Alleluja!

niedziela, 14 kwietnia 2019

Ewangelia Łukasza 19,28-40

Ewangelia Łukasza 22,40-23,56

Niedziela Męki Pańskiej, zwana tradycyjnie Palmową. Jest na dzisiaj tekstów biblijnych dużo. Przede wszystkim opowieść o Męce Pańskiej z Ewangelii Łukasza, ale też z Księgi Izajasza fragment trzeciej pieśni o Słudze Jahwe, ze słowami odnoszącymi się proroczo też do Jezusa: „Podałem grzbiet mój bijącym” (50, 4-7). Są z Listu Pawła do Filipian (2,6-11) słowa „Chrystus Jezus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, by być na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi”.

Formuła doktrynalna o Bogu, zarazem człowieku kształtowała się najwyraźniej powoli. Są słynne słowa z psalmu 22, które Jezus wypowie na krzyżu: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?”. Dużo spraw do zastanowienia, komentowania egzegetycznego. Jest wreszcie, raczej właśnie na wstępie, również z Ewangelii Łukasza, opowieść o triumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy (19,28-40), ponieważ mamy przecież przed mszą procesję z zielonymi gałązkami i wtedy ten tekst jest czytany. No właśnie, triumf, ale trudno tu nie zrobić tradycyjnego komentarza, że w życiu ziemskim Jezusa wydarzyło się maksymalnie to, co zdarza się i nam: po triumfie klęska.

Tłum wysławiał Go najpierw, potem jednak, podburzony przez Jego wrogów, wysłał na śmierć. Tylko u Łukasza mamy powiedziane, że owymi wysławiającymi byli Jego uczniowie, u Marka to „poprzedzający Go i towarzyszący”, u Mateusza i Jana to ów tłum wyraźnie. Dopowiem jeszcze, że tamte okrzyki gloryfikujące wydały się faryzeuszom podejrzane („Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie”), mówili, żeby tego uczniom zabronił. On jednak odpowiedział: „Jeśli umilkną, kamienie wołać będą”. My chrześcijanie wołamy jeszcze mocniej, także słowem podwójnym „Alleluja” owym hasłem wielkanocnym naszym, pochodzącym z psalmów 104-150, które po hebrajsku znaczy: „Chwalcie Pana ”. Chwalimy, choć wciąż pytań religijnych wiele. Czemu stworzony świat jest tak okropny, choćby to, że jakieś potworne tsunami wybucha jedno za drugim? Jednak wierzymy, że jest w tym wszystkim jakiś Sens, że istnieje Bóg, który rządzi nieomylnie, chociaż dla nas w sposób zgoła niepojęty.

Wpis na niedzielę 7 kwietnia 2019

Niech rzuci kamieniem…

Ewangelia Jana 8,1-11

Perykopa o cudzołożnicy, którą chciano ukamienować. Tekst według niektórych niebezpieczny, była w Kościele tendencja, żeby go pomijać, bo jeszcze kogoś sprowadzi na złe drogi. Pan Jezus nazbyt miłosierny… Jednak nie uważał „tych rzeczy” za problemy fundamentalne, co i Franciszek uparcie akcentuje. Bywają grzechy gorsze. Na przykład właśnie przekonanie kamienujących, że oni sami święci. Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Wezwanie do każdego, co Ewangelię poważa.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s