Król zupełnie nie z tej ziemi. Katolicyzm jednak realny. Oraz „Brygada Lew”, małolaty dzielne!

Księga Samuela 5,1-3
List do Kolosan 1,11-20
Ewangelia Łukasza 25,35-43
W moim rzymskokatolickim Kościele w ostatnią niedzielę listopada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W tekstach biblijnych mowa jest najpierw o namaszczeniu na króla Izraela Dawida, Jezusowego przodka, potem już o samym Chrystusie. W Liście do Kolosan czytamy, że Bóg Ojciec „uwolnił spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, w którym mamy odkupienie, odpuszczenie grzechów”, a w Ewangelii Łukasza opisane jest wyszydzanie Go na krzyżu.
Nie dość powtarzać co roku, że Chrystus jest (trzeba zauważyć, że jakoś obiektywnie, niezależnie od czyjejś woli, ale bez szkody dla nikogo, przeciwnie) naszym królem, także nas, Polaków, zupełnie nie w jakimkolwiek sensie politycznym. Powiedział przecież Piłatowi, że Jego królestwo nie jest z tego świata (Ewangelia Jana 18,33b-37). Gdyby tak było, Jego słudzy biliby się, aby nie został wydany Żydom, a u Mateusza walczyliby nawet w Jego obronie aniołowie. Tak, przecież kiedy Piotr dobył miecza i obciął nim słudze arcykapłańskiemu ucho, o czym jest także u Łukasza z informacją, że Jezus to ucho cudownie przywrócił, pada pouczenie, z którego wynika przykład niestosowania przemocy absolutny.
Sprawa prosta nie jest, a we własnej obronie, najszerzej pojętej, nie wolno? Niemniej ideał jest, a jak był lekceważony przez Jego uczniów przez wieki bardzo długie, świetnie dzisiaj wiadomo.
Naprawdę trudno nie zapytać w ogóle, czy nazywanie Go królem jest z punktu widzenia obrony naszej wiary chrześcijańskiej sensowne. Termin to w ogóle raczej anachroniczny, są wprawdzie także w Europie monarchowie, to głowy państw formalnie, ale ich konkretna władza polityczna jest niewielka, a o Chrystusie można by nawet powiedzieć, że jest królem Polski malowanym. Już raczej chce być kto inny, ale też mu to jakoś nie wychodzi.
Co gorsza, można zapytać, jakim jest królem wszechświata. Pomijam już cały kosmos, ale nasz glob?
Same okropności. Tsunami bez winy stworzeń, ale one same pożerają się w walce o byt. Ludzi wegetarian również, póki co, malutko. Oczywiście królowanie Jezusa ma sens tylko (raczej aż!) ewangeliczny: przez krzyż! To hasło zakonnic z Lasek i warszawskiej ulicy Piwnej To też tylko pobożne życzenie? Jednak ta paskudna Europa zachodnia wyrugowała prawie u siebie wojowanie militarne. Sam zaś mój Kościół rozumie coraz lepiej, że nie tylko wojna, ale i kara śmierci nie godzi się z Chrystusowym władaniem na ziemi. Niech żywi nie tracą nadziei…
O tym właściwie pomyślał głośno Jonasz pod tytułem „Katolicyzm realny”.
Dzisiaj w Krakowie uroczystość bardzo sympatyczna. Już po raz 27. wręczony zostanie Medal Św. Jerzego: nagroda niezawodnego „Tygodnika Powszechnego” – „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”. Otrzyma medal profesorów dwoje: ks. Tomasz Halik i Barbara Engelking. Myśliciel czeski pokazuje Kościół w sposób, który dobrze oddaje jedna z jego wielu książek swoim długim tytułem, tak na polski przetłumaczonym: „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami”. A intelektualistka polska walczy niezmordowanie o prawdziwy obraz Zagłady. Mamy zatem zmagania z rozmaitym myśleniem bardzo niedobrym.
Czy to ma coś do tamtego, co w mediach ciągle, ostatnio w „Dużym Formacie” i „Newsweeku”, o Kościele, jego pasterzowaniu, które tak często gorszy owieczki rozliczne, z KIK- u, z neokatechumenatu. Ma, ponieważ przecież nie jest on, Kościół hierarchiczny, taki calutki. Prymas, abp Ryś… Mniejszość – i dlatego zalękniona taka. Niemniej, jak okazało się ostatnio, można go jednak trochę zmienić, jeżeli się walczy odważnie: arcybiskup Paetz pochowany został jednak nie w poznańskiej katedrze. A w kinach „Boże ciało”, film najgłębiej religijny, również właściwie w tamtym idealnym duchu. Raczej realnym! Kościół to jednak przede wszystkim biskup rzymski, nie żaden polski, a imię papieża jednak Franciszek. Amen!
Co do Franciszka jeszcze: obszerny tekst o nim w listopadowym „Znaku”, zapowiedziany na okładce tak oto: „Trwa walka z papieżem, której stawką jest przyszłość Kościoła”. Napisał rzecz Karol Kleczka z jezuickiego portalu DEON.pl – z tezą, że podział jest według autora na tych, co marzą o Kościele Soboru Watykańskiego II i innych, co go odrzucają. Wręcz – zgadzam się – podział jest taki, jeśli się w Vaticanum Secundum czuje jakiegoś ducha zmiany, nie konserwy. Informacja szczegółowa pikantna, że odrzuca Franciszka na przykład Polak, emerytowany ordynariusz Karagandy (Kazachstan) Jan Paweł Lenga, który za papieża uważa wciąż Benedykta XVI. Uwaga słuszna, że ma zwolenników i u nas…
Co do „Bożego Ciała”, powtórzę to, co napisałem tydzień temu. Jest to według mnie dzieło równie w języku swoich bohaterów ordynarne, jak w swojej wymowie religijne, chrześcijańskie, ewangeliczne.
Dosłownie: krzyż! Powinni je zobaczyć przede wszystkim księża! Gra aktorska też pewnie genialna, dla mnie najważniejsze jest jednak przesłanie duchowe.
Otóż jest to przesłanie katolika, który się do Kościoła przyznaje, ale jest mu za niego wstyd: upartyjnienie, nacjonalizm, „tęczowa zaraza”. Przeżywa kryzys: imienniku mój, ja sam taki jak Ty, ale wszak księża nawet i polscy różni, a papieżem – powtarzam – Franciszek! Z takiego Kościoła odchodzić nie uchodzi! Na koniec wiadomość bibliograficzna: tomiki dla dzieci dwa: cyklu chyba początek. Teksty Weroniki Kurosz, ilustracje Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej, Wydawnictwo Święty Wojciech. Tytuł ogólny: „Brygada Lew”, kolejno
„Tramwaj Eliasza” i „Niebo w oceanie”. Narracja oraz ilustracje, coraz liczniejsze, bardzo fajne, a przesłanie myślowe takie, że jest Bóg, który wzywa nas do czynnej miłości. Bo inna wiara zgoła martwa jest, a taka również w katolickiej Polsce nierzadka zgoła.

Reklama

59 myśli na temat “Król zupełnie nie z tej ziemi. Katolicyzm jednak realny. Oraz „Brygada Lew”, małolaty dzielne!

 1. Kolosan… PNŚ R 1
  …… 11 Niech On stosownie do swojej wielkiej potęgi umocni was wszelką mocą, żebyście mogli znieść wszystko cierpliwie i z radością i dziękować Ojcu, że z Jego pomocą staliście się godni otrzymać dziedzictwo, które przypada świętym przebywającym w świetle.
  … On nas uwolnił spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swojego ukochanego Syna, poprzez którego dostępujemy wyzwolenia na podstawie okupu — przebaczenia naszych grzechów.
  – On jest obrazem niewidzialnego Boga, pierwszym spośród całego stworzenia. Wszystko inne w niebie i na ziemi, to, co widzialne i co niewidzialne — czy to trony, zwierzchnictwa, rządy, czy władze — zostało stworzone za jego pośrednictwem. Wszystko to zostało stworzone poprzez niego i dla niego. On był przed wszystkim innym i wszystko inne zaczęło istnieć za jego pośrednictwem. On też jest głową ciała, zboru. On jest początkiem, jest pierworodnym z umarłych, żeby był pierwszy we wszystkim. 19 Bo Bogu się spodobało, żeby w nim znalazła się cała pełnia 20 i żeby poprzez niego na nowo pojednać ze sobą wszystko inne — czy to na ziemi, czy w niebiosach — ustanawiając pokój przez krew, którą on przelał na palu męki.

  PONIŻEJ cytaty z Samuela bo nie wiadomo która ksiegę Gospodarz miał na myśli..ZAPEWNE TĘ:
  2Samuela..5 1-3
  Po jakimś czasie wszystkie plemiona Izraela przybyły do Dawida do Hebronu i oświadczyły: „Jesteśmy twoimi braćmi. W przeszłości, gdy jeszcze Saul był naszym królem, ty dowodziłeś Izraelitami podczas wypraw wojennych. I Jehowa ci powiedział: ‚Ty będziesz pasł mój lud, Izraela, i zostaniesz jego wodzem’. 3 Tak więc wszyscy starsi izraelscy przyszli do króla Dawida do Hebronu, a on zawarł tam z nimi przymierze przed Jehową. Potem namaścili Dawida na KRÓLA

  Łukasza
  23:1-7
  23 Następnie wszyscy zebrani powstali i zaprowadzili Jezusa do Piłata I zaczęli go oskarżać: „Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród i zabrania płacić podatki Cezarowi, a o sobie mówi, że jest Chrystusem, królem”+ Piłat zadał mu pytanie: „Czy jesteś Królem Żydów?”. Jezus odpowiedział: „Sam to mówisz”*. Wtedy Piłat rzekł do naczelnych kapłanów i do tłumów: „Nie widzę powodu, dla którego miałbym skazać tego człowieka”. Ale oni obstawali przy swoim i mówili: „Naucza po całej Judei i podburza lud. Zaczął od Galilei i doszedł aż tutaj”. Kiedy Piłat to usłyszał, zapytał, czy Jezus jest Galilejczykiem. Gdy się dowiedział, że pochodzi z terytorium pod jurysdykcją Heroda*, odesłał go do niego, bo w tym czasie Herod też był w Jerozolimie.

  w Bibli Warszawskiej i PNŚ…EWANGELIA ŁUKASZOWA MA TYLKO 24 ROZDZIAŁY..

  Może tej perykopy o Dawidzie użyć do zjednoczenia czegoś w kraju? Czy to na niwie religijnej czy..społecznej??

  Zarzut do Jezusa..
  ,,. Naucza Cały Lud!!!… straszne!! Okropne!!!…nie powinien!!! nie ma sutanny!! ani pastorału!!!.. Jest niedouczony…!! Syn Cieśli!!..a taki przemądrzały…a gdzie KUL…A GDZIE ATK?…albo…kurs w Licheniu?
  Czy Ojciec Dyrektor w Toruniu dał mu jakieś papiery?..

  Ty se Jezusicku nie myśl za wiele…królować w Polsce to nie łatwa sprawa…bo polski PAMBUK paraialny…to problem nie lada..

  Polubienie

 2. Wstyd …. może zależy w czyim wykonaniu…. mnie się niedobrze kojarzy z różnymi sytuacjami zw. z PRLem. Człowiek wstydził się, tremował przed publiką, która wymuszała ten wstyd A kiedy przejrzało się na oczy, powstawało pytanie_ przed KIM???? Przed nimi!!!????? Owi „oni” ………………… lepiej zamilczę……. Dlatego wolę wierzyć, że Pan Redaktor ten wstyd za swój Kościół publicznie prezentuje – nie aby wskazać na tych, przed którymi ów wstyd odczuwa i kim oni są, jacy są – ale po to, aby podnieść na duchu wstydzącego się ( a przynajmniej tak mówiącego) młodzika, reżysera raczkującego w wielkim świecie, gdzie wpędzanie każdego wychylającego się śmiałka w kleszcze wstydu – różnymi pruderyjnymi metodami – to normalka: gdzie ty się pchasz! Gołodupcu ! – mówią nadęte foki, którym już tam udało się wepchać. Itd. Bohater Noblistki , wzorowany na postaci Antoniego Korwin Kossakowskiego herbu Ślepowron – w powieści Moliwda – tak poucza drugiego bohatera, gołodupca, takiego , proroka – reżysera nowej sekty : „W salonach modna jest skromność. Samochwalstwo podoba się w przedmiejskich knajpach.” Zatem wsparta takim niepodważalnym literackim argumentem, podzielam zachętę Pana Redaktora udzieloną niedoświadczonemu swemu imiennikowi: wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd., skromność do granic możliwości aktorskich – inaczej te wszystkie światowe lwy salowe zeżrą razem ze świńskimi butami!

  Polubienie

 3. Król – wyjątkowo niefortunny tytuł.
  Ostatnia iście królewska afera to oczywiście książe Andrzej.
  Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby wypisać Jezusa z tego podejrzanego towarzystwa?
  U Żydów (i Mahometan) sprawa jest tak prosta – jest jeden Bóg i nie wolno mu nadawać zadnych tytułów, imion ani przezwisk.

  Polubienie

 4. Pharlapie szanowny może to będzie odpowiedź? Z KSIĘGI SAMUELA….
  Gdy Samuel się zestarzał, wyznaczył na sędziów Izraela swoich synów. 2 Jego pierworodny syn miał na imię Joel, a drugi — Abijasz. Byli oni sędziami w Beer-Szebie. 3 Jednak nie postępowali tak jak ich ojciec — zabiegali o nieuczciwy zysk, przyjmowali łapówki i wypaczali sprawiedliwość.
  4 Po pewnym czasie zebrali się wszyscy starsi Izraela i przybyli do Samuela do Ramy. 5 Rzekli do niego: „Ty się zestarzałeś, a twoi synowie nie postępują tak jak ty. Ustanów nam więc króla, żeby nas sądził, jak to jest u wszystkich innych narodów”. 6 Ale Samuelowi się nie spodobało*, że powiedzieli: „Daj nam króla, który by nas sądził”. Samuel pomodlił się wtedy do Jehowy, 7 a Jehowa tak mu odpowiedział: „Spełnij wszystkie ich żądania. To nie ciebie odrzucili, ale mnie — nie chcą, żebym był ich królem. 8 Postępują tak już od dnia, gdy wyprowadziłem ich z Egiptu. Odwracają się ode mnie i służą innym bogom. Tak samo zachowują się wobec ciebie. 9 Teraz spełnij ich żądania. Tylko wyraźnie ich ostrzeż, czego panujący nad nimi król będzie miał prawo od nich wymagać”.

  Ludzie do dzisiaj uważają Monarchię za coś wyjatkowego. ŻE JEST INACZEJ NIZ SIE SPODZIEWAJĄ TO OCZYWISTE..Grzech i słabości nie omijają nikogo…a zwłaszcza takich którzy czują się Królami Życia..
  Jezus jest królem wyjątkowym…będąc w ciele KRÓLOWAŁ NAJPIERW NAD SWOIMI SŁABOŚCIAMI I ZACHCIANKAMI…
  – Nigdy nie był Egoistą.
  -Nie był nacjonalistą choć czuł się z ciała Żydem..
  -Odrzucił wyniosłość Blichtr i Wygody
  – Nie szukał Sławy i Poklasku..
  – Nie zabiegał o populizm choć miał masy za sobą.. do czasu.
  -Odrzucał propozycje obwołania go Królem..
  – Zabraniał mówić o swoich uzdrowieniach i cudach.
  – Zadawalał się prostym bogobojnym życiem..
  -Wysławiał Boga Ojca Jahweh i od Niego pohodzi jego Imię….Wskazywał na Niego jako żródło wszystkiego…nigdy nie na swoja Osobę.
  Którą z tych cech przyswoił sobie jakiś Monarcha lub dostojnik religijny…
  Czy usłyszałeś kiedyś protest aby Ojciec Dyrektor….powiedział…Nie NAZYWAJCIE MNIE OJCEM…
  albo aby któryś inny rzekł np do prezydenta Dudy….Nie nazywaj mnie prezydencie Czycigodną Jego Ekselencją..
  Uniżony Król..to coś niebywałego…uniżony Purpurat jeszcze bardziej…rzadki okaz.

  ale trudno się dziwić…bo już na poziomie parafii..proboszcz czy ktoś taki mówiąc że Jest Sługą..z tego tytułu chce aby mu służono i oczekuje czci….w róznych formach. Nie stoi w kolejce w Przychodni.. w stacji benzynowej czy banku omija kolejkę… Ale to to drobna galanteria.

  ISLAM TO HEREZJA ŻYDOWSKO- CHRZEŚCIJAŃSKA…uproszczona i brutalna…aczkolwiek jak wiele podobnych konstrukcji dostosowana do życia…bo nie powstała w pustce.Jak każdy błąd..mści się na Żydostwie i na chrześcijaństwie…siejąc posmak ŚMIERCI DLA OBOJGA.
  Ze swymi zamiarami wcale się nie kryje.Niestety stała się narzędziem Ameryki do różnych porachunków i planów strategicznych…oraz ,,inżynierii ideologicznej”. Kto zaręczy że nie zostanie użyty do pacyfikacji Chin?
  W Rosji się nie udało…ale kiedyś udało się w Indonezji…W LATACH WŁADZY SUHARTO..
  Islam wspierany w Afganistanie przeciw ZSRR…uderzył potem w Zachód..Religia więc w takiej formie i takiej ideologii jest dla wuja Sama potrzebna……jeszcze.

  Polubienie

 5. CZY TO NIE PARADOKS?

  Ameryka bardzo nieufnie traktująca ludzi BEZ WYZNANIA..i NIEWIERZĄCYCH..stała się narzędziem wyrafinowanej gry z religiami w tle….a urojona Amerykańska Wolność…zmierza do ujarzmienia Wszystkiego.

  Na centrali CIA…ZACYTOWANO Jezusa z którego do dzisiaj wiekszość Żydów kpi….,,I poznacie Prawdę A PRAWDA WAS WYSWOBODZI”’.. To motto do działalności CIA…CZYLI I POZNAWANIA ,,PRAWDY O WROGU”

  Polubienie

 6. Pharlapie teraz przeczytałem pytanie.. Gdy się zastanowić nad całością..Bóg….? Dostosował się do oczekiwań ludu bardziej chętnie niż prorok. Przed ta decyzją plemionami ZARZADZAŁA STARSZYZNA PLEMIENNNA a wyrocznią był tzw Sędzia. Sędziowie byli różni i mieli rózne cele i zadania…Nie było scentralizowanej władzy w postaci króla.
  Jednak ludzie tak rządzeni byli przekonani że Źle Się Dzieje..z powodu ustroju ..i braku centralnej silnej władzy.
  Gdy tę władzę ustanowiono…zaczęły się problemy innego rodzaju. Władza ludzi nie jest Doskonała…Brak ludzi zupełnie odpornych na władzę chwałę i zaszczyty.Ustanowiony przez Boga król ostatecznie popełnił poważne błędy.. i stał sie problemem dla siebie i Izraela.Ostatecznie upadł w niesławie i poległ w wojnie.
  Tak jak rozpustni i niesprawiedliwi synowie Helego czy Samuela..tak i królowie byli niesprawiedliwi i niemoralni..

  Wniosek taki….. że zmiany Ustroju i systemu politycznego nie sa tak ważne i istotne jak posluszeństwo Bogu i uznawanie Jego Władzy i Autorytetu. Kolejni królowie też popełniali liczne występki aż Królestwo Izraela Upadło i na długo utraciło suwerenność.

  Polubienie

 7. @Pharlap: „Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby wypisać Jezusa z tego podejrzanego towarzystwa?”

  Mam nadzieję, że komentarze p. Awarcho oświetliły problem, a ja dodałabym jeszcze Psalm 2 , a zwłaszcza słowa wersetów 6-7:
  „Ja ustanowiłem króla mego na Syjonie,
  Świętej górze mojej,
  […]
  Rzekł do mnie:
  Synem moim jesteś
  Dziś cię zrodziłem […]

  Słowo JEZUS , po hebrajsku JESZUA oznacza ściśle: „Jahwe zbawia”. Niestety, dla Europejczyków wyraz Jezus w warstwie słownej (nie znaczeniowej) jest tylko zbiorem spółgłosek i samogłosek.
  Ale wyobraźmy sobie taki tytuł: ‚Jahwe zbawia’ – królem Polski” …;)) niepoważne po prostu.

  Polubienie

 8. p. TURNAU :
  1/ „Tsunami bez winy stworzeń, […]”
  Wątpię , doprowadziliśmy do zaburzeń w klimacie i atmosferze, a powtarzające sie tsunami – może być tego skutkiem.

  2/ „Jednak ta paskudna Europa zachodnia wyrugowała prawie u siebie wojowanie militarne. […]”
  Czyżby?? Raczej zastąpiła je wojowaniem ideologicznym doprowadzającym do starć zbrojnych. Warto przypomnieć sobie atak na redakcję Charli-hebdo w styczniu 2015r, – 12 ofiar, czy zamachy w Paryżu, listopad 2015r.- 130 ofiar. A żółte kamizelki w Paryzu? A ciągłe starcia zbrojne z muzułmanami w Berlinie?
  A Dusseldorf? Przeciez Żydzi chcą opuścić Dusseldorf z uwagi na ciągłe ataki zbrojne Niemców i muzułmanów…

  Polubienie

 9. A oto dalsze przykłady (dla p. red. TURNAUA) „spokojnego i pokojowego życia” w obecnej Europie:

  „Strzelaniny, zamachy bombowe i podpalenia stały się codziennością w Szwecji, która do niedawna uchodziła za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. To wynik wojny imigranckich gangów o kontrolę nad handlem narkotykami. Tylko w tym roku doszło w Szwecji do 187 eksplozji ładunków wybuchowych. Dla porównania: w 2018 roku było ich 152.

  Dania przywróciła tymczasowo kontrole na granicy z Szwecją (na razie na sześć miesięcy) po tym jak członkowie szwedzkich gangów urządzili sobie strzelaninę na przedmieściach Kopenhagi. Od lutego b.r. w Kopenhadze eksplodowało 13 bomb, podłożonych przez „przestępców z Szwecji”. Duńskie władze są zdeterminowane by nie pozwolić aby przemoc panująca w sąsiednim kraju rozlała się na terytorium Danii. 25 czerwca w Kopenhadze doszło do podwójnego zabójstwa, które według ministra sprawiedliwości Nicka Hækkerupa było wynikiem porachunków między szwedzkimi grupami przestępczymi. „Nie chcemy tej przemocy u nas” – podkreślił Hækkerup. Szwedzki rząd ogłosił w odpowiedzi 34-punktowy plan walki z przemocą, rozszerzając znacznie uprawnienia policji i zatrudniając ekspertów wojskowych, którzy rozbrajali bomby w Afryce i Afganistanie. Tymczasem fala przemocy trwa.
  W czerwcu 25 osób zostało rannych w wybuchu bomby w Linkoping, miesiąc temu eksplozja częściowo zniszczyła blok mieszkalny w sztokholmskiej dzielnicy Sodermalm. Szwedzka policja uspakaja obywateli, że „nie mają się czego obawiać”, bo nie są bezpośrednim celem ataków. Niemniej jednak zamachy bombowe i strzelaniny, w ubiegłym roku ograniczające się jeszcze do przedmieść dużych miast, teraz mają miejsce w samym ich sercu. W spokojnych dotąd dzielnicach mieszkalnych, w pobliżu szkół i placów zabaw. Jak informuje „BBC” przed 2017 rokiem zamachy bombowe należały w Szwecji jeszcze do rzadkości. W pierwszych 9 miesiącach tego roku odnotowano ich aż 97. W 2018 r. doszło także do 45 śmiertelnych w skutkach strzelanin na ulicach szwedzkich miast. Zginęly w nich 33 osoby. […]

  Polubienie

 10. Jeśli iwierzysz w teorię Darwina zanegujesz Biblię. A jeśli zanegujesz Biblię to tak jak gdybyś zanegował podstawy matematyki. Możesz to zrobić. Ale nigdy Nie będziesz inżynierem. Co najwyżej będziesz mógł dla inżynierów kopać rowy. W Biblii nie ma ani jednego nieprawdziwego słowa podczas gdy naukowcy cały czas musza weryfikować wnioski płynace ze swoich eksperymentów. Na ich wynikach bardzo często buduja teorie a nie ustalaja ostateczne fakty. Twój wybór komu zaufasz, Darwinowi czy Chrystusowi? Ewangelia od pierwszej pary ludzkiej wyprowadza historię człowieka (rodowód Jezusa Ewangelia wg Łukasza). W co uwierzysz jeśli będziesz miał do wyboru kłamstwo i prawdę?

  / Będziemy za chwilę rozwijać prawdziwa historię dziejów świata. Zdaniem niektórych tylko najnowsza historia jest nieustannie fałszowana ale wg Czterech Ewangelii jest to nieprawda. Jako wierzacy uwierzysz Ewangelii i Chrystusowi czy tym, którzy tego czego Chrystus nauczał zaprzeczaja? /

  Żadne znalezione i dalej znajdowane kości nie potwierdzaja istnienia jakiejkolwiek historii człowieka sprzed stworzenia pierwszej i doskonałej (tak jak mówi Biblia) pary ludzkiej Adama i Ewy. Od tych dwoje ludzi Bóg wyprowadził współczesny calypso rodzaj ludzki i żadnego innego mniej współczesnego przed tym dwojgiem Homo sapiens sapiens nie było. Kości małpoludów rozmaicie klasyfikowane i odnajdowane nie tylko na terenach Afryki nie maja z nami nic wspólnego. Według Księgi Rodzaju zbuntowani przeciwko Jehowie aniołowie przybierali fizyczne ciała i współżyli z córkami ludzkimi wydajac nienaturalne potomstwo. Księga Rodzaju (ani później Biblia) nie podaje informacji kiedy do buntu stworzeń duchowych przeciw Bogu doszło. Russell i przed nim wielu innych przyjęło, że stało się to w Ogrodzie Eden (zapewne na krótko przed zanim Diabeł używajac czy przybierajac postać węża) zaczał kusić i zwiódł Ewę. Wniosek taki nie wydaje się jednak być słuszny ponieważ czyjaś demoralizacja (w tym wypadku diabła i demonów) nie mogła przebiegać tak szybko i w taki sposób. Sposób w jaki Diabeł podszedł do Ewy i czego dowodził wskazuje, że miał za soba sporo. /////Istnieje jeszcze jeden interesujacy fakt, który Księga Rodzaju podaje, a który na ogół osobom czytajacym Biblię uchodzi uwagi. Otóż Adam nie został ukształtowany i stworzony przez Boga w Ogrodzie Eden ale poza nim. Po akcie twórczym zanim Bóg jeszcze przyprowadził do niego niewiastę umieścił go w nim aby go uprawiał i dogladał. Dał mu też nakaz i ostrzegł. Przed czym? Czy może raczej przed kim? Czy Bóg musiałby pouczać człowieka o skutkach nieposłuszeństwa aż w tak drastyczny sposób gdyby już wcześniej do niego nie doszło? Gdyby już wcześniej wśród Jego stworzeń nie szerzyła się jakaś zwiazana z buntem gangrena? Gdyby w momencie stworzenia pierwszej pary ludzkiej wszystkie stworzenia pozostawały względem Boga lojalne być może nie byłoby potrzeby wspominać o śmierci i smutnych jej konsekwencjach w taki sposób? Posłuszeństwo winno bowiem Nie tylko względem Boga wynikać z miłości, a nie z faktu że jesteśmy czymś zastraszani. Wróćmy jednak do Diabła i jego demonów o których Biblia mówi nie jak o jakiejś wizji rozgrywajacej się w nasze wyobraźni ale jako o najzupełniej realnych istniejacych istotach duchowych. W Biblii nie jest napisane kiedy stworzenia the włacznie z diabłem się zbuntowały. Z tego czego dowiadujemy się z Księgi Rodzaju (a co najmniej wykluczyć tego nie można) wyciagnać można wniosek, że na dla go przed stworzeniem człowieka. Wyglada więc na to, że pieprzyli się ze zwierzętami na długo zanim Bóg stworzył pierwszej parę ludzka i dał im nakaz co do jednego z wybranych drzew Ogrodu aby nie tylko drzewa tego się nie dotykali ale nawet żeby się do niego nie zbliżali. No więc jak wyglada prawdziwa historia świata, tak jak odmalował nam w XIX wieku dawn o już nieaktualny Darwin czy tak jak mówi Ewangelia, w niej Chrystus i cała od Księgi Rodzaju do Apokalipsy Biblia?

  A teraz chciałbym nawiazać krótko do watku, który z Pharlapem poruszył Awarcho:

  Historia człowieka (nie zaś tego co było wcześniej skorupa i sukcesywnie stwarzane w basenach morskich życie) według chronologii Pisma Świętego nie liczy sobie od Adama do Jezusa i od Jezusa do Adama nawet 8.000 lat. Według niej stworzenie Adama miało miejsce jesienia 4025 r. p.n.e. Zgadza się to ze współczesna wiedza (z poprawkami na błędy interpretacyjne po obu stronach) która historię współczesnego człowieka wycenia na ok. 10.000 lat. Ateistyczna obsesyjna wiara w wodór zamiast w Jehowę nie ma żadnego zdroworozsadkowego uzasadnienia ani tym bardziej żadnego naukowego uzasadnienia ponieważ w nauce (a nie w pseudonauce) liczy się wyłacznie eksperyment po którym powinien nastapić kolejny eksperyment wykluczajacy podczas pierwszego eksperymentu dowolna życzeniowa interpretację. Ateizm uraga zdrowemu rozsadkowi i podstawom logiki. Jest również przeciwko miłości. Promuje seks, a miłość spychajl na plan dalszy (albo nawet żaden plan). Ogłupia i otumania. Doprowadza do sytuacji w której człowiek (odrzucajac Ewangelię i Chrystusa) sam, jeśli sam w ogóle zacznie zastanawiać się nad soba, nie będzie wiedział w co i jak ostatecznie ma wierzyć. Dopóki w życiu człowieka nie ma dramatu jakoś to uchodzi ale kiedy – często w sposób nieoczekiwany- coś w życiu jako trauma się pojawi ciężko iść dalej.

  Bóg z jednej pary ludzkiej wyprowadził cały dzisiejszy ród człowieka. Prawo zakazujace poślubiania bliskich krewnych zostało ustanowione dopiero na Synaju. Według Biblii człowiek ulega postępujacej degradacji, a nie rozwojowi. Zmiany ewolucujne (nie majace nic wspólnego z ewolucja Darwinowska) pomagaja przystosowywać się nam do ciagłych zmieniajacych się warunków, ale nie moga, dopóki nie uczyni tego Bóg, przywrócić nam doskonałości, która cechowaliśmy się na poczatku. Po wypędzeniu człowieka z Edenu zaczał on najpierw i w pierwszej kolejności budować miasta. Z biegiem czasu i właściwie bardzo szybko zaczęły one przekształcać się w różnego rodzaju zwiazki i w końcu mniejsze lub większe państwa. W końcu w imperia. Historia człowieka zgodnie z Biblia jest przejrzysta, jasna i klarowna. Uznawał ja za prawdziwa Jezus. A Ty?

  Polubienie

 11. 1 / Jeśli iwierzysz w teorię Darwina zanegujesz Biblię. A jeśli zanegujesz Biblię to tak jak gdybyś zanegował podstawy matematyki.

  2 / Naukowcy cały czas musza weryfikować wnioski płynace ze swoich eksperymentów. Na ich wynikach bardzo często buduja teorie a nie ustalaja ostateczne fakty.

  3 / Komu zaufasz, Darwinowi czy Chrystusowi?

  4 / Ewangelia od pierwszej pary ludzkiej wyprowadza historię człowieka (rodowód Jezusa Ewangelia wg Łukasza) podczas gdy oficjalny naukowy poglad mówi, że to nieprawda.

  4 / Żadne znalezione i dalej znajdowane kości nie potwierdzaja istnienia jakiejkolwiek historii człowieka przed stworzeniem przez Boga pierwszej pary ludzkiej Adama i Ewy.

  5 / Wg Biblii od tych dwoje Bóg wyprowadził współczesny rodzaj ludzki i żadnego innego (mniej współczesnego przed tym dwojgiem Homo sapiens sapiens nie było). Kości małpoludów rozmaicie klasyfikowane i odnajdowane nie tylko na terenach Afryki nie maja z nami nic wspólnego.

  6 / Według Księgi Rodzaju zbuntowani przeciwko Jehowie aniołowie przybierali fizyczne ciała i współżyli z córkami ludzkimi wydajac nienaturalne potomstwo. Księga Rodzaju (ani później Biblia) nie podaje informacji kiedy do buntu tych stworzeń przeciw Bogu doszło.

  7 / Russell i przed nim wielu innych przyjęło, że stało się to w Ogrodzie Eden (zapewne na krótko przed zanim Diabeł pod posts is węża zaczał kusić i zwiódł Ewę).

  8 / Ale taki wniosek nie wydaje się być chyba słuszny, ponieważ czyjaś demoralizacja (w tym wypadku diabła i demonów) nie mogła przebiegać tak szybko i w taki sposób.

  9 /Sposób w jaki Diabeł podszedł do Ewy i czego dowodził wskazuje, że miał za soba sporo. A Bóg dał człowiekowi nakaz i ostrzegł go. Przed Kim i przed czym? Czy musiałby go pouczać o skutkach nieposłuszeństwa w tak drastyczny sposób gdyby już wcześniej nie szerzyła się jakaś gangrena zwiazana z buntem I nieposłuszeństwem?

  10 / Gdyby w momencie stworzenia pierwszej pary ludzkiej wszystkie stworzenia pozostawały względem Boga lojalne być może nie byłoby potrzeby wspominać o śmierci i smutnych jej konsekwencjach w taki sposób?

  11 / Posłuszeństwo winno bowiem (nie tylko względem Boga) wynikać z miłości, a nie z faktu że jesteśmy czymś zastraszani.

  12/ Wróćmy do Diabła i jego demonów. W Biblii nie jest napisane kiedy stworzenia te się zbuntowały. Z tego jedbak, czego dowiadujemy się z Księgi Rodzaju wyciagnać możemy wniosek, że jednak na dla go przed stworzeniem człowieka.

  13 / Wyglada więc na to, że współżyli (tak jak później z córkami ludzkimi) ze zwierzętami na długo zanim Bóg jeszcze stworzył pierwszej parę ludzka.

  14 / Jak więc wyglada prawdziwa historia świata? Tak jak odmalował ja w XIX wieku Darwin czy tak jak mówi Biblia?

  15 / Historia człowieka (nie zaś tego co było wcześniej: skorupa i sukcesywnie stwarzane w basenach morskich życia) według chronologii Pisma Świętego nie liczy sobie od Adama do Jezusa i od Jezusa do Adama nawet 8.000 lat.

  16 / Według niej stworzenie Adama miało miejsce jesienia 4025 r. p.n.e. Zgadza się to ze współczesna wiedza (z poprawkami na błędy interpretacyjne po obu stronach) która historię współczesnego człowieka wycenia na ok. 10.000 lat.

  17 / Ateistyczna obsesyjna wiara w wodór zamiast w Jehowę nie ma żadnego zdroworozsadkowego uzasadnienia ani tym bardziej żadnego naukowego uzasadnienia ponieważ w nauce liczy się wyłacznie eksperyment po którym następuje kolejny eksperyment wykluczajacy podczas pierwszego eksperymentu dowolna interpretację.

  18 / Ateizm uraga zdrowemu rozsadkowi i podstawom logiki. Jest również przeciwko miłości. Promuje seks, a miłość spycha na plan dalszy (albo nawet żaden plan). Ogłupia i otumania. Doprowadza do sytuacji w której człowiek (odrzucajac Ewangelię i Chrystusa) sam, jeśli w ogóle zacznie zastanawiać się nad soba, nie będzie wiedział w co i jak ostatecznie ma wierzyć.

  19 / Dopóki w życiu człowieka nie ma dramatu jakoś to uchodzi ale kiedy – często w sposób nieoczekiwany- coś w życiu jako trauma się pojawi ciężko iść dalej.

  20 / Bóg z jednej pary ludzkiej wyprowadził cały dzisiejszy ród człowieka zaś prawo zakazujace poślubiania bliskich krewnych zostało ustanowione dopiero na Synaju.

  21 / Według Biblii człowiek ulega postępujacej degradacji, a nie rozwojowi. Zmiany ewolucujne (nie majace nic wspólnego z ewolucja Darwinowska) pomagaja przystosowywać się nam do ciagłych zmieniajacych się warunków, ale nie moga, dopóki nie uczyni tego Bóg, przywrócić nam doskonałości, która cechowaliśmy się na poczatku.

  22 / Po wypędzeniu człowieka z Edenu zaczał on najpierw i w pierwszej kolejności budować miasta. Z biegiem czasu i właściwie bardzo szybko zaczęły one przekształcać się w różnego rodzaju zwiazki i w końcu mniejsze lub większe państwa. W końcu w imperia.

  23 / Historia człowieka zgodnie z Biblia jest przejrzysta, jasna i klarowna. Uznawał ja za prawdziwa Jezus. A Ty?

  / Sorry za brudnopis powyżej ale chyba trochę za dużo na jeden raz napisałem /

  Polubienie

 12. ______________________
  Ewangelia wg Łukasza 3: 23 – 38
  ______________________

  Rodowód Jezusa

  23 “Sam zaś Jezus rozpoczynając swoją działalność miał lat około trzydziestu. Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego, 24 syna Mattata, syna Lewiego, syna Melchiego, syna Jannaja, syna Józefa, 25 syna Matatiasza, syna Amosa, syna Nahuma, syna Chesliego, syna Naggaja, 26 syna Maata, syna Matatiasza, syna Semei, syna Josecha, syna Jody, 27 syna Jana, syna Resy, syna Zorobabela, syna Salatiela, syna Neriego, 28 syna Melchiego, syna Addiego, syna Kosama, syna Elmadana, syna Hera, 29 syna Jezusa, syna Eliezera, syna Jorima, syna Mattata, syna Lewiego, 30 syna Symeona, syna Judy, syna Józefa, syna Jony, syna Eliakima, 31 syna Meleasza, syna Menny, syna Mattata, syna Natana, syna Dawida, 32 syna Jessego, syna Jobeda, syna Booza, syna Sali, syna Naassona, 33 syna Aminadaba, syna Admina, syna Arniego, syna Esroma, syna Faresa, syna Judy, 34 syna Jakuba, syna Izaaka, syna Abrahama, syna Tarego, syna Nachora, 35 syna Serucha, syna Ragaua, syna Faleka, syna Ebera, syna Sali, 36 syna Kainama, syna Arfaksada, syna Sema, syna Noego, syna Lamecha, 37 syna Matusali, syna Enocha, syna Jareta, syna Maleleela, syna Kainama, 38 syna Enosa, syna Seta, syna Adama, syna Bożego.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 13. No Stokrotny dałeś czadu…Trochę interesujące te rzeczy..i spotkałem je już je w praktyce. W ,,ludowych” opowieściach swiata krążą takie klechdy że niektóre zwierzęta powstały z sodomii demonicznej z swiatem fauny.
  Grecka mitologia obfituje w takie monstra.. centaury ,, koniooludzie..” ryba-rusałka syrenka”..W polskim wydaniu koza to twór demoniczny..bo ma krótki ogon..Małpy rzekomo też..Powoli kroczy się w takich kawałkach do złośliwości…[Na przykład ze ktoś tam to ulepszona małpa]
  Teorie i domysły n/t mitologii demonicznej..musiały już być bardzo żywe w starożytnośći. Grwccy HEROSI I Jednookie Polifemy…oraz mitologiczne wyczyny seksualne ,,bóstw greckich ”i kananejskich”…były pozywką dla licznych dociekań..
  Biblia zaczyna swą historię od stworzenia Adama i umieszczenie go w Raju…czyli ok 4026 pne.
  Przed tym czasem opisano bez dat stworzenie ..kosmosu Ziemi i Życia w Różnych Formach.
  Wynika z tego że zwierzęta są starsze od Człowieka…
  Nic nie napisano o stworzeniach duchowych a zwłaszcza o ich początku….
  Dużo rzeczy na ten temat..napisał kolega Russella Paul S.L Johnsonhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_S.L._Johnson
  Jego dzieła miały olbrzymi rozmach…w opisywanej przez ciebie materii.
  Był to Żyd z Polski o nazwisku Lewicki…Wszyscy Żydzi z tym nazwiskiem jakoś sugerują swe zwiążki z zaginionym pokoleniem Leviego …bo brak rodowodów. Człowiek o olbrzymiej pracowitości…Niestety umarł ale można poczytać jego dzieła np.. Stworzenie…

  Świat nauki zajmuje się fragmentami materialnymi i buduje teorie w które kaze wierzyć..
  Świat religii zajmuje się Przekazami Pisanymi Czy Słownymi,,,w które ludzie wierzący wierzą..
  Obydwa te światy ścierają sie ze soba powołując sie na rozum i logikę..wzajemnie się…UZUPEŁNIAJĄ.

  ZWIERZĘTA KTÓRYCH JUŻ NIE MA ..pozostałyby mitem i wymysłem ..gdyby nie materialne szkielety..
  ,,Uczyńmy Człowieka na podobieństwo Nasze.”…może to jeszcze trwa?….a ci Powołani stają się dopiero podobni do Boga?

  Polubienie

 14. Wydaje mi się Awarcho, że człowiek który miłuje Boga nie będzie kwestionował tego, co Bóg do nas mówi, czyni i czego od nas oczekuje. Ktoś kto Go nie miłuje nie będzie zwracał na to uwagi. Jeśli nawet weźmie Biblię do ręki zanim jeszcze ja przeczyta uzna, że zawiera mity. A jeśli chodzi o mitologię nie od dzisiaj wiadomo, że nie jest wyłacznie wytworem fantazji.

  Polubienie

 15. _______________________
  Ewangelia wg Mateusza 5: 17 – 20
  _______________________

  17 „Nie myślcie, że przyszedłem unieważnić Prawo lub pisma proroków. Nie przyszedłem unieważnić, ale spełnić+. 18 Zapewniam was, że prędzej zniknie niebo i ziemia, niż zniknie najmniejsza litera w Prawie lub choćby jej fragment, zanim się wszystko nie spełni+. 19 Kto więc łamie jedno z najmniejszych przykazań Prawa i uczy tego innych, nie będzie się nadawał do Królestwa Niebios*. Natomiast każdy, kto te przykazania spełnia i ich uczy, będzie się nadawał do Królestwa Niebios*. 20 Bo mówię wam, że jeśli nie okażecie się bardziej prawi niż uczeni w piśmie* i faryzeusze+, to na pewno nie wejdziecie do Królestwa Niebios+.“

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish, 2018 /

  Polubienie

 16. Stokrotny ..co to oznacza dla ciebie ,,Kwestionowanie?”.. Kto kwestionuje pejsy i filakterie oraz frędzle kwestionuje ..Mojżesza? kwestionuje Chrystusa… ? Czy Prawo przekazane przez Aniołów ma dla ciebie rangę Prawa Chrystusowego?.,. Czy Każda rzecz napisana w Piśmie ma tę sama rangę i jest Niewzruszalna i Niepodważalna .Nie wolno jej tykać… bo się ją skala MYŚLENIEM?.
  CZY TO NIE JEST ,,BAŁWOCHWALCZY STOSUNEK DO czegoś co już przeminęło…? i utraciło moc?
  Czxy ktoś kto zauważył w różnych źródłach że Obrzezanie było przed Prawem i przed Mojżeszem kala Prawo i Mojzesza? albo je kwestionuje…?
  Kwestię praw które były przed Mojżeszem poruszył i podniósł Jezus…ukazując im nonsens i niedorzeczność takiego myślenia,.

  ,,Czy obrzezanie było od Mojżesza czy od Praojców”?…ano od Praojców…!
  Jeżeli obrzezujecie chłopca w sabat…aby wykonać nakaz Mojżesza łamiecie Zakon dla nakazu…który od Mojżesza nie pochodzi..
  Wydaje się 100 KROTNY ŻE CHCĄC BYĆ POPRAWNY…STAJESZ PODOBNIE JAK OWI UCZENI W PISMACH..”…Drewnianym Wielbicielem Porządku…podobnym trochę do ,,Najlepszego Katolika.”
  Strzeż się rzęsistego deszczu”…Spróbuj pomyśleć tak jak Mistrz….on nie tylko cytował Prawo i Proroków……i zauważ że Mojżesza nie cytował tylko raczej..konwersował..i modelował skostniałe mózgi które bały się myśleć..

  Mojżesz został powołany dla Ludu…nieLud dla Mojżesza. Kult Mojżesza był wyjściem do wielu błędów.
  Ezechiasz dopiero zniszczył miedzianego wężą któremu Lud oddawał cześć.. Usunąć wcześmniej nikt nie chcial i nie miał odwagi…BO TO MOJŻESZOWE DZIEŁO..BYŁO..

  WEgipcie czczony był Esulap czy Asklepios…ktorego uzywano jako bozka sztuki medycznej…Mojżesz wykonał węża z miedzi….na polecene Boga?… Dlaczego akurat węża?.. Bolud znał magię i wierzenia Egipcjan.. ale jeśli to pochodzilo od Boga to przecież mógł to być kawałek gałęzi?.. Przecieeż to było regularne bałwochwalstwo?

  Jezus tak powiada..,,. Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni tak będzie wywyższony Syn czlowieczy..”

  Jezus mówi o swojej śmierci…Oczywiście z tego teologia zrobila alegorię…Jajogłowi spekulanci mogą zrobić z Pismem wszystko..
  Jezus wyobrazony przez Węża Uzdrawiającego…
  JEZUS ..TO KOZIOŁ WYPĘDZANY NA PUSTYNIĘ ..tzw Kozioł Ofiarny dla Azazela..który miał ponieść grzechy Ludu.. w Dniu Pojednania…
  – Jezus to król Pokoju czyli ,,Większy Salomon”…bo Salomon to król Pokoju..
  -Jezus to,, Większy Jozue” który wprowadzi Lud do Nieba A nie tylko do ziemi Obietnicy..
  Dlaczego takie tylko porównania a nie takie jak zasugerowano w Liście do Kolosan..
  Paweł napisał dobitnie o Pełni…nie bawił się w takie drobiazgi bo zapewne miał w głowie Izajasza.

  ,,Bo narodziło się nam dziecko,
  syn został nam dany
  i na jego barkach spocznie władza*.
  Będą go nazywać Cudownym Doradcą, Potężnym Bogiem, Wiecznym Ojcem, Księciem Pokoju.
  Jego władza* sięgnie wszędzie
  i pokojowi nie będzie końca,
  gdy zasiądzie na tronie Dawida w swoim królestwie.
  Utwierdzi to królestwo
  i oprze na sprawiedliwości i prawości
  aż po wieczność.
  W swojej gorliwości dokona tego Jehowa, Bóg Zastępów.”

  Czy Izajasz nie otrzymał wizji i natchnienia aby nazwać Jezusa Bogiem Potężnym,Wiecznym Ojcem itd..?

  Nic Izajasz nie wspomina w tym kontekście o Mojzeszu…ale w swoim prorokowaniu mówi o ofiarach ale także o tłustych potrawach tluszczu i szpiku które Mojżesz zakazywał…Tluszcz ofiar mogli tylko celebransi..

  Czy ty kochanenńki głosząc Krolestwo Chrystusowe nie ignorujesz nieco Jego Osoby?

  Polubienie

 17. _______________________
  Ewangelia wg Mateusza 19: 3 – 5
  _______________________

  3 “Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» 4 On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? 5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiaclecia, wydanie II, Pallottinum /

  __________________
  Księga Rodzaju 2: 18 – 25
  __________________

  18 ”Potem Jehowa Bóg powiedział: „Nie jest dobrze, żeby człowiek pozostawał sam. Uczynię dla niego pomoc, która będzie jego uzupełnieniem”+. 19 A Jehowa Bóg ukształtował z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie stworzenia latające pod niebem i przyprowadzał je do człowieka, żeby zobaczyć, jak nazwie każde z nich. I każde żywe stworzenie* miało nosić taką nazwę, jaką mu nada człowiek+. 20 Człowiek nadał więc nazwy wszelkim zwierzętom domowym i stworzeniom latającym pod niebem, i wszelkim dzikim zwierzętom. Ale dla człowieka nie znalazła się żadna pomoc, która byłaby jego uzupełnieniem. 21 Dlatego Jehowa Bóg sprawił, że człowiek zapadł w głęboki sen, a gdy on spał, wyjął jedno z jego żeber i zasklepił ciało w tym miejscu. 22 I Jehowa Bóg ukształtował kobietę z żebra, które wyjął z mężczyzny, i przyprowadził ją do niego+.
  23 Wtedy mężczyzna powiedział:
  „To wreszcie jest kość z moich kości
  i ciało z mojego ciała.
  Będzie zwana kobietą,
  bo została wzięta z mężczyzny*”+.
  24 Dlatego mężczyzna opuści ojca i matkę, a przylgnie* do swojej żony i staną się jednym ciałem+. 25 Mężczyzna i jego żona byli nadzy+, mimo to się nie wstydzili.”

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, Polish, 2018 /

  Polubienie

 18. Pan Red. Turnau napisał: „Nagrodę otrzyma profesorów dwoje: ks. Tomasz Halik i Barbara Engelking.[…]Intelektualistka polska walczy niezmordowanie o prawdziwy obraz Zagłady.”
  ——————————————————————————————————–
  A prawda wygląda tak. W maju 2019r. został złożony pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko prof. Engelking i dr Grabowskiemu za kłamliwe MANIPULACJE zawarte w książce „Dalej jest noc”.
  „O dobre imię stryja i swojej rodziny będzie walczyć przed sądem 94-letnia Filomena Leszczyńska, bratanica sołtysa Malinowskiego [bohater z książki]. Kobietę wesprze podczas procesu Fundacja Reduta Dobrego Imienia (RDI)”.
  IPN też bedzie walczyć NIEZMORDOWANIE. Przygotowano już trzy recenzje tej polakożerczej książki.
  ————————————————————————————————————
  Panie Redaktorze, zapytam w stylu komentatora Piramidalnego: Czy pan uważa użytkowników tego blogu za kompletnych głupków?

  Polubienie

 19. A teraz z innej beczki.
  Zgadzam się ze słowami p. Awarcho:
  „ISLAM TO HEREZJA ŻYDOWSKO- CHRZEŚCIJAŃSKA…uproszczona i brutalna…aczkolwiek jak wiele podobnych konstrukcji dostosowana do życia…bo nie powstała w pustce. Jak każdy błąd..mści się na Żydostwie i na chrześcijaństwie…siejąc posmak ŚMIERCI DLA OBOJGA.
  Ze swymi zamiarami wcale się nie kryje. Niestety stała się narzędziem Ameryki do różnych porachunków i planów strategicznych…oraz ,,inżynierii ideologicznej”.
  A na potwierdzenie informacja ciekawa :
  W dniu 15.11. 2019. papież Franciszek spotkał się z wielkim Imamem, przywódcą sufitów w Egipcie i rektorem Uniwersytetu Sunnickiego, Obaj panowie ogłosili utworzenie DOMU RODZINY ABRAHAMOWEJ, na jednej z wysp w pobliżu państwa Emiratów Arabskich.. Będzie to CENTRUM spotkań ŻYDÓW, MUZULMANÓW i CHRZESCIJAN. No, no, cieplej, cieplej w stronę Religii Uniwersalnej ……
  ————————————————————————————————–
  Znajoma katoliczka pokazała mi paragraf 841 z Katechizmu katolickiego. Kuriozalny (w moim odczuciu):
  „Relacje Kościoła z muzułmanami. Zamysł Zbawienia obejmuje również tych, którzy uznając Stworzyciela, wśród nich zas w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny.”

  No, ale chrześcijanie nie czczą Boga jedynego, lecz Trójjedynego…….., którego z kolei nie czczą wyznawcy Allacha…..

  Polubienie

 20. „Walczy niezmordowanie” – podoba mi się to sformułowanie, szczególnie, że też jestem w trakcie takiej – niezmordowanej …. walki…. !!!! >>>>>! !

  Polubienie

 21. „A oto fragmenty pozwu, który wytoczony został Barbarze ENGELKING i Janowi GRABOWSKIEMU, autorom publikacji “Dalej jest noc”. Reduta Dobrego Imienia broniąc dobrego imienia Edwarda Malinowskiego, wspiera jego bratanicę w procesie przeciwko autorom i zapewnia pomoc prawną.

  W pozwie, który autorom książki wytoczyła Filomena Leszczyńska, bratanica Edwarda Malinowskiego, czytamy, że powódka domaga się od Grabowskiego i Engelking przeprosin “za rozpowszechnianie nieprawdziwych, zmyślonych informacji o Edwardzie Malinowskim”. Oprócz przeprosin Filomena Leszczyńska domaga się m.in. przyznania przez prof. Barbarę Engelking, że podane przez nią informacje “nie mają pokrycia w badaniach naukowych ani jakichkolwiek dokumentach”, a po prostu “pasowały do tezy, że Polacy mordowali Żydów”. Bratanica Edwarda Malinowskiego domaga się ponadto dodruku zgodnie z prawdą zeznań Marii Wiśniewskiej i zadośćuczynienia w wysokości 100 000 złotych.

  Filomena Leszczyńska wie od czasów wojny o tym, że jej stryj ukrywał Żydów i czynił to bezinteresownie. W swojej rodzinie dbała o kult pamięci bohaterskiego stryja. Jak czytamy w pozwie, “jako osoba skromna, nie wnosiła o żadne korzyści z tego tytułu dla siebie lub dla rodziny. Dlatego też niezwykle dotkliwie odczuła informacje, że Edward Malinowski jest przedstawiany jako morderca (współwinny śmierci Żydów) i złodziej”.

  Reduta Dobrego Imienia ponosi koszty tej sprawy (adwokackie i sądowe, administracyjne, koszty opinii biegłych i historyków).[…]”

  Polubienie

 22. Ja pierdzielę,księża już biją.Tłumaczenie że ksiądz nikogo nie reprezentował,to żadne wyjaśnienie.Reprezentował Kościół i księży.
  /wydarzenie z korytarza sądowego/

  Polubienie

 23. Trzeci dzień zmagam się z okropnym katarem. Nie dość tego kichania, to jeszcze Don Kichotem zostałam. A już nie chce mi się odświeżać licealnych lektur, co on – ten bohater staro literacki – z wiatrakami wyprawiał!

  Polubienie

 24. W rzeczywistości politycznej pojawia się b. ciekawy wątek presji psychicznej. Może temat zostanie rozwinięty, mimo że osoba z tą presją związana mówi: „mam już tego serdecznie dość.” Natomiast druga skupia na swoim profilu tak plotkarskie indywidua, że aż nie do wiary – pewnie przewrażliwienie, ale te dziesiątki różnych nicków ziejące jadem w kierunku każdej wskazanej osoby wydają mi się Jedną jakąś chorą personą – może dlatego, że pierwszy hejter spotkany na Onecie miał wśród setek różnych także nick PLEJADY, którym mnie zaatakował. No co za potworny GAD z JADEM!!!! – tego się nie zapomina. Wytropiłam go później, nie ja jedna , skoro całokształtem jego działalności zajęło się CBA… Być może działał pod presją…. Ślady działania tego całego gada Plejada o setkach różnych imion zostały zatarte przez nowych właścicieli Onetu.Czy Bóg zna i jego z imienia? Na pewno, Nie tylko zresztą Bóg. Słyszałam, że niedawno został uhonorowany jakimś krzyżem. Zresztą, może to nie ten. Profesorom historykom można mylić osoby, więc nie ma co się dziwić sobie, zwykłym zjadaczom chleba.

  Polubienie

 25. Twoja wypowiedź z 15:00 odebrałem dokładnie tak jak się wyraziłaś. I w kontekście do którego się odniosłaś. “To, co krzywe tego nie da się wyprostować, a tego czego nie ma, nie można policzyć” madrość Boża ustami i piórem Koheleta dawno już temu stwierdziła. Dobrze wiemy, że krzywe rzeczy można wyprostować. Również na to czego nie ma (chociaż tego prostować się raczej nie da :_) ) mimo wszystko liczyć 😀 No ale przecież Bogu – zwłaszcza o pierwsza część tej wypowiedzi nie o to akurat chodzi. Np. gdy przywiedziemy na pamięć Kaina (chyba nikt po dzień dzisiejszy nie nosi tego imienia) Bóg w jego sprawie postanowił to, co postanowił. Zakazał go komukolwiek tknać. A czy Ty Awi zastanawiałaś się dlaczego? Dlaczego Bóg nie tylko zakazał ale jeszcze dodał: “Ktokolwiek go tknie siedmiokrotna jego karę poniesie”? I czy skoro już Bóg to powiedział to czy Jego słowa sa na wiatr? Księga Rodzaju 4: 15

  Polubienie

 26. https://fakty.interia.pl/religia/news-raport-nasilaja-sie-przesladowania-chrzescijan-w-azji,nId,3356076

  Raport wiele uwagi poświęca Filipinom, gdzie zagrożenie islamizacją łączone jest z autorytaryzmem prezydenta Rodrigo Dutertego. W styczniu 2019 r. zginęło tam 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych podczas podwójnego ataku na katedrę Notre-Dame du Mont Carmel w Jolo na południu kraju.

  Miesiąc wcześniej, 5 grudnia, prezydent Filipin wezwał do „zabijania biskupów”, których określił jako „grupę idiotów, która jest bezużyteczna”.

  Agresywny nacjonalizm widoczny jest w Pakistanie. W Indiach od początku 2017 r. do końca marca 2019 r. odnotowano ponad tysiąc ataków na chrześcijan. Zamknięto ponad 100 kościołów.

  U nas ludzie skromniejsi…np w Gdańsku chcąc aby abepe G.. nie klął na swoich wystosowali do papieża petycję z licznymi podpisami.

  Polubienie

 27. Ciekawe, co w Biblii Bóg robi z takimi, którzy twierdzą, że to nie Kain, że to Abel zabił? Przypuszczam, że takich archetypów w Biblii nie ma. W rzeczywistości pozabiblijnej – zazwyczaj ludzie wskutek demencji lub innych zaburzeń zaczynają przekręcać fakty. Jeśli nie z tej przyczyny, a z premedytacją, z pełną świadomością i celowością – to nasuwa się pytanie – dlaczego? Dlaczego redaktor Michalkiewicz z pełną świadomością i przekonaniem trzyma się swojej wersji nt. zadośćuczynienia ofierze gwałtu – iż jest największą na świecie opłatą za usługi erotyczne, nazywając dziecko – ofiarę wielokrotnego gwałciciela w przebraniu – „panienką, która była molestowana przez księdza erotomana”…. I nie zamierza przeprosić, a wręcz przeciwnie, zadaje jeszcze większy cios – upublicznia dane personalne kobiety, wiedząc jaka fala zła na nią popłynie od strony niezliczonych ofiarożerców …. Za karę został odcięty od środków do życia, wyzerowano mu konto. Właściwie środki zgromadzone na tym koncie pochodziły od jego Czytelników, więc od „publiczności” wręcz uwielbiających czytać takie „ciosy” zadawane ofiarom. Syn przepraszał kobietę za ojca, Gdyby ojciec nie posiadał żadnych środków, od których za karę można byłoby go odciąć, to czy syn ten poniósłby koszty kary za swego ojca? A jeśli tak i jeśli to jego zamiast ojca odcięto by od środków do życia, to czy nadal darzyłby takim współczuciem ofiarę i ją przepraszał i zadośćuczyniał każde kolejne razy – bo ojciec zapewne nie zaprzestałby zadawać ciosów ofierze…. Pytaniom nie ma końca. Spirala wyczerpujących psychicznie zdarzeń…. a wszystko przez GWAŁCICIELA! Ktoś w porę nie zareagował,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ? Jak reagować, gdy w jakimś środowisku – domowym czy wczesnoszkolnym – taki gwałciciel wyrasta, co zrobić, żeby go ogarnąć, żeby wyrósł na normalnego człowieka – nie zadającego innym ciosów, na oślep, komukolwiek, komu się da, aby „przywalić”! Najczęściej w słabszych, w mniejszość, w takich, którzy dwakroć nie oddadzą. Chyba że ktoś masochista – i lubi oddawane razy! Oczywiście można się odciąć od tych wszystkich wstrząsających zdarzeń , zanurzyć w innym świecie – fikcyjnym, odgrodzić od paskudztw i zła….rzeczywistości, po prostu „mieć już tego serdecznie dość” …………….

  Polubienie

 28. Odcięcie środków do życia to wraz z dorwaniem się do rządów w Państwie,nowa metoda na eliminację nie pasującego im do próg Kościoła człowieka . Chcą widzieć go jako żebrającego u ich stóp biedaka.
  Pytanie tylko dlaczego inni za tym poszli? Barany?,o nie,stołki i kasa.I mający w d__e cały ten majdan.

  Polubienie

 29. To publicysta tak powiedział, że „odcięto go od środków do życia”, ale z dalszej wypowiedzi wynika, że wyzerowano mu tylko jedno konto, można więc przypuszczać, że ma inne konta i że najpewniej nie są puste, bo po co mu byłoby utrzymywać puste konta….Może więc wyzerowano mu to konto z jego własnymi środkami do życia, a te środki zgromadzone dzięki wpłacającej publiczności nie są wyzerowane i nie służą redaktorowi jako środki do życia, służą do czegoś innego… Ale to tylko przypuszczenia. Wyzerowano jakby za jego plecami, o niczym nie wiedział. ( może bali się, że poupycha na innym koncie…?) Niezbadane są manewry ludzi pióra i ludzi interesu.

  Polubienie

 30. Cytuję za onet_em „Według nieoficjalnych informacji chodzi o Monikę S., byłą prezes Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie. W grudniu 2018 r. usłyszała zarzuty przywłaszczenia ok. 220 tys. zł. Pieniądze miała przelewać na swoje własne konto w latach 2017-2018”.
  Tylko tacy mają obecnie szansę.Zawsze można sobie punkty do stołka dodać za resocjalizację wynikającą niby z miłosierdzia.

  Polubienie

 31. Atrojko, nie słuchaj red. Michalkiewicza, to podła, zgniła prawica, po co masz sie denerwować? Dla urozmaicenia posłuchaj sobie tęczowej lewicy, czyli Biedronia i jego towarzyszy (= eine kleine polnische schweine) donoszących na POLSKĘ w Europarlamencie, ewentualnie doktory Spurek ubolewajacej nad mlekodajnymi krowami.
  (pewnie są błędy w mojej szwabskiej wersji, excusez-moi!

  Polubienie

 32. A oto nowy tekst „kieszonkowej noblistki 2018” zawartej w jej „Księdze mądrościowej”, czyli na twitterze:

  „Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było.”
  Totalna negacja historii? czy raczej trudne klimakterium?

  Polubienie

  1. @Stokrotki, skoro Bóg powiedział: „Moje myśli to nie wasze myśli.” i jeszcze: „Nad kim się zlituję, nad tym sie zlituję…..”: wiec chyba nie ma co dogłębnie analizować.

   Polubienie

 33. Awi, pamiętam ten cytat z Ksiąg Jakubowych. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że takie słowa wypowiedział bohater, który właśnie opisywał historię świata. To, że oczy mamy z przodu głowy, nie oznacza, że nie możemy głowy odkręcić do tyłu – w przeciwieństwie np. do ptaków, które oczodoły posiadają po bokach czaszki, co z kolei nie oznacza, że owo ptactwo mając podwójne w stosunku do człowieka pole widzenia dokonuje pogłębionych o ten kąt widzenia analiz zw. z czasem.
  Redaktora Michalkiewicza będę czytać, jeśli przeprosi kobietę, którą ugodził. Biedronia? ..Coś ciekawego ostatnio zauważyłam – jego pochlebną wypowiedź na temat jednej z posłanek, która to wypowiedź została skomentowana jako rodzaj mowy nienawiści czy coś w tym stylu…. Zerkam od czasu do czasu na wypowiedzi różnych osób, ale jak na razie, pozostaję przy swoich już sprawdzonych autorach.

  Polubienie

 34. Znalazłam. Słowa te o oczach w Księgach wypowiada chłopczyk, sierota przygarnięty przez rabina Szora ( Elisza szor był prapradziadkiem Celiny Mickiewiczowej) Ksiądz pyta:
  „– A nie masz ty jakiej chrześcijańskiej rodziny?
  – Ano mam, ale daleko i nie bardzo się o nas troszczy. O, a to jest mój brat, Ołeś. – Podbiega do nich chłopczyk może ośmioletni, cały piegowaty. – Niech się ksiądz dobrodziej tak nie trapi o nas niepotrzebnie – mówi wesoło Hryćko. – Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym, co będzie, a nie tym, co było”[s. 886]

  Polubienie

 35. A skąd bierze się mądrość, jeżeli nie z doświadczeń przeszłości ……Tokarczuk zaprzecza w ten sposób mądrości swoich przodków, przynajmniej biblijnych ….

  Polubienie

 36. Wiec na czym…? Na gloryfikacji prymitywizmu i konsumpcjonizmu, nienawiści do Koscioła i ludzi wierzących, agresji sodomitów i sodomitek?
  Biedroń w Europarlamencie, Jachira posłem,,. Hołownia na prezydenta ……..
  Koń by się uśmiał.

  Polubienie

  1. Kto wprowadził społeczną gloryfikację złoczyńców i prymitywów?Kto pchał w górę miernotę skokowo,przeskakując naturalny jej i prawidłowy rozwój? Uporządkowania potrzeba.
   Niech każdy zna przynależne mu miejsce i może trzeba stworzyć coś co istniało a co nazywa się odpowiedzialność /nie tylko karna/.
   Poziom kształtowania społecznego jest żenujący.

   Polubienie

   1. @Ewa napisała: „…może trzeba stworzyć coś co istniało a co nazywa się odpowiedzialność …..”

    No właśnie Ewo, potwierdziłaś moje życzenie. Trzeba stworzyć coś, co istniało i nabrało już wartości. Ale żeby dostrzec to, co istniało (=w przeszłości), trzeba spojrzeć do tyłu, a nie do przodu.
    I o to mi chodziło.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s