napisania takiego komentarza stać mnie jedynie z tego powodu, że tak czy siak i tak stoję jedną nogą nad grobem, więc….? nie mam nic do stracenia” prócz i tak straconego życia ! Chociaż do końca nie jestem pewna, czy jakiś nawiedzony Raskolnikow z jakiegoś dziwacznego sztabu z siekierką mi znowu gdzieś tu nie wyskoczy!!!!!! Jedyne moje marzenie – dorwać gada i go unieszkodliwić …. Czysta utopia, bez sztabu specjalistów ani rusz!

  Polubienie

 11. Atrojko, ciekawe Twoje refleksje, tylko proszę, nie pisz o „grobie” czy o „straconym życiu” ….

  „BÓG NIE JEST BOGIEM UMARŁYCH ALE ŻYWYCH. Dla Niego bowiem wszyscy żyją.” /Łuk 20; 38/
  Na Nowej Ziemi życie będzie toczyć sie dalej …………..
  A jutro zapalimy juz TRZECIĄ adwentową świecę………….

  Polubienie

 12. Awi, „grób” i „stracone życie” to takie pociągnięcie sentymentalnej narracji czy, jak nowocześniej niektórzy mówią, : szeptany marketing. Osobiście wolałabym nie pisać : „dorwać gada” albo sformułowań typu „z siekierką mi gdzieś wyskoczy”…. Chyba faktycznie dopiero na Nowej Ziemi nie będzie takiej potrzeby.

  Polubienie

 13. / Przecież nie muszę Ci tego tłumaczyć / jest w nawiasie. Nawias minimalizuje emfazę, a serduszko (nie tylko Awi) może przypominać, o czym zapomnieć zapewne byśmy nie chcieli.

  Polubienie

 14. Najważniejsza jest miłość, pisze Stokrotki.
  Ja napiszę że wystarczy przyzwoitość i nie oczekuję wobec innych ludzi nic więcej. Miłość do wszystkich ludzi to UTOPIA. Dążenie do utopi bardzo często zmienia się w dyktat (dyktaturę). Dzisiaj to, co obserwuję w Polsce to dążenie do utopii, czyli dyktatury. Nie jesteśmy wszyscy w myśleniu jednakowi, mamy różne światopoglądy na życie. Najważniejsze żeby nikomu nie narzucać swojego światopoglądu bo to prowadzi do nędzy życia i często pozbawia te życie. Powinniśmy umieć żyć w wielkiej różności i różnić się przyzwoicie. Tak niestety nie jest i wiem dlaczego – bo są w śród nas utopiści, którzy myślą, że wszystkich przerobią na jedno „kopyto”. To niemożliwe i czas to zrozumieć.
  Nowy Testament, owszem jest szkołą dla nas, ale nigdy nie będzie możliwe żeby w życie ludzkie wprowadzić, bo jest UTOPIA, dokładnie tak, jak komunizm i to, co chce w naszym kraju zbudować PiS. Stawiam na przyzwoitość i jestem gorącym przeciwnikiem wizji utopijnych. W naszej ludzkiej historii już pokazano do czego wizje utopijne doprowadziły. Doprowadziły do szaleństwa i zbrodni i nic więcej. W Polsce zapędy utopijne mogą jedynie doprowadzić do anarchii lub jeszcze gorzej. Lider PiSu o tym nie wie, bo jest człowiekiem, który uważa że tak ma być, jak On chce. Nie! Ma być przyzwoicie i z poszanowaniem każdego światopoglądu i każdej wizji dla rozwoju naszego kraju.
  Pisać na ten temat można by jeszcze długo, ale czy jest sens, skoro ludzie chcą utopii?

  Polubienie

 15. (Jak to się mówi – zamienił chłopię siekierkę na utopię. Nic dodać nic ująć, ale do moich planów taka perspektywa nie pasuje. Dorwę gada i utopię? Jak? One są niezatapialne!)

  Polubienie

 16. Gdybyś Ty Piramidalny (jak twierdzisz) wierzył tylko w “przyzwoitość” :_) a nie jak Większość również w Utopię …♠️♥️ Nie Miałbyś Dzisiaj Dzieci i Rodziny :_)

  Polubienie

  1. Nie!
   Przyzwoitość to nie wiarą, a racjonalność. Moje dzieci i rodziną nie ma nic wspólnego z utopią!
   Wymyślasz, żeby swoje tezy dopasować do swojej utopii.

   Polubienie

 17. —-> Dwoje ludzi (w naszym kraju) nie będzie miało gdzie mieszkać, z czego żyć i opłacić za kwaterę a i tak będa RAZEM.

  Polubienie

 18. A Nowy Testament to nie Utopia. Pierwszym, ktòry worowadził go w życie byline Jezus Chrystus. I wyraźnie stwierdził, że na pewno będa też inni.

  Polubienie

 19. Drodzy katolicy, czy tego chcecie czy nie , SCHIZMA w Kościele dokonała się już przedwczoraj.
  ‚Droga synodalna’ ruszyła z kopyta!

  „HOMOSEKSUALIZM – to normalna to forma predyspozycji seksualnej. Tak orzekli przedwczoraj NIEMIECCY BISKUPI, seksuolodzy, prawnicy kościelni oraz teolodzy dogmatyczni i moralni, podczas wspólnego posiedzenia w Berlinie. […]
  Podczas posiedzenia biskupi niemieccy Koch i Bode odnieśli się również do statusu par żyjących w związkach niesakramentalnych. Stwierdzili, że w świetle adhortacji Franciszka „Amoris laetitia” utrzymywanie relacji seksualnych przez osoby rozwiedzione i pozostające w ponownych związkach nie może być już dłużej traktowane jako grzech ciężki, dlatego nie mogą być one wykluczane z sakramentu Eucharystii.

  To stwierdzenie otwiera również drogę do Komunii dla osób żyjących ze sobą bez ślubu, ponieważ status sakramentalny ich par jest identyczny (a nawet znajdują się w lepszej sytuacji niż rozwodnicy, ponieważ nie złamali przysięgi ślubnej).” /portal wPolityce/

  Niestety, abp Gądecki czy bp Jędraszewski NIE DOGADAJĄ SIĘ już z bp Kochem i bp Bode.
  Kościoł zatem przestał być katolicki, czyli powszechny. W Berlinie będą nauczać inaczej niż w Warszawie czy w Krakowie.
  Ciekawe czasy.

  Polubienie

 20. A Nowy Testament to nie Utopia. – Stokrotki.
  Jak to nie – chrześcijanie nie dostosowują się do nauk wynikających z NT, a jedynie by chcieli żeby inni się dostosowali do tych nauk. Potraficie innych ewangelizować, tylko nie siebie! I na tym ten obskurantyzm polega.
  Obłuda pełną parą od wieków.

  Polubienie

 21. —-> :_)

  / Ciekawe czasy, wg tego co stoi w BT będa jeszcze ciekawsze :_) musimy tylko jeszcze trochę pczekać /

  —-> Piramidalny zapewne stwierdzi, że berlińscy kapłani Westy i Tamuza zachowali się przyzwoicie 😀😀😀

  Polubienie

  1. Jesteś nie tylko obłudny, ale próbujesz w moje usta wcisnąć, coś o czym nawet nie pomyślałem – a to już wyrazny objaw Twoich urojeń, które mogą Ciebie wyprowadzić na manowce.
   Mnie biskupi niemieccy nie interesują i nie interesuje mnie, co wprowadzają. Mnie interesuje, co tu w kraju nad Wisłą się dzieje, bo tu żyję i chcę jeszcze troszeczkę pożyć w spokoju i pokoju.

   Polubienie

 22. @Stokrotny, strasznie ŚMIECISZ na blogu!!! Logujesz się każdorazowo, żeby np. napisać jedną lub dwie literki…. Jeżeli nie masz nic do powiedzenia, to powstrzymaj się od logowania!!!! Ilość twoich komentarzy nie przechodzi w JAKOŚC Twojej wypowiedzi!!!!
  Przypominasz pieska Burka, który sika na spacerze co minutę, żeby „oznakować teren”…..
  Skończ z tą zabawą…..

  Polubienie

 23. Piramidalny, po co bawisz się w CENZORA chrześcijan? My jesteśmy grzesznikami, dlatego potrzebna nam Boża łaska, ale TY, ateista, możesz dac nam WZÓR idealnego postępowania i życia!!

  Polubienie

  1. Nie ja chce układać życie innym, tylko chrześcijanie, takim, jak ja i stąd mój bunt.
   Nie ja chce państwa Narodowo-Katolickiego, tylko tacy katolicy, jak Ty, Awi. Mojej zgody na to nie ma, bo w tym kraju żyją ludzie o różnych światopoglądach i różnym myśleniu. To Wy katolicy wciąż chcecie wszystkim życie układać według swojego marnego w którym wciąż widać cierpiętnictwo. Mojej zgody na to nie ma i nie będzie. Kraj nad Wisłą jest dla wszystkich mieszkających ludzi, a nie tylko dla katolików, jasne!

   Polubienie

  2. Ale w demokratycznym kraju Piramidalny jest tak: “Jeśli w kraju nad Wisła więcej jest ludzi tak ich jak Awi, to nie będzie działa się w tym kraju wola Piramidalnego (ani nawet samego Boga, porównaj Mat. 6: 9 -10) tylko Awi.

   Polubienie

 24. No tak Stokrotki..sex ,żona rodzina …na tle nadciagającego Ostatecznego Rozwiązania to lekkomyślność..powoduje czasem rodzenie dzieci które trzeba wychowywać i zajmują czas…który może być w innym wypadku być poświęcony Celom Wyższym….,wiadomo duchowym.!..!! .Pewien bardzo uduchowiony przywódca religijny napisał nawet taką książkę pt.,,.Dzieci” Może znajdziesz ją gdzieś w sieci bo na stronie jej
  nie umieścili…i jak wiem poszła na przemiał..Jednak niektóre egzemplarze można wyguglować
  Generalnie więc..mogę się domyślać skąd taka konkluzja o ,,Nieprzyzwoitości” czy domniemanej ,,Przyzwoitości” na tle ,,Utopii Doraźnej”.Jako gorliwy student ,,duchowych życiorysów”…od Orygenesa Samokastrata…przez Mamcię Teresę aż po Genowefę Pigwę…WIELU BYŁO PRZECIWNIKÓW Małzeńskich Radości…ale niewielu łączyło posiadanie rodziny z działaniem ,,Nieprzyzwoitości.” w taki sposób.

  Nieodziane ciało ..jak wiadomo jest powodem piekielnych pożadań i suknia czy tunika powinny zasłaniać wszystko aby męcizna nie czuł chuci grzesznej….ale myślał ,,Duchowo”..Do wymogu tego dostosowano tekst z Genesis…bo w Żadnym wydaniu innym tak nie jest jak w J.WORG.??
  ,,..Potem Adam dał swojej żonie imię Ewa*, ponieważ miała się stać matką wszystkich żyjących.
  – 21 Jehowa Bóg sporządził dla Adama i jego żony Długie Ubrania ze skóry, żeby je na sobie nosili.”
  Nie wszystkie ,, Białogłowy”..chcą się dostosować do tego aby spódnica całkowicie kolana…ale chcialyby troszkę luzu…Jednak gdy się ma Argument ze były to,, długie szaty” upomnienia w tej sprawie nabieraja rangi Niezwykłej!
  wg B.W..TEN TEKST,,,..I uczynił Pan Bóg Adamowi i jego żonie odzienie ze skór, i przyodział ich.”
  ASV..TEŻ…And Jehovah God made for Adam and for his wife coats of skins, and clothed them.
  -B.Gdańska..I uczynił Pan Bóg Adamowi, i żonie jego odzienie skórzane, i oblókł je.
  -B.T..Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich.

  JAKI STĄD WNIOSEK MOŻE WYNIKAĆ…w dalszych pracach nad tekstem już sie nikt nie wykpi. Przyzwoici apostolowie bedą chodzić w garniturach i krawatach..BO PRZYZWOITOŚĆ jest umundurowana..i tylko Jedna.

  BARDZO MNIE URADOWALO..przemówiene Samuela Herda na zakończenie klasy Gilead.. Prosił on aby NIE PRZYPISYWAĆ GB NADZWYCZAJNEJ ROLI I ZASLUG ANI RANGI….my jesteśmy tylko narzędziem..tylko ludźmi. Nie wysylajcie nam pochwali nie przypisujcie nam zaslug . Jest was 8 milionów i będziemy apelowac do was wszystkich..Nie przysylajcie nam podziękowań Chwala należy się Bogu!”
  Być może że wielu mnie podobnych dostrzega że kult jakiegoś gremium jest Balwochwalstwem..Samo Gremium przeciez nie zaleca ani nie twierdzi że Nieposluszństwo wobec Gb.. czy jakaś kontestacja to sprzeciw wobec Boga Samego.. Wskazując na bunt Koracha i Mojżesza..wielu wyraza takie zdanie…że to jest rownoznaczne.
  Mojżesz nie jest równoznaczny z GB.. KONTESTACJA NIE JEST RÓWNOZNACZNA Z KORACHEM.
  Sam fakt że Samuel Herd to zauważl świadczyć może że wielu nie odróznia węgla kamiennego od kamienia węgielnego. Czy nie zbierze się grupa ,,entuzjastów” aby nazwać czlonków GB. Książętami lub Ojcami?..albo na ten przykład…Szafarzami Niebiańskimi”..
  Dbałość o Przyzwoitość więc w tym kontekście ujawnila sie praktycznie…aby nie popelnił ktoś błędu Heroda…gdy lud w Jerozolimie wołal ….,, to glos Boga a nie człowieka”…Staraniia o ukrócenia,, Ubóstwiania” są bardzo na czasie..Pokorę traci się tak jak wszystko…nieraz Niezauważalnie.

  Polubienie

  1. Awarcho, długie skórane okrycia w Księdze Rodzaju i przekładzie NW to nie sadzę czyjaś nadmierna gorliwość o to by podkreślić iż sam Bóg zadbał by w przypadku grzesznej kobiety i grzesznego mężczyzny sukienka na niej nie była zbyt krótka. NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Komitet Redakcyjny – w zwiazku z niemożliwościa upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu: 1 / zadbania o wierność przekładu i 2 / piękno poetyckiego hebrajskiego języka (Jezus zapewnił, że o to w przypadku kobiety i godziwy wzrost niejednego mężczyzny Bóg się zatroszczy jak przyjdzie na to pora i właściwy czas, Mateusza 6: 28 – 30) – postanowił, że priorytetem będzie pierwsze, a nie drugie. Stad w NW często sformułowania i zwroty, które bywa że Czytelnika trochę śmiesza :_) Osobiście jeśli chodzi o mnie, język który mi bardzo odpowiada (podobnie jak Awi) to Biblia Warszawska. Jeśli Tobie żaden przekład nie, masz opcję: ucz się greckiego, aramejskiego i hebrajskiego. Ale chyba i tak niewiele Ci to da i pomoże bo jeśli nie opanujesz wsystkich niuansów języka przed 12-tym rokiem życia (a ci którzy tłumacza z aramejskiego, hebrajskiego i greki też nie spełniaja tego warunku bo nikt tymi językami już na codzień się nie posługuje) to nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że władasz nim biegle i tak będziesz miał akcent (o uwarunkowaniach kulturowych, których również brak nie wspomnę). Chopin był muzycznym geniuszem i trudno sobie wyobrazić aby ktoś lepiej rozróżniał od niego dzeięki. A jednak posługujac się biegle językiem francuskim miał alcent, nad którym bardzo ubolewał :_(

   Polubienie

  2. PS. / “przyzwoitość” jakiego użyłem komentujac wpis Piramidalnego zgodnie z moja intencja nie ma zabarwienia frywolnego. Jest to aluzja do ograniczania naszych ludzkich relacji do przyzwoitości (a nie np. do rozszerzania jej, jak uczył Chrystus, do miłości) co stanowi aktualne Credo Piramidalnego. A więc żadnego w podtekście domyślnego pojęcia “nieprzyzwoitość” w formie aluzji do ‘przyzwoitości’ w moim komentarzu nie ma /

   Polubienie

 25. Ale w demokratycznym kraju Piramidalny jest tak: “Jeśli w kraju nad Wisła więcej jest ludzi tak ich jak Awi, to nie będzie działa się w tym kraju wola Piramidalnego (ani nawet samego Boga, porównaj Mat. 6: 9 -10) tylko Awi.

  Polubienie

  1. Demokratycznie też Hitlera wybrano!
   Myślałem że jesteś mądrzejszym człowiekiem, no cóż, pomyliłem się!

   Zapewniam, że w kraju nad Wisłą nie jest więcej takich ludzi, jak Awi.
   Gdybyś był mądrzejszym człowiekiem, wiedziałbyś dlaczego?

   Polubienie

 26. Jasne jak słońce, Piramidalny. Gdybyś jakis czas temu , może ok. miesiaca temu, czytał moje tutejsze komentarze, to przeczytałbys, że powróciłam do Koscioła Luterańskiego!
  Zbyt wiele rzeczy w KK budzilo mój sprzeciw.
  I nie walczę o państwo narodowo-katolickie, ale na pewno jestem po stronie chrzescijańskiej demokracji. I zapewniam Ciebie, że pan prezes Kaczyński, podobnie jak ceniony bardzo przeze mnie pan premier Morawiecki, nie są narodowcami (typu Konfederacja) lecz Polakami i patriotami.
  Ja tez czuję sie Polką i patriotką, wiec nienawidzę szczerze tych wszystkich, zwłaszcza z OPOZYCJI i tzw. SĘDZIOKRACJI (z von Gersdorf na czele), którzy opluwają, oskarżają nasz Rząd i donoszą na nas w Brukselii. A takich jak ja – jest ponad 8 milionów mieszkańców kraju nad Wislą.I nie należy o tym zapominac …..

  Dla mnie ci z OPOZYCJI i z KASTY – to jakaś postkomunistyczne mutanty, to nie sa Polacy…..

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s