Ojczyzno moja, gdzie jesteś? Obrazu Boga przemiana olbrzymia

List do Hebrajczyków 11,1-2.8-19

Patriarcha Abraham jako symbol wiary religijnej, to znaczy takiej, której wyznawca za lepszą ojczyznę uznaje nie tę na globie naszym, ale inną, tamtą wręcz poza wszechświatem. Jest to właściwie główny motyw całej Biblii, żydowskiej jej części i tej tylko chrześcijańskiej, także oczywiście islamu, chyba i na przykład hinduizmu. A może można powiedzieć, że jakąś lepszą niż ta ziemska ojczyznę ma jakoś w istocie każdy człowiek wierzący w tak zwane wartości wyższe. To jest ta wiara chrześcijańska implicite, anonimowa, podstawowa czy jak tam. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, mnieście uczynili” (Ewangelia Mateusza 25,40).
Komentarza mojego byłoby tyle, jednak jeszcze coś dodam.
Czytam bowiem niemal codziennie polecone na dany dzień fragmenty Pisma. A na ubiegłą środę zaproponowano nam, katolikom rzymskim, lekturę z Księgi Liczb: wersety 13,1-2.25 oraz 14,1.26-30.34 -35, a tam coś jakby innego. Bóg tam nakazuje mianowicie wejść do kraju Kanaan, ale przedtem go zbadać. No i badacze wrócili z wiadomościami, że tam niebezpiecznie nad wyraz, kraj olbrzymów, wojny pełen. Przeraził się zatem lud, płakał całą noc, co bardzo rozgniewało Boga: zapowiedział mu straszne kary. Nie wejdzie do obiecanej mu ziemi z wyjątkiem dwóch przywódców, Kaleba i Jozuego, którzy uspokajali ciężko przestraszonych, będzie umierał na dzielącej go od niej pustyni. Otóż dziwna to jakoś Boża decyzja. Można od biedy zrozumieć, że rozgniewało Boga owo panikarstwo, choć kara bardzo straszna. Ciągle będzie potem narzekanie na trudy podróży, a przecież ten lud tak bardzo chciał opuścić Egipt. Jeszcze dziwniejsze może wydawać się jednak Boże naleganie na wejście do ziemi już przecież z goła zamieszkałej. Wiadomo było, że oznacza to niezłą wojnę, mordowanie wszystkich mieszkańców niejednego osiedla opierających się, łącznie z kobietami i dziećmi – co więcej, na wyraźny rozkaz Boga! Księga Jozuego, także, choć może mniej potwornie, Księga Sędziów, agresorami są tutaj także żydowscy przeciwnicy. I w Biblii Wydawnictwa „Święty Paweł”, dziele translatorskim księży paulistów (nie mylić z paulinami, choć to też częstochowianie) zaraz po Sędziach jest Księga Rut i tutaj owa cudzoziemka okazuje się niezwykle sympatyczna, żydowską teściową bardzo kocha. Internacjonalizm, jak się patrzy. No cóż, w Biblii widać przemianę obrazu Bożego niesamowitą, od tamtego, również etycznie przeraźliwie antropomorficznego, Boga wojny niemal, do tego, który mamy w pełni w Testamencie Nowym.
Doczepiam napisany dla „Gazety Wyborczej” felietoniczek na temat narodów innych niż polski oraz Jonaszową pisankę nową.
Parada inności. Jan Turnau. Inni, inni, inni – oni najbardziej winni.
Żydzi, bo winni Krzyża, a teraz włażą wszędzie, gdzie władza i mamona.
Niemcy, bo wymordowali Polaków miliony, a teraz rządzą Europą, co nic dobrego przynieść nie może.
Francuzi, bo to naród najbardziej chyba zgniły moralnie. Pośród całego Zachodu, może z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, które dzięki prezydentowi Trumpowi rodzinę chrześcijańską szanują. On jeden przynajmniej gejem nie jest, a małżonka Melania lesbijką.
Ukraińcy, te rezuny straszliwe. Mordowali nas na Wołyniu zamiast być wdzięczni za gościnę, a teraz dalej Lachów nienawidzą.
Rosjanie? Ci ze wszystkich sąsiadów najlepsi. Stalin przecież nie od nich, bo Gruzin. U nich porządek jest, nie można powiedzieć, policja dobrze pilnuje, żadne „homo” nie panoszy się również. Minister obrony przed wrogiem wszelkim Antoni Macierewicz dobrze to rozumie, jego słuchajmy! Amen! A teraz głos Jonasza, czyli po hebrajsku gołębia, który jednak czasem pojastrzębić musi.

Głośne myślenie. Arcybiskupa słowa natchnione. Jonasz
Metropolita krakowski Marek Jędraszewski w wypowiedzi na temat zarazy tęczowej przeszedł sam siebie. Komentarzy był cały legion, na czele z tą przewodniczącego polskiego episkopatu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który wiceprzewodniczącego naturalnie bronił. Powołał się na papieża Franciszka, niemniej bardzo wybiórczo. Obecny biskup rzymski mówił na ten temat nierzadko. Nie powiedział, co prawda, nigdy, że relacje homoseksualne są OK, mówił nawet na przykład, że tacy ludzie nie powinni być księżmi, ale od postawy hierarchy krakowskiego jest mu daleko nieskończenie. Przypomnę tylko jego słowa skierowane do Stephena Amosa, komika, celebryty angielskiego, który żalił mu się, że jako gej nie czuje się akceptowany: „Nie jest dobrze dawać większe znaczenie przymiotnikowi homoseksualny, niż rzeczownikowi osoba. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy godność. Nie ma znaczenia, kim jesteś i jak żyjesz – nie tracisz [przez to] swojej godności. Są ludzie, którzy wolą wybierać bądź wykluczać ludzi z powodu przymiotnika. Oni nie mają ludzkiego serca”.

Biskupi polscy duchowo i myślowo otwarci, a są tacy, publicznie milczą. Udawanie episkopalnej jednomyślności nie może jakoś minąć. Inaczej zachowują się na szczęście duchowni nie we fioletach ani purpurze, zwyczajni „czarni”. Najmocniej odezwał się dominikanin Paweł Gużyński, dzisiaj obszernie blisko mnie. Oczywiście również inny „pies Pański”, Tomasz Dostatni. Mocno także skrytykował arcybiskupa ks. Andrzej Szostek, choć podobnie jak Gużyński zaznaczył wyraźnie, że nie jest wobec ludzi innej seksualnej orientacji bezkrytyczny. Poza tym w małym gronie zapytał ktoś jeszcze innego księdza, co myśli o słowach krakowskich i tenże odpowiedział właśnie w ten sposób, że były natchnione. Wszyscy słuchacze zrozumieli, że to zgrabna ironia. A swoją drogą ciekaw jestem, na co właściwie chytry hierarcha liczy. Chyba tylko na to, że dzisiejszy pontyfikat tragiczny już się nie powtórzy. Poza tym trudno mi nie zauważyć, że natchnąć człowieka może Duch Święty, ale tchnie On kędy chce i nawet jakby kiedy chce, natomiast są jeszcze duchy ze znakiem przeciwnym. Według Roberta Biedronia był to jeden z nich. No i już po wypowiedzi abp. Gądeckiego głos zabrał bardzo rozsądnie ks. Alfred Marek Wierzbicki.

Tu wspominam słowa mojego przyjaciela Cezarego Gawrysia na homoseksualny temat. W zredagowanej wraz z Katarzyną Jabłońską książce Biblioteki „Więzi” pod tytułem „Wyzywająca miłość” były redaktor naczelny tego pisma napisał w roku 2013 o swoim szacunku dla jednych i drugich: dla gejów i lesbijek powstrzymujących się od seksu, by nie zamykać sobie dostępu do Eucharystii, ale też o zrozumieniu, że „człowiek kocha i jest kochany, kiedy zaś kocha, pragnie okazywać miłość słowem, gestem i dotykiem”. W tym rzecz: chodzi o szacunek. Oraz choć trochę Franciszkowego serca współczującego.

PS. Polska jest wszakże podzielona w jeszcze jeden sposób: jedni bluzgają na gejów i muzułmanów, drudzy podobnie albo i gorzej na kler obrzydliwy. I nie wiem, jak przestrzegać przed uogólnieniami: to przecież są „niektórzy”, nie „wszyscy”.

Reklama

203 myśli na temat “Ojczyzno moja, gdzie jesteś? Obrazu Boga przemiana olbrzymia

 1. Plosię pani ten zwyły zasikany menel…moze być pani powinowatym..Ale mimo tego mam do niego szacunek jak do czlowieka. Wolę tego zasikanego menela bo mimo wszystkiego ..bywa sympatycznym czlowiekiem..
  Dwie dziewczynki bawily się na balkonie w plucie do przechodniów..Nazywały się LepsZa i Gorsa Gorsza plunęła i trafila tylko 4 razy a LepsZa trafila 10 razy.. Obydwie posly do mamunci Najlepsej sie pochwalić Lepsza mówi na końcu a widzisz Dobro zawsze zwycięży…

  Polubienie

 2. Napisałam przecież w liczbie mnogiej : „wyglądacie, jakbyście”… Poza tym nie chcę się w to mieszać, nie rozstrzygnę…. Po prostu nie wiem, o co chodzi! tylko Awi jest mniejsza i cieńsza, więc …

  Polubienie

  1. Była przyczyna i jest też skutek.
   I przyczyna zła i zły skutek powinni siedzieć na ławie oskarżonych, gdyby to był normalny kraj.

   Polubienie

   1. Obawiam się że w kraju nad Wisłą dojdzie do rozlewu krwi. Za dużo w ostatnich latach tych przyczyn. Skutek może być krwawy?

    Polubienie

 3. Atrojko, bez odnoszenia się do niczyich komentarzy przesyłam tylko fragment pisma, jakie otrzymałam po południu z Fundacji PRO-Prawo do Życia, z którą wspólpracuję. To jest właśnie ten proces przekształcania się aktywistów LGBT w satanizm i bandytyzm.

  „Szanowna Pani ………
  Do przerażających wydarzeń doszło w klubie dla homoseksualistów w Poznaniu. W trakcie jednej z największych gejowskich imprez w Polsce, aktywista LGBT symulował brutalne morderstwo arcybiskupa Marka Jędraszewskiego!

  Barbarzyński festiwal nienawiści odbył się w trakcie Mr Gay Poland 2019, czyli konkursu na „najpiękniejszych” homoseksualistów w kraju. Na zdjęciach opublikowanych w internecie widać, jak w trakcie scenicznego show aktywista LGBT w zakrwawionej koszulce dusi kukłę z wizerunkiem abp Jędraszewskiego. Wokół niego zgromadzeni są inni uczestnicy imprezy.

  Symulacja morderstwa arcybiskupa

  „Ten występ spotkał się z zadowoleniem ze strony publiczności.”
  Powiedział Sergiusz Wróblewski, właściciel klubu LGBT, w którym doszło do tych skandalicznych scen. Wróblewski nie ukrywa, że to reakcja na ostatnie wypowiedzi abp Jędraszewskiego, w których hierarcha ostrzegał Polaków przed ideologią LGBT oraz „edukacją” seksualną dzieci według standardów WHO.

  Aktu nienawiści i podżegania do morderstwa dokonał aktywista LGBT, drag queen (mężczyzna przebierający się za kobietę) o pseudonimie „Mariolkaa Rebell”. Jak wynika z jego kont w serwisach społecznościowych, jest czynny w środowiskach LGBT i angażuje się w organizacje homoseksualne, bierze udział w tzw. „paradach równości” oraz rozbiera się w klubach dla homoseksualistów.

  Warto przypomnieć, że niecałe dwa miesiące temu, również w Poznaniu, inny drag queen po raz pierwszy w Polsce wziął udział w spotkaniu z małymi dziećmi. W trakcie spotkania „edukowano” dzieci na temat konieczności „akceptacji dla inności”.

  Co więcej, klub dla homoseksualistów, w którym odbyła się symulacja morderstwa arcybiskupa, reklamuje się na facebooku grafiką z napisem… „strefa wolna od nienawiści”! To jednak nie koniec bezczelnej propagandy, kłamstw i hipokryzji. […….]

  Polubienie

 4. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Skandal w Poznaniu to murowane już 50% poparcia dla PISu w październiku. Społeczeństwo jest coraz bardziej przerażone …..

  Polubienie

 5. Dalszy ciąg tego performance z serii Przeżyj to sam :

  Mariolkaa Rebell
  5 godz. ·

  „Chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu w sobotę dnia 10.08.2019 r. na Gali Mr. Gay Poland w klubie Punto Punto Club. Emocje jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję. Kukła użyta w performancie była metaforą nie osoby arcybiskupa lecz poglądów i wypowiedzi, które w ostatnim czasie zostały przez niego wyrażone. Nie mniej jednak rozumiem, iż występ przybrał kształt przekraczający granice wyrażania siebie. Wszystkie otrzymane uwagi wzięłam do serca.”

  Polubienie

  1. Poprawiam swój błąd: „Dalszy ciąg tego performantu” (nie performansu! ) Autorka listu wyraźnie użyła formy „w performancie” – nie „w performansie”.
   ***************”
   to perform {czas.}
   PL
   przeprowadzić wykonać wykonywać zrobić wystąpić dokonać spełniać spełnić dokonywać występować robić przeprowadzać pełnić odbyć sprawować czynić przedstawiać wypaść spisać się odprawić odprawiać dobrze sobie radzić sprawdzić się jako mężczyzna sprawdzać się jako mężczyzna”********
   Nadaje to całemu przedstawieniu dodatkowej wymowy – po prostu zasygnalizowała, co by zrobiła, gdyby miała taką płeć, jaką próbuje jej narzucić presja środowiska katolickiego ……….. Płeć, którą sama wybrała, daje jej możliwość innej formy ekspresji negatywnych emocji.

   Polubienie

 6. Szanowna Najszanowniejsza .. z Ordo i z Reduty.Ale proszę bardzo uważąć na sąsiadów Oni na Pis nie zagłosują
  500 +i bejsbol+ oraz sutanna+++
  TO ZBYT MALO GDY CENY SKOCZYŁY 150%
  NIE KAżDY PIES RZUCNĄ KOŚĆ UWAŻA ZA ŁASKĘ.. GRYZIE POTEM BO MA ZĘBY WYĆWICZONE…a gryzie kogo mu wskażą a czasem pogłaszczą po główce przed szczuciem ,, Dobly AZIOREK DOBLY .. Niu niu..dobla Pindeliniusia dobla kokardeckę zawiążemy …taką cacy cacy.. TĘCZOWĄ KOLOROWĄ…

  Brygady Smoleńskie juz są zmobilizowane na wypadek gdyby ..coś nie wyszło, dewotki gromadza zapasy wody swięconej,Antoś Kolczasty zakupuje hurtowo karbid…Żorzeta mobilizuje juz bankowców aby wykupywali długi POLSKIE bo na handlu tymi długami wyrósł świat biznesu również tego kościelny..
  OBSIKANE MENELE zaczaiły sie na dole i mimo kamery w drzwiach trzeba czuwać.!
  Pełna mobilizacja.. Wituś normalnie się goli i myje…a pan Redaktor M.. HO HO.. Prosze Państwa…bada uważnie zbierając materiały kto z hierarchów jest NIEHETERO..albo zbyt mało ,, JEDRASZEWSKI” albo kto bywa w klubach..aby mu stosownie do….lić. Jakoś nie bada jak marszałek ,,zwiedzał Rzeszów.” Nie lubi Isakowicza bo on zbyt wiele wie …i nie zawsze chce powiedzieć..

  Polubienie

 7. Zacny Dobrodziej czemu swojego płaszczyka damskiego „UNIMIRA” dziś nie założył? Może w damskim odzieniu mniej byłby zacietrzewiony? Też woli – jak Pan Redaktor – jastrzębić czasem?

  Polubienie

 8. W Gdańsku nie było symulacji morderstwa a wielu tzw chrzescijan i kler niektóry.. czasem klaskał z radosci..a tutaj pewna wrzazliwa wysmiewała ceremonie pogrzebową.
  OBRZYDLIWA OBŁUDA.

  Polubienie

 9. A co czytywał morderca z Gdańska? Bo chyba nie katechizm, na performantach też zapewne nie bywał….. Specjaliści po tym zbrodniczym czynie badają go wszechstronnie – szkoda, że przed zbrodniczym czynem tak nie był zbadany!

  Polubienie

 10. Dzisiaj nie ubrałem damskich rajstop i biustonosza ..a peruka jest w praniu i wygodniej mi z tego włoskiego klasztoru ciagnąc natchnienie. niz z Braci Karamazow Jelizawietta Smierdiaszczia musi zaś zmienic perfumy ..bo ,,Czar Powiśla” zanadto zalatuje tymi kulkami na mole. nawetpoczciwe polskie muchy nie bzyczą.

  Polubienie

 11. Ja nie wiem, ani jego mamą, ani specjalistą badającym psychiki zbrodniarzy – nie jestem. Ale z zabijaniem miałam osobiście do czynienia w zupełnie innej sytuacji, nawet nie pasuje o tym pisać, bo sytuacja przyziemna, całkowicie z innej beczki ,jednak podzielę się wyznaniem, w jaki sposób zadziałał u mnie mechanizm posiłkowania się czytanymi poradami. Któregoś roku po moim powrocie z zagranicy zastałam w swoim ogrodzie (zwykle zastaję inwazję chwastów nad wyraz wybujałych)(przyzwyczajona jestem do tego) Ale wtedy – ku mojemu przerażeniu – i załamaniu – zobaczyłam – że w moim ogrodzie zalęgły się bezskrzydłe kowale (popularnie nazywane krzyżakami) Całe ich roje łaziły po ogrodzie, wyglądały jak czerwone płachty sunące po ziemi. masakra! Insekty! zaraza!!!! rzuciłam się oczywiście do googli, by wyszukać sposób na pozbycie się ich… niestety – wszędzie dobrzy ludzie pisali, że sposobu na nich nie ma, a inni dobrzy ludzie – że one są nieszkodliwe, po co je zabijać! Wróciłam załamana na swoje grządki, spojrzałam na tę „czerwoną zarazę” i pomyślałam olśniona pomysłem z googli : „Po co je zabijać”??? Założyłam rękawice i do dzieła…. Kilka dni mi to oczyszczanie zajęło… Do dziś ich nie ma ! Dziś, przed chwilą, na wszelki wypadek zajrzałam znów do googli, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie są one pod ochroną i do przestępstwa się tym samym nie przyznam…. Nie są – na szczęście!

  Polubienie

 12. więto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej – dlaczego?

  Od końca X wieku z uroczystością Wniebowzięcia łączy się błogosławieństwo ziół leczniczych. Zwyczaj ten nawiązywał do starej tradycji wschodniej, która święto 15 sierpnia łączyła z błogosławieniem pól. Dlatego do dzisiaj wierni przynoszą do Kościoła owoce pracy w polu: zioła, kwiaty, kłosy zbóż i w ten sposób dziękują Panu Bogu. Poza dziękczynieniem jest jeszcze głębsze przesłanie – uświadomienie sobie, że każdy człowiek przez swoje życie ma przynieść owoc, piękny i dojrzały, a nie zgniły. Tutaj ukazuje się sens ziemskiego życia człowieka.

  Czy Wniebowzięcie świętują wyłącznie rzymscy katolicy?

  Jak już wspomniałem to święto jest obchodzone w Kościele Prawosławnym jako Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Według kalendarza gregoriańskiego – przypada zawsze 28 sierpnia, trzynaście dni później.

  W jaki sposób dzisiaj możemy przygotować do tej szczególnej uroczystości?

  Każdy z nas powinien zatrzymać się nad tajemnicą, która ukazuje kres naszej drogi i nasze przeznaczenie. Warto zastanowić się nad swoim życiem i uwierzyć w to co powiedział Pan Jezus: „W domu Ojca mojego jest mieszkań wiele”. Za przykładem Maryi wszyscy jesteśmy zaproszeni do uczestniczenia w chwale Nieba. Nie zapominajmy, że życie Maryi było trudne i pełne cierpienia, ale było piękne w swoim finale.

  Czyli skupienie i refleksja…

  Tak, dla człowieka wierzącego będzie to skupienie, modlitwa, sakrament Pokuty, uczestnictwo w Eucharystii i … zabranie do poświęcenia wiązanki ziół i kwiatów. A dla osób nie związanych z Kościołem zachwyt nad pięknem owoców ziemi i refleksja nad własnym życiem i celem ziemskiej pielgrzymki.

  * Ks. Edmund Szaniawski, marianin, wyświęcony na kapłana w 1979 roku, duszpasterz, rekolekcjonista, kierownik duchowy. Przez 11 lat pełnił posługę egzorcysty w sanktuarium maryjnym w Licheniu; obecnie pracuje w Górze Kalwarii na Mariankach, gdzie znajduje się sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego.

  Źródło: Onet

  ks.Zygmunt pełniąc rolę Diabłogroma Licheńskiego nie był skuteczny dla tego któremu postawiono pomnik w Licheniu może zioła byłyby skuteczniejsze.? Ten specyfik powyżej dwuklapowy czy jakośtam.. Po spozyciu pacjent musi podnieść klapeę w WC..I DAĆ OPUST paroksyzmom namietrności.
  Gdyby kustosz bazyliki zazywał….umiarkowanie nie rodziły by sie lubiezne marzenia w księżej głowie.
  DIABELSKA ROSLINA A SKUTEK JAKBY…NIEBIESKI

  Polubienie

 13. Głowa – siedlisko opętania? Ten pomysł z klapą – jako terapią – dla lubieżników… może dobry…………. Pragmatyczny. Ludzie dorośli mają swoje sposoby obrony przed czyjąś lubieżnością bądź inną natarczywością. Różnych urojeń także w tych siedliskach(głowach) nie brakuje…. Być napastowanym jest podobnie uwłaczające jak być posądzonym o napastowanie. Czasem wystarczy użyć odpowiedniego słowa jako obrony – jednak gwałciciela słowo nie powstrzyma – potrzebna garda! Ale nie pogarda! Psycholodzy twierdzą, iż przytrafia się ona ludziom o niskim poczuciu własnej wartości garda to nic innego – jak najpierw osłonięcie głowy przed ciosem, a później energiczne odepchnięcie ciosu w wymierzającego cios. Tak że summa summarum – sam się stuknie w łeb! Amen. To „stukanie się w łeb” ostatnio za sprawą jednej z Naczelnych coraz modniejsze się robi, a mnie zmartwiło – ponieważ uznałam, że ta OSOBA – odwołująca się do „stukania się w łeb” musi być strasznie gwałcona i jeśli się nie opamięta – może naprawdę zamienić się w „stukniętą” …Moim zdaniem w wielu przypadkach wystarczy opamiętanie, nie trzeba diagnozować opętania…. Głowa przybytkiem opamiętania!

  Polubienie

 14. Gdyby arcybiskup Jędraszewski miał wskrzesić Łazarza z umarłych to chyba by mu się to nie udało 😀

  / A poza tym (jak dla mnie) to On jakiś taki za bardzo uduchowiony jest… /
  ____________________________
  Ew. wg Mateusza 17: 14 – 20
  ____________________________

  Uzdrowienie epileptyka

  14 „Gdy przyszli do tłumu, podszedł do Niego pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, 15 prosił: «Panie, zlituj się nad moim synem! Jest epileptykiem i bardzo cierpi; bo często wpada w ogień, a często w wodę. 16 Przyprowadziłem go do Twoich uczniów, lecz nie mogli go uzdrowić». 17 Na to Jezus odrzekł: «O plemię niewierne i przewrotne! Jak długo jeszcze mam być z wami; jak długo mam was cierpieć? Przyprowadźcie Mi go tutaj!» 18 Jezus rozkazał mu surowo, i zły duch opuścił go. Od owej pory chłopiec odzyskał zdrowie. 19 Wtedy uczniowie zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: «Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić?» 20 On zaś im rzekł: «Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: „Przesuń się stąd tam!”, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was.”

  / Wg BT, katolickiego przekładu Biblii Tysiąclecia, wydanie II, Pallottinum /

  Polubienie

 15. —> Arcybiskupowi właściwie nie można się dziwić. Przecież jego wiara nie może przerosnąć wiary jego Nauczycieli.

  __________________________
  Ew. wg Łukasza 6: 39 – 40
  __________________________

  „Wtedy też opowiedział im przykład: „Czyż ślepy może poprowadzić ślepego? Czyż obaj nie wpadną do dołu? 40 Uczeń nie przewyższa swego nauczyciela, lecz każdy, kto jest doskonale wyuczony, będzie jak jego nauczyciel.”

  / Wg NW, the New World Translation of the Holy Scriptures, 2013 /

  Polubienie

 16. Ciąg zdarzeń układa się następująco: obca ideologia wdziera się i rozprzestrzenia coraz bardziej na naszym terenie, manifestując swoją odmienność i jednocześnie depcząc i szydząc z naszych wartości. Arcybiskup nazywa to „tęczową zarazą” i porównuje do komunizmu, a reprezentantka tej zarazy – Mariolka – publicznie masakruje kukłę reprezentującą poglądy arcybiskupa. Za szykanowanym arcybiskupem ustawia się mur wsparcia, a za Mariolkę, wspieraną też przez wielu, wzięła się prokuratura. Zobaczymy, co będzie dalej…. Można snuć różne przypuszczenia, najprawdopodobniej nic nie będzie, będzie dalej to samo – ci swoje, a tamci swoje…. Ale jednego jestem pewna: Arcybiskup oko w oko, twarzą w twarz z Mariolką nie stanie – nie zbliży się do „zarazy”. nie podejmie próby, jakiej – być może, bo nie wiem – oczekiwałby od niego Jezus….Jeśli nawet zaistnieje taki czas, że zejdzie z piedestału własnej wielkości – może będzie za późno, Mariolka powie mu „Spadaj!”…… Właściwie to – mogłaby ta Mariolka – ma przecież uzdolnienia artystyczne – napisać o tym wszystkim książkę, człowiek miałby szerszy ogląd tych „widowisk”, a nie tylko zawężony do medialnej projekcji.

  Polubienie

 17. Niedziela 18 sierpnia
  Stańcie się naśladowcami Boga jako dzieci umiłowane (Efez. 5:1).Ludzie zostali stworzeni na obraz Boga. Ponieważ przejawia On współczucie, interesowanie się dobrem innych jest częścią ludzkiej natury — często okazują je nawet osoby, które nie znają Jehowy (Rodz. 1:27). W Biblii znajdujemy wiele relacji podkreślających znaczenie współczucia. Przypomnij sobie historię dwóch prostytutek, które przyszły do króla Salomona z małym dzieckiem. Chciały, żeby rozstrzygnął, która z nich jest jego prawdziwą matką. Kiedy król rozkazał rozciąć chłopca na pół, współczucie prawdziwej matki pobudziło ją do działania — była nawet gotowa oddać syna tej drugiej kobiecie (1 Król. 3:23-27). Albo pomyśl o córce faraona, która uratowała małego Mojżesza. Chociaż wiedziała, że niemowlę jest dzieckiem Hebrajczyków i nie powinno pozostać przy życiu, „wezbrało w niej współczucie” i postanowiła je adoptować (Wyjścia 2:5, 6). w17.09 ss. 8, 9, ak. 2, 3

  Dramat człowieka wynika z tego ze grzech stał się też częśćia ludzkiej natury.Grzeszni Ludzie osadzaja innych grzesznych ludzi w Imieniu Boga.. MY UBRANI W ODPOWIEDNIE S Ł O W A B O G A… ulegamy złudzeniu ze jesteśmy poza grzechem..bo własnie przyjelismy komunie i bylismy u spowiedzi.
  W innych przypadkach nasze moralizowanie wynika z nakazu i obowiazku ale swiadomość grzechu też mamy nieco spłaszczoną w odniesieniu do własnej osoby… BO JESTEŚMY PO WŁASCIWEJ STRONIE MOCY..
  GENERALNIE WSZYSCY ZAPOMINAJĄ O SŁOWACH Mistrza NIE SĄDŹCIE ABYŚCIE NIE BYLI SĄDZENI.
  Co innego osadzać grzech a co innego dyskryminyowąć grzesznych ludzi.
  Dzisiaj spotyka sie coraz więcej artykułów pomniejszającą odpowiedzialność INKWIZYCJI ZA PALENIE CZAROWNIC I INNE ZBRODNIE.
  Podaje się smieszne argumenty ze robily to sądy króleskie ,państwowe…autorzy tych argumentów jakby zapomnieli ze sądy wykonywali wierzący katolicy czy luteranie ..na wnioski kościołów i utrwalonych praw które były inspirowane przez Lutra czy Kardynałow. Celem takiej propagandy jest USPRAWIEDLIWIENIE NIECHRZESCIJAŃSKIEGO POSTEPOWANIA PRZESLADOWAŃ I MORDÓW WIELU NIEWINNYCH LUDZI.
  Działalności Ku klux klanu w AMERYCE nie powstrzymała juz wysoka swiadomość biblijna i mnóstwo pastorów i wedrownych kaznodziejów..Za rzekome czy prawdziwe gwałty skazano na okrutne tortury wielu ludzi i pastwiono sie publicznie nad nimi..PANOWAŁO PRZEKONANIE O WYZSZOŚCI BIAŁEJ RASY..i ono wraca.
  TO CZYSTY DEMONIZM…Breivik i inni nie urodzili sie rasistami…Mordujacy Jazydów też nie urodzili sie MORDERCAMI..

  Obecna sytuacja w społeczeństwie jest ALARMUJACA…Nie uczy się Ewangelii ale Nienawiści do LUDZI.To demoniczna inspiracja..
  Odpowiadający na liczne pytania w Katedrze Jędraszewski a ni raz nie uzył Ewangelii jako argumentu. ale filozofii i katechizmu.. Na YT.. SWIADECTWO JEGO NAUCZANIA..DOKUMENTUJE NA CZYM OPIERA SIĘ WŁADZA JEGO KOŚCIOLA.

  Polubienie

 18. Pojawiają się różne tropy wyjaśnień tego, co się dzieje: miłość, nienawiść, fobia…. jest w czym przebierać i snuć rozważania teologiczne, socjologiczne,teologiczne filologiczne, logiczne itd. …. językiem niekoniecznie z tymi różnymi logiami związanym. Mnie się wydaje, że jednak ODRAZA (wstręt) najbliżej ma obszarowo do ZARAZY. I niekoniecznie odraza do człowieka samego w sobie, ale do tego, jakim jest, kim jest, co sobą i swoimi czynami prezentuje. Np. któryś z hitlerowców w obozie koncentracyjnym (nawet już mi się nie chce sprawdzać w googlach który!) (ze względu na pogardę, jaką odczuwam do ludobójców i różnej maści bolszewickich ludomaniaków) (to bolszewicy perfidnie używali pojęcia ludu do walki ze swoimi wrogami ideologicznymi) mówił więźniom skazanym na ciężkie roboty i śmierć – „jesteście dla nas (dla rasy panów) niczym więcej jak stertą gnoju” … Po co to mówił? Stercie gnoju nie mówi się, że jest stertą gnoju, więc nie byli dla niego taką stertą,skoro ich uświadamiał ale byli kimś, do kogo czuł podobnego typu wstręt jaki się czuje do śmierdziajuszczego obornika lub mówił to, by upokorzyć, Samo uśmiercanie DRANIOWI HITLEROWSKIEMU nie wystarczało.Musiał to szydło z siebie wyciągnąć: ” Na kolana gnoje!Przed Panem!” Masakra. Rasista. Dziś to zjawisko jest potępiane i wstyd coś takiego odczuwać, ale ludzie (niektórzy!) odczuwają. Nic na to poradzić nie można. Inni to wykorzystują niekiedy.Kiedyś w w trakcie audycji o wirusach przeziębień,które łatwo załapać w tłocznych miejscach , jedna kobieta zwierzyła się prowadzącemu audycję, że zwykle zażywa czosnek i po prostu w empeku, kiedy robi się zbyt ciasno, chucha na cisnących się na nią pasażerów, a ci natychmiast się odsuwają ! Kulturalne mówienie im: „Proszę się nie pchać!” nie pomogłoby na pewno.

  Polubienie

 19. przez wiele stuleci Lud Wybrany..wyprowadzony z Egiptu powtarzał tradycyjne rytuały. Obrzezanie, Bar Micwa, kuchnie koszerną, stroje z fredzlami i Paschę ,Świeto Namiotów…Ta wspólnota niekiedy utwierdzała przekonanie o wyzszości.. a zapominanie o PODSTAWACH.
  Z woli BOGA ZJAWIALI SIĘ PROROCY..I ONI TEZ NIE MIELI DOBREJ,,PRASY”.. a nawet czasem tortury i smierć.,, Narodowi publicyści” zachęcali do czystości judaizmu ale jakby mniej do czystości sumienia…Światynia miała byc wieczna i NIEWZRUSZONA.
  Bóg mia łNIECO INNE ZDANIE NA PROBLEM…Nie zachował sie najmnijszy papierek rodowodem kapłańskim ani lewickim.. NIE MOZNA ZATEM BYŁO ZGODNIE Z PRAWEM WZNOWIĆ KULTU I OFIAROWANIA.
  Zniszcenia dokonali pogardzani POGANIEa..w Ewangeliach zapisano 2 rodowody… Józefa i Marii…
  Czy wynika z tego JAKAŚ NAUKA?
  POLEGANIE NA KLASIE KAPŁAŃSKIEJ I ICH UROJONYCH PRAWACH DO WŁADZY W IMIENIU BOGA TO POWAŻNY BŁĄD.. Bóg sobie z tym poradzi po swojemu…Już to robił…Pierwzy raz po zniszczeniu królestwa Jozjasza.. drugi raz w 7O R NE..po zniszczeniu Jerozolimy i Światyni przez Tytusa cesarza.
  I CHWAŁA BOGU…BO OJCZYZNA OJCZYZNĄ TRADYCJA TRADYCJĄ….ale na początku JEST I BYŁ BÓG.
  Na końcu tez tak będzie i nie zależy to od partii, kościołów ani wyborów…jakichkolwiek.

  Polubienie

  1. Jak to dobrze że „… nie zależy to od partii, kościołów ani wyborów…jakichkolwiek”
   To wszystko mimo może dobrych chęci,OMYLNE.
   /Jak każdy z nas/

   Polubienie

 20. S”. Polska jest wszakże podzielona w jeszcze jeden sposób: jedni bluzgają na gejów i muzułmanów, drudzy podobnie albo i gorzej na kler obrzydliwy. I nie wiem, jak przestrzegać przed uogólnieniami: to przecież są „niektórzy”, nie „wszyscy”.

  Owszem tylko gejów i muzułmanów biją, a kleru obrzydliwego nie Pan to wie i pomija…Jest Pan w komentarzu nieuczciwy.
  .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s