Pokora rzymskiego oficera. Liturgiczne zwieranie szeregów. Kazanie na temat kazań

Ewangelia Łukasza 7, 1-10
Opowieść o setniku z Kafarnaum, który prosi o uzdrowienie swego sługi najpokorniej. Kto to był w ogóle setnik, sprawa jasna: oficer armii okupacyjnej, dowódca „sotni”, oddziału o tej liczbie żołnierzy. Ten konkretny jednak – zauważa m.in. Poznanianka – musiał być chyba prozelitą, czyli konwertytą na judaizm, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że wstawiła się za nim starszyzna żydowska, a jeszcze wcześniej tamto, iż wręcz wybudował synagogę. Mniej ważna, ale też ciekawa jest postać uzdrowionego. Sługa był to czy wręcz niewolnik? Rzeczownik grecki „doulos” pozwala na różne tłumaczenia, mógł to być służący wolny albo niewolny. W każdym razie zapewne ktoś przez setnika kochany, na co wskazuje nie tylko jego troska opiekuńcza: we własnych słowach dowódcy pada rzeczownik „pais”, który tłumaczyć też można jako ”dziecko” czy ”chłopiec” (taka jest wersja nasza – EPP). Oczywiście ów oficer rzymski jest przykładem pokory dla przystępujących dzisiaj do Komunii: modlimy się wtedy jego słowami.
A mój dzisiejszy komentarz do wydarzeń pozabiblijnych dotyczy sposobu modlitwy. Sprawa tak intymna powinna być kwestią indywidualnego, osobistego wyboru, także gdy chodzi o modlitwę publiczną. Wydaje mi się bowiem od bardzo dawna, że papież Paweł VI źle zrobił zmieniając z wykluczeniem dotychczasowej liturgię mszalną Kościoła rzymskokatolickiego. Benedykt XVI zrobił potem bardzo dobrze pozwalając na ryt przedsoborowy, a Franciszek chyba nie najlepiej nakazując włoskiemu Zgromadzeniu Franciszkanów Niepokalanej odprawianie mszy wyłącznie w sposób posoborowy. Nie znam dobrze uzasadnienia owej decyzji, może chodziło o jakiś faktyczny „lefebryzm” w tamtym zgromadzeniu zakonnym, o jakiś ogólny konserwatyzm negujący w ogóle przesłanie Vaticanum Secundum, nie wiem. W ogóle jednak nie można chyba tak odcinać się od przeszłości, sugerować, że to, co było, nie służyło wiernym. Sam jestem zdecydowanym zwolennikiem nowego rytu jako angażującego wszystkich uczestników mszy, czyniącego tłum wspólnotą – ale „nie depczmy przeszłości ołtarzy, choć sami mamy doskonalsze wznieść”. Liturgia prawosławna jest jeszcze bardziej swoiście teatralna (ktoś nawet powiedział, że genialność prawosławnych chórów była przyczyną ateizacji Rosji: robiły z liturgii koncerty), jeszcze mniej aktywizuje całe zgromadzenie liturgiczne, czyż jednak dialog ekumeniczny nie nakazuje nam uznania jej wartości, choć wolimy styl bliższy protestanckiemu? Ktoś tu chyba Franciszkowi niedobrze doradził, postąpił wbrew swojej myślowej szerokości.
Wczorajsza niedziela, msza dla maluchów w budynku parafialnym przy ul. Chełmskiej w Warszawie, nowy ksiądz. Poprzedni, przeniesiony do innej parafii, też był bardzo fajny, ale ten ujął mnie swoją nieśmiałością ogromnie. Toż to postawa godna uniwersalnego polecenia! Fatalnie znoszę eklezjalny tupet bijący z ambony, a choćby i z środka kościoła, gdy kaznodzieja fizycznie schodzi do słuchaczy. Skąd się bierze coś takiego, że nasi duszpasterze mają znakomite mniemanie o sobie? Nie różnią się od nas przecież niczym szczególnym. Owszem, wiedzą kościelną górują nad szarym świeckim, choć nie każdemu imponują oczytaniem – jakże brak im jednak oryginalności w mówieniu o życiu, slogan goni slogan…
Nie oczekuję od każdego księdza znakomitych analiz dopiero co przeczytanych tekstów biblijnych, jakich słucham z ust duszpasterza środowisk twórczych ks. Grzegorza Michalczyka w kaplicy na pl. Teatralnym. To pewnie za wiele: wystarczyłaby mi prosta mowa od serca z przykładami z własnego życia i zawsze tak zwany pluralis homileticus: my, grzesznicy, duchowni i świeccy, razem szukający Boga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s