Bóg obiecuje poprawę. O poczuciu humoru oraz zmienności totalnej

Księga Rodzaju 8,6-13.20-22
Uratowany od śmierci w potopie Noe na znak wdzięczności składa Bogu ofiarę całopalną „Gdy Bóg poczuł miłą woń, rzekł do siebie: – Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości [czyli że na to już nie ma rady]. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. Będą zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia: siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc” Można tutaj uśmiechnąć się znowu nad antropomorfizmami, podziwiać język poetycki stwierdzenia Bożego, że będzie tak zawsze (trochę inaczej śpiewał Okudżawa: „Dopóki ziemia kręci się …”), wypomnieć Bogu, że dopuszcza jednak nadal różne tsunami, ale ja zakończę wpis inaczej. Zauważę może i trochę apologetycznie, że człowiek również kataklizmy powoduje w innym, poprawiającym naturę zapale.
PS. Jednak coś jeszcze. Cytat z książki kardynała filipińskiego Luisa Antonia Taglego, przetłumaczonej przez Krzysztofa Stopę dla krakowskiego WAM-u pod tytułem „Radość Ewangelii. Rozmowy o odnowie Kościoła” (rozmawiają Lorenzo i Gerolamo Fazzini). „Wreszcie teolog powinien mieć pewne poczucie humoru. Teolog lub teolożka powinni intensywnie pracować, ale nie myśleć, że ich uczona praca jest definitywnym słowem na ten temat. Teolog bez poczucia humoru wytwarza teologię suchą, pozbawioną życia. Poczucie humoru pozwala zawierzyć się Bogu.” Który ma też chyba cnotę takową.
Powinien ją mieć również cały Kościół, także ten nauczający, Jakiś „autodystans”, którego tyle u Franciszka. Zdawanie sobie sprawę z tego, iż panta rei, Wszystko się zmienia, obraz Boga, także, a jakże.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s