Nieprzewidywalność

Pod Ponckim Piłatem
1 List do Tymoteusza 6,13
„Nakazuję w obliczu Boga, który ożywia wszystko i który złożył dobre wyznanie za Poncjusza Piłata, ażebyś zachował przykazanie nieskalane bez zarzutu aż do objawienia się naszego Pana, Jezusa Chrystusa”.

Poznanianka tłumaczy: „pod Poncjuszem Piłatem”, co kojarzy się nam z obiema wersjami Credo, tym mszalnym i tamtym z pacierza; komentuje w przypisie, że zwrot ten świadczy o ustalaniu się formuł wiary. Jedyna to wzmianka o Piłacie poza ewangeliami i Dziejami Apostolskimi, każe mi znowu rozmyślać o tym urzędniku rzymskim, który był tak zaplątany w dzieje naszego zbawienia.

Zwyczajny stupajka, tyle że wysokiej rangi? Może jednak ktoś więcej. Może jednak naprawdę chciał ocalić Jezusa i to nie tylko jako po prostu trzymający się prawa oraz serdecznie nielubiący Żydów. Ciągle sobie myślę, czy aby na pewno mają całkiem rację liczni bibliści, którzy uważają, że w obrazie procesu Jezusa ewangelie (w każdym razie Mateuszowa i Janowa) przeceniają rolę świątynnej elity żydowskiej, odciążając od winy Ponckiego Piłata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s