Innymi nie gardzić

I Księga Królewska 8,41-43,
Psalm 117,1b-2,
List do Galatów 1,1-2.6-10,
Ewangelia Łukasza 7,1-10

Dzisiejsze teksty odnoszą się do sprawy traktowania innych. Ze Starego Testamentu czytamy o przybyszach: „Po poświęceniu świątyni Salomon tak się modlił: – Cudzoziemca, który nie jest z Twego ludu, Izraela, a jednak przyjdzie z dalekiego kraju przez wzgląd na Twe imię i będzie się modlić w tej świątyni, wysłuchaj i uczyń to wszystko, o co ten cudzoziemiec będzie do ciebie wołać. Niech wszystkie narody ziemi poznają Twe imię.” Psalm nawołuje: „Chwalcie Pana, wszystkie narody, wysławiajcie Go, wszystkie ludy”.
W Nowym Testamencie mamy podobne w duchu teksty Pawła z Tarsu, olbrzymiego rzecznika otwarcia się na pogan. W dzisiejszym fragmencie bardzo ostro krytykuje on tych, co tak szybko chcą wrócić do religijnego ekskluzywizmu wobec nieżydów. „Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.” 
A Łukasz opowiada o oficerze rzymskim wyjątkowo Żydom życzliwym, któremu zachorował sługa i szuka pomocy u Chrystusa. Znajduje, Jezus idzie do niego, ten jednak wysyła do niego swoich przyjaciół z prośbą, żeby się nie trudził. Padają z jego ust słowa, które katolicy znają z mszy: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój”. Chrystus komentuje, że tak wielkiej wiary nie znał nawet w Izraelu.
To było wszystko o przyjmowaniu tych, co wierzą podobnie, ale od dzisiejszych chrześcijan, także katolików polskich, można wymagać więcej, do czego przecież wzywa papież Franciszek. Zresztą uciekinierzy z Syrii, tym bardziej z Ukrainy to nie tylko muzułmanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s