Przejrzeć.

Ewangelia Łukasza 18,35-43
Uzdrowienie niewidomego. Siedział przy drodze i żebrał, a gdy usłyszał, że przechodzi Jezus z Nazaretu, słynący z uzdrowień, zaczął wołać, proszą o to samo dla siebie. Uciszany przez Jezusowych uczniów, dokrzyczał się jednak w końcu. Jezus kazał go przyprowadzić i powiedział: „Przejrzyj. Wiara twoja cię uzdrowiła” (tłumaczenie Biblii Tysiąclecia, można też przełożyć czasownik grecki jako „ocaliła”, „uratowała”). I cud się stał.
Niewidomych ciągle wielu, niejeden pewnie modli się o podobne uzdrowienie i nic. Można to tłumaczyć tym, że nie mają wiary tak mocnej, jak ów ślepiec, ale też zaraz odpowiedzieć, że sprawa jest nie tak prosta bynajmniej. Nie żyją w czasach Jezusa, wokół nich podobnychuzdrowień raczej brak, w każdym razie nie zawsze są rozgłaszane, a do nadziei na uzdrowienie trzeba ich trochę. Poza tym o samą wiarę religijną o wiele trudniej i nie wynika to z jakiegoś kryzysu moralnego. W dużej mierze z winy naszej, hierarchii, laikatu: Trzeba nato jakiejś wielkiej kościelnej odnowy, intelektualnej (sposobu przedstawiania wiary), jak i moralnej (pedofilia…). Ona się dzieje, Franciszek działa odważnie, ale jest niemal awangardą, peleton się wlecze. Upowszechnił się w Europie, Ameryce, światopogląd, by tak rzec, empiriokrytyczny, scjentystyczny czy jak tam. Są ludzie bardzo wykształceni i od wiary religijnej dalecy. Mam dwóch krewnych, braci rodzonych, obaj profesorowie akademiccy, jeden religijny bardzo, nawet raczej tradycyjnie, drugi agnostyk albo i ateista, obaj bardzo etyczni, pryncypialni wręcz.
Teraz przykład odchodzenia od wiary religijnej. Napisało mi się do „GW” internetowej , może i papierowej też, takie coś. 
Pocztówka do Pani Prezydentowej 
Komunia, E-PiS-kopat, Franciszek
Jan Turnau
Szanowna i Droga Pani,
Ja tylko krótko i węzłowato w trzech powyższych sprawach. Spóźniony na pewno komentarz do Pani decyzji, by nie posyłać synka do pierwszej Komunii. Każdy ma prawo do takich przekonań, to banał nad banały, ale motywów nie pojmuję. Co ma piernik do wiatraka? Zgadzam się z Panią, że polska władza rzymskokatolicka mogłaby się pisać E-PiS-kopat (dowcip pewnego humorysty przedniego), ale Polska nie jest pępkiem tego Kościoła, już raczej papież Franciszek. A zresztą biskup Rzymu to jednak nie Bóg i sprawą zupełnie osobną jest wiara, że Chrystus jest w obrzędzie Komunii. Może to wiara jak wiara, ale co to ma do kościelnej polityki lokalnej! A w Polsce mądrych księży trochę, polecam kościół warszawski św. Marcina przy ulicy Piwnej, gdzie żadnego alkoholu partyjnego nie czuć. Albo całą archidiecezję łódzką, gdzie teraz rządy Rysie.
Pozdrawiam całą Pani Rodzinę, na szczęście dla mnie nie z tamtej bajki.Jan Turnau„Gazeta Wyborcza”
No cóż, przyczyny odchodzenia od Kościoła są różne, mam nadzieję, że Adresatki nie uraziłem.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s