Pytania o tamten świat

Ewangelia Łukasza 20,27-40
Tematem dzisiejsze perykopy jest dyskusja Jezusa z saduceuszami. Nieczęsta to w relacjach ewangelijnych sytuacja: Jego przeciwnikami są tam raczej faryzeusze. Wygląda to po trosze na paradoks: przecież to stronnictwo bliższe było mimo wszystko przesłaniu Ewangelii niż tamto saducejskie. Tak w każdym razie można by wnioskować z niezbyt jasnych o saduceuszach informacji historycznych. Wyglądają w nich na niezbyt religijnych, już jakby zhellenizowanych, o czym świadczy ich niewiara w zmartwychwstanie, w dzisiejszej perykopie swoiście przedstawiona. Bibliści dzisiejsi sugerują jednak, że gdy ewangelie były redagowane, po zburzeniu Świątyni, przeciwnikami tworzącego się Kościoła byli już raczej faryzeusze: to oni dominowali w tworzącym się wówczas judaizmie synagogalnym.
Tak czy inaczej, saduceusze kwestionują tutaj wiarę w zmartwychwstanie zakładając, że na tamtym świecie będzie jak na tym: przetrwają związki małżeńskie. A jeśli tak, to czyją żoną będzie kobieta, która zgodnie z prawem lewiratu poślubiona była kolejno siedmiu braciom, którzy też kolejno umierali? Jezus odpowiada, że na tamtym świecie nie będzie w ogóle małżeństwa: ludzie będą jak aniołowie. I że jeżeli Jahwe jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, to znaczy, że oni dalej żyją, czyli zmartwychwstanie następować musi.
A mnie się wydaje, że o tamtym świecie wiemy głównie to, że on jest: pytanie podobne do tamtych saducejskich to czyste spekulacje.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s