Uczta Baltazara: proroka Daniela dla pogan życzliwość. O „Śmierci i dziewczynie” moje dwa grosze

Księga Daniela 5,1-6.13-14.16-17. 23-28
Perykopa przesławna, w Polsce zareklamowana powieścią Tadeusza Brezy pod powyższym tytułem. A według księgi biblijnej było tak, że kolejny władca babiloński Baltazar wydał ucztę na tysiąc osób. Użył do niej naczyń srebrnych i złotych, które jego poprzednik Nabuchodonozor zabrał ze świątyni jerozolimskiej. Co gorsza, podczas imprezy wychwalano „bożków złotych i srebrnych, miedzianych i żelaznych, drewnianych i kamiennych”, czyli oczywiście posągi (antypogańska ironia). I oto na ścianie królewskiego pałacu ukazuje się ręka pisząca słowa zapowiadające katastrofę, upadek państwa, które podbije król Medów i Persów. Co znaczą te słowa, wyjaśnia Baltazarowi oczywiście prorok Daniel, mówiąc, że to kara za świętokradcze posługiwanie się sakralnymi naczyniami. Choć nie była to dobra nowina, został mianowany trzecią osobą w państwie. Według księgi nie trwa ono długo, tej nocy Baltazara zamordowano.
Morał z opowieści jest oczywisty, Biblia Poznańska zauważa jednak rzecz ciekawą, że w żadnym z opowiadań tej księgi władcy babilońscy nie są przedstawieni jako prześladowcy Żydów, wręcz przeciwnie, choć to państwo przecież najechało królestwo judzkie i zniewoliło jego mieszkańców. Autor księgi patrzy na świat pogański wyjątkowo przychylnie. Z Biblii Paulińskiej wiem, że Baltazar nie był królem, tylko regentem swego ojca Nabonida, z Poznanianki, że wbrew księdze nie był ostatnim władcą babilońskim, nie został zamordowany. Radzę w ogóle zajrzeć do poznańskiego przekładu, kiedy ktoś go ma: w przypisie tam sporo informacji dodatkowych, imiona królów inne niż w tradycji (Baltazar to Belszazar) itp.
Spektakl teatralny „Śmierć i dziewczyna”? Profesora Glińskiego zobaczyłem parę lat temu na Zjeździe Gnieźnieńskim, gdzie martwił się publicznie, że nie zaproszono tam Radia Maryja; dowiedziałem się potem, że zaproszono, ale nie skorzystało. Mam raczej inne zmartwienia, ten ewenement wrocławski też nie skłoniłby mnie do żadnej interwencji, swoją drogą jednak reklamowanie się pokazywaniem pornosów nie wydaje mi się najbardziej gustowne.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s