Maria Magdalena i Franciszek Józef

Pieśń nad pieśniami 8,6-7
Psalm 63,2-6.8-9
Ewangelia Jana 20,1.11-18
Czytania ze Starego Testamentu o miłości i to erotycznej. Dzisiaj bowiem wspominamy liturgicznie Marię z Magdali, która w Jezusie z Nazaretu zakochana była jak w mistrzu duchowym, co nie znaczy, że nie jak w mężczyźnie. Co jednak też nie znaczy, że została Jego żoną itd. itp., jak apokryfy przez wieki dopisują. No i że była kobietą obyczajów bardzo lekkich, jak to papież Grzegorz VII kiedyś wymyślił był, a bardzo wielu za nim powtarzało niestety. Na Zachodzie na szczęście tylko, bo Wschód chrześcijański mądrzejszy się okazał, apostołką apostołów ją mianując, bo wyprzedziła ich z tamtą nowiną najlepszą.
A przyjaciel mój od wieków, dominikanin Franciszek Józef Puciłowski w KIK-owskim „Kontakcie” takie swoje myśli Ignacemu Dudkiewiczowi między innymi ujawnił: „Franciszek uderza pięścią przede wszystkim w stół Kościoła, zaś w drugiej kolejności w stół świata, który krytykuje za nędzę, za to, że to nie pieniądz służy, tylko jemu się służy. Ale papież widzi, pan to widzi i ja też widzę, że jeśli chce się w ten sposób mówić, to trzeba zacząć od reformy kurii, w której nie brakowało przecież nadużyć finansowych. Papież krytykując finansjerę w świecie, zaczyna porządki od Watykanu. I lepiej, kiedy Kościół walkę ze złem zaczyna od walenia w stół własny, bo wtedy jest bardziej wiarygodny.(…) Warto mieć zawsze przy sobie Biblię. Powinna to być książka, którą się czyta, zakłada, podkreśla na kolorowo fragmenty. Wtedy całe życie człowiek coś w niej odnajduje. Mój dziadek był kalwinem i miał winnicę. Miał też wysokie biurko, na którym zawsze leżała otwarta Biblia. Kiedy zdarzało się gradobicie, co dla winnicy oznacza katastrofę, babcia wpadała w rozpacz, a dziadek szedł do Biblii, przewracał strony i znajdował odpowiedź. Na tym się wychowałem, więc łatwo mi gadać. Ja znajduję w Piśmie wiele odpowiedzi.”
Ja też, choć nie takie to proste. Trzeba wierzyć, że to nie pismo byle jakie, i umieć je interpretować niefundamentalistycznie, a nie dowolnie zarazem. Ale można.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s