Apostołka apostołów Joanna. Antyfeminizm eklezjalny dzisiaj

Ewangelia Łukasza 8,1-3
„A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów, Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia.”

Tylko Łukasz informuje wyraźnie, że poza sztabem męskim był jeszcze żeński zespół pomocniczy, wspomagający finansowo ewangelizacyjne dzieło. Owa Joanna była pewnie majętniejsza od innych towarzyszek, jako że majordomus króla ubogi być nie mógł; wymieniona jest w tejże ewangelii jeszcze raz razem z Magdaleną w składzie niewiast, które znalazły grób pustym. Jeśli apostoł to ktoś, kto głosi Zmartwychwstanie, to powinna zwać się apostołką apostołów nie tylko Maria z Magdali, ale także owa Joanna, bo i ona oznajmiła to apostołom płci męskiej. Według tej ewangelii uznali babską wiadomość za idiotyzm, co jej autor zaznacza, może aby męski szowinizm podkreślić.

Nie dziwmy się jednak tamtym panom: a my dzisiejsi w Kościele jesteśmy tu bez zarzutu? Kobiet na świętych urzędach boimy się jak ognia. W każdym razie niektórzy z nas, niekoniecznie mundurowi, również zupełnie świeccy, ci, co na przykład głoszą, iż niech kobieta nie spowiada, bo nie wytrzyma, wypaple… Ale jakby nieświadomymi antyfeministami widzą mi się również duchowni szczebla wysokiego, którzy argumentują: kobieta kapłanem być nie może, albowiem on tę mszę sprawuje „in persona Christi”, a Chrystus mężczyzną był. Niestety u żadnych chyba stworzeń trzeciej płci nie ma: gdyby Jezus był kobietą, problem byłby ten sam, choć przeciwny, dlatego tylko w ogóle mężczyzną stał się, nie żeby ta płeć była lepsza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s