Bój jest zbawcą, nie pogromcą

Księga Mądrości 11,22-12,2
Psalm 145,8-9
Ewangelia Łukasza 19,10
Istnieje czy nie istnieje? To zagadnienie fundamentalne, ale pewne jest zaraz następne: jaki jest, jeżeli jest? Bo gdzieś głęboko w mózgu mamy często Jego obraz już gotowy, który jakby wyprzedza odpowiedź na tamto pytanie podstawowe. Wcześniej pada negacja: groźnego żandarma, prokuratora albo surowego sędziego ja nie chcę! Otóż od już dość dawna wizję tę zastępuje się portretem wręcz przeciwnym: Boga łagodnego i miłosiernego. Nie przeciwstawia się groźnego Boga Starego Testamentu dobrotliwemu Nowego, choć oczywiście dopiero w Nowym Syn Boży umiera na krzyżu dla naszego zbawienia.
Miłosierny jest w ogóle Bóg biblijny. Co więcej, w „Więzi” jesiennej arabistka Agata Skowron-Nalbarczyk udowadniała, że równie miłosierny jest Bóg islamu, to Jego określenie jest tak ważnym atrybutem Boga, że jako jedyne może występować samodzielnie w roli rzeczownika-synonimu wyrazu „Bóg”.
W Księdze Mądrości czytamy dzisiaj: „Nad wszystkimi masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili (…) Dlatego nieznacznie karzesz upadających i strofujesz, przypominając, w czym grzeszą, by wyzbywszy się złości, w Ciebie, Panie, uwierzyli”. Psalm: „Pan jest łagodny i miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łaskawy. Pan jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył”. A Ewangelia Łukasza: „Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić, co zginęło”.
Czytelnicy tamtego tekstu o islamie znaleźli zapewne w Koranie i innych tamtejszych tekstach doktrynalnych, a już na pewno w działalności niektórych dzisiejszych muzułmanów i ich teoriom sporo argumentów przeciw tamtej tezie z „Więzi”. Tyle, że przyganiał kocioł garnkowi: a Jahwe nie bywa w Biblii jak Allah? Odsyłam choćby do Księgi Jozuego, gdzie okrucieństwa żydowskich najeźdźców mają legitymację boską. Nawet Jezus przecież grozi, straszy, choć tylko słowem. Teologia nie arytmetyka, nie rozstrzyga problemów równie definitywnie. Egzegeza jest procesem, przechodzi przez różne meandry. Mam nadzieję, że jest na dobrej drodze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s