Czy pierwszy Juda był też Tadeuszem, a drugi Juda koniecznie Judaszem? Kogo najbardziej dręczą diabły?

Ewangelia Łukasza 6,12-19
Z dzisiejszej biblijnej czytanki wybieram do skomentowania dwa zdania. Najpierw to o wybraniu spośród uczniów „dwunastu, których nazwał apostołami”. Są tam mianowicie wymienieni „Szymon z przydomkiem Gorliwy i Juda, syn Jakuba”, bo dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim święto tych dwóch apostołów. O obu poza tym w Biblii bardzo mało, choć z oboma jest pewien kłopot.
Z tym Szymonem jest u Łukasza w Ewangelii i Dziejach problem tamtejszego przydomka. Albo oznacza on przynależność do radykalnie antyrzymskiego stronnictwa zelotów, albo żydowską gorliwość religijną, jako że przymiotnik zelotes gorliwy znaczy i słowo zelota to samo w języku polskim. Co do tego apostoła jeszcze, to trzeba wiedzieć, że Mateusz i Marek zwą go w analogicznych miejscach Kananejczykiem, a ten przydomek na Kanę jednoznacznie wskazuje (może to jego tam było owo cudowne wesele) .
Juda jest kłopotliwy inaczej. Po pierwsze, na liście apostołów Mateusza i Marka nie ma go wcale, jest za to Tadeusz, ale to pewnie inne jego imię. Po drugie, trzeba wiedzieć, że w oryginale greckim Judów wśród apostołów jest zgoła dwóch: ten drugi nie zwie się żadnym Judaszem (choć było takie imię: Dzieje 5,37), tylko nazywają go tak odróżniająco tłumacze (co najmniej od Wulgaty), niestety również EPP, gdzie moje reformatorstwo nazewnicze nie znalazło uznania (choć wiele w tej sprawie mówi Ewangelia Jana 14,22).
Tyle o apostołach, teraz o opętanych. Czytamy dzisiaj, że dręczyły ich duchy nieczyste i jeśli mamy tu do czynienia na pewno z chorobą nadnaturalną, to w każdym razie bardziej diabelskie wydaje mi się postępowanie islamistów potwornie ludobójczych. Cóż to jest wobec tamtych masakr duchowe dręczenie, o którym tu mowa.
Wszystkim Szymonom i Judom Tadeuszom życzenia imieninowe najlepsze!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s