Czy dzisiejszy harcerz czuwa? Adwent!

Ewangelia Marka 13,35-37
„Dlatego czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: wieczorem czy o północy, w czas piania kogutów czy o wschodzie słońca, aby przychodząc nagle, nie zastał was śpiących! To, co wam mówię, mówię wszystkim: czuwajcie!”
Biblia Księży Paulistów.

Jest w ewangelijnym oraz harcerskim haśle myśl pedagogiczna wręcz nawet banalna: żeby być prawie zawsze „sprężonym”, bardzo rzadko „na luzie”. Oczywiście zupełny brak relaksu prowadzi do choroby nerwowej, nie każdemu więc to należy przypominać: są na przykład pracoholicy. Owszem, ale „luzacy” groźniejsi społecznie. No i ciekaw jestem, czy dzisiejsze harcerstwo realnie wychowuje w tym duchu. To nie tylko kwestia alkoholu – także w ogóle stałego „brania się w kupę”. Już w młodości, nie dopiero wtedy, gdy samo życie nauczy porządku.Tyle morału banału na adwentu początek. Na początek oczekiwania na liturgiczne wspomnienie Przyjścia pierwszego i na to Przyjście ostateczne, co nadejść musi, aby Smoka-Szatana unieszkodliwić wreszcie. O czym napisałem do „Wyborczej” tak.
Turnau na adwent
Już od piątku według kalendarza juliańskiego w chrześcijaństwie wschodnim, a od niedzieli w chrześcijaństwie zachodnim (nie tylko rzymskokatolickim) czas kościelny zwany adwentem. Od słowa łacińskiego „adventus”, które „przyjście” oznacza, albowiem o oczekiwanie na dwa przyjścia tu chodzi. Oczekujemy po pierwsze na nadejście świąt szczególnie uroczystych: Bożego Narodzenia. Będziemy wtedy wspominali przyjście na świat Jezusa z Nazaretu, którego za Mesjasza, czyli Chrystusa uważamy, za Zbawiciela naszego. Widzimy jednak przecież, że na tym świecie zła jeszcze dużo potwornie, więc oczekujemy również, że Chrystus przyjdzie ponownie, nie na krzyż, ale na triumfalne zwycięstwo, by z tym wszystkim zrobić ostateczny porządek.Oba oczekiwania radosne być powinny: nie żeby zaraz hulać, ale też aby nie sypać na głowę popiołu: raczej ubierać ją w wieniec nadziei. Na radość wnet wigilijną, a kiedyś na świat bez żadnego diabelstwa, bez żadnej zupełnie nienawiści.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s