Wszyscy dokładnie święci

Wpis na 1 listopada 2019
Ewangelia Mateusza 5,1-12a
Co prawda dzisiaj nie niedziela, ale w moim rzymskokatolickim Kościele uroczystość szczególna: Wszystkich Świętych. Oczywiste jest już na szczęście dzisiaj, że jak wszyscy, to wszyscy. Nie tylko ci wyniesieni na ołtarze w Kościele moim czy też prawosławnym, nie tylko tamtejsi wyznawcy, nie tylko ludzie religijni, wszyscy, o których można powiedzieć słowami Ewangelii, że są błogosławieni, czyli na przykład miłosierni, oczywiście nie tylko w we własnych słowach. A poza tym to przecież imieniny totalne, każdy patron tutaj się mieści.

Reklama

7 myśli na temat “Wszyscy dokładnie święci

 1. Jeśli ktoś zainteresowany jest świętością, a szczególnie doznaniami zw. z nią, to polecam – najlepszą chyba w tym temacie – lekturę pism Rudolfa Otta. Można zachwycić się , ile dzieł sztuki pod wpływem świętości powstało… Wniosek: jakim ubogim byłby świat, gdyby zamieszkujący go ludzie wyznawali jedynie religie zakazujące lub tłumiące Iskry Boże, czyli talenty, którymi Stwórca obdarza stworzonych lub apodyktycznych dyktatorów – którzy twórcom narzucaliby jakiekolwiek wędzidła! Precz z takimi!!! https://www.youtube.com/watch?v=IGFxsHqvyXs

  Polubienie

 2. (Rudolf ten naprawdę niesamowicie o doznaniach napisał) ” Niemiecki teolog Rudolf Otto 1869–1937, napisał studium świętego , uważane za jedno z najważniejszych badań przedmiotowych XX wieku. Według niego, w każdej religii najgłębszym elementem jest element świętości, który nazwał „Nominous” od łacińskiego słowa NUMEN – El. Osoba oddająca cześć świętemu lub jego szczątkom znajduje się w nominalnym stanie mentalnym, który jest szczególnym mentalnym stanem transcendencji, różni się od jakiejkolwiek innej transcendencji moralnej lub estetycznej. Oprócz transcendencji ten stan umysłu charakteryzuje się wstrętem do świętego, lękiem przed jego mocą i zdumieniem jego zdolnościami. Ten stan umysłu jest irracjonalny i dlatego trudny do zrozumienia.” U niewierzących w świętość przypomina podobne stany związane z czymś innym.

  Polubienie

 3. Kiedy Jezus zobaczył tłumy, wszedł na górę. A gdy usiadł, podeszli do niego jego uczniowie. 2 Wtedy zaczął nauczać:
  3 „Szczęśliwi ci, którzy są świadomi swoich potrzeb duchowych*, bo do nich należy Królestwo Niebios.
  4 „Szczęśliwi ci, którzy są pogrążeni w smutku, bo oni będą pocieszeni.
  5 „Szczęśliwi ci, którzy są łagodni*, bo oni odziedziczą ziemię+.
  6 „Szczęśliwi ci, którzy są głodni i spragnieni prawości, bo oni będą nasyceni*+.
  7 „Szczęśliwi ci, którzy są miłosierni, bo im też będzie okazane miłosierdzie.
  8 „Szczęśliwi ci, którzy mają czyste serce, bo oni będą widzieć Boga.
  9 „Szczęśliwi ci, którzy krzewią pokój*, bo oni będą nazwani synami Bożymi.
  10 „Szczęśliwi ci, którzy są prześladowani ze względu na prawość, bo do nich należy Królestwo Niebios.
  11 „Szczęśliwi jesteście, gdy z mojego powodu znieważają was i prześladują, i kłamliwie opowiadają o was wszelkie złe rzeczy. 12 Cieszcie się i tryskajcie radością, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Przed wami tak samo prześladowali proroków.

  W PNŚ słusznie zastąpiono ,,,UBODZY W DUCHU” ,,,,świadomymi swoich potrzeb duchowych”’ Bo to jest jaśniej i konkretnie..
  Wierzący który ma świadomość że jemu w kwestii wiary czegoś brakuje…będzie szukał tego błogosławieństwa o którym w słynnym Kazaniu N a Górze..MÓWIŁ JEZUS..
  CZŁOWIEK POKORNY NIE BĘDZIE SZEDŁ W ,,ZAPARTE ZE SAMYM SOBĄ”..bo rozumie Że to droga do dalszej destrukcji.

  W takiej ,,optyce”..pożyteczni sa tacy ludzie którzy przyznają się do faktu że krytyka która spotyka ichlub ich spoleczność jest POTRZEBNA..DO TEGO ABY SIĘ ZWERYFIKOWAĆ….
  -Przytoczony w poprzednim wpisie fragment z Ratzingera…dowodzi ze ten człowiek juz 40 lat wstecz widzia kłonieczność działania i sanacji w obrębie swojego Kościoła.
  Będąc już papieżem zobaczł swoją bezsilność i doznał jej skutków. ..USTĄPIŁ ZNAJĄC OGROM PROBLEMU..
  Pojedynczy człowiek wierzący podobnie jak i instytucja nie może uporać się z upadkiem bez Ducha Chrystusowgo…..Tego Ducha którego ubóstwo a nawet całkowity brak jest widoczny wręcz kontrastowo w zestawieniu z kościolem Apostołów.
  ABY TEGO DUCHA OTRZYMAĆ TRZEBA UZNAĆ ..BRAKI…
  Organizm człowieka poddawany jest niekiedy Samooszukiwaniu..przez środki psychogenne uśmierzające ból..i halucynacje.. Jeżęli zwiedzeni przez …Ciemne Sily zwodzą innych powstaje system Ciemności

  Masy otrzymują zapewnienie ..Że ci którzy przewodzą ,,Mają Ducha ” z namaszczenia i z URZĘDU.
  Hołownia,Terlikowski i kilku innych wyrażają optymizm…bo wierzą…To Naturalne…Powtarzają jednak za Ratzingerem że to będzie inny kościół…którego ludzie Nie Znają ani nie znali…
  Chociaż ja nie jestem Katolikiem przyznaję im rację….ALE NIE BEDZIE TO KOŚCIÓŁ ELITARNY..ZWIAZANY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB Z WŁADZĄ.

  DO PANI AVI… TAK JEST JAK PANI PISZE ..ta wizja pozwala mieć nadzieję i wnioskować otwartym na dyskusję o brakach i wadach w kwestiach doktrynalnych i instytucjonalnych. Jego siostrzennica jest Świadkiem Jehowy…a on sam jeszcze w Niemczech chętnie przyjmował czytał publikacje Watch Tower….

  Jaki więc będzie ten Kościół?…niech pani spróbuje pomarzyć jak się zmieni to co jest obecnie?.
  Czy Amazoński? czy Jędraszewski?….a może ten pierwszy Początkowy…kto jest najbliżej Chrystusa i kto słucha jego głosu…? Czy obecni ,,Ratownicy” chcą.. zadowolić Chrystusa i Ojca czy raczej lobby finansowo -homoseksualne? i zamydlić uczonymi dysertacjami teologicznymi masom wiernych.
  Ani małżęńśtwa duchownych ,ani kapłaństwo kobiet…nic nie zmienią bo to zadowoli nie Boga ale ludzi…Igrzysko demonów rozszerzy tylko repertuar..
  świadomość braku Ducha Chrystusowego musi być oznajmiona ,,ubogim w Duchu”..dostojnikom..Mamona i potęga i bogactwo nie są i nigdy nie były Chrystusowe..
  Po ocaleni skóry Luter też oddalił się od Chrystusa a dzisiejsze szwedzkie czy anglikańskie ,,sodomy” i gomory niczym nie ustępują barokowym Borgiom….To pani przecie wie..?!

  Polubienie

 4. Jeszcze co do tego WSZECHMIŁOSIERDZIA BOGA….zna Pani Pisma i wie pani ze to NIEPRAWDA .
  Pisma przeczą takiemu ujmowaniu i to stanowczo…Cytował nie będę….Kolizja Boga ze Światem Zła…określa zwycięzcę i określa sytuację tych co są przeciw Bogu ich klęskę..NIEUCHRONNĄ.
  POWSZECHNE ZBAWIENIE WSZYSTKICH ..to podstęp diabelsko-filozoficzny..z domieszką teologiczną.

  Polubienie

 5. P. Awarcho, są tematy w których się jednak ….zgadzamy 😉
  Wszechmilosierdzie Boga, idea powszechnego zbawienia czy ten międzyreligijny dialog ekumeniczny to podstępy – jak pan słusznie określił – diabelsko-filozoficzno-teologiczne. Zgadzam się. Kto by przypuszczał , ze ta piękna ścieżka EKUMENIZMU doprowadzi Kosciol rzymskokatolicki do amazońskiej dżungli …..??
  A Chrystus głosił: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelie wszelkiemu stworzeniu.” /Mk16;15-20/
  Dwa lata temu papież trwał w przyjacielskim uścisku z Dalajlamą, potem z islamskim imamem, przyjmowal w prezencie figurki Buddy, a w tym roku obrady Synodu KK urozmaicał obrzęd kultu bożka (bożkini?) Pachamamy…
  Czyżby zaczynała się ta nowotestamentowa „ohyda” i spustoszenie… Jeden papież rezyduje w Castel Gandolfo, drugi, zwany naprzemiennie bądź to papieżem, bądź biskupem Rzymu, w hotelu św. Marty Watykanie … Bardzo ciekawe.
  W posynodalnych dokumentach zapisano postulat świeceń dla żonatych diakonów i postulat utworzenia diakonatu dla kobiet. To mi akurat nie przeszkadza, bo jak czytamy w NT, w pierwotnym kościele celibatu nie było, „biskup powinien być mężem jednej żony”, a diakonissy były. No, ale diakonissy to nie wyświęcane kapłanki (ani ordynowane pastorki). Ich rola była zupełnie inna.
  ps. Pyta pan, jak wyobrażałabym sobie ten nowy Koscioł… No, musi to być Kosciol Chrystusowy naprawdę, bo ten obecny to raczej „Kosciol wszystkich świętych”, jak nie św. Faustyna, to bł, Popiełuszko, jak nie Popiełuszko to bezustanne modły o kanonizację Wyszyńskiego i tak bez przerwy. Doktrynalnie odpowiadałaby mi idea „Chemin neuf” (Nowa droga), coś w rodzaju konserwatywnego luteranizmu.Pod Warszawą mieści się ośrodek Wspolnoty Chemin neuf, wzorowanej na Wspólnocie Taize we Francji. Prostota i skromność. Żadnych kolorowych szat, pastorałków i dekoracji głów …..

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s