Pan Bóg i Jakub. I prezydenci USA

Księga Rodzaju 28,10-22a
Patriarcha Jakub miał sen: o drabinie do nieba i wędrujących po niej aniołach, ale przede wszystkim o tym, że ukazał mu się Bóg Abrahama i Izaaka oraz dał mu tamtą ziemię: jemu i jego potomstwu, które będzie liczne jak ziemski proch, a przez nie dostąpią błogosławieństwa wszystkie pokolenia ziemi. Jest to już druga taka obietnica ziemi dotycząca, towarzyszy jej zapewnienie Boga, że będzie go strzegł w drodze i sprowadzi go znów do tego kraju. Albowiem Jakub jest w podróży, choć nie jest jasne, w jakim celu.
Wnikliwa Biblia Poznańska zauważa, że autor narracji korzysta z dwóch odmiennych, nieuzgodnionych tradycji: tutaj chodzi Jakubowi o znalezienie sobie żony w krainie przodków, Mezopotamii, w poprzednim rozdziale mówi się natomiast, że uciekał przed zemstą Ezawa, wściekłego, że brat podstępem odebrał mu przywileje pierworództwa i ojcowskie błogosławieństwo. Odnotowałem tę różnicę w narracji, bo to blog nie tylkobiblijny, wręcz biblistyczny jakby, ale to oczywiście drobiazg, sprawa nie najważniejsza jednak, z religijnym natchnieniem nie ma nic wspólnego, Duch Święty nie jest od takich detali, od teologii przecież. Do niej też wracam: na Bożą obietnicą odpowiada Jakub, że jeśli ten Bóg będzie się nim opiekował, stanie się jego Bogiem. Naród Abrahama, Izaaka i Jakuba był i jest wiernym nosicielem wiary monoteistycznej, choć tu jeszcze może w wersji trochę henoteistycznej, czyli że to mój Bóg, mocniejszy od innych, ale czy na pewno jedyny?
Ten Bóg lubi jednak nie tyle słowa na Jego temat, ile czyny. Wracam wciąż myślą do przemówienia prezydenta Trumpa w Polsce i porównuję go z jego poprzednikiem. Pytam, który z nich ma większe prawo do mówienia o Bogu, a już na pewno o wartości rodziny: Barack Obama czy Donald Trump? Własny przykład czy głośny wykład?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s