Ziemia nasza i nie nasza. Kwartalnik KUL-u o uchodźcach!

Księga Rodzaju 13,2.5-18
„Cały ten kraj, który widzisz, daję tobie i twojemu potomstwu na zawsze”. Słowa Pana do Abrama. Można by rzec, że okazały się ryzykowne, bo nie tylko naród mający legitymację biblijną, ale każdy chce mieć własne miejsce na ziemi. Skutek jednak bywa ponury nie tylko nad Jordanem: Arabów u nas nie chcemy! A politycy różnej maści zapatrzeni w statystykę tworzą na jej podstawie etykę jawnie antychrześcijańską. Gdy jestem przy etyce, napiszę o kwartalniku zwącym się całkiem po grecku „Ethos”. Wydaje co kwartał te potężne tomy
Instytut Jana Pawła II na KUL-u. Numer 117 ma na okładce najwyraźniej kobietę nie z Polski, a osią tomu jest sprawa moralna obcości, szczególnie uchodźców. Dobrosław Kot w tekście „Cudzoziemiec”: „Nikt dobrowolnie nie wyrusza na tułaczkę. Dlatego bezpośrednie powody tej decyzji tracą na znaczeniu. Uchodźca może uciekać przed wojną, ale głód i bieda to równie ważne przyczyny ucieczki: gdyby były do zniesienia, każdy wolałbym pozostać na swoim miejscu. Na własnej – cudzej ziemi zagrożenie jest oswojone, na cudzej ziemi, do której uchodźca wyrusza, wszystko może się zdarzyć, choć żywi on nadzieję, że uciążliwości będą znośniejsze.”
Zacząłem od autora świeckiego, ale jest w numerze, na wstępie oczywiście, tekst papieski.
Nie, nie Franciszkowy, choć jego takich legion: dobrze, że przypomniano Polakom, co na ten temat mówił ich rodak, podobno autorytet ich boski niemal. Jan Paweł II w roku 1986 uderzył w sumienia bardzo mocno: „Wobec ogromu i powagi problemu wszyscy synowie Kościoła winni poczuć się wezwani do działania jako naśladowcy Chrystusa – który także chciał przyjąć los uchodźcy – i jako nosiciele Jego Ewangelii. Sam Chrystus pragnął być rozpoznany w każdym uchodźcy i utożsamiany z Nim: mówią o tym wstrząsające słowa Ewangelii (…): «Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie; (…) Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie» (Mt 25,35.43). Te słowa Chrystusa powinny nas skłonić do uważnego rachunku sumienia, do oceny naszej postawy wobec wygnańców i uchodźców. W wielu parafia spotykamy ich bowiem prawie każdego dnia; stali się oni naprawdę naszymi najbliższymi bliźnimi. Dlatego też potrzebują miłości, sprawiedliwości i solidarności wszystkich chrześcijan.”. Papież nie mógł przewidzieć, co się wydarzy dalej: terrorystów powołujących się na islam i różnorakich skutków ich inwazji na wszystko, co trąci innością.
Nie zobaczył też rządów Prawa i Sprawiedliwości, polityków przyznających się przecież gromko do katolicyzmu, jak i niektórych posłów Platformy, która tu jakby nie chce być lepsza.
Sam zaś Jan Paweł II do uchodźców wtedy powiedział: „Kościół jest z wami i niesie wam pomoc, którą jego członkowie starają się czynić coraz bardziej skuteczną, choć wiedzą, że nie zaspokaja ona wszystkich potrzeb”. Ale dalej i tak: „Musicie sami przyczynić się do złagodzenia swoich cierpień, okazując dobrą wolę i wykorzystując swe umiejętności. Jesteście bogaci w swoją cywilizację, kulturę, tradycję, w wartości ludzkie i duchowe, i z tego źródła możecie czerpać zdolność i siłę, by rozpocząć nowe życie”.
Kościół rzymskokatolicki jako całość raczej jest z papieżami w tym punkcie, ale jego polska gałąź czuje się zbyt mocno związana z obecną władzą polityczną, by nie było dwuznaczności. Na przykład w wypowiedzi arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego, troszczącego się o uchodźców, że mogą kiedyś żałować swojej decyzji, bo na obecnej ziemi obco.
W tym znakomitym numerze „Ethosu” mamy też tłumaczenie ks. Alfreda M. Wierzbickiego, czemu uważa kompromis parlamentarny z roku 1993 za słuszny. Bo jak demokracja, to demokracja, czyli nie dało się uzyskać więcej. A prawo to nie etyka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s