Wszystko zaczyna się od zera

Ewangelia Łukasza 13,18-21
Przypowieść o ziarnie gorczycy. Wśród nasion w kraju Izraela uchodziło ono za najmniejsze, więc było dobrym przykładem czegoś, co było znikome, a wyrosło zgoła ogromne. Królestwo Boże podobne jest do niego losem swoim, także do pieczeniowego zakwasu, ponieważ w postaci Kościoła także rozwija się ilościowo aż od prawie zera. 
Na początku było tylko uczniów dwunastu, a po Zmartwychwstaniu powstawała stopniowo cała uczniów armia, dziś religia świata nadal najliczniejsza. W ewangelicznych porównaniach nie ma natomiast nic o jakości dalszego ciągu, ale nie miał racji Karol Marx w uogólnieniu, że ilość przechodzi w jakość. Nie zawsze tak bywa, czasem przeciwnie. Kościół stał się w czwartym wieku religią całkiem legalną, z czasem panującą, ale jest to status bardzo niebezpieczny, przynależność do organizacji staje się sposobem na sukces zgoła doczesny. Papiestwo zaczęło się podnosić na dobre z moralnego upadku dopiero po otrzeźwieniu, jakim była protestancka reformacja, której stałą pamięć luteranie świętują jutro. 
Dzisiaj, osobliwie po odnowicielskim Soborze Watykańskim II, jest znowu papiestwo ewangelicznym światłem na wzgórzu. Niestety jednak w liście moich biskupów na stulecie Niepodległości znalazłem jakby sugestię źle oceniającą tamtą ewangelicką inicjatywę. Ale pewnie się czepiam, niesłusznie interpretuję słowa o „szkalowaniu i znieważaniu wiary katolickiej” jako jednej z wad narodowych, ponieważ wcześniej jest mowa o „roli Kościoła katolickiego oraz chrześcijan innych wyznań w zachowaniu przez zniewoloną Polskę narodowej tożsamości oraz odrodzeniu narodowym i religijnym”. Choć czy tamto to aż narodowa wada, czy nie trochę reakcja na kościelny triumfalizm i nietolerancję, który na szczęście już mija jak sen jakiś czarny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s