Na szczęście jest Duch, więc w Kościele ruch

Dzieje Apostolskie 15,1-2.22-29
Zaraz na początku wybuchł w Kościele spór fundamentalny. Najpierw w Antiochii, tej Syryjskiej, bo była także Pizydyjska w Turcji. Konserwatyści przybyli z Judei mówili do nawracających się na chrześcijaństwo pogan, że jeżeli nie poddadzą się obrzezaniu, nie mogą być zbawieni. Taka operacyjka w miejscu intymnym warunkiem osiągnięcia wiecznego szczęścia? Wydaje nam się to dzisiaj zabawne, ale właśnie dzisiaj, po dwudziestu wiekach i w naszym kręgu kulturowym, bo czas i miejsce stanowią okoliczności istotne. Wtedy też jednak byli rewolucjoniści, szczególnie były tradycjonalista twardy Paweł. Pierwszy, mówiąc po późniejszemu, sobór, jakby parlament wspólnoty, postanowił tak: uczniowie Chrystusa niebędący Żydami powstrzymywać się mają tylko od paru postępków: od ofiar składanych bożkom, od spożywania krwi, czyli mięsa zwierząt uduszonych, i od nierządu. Cóż to takiego? Chodziło o sakralną rozpustę (była takowa wówczas) albo o coś mniej obrzydliwego, czyli związki małżeńskie między krewnymi. Które z tych zakazów obowiązują chrześcijan dzisiejszych? Genetyka przestrzega ciągle przed niemieszaniem krwi, bo powoduje ono degenerację, zatem sprawa owych małżeństw jest także jakoś nasza. Rozpusta zawsze paskudztwem, sakralna w trójnasób. Konsumpcja samej krwi raczej nie, bo jeżeli już, to całego zwierzęcia. No cóż, doktryna nie naftalina, nie powinna być w niej trzymana.
Kto się nie rozwija, ten się zwija. W Kościele rządzi Święty Duch, a On to sam ruch, wieje, skąd chce i kiedy chce, w każdym razie konserwatystą nie jest. Alleluja!

Reklama

152 myśli na temat “Na szczęście jest Duch, więc w Kościele ruch

 1. „Grabie grabią do siebie”, mówi ludowe porzekadło. Inna mądrość ludowa głosi, że człowiek ma ręce tak ułożone, że zagarniają do siebie, a nie odpychają od siebie. Wszędzie, gdzie pojawiają się pieniądze, pojawiają się też brudy. Lepiej mieć kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy, niż nie mieć. Jako człowiek wiekowy – pamiętam przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Przez Polskę przeszła wtedy fala gwałtów. W środowiskach marginesu gwałty, także zbiorowe, stały się modne. Władze zareagowały wtedy drastycznym podwyższeniem wyroków za gwałt. Ale nikt nie myślał, żeby ofiarom należało się pieniężne odszkodowanie. Finansową rekompensatę ofiarom (różnych przestępstw, nie tylko seksualnych) wprowadzono dopiero po roku 1989.

  Polubienie

  1. Te grabiące grabie są paskudne.Podzielono Polskę i ludzi wg.owych grabi /jakby bez grabi żołądków ludzie byli pozbawieni/. Nie podobają mi się te przysłowia
   Istota jest nie w odszkodowaniach,ale by sprawcy byli ukarani.Tak naprawdę dla ich i ogólnego dobra /wcale nie musi to być pieniądz/.

   Polubienie

   1. Ja myślę że poprzez pieniądz ludzie chcą ukarać Kościół za dopuszczenie do takich rzeczy.Nie o pieniądz moim zdaniem w tym chodzi.

    Polubienie

 2. Pax ..paaax pax vobiscum.. życzę ci Pokoju..Pokój wam!. Pokój mój zostawiam wam..!
  Tyle o pokoju a w innym miejscu zapowiedź ze przynosi miecz nie pokój dla ziemi….Zadziwiające ze w prwie tym samym czaise powstał..PACEM IM TERRIS.. I seria kongresów pod hasłem ,,Pokój Bozy”..
  No nie da się ukryć ze w chrzescijańskim swiecie zapotrzebowanie na pokój jest ..wielkie…bardzo wielkie…
  W

  Polubienie

 3. W czasie wojny w Bośni misja ONZ REPREZENTOWANA BYŁA PRZEZ HOLENDERSKI ALBO BELGIJSKI KONTYGENT.. Wojsko miało chronić ludność cywilną przed bijówkami serbskimi….. Gdy przyszła akcja okazało sie ze kontygent był w ponad połowie homoseksualny..i zamiast strzelać namówił agresywnych Serbów na lody i kawe a potem…mężczyźni zaczęli sie ,,bratać”..obejmować …śśściskać. Zamiast regularnie strzelać oni tego razem z dowódcami mieli tulipany na hełmach i karabinach..? Nato szybko wymienilo holenderskie dowództwo pod wpływem armerykańskiego inspektora. Po zmianie woijsko nabrało ..własciwej formu ..po usunieciu elementu ,,nadmiernie pokojowego”.. .Relacja prasowa ..mogła byc fabularyzowana… jak wyczyny posłanki Samoobrony…tej ,,owsianej”…ale warto pomysleć czy aby to nie jest droga do osiagnięcia pokoju.?
  Dopiero oficerowi heterasci ..zaostrzyli agresywnośc i bojowość jednostek ONZ….
  Podązając tym tokiem rozumowania i praktyką ..moze w instytucjach religijnyh i innych ..tylko ludzie homoseksualni są ,,pokojowo usposobieni??
  Muszę zrewidować równiez mój osobisty stosunek do duchownych o tym usposobieniu….bo moze to własnie im ludzie zawdzieczają tak duzo troski? Patrząć więc na mężczyznę nie chce go sie znisczyć
  ale go posiąść i przytulić.. a patrząc na kobietę…..piękna i młodą ma sie zupełnie inne uczucie niz powszechne..ma się stosunek siostrzany.. Zero pożadania i brudnego seksu….sam tylko podziw….i stosunek jak do dzieła sztuki…Wojna to domena hetero… Teologfia powinna to rozważyć.. Kto wie czy wijny polsko-polskiej nie rozwiąze Biedroń?https://www.youtube.com/watch?v=XhJEx9VPESA

  Polubienie

 4. Droga Ewo ..Kraków otrzymuje błogosławieństwo DESZCZU..Lud Wybrany modlił ię o deszcz aby rosło..wszystko…Był deszcz zapowiedzią dostatku. Proro Elisz nawet wstrzymał deszcz bo lud prosił o deszcz Baala boga urodzaju… Teraz jest nieco inaczej.
  O mnie Ewo po długiej przerwie dzisiaj zaświecilo słońce i było bez deszczu….ale rano miałem depresyjny nastrój… Słońce to zmieniło..z konieczności musiałem wzić do reki młotek,,gwoździe i inne elementa bo od deszczu wszystko sie psuje…Biedni ludzie zalani przez Wisłę i dopływy.. maja nieciekawie.. Ponadto Polska stała sie krajem swiatowym i szerokorozwinietym ..zasobnym i dumnym.. Zapewne dlatego stać nas na trąby powietrzne na który dawniej mógł pzwolić sobie tylko amerykański kapitalizm. Potem po wzroście Chin i okolic tajfuny stały się dostepne w Azii..Nic nie wiadomo czy oni też nadają im tak wdzięczne imiona jak Andrew.. Katrin, ..i zauważam przy okazji że jakoś zaden z huraganów nie został nazwany np David,, Goliat, Herod, czy Jozue..albo Samuel.. choc te imiona sa bardzo popularne w USA..? Czy obawa aby Wshington Post gwałtownie zaprotestował czy inne względy..
  .A i w Polsce u nas dlaczego np nie nazwać jakijś traby powietrznej..lokalnej i katastrofalnej np..Korwin? ..albo inaczej. Kryska?..No nie chcę cię dotknąć bo to nie tak Kryska? wiesz..Katastrofalne wichury budza taki strach bo niszczą dorobek zycia..i ludzie płacza przed kamerami bo maja powód..Dlatego trzeba huragan uchrzcić złym imieniem….lub kojarzonym z agresją…..a to zawsze Sprawa Sporna… Gdyby nazwać któryś z Huraganów zamiast Andrew.. Tylo słowem Golota…miałoby to konkretny wymiar…a którąś z powodzi ,,Anna” od Zalewskiej..no bo powódx zalewa. Meteorologowie powinni miec jakieś pomysły..
  Bardzo zal mi tych ludzi poszkodowanych przez te ,,wiosnę”..bez słońca……

  Polubienie

 5. Mikke wybitny znawca brydża i autor wielu podręczników z tej dziedziny….jakby pasował na ochrzczenie takiej lokalnej burzy z lekkim tylko i gradobiciem..Zagrzmi czasm niezrozumiale lub obraźliwie jak czarna chmura na olbrzymim niebie polityki…..ale w swej działalności wychodzi na początku przeważnie na ,,trzy bez atu”.Obrazając wszystkie kobiety na forum w Brukseli jako NIEZDOLNE DO INTELIGENCJI..dał wyraz swemu patriarchalizmowi.
  Ostatnio zaslynął hipotezą że Adolf Hitler nic nie wiedział o holocauście..
  Ja panu Januszowi współczuję..bo te rzeczy cisna mu sie do głowy na pewno przez reumatyzm…który nie tylko wykreca i kłuje w stawach i ściegnach. Biologia i fizjologia wybitnie wpływa na tok myślenia w myśl przysłowia
  – Nie pomoze woda z Wisly..kiedy wąsy juz obwisły….W przypadku pana posła który urodził sie w 1942 ta rzecz staje sie coraz bardziej oczywista….bo wiek i jak wykazuje brydżowa praktyka…Na stoliku brydżowym as rżnie pobija damę…a na kanapie juz w karty sie nie grywa..Pewne uczucia do Adolfa pan Korwin wyraza juz nie pierwszy raz…a to przecież ,,chrześcijańska” patria polityczna której jden prominentny i wybitny członek propagował w Gdańsku pełną uroku magii i wdzięku ,,mszę wszechczasów.”. Celebracje niemieckiej partii nazistowskiej do dzisiaj budzą zachwyty dam i wielbicjeli sprawnosci i siły.. uswięconej wielorako. Ludzie ZAPOMINAJĄ..historię..i skutki władzy i tych pięknych wielobarwnych parad z ogniem,swiatłem..muzuką ..entuzjazmem tłumów..Lud lubi zabawe..kocha ceremonie..również te ..które były zapowiedzią światowej rzezi narodów..
  To był piękny czas Niemiec wspominał siedzac we wspólnej celi z Moczarskim Juergen Stroop kat Warszawy..i Polaków. ..Mógł byc towarzysko i oyczajowo atrakcyjnym oficerem i nieźle rozgrywać szlema w piki…albo ,,cztery bez atu”…Brydź jednak.. to nie wojna i nie polityka….Po brydżu zaczyna sie przykra i bezlitosna POLITYKA REALNA I KADZIDŁO..od którego sa juz inni specjaliści..A gdzie Jezus…? gdzie sumienie? gdzie wiara?
  Czy zastapi je msza wszechczasów..i przebłaga Boga za morze krwi przelane pod krzyzami..tym hitlerowskim ,celtyckim, prawosławnym,,,i innymi?…albo pod półksięzycem?
  Ach Boże kochamy Cię ponad Życie!!!…gotowi jestęśmy zawsze życie płodzić i zycie zabijać! Spójrz Panie czy nie urzeka Ciebie ten przepiekny OBRZĄDEK..? Te Wielokolorowe Szaty złotem lamowane? Te Czapki wspaniałe..i Złote Naczynia? Te ORNATY Stuły Pirscienie i kadzidla..? Czy mógłbyś nie widzieć TEGO? Zobacz Panie jak bardzo wtedy kocha Cię Lud?!…Czy kocha Ciebie ktoś tak jak MY?

  Polubienie

 6. 1 Szczęśliwy mąż,
  który nie idzie za radą występnych,
  nie wchodzi na drogę grzeszników
  i nie siada w kole szyderców1,
  2 lecz ma upodobanie w Prawie Pana,
  nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą. [ps1] bt

  ps1463 Nie pokładajcie ufności w książętach
  ani w człowieku, u którego nie ma wybawienia2.
  4 Gdy tchnienie go opuści, wraca do swej ziemi,
  wówczas przepadają jego zamiary3.
  5 Szczęśliwy, komu pomocą jest Bóg Jakuba,
  kto ma nadzieję w Panu, Bogu swoim,
  6 który stworzył niebo i ziemię,
  i morze ze wszystkim, co w nich istnieje.
  On wiary dochowuje na wieki,

  Izajasz r 1 bt

  10 Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy,
  daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory!
  11 6 «Co mi po mnóstwie waszych ofiar? –
  mówi Pan.
  Syt jestem całopalenia kozłów
  i łoju tłustych cielców.
  Krew wołów i baranów,
  i kozłów mi obrzydła.
  12 Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną,
  kto tego żądał od was,
  żebyście wydeptywali me dziedzińce?
  13 Przestańcie składania czczych ofiar!
  Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
  święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań…
  Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
  14 Nienawidzę całą duszą
  waszych świąt nowiu i obchodów;
  stały Mi się ciężarem;
  sprzykrzyło Mi się je znosić!
  15 Gdy wyciągniecie ręce,
  odwrócę od was me oczy.
  Choćbyście nawet mnożyli modlitwy,
  Ja nie wysłucham.
  Ręce wasze pełne są krwi.
  16 Obmyjcie się, czyści bądźcie!
  Usuńcie zło uczynków waszych
  sprzed moich oczu!
  Przestańcie czynić zło!

  W Gdańsku jeszcze nie zaschła krew i inie obeschły Łzy w rodzinie gdzy wielu juz odstawiało przytupy na trumnie przeciwnika politycznego..a gorliwi wysmiewali uczestników załobnej mszy. i obrzęd który mu sie rzekomo nie należał.. Tutaj wzywano do ponownego wysiecenia Katedry zbeszczeszczonej rzekomo przez uczeswtników?!??
  Czyzby więc Bóg Był podobny do nich właśnie…? nie chcacy NIGDY spojrzec na siebie w swietle Pisma i proroctw…ani badać jak ON traktował ..takie rzeczy jak fałszywe ofiary i krwawe ręce?. Polityczna racja wazniejsza? i ..decydujaca..mimo ze jest wbrew Bogu?
  ,,Te rzeczy „”z Pisma Nigdy nie Przeminą….bo musiałby przeminąć ich Autor..Magiczna kropielnica i magiczny Obrzadek to autentyczna magia otumaniająca umysł. i serce. .Lew Tołstoj opuszczając Cerkiew nazwał to po imieniu i nic sie nie mylił.

  Polubienie

 7. Wygląda na to że boimy się Pisma,w zamian /by równowaga była/ nie boimy się własnych czynów.Byle do przodu,z Bogiem na ustach,z oszustwem a nawet z okrucieństwem.
  Taki jest człowiek? Na szczęście nie każdy.

  Polubienie

 8. Z porzekadłami Janmuszu trzeba być ostrożnym. Nie zawsze odzwierciedlają całą prawdę.

  —> „mądrość ludowa głosi, że człowiek ma ręce tak ułożone, że zagarniają do siebie, a nie odpychają od siebie.”

  Powyższe nie sprawdza się np. w przypadku w********* kobiet.

  W kwestii odszkodowań chyba się zgadzam. Np. firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają poszkodowanym tych samych sum za te same wypadki. Badają w jaki sposób sytuacja ekonomiczna poszkodiwanegi uległa pogorszeniu w stosunku do tego co miało miejsce „przed” w wyniku odniesionego uszczerbku na zdrowiu „po”. Są szkody, których w żaden sposób nie można przeliczyć na pieniądze i w tym życiu nie można ich niestety w żaden sposób naprawić. Domaganie się za nie finansowego zadośćuczynienia w niektórych przypadkach (albo w wielu przypadkach) może źle się kojarzyć. Trzeba byłoby zajrzeć do Kodeksu cywilnego i zobaczyć co jest tam napisane na temat przesłanek uprawniających osobę poszkodowaną do finansowych roszczeń. Również do orzecznictwa…

  Polubienie

 9. / I chyba nie tyle dotyczy to uszczerbku na zdrowiu (bo na to istnieją procentowe przeliczniki) ale raczej szkód mających wymierne i możliwe do ustalenia przełożenie finansowe w przypadku konkretnej szkody pokrxywdzonego /

  Polubienie

 10. Najlepszy, na stronie którą promujesz jest zamieszczony artykuł zatytułowany: „NIEBO CZY PIEKŁO?”. Na „Pisankach częśč I” (do których nie mamy już dostępu) /może „Gazeta” to zmieni/ najpierw myślałem, że jesteś Agentem jakiś tajnych służb, później że jest z Tobą coś nie tak (a jeszcze później, że choroba Ci się nasila). Wydawało mi się, że już się wyleczyłeś ale najwidoczniej się pomyliłem. Wygląda na to, że na chorobę na jaką zapadłeś (w Twoim przypadku) nie ma lekarstwa: wersety z Apokalipsy, które zacytowałeś, Ci nie pomagają. Mimo wszystko nie tracę nadziei i odsyłam Cię na: http://www.jw.org Pozdrawiam .

  Polubienie

  1. Kościół Katolicki, Kościół wojujący z piekłem i z herezjami, Kościół nawracający pogan, heretyków i schizmatyków, przestał istnieć wraz ze śmiercią papieża Piusa XII, ostatniego katolickiego papieża, jednak walka z piekłem nie ustała i trwać będzie do końca świata.
   Ap 12:17 „I rozgniewał się Smok na Niewiastę, i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa, z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa.”
   http://tradycja2012.blogspot.com/

   Polubienie

 11. Halo Najlepszy,!!,,a może szklaneczka maślanki łowickiej. Na upał skuteczna..Niebo w Gębie.. Rozgniewanego Smoka też by nieco ospokoiła nie ziałby moze ta siarką i ogniem….Niewiasta zaś jak niewiasta…..i basta.!
  A schizma to teraz charyzma…Kto wie czy jak przyjedzie ten Eliot Ness z za spiżowej bramy nie wytwory się schizma w Polsce..i lokalni …Dostojni nie pójdą sladem Wielkiego Marcina..L….No byłyby jaja…..

  Polubienie

 12. Nie wierzę w piekło .. a do nieba się nie wybieram ….ani nie wyrywam.Moje zbawienie w myśl Pisma jest zależne od Milosierdzia Boga ..i Jego Syna…. Wieczność..to zwycięstwo Milosiernego Boga nad Złem i Szatanem. Na ziemi..bo z nieba juz został wykopany…
  Pomyśl jednak czy taka konstrukacja teologiczno-intelektualna .. która tutaj wrzucasz i prezentujesz nie jest misterna szatańską sztuką…W Apokalipsie nazwano ją ,,Głębokimi Rzeczami Szatana.”On ujawnia swoim ,,nawiedzonymm”..to co chce.
  Dalej zalecam chłodna maślaneczkę……

  Polubienie

  1. Andrzejku,jakże to ? Sama będę w Niebie? A gdzież to zatańczymy z radości?
   Ja się na 100% wybieram,tylko nie wiem czy mnie „ważni” dopuszczą.Przepychać się nie będę.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s