„Jestem Józef, wasz brat”

Księga Rodzaju 44,18-21.23b-29;45,1-5
Psalm 105,16-21
Nie jest łatwo przedstawić ciąg dalszy biblijnej opowieści nie streszczając jej, tylko wybierając niektóre fragmenty, ale taka już jest liturgiczna konwencja: luki w narracji wypełniać mogą sensowne homilie, nie moralistyczne kazanka, od których uszy puchną.Dzisiaj historii dalszy ciąg. Mamy więc pokorną mowę do Józefa tamtego jego brata Judy, odpowiadającą na kolejną próbę, którą wielki brat egipski poddaje braci (nie opowiadam o niej, naprawdę warto poczytać!) i wreszcie szczęśliwy wynik opowieści, gdy Józef się w końcu ujawnia, wybuchnąwszy takim płaczem, że usłyszeli go dworzanie faraona. I zinterpretował wszystkie wydarzenia teologicznie: „Ale teraz nie smućcie się i nie wyrzucajcie sobie, że mnie sprzedaliście. Bo dla waszego ocalenia od śmierci Bóg wysłał mnie tu przed wami”.
Opatrzność rządzi nami, nie ślepa opatrzność. Z naszą indywidualną jest jak z wielką historią: Bóg jest jej superreżyserem. Chociaż to oczywiście jedna z możliwych historiozofii: tak było i tak będzie aż do skończenia świata. Uwierzyć w Sens trudno, niektórzy jednak mogą, bo im totalny bezsens wydaje się jeszcze mniej prawdopodobny.
A w psalmie dzisiejszym streszczenie tych perykop poetyckie. Streszczenia nie streszczam: tekst na dzisiaj zacytuję w całości (jak tutaj bardzo często, w przekładzie Tysiąclatki):
„Pan przywołał głód na ziemię
i odebrał cały zapas chleba.
Wysłał przed nimi męża:
Józefa, którego sprzedano w niewolę.
Kajdanami ścisnęli mu nogi,
jego kark zakuto w żelazo,
aż się spełniła jego przepowiednia
i poświadczyło ją słowo Pańskie.
Król posłał, aby go uwolnić,
wyzwolił go władca ludów.
Ustanowił go panem nad swoim domem,
władcą całej posiadłości swojej.”
Przepowiednia Józefa jeszcze smarkatego (37,5-10)? Nie tak bardzo smarkatego, nie tak bardzo zarozumiałego, jak uznał wtedy nawet jego ojciec: genialny syn zobaczył naprawdę przyszłość.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s