Bóg litościwy absolutnie . Ksiądz Hryniewicz pocieszyciel wielki. „Tygodnik Powszechny” ortododoks, nie beton

Księga Liczb 21,9
„Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu”. Biblia Tysiąclecia.
Żydzi tracą cierpliwość, narzekają niewdzięcznie, JHWH też ją traci, zsyła gady mordercze. Ale włącza się Mojżesz, adwokat nieustanny, otrzymują wędrowcy węża miedzianego, którego sam widok uzdrawia. Biblia Jerozolimska wyjaśnia, skąd być może pomysł taki: na trasie tamtej wędrówki były kopalnie miedzi już w XIII wieku przed Chrystusem i na tamtych terenach znaleziono talizmany w postaci wężyków z owego krużcu, chroniących rzekomo przed gadami żywymi. Autorzy biblijni czerpią pełnymi garściami z dostępnych im źródeł myślowych i wykorzystują je spokojnie, historii dokładnej nie pisząc. Nie baczą na to, że na przykład tutaj kwestionują zasadę niewyobrażalności materialnej Boga, oczywiście też przedstawiają Go bardzo antropomorficznie, jako kierującego się zupełnie ludzkimi uczuciami, rozgniewanego straszliwie. Ale dochodzi również do głosu pojmowanie Go jako litościwego, promyczek malutki owego teologicznego światła, jakie zabłyśnie w Testamencie naszym Nowym.
Potem jednak w myśli postbiblijnej do obrazu Boga jako Miłości była droga poplątana potwornie. Piekło jako kara bez końca… WAM wydał szczęśliwie kolejną z tak licznych już książek ojca Wacława Hryniewicza („Wiara rodzi się w dialogu”). Czytam ją po trochu i zachwycam się uporem Autora niezłomnym, żeby ciągle bronić NADZIEI. Tej, co każe nawet Szatana przedstawiać jako słabszego niż Boża miłość, niemająca żadnych przeszkód, by nawet jego do siebie przyciągnąć.
Dziś „Tygodnik Powszechny” kończy 70 lat. Tyle czasu troski o wersję katolicyzmu otwartą szeroko, ortodoksyjną nie w sensie myślowego betonu. Sam Bóg przecież jest Inteligencją, nie myślową tępotą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s