Prorok defetystą. Rozłam „humanum est”

Księga Jeremiasza 38,4-6.8-10

Psalm 40,2-4.18

List do Hebrajczyków 12,1-4

Ewangelia Łukasza 12,49-53

Można powiedzieć, źe wszystkie te teksty biblijne są o międzyludzkiej wrogości. O nienawiści przywódców narodu żydowskiego wobec Jeremiasza. Ponieważ prorok ten „obezwładniał ręce żołnierzy, którzy pozostali w mieście i ręce całego ludu, gdy mówił do nich podobne słowa. Człowiek ten nie szuka przecież pomyślności dla tego ludu, lecz nieszczęścia”. Grunt to zatem siedzieć spokojnie i milczeć, kiedy się widzi, co się może stać, bojąc się, że spotka nas zarzut defetyzmu. A łatwo o niego podczas każdej wojny. Każdej zresztą, także myślowej. Otóż Jeremiasz nie wierzył w możliwość królestwa Judy przed  babilońskim wrogiem, radził nawet poddawanie się mu indywidualne, gdy sami dowódcy nie chcą zaniechać oporu. O mało nie stracił życia, kiedy rzucony do cysterny pełnej błota siedział tam już długo bez żadnej żywności. Na szczęście znalazł się ktoś, kto przekonał ulegającego jego wrogom króla Sedecjasza, że trzeba Jeremasza ocalić.

O tym czytamy w owej księdze starotestamentalnej, teżw psalmie o wydobyciu jego autora „z dołu zagłady,  błotnego trzęsawiska”. List do Hebrajczyków mówi o niedoli innego proroka, Jezusa, który przecierpiał krzyż, a ewangelia Łukasza o Jego słowach, że nie przyszedł dać ziemi pokoju, ale rozłam. Także między najbliższymi, w rodzinach, bo jedni przyjmą Jego naukę, drudzy nie. Takimi nas stworzył Bóg, wolna wola nasza sprawia, żeśmy z natury różni, kłótliwi częściej niż zgodliwi. Rzadko kiedy obywa się bez wrogości. Muszę jednak zaznaczyć, że dzielimy się również na takich, co chrześcijaństwo przyjmują słowem i czynem, drudzy głównie słowem, trzeci wyłącznie czynem, ale i tak lepsi od drugich. A co do różnych sporów jeszcze, to są one nieuniknione, można jednak unikać obrażania uczuć innych: słów o tęczowej zarazie albo jakichś wagin na manifestacjach. Więcej kultury, delikatności, po prostu etyki!

Sierpień jest w Polsce miesiącem najbardziej maryjnym ze wszystkich. 15 sierpnia  Wniebowzięcie Maryi, 22 bm. Najświętszej Maryi Panny Królowej, 26-ego – Częstochowskiej. Na pierwsze z tych świąt, największe, napisałem dla „Gazety Wyborczej” tekścik takowy. 

Maria z Nazaretu 

Dzisiaj uroczystość rzymskokatolicka Matki Bożej zwycięskiej. Ponieważ, po pierwsze, świętowanie jej wzięcia do Nieba, czyli, by tak rzec, sukcesu własnego maksymalnego. Po drugie, można powiedzieć, że zwyciężała moralnie w potyczkach z życiem, bo przecież na tym świętość ludzka polega. No i, po trzecie, dzisiaj polski dzień wiktorii militarnej ogromnej. Zwyciężył naturalnie marszałek Piłsudski, ale Polacy wierzący religijnie mają swoje prawo myśleć, że do cudu nad Wisłą przyczynił się rządzący losem narodów Bóg wraz królową Polski. Dla mnie jest jednak ona raczej kimś takim, jak napisało mi się kiedyś. 

Okropnie nie lubię tłumów, zawsze Go otaczały, nie można było się dopchać, tyle wyznawców, co gapiów. Nazaret było cichutkie, znałam tam prawie każdego, ja tam naprawdę byłam matką dobrej rady. Teraz zawsze się cieszę, kiedy was widzę tylu, ale najbardziej lubię pójść sobie zwykłym wieczorem do M1, 3 albo 4, koroną ozdobić wieszak, poplotkować o Nim. 

Jest od czasów reformacji spór międzychrześcijański o obraz matki Jezusa. Marcin Luter rozpoczął go umiarkowanie. Obdarzał Maryję czcią ogromną, nazywał ją największą niewiastą w niebie i na ziemi, choć jednak nie królową, jak ją ogłosił Pius XII, ani nie „pełną łaski”, jak w katolickiej modlitwie „Zdrowaś Mario”, tylko „obdarzoną łaską od Boga”. Odpowiedni werset Ewangelii Łukasza (1,28) podobnie  przetłumaczyliśmy w naszym Ekumenicznym Przekładzie Przyjaciół, z biblistami arcybiskupem Jeremiaszem, ks. Michałem Czajkowskim  i pastorem Mieczysławem Kwietniem. Napisał również teolog i duszpasterz luterański ks. Jan Gross, że znane są Lutrowe kazania wygłaszane w święta maryjne: Oczyszczenie (2 lutego), Zwiastowanie (25 marca), Nawiedzenie (2 lipca) i nawet Wniebowzięcie (15 sierpnia), ogłoszone po wielowiekowych dyskusjach jako dogmat dopiero przez Piusa XII. Luter uważał jednak, że nabożeństwa maryjne należy celebrować przede wszystkim w dni mające swoje uzasadnienie w Nowym Testamencie, czyli w te trzy pierwsze. Podobno pozostało to na Śląsku, mimo że samo wyznanie luterańskie (ewangelicko-augsburskie) „dekatolicyzowało” się tymczasem. Albowiem jest tak, że różne stanowiska reformatorskie radykalizują się nieraz stopniowo, po luteranizmie powstał kalwinizm (ewangelicyzm reformowany), następnie wyznania ewangelikalne, dzisiaj bardzo liczne zielonoświątkowe na przykład. Potem jednak z czasem następuje ruch w stronę przeciwną, tak jest i w historii chrześcijaństwa: narodził się tu ekumenizm, pojednanie wyznań. 

Moje lektury. Polecam nowy, bardzo ciekawy numer „Tygodnika Powszechnego” nie tylko z powodu artykułu o rodzinie Kaczyńskich, także testów o tematyce religijnej. Rozmowa mariologiczna  Artura Sporniaka z antropolożką kultury Anną Niedźwiedź,  artykuł seksuologiczno-etyczny Joli Szymańskiej,  głównie biblistyczny Piotra Sikory oraz stały felieton Szymona Hołowni na temat papieża Franciszka. O tym, że irytuje on tak liberałów, jak i konserwatystów, ale myślący tutaj jak on papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski powiedział niedawno w kazaniu wygłoszonym w bazylice Piotrowej tak oto: „Niewykluczone, że gdyby Jezus był z nami dziś, bohaterem czy bohaterką Ewangelii uczyniłby któregoś z uczestników białostockiego Marszu Równości”. Otóż z papieżem Bergoglio jest chyba tak, że uważa on z tradycyjną doktryną, ale odważa się na poprawki o wiele częściej niż jego poprzednicy. Co jednak się stanie, jak jego nie stanie…

A teraz do rymu pytanie. Do miłych Czytelniczek i Czytelników moich: może ktoś z Was obejrzał w święto Wniebowzięcia film francuski sprzed roku pod tytułem „Modlitwa”. Opowieść o dojrzewaniu chłopaka: walczy z narkotykami skutecznie w specjalnym zakładzie katolickim, czyta wciąż psalmy, wraca do wiary religijnej, pogłębia ją, nawet chce zostać księdzem, ale na sumieniu i w sercu ma ciągle dziewczynę, którą rozkochał. Film pobożny, nie dewocyjny jednak?                                                                        

Reklama

83 myśli na temat “Prorok defetystą. Rozłam „humanum est”

 1. Nigdy bym na taki pomysł nie wpadła… *tragiczny – budzący uczucie grozy i rozpaczy” …. W opinii takiej potęgi jak Magna Polonia – brzmi to naprawdę w sposób wzbudzający grozę!!! (rozpaczy na razie nie)

  Polubienie

 2. „(rozpaczy na razie nie ma)” —– > ale atmosfera grozy w oczekiwaniu na możliwość pojawienia się jej – narasta … i to naprawdę nie jest budowanie napięcia epickiego! ani tym bardziej wyolbrzymianie siły kopnięć kopiącego!

  Polubienie

 3. Przyjrzę się bliżej temu „kopnięciu” – mającemu zdaniem Magna Polonii – budzić uczucie grozy i rozpaczy. Po moim wywodzie dotyczącym wykorzystywania swoich ofiar przez „mocarzy” w ich walce z innymi „mocarzami” Pan Piramidalny napisał : „Emilia S. odsłoniła NĘDZE moralną swoją” …. Co odsłoniła? ….. Co Autor ma na myśli pisząc słowo „nędza” ???? :
  1 To, że uczestniczyła w zorganizowanej akcji oczerniania? Przecież to normalka w normalnym świecie , w rodzinach, w różnych środowiskach zamieszkania czy pracy ., – wszyscy to robią, jedni bardziej kulturalnie, inni bardziej wulgarnie a tu nagle Mała Emi „odsłoniła” !!! Jakie zdziwienie i zszokowanie! Wątpię, że Pan Piramidalny spotkał się w swoim życiu z czymś takim po raz pierwszy i się zszokował oraz zbulwersował , po prostu jest kolejnym „Mocarzem”(mocnym w gębie, czego się nie da ukryć)! , który WYKORZYSTAŁ Małą Emi do ODSŁONIĘCIA swojego mizoginizmu!
  2. A może w słowie „nędza” miał Autor na myśli to, że rzekomo popadła w uzależnienia i ma problemy zdrowotne (też rzekomo) ? Bez specjalnego szukania w googlach – zapytam – kto w jakieś uzależnienia nie popada? kto nie ma problemów zdrowotnych? No kto? Chyba ktoś odizolowany od świata, odseparowany od rzeczywistości! Może więc Autor jest kimś takim i patrzy z góry na tę nędzę naszą na tym łez padole? I nas ciągle wyzywa niezbyt wyszukanymi, raczej nędznymi epitetami! Nędza nędzę nędzą pogania, jak za komuny cep cepa cepem!
  3. Co tu jeszcze mogło być ową „nędzą” ??? Może ów słynny „cel uświęcający środki”? że niby dla dobra wyższych wartości ??? ( Bóg, Honor, Ojczyzna)( w tym przypadku – ojczyzna) dała się wmanewrować w tak chamską i przestępczą działalność? ……………………………….. Ręce opadają…………..
  ODSŁONIŁA NIE SWOJĄ NĘDZĘ, a swój TRAGIZM – UCZUCIE GROZY I ROZPACZY! Ale jeżeli ktoś nie odróżnia tragizmu od nędzy, to już nawet sensu nie ma odsyłać go do np. Nędzników V. Hugo, (Czego się Jaś nie nauczył….!) W ogóle nie ma sensu jakiekolwiek tłumaczenie czegokolwiek …. W takim uczuciu grozy i rozpaczy żyje – ile tysięcy czy milionów? – ludzi uciskanych i wykorzystywanych przez różnego typu „:MOCARZY” płci obojga. Bronią się jak mogą, jak umieją albo siedzą cicho jak myszy pod miotłą! Całe szczęście, że Pani Emilia dostanie ochronę.

  Polubienie

 4. EmIia S…może byc ofiarą ;;operacyjną” Czarnych Sil..
  -prasa i komunikatory podaly nagle ze jest uzależniona ..ze byla leczona i ze…jest w fazie rozwodu z PRAWOMYŚLNYM Prawnikiem.
  – Wszystkie powyższe ..cechy i właswości a w zasadzie wszystko może spreparować i tzw ŚRODOWISKO SPRAWIEDLIWOŚCI ma wiele mozliwości aby stosowne dokumenty mieć na papierze.
  Dokumentami tymi można zaszpachlowac powstałe dziury..w obliczu propagandy oficjalnej.

  DRUGA OPCJA…TO TAKA ZE EMILIA S…została wprowadzona w stan euforii i stala sie bezwolnym narzedziem w r ekach jakiegoś aparatu.. Jest to bardzo prawdopodobpne..bo jak wykazuje praktyka ŚWIATŁE NIEWIASTY..ukąszone ideologicznie kasają jak piranie. Sieć jak narkotyk odbiera instykt

  Polubienie

 5. Rewelacja!!! REINKARNACJA !!! Tow. Gierek zmartwychwstał w ciele Czarzastego!! i wyglosil te same obiecanki-cacanki z lat 70-tych XXw. Drżyjcie zaplute karły reakcjonizmu!!
  A wszystko przez kretyna Schetyna, który wyciągnął z mogiły to komunistyczne zgniłe truchło i zaprowadził do PE.

  Polubienie

 6. 😀😀😀 MAGNA POLONIA, nie uważasz, że jednak i mimo wszystko to jakiś taki bardzo nacjonalistyczny jest ten Twój nick ?

  I czy wiesz o co się modlisz ?

  Warto zajrzeć do Biblii, która nie służy jak sztandary do całowania ale raczej do czytania:

  ________________________
  Księga Daniela 2: 1 – 44
  ________________________

  1 „W drugim roku swego panowania Nabuchodonozor miał sny; ducha jego ogarnął niepokój i nie mógł spać. 2 Rozkazał więc przywołać wykładaczy snów, wróżbitów, czarnoksiężników i Chaldejczyków, by powiedzieli królowi, jakie miał sny; ci zaś przyszli i stanęli przed królem. 3 Król powiedział do nich: «Miałem sen i ducha mojego ogarnął niepokój; chciałem ten sen zrozumieć». 4 Odrzekli zaś Chaldejczycy: «Królu, żyj wiecznie! Opowiedz sługom swoim sen, a podamy ci jego znaczenie». 5 Odpowiedział król Chaldejczykom: «Wiedzcie o moim postanowieniu: jeśli nie wyjawicie mi snu i jego znaczenia, zostaniecie rozerwani na kawałki, a wasze domy zostaną obrócone w gruzy. 6 Jeżeli zaś wyjawicie mi sen i jego znaczenie, otrzymacie ode mnie dary i nagrody oraz wielkie zaszczyty. Toteż powiedzcie mi sen i jego znaczenie!» 7 Odpowiedzieli powtórnie: «Niech król opowie sen swoim sługom, my zaś oznajmimy mu jego znaczenie». 8 Król zaś odrzekł: «Teraz rozumiem dobrze, że chcecie zyskać na czasie, ponieważ wiecie o niezmiennym moim postanowieniu, 9 mianowicie, że jeśli nie wyjawicie mi snu, jeden może was tylko spotkać wyrok – i że zmówiliście się opowiadać wobec mnie kłamstwo i oszustwo, dopóki się czasy nie zmienią. Dlatego oznajmijcie mi sen, bym się przekonał, iż możecie wyjawić mi jego znaczenie». 10 Chaldejczycy zaś odpowiedzieli królowi: «Nie ma nikogo na ziemi, kto by mógł oznajmić to, czego domaga się król. Dlatego żaden z królów, choćby wielkich i potężnych, nie wymaga podobnej rzeczy od wykładacza snów, wróżbity lub Chaldejczyka. 11 Pytanie, jakie król stawia, jest trudne, i nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć królowi z wyjątkiem bogów, którzy nie przebywają między ludźmi». 12 Wtedy ogarnął króla wielki gniew i oburzenie i rozkazał zabić wszystkich mędrców babilońskich.”

  Wystąpienie Daniela

  13 „Gdy wyszedł rozkaz, by wytracić mędrców, miał także ponieść śmierć Daniel ze swymi towarzyszami. 14 Daniel zwrócił się więc z pełną rozwagi przezornością do Arioka, dowódcy gwardii królewskiej, który udał się, by wytracić mędrców babilońskich. 15 Powiedział do Arioka, królewskiego dowódcy: «Dlaczego rozkaz królewski jest aż tak surowy?» Ariok przedstawił Danielowi sprawę. 16 Daniel udał się do króla prosząc, by mu dał czas na oznajmienie znaczenia [snu]. 17 Następnie udał się Daniel do domu i opowiedział sprawę swym towarzyszom: Chananiaszowi, Miszaelowi i Azariaszowi, 18 aby uprosili miłosierdzie u Boga Nieba co do tej tajemniczej sprawy, żeby Daniel ze swymi towarzyszami nie uległ zagładzie wraz z pozostałymi mędrcami babilońskimi. 19 Wtedy Daniel otrzymał objawienie tajemnicy w nocnym widzeniu. Wielbił więc Boga Nieba.
  20 Daniel mówił tymi słowami:
  «Niech będzie błogosławione imię Boga
  przez wszystkie wieki wieków!
  Bo mądrość i moc
  są Jego przymiotem.
  21 On to zmienia okresy i czasy,
  usuwa królów i ustanawia królów,
  udziela mędrcom mądrości,
  a wiedzy rozumnym.
  22 On odsłania to, co niezgłębione i ukryte,
  i zna to, co spowite w ciemność,
  a światłość mieszka u Niego.
  23 Ciebie, Boże moich przodków,
  uwielbiam i sławię.
  Bo udzieliłeś mi mądrości i mocy,
  wyjawiłeś mi to, o co Cię błagaliśmy,
  sprawę królewską nam oznajmiłeś».”

  Daniel wykłada sen

  24 „Następnie Daniel udał się do Arioka, któremu król wydał polecenie, by pozabijał mędrców babilońskich, i tak powiedział do niego: «Nie zabijaj mędrców babilońskich! Wprowadź mnie przed króla, a podam królowi znaczenie [snu]». 25 Ariok zaprowadził szybko Daniela do króla i tak powiedział do niego: «Znalazłem męża spośród uprowadzonych z Judy, który oznajmi królowi znaczenie [snu]». 26 Król zwrócił się i powiedział do Daniela, który nosił imię Belteszassar: «Czy możesz rzeczywiście wyjawić mi sen, jaki widziałem, i jego znaczenie?» 27 Daniel odpowiedział wobec króla: «Tajemnicy, o którą król pyta, nie zdołają wyjawić ani mędrcy, ani wykładacze snów, ani wróżbici, ani astrologowie. 28 Jest jednak Bóg w niebie, który odsłania tajemnice, i On oznajmia królowi Nabuchodonozorowi, co nastąpi przy końcu dni. Twój sen i widzenia, jakie miałeś na swym łożu, są następujące: 29 Ciebie, królu, na twym łożu ogarnęły myśli, o tym, co ma później nastąpić. Ten zaś, który odsłania tajemnice, wyjawił tobie, co się stanie. 30 Co do mnie zaś, tajemnica ta stała mi się wiadoma nie dlatego, jakobym był mędrszy od wszystkich ludzi, lecz aby udzielić wyjaśnienia królowi, a ty, byś rozumiał myśli swego serca.
  31 Ty, królu, patrzyłeś: Oto posąg bardzo wielki, o nadzwyczajnym blasku stał przed tobą, a widok jego był straszny. 32 Głowa tego posągu była z czystego złota, pierś jego i ramiona ze srebra, brzuch i biodra z miedzi, 33 golenie z żelaza, stopy zaś jego częściowo z żelaza, częściowo z gliny. 34 Patrzyłeś, a oto odłączył się kamień, mimo że nie dotknęła go ręka ludzka, i ugodził posąg w jego stopy z żelaza i gliny, i połamał je. 35 Wtedy natychmiast uległy skruszeniu żelazo i glina, miedź, srebro i złoto – i stały się jak plewy na klepisku w lecie; uniósł je wiatr, tak że nawet ślad nie pozostał po nich. Kamień zaś, który uderzył posąg, rozrósł się w wielką górę i napełnił całą ziemię. 36 Taki jest sen, a jego znaczenie przedstawimy królowi. 37 Ty, królu, królu królów, któremu Bóg Nieba oddał panowanie, siłę, moc i chwałę, 38 w którego ręce oddał w całym zamieszkałym świecie ludzi, zwierzęta polne i ptaki powietrzne i którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi – ty jesteś głową ze złota. 39 Po tobie jednak powstanie inne królestwo, mniejsze niż twoje, i nastąpi trzecie królestwo miedziane, które będzie panowało nad całą ziemią. 40 Czwarte zaś królestwo będzie trwałe jak żelazo. Tak jak żelazo wszystko kruszy i rozrywa, skruszy ono i zetrze wszystko razem. 41 To, że widziałeś stopy i palce częściowo z gliny, częściowo zaś z żelaza, [oznacza, że] królestwo ulegnie podziałowi; będzie miało coś z trwałości żelaza. To zaś, że widziałeś żelazo zmieszane z mulistą gliną, 42 a palce u nóg częściowo z żelaza, częściowo zaś z gliny [oznacza, że] królestwo będzie częściowo trwałe, częściowo zaś kruche. 43 To, że widziałeś żelazo zmieszane z mulistą gliną [oznacza, że] zmieszają się oni przez ludzkie nasienie, ale nie będą się odznaczać spoistością, podobnie jak żelazo nie da pomieszać się z gliną.
  44 W czasach tych królów Bóg Nieba wzbudzi królestwo, które nigdy nie ulegnie zniszczeniu. Jego władza nie przejdzie na żaden inny naród. Zetrze i zniweczy ono wszystkie te królestwa, samo zaś będzie trwało na zawsze”.

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 7. Oj nie zna się pani Atrojka nie zna . Pani @ magnuwna POLONISTKA. i pan Unimir to nie moje dzieci. Szewczyk Dratewka wraca zgodnie z twoją przepowiednia ,,..do swoich” aby ukryc przed sama soba NIEKONSEKWENCJĘ no i zaskoczenie m.in swoich ,,sympatyków” pierdzieli swoje. . Nienawiść do wszystkiego pozapisowskiego skumulowało się na niejakim Czarzastym…iebawem odezwie się w swojej GLORYI I NIEZWYKLOŚCI..!!!
  a JA OTRZYMAŁEM OSTATNIO PISMO TAKIEJ TREŚCI

  Panie Eco et Umberto..
  Z cała powaga należna mojej Osobie i Instytucji proszę aby podjął pan starania aby osoba o znanych nickach Monte Christo,Unimir,Cleo i innych..została koniecznie skierowana do beatyfikacji przez dowolny kosciól i udała się do nieba..Bohaterskie poswięcenie tej pani jest tak w niebie spopularyzowane ze oczekujemy z niecierpliwościa na jej wywiady i recenzje.Otrzymaliśmy juz liczne listy polecajace z Ordo Iuris oraz Reduty Dobrego Imienia oraz kika maili z środowiska publicystów.Niejaki R.Ziemkiewicz…wręcz bywa natarczywy..
  Przygotowany już komitet powitalny.
  Oczekujemy energicznego dzialania.

  Piotr Świety apostoł Chrystusowy herbu Knorr -Kogucik
  Dyrektor Biura Personalnego

  Amen!!

  Polubienie

  1. UNIMIR po głębokiej metamorfozie ideologicznej:

   Tak jest!!! Opozycja Totalna musi jak najszybciej odebrać władzę PISowcom!!!
   Kiedy PO, Nowoczesna, SLD, PSL i „Wiosna” odzyskają władzę trzeba jak najszybciej:

   1/ Zlikwidować 500+, 300+, 13.emeryturę, podwyżki rent i dodatkow dla rencistów i niepełnosprawnych – z których korzysta patologia i biedota.
   2/ Przywrócić wiek emerytalny 67 lat a nawet podnieść do 70 lat. Niech lenie wezmą się do pracy!
   3/ Przywrócić niesłusznie zabrane emerytury funkcjonariuszom i agentom SB – zapracowali na nie!
   4/ Wprowadzić małżeństwa homoseksualne i adopcje przez nie dzieci – koniec z dyskryminacją. Dzieci z rodzin homofobicznych należy oddawać pod opiekę postępowych par homoseksualnych, żeby wyrosły na porządnych ludzi! !!!!
   5/ Przyjąć 70 tysięcy uchodźców, na których zgodziła się premier Kopacz. Jeżeli Unia będzie chciała żebyśmy przyjęli więcej, należy się bezwarunkowo zgodzić!
   6/ Zakończyć konflikt z Unią i Niemcami. Nie może być tak, żeby Polska sprzeciwiała się postanowieniom Brukseli i Berlina. Niemcy najlepiej zadbają o nasze interesy!!
   7 Zlikwidować tę bezsensowną Komisję Jakiego, która gnębi ludzi i prześladuje Panią Prezydent Warszawy.
   8/ Przywrócić wolność Sądów!! Sędziowie nie mogą odpowiadać za swoje wyroki, są przecież NIEZAWIŚLI.
   9/ Zlikwidować IPN. Jak wyglądała nasza historia powiedzą nam Niemcy, Żydzi, Ukraińcy i Rosjanie. Oni wiedzą najlepiej, nie ma sensu kłócić się z nimi o jakieś stare bzdury.
   10/. Zlikwidować CBA, i innych tajniaków, którzy czepiają się o jakieś bzdety z VATem.
   Za PO i PSL nikomu to jakoś nie przeszkadzało.
   11/ Wszystkie kościoły zamienimy na ośrodki propagowania ideologii LGTBQ
   12/ oraz na Sale Krolestwa Świadków Jehowy w podzięce za trudy poniesione w walce z Kosciołem Rzymskokatolickim w Polsce!!!
   Ufam, ze kiedy Opozycja przejmie władzę bardzo szybko wprowadzi to wszystko w życie.

   (A tak naprawdę pytam: Tego chcesz CZERWONA I TĘCZOWA ZARAZO..?????)

   Polubienie

 8. Może na życiu nie- ale na chwytach różnych graczy znam się co nieco! Proszę Pana! A Ciebie, Stokrotki, zapewniam (myślę, że pewnie! sam o tym doskonale wiesz!) – że nie za moim przewodem złączysz się z tym narodem (nazwanym na tutejszy użytek „magną”) …. Ja nie mam z tym nic wspólnego ani z insynuacjami emocjonalnymi mi przez Ciebie przypisywanymi. … Snujemy, jak widzę odmienną wizję obserwowanych wydarzeń na deskach tego Blogu!

  Polubienie

 9. … Przywłaszczenie cudzego mienia…. Dobrze, że dołączyłeś do swojej wypowiedz ideogram – nadaje on humorystyczny wydźwięk wypowiedzianym słowom, inaczej pewnie wylądowałbyś na dywaniku swojej Sali;) ,…. ciekawe, jak byś się tłumaczył z rozpowszechniania takiej ideologii jakoby Twoi współbracia dążą (może marzą jedynie) do przejęcia cudzego, przez wieki całe wznoszonego i gromadzonego bogactwa …. służącego wszystkim. Do naszego Kościoła możesz wejść, drzwi są otwarte… Nie wiem, jak jest w waszych Salach ? Służą tylko Wam i jeśli informacje w googlach nie są fake newsami, to są terytoriami przynależnymi do USA…. Nawiasem mówiąc, mnie to zbytnio nie interesuje,ale – znowu prawdopodobnie – kobiety u was są traktowane strasznie, jeśli przywilejem dla nich jest sama możliwość posprzątania Sali….

  Polubienie

 10. Biedny @Stokrotny…. Nie odróżnia patriotyzmu od nacjonalizmu. Ale powolutku zaczynam sobie to i owo kojarzyć. @UmbertoEco, kiedy prezentował się jeszcze jako Awarcho, wyrazil kiedyś taką opinię, że „on to i tak nie bierze udziału w żadnych wyborach, wiec w zasadzie jest mu wszystko jedno jakie ugrupowania wygra.” Ciekawe tylko, skad wobec tego bierze się takie rozpolitykowanie komentatora Awarcho na tym blogu, wyraźnie odczuwalne i wyraźnie contra PISowskie……..

  Idźmy dalej. Atrojka zasugerowała niezwykle ciekawą rzecz: „Nie wiem, jak jest w waszych Salach ? Służą tylko Wam i jeśli informacje w googlach nie są fake newsami, to są terytoriami przynależnymi do USA….”
  To pozwala mi złożyc nastepujące puzzle: gdzieś usłyszałam, a może wyczytałam, ze Swiadkowie Jehowy nie maja tu na ziemi swojej Ojczyzny, ich Ojczyzna – nie jest z tego świata.
  Spróbujmy podsumować. Ojczyzny nie mają (są ponad to…), nic ich politycznie nie interesuje (są ponad to… przynajmniej teoretycznie) , w obronie Ojczyzny, kiedy jest zagrożona, udziału nie biorą (bo religia zakazuje im walczyć, no jasne, piąte przykazanie! ….), ale kiedy Polacy wywalczyli sobie własną krwią swoją WOLNOŚĆ (pokonując bolszewików w 1920r., walcząc z okupantem niemieckim i sowieckim w II wojnie światowej, i z komunistami w 1989r.) skrzętnie z tej wolności i NASZEJ OJCZYZNY korzystają i cieszą się przywilejami obywateli Rzeczpospolitej Polskiej…. Rzecz jasna , ich dzieci otrzymały 400+, renciści – podwyżki, seniorzy – 13.emeryturę …i tak dalej i tak dalej. Sukces gospodarczy premiera M.Morawieckiego jest w ich zasięgu.
  Wiec pytam po prostu:
  CZY TO JEST UCZCIWE? (zwłaszcza w aspekcie tej ich totalnej, obrzydliwej i masońskiej praktyki niszczenia Koscioła Rzymskokatolickiego w Polsce, co stanowi w zasadzie główną ich działalność, a co świetnie ilustrują wieloletnie wpisy komentatora Awarcho, którego przecież i tak rozpoznajemy pod innymi nickami.

  ps. Ma rację red. Ziemkiewicz, twierdzac, że my jesteśmy wyjątkowo dobrym i dobrodusznym państwem. A „doceniają to” (to juz moje spostrzeżenie) zwłaszcza media niemieckie i izraelskie.

  Polubienie

 11. „Ma rację red. Ziemkiewicz, twierdzac, że my jesteśmy wyjątkowo dobrym i dobrodusznym państwem.” – Awi (albo Unimir jak kto woli)

  Red. Ziemkiewicz zachowuje się tutaj Awi trochę jak Mojżesz, który sięgnął po laskę z nieswojego drzewa i zawołał do Izraelitów: „Czy ja mam dać wam wodęz tej skały?” Ziemia, Awi, nie należy do tego czy innego kraju, ponieważ „ziemia z mojego pinktu widzenia należu do Mnie” powiedział Jehowa. Jeśli przy pomocy swoich doradców, Awi, tego w Piśmie Świętym, które jak się domyślam leży u Ciebie w salonie na honorowym miejscu nie znajdziesz to ja Ci się w tym pomogę. Pozdrawiam, B.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s