Mądry głupiemu ustąpi. Pierwsi ostatnimi będą. „SiDE”, ach „SiDE”!

List Jakuba 3,16-43
Ewangelia Marka 9, 30-37
Bardzo tu dużo w Liście Jakubowym o zazdrości. Chyba kongenialny jestem, bo zanim fragment powyższy przeczytałem, sam podobnie właśnie myślałem. Jest w katechizmie tradycyjnym obok innych wyliczanek taka z grzechami głównymi, też siedmioma, bo to liczba szczególna. Na samym przedzie pycha, zazdrość dopiero na miejscu czwartym – a powinna być na drugim. Z niej – pisze apostoł Jakub – biorą się wojny i inne kłótnie.
Zazdrość mordercza bywa. Dalej już nie jest psychologicznie i etycznie, ale teologicznie. Autor tłumaczy zazdrośnikom, dlaczego nie odnoszą sukcesów. Ponieważ się nie modlą albo modlą źle. Proszą Boga o zaspokojenie własnych żądz tylko, a modlić się trzeba o mądrość. Tę zstępującą z góry, czyli pochodzącą od Boga. Taką właśnie skłonną do zgody, ustępliwą po prostu. Jest taka myśl złota polska, że mądry głupiemu ustąpi…
A w ewangelii o tym, że apostołowie posprzeczali się o to, który z nich jest największy. I o tym, co im Jezus odpowiedział: że kto chce być pierwszym ze wszystkich, niech będzie ostatnim i sługą wszystkich. Co nie mogło mi się nie skojarzyć z ogromną polską obecną dyskusją o księżach. Ciekaw jestem, ilu skojarzyło się kaznodziejom i ilu nie wsiądzie od razu na konia totalnej obrony. Zamiast przyznać jednak, że papież Franciszek nie ma kota i słusznie krytykuje ciągle kler różnego szczebla za zwyczajne karierowiczostwo. Mea culpa jest tutaj na miejscu, tak jak w niejednej sprawie. W tak zwanym świecie wszystkie grzechy kwitną, ale Kościół jest miastem na wzgórzu, który jasno świeci. Ks. Andrzej Luter ma zapewne rację, film „Kler” Smarzowskiego w „Więzi” internetowej krytykując (sam jeszcze filmu nie oglądałem), ale problem jest.
Lektury: „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”. To w związku z każdym człowiekiem o nazwisku Luter, choć tamten ksiądz akurat rzymski katolik, albowiem są w Polsce także luteranie prawi. Na przykład profesor Chrześcjańskiej Akademii Teologicznej Karol Karski, redaktor naczelny tego półrocznika, pożytecznego niezmiernie w Polsce, w kraju statystycznie rzymskokatolickim potężnie. Wydawanego od lat już 35. Polecam jak kiedyś hasłem serdecznym moim: „Chrześcijaninem jesteś czy Żydem, nie stracisz swej wiary, czytając „SiDE”!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s