Wierzącego religijnie dekalog. Jean Vanier zaprawdę wielki

Księga Wyjścia 19,17; 20,1-7
Mamy tutaj jakiś fundament życia społecznego, ale raczej dla tych, co wierzą, że jest Bóg, bo dla nich tylko są cztery pierwsze przykazania. Tu w Biblii oczywiście nie trzy, jak w tradycyjnym katechizmie katolickim, pochodzącym od św. Augustyna, także w luterańskim. Tamte zakaz obrazów pomijają, pewnie słusznie, bo można powiedzieć, że jeśli Bóg stał się człowiekiem, to Jego wizerunki dozwolone są, a nawet potrzebne. Zresztą jak przypomina dzieło nowe pt. „Katechizm Kościoła Katolickiego”, które włącza tematycznie ten zakaz do przykazania pierwszego, „już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany, arka Przymierza i cherubiny”. Kiedyś przejmowałem się bardzo ludową czcią dla obrazów posuniętą jakby do mnożenia nie tylko obrazów, ale i osób Matki Bożej (Częstochowska, Ostrobramska…), dziś jednak patrzę na to spokojniej, nie interpretując owych wyrażeń jako podobny myślowy „pluralizm”. Bo przecież prawosławie czci jeszcze mocniej ikony, adoruje je tak jak my Hostię. Trzeba natomiast zaznaczać, że sam tekst biblijny mówi co innego.
No i zauważmy, że w Deuteronomium 5 żona nie jest już taką własnością męża jak tutaj wół i osioł, by o niewolnikach nie wspomnieć: wymieniona jest najpierw osobno (w potocznym katechizmie katolickim przykazanie dziewiąte). W myśli biblijnej widać tu lekki postęp.
Reklamuję nową książkę WAM-u: Anne-Sophie Constant, „Jean Vanier. Biografia”, przekład: Katarzyna i Piotr Wierzchosławscy, przedmowa: Wojciech Bonowicz. Opowieść o tej postaci zaprawdę ogromnej. We wstępie czytamy: „Tam, gdzie widzimy jedynie porażkę, nieszczęście, niemożność, ograniczenia, słabość, brzydotę, cierpienie, Jean Vanier widzi także piękno. I potrafi sprawić, by dostrzegli je także ci, którym otworzył na nie oczy. W ten sposób przemienił życie tysięcy osób, które w ślad za nim przez ostatnie pięćdziesiąt lat dokonały tego samego przedziwnego wyboru, by żyć z osobami z upośledzeniem umysłowym”. To „Arka”, także „Wiara i Światło”, obecne od dawna również u nas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s