Jak rozumieć trudną opowieść o ofierze Izaaka? Ofiara Jana Husa. Wspominanie ofiar mordów wołyńskich

Księga Rodzaju 22,1-19
Perykopa dyskusyjna: czy Bóg mógł od Abrahama zażądać synobójstwa? Złożyć Mu jako ofiarę Izaaka? Tradycyjna egzegeza jest taka, że to była próba posłuszeństwa Bogu zrozumiała, a przecież tylko próba, zabity został tylko baran, a nawet widzi się tu faktyczny zakaz składania ofiar z ludzi. Co do mnie, wydaje mi się po prostu, że ujawniła tu się wizja Boga inna niż nasza dzisiejsza. Inna jest dzisiaj ludzka duchowa wrażliwość. Gdyby Księga Rodzaju była pisana obecnie, nie byłoby podobnego obrazu, autor biblijny był człowiekiem swojej epoki i tyle. Jak zresztą w wielu innych sprawach, ale to rzecz oczywista przecież. Dlabiblistów lub oczytanych „w tym temacie” – dodaję zaraz jednak – ale czy dla zwykłych wiernych? Pytanie moje ogólne niemal codzienne: Biblia to lektura niełatwa wielorako.
Dzisiaj kolejna, 602., tragiczna rocznica spalenia na stosie księdza Jana Husa, decyzją samego soboru! Mimo że miał list żelazny od króla Zygmunta Luksemburskiego. Obecnie kwestionowana jest w ogóle w Kościele rzymskokatolickim Husowa heretyckość.
Męczennika wspomina dziś w swoim kalendarzu Kościół Starokatolicki Mariawitów, a w Czechach to święto państwowe, bo to dla nich postać kolosalna. U nas „rzymski” katolicyzm zrósł się ściśle z narodem, tam stało się zgoła przeciwnie.
Wracam do dotkniętych wczoraj relacji polsko-ukraińskich. Idąc do „Gazety Wyborczej” przechodzę codziennie koło kościoła rzymskokatolickiego, obok niego jest kościelna tablica ogłoszeń, a na niej od paru dni niewielki afisz. Niestety jestem człowiekiem niedzisiejszym, nie mam telefonu komórkowego z aparatem fotograficznym, więc tylko opiszę treść anonsu.
Jest orzeł, wewnątrz niego biały krzyż, na jego tle wyobrażenie pomnika ofiar mordu wołyńskiego w ten sposób, że nad grupką ludzi wielkie widły i na nich ludzkie ciało, chyba dziecka. Nad całym obrazem napis: „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez Nacjonalistów Ukraińskich na Obywatelach II Rzeczypospolitej”, poniżej data 9 lipca 2017, godz. 12, Grób Nieznanego Żołnierza, godz. 14.30, Katedra Polowa WP, Msza Święta. Niżej słowa Jana Pawła II „Naród, który traci pamięć, jest narodem bez przyszłości”, hasło „Honor et Gloria”, zaznaczenie patronów akcji: Muzeum Niepodległości, marszałkowie województw opolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, a jeszcze niżej pewnie faktyczny organizator: Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie. No i na skrzydłach orła najpewniej nazwy miejscowości, w których dokonywała się rzeź. Odnotowany przeze mnie wczoraj materiał ze „Znaku” w takim kontekście szczególnie cenny: przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Niestety słowa biskupów polskich nie przez wszystkich Polaków są przyjmowane w pełni.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s