Magdalena, kobieta mężna

Ewangelia Jana 20,1.11-18
Dziś ten tekst o Magdalenie i Ogrodniku, bo dzisiaj jej święto na Wschodzie i na Zachodzie. Cerkiew czci ją jeszcze bardziej, zwana jest tam Apostołką Apostołów, bo przecież to ona, nie oni, najpierw się z Nim się po zmartwychwstaniu spotkała, wieść radosną im potem zanosząc (Mateusz pisze o spotkaniu dwóch Marii). Na Wschodzie również nie przyszło nikomu do głowy, tak jak to się zdarzyło papieżowi Grzegorzowi VII, uważać Magdalenę za nawróconą prostytutkę. Trudno mi odrzucić przypuszczenie, że taki pomysł zaistniał, bo kobieta kojarzyła się głównie z seksem, a ten tak bardzo z grzechem: opętanie aż przez siedem demonów zostało tak zrozumiane.
Barwna ogromnie postać budzi wyobrażenia przeróżne. Dzisiaj Maria z Magdali bywa ikoną feminizmu, przedstawia się ją jako walczącą o władzę z Piotrem, wraca też dawna plotka, że była Jezusa małżonką. Co jednak wydaje mi się pewne na podstawie ewangelii kanonicznych?
Była niewątpliwie dużą indywidualnością. Gdy mowa jest o kobietach, które szły za Jezusem, były przy Jego śmierci, przyszły namaścić Jego ciało w grobie, ona zawsze wymieniona jest najpierw. Musiała nimi przewodzić. Bezsporne jest chyba również, że miała do Niego stosunek całkiem szczególny, ze sceny w Ogrodzie Oliwnym nie wynika mi jednak, by była dlań najważniejsza, tak jak z Dwunastu najbliższy był Mu Jan. Niemniej mogło tak być, nie przeczę.
Jak czcić tę Marię dzisiaj? Jako obraz „niewiasty mężnej”. To jedna z kobiet w historii, które są dla potomnych dowodem, że płeć ta nie powinna stanowczo zamykać się w domu przy dzieciach i sprawach całkiem prywatnych. Niech mądrze kieruje nami nie tylko w naszych rodzinach, też w znacznie większych wspólnotach. Bez antymęskich niechęci, ale i bez kompleksów. Amen…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s