Olbrzym

Ewangelia Łukasza 9,18-19
„Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim Jego uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: – Za kogo uważają mnie tłumy? Oni odpowiedzieli: – Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza…”

Mamy tu zapisany ówczesny obraz społeczny relacji między Janem a Jezusem, różny od tego, do czego przywykłem. Do chrześcijańskiej historii przeszedł bowiem jako zwiastun nadejścia Chrystusa, On jest tam oczywiście ważniejszy, gdy tu jakby dominuje Chrzciciel, Jezus jest jakby tylko jego swoistym powtórzeniem. Otóż mamy tutaj zatem jeden z wielu dowodów na olbrzymią rolę Jana, choć on sam miał się jeno za herolda. Od tamtego artykułu we „Wrocławskim Tygodniku Katolickim” sprzed przeszło pół wieku niezwykłości mego patrona nadziwić się nie mogę. Rozumiem co raz lepiej myśl starodawną, że on również, nie tylko matka Jezusa, był poczęty niepokalanie. Brzmi to dziwnie w naszych zlaicyzowanych uszach, ale wyraża mocno przekonanie o jego duchowej wielkości.

PS. Poczęcia, aborcja: wczoraj w TVN-24 poseł PiS Bolesław Piecha powiedział mniej więcej to, co napisałem niedawno, że trzeba doprecyzować prawnie pojęcie płodów poważnie uszkodzonych – aby nie wyglądało, że w tym wyjątku od zakazu aborcji chodzi o chorobę Downa itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s