Taka dziwna radość. Szukajmy wszyscy!

2 List do Koryntian 9,7
„Radosnego dawcę miłuje Bóg”.
To zwyczajny morał: egoista innemu nie da, altruista się z bliźnim podzieli. Ale też to obserwacja psychologiczna niektórych. Są przecież tacy, co naprawdę radują się radością innych. Podobni ludzie bywają jakby z natury (instynkt opiekuńczy), jednak też nie kiedy z nawrócenia. Można z czasem zrozumieć, że moje „ego” to nie Pan Bóg, a nawet swoje nowe zachowanie polubić.
Przeczytałem letni numer kwartalnika „Więź”, a tam między innymi kapitalny tekst Aleksandry Domańskiej „Dwie rywalizacje. Czytając «Listopad» Henryka Rzewuskiego”. XIX-wieczny autor „Pamiątek Soplicy” skonfrontował w tej powieści dwie postawy szlachty polskiej w wieku poprzednim: konserwatywną, uwielbiającą rodzime obyczaje i mentalność, z otwartą na zagranicę, reformatorską. Domańska napisała, że tekst nabrał dzisiaj niebywałej aktualności i pokazuje to bardzo ciekawie.
Ale równie warte uwagi są poglądy wypowiadaneprzez księży Tomasza Halika, Rafała Pastwę i Grzegorza Strzelczyka oraz Zbigniewa Nosowskiego i Tomasza Maćkowiaka, pod hasłem „Wszyscy szukajmy”: nowego sposobu przekazu wiary chrześcijańskiej. Na szczęście mamy obecnie papieża, który w tym poszukiwaniu przoduje, dobry przykład dając, swoją adhortacją „Amoris laetitia”. Przykład ów nie jest jednak uważany za dobry przez niejednego kościelnego prominenta.
W tejże „Więzi” adhortacji broni teolog niemiecki ks. Eberhard Schockenhoff, mianowicie tamtej furtki dla rozwodników. Oczywiście nie w sposób redukujący nowatorstwo Franciszkowego nauczania przez twierdzenie, że owszem, ale ich udział w Komunii możliwy jest tylko wtedy, gdy powtórne małżeństwo zrezygnuje z pełnego życia seksualnego. Pisałem o tym sporze w ubiegły piątek. Ów teolog niemiecki porusza w podobnym duchu także problem antykoncepcji. Naprawdę warto wydać złotych 25 i ten gruby tom „Więzi” kupić!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s