Nie być cymbałem. Wystarczy miłować

1 List do Koryntian 12,31-13,13
„Zabiegajcie więc o większe dary. A ja jeszcze doskonalszą drogę wam wskazuję.
1. Choćbym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się miedzią, co dźwięczy, lub cymbałem, co brzęczy.
2. I choćbym miał proroctwo i znał tajemnice wszystkie, i miał wszelkie poznanie, i gdybym miał całą wiarę tak, iżbym góry przestawiał, a miłości bym nie miał, niczym byłbym.
3. I gdybym rozdał wszystko, co posiadam, i jeślibym wydał ciało swoje na pastwę płomieni, a miłości bym nie miał, nic mi to nie da.
4. Miłość jest pełna cierpliwości i pełna dobroci jest miłość, nie jest zazdrosna, nie jest wyniosła, nie nadyma się [miłość].
5. Nie czyni nic nieprzystojnego, nie szuka swego, nie wpada w gniew, nie obmyśla nic złego.
6. Nie raduje się z niesprawiedliwości, ale współraduje się prawdą.
7. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, zawsze ma nadzieję, wszystko wytrzymuje.
8. Miłość nigdy nie ustaje. Bo czy to proroctwa – przeminą, czy to języki – zamilkną, czy to wiedza – przeminie.
9. Bo cząstkowe jest nasze poznanie i cząstkowe prorokowanie.
10. A gdy przyjdzie to doskonałe, to cząstkowe przeminie.
11. Gdy byłem dziecięciem, mówiłem jak dziecię, myślałem jak dziecię, rozumiałem jak dziecię, a gdy mężem się stałem, przeminęło to, co dziecinne.
12. Albowiem teraz widzimy jak w zwierciadle, zgadując, wówczas – twarzą w twarz; teraz poznaję częściowo, a wówczas poznam, tak jak i zostałem poznany.
13. Teraz trwa wiara, nadzieja, miłość, te trzy, lecz większa z nich jest miłość.
Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.
Czemu miłość jest największa? Apostoł sugeruje, że na tamtym świecie wiara zdezaktualizuje się, bo stanowi poznanie tylko częściowe, a tam będzie pełne (trzeba może rozjaśnić porównanie ze zwierciadłem: lustra starożytne nie były tak dokładne, jak dzisiejsze, robiono je najczęściej z polerowanego metalu). Paweł nie mówi wyraźnie, że również nadzieja przestanie być potrzebna, bo urzeczywistni się to, czego dotyczy, ale może i to ma na myśli. Zwracam uwagę na jeszcze jeden Pawłowy argument: już na tym świecie tamte cnoty się weryfikują. Co to za wierzący i „nadziejący”, którzy postępuje wbrew temu, co deklaruje? Jest cymbałem brzęczącym! A to sprawa bardzo istotna, bo można pójść myślą dalej i zapytać, co z ludźmi, którzy miłość uprawiają naprawdę, choć mówią, że nie wierzą ani nadziei nie mają. Chrześcijaństwo chyba już dojrzało do przekonania, że właśnie miłość jest największa, czyli stanowi w ocenie człowieka kryterium decydujące. Pisałem o tym 11 września, o jakiejś takiej wierze „impilicite”, która do zbawienia wystarczy aż nadto.

Na koniec felieton zaplanowany do „Metra”.
Cudze buty papieża Franciszka
O niebywałym papieżu Franciszku wiadomości nigdy dosyć. Zaskakuje nas ciągle swoimi śmiałymi pomysłami, łamaniem utwierdzanych przez wieki przyzwyczajeń. A że pamięć nasza krótka, zapominamy o niedawnych nowościach.
Doczekaliśmy się na jego temat uroczej książeczki. Grzegorz Polak podtrzymał zbieracką tradycję, która zaczęła się od papieskiego imiennika z Asyżu: pod nazwą kwiatków zebrano najpierw niekonwencjonalne słowa i zachowania tamtego średniowiecznego świętego. Po Biedaczynie przyszła kolej na dwóch papieży sypiących dowcipami: Jana XXIII i Jana Pawła II, no i właśnie teraz na Biedaczynę XXI wieku. O jego pogardzie dla luksusu grzmią media wszelakie, nie wszystkie jednak wiadomości o jej pikantnych objawach docierają do bardzo zainteresowanych. Na przykład wyżej podpisany nie wiedział jakoś, że Franciszkowe buty pontyfikalne nie tylko nie są zgoła watykańskie: nie są nawet genetycznie duchowne. Biskup Bergoglio otrzymał je od wdowy po argentyńskim działaczu związkowym!
A książkę wydała prześlicznie Fronda pod tytułem „To ja, papież Franciszek. Anegdoty o Ojcu Świętym” (współpraca autorska Aleksandry Bajki). Ojcu nie mniej świętym niż poprzedni kwiaciarze, już teraz wszyscy na ołtarzach błyszczący.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s