Jakub Większy, jeden z trzech, początkowo ambicji ogromnych

Ewangelia Mateusza 20, 20-28
Przeznaczono na dzisiaj ewangelijną opowieść o tym, że matka synów Zebedeusza umyśliła prosić dla nich o protekcję. Macierzyńskie uczucia kazały jej zadbać o przyszłe wyróżnienie Jakuba i Jana, mówi zatem do Jezusa: „Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej stronie.” Na co On zapytał, liczby mnogiej używając, jako że troskliwa matka podeszła do Niego z zainteresowanymi apostołami i ich zainteresowanie oczywiste było przecież (u Marka zresztą [10, 35-45] załatwiają sprawę sami): „Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który ja mam pić?”. Nie wiedząc pewnie, o jaki kielich chodzi, odpowiedzieli Mu: „Możemy” (znów liczba mnoga). Na co Jego słowa: „Kielich mój pić będziecie. Nie do mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale dostanie się ono tym, dla których mój Ojciec je przygotował.” Można zapytać też, czy zapowiedź Męki zrozumieli pozostali apostołowie, w każdym razie oburzyli się na kolegów tak bardzo chcących awansu.
A Jezus przemówił do Dwunastu w ten sposób: „Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym miedzy wami, niech będzie niewolnikiem waszym. Na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.” Został zalecony model życia wewnętrznego Kościoła nie za bardzo realizowany w ciągu wieków: niemniej teraz papież Franciszek uparcie potępia karierowiczostwo pośród duchownych.
Ale też watykański układacz liturgicznego kalendarza skomentował dzisiejsze święto starszego z ambitnych braci w sposób w pełni ewangelijny: przypominając jego grzech, nie cnotę. Tak jak właśnie zrobiły obie ewangelie, niezdrowe skłonności duchowe dwóch ważnych apostołów starannie odnotowując: taka to jest Biblia, która swoich bohaterów bynajmniej nie gloryfikuje.
Dzieje Apostolskie doniosły natomiast, że Jakub wypił kielich Jezusa jako pośród apostołów pierwszy, przez Heroda Antypasa na śmierć skazany. No i trzeba tego zwanego Większym (Starszym) odróżnić nie tylko od Mniejszego (Młodszego), syna Alfeusza, ale i od Jakuba, brata Pańskiego, z Mniejszym niesłusznie utożsamianego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s