Ewangelista nie najmniejszy! Wszechświat, światy, logika Boga. Profesor Adam Strzembosz

List do Efezjan 3,8
„Mnie, najmniejszemu ze wszystkich świętych, została dana ta łaska, abym poganom głosił Ewangelię”. Świętym, czyli tym, którzy uwierzyli Świętemu, też nie takim „mikro”, w każdym razie ewangelistą był kolosalnym. Głosicielem Dobrej Nowiny (euaggelion), nie jakiejś średniej, że nad tym nie najradośniejszym ze światów jest Ktoś, kto myśli o nas nie tylko najżyczliwiej, także najskuteczniej. A żem biblista trochę, ale i bibliofil również, zatem to moje zdanie o świecie skojarzyło mi się z kolejną książką ks. prof. Michała Hellera, tym razem  pod tytułem „Ważniejsze niż Wszechświat”. Rzecz filozoficzna, kosmologiczna i teologiczna (Copernicus Center Press). Filozofia to raczej logika ścisła, coś jak matematyka niemal, a poza tym teologia.
Rozdział zatytułowany „Logika Pana Boga” jest, a jakże, a tam między innym namysł nad dyskusyjnym poglądem Leibniza, że ten nasz świat jest najlepszy. Otóż być może najlepszy z możliwych, co można uzasadniać wielorako, ale w książce jest też – jak zrozumiałem – pytanie kosmologiczne, czy są  inne wśród tych, co w ogóle są. Ale w ogóle pytań wiele, filozoficznych właśnie, całkiem fundamentalnych, czyli nie potocznych zgoła. 
Na koniec o prawie i sprawiedliwości. Napisało mi się do „GW” na jutro do druku, a już na dzisiaj do wyborczej.pl , bo internet przy papierze błyskawiczny, coś o człowieku, nie książce. Jak niżej. Prawnik, co buduje mosty. Profesor Strzembosz nagrodzony przez KIK.
W środę 24 października 2018 warszawski Klub Inteligencji Katolickiej wręczył swoją coroczną nagrodę wybitnemu polskiemu prawnikowi Adamowi Strzemboszowi. Laudację wygłosił  Rzecznik Praw Obywatelskich  Adam Bodnar. Wyróżnienie nosi łacińską nazwę PONTIFICI i jest to drugi przypadek od słowa „pontifex”, co znaczy dosłownie „budujący mosty”. Laureat czyni to od lat już bardzo wielu. Jest w tej dziedzinie naukowej specjalistą, poza tym przejmuje go bardzo rzeczywistość polityczna i społeczna, którą prawo reguluje. Działał w tych sprawach w „Solidarności” jawnej i podziemnej, przy Okrągłym Stole i w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. Był w rządzie Tadeusza Mazowieckiego wiceministrem Sprawiedliwości, później I prezesem Sądu Najwyższego. Lista honorowych wyróżnień publicznych tu się nie zmieści, jest Order Orła Białego, także Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN, również  Order Św. Grzegorza  Wielkiego, też Medal Św. Jerzego. Bardzo zaangażowany religijnie, także ekumenicznie, pojmuje swoją wiarę jako czynnik łączący ludzi, nie dzielący. Nie mógł dlatego nie protestować dzisiaj, gdy dla celów partyjnych niegodziwych, dzielących ludzi, burzących takie mosty, łamie się prawo, a przez to sprawiedliwość. Również chrześcijańską.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s