Gorliwość o Jego dom pożerać może

Psalm 69,8-10
„Dla Ciebie znoszę urąganie, hańba twarz mi okrywa,
dla braci moich stałem się obcym,
cudzoziemcem dla synów mej matki.
Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera
i spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie.”
Potok żalów człowieka cierpiącego z powodu swojej pobożności. Tak zwany podmiot liryczny błaga Boga o pomoc, bo przecież dla Niego cierpi los okropny. Musiało tak widać bywać czasem w starożytnej społeczności żydowskiej. A ja spróbuję jakoś podobną sytuację uogólnić.
Może mógłby to być na przykład jakiś mocno zaangażowany religijnie katolik w krajach, do których dotarła laicyzacja, czyli raczej zachodnioeuropejskich. Na przykład taki, co nie wstydzi się demonstrować swojej religijności, nosząc na szyi krzyżyk czy muzułmańskie nakrycie głowy. W jeszcze na ogół pobożnej Polsce może być to poza tym ktoś inny, na przykład ów człowiek odmawiający usługi zawodowej wobec środowiska, które mu nie odpowiada światopoglądowo. „Gazeta Wyborcza” czy też środowisko LGBT brzydzi go moralnie aż tak, że nie chce świadczyć im usług zawodowych. Zatem ma kłopoty z wymiarem sprawiedliwości, bo też tego rodzaju sprzeciw sumienia wydaje się niektórym (mnie również) jakąś dziwną przesadą, ale jak to się ma do wolności tegoż sumienia? A z kolei, przeciwnie, czy ktoś, kto w imię świeckości szkoły zdejmuje tam ze ściany krzyż, nie powinien być również chroniony przed jakąś dyskryminacją?
Tyle że nie od rzeczy są też inne skojarzenia z dzisiejszym psalmem. Troskę o dom Boży można dostrzegać również u każdego człowieka, który stara się poprawiać etycznie rzeczywistość społeczną. Czy nie byli faktycznie podobnymi sługami duchowymi Boga nawet i niewierzący religijnie działacze antykomunistyczni? I czy wreszcie nie byli i nie są sługami Boga, Kościoła wręcz, najlepsi katolicy, chrześcijanie, którzy próbują reformować swoje wspólnoty, instytucje i obrywają za to potężnie. A takich przypadków zna historia wiele. Jednym reformatorom oddolnym udawało się to gorzej, innym lepiej, jeszcze innym znakomicie, bardzo rzadko jednak nie byli oni karceni za zbytnią śmiałość. Papież Franciszek uczcił ostatnio dwóch niegdyś podpadniętych władzy duchownych włoskich. Tak już bywa w życiu na ziemi naszej, w różnych Kościołach również.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s