Gonimy, gonimy za wiatrem…

Księga Koheleta 1,2; 2,21-23
List do Kolosan 3, 1-5. 9-11
Ewangelia Łukasza 12,13-21
Zaplanowano nam na dzisiaj fragment księgi starotestamentalnej niezwykłej. Jednej z kilku tak zwanych mądrościowych, lecz bardziej niż inne radykalnej w swoim sceptycyzmie wobec możliwości znalezienia szczęścia na ziemi. „Marność nad marnościami, mówi Kohelet, marność nad marnościami – wszystko jest marnością”. Przestrzega przed podobną postawą również ewangelia Łukasza, kiedy powiada, że skarby trzeba gromadzić nie dla siebie, ale u Boga. Nawet i List do Kolosan, gdy Paweł pisze tam krótko i węzłowato: „Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi”. W ogóle tak mówi cała Biblia, bo też to jakoś w przeróżnych wersjach cała ludzka mądrość. Tyle że chyba nie ma nigdzie zapisanego aż takiego pesymizmu. Warto wiedzieć, że owa marność, hebrajskie słowo „hebel” to dosłownie „tchnienie”, „oddech”, „wiatr”, a dopiero w sensie przenośnym „nicość”, „przemijanie”. Za wiatrem gonimy…

Autorstwo księgi: aż do wieku XIX przypisywano je powszechnie królowi Salomonowi, bo przecież zaraz na początku powiedziano w niej, że są to słowa „Koheleta, syna Dawida, króla w Jeruzalem”, dalej też podobnych zwrotów sporo. Imię Kohelet, występujące wyłącznie w tej księdze, wywodzi się z czasownika hebrajskiego „qahal”, które znaczy „gromadzić”. Zarazem tenże rzeczownik równa się greckiemu „ekklesia”, zatem tłumacze greccy i łacińscy nadali księdze nazwę „Eklezjastes”, przez długie wieki stosowaną. Jeszcze co do Salomonowego autorstwa: przeciw niemu przemawia przede wszystkim język hebrajski, późniejszy niż ten z czasów syna Dawida. Bibliścy wątpią również, czy król Salomon potępiałby tak ostro tyranię, korupcję i ucisk poddanych, jak to mamy w paru miejscach: autor dorobił sobie autorytetu monarszego. Skądinąd był zresztą po trosze przy państwowej władzy: gdy on żył i pisał, czyli najpewniej w wieku III przed Chrystusem, za panowania pierwzych trzech Ptolomeuszów (322- 222), władzę nad Żydami sprawowała Wielka Rada, złożona z arcykapłana, kapłanów i uczonych. Być może Kohelet był jednym z nich.

Wbrew niektórym komentatorom nie napiszę, że w księdze mówi się tylko o Bogu w zdaniach ostatnich, dopisanych przez jakiegoś redaktora. Mówi się o Nim wcześniej nieraz. Niemniej nie nazywa się Go nigdy imieniem Jahwe, nie mówi się też o Prawie, kulcie, Świątyni. Księga szczególna w ogóle.

Dołączam felieton Jonasza. Problemem mojego Kościoła jest on sam
„Wyjątkowy surowy, prawie rozzłoszczony ksiądz zaczął mi zadawać pytania, starając się skłonić mnie do wyznania grzechów, o których nigdy nie słyszałem, nie mówiąc już nawet o pokusie ich popełnienia: czy usiłowałem całować dziewczyny? Czy starałem się wkładać im rękę pod spódnicę (byłem zbyt nieświadomy i niewinny, by mogło mi przyjść na myśl, po co miałbym to robić). Speszony tą formą nacisku, od tej pory unikałem spowiedzi.”

Któż tak napisał? Andrzej Panufnik (1914-1991). Zapewne trzeba przypomnieć, któż to taki. Otóż był to bardzo wybitny kompozytor muzyczny, dyrygent, poza tym człowiek utalentowany pisarsko. Napisał swoją pasjonującą autobiografię po angielsku, ale przetłumaczyła ją na polski Marta Glińska i rzecz miała u nas dwa wydania. A napisał ją po angielsku, ponieważ w Polsce nie wytrzymał, mieszkał do śmierci w Londynie. Uciekł za granicę, bo miał talent muzyczny za wielki. Reżym komunistyczny takich ludzi instrumentalizował bezwzględnie. Musieli mu wiernie służyć. Panufnik czynił to wiernie, może i nazbyt wiernie, w swej książce zdaniem Magdaleny Grochowskiej wybiela się, robi z siebie ofiarę, polemizował z tym Jakub Ekier. Moją specjalnością zawodową jest wszakże religia, wiara chrześcijańska, nie historia muzyki ani ta polityczna. Wrócę zatem do tematu ulubionego, od którego zacząłem. Tamten Andrzejek miał później z tak zwanym klerem jeszcze jeden problem. Kapelana szkolnego, który był dla niego wyjątkowo nieprzyjemny: stawianie trudnych problemów teologicznych złościło go okropnie. A inny Andrzejek parędziesiąt lat później dowiedział się podczas pierwszej spowiedzi, że jest matołem.

Żeby nikt nie pomyślał, iż wszystko stwarza mi okazję do krytyki duchownych, zaznaczę najpierw, że spowiednikom szczerze z różnych powodów współczuję. Rozumiem również, że przedstawianie wciąż obowiązującego formalnie stanowiska kościelnego na przykład w sprawie antykoncepcji czy homoseksualizmu dla niektórych księży łatwe nie jest, bo i sami myślą nie po linii. Zmieniło się w każdym razie – mam nadzieję – dzięki Franciszkowi postępowanie wielu spowiedników: konfesjonał nie bywa już – jak się ten papież lubi wyrażać – miejscem duchowych tortur. Jest tutaj, mam nadzieję, duszpasterski postęp, także w Kościele polskim. Nie ma już na przykład opisanej przez Panufnika przedziwnej dzieciątek seksualizacji…

To wszystko prawda, ale jest też prawdą, że odchodzenie ludzi od Kościoła, młodych szczególnie, bo oni już z innej epoki, powoduje nie tyle jakaś agresywna propaganda antykościelna. Problemem Kościoła jest w dużej mierze on sam. Myślę o tym nad Wisłą i Wartą, choć i całym z centralą nad Tybrem, choć Franciszek robi, co może. Bruździ u nas nie tylko księża pedofilia oraz biskupi, co ją zamiatali pod dywan. Nie tylko zjawisko „E-PIS-KOPAT”. Odganiają od Kościoła na przykład niektórzy spowiednicy.

Reklama

155 myśli na temat “Gonimy, gonimy za wiatrem…

 1. Ludzmi gardzi kler, sprzedając im to, o czym pojęcia sami nie mają. Gardzą politycy ludzmi sprzedając im kit, żeby dostać się tylko do koryta. I tak można by jeszcze długo wymieniać, ale po co?

  Polubienie

 2. Piramidalny My możemy uznać coś za wartościowe i prawdziwe i zgodnie z tym postępować na bogów wpływu nie mamy. Szatan nie jest postacią wymyśloną przez człowieka jak piszesz dla usprawiedliwienia surowości Boga. .Ten pogląd znam z jeszcze z czasów polskiego pseudomarksizmu i jego pseudoteologów.
  Paweł Apostoł użył kiedyś takiego zwrotu BO CHOCIAŻ SĄ NA NIEBIE I NA ZIEMI TAK ZWANI,, BOGOWIE”…
  Nie ma kogoś takiego Jak Bóg Ojciec i Jego Syn..Nikogo nie można do Nich przyórwnać..Natomiast ISTNIEJĄ DEMONY INSPIRUJACE NARODY.. Na przykład hitleryzm był inspirowany przez d starogermańskich bogów -demonów. Krwawe imperium Majów podobnie… ..Były tez niemal ucieleśnione demony.. Stalin Lenin Hitler Dzierzyński.. albo Breivik..Czy ktoś kto zadaje 6o ciosów nożem dziecku nie jest opanowany przez demona?
  Okrucieństwo sekty Mansona albo strzelaniny w USA W SZKOŁACH ..to efekt poddania się demonowi..
  Czy to działanie Okrutnego Boga? Starego Testamentu?Folgowanie wszelkim żądzom..również żądzom mordu ..to działanie przeciw Duchowi Bożemu..Poddanie umysłu Diabłu..to początek szaleństwa.

  Polubienie

 3. Pani AVI .KAZANIE OGÓLNIE BYŁO DOBRE NATOMIAST ROZWAŻANIA N/T OSOBY BOGA I CHRYSTUSA ZNACZNIE ROZMYDLONE…
  Prawdziwe akcenty połozył natomiast na postaci Zbawiciela jako centrum wiary i poznania Boga.
  Pawła Chojeckiego kiedyś trochę yt..słuchałem..ale niemiał tej iskry rasowego PROTESTANTA.

  Polubienie

 4. Piramidalny, jesteś niestety nielogiczny. Abp Jędraszewski nazwał „tęczową zarazą” ideologię homo-genderową, a nie samych homoseksualistów.
  I brawo arcybiskupowi, pierwszy odważny.

  Polubienie

  1. Powtarzasz bzdury. LGBT to nie ideologia, a ludzie odmienni seksualnie. Itak samo mają prawo dbać o swoją godność jak inni. Homoseksualizm był, jest i będzie. Najwięcej homoseksualistów (procentowo do ilości) jest wśród kleru. Coś na ten temat wiem.

   Polubienie

 5. Dla informacji Piramidalnego
  Ja nie idę na łatwiznę i nie gapię się w telewizor. Telewizję zlikwidowałam siedem lat temu. Materiały informacyjne dobieram sobie sama, z radia i internetu (portale i you-tube). Mogę się tylko domyslać co propaguje TVN, a co TVP ………Ale to mnie nie pociąga.

  Polubienie

 6. Oczywiście, ze LGBT to nie ideologia. „Teczową zarazą” nazwał arcybiskup calą ideologię homo-genderową. A ona nie sprowadza się tylko do sodomitów…. Jest tak jak napisałam. Czytaj uważniej.
  A co do tego, gdzie najwięcej homoseksualistów, to dowiemy się jak ruszą obrady specjalnej Komisji. Ja myslę, ze najwięcej w świecie artystycznym ……

  Polubienie

 7. Nie ma takiego pojęcia, jak „tęczowa ideologia”
  Jędraszewskiemu wyraźnie chodziło o ludzi LGBT.
  Teraz żeby kota ogonem odwrócić, zaczyna się manipulować. Manipuluje Jędraszewski i jego zwolennicy, a Ty Awi to łykasz.
  Mnie bardzo trudno zmanipulować.
  Po słowach Jędraszewskiego napisałem językiem Jędraszewskiego – „czarna zaraza” i zgadnij co chciałem przekazać?

  Polubienie

 8. Piramidalny, ponieważ tak milo się nam gawędzi, pociagnę temat dalej. Napisales:
  „LGBT to nie ideologia, a ludzie odmienni seksualnie. I tak samo mają prawo dbać o swoją godność jak inni.”

  Twierdzisz, ze to LUDZIE odmienni seksualnie. I ze maja prawo dbać o swoją godność jak inni……Hmm, wiec wyjasnij mi, dlaczego ci LUDZIE nie dbają o swoja godność w sposób godny i poważny, idąc na przykład w spokojnym pochodzie ulicami miast …… A co my widzimy? Jakichś przebierańców, clownów urządzających cyrkowe widowiska na ulicach naszych miast. Chłopy z perukami, poprzebierane za baby z cycami, pełno seksualnych akcesoriów i obrzydliwych haseł? I to maja być ci GODNI LUDZIE, którym mamy zezwolić na związki małżeńskie i powierzyć opieke nad naszymi polskimi dziećmi….???? Niedoczekanie ich. Chyba Bóg by nam nie przebaczył, że powierzamy małe ludzkie istoty takim LUDZIOM??!!! . Gdybys znal NOWY TESTAMENT to bys wiedział, ze lepiej przywiązac sobie kamień młyński do szyi niż gorszyć maluczkich…..

  Posłuchaj drogi Kolego. Nasz Stwórca, Bóg Ojciec, dobrze wiedział co robi, kiedy podjał decyzję o spaleniu SODOMY i GOMORY, właśnie za tę SEKSUALNĄ ODMIENNOŚĆ, jak to nazywasz…. Bo nie chciał, żeby ta ODMIENNOŚĆ się rozpowszechniała, wiedział czym to grozi ludzkości. W czasach Starego Testamentu sodomitów zabijano, bo tak kazał Bóg. W świecie Islamu zabijają po dziś dzień! To tylko my, chrześcijanie , w chrześcijanskiej Europie, mamy takie czułe serca i wiedzeni nauką Chrystusa nie możemy tego czynić.
  Ale nie wolno pozwolić, żeby ci DEGENERACI narzucali nam swoje obyczaje, bo oni żadnej godności nie maja, a na dodatek niszczą naszą cywilizację i naszą godność.
  A jak już w chrzescjańskiej Europie będą przeważać liczbowo muzułmanie, bo u nich w każdej rodzinie co rok rodzi się nowy muzułmaninek, to i tak wyrżną tych wszystkich ODMIENNYCH EUROPEJCZYKÓW….z piórkami w dupach. I to będzie kara Boża.

  Polubienie

  1. Uśmiałem się.
   Spójrz jak wyglądają biskupi w tych ociekającym złotem „sukniach” i jeszcze śmieszniejszych nakryciach głowy.
   Też uczestniczą na ulicach w tym katolickim cyrku, przepraszam, procesji.
   Może środowisko LGBT bierze przykład?

   Mnie nie interesuje jak ktoś ubrany i jak się zachowuje na ulicy. Mnie tylko interesuje żeby jeden drugiemu nie czynił krzywdy z powodu ubioru lub uczestnictwa w jakiejś procesji lub parady.

   Polubienie

   1. Czy to jest procesja katolicką czy parada środowisk LGBT nic nikomu do tego, dopóki, dopóty nie błędu uczestnicy czynić krzywd innym w znaczeniu dosłownym.
    Mnie nie przeszkadza parada homoseksualistów, ani procesja katolicką choć czasami się zdarza, że jest to uciążliwe nie tylko dla mnie, a też dla innych.
    Naszym wspólnym interesem jest umieć żyć koło siebie i nie wznieść wzajemnej nienawiści i o tym powinni przede wszystkim wiedzieć chrześcijanie, a nie siać nienawiść na nie swoich. Tak trudno to zrozumieć?
    Wiesz jak by świat ludzki wyglądał gdyby nie było sianie wzajemnej nienawiści?
    Postaraj się to zobaczyć, a może dotrze o czym piszę?
    Ja to sobie wyobrażam i widzę i może właśnie taki świat czeka na mnie – Bez nienawiści, bez krwi i bez hokeistów. Po prostu życie przyzwoite i różnorodne. Bo bez różnorodności świat straciłby sens istnienia i też ja.

    Polubienie

 9. Zmieniasz temat …. wiec ja tez zmienię. Wlasnie przejrzałam na portalu „wPolityce” wykaz lotów premierów Tuska i Kopacz. Tych lotów było ……741. Tylko do Gdańska Tusk latał 281 razy.
  Kochane nasze „słońce Peru” w peruwiańskiej czapeczce ….. Jeśli marszałek Kuchcinski będzie musial zwrócić koszty, to trzeba będzie jak najprędzej przegłosowac Ustawe o zwrocie kosztów podróży Tuska i Kopacz.

  Polubienie

  1. Nie zmieniłem tematu.
   Temat Ty zmieniłaś.
   Nie interesuje mnie co było za PO (oni karę już ponieśli przy wyborach). Interesuje mnie co obecny rząd robi i parlamentarzyści.

   Temat niskich lotów PiSu bardzo rozsądnie wytłumaczone w komentarzu w RZECZPOSPOLITEJ, który linkowałem wyżej.
   Pisma Karwowskich mnie interesują – tam tylko zieje jadem do opozycji. I to jest własnie to, co w poprzednim komentarzu napisałem – Nienawiść, która skończy się źle dla człowieka.
   Nie poproszę mnie z Tobą – łykasz hondę i dalej „sprzedajesz”.
   Dobranoc.

   Polubienie

   1. Zapomniałem.
    W swoim programie PiS ma tanie państwo (w znaczeniu oszczędności), a nie PO.
    To, co dziennikarze na rzecz PiSu czynią to nazywam tępą manipulacją dla tępych.Ohyda.

    Polubienie

 10. To jest oczywiste, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i je głosić, a nikt nie ma obowiązku tego zdania podzielać, a tym bardziej jakiegoś wściekłego prawa rzucać się na głoszącego swoje poglądy! Nie zgadzam się z poglądem arcybiskupa Jędraszewskiego, że w to ideologia LGBT jest neomarksizmem – neomarksizmem jest ideologia zwalczania LGBT ——> prowadząca do zajść takich, jakie miały miejsce w Białymstoku: do POGROMU mniejszości!!!!! I w 100% podpisuję się pod Słowami Jana Turnaua! : „Prośba druga – finis coronat opus – do moich polskich biskupów. Gdy oceniacie takie zachowania bandyckie, jak te w Białymstoku, nie żałujcie, błagam, słów mocnych, kiedy indziej ich jednak czasem używacie. Przecież to nie są tak zwane grzechy powszednie. Tak katolikowi postępować nie wolno, nawet i nigdy lżyć nikogo z różańcem w ręku” !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dodam od siebie, że również mam nadzieję, że wszystkie święte krowy ruszą dupska!!!! i potępią ideologię CHULIGAŃSTWA! równie głośno i jednoznacznie jak potępiają ideologię LGBT!!!!!!!!!!! Cisza w tym temacie, albo kwitowanie półgębkiem i uważanie, że to jedynie sprawa prawa i policji – rozliczenie tych bandziorów i chamów! rozprzestrzeniających się – niestety coraz bardziej jak zaraza!!!!!!! – to ciche przyzwolenie na taką formę walk z mniejszością, z odmiennością!!!!!! Amen!

  Polubienie

 11. Dodam też, z doświadczeń mojego mikroświata, że głośne potępienie owej IDEOLOGII CHULIGAŃSTWA – nawet przez 99% procent społeczności – niczego nie zmieni! BREIVIK pozostanie BREIVIKIEM, mimo że zmienił nazwisko! Ale – jeśli dojdzie do rzezi lub kolejnych ludobójstw – Kościół – kolejny raz będzie oskarżany o to, że zdecydowanie nie opowiedział się przeciwko takim formom walki z mniejszością! Kolejny raz będzie „wybaczał i prosił o wybaczenie” ????? Ile razy można do Czorta!!!!!

  Polubienie

 12. Budowanie Państwa na etyce, działaniach i rządach chuliganerii musi źle się skończyć /pomysł iście szatański/. Jak w rodzinie,jeden chuligan wystarczy by ją skłócić a potem rozwalić.Wyrugowano wartości,mamy skutek.

  Polubienie

 13. Dzisiaj od rana rozmyślam, w jakim my cudownym kraju żyjemy! Najwazniejszym problemem naszego państwa są w tej chwili podróże jakiegoś posła …..
  A w takim Jemenie 80% ludności głoduje, dzieci umierają jak muchy z powodu braku podstawowych leków….
  Myślę, ze wkrótce Bóg ześle nam otrzeźwienie…..

  Polubienie

  1. Nic nie miałbym przeciwko żeby zamiast urządzać sobie wycieczki drogimi samolotami, PiS te pieniądze przekazał na głodujące dzieci. To nie jest najważniejszy problem – podróże. Problemem PiSu jest, że Polaków traktuje jak bandę idiotów. Czy nie wystarczyło się przyznać że latali z rodzinami i z pokorą przeprosić? To problem PiSu i chyba wreszcie społeczeństwo polskie otworzy oczy, jak jest traktowane przez PiS i ich popleczników medialnych takich jak media publiczne i przede wszystkim media Karnowskich. Czas chyba nadszedł żeby Polacy zobaczyli całą prawdę o PiSie i ich traktowaniu społeczeństwa. To że ktoś zle robi, jeszcze nie oznacza, że ja też mogę. PiS wciąż się powołuje, a Tusk, a Kopacz, a … . Taka retoryka jedynie może dowodzić, jak nisko upadli, a jeszcze niżej ich elektorat.

   Polubienie

 14. Atrojka:
  „neomarksizmem jest ideologią zwalczania LGBT ——> prowadząca do zajść takich, jakie miały miejsce w Białymstoku: do POGROMU mniejszości!!!!! ”

  Mylisz się, z Twojego wpisu wynika, że ideologia zwalczania LGBT to po prostu FASZYZM! !
  Wypada nazywać rzeczy po imieniu. …. A mnie nazwał już „faszystką” eurodeputowany Guy Verhofstadt, kiedy maszerowałam w Marszu Niepodleglości w Wwie w 2017r. Naleze do dużej grupy osób, które pod auspicjami Fundacji Przeciwko Zniesławieniom (tzw. Reduta Dobrego Imienia) złozylismy pozwy przeciwko niemu.. A w PE wkrótce rozpocznie się procedura uchylenia mu immunitetu, żeby mógł stanąć przed Trybunałem.

  Trudno, muszę zatem nadal „faszyzować” i bronić Koscioła i księży atakowanych przez furiatów-antyklerykałów, tudzież statusu rodziny, malzeństwa i dzieci przed neomarksistowską ideologią degeneratów z zachodniej Europy.
  Tak mi dopomóż Bóg! Brawo Ksieże Arcybiskupie! Staniemy murem.
  Ja się na różańcu nie modlę i w procesjach udziału nie biorę, bo mój katolicyzm jest bardzo sprotestantyzowany, (na wzór TAIZE), ale Krzyż do ręki wezmę zawsze …….
  (na moje wyczucie, Twoja asekuracja musi mieć jakies uwarunkowania, bo uwierzyć nie mogę, że osoba wierząca opowiada się za „tęczową zarazą”)

  i

  Polubienie

 15. Opowiadam się przeciwko przemocy!!!!!!! A już przeciwko takiej – jakiej pokaz miał miejsce w Białymstoku – opowiadam się bezwzględnie. Proszę nie przekręcać moich wypowiedzi! To też jest przemoc!

  Polubienie

 16. Rzucanie kamieniami, wykrzykiwanie wulgaryzmów, cały ten pogrom – urządzony przeciwko mniejszości —— to neokomunizm!!!! Jeśli nie ma bezwzględnej niezgody Kościoła i jego rozmodlonych aktywistów na tego rodzaju chuligaństwo – to …. jeśli dojdzie do gorszej tragedii, będziemy jako Kościół także obwiniani!

  Polubienie

 17. …ale mimo wszystko nie życzę Ci, byś musiała bać się o siebie, swoje dzieci czy wnuki takich agresorów, jacy zaprezentowali się na ulicach białostockich. Zapewniam Cię, że są gorsi od tych w kiecki poprzebieranych sąsiadów.

  Polubienie

 18. Sojusz Trumpa z PiS może się wywrócić na restytucji majątku
  Adam Szostkiewicz Polityka.pl

  Ta sprawa nie została w USA zapomniana, a ekipa Trumpa nie może jej lekceważyć. Jeśli PiS chce się chwalić poparciem Trumpa, też nie może jej lekceważyć. A Trump może postawić jej warunek: jeśli mamy być w przymierzu, to rozwiążcie ten problem. Przecież ma w rodzinie amerykańskiego Żyda, którego promuje na międzynarodowych salonach politycznych.

  Teraz dostał do ręki od amerykańskich senatorów nowy środek presji na rząd Morawieckiego: list ministra spraw zagranicznych Mike’a Pompeo. Bardzo wyważony, ponad podziałami partyjnymi, ale stanowczy: niech Polska rozwiąże problem zwrotu majątku odebranego bezprawnie przez nazistów i komunistów obywatelom polskim, w tym polskim Żydom.
  Senat USA Deklaruje Gotowość Pomocy Władzom Polskim w Tej Sprawie.!!!”

  Nieuchronnie zbliża się konfrontacja polityków Pis z wyhodowaną na wlasnej piersi zarazą czyli radykalnymi Narodowcami. Białostoccy i inni z flachą i rurą.. kibole których nie potępił a pochwalił KK..znajdą niebawem inne obiekty do bicia. Znajda się sponsorzy z dolarem czy rublem w garści …Ten pozorny monolit…już się sypie.Kościół będzie lał łzy krokodyle i mówił z ambon że to polityka Sorosa i Michnika..i gender i lgbt..i kgb i hgw i nkwd i wd40 i pkp itd.. zależy na ile będzie trzeźwy personel.
  Polski podatnik i ubezpieczyciel będzie płacił z rewolucję fioletowych kamizelek ..w tym rozbitych szyb oblanych kwasem twarzy…zbitych wystaw i podpalonych samochodów. POLAK NIE GORSZY OD FRANCUZA..
  Kwestia widelców i etykiety to tylko taki czad! na oczy..

  Polubienie

  1. PiS ma dylemat na własne życzenie. Chodzi o zwrot ok. 300 miliardów PLN. Zgodzi się na wypłaty ma przechlapana nie tylko u Narodowców. Sprytnie to lobby żydowskie rozegrało! Tak to jest jak szuka się sojusznika za oceanem mając w czterech literach UE. Wiadomo nie od dzisiaj, że USA zawsze trzyma stronę lobbystów żydowskich żądnych kasy, kasy. USA to kraj interesu i PiS o tym zapomniał. Konflikty które przez Jankesów są na świecie rozprzestrzeniane to dla sprzedaży broni przez Koncerny zbrojeniowe, gdzie udziałowcami są również Żydzi. Ciekawy ten świat i jakże perfidny – wszystko można zrobić żeby kasa płynęła, nie licząc się z ludzmi. Ohyda.
   Dla mnie Jankesi to sto razy gorsi od Rosjan!
   Nie można zapominać, co Jankesi zrobili na Bliskim Wschodzie, że dzisiaj mamy masowe emigracje milionów ludzi do Europy!

   Polubienie

 19. Atrojko, nie myl prawdziwych homoseksualistów z bojówkarzami LGBT. LGBT to najświeższe „bękarty marksizmu” (celny zwrot red. Ziemkiewicza;)). W XIX/XX wieku (rewolucja komunistyczna) chcieli znieść różnice klasowe, żeby ludzi zrównać. Nie udało się. Wiec mamy nową odsłonę tej samej rewolucji: próbują znieść różnice płciowe, bo nad taką bezpłciową masą pozbawioną tożsamości (a wkrótce i narodowości: będzie jedna Rzesza Europejska) łatwiej zapanować. Dlatego na Zachodzie już na poziomie przedszkolnym proponują malcom wybór płci. Żeby człowiek już od dziecinstwa nie był niczego pewien …..Sprytne szaleństwo,

  Polubienie

 20. p. Andrzeju, to są „gdybania” red. Szostkiewicza. A w każdym czasopiśmie ma Pan teraz inną HIPOTEZĘ
  co do kwestii realizacji 447. Pożyjemy (jak Bóg da!) i zobaczymy.

  Polubienie

 21. Awi, nie interesuje mnie, czy „bojówkarz” zaszeregował się w LGBT, w kiboli, w Kościół lub cokolwiek innego – zawsze do niego wrzeszczę – opamiętaj się człowieku! a jeśli to nie pomaga, to – modlę się, aby Bóg albo inne Siły Wyższe (sąd, policja) – zrobiły z nim porządek i żeby wreszcie przestał zagrażać Bogu ducha winnym ludziom.

  Polubienie

 22. Święta Prawda. Nie ma znaczenia jakiej ,,maści” jest bojówkarz. Każdy bojówkarz jest przeciw Chrystusowi przeciw Człowiekowi..Nie trzeba być teologiem aby to czuć i zrozumieć.
  Nie Wierzę Też ABSOLUTNIE ŻE PANI ATROJKA PISZE TUTAJ DLA KASY LUB JAKIEGOKOLWIEK POKLASKU.
  Jak dla mnie dała wystarczające dowody NIEZALEŻNOŚCI oraz dystansu do ,,materii” .. BLOGOWEJ.
  Supozycje na ten temat uważam za obelżywe i złośliwe…

  Krzykacze i prowokatorzy z LGBT….PODOBNIE JAK CI ZE STRONY PRZECIWNEJ..to,, pasztetówa ”wyprodukowana z pomocą takich panów jak Ziemkiewicz i Gadowski z jednej strony a z drugiej takich Hartmanów I IM PODOBNYCH.
  Hartmanowi i kolegom trzeba jednak oddać sprawiedliwość daleko mu do Ziemkiewicza w toczniu piany z pyska i ujadania..

  Tak czy owak i jedni i drudzy NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z EWANGELIĄ. ..CHOCIAŻ CZASEM COŚ Z NIEJ PRÓBUJĄ PRZYPIĄĆ DO SWEJ SZATY.
  Ich publicystyka jednak ogłupia ..i nakręca…reszty dokonuje proboszcz na kazaniu Nazywając to Ewangelią!!!
  Faszystowski przewrót w Chile zapędził kiedyś na stadiony masy przeciwników wskazanych przez Kościół jako jego wrogów.Stadiony stanowiły miejsce przejściowego aresztu zanim zorganizowano obozy ,,reedukacyjne.” Masa dziennikarzy ,pisarzy nauczycieli i związkowców i innych zakapowanych wypełniła więzienia. Wojsko i policja dokonały wspólnie z kibolami wielu gwałtów na mężczyznach i kobietach. Tłuszcza uliczna wyciągała z domów niekościelnych publicystów i po szykanach ,, reedukował” ich K.K. Dostojni i czcigodni dominikanie i jezuici staja dzisiaj przed sadami za..metody tej reedukacji również tej intymnej rozporkowej.
  NIESTETY AUTOREM WSZYSTKIEGO I MOCODAWCĄ BYŁY STANY ZJEDNOCZONE.
  Nieważne były jakiekolwiek ideologie czy przekonania religijne ani ewangelie..Dwa koncerny ITT I Fruit Company miały zagrożone swoje interesy w miedzi i imporcie owoców….a państwo Chile chciało umorzyć długi które było winne tym koncernom. Kościół zalatwił swych przeciwników ,,przy okazji” Lewicujacy Allende musiał byc zastrzelony..
  Rachunki za ten przewrót Chile płaci do dzisiaj. Pinochet dostał ordery od Wojtyły a hiszpański sąd zasadził mu wyrok jako zbrodniarzowi.
  Tak oto na gołej dupie narodu ćwiczą..duchowni,politycy i ich ministranci publicyści.ONI SĄ WINNI BARDZO WIELU KRZYWD LUDZI . Szczucie róznego rodzaju kundlami i napuszczanie zwyklej choloty na ludzi to ich specjalność.. Moga mieć wysokie mniemanie o swojej sztuce i liczne nagrody,cytować poetów i innych..Kokietować damy i tuzów swym psim urokiem i machaniem ogonem…
  ONI PISZA ZA PIENIĄDZE ZA PIENIĄDZE TEŻ WYGŁASZAJĄ DOWCIPY NA SPOTKANIACH AUTORSKICH.
  biada temu kto zamienił Ewangelię na ich ..warczenie czy skomlenie ..albo po prostu…ich Pierdolamento Furioso

  Polubienie

 23. PS NIE WIEM CZY CHOŁOTA NIE ZAWIERA BŁĘDU ORT..
  Pinochet przestał być Ameryce potrzebny gdy załatwił ich interesy..warto z tego wyciągać wnioski.. nie tylko o charakterze ortografii. Noriega i Somoza tez tylko krótki czas byli użyteczni. Noriegę amerykańscy marines wyciagneli z ambasady Watykanu w szczególny sposób.. Uciekł ..do ,,,CHRYSTUSA””’ JAK mengele i inne menele niemieckiego sortu..

  Polubienie

 24. CO DO HIPOTEZY 447..olśnila mnie myśl ekonomiczna. Pan Prezes może wypisać weksel in blanco. Transfer naszych długów które Niemcy maja zapłacić za zrównanie z ziemia Warszawy,Wielunia i innych .
  Kornik-drukarz znający świetnie niemiecki i angielski ten weksel in blanco wręczy panu Pompeo z żadaniem realizacji natychmiastowej..
  Pan premier Morawiecki okrzykniety na łamach Jerusalem Post..bardzo zdolnym żydowskim ekonomistą ma wszeKlie predyspozycje aby ten problem rozwiązać. Inna opcja w postaci przekazania praw do nieruchomosci gruntowych w Polsce mocno uderzy w Kościół i jego instytucje. Stoją one na Semickich gruntach..WlAŚCICIEL ŁAGODNIE RZECZ UJMUJĄC ,,NIE KOCHA RZYMSKIEGO KOŚCIOŁA”. I NIEBOTYCZNIE PODNIESIE CZYNSZ.

  Polubienie

 25. Nie wiem, nie znam się na tych wszystkich realiach świata komunistycznego – Gomułkę włączano mi pewnie „do kołyski”, bym przy jego ględzeniu szybciej usypiała i dała spokój dorosłym, nie mającym czasu na dziecięce fanaberie albo po prostu sam „leciał” non stop na wszystkich programach! ! Być może dlatego mam skażoną wyobraźnię i ta „Gadająca Głowa” coraz mi gdzieś w kimś wydaje się wyskakiwać…. Ale ! Przeczytałam w bezcennej wikipedii – że celem rewolucji komunistycznej nie było jednak zrównanie klas, ale w tym celu starano się likwidować owe różnice klasowe, aby nastąpiła możliwość walki pomiędzy nimi, która to walka – zdaniem Marksa – miałaby być motorem postępu. Czyżby i dziś gdzieś jakiś „Marks” dzierżył kierownicę owego motoru w swoich dłoniach i pchał świat na siłę, buntując wszystkie strony do walki, dolewając oliwy do ognia rodem z piekła, .maniak marzący o naprawianiu świata za wszelką cenę z ideologią : cel (postęp) uświęca środki.W oczach Marksa tym światem postępu była Europa Zachodnia, a ciemnogrodem, kołtunem! – Imperialistyczna Rosija!!!! (sorry, ale muszę wykrzyknąć!) (już i tak klawiatura na wykończeniu od tych wykrzykników!!!) I co sobie wymyślił ten Motorniczy? Że my, Polacy, mamy być taką barykadą dla Europy, chroniącą tę Europę przed naciskiem zapędów Imperialistycznej Pani! Duch tych maniackich wyobrażeń – trwa w wielu głowach do dziś. Może warto zweryfikować swoje poglądy, aby nie doszło do przeformowania tej głowy w puszkę Pandory?

  Polubienie

 26. NO TAK..TO REAL..I MOTORNICZY CAŁY CZAS MÓWI KOCHAM WAS POLACY tylko musicie robić po,, mojemu”
  WYDAJE SIE JEDNAK ze to nie Dla Europy… ale dla ANGLOSASÓW którzy od pokonania przed stuleciami imperium Hiszpanii i utarcia nosa Francuzom i pokonaniu Niemców w dwóch wojnach oraz wcześniejszym wypchaniu z kolonii zamorskich Belgów ,Holendrów,Portugalczyków stali się hegemonem świata.
  Najwyrażniej Niemcy nie chcieli być głównym celem w ew.wojnie i polożyli nacisk i działanie na ekonomicznym korzystaniu z Rosyjskiego Imperium. Historia zna juz anglosaską wyrafinowaną grę. My też powinniśmy.. Takim przykladem bylo Powstanie Styczniowe w 1863 roku bez najmniejszych szans powodzenia…Angielskie złoto zrobiło swoje..Na Krymie trwała wojna z Turcją i interwencja brytyjską.. Powstanie wymoglo osłabienie krymskiego frontu i skierowanie wojska cara na Warszawę i Polskę. Gdy po rzeziach kibitkiwiozly zeslańców na Syberię w Londynie wylewali łzy nad ,,Biednymi bohaterskimi Polakami” a wojska Jej Królewskiej Mości Wiktorii po upuszczeniu krwi Rosji musiały tłumic powstanie w Sudanie przeciw Imperium brytyjskiemu.
  Oczywiste ze obecnie ew.uderzenie Rosji bedzie mieć cele zaraz za Bugiem…a Kochajacy Wolność NARÓD JEFFERSONA I KENNEDY’EGO I ..MANSONA… będzie nas kochał jeszcze bardziej.

  Polubienie

 27. Nie czytałam powyższych wpisów, ale juz na pierwszy rzut oka widzę, że to znane trollowskie refreny wspomożycieli Gazety Wyborczej,,,,,

  No to sobie pokrzyczcie kochani w swoim stylu w myśl porzekadła:

  „KAZDA SOWA SWOJA SÓWKĘ CHWALI, ZE MA TAKIE PIĘKNE WYŁUPIASTE OCZKI”

  a ja wracam do MĄDRZEJSZYCH autorów i wartościowych kaznodziei.

  Bye, bye ………….

  Polubienie

 28. Rada podstawowa, żeby cos WIEDZIEĆ trzeba CZYTAĆ, ale nie Wikipedię i portale — tylko KSIAZKI i opracowania :

  Atrojce i Warchołowi polecam:
  Krzysztof Karoń , HISTORIA ANTYKULTURY
  Paweł Lisicki, EPOKA ANTYCHRYSTA
  (w temacie propagandy homo- i ideologii homogenderowej.)

  Polubienie

 29. JA PANI AVI TEŻ POLECAM KAZANIE NA GÓRZE ..obydwaj panowie nieładnie pachną.Ponadto nic nie mówia o podstawowej przyczynie homo i gender w jaskini zbójców czyli tam gdzie Ewangelie sprytnie zamieniono na mamonę. Ani słowa nie powiedzą ani nie napiszą n/t gorących uscisków paluszków pachnacych eleganckim watykańsim mydełkiem iperfuma. Tam jest ojczyzna tego problemu. Pani obdzielanie trollami nic nie zmieni na lepsze.. Zmykanie oczu na problem skończy sie ,,Rozwiazaniem IRLANDZKIM.[ TO TERMIN TERLIKOWSKIEGO..on mimo wiary widzi olbrzymi problem]..
  ps.. Mogłaby pani szanowna zaproponować panu Karoniowi aby umył włosy…

  Polubienie

 30. Oglądam to, co dzieje się aktualnie pod Kurią Metropolitarną w Krakowie.Dużo zapewnień o miłości a ja wolałabym tą miłość widzieć nie okazjonalnie./na pokaz?/ ale w codziennym realnym życiu.
  Bez wydrapywania drugiemu człowiekowi oczu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s